lHet is een regelrechte ramp voor Sluiskil' De ereschuld van Don «affaire ijnen -tONTE nflSTEM BIJLAGE t.g.v. OPENING ZIEKENHUIS DE HONTE DINSDAG 6 DECEMBER 1988_ VERDWIJNEN ZIEKENHUIS TREFT DORP IN HET HART DEHONTE 'Geen beren' Verplicht 'JA, DIE POLI IN HULST KOMT ER' Klok gelijk Toekomst Vuist Harde dobber EKZIEKENHUIS UZEN m m a m m a v m a m S TREEKZIEKENHUIS TERNEUZEN Vervolg van vorige pagina 24 januari 1977 - De Ravoz stemt met 14 tegen 6 stemmen voor een nieuw streekziekenhuis in de Kanaalzone met circa 350 bedden. 2 maart 1977 - Op het departement in Den Haag ontdekken beleidsma kers dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen iets gaande is. Staats secretaris Hendriks steekt zijn licht op en laat het provincie bestuur weten dat Zeeland een eigen ziekenhuisplan moet maken. Landelijk moeten er 4500 ziekenhuisbedden ver dwijnen. Belangrijk bijkomstigheidje: de Zeeuwsvlamingen mogen voor medische behandeling ook naar Belgische su perziekenhuizen 5 maart 1977 - Voorzitter Korbee van de Kanaalzone-ziekenhuizen duikt op in Middelburg, waar hij voor de statencommissie pleit voor één ziekenhuisstichting ten zuiden van de Westerschel- de. Hulst en Oostburg in principe bereid om hierover te pra ten, maar zij beschuldigen de ziekenhuisvoorzitter van im moreel en subversief gedrag. Korbee wil volgens statenlid P. Everaert (CDA) alleen maar eigen plannen realiseren ten koste van Oostburg en Hulst. 10 juni 1977 - Korbee vreest loopgravenoorlog in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het aantal van 350 bedden in het nieuwe streekziekenhuis wordt om de discussies te luwen teruggebracht tot 300 bed den. 23 maart 1978 - Oprichting van de stichting Regionale Ziekenhuiszorg Zeeuwsch-Vlaanderen. Kort na de oprichting ontstaan in Sluiskil en Terneuzen conflicten. De ondernemingsraden en medische staven zijn woedend, omdat zij niet bij de voorbe reidingen voor de oprichting van de nieuwe stichting be trokken zijn geweest. Het overleg met de directie van het Elisabeth-ziekenhuis wordt opgeschort. 13 mei 1978 - Terwijl in de ziekenhuizen de problemen voortwoekeren vraagt de prille stichting de staatssecretaris een principebe sluit te nemen voor de bouw van een nieuw centrumzieken huis met geen 350,325 of 300, maar met maximaal 290 bed den. De Ravoz steunt dit verzoek. Diezelfde dag gaat de speciale commissie-Van Leeuwen aan de slag. Die moet de gerezen hobbels binnen de ziekenhuizen gladstrijken en de weg effenen voor een 'overall' samenwer kingsverband. 22 november 1978 - De commissie-Van Leeuwen brengt advies uit over de toe komstige ziekenhuisopzet in de regio. Het aantal ziekenhuis bedden in Zeeuwsch-Vlaanderen moet van 618 terugge bracht worden tot 470 in 1990. In Terneuzen moet een nieuw ziekenhuis komen met 280 bedden. Hulst moet medio 1990 dicht en Oostburg mag in afgeslankte vorm blijven voortbe staan als er besloten wordt om samen te werken met de Ka naalzone-stichting. De Ravoz laat nu eens niets van zich ho ren. 13 januari 1979 - Het college voor de ziekenhuisvoorzieningen neemt het ad vies van de commissie Van Leeuwen over. 21 juli 1979 - Staatssecretaris M. Veder-Smit is in principe akkoord met de bouw van het nieuwe streekziekenhuis met 280 bedden. 1980 - Schijnbare rust aan het ziekenhuisfront. Ravoz kent prio riteit toe aan bouw streekziekenhuis. GS van Zeeland ma nen ziekenhuisbesturen aan om samen te gaan werken. De werkgroep Gezondheidszorg Zeeuwsch-Vlaanderen kondigt een diepgaand onderzoek aan naar de kwaliteit van de zorg in de streek. Het college voor de ziekenhuisvoorzieningen geeft een positief advies met betrekking tot de nieuwbouw in Kanaalzone. Korbee verwacht dat eind '82 de bouw kan beginnen. 10 januari 1981 - GS benadrukken dat fusie tussen ziekenhuizen noodzake lij k is. De staatssecretaris deelt die mening. 6 maart 1981 - Staatssecretaris Veder-Smit keurt het programma van eisen voor het nieuwe streekziekenhuis in Terneuzen goed. Om tijdwinst te boeken en geld te sparen reist voorzitter Korbee van de Kanaalzoneziekenhuizen naar Winterswijk om daar kant-en klare bouwplannen over te nemen. 1 april 1981 - (Geen grap) De ziekenhuisbesturen van Hulst, Oostburg en de Kanaalzone komen een nauwe samenwerking overeen. Voor 1 januari 1982 moet er een beredeneerd plan komen waarin de organisatie van de nieuwe stichting, het bedden tal per lokatie, de kostenverdeling en andere kwesties wor den vastgelegd. Dit plan moet dienen als fusiebijbel. 10 maart 1982 - Het overleg om te komen tot één ziekenhuisorganisatie wordt opgeschort. Korbee boos, omdat door het opschorten van het overleg de bouw van het nieuwe ziekenhuis vertra ging oploopt. 'Nodeloos geld verspillen', moppert hij. 22 opril 1982 - Zeeland moet van minister 200 ziekenhuisbedden inleve ren. Mei 1982 - Beredeneerd-plan in concept klaar. D'66 statenlid J. Boog- erd-Quaak breekt plan tot grond toe af. Vakbondsman J. van Dongen (Abvakabo) doet dit eveneens. Socioloog Wim Blok spreekt van 'een slordig opstel' 29 juli 1982 - De ziekenhuizen gaan akkoord met het fusieplan. Uit gangspunten zijn: een nieuw ziekenhuis in Terneuzen met 280 bedden en twee flankziekenhuizen met 100 bedden elk in Hulst en Oostburg. De statenfracties vragen GS zich te bemoeien met de fusie perikelen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De fusiegrondslagen staan in schril contrast met de Haagse plannen, waarin uit gegaan wordt van de sluiting van Hulst. 17 augustus 1982 - Gedeputeerde W. Don meent dat het beredeneerd plan niet spoort met de gedachten die bij de provincie leven. 20 oktober 1982 -De werkgroep Gezondheidszorg Zeeuwsch-Vlaanderen verzoekt Don om een speciale commissie samen te stellen die zelf met een beredeneerd plan moet komen. Vervolg op volgende pagina jlksgezondheid in ien jaar geleden een wichtigheid wordt een ;uw Zeeuws zieken- 'oorziet in drie i Walcheren, ivelanden. Die ge ien het startsein van et ziekenhuiswezen ïuisbestuurders, bur- engen zich in de /laanderen met rdt. Een overzicht van de Zeeuws- VIJFTIG jaar woont en werkt ze al op de hoek van de Nieuwe Kerkstraat, op het punt waar het pontje de westelijke oever van het Kanaal van Gent naar Terneuzen raakt. M. Schelstraete stopt er nu mee. Het verdwijnen van het St. Elisabethziekenhuis betekent voor haar kleine kruidenierszaak het einde. De zoveelste kleine kruideniers zaak op het platteland verdwijnt van de kaart. Maar toch zit ze er niet zo mee. Vol gend jaar zou ze toch met pensioen zijn ge gaan. Ook J. van Steenis, eigenaar van de Pro Prijsstop supermarkt stopt ermee. Na acht jaar. Vanwege gezondheidsredenen, maar ook hij ziet de toekomst van de Sluis- kilse middenstand vrij somber in. Door Joep Trommelen pn het plan op papier t Zeeuwsch-Vlaanderen i Oostburg mogen inde Is geen flankziekenhui- nhuis (protestants) in uis (katholiek) in Sluiskil Besloten wordt om een mogelijkheden van de 'erbouw van de twee be- j aar nieuwbouw ge- oorziening er niet komen moord en brand over de de afbraak van het l. GS weigeren een uit- in. >ee komt aan het roer van Kanaalzone-ziekenhui uren vart de vier rond de tafel om te pra- koepelende organisatie. :n Terneuzen komt rond. g voor de bouw van een e deur uit is. Jostburg mengen zich in senten worden moties ie plaatselijke ziekenhui- jen vindt dat de zieken den moeten blijven g en Hulst gooien de kont aar de staatssecretaris ïhuisbestel met drie ge- t, midden en west. De Ka- .thouden aan een nieuwe Istrijd om de meeste bed- ssie over de ziekenhuizen >ta presenteert, waarin uw streekziekenhuis in de Een confrontatie tussen gedeputeerde Don (links) en RAVOZ-directeur Van Spanje in oktober''86. Van Spanje overhandigde Don toen een rapport over het plan voor een sociaal-medisch centrum in Hulst. „Bin nen drie maanden zijn we aan het bouwen", zegt Don nu. - fotodestem/corj. de boer tal ziekenhuisbedden, nu moeten we daarvan de vruchten plukken. Uiteindelijk zal het een voordeel voor Zeeland blijken te zijn". Dwingend: „Een nieuw streekzie kenhuis, zes bejaardenoorden vernieuwd tegenover drie in de rest van de provincie. Nee, Zeeuwsch-Vlaanderen is hele maal geen achtergebleven gebied, integendeel. Oostburg straks dicht? Kom nou. Alle verhalen daarover wekken de indruk alsof men verlangt dat het dicht gaat, maar dat mag natuurlijk niet ge beuren, zo'n ideale combinatie met het verpleeghuis". „Je moet geen beren op de weg roepen die er niet zijn. Anders gaan ze misschien nog echt bijten ook," zegt hij over nog zo'n situa tie, waarin sommige Zeeuws-Vla mingen het onheil over zichzelf lillen af te roepen. Het gaat over de suggestie dat het posten van twee ambulances in Hulst wel eens veel te duur zou kunnen zijn in de ogen van het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg. „Die komen er wel, eenvoudig vanwege het voorschrift dat am bulances overal binnen een kwar tier ter plaatse moeten kunnen zijn. Om die reden heb je in heel Zeeland meer ambulances nodig dan in bijvoorbeeld de Randstad. Het is duur, akkoord, maar het Centraal Orgaan zal ons daarin toch gewoon moeten volgen". Geen 'beren op de weg'. Zeker komt het er: het medisch-sociaal centrum, met polikliniek, in Hulst. Want het rijk heeft zich verplicht, en de provincie heeft 'een ere schuld'. „Binnen drie maanden zijn we aan het bouwen. Het schetsontwerp is nu ingediend, binnenkort is er overleg met Dees over de hoogte van de financie ring, maar hij zit er gewoon aan vast, zo is dat". Dat Zeeuwsch-Vlaanderen voor een deel altijd op de hoogwaar dige ziekenhuizen in België geo riënteerd zal blijven, vindt Don ook logisch. „Zeker als je praat over de top-klinische voorzienin gen. Harttransplantaties zie ik in Zeeland nog niet gebeuren. Maar verder moet je natuurlijk wel streven naar een goed stelsel van voorzieningen in deze provincie. Ik heb het al eerder gezegd: er zou één stichting Zeeuwse ziekenhui zen moeten komen, een organisa tie van duizend bedden, die zou heel sterk staan. Er kan ook teveel geld naar België vloeien, wat je beter in de ziekenhuizen hier zou kunnen besteden". Hij wil er 'langzaam de geesten voor rijp maken', wat met Dons temperament niet zal meevallen. Maar ach, de Honte staat er ook. Glunderend: „En het is mooi ge- wordjh hoor". 'jta gaat met de post naar e ziekenhuisbesturen van le tegennota naar het rege- ij vig schrijven: drie zie- en. it weten dat GS werken >n. bij staatssecretaris voor tuur. Dit om een punt te d om de 'beddenhegemo- gdeskundigen mag zich Zeeuwsch-Vlaanderen. De .eenen treedt begin augus- "nissie. Zijn taakopdracht: itig ziekenhuisbestel in de jelijkheden met Belgische ïieuwe ziekenhuismodel werkzaamheden vast te ïuisfront laait de strijd t rapport van de commis- ikundigen is duidelijk, s in de Kanaalzone met 320 tellende Oostburgse zie- 1 Liduina een polikliniek, ïenwerkingsverband tus- en Oostburg. Voor super- euwsch-Vlamingen de baar' uitgesproken. „Com- haar taak gehouden," me- cenhuisbestuurders. ipdracht weer terug aan de „Er kan geen verantwoord ran het in de taakopdracht odel." Wie houdt er geen kater over aan fusies? „Wat ik meemaak is dat, waar moet worden samenge.- DE gebeten hond, of een gevierde gedeputeerde? Wim Don, provincie bestuurder heeft op z'n best een haat-liefde verhouding met medisch Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat is hij zich maar al te goed bewust. „Bestu ren gaat van au..." En: „Wie in de keuken werkt kan z'n vingers bran den". In Hulst, waar Don de sluiting van het Liduina op zijn naam schrijft, „ligt dus een ereschuld", zegt hij. Het lijkt voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen op te gaan. Want, ja, die poli in Hulst komt er, compleet met dagverpleging en am bulances; en ja, het nieuwe zieken huis krijgt anderhalve longspecia list; en nee, Oostburg gaat niet dicht, tzt. „Ik kan niet over m'n graf heen 1 redeneren, maar de combinatie daar met het verpleeghuis is ideaal, een voorbeeld". Een ongeduldige gede puteerde op z'n praatstoel. Door Jan Jansen van Steenis in wat nu nog zijn Pro Prijsstop is: „Het is een klap voor de winkeliers, maar we moeten proberen er zo goed mogelijk doorheen te komen" fotodestem/corj. de boer de gang was, was het doodstil in Sluiskil. Zo zal het straks ook zijn, vrees ik. De supermarkt zal toch wel blijven bestaan, maar het le ven rond zo'n ziekenhuis brengt toch een bepaalde sfeer mee. Niet dat die nou altijd zo prettig was. Als er 's morgens om acht uur een ziekenwagen uitrukte, was dat niet bepaald een mooie manier om een dag te beginnen. Al dat la waai. De moeders in de buurt zul len wel blij zijn nu daar een eind aan komt. Als de ambulance hier door de straat rijdt, gaat er altijd even een rilling door je heen. Wat is er nu weer aan de hand?" n Mevrouw Schelstraete benadrukt dat ze altijd met zeer veel plezier in haar winkeltje heeft gestaan. „Maar ik heb altijd gezegd, als het ziekenhuis verdwijnt, stop ik er mee. Nu komt dat goed uit. Je moet er eens een punt achter zet ten. ik heb geen zin om de hele dag te gaan zitten wachten op een of twee klanten. Ik ben op een leef tijd dat stoppen niet zo erg is. Maar als hier iemand in zou staan die vijftien jaar jonger was, was het veel erger. Ik denk eerlijk ge zegd niet dat er nog toekomst is voor deze winkel. Iedereen zal het merken hier. Wat denk je. Ze herinnert zich nog goed de eerste jaren van de winkel, die door haar vader is opgezet, in 1928. De firma Schelstraete zag Sluiskil groeien en groeide mee. „Dat was hard werken in die tijd. Er waren zeven kinderen, en ik was de oud ste dochter. Je weet hoe dat ging in die tijd: ik was de opvolgster. Ik kan me nog herrinneren dat mijn vader de eerste vleesmachine in de streek had. hij was er niet zo tevreden mee. Dat is een ding voor slagers, zei hij altijd", lacht ze. „Met de kerst moest ik altijd de fruitschalen leveren die de kerken aan de zieken schonken. Een keer heb ik er vier- of vijfhonderd ge maakt. Een mooi gezicht was dat. Ik heb er nog een foto van. Dit jaar heb ik het niet meer aange nomen. Al die spullen inkopen, dat had geen zin meer. Als ik met een hoop blijf zitten, is dat zonde". De schappen in haar winkeltje vertonen nu al lege plekken. Ze is nu al aan het afbouwen. In april gaat de deur definitief op slot. De flessen tweedrank, fruitschalen en snoepgoed, onderdeel van de standaarduitrusting van de zie kenhuisbezoeker, moeten dan de deur uit zijn. Van Steenis is lid van de onder nemersvereniging van Sluiskil. „Die is eigenlijk opgericht, nadat bekend werd dat het ziekenhuis zou verdwijnen. Het is een klap voor de winkeliers, maar we moe ten proberen er zo goed mogelijk doorheen te komen. We hebben inmiddels al een paar gezamen lijke acties gehouden. Ook naar de gemeente Terneuzen toe kunnen we ons nu veel sterker maken. Hef was de hoogste tijd dat we samen een vuist gingen maken". Een doodslag wil Van Steenis het niet noemen, maar het dorp heeft volgen hem de laatste jaren al genoeg te lijden gehad. Sluiskil- Oost weg en nu het ziekenhuis. Het hart van Sluiskil krijgt een lelijke lege plek. „Het zal moeilijk zijn ook dit nog te verwerken", verzucht Van Steenis. Mevrouw Schelstraete zegt resoluut: „Het is een ramp voor Sluiskil". werkt, men deelbelangetjes van het bestuur, de eigen club, laat prevaleren boven die van de pa tiënt. Een medewerker van pro fessor Leenen zei het al in de ja ren zeventig: Het is eenvoudiger een Rus, een Amerikaan en een chimpansee tot een gezamenlijk standpunt te brengen dan de zie kenhuisbesturen in Zeeuwsch- Vlaanderen". Don kan er nog woedend om worden. „Men moet toch beseffen dat, als de klok niet gelijk was gezet, je in de jaren ne gentig een achterstand zou heb ben". Maar goed, het Liduina gaat dicht, de Honte staat er al. Hij verwacht veel voordelen van het grotere streekziekenhuis. „Een nieuw gebouw, 250 in plaats van honderd bedden, dat schept ge woon meer mogelijkheden. Dub bele staven bijvoorbeeld, dat is een vooruitgang. En kijk eens naar de dependance van het psy chiatrisch ziekenhuis, en straks ook van het revalidatiecentrum". Het bredere draagvlak wordt bovendien beloond met uitbrei ding van specialisten. Als staats secretaris Dees het voorstel van de provincie goedkeurt, krijgt Terneuzen anderhalve longspe cialist, een cardioloog erbij, en meer ruimte voor reumatologie en neurologie, waar slechts het ver lies van een halve internist tegen over staat. „Wij waren er snel bij met de vermindering van het aan- Van Steenis krijgt een opvolger, de nog jonge H. van Minne. Hij krijgt een harde dobber aan de overname. Van Steenis: „De be zoeker kocht een bosjes bloemen, het zustertje een pakje sigaretten. Daar houdt je altijd rekening mee bij de inkoop. Je hebt allicht klan ten van het ziekenhuis. Het hele dorp profiteert daarvan. Toen laatst die specialistenstaking aan „AL KWAMEN ze maar een koek in de week halen, je bent het nu wel kwijt", geeft J. van Steenis als voorbeeld. Heel Sluiskil lijdt on der het verdwijnen van het zie kenhuis. Zelfs de kapper en de benzinepomp gaan klanten verlie zen. Bezoekers, maar ook het zie kenhuis zelf, vormden een flink deel van de klandizie. „Ik leverde de melk, de bakker het brood. Dat verdwijnt. Ze hebben wel gezegd dat de leveranciers gewoon door mogen leveren, maar daar geloof ik niet zo in. Bovendien, wat heb ik er aan als ik de melk naar Ter neuzen moet brengen. Daar ben ik veel te veel tijd mee kwijt". „De zusters die hier nu in de buurt wonen, zullen ook gaan pro beren in Terneuzen te gaan wo nen. Van die mensen pik je ook al lemaal een graantje mee. Maar los gezien van de gevolgen voor Sluiskil, denk ik dat de verhuizing naar Terneuzen voor de zieken zorg best goed is. De mensen zul len niet meer zo vaak naar Gent of Rotterdam moeten", zegt Van Steenis. „De harttherapie bijvoor beeld zal nu meer in Zeeuwsch- Vlaanderen gebeuren. De zieken zorg wordt volgens mij beter. Maar als je hier in Sluiskil met de mensen praat, zullen 99 van de 100 zeggen dat ze willen dat het zie kenhuis hier blijft". HIJ houdt van opschieten, zaken doen, en maakt wel eens brokkea „Ik ben een ongeduldig mens, te veel betrokken bij het werk dat ik doe. Nee, emoties speel ik niet, ik geloof in mijn werk". Zodat Zee land over een jaartje of vijf drie nieuwe ziekenhuizen telt, maar ook een aantal de deuren heeft moeten sluiten. Zijn beleid... „Het moge zo zijn dat men mij de kwaaie pier noemt, maar als we straks rond zijn, dan heeft de gezondheidszorg in Zeeland een kwalitatieve verbetering onder- gaaa Let maar op: na de opening van de Honte, zal men in Zeeuwsch-Vlaanderen erg blij zijn met die voorziening". Maar het gemor van het perso neel dan, de opstandige specialis ten? Een lekkere start voor de Zeeuws-Vlaamse patiënten. „Tja, alle fusies gaan nu eenmaal met pijn gepaard, kosten feitelijk een generatie. Er moeten onaange name beslissingen vallen. Ik be treur de probleemgevallen, maar de provincie kan niet zorgen voor de kwaliteit van de voorzieningen. Wij reiken alleen de gereedschap pen aan. En als het publiek straks de Honte binnenstapt, komt men er echt wel overheen".

de Stem | 1988 | | pagina 17