Sint als wervelwind door regio UIT ijnselen Nationaal TERNEUZEN TREKT 15 MILLE UIT VOOR ONDERZOEK HAVEN De wraak van Loesje Nijpels geeft geld voor Sluiskil-Oost Scholier besteelt een mede-leerling p.o6»o~mtt r de grens POLITIERAPPORT LEASING CENTRUM 'Werkgever metaalsector misbruikt eenwording' toksmuts MAANDAG 5 DECEMBER 1988 TERNEUZEN - Het gemeentebe stuur van Terneuzen is bereid om 15.000 gulden bij te leggen voor een onderzoek naar de mogelijke aanleg van een zwaaikomhaven ten noor den van de Cokesfabriek in Sluiskil. Overlast VERENIGING ZET COLLEGE OP LUDIEKE MANIER VOOR SCHUT Gemeentevlag als geschenk in Aardenburg Lijk vermiste opvarende van zandzuiger is geborgen Duitse tanker vast op Westerschelde TERNEUZEN MOET PLAN MAKEN BU TANKSTATION BETRAPT AID neemt forse partij illegale vis in beslag huiven, waarbij me vooral óp. I el dat je overal op tafel zjjgl itialen tegenkwam. Le patron id zich laten verontschuldig^. nwege een „particuliere maall d in Londen", maar aj,l lago straalde van het bestek: Omdat we met een helel oep kwamen werd het 47 kea igeon de Bresse en feulletéT en in bladerdeeg gebakken lif uit Bresse). Niet mijn lieve iskostje, maar het smaakte enwel prima. oor Bob van Kuit Maar "kennelijk was het toch :t goed genoeg opdat een ken- r als Millau „het zich zouden I rbieden elders te kijken en te I gelijken", zoals het zo mooi ie laatste gids staat. Boe use kan Millau intussen I :1 opvreten. Niet in de laatste I aats omdat meer of minder I erren en mutsen nu eenmaal I ik meer of minder klanten be-1 cenen. Een goede of slechte I rtering in de toonaangevende I dsen kan in Frankrijk tot 30 ocent schelen in de tafelbezet- tg. En bij beroemde keuken-1 eesters als Bocuse praat je dan 'er aanzienlijke bedragen, int voor minder dan 200 gul-1 :n de man eet je er in de regel et. „Culinaire journalisten chan- ren de chefkoks, het zijn af- trsers", zo tierde de ontdane I evelingskok van oud-president aléry Giscard d'Estaing Bo-1 use telefonisch vanuit Tokio, fillau kreeg eep veeg uit de pan iet de opmerking dat deze bij I et keuren van de dissen afging I p de smaak van zijn hond. Wat I lobby het lekkerst vindt ver leidt de historie helaas niet. Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE bxEM VAN ZEELAND T15 Cokes stelt werk aan kade uit Van onze verslaggever Dit liet wethouder W. Gosselaar (open bare werken en ruimtelijke ordening) dit weekeinde desgevraagd weten. Met het onderzoek wordt ingesprongen op de wens van de Cokesfabriek om betere havenfaci liteiten. De Cokes wilde in eerste instantie de huidige ka defaciliteiten uitbreiden, damwanden slaan en de kanaalbodem bij de huidige kade uitdiepen. Er waren echter twijfels over de haalbaarheid van dit plan. Volgens gedeputeerde R. Barbé (economische zaken) is het niet zeker of de Cokes voor de kade uitbreiding alle nodige vergunningen kan krij gen. gebied noordelijk van de Cokes een aardige op lossing voor zowel het bedrijf als het Haven schapkan zijn. Laatstgenoemde instanties kampt met een gebrek aan zogenaamde natte indus- triegronden. „Of die zwaaikomhaven (een dokhaven met voldoende ruimte voor de schepen om te ma noeuvreren) er komt is nog maar de vraag. Wie weet is de aanleg ervan financieel niet te behap pen. Dan gaat het helemaal niet door," aldus Barbé. „Het is uiterst discutabel," zei Barbé zaterdag. „Het is vrijwel zeker dat meer activiteiten aan OudG Vaart de huidige kade meer geluidoverlast in het na bijgelegen gebied teweeg zal brengen. Om die reden heeft het bedrijf aangeklopt bij het Ha venschap Terneuzen aangeklopt om na te gaan wat de alternatieven zijn." Barbé meent dat een nieuwe dokhaven in het Volgens de Terneuzense wethouder Gosselaar zou een nieuwe haven tevens uitkomst bieden voor een ander probleem in Terneuzen. Gedacht wordt dan aan de verplaatsing van de kolenzeef- installatie van het overslagbedrijf Ovet. Dit be drijf zorgt regelmatig voor stof overlast in de Terneuzense woonwijk Oude Vaart. Barbé zou een dergelijke bedrijfsverplaatsing een 'logische zaak' vinden. „Kijk, Ovet verzorgt de overslag van de Cokes en het zou te gek zijn dat we die overslag nu zouden blokkeren. We denken dan ook mee om mogelijke oplossingen aan te dragen." Het onderzoek naar de nieuwe haven dat zich richt op nautische en milieutechnische zaken gaat circa 60.000 gulden kosten. Iedere betrokke ne - Havenschap, gemeente, provincie en be drijfsleven-draagt een evenredig deel in de kosten. Wie het onderzoek gaat uitvoeren is nog niet bekend. Met het oog op de recente ontwikkelingen heeft de Cokesfabriek de plannen voor de verre gaande uitbreiding van de huidige kadefacilitei ten tijdelijk opgeschort. EUROPA 1992 ZET DRUK OP METAALCAO SLUISKIL - De werkgevers in de metaalsector misbruiken de op handen zijnde Europese eenwording bij de onderhan delingen voor de collectieve arbeidsovereenkomst in de in dustrietak. rit lijfsbehoud der stemban- len. Geboren Bredanaars die de taal van de stad hebben in gegoten gekregen met de le pels levertraan en zelfs diege nen onder hen die op latere leeftijd door een academische studie van de fonetiek hun aangeboren verworvenheden op gebied van de spreekvaar digheid wetenschappelijk hebben leren onderbouwen slagen er niet in zonder stem- bandverstuiking de woorden Oedje Aaf in één adem achter elkaar uit te spreken zonder verbindings -n-. Het moet j zijn: oedje naf, met korte i klinker. Vergelijk in dez kwestie de tekst: Platte, edde gij un noedje nop? gezongen op de melodie The Colonel Bogey March, gefloten in de film: The Bridge on the River Kwai. Voor verdere verdieping W deze materie der lokale taal- verschijnselen verwijs ik I naar de studiewerken: 'Proeve van Bredaasch Taal eigen' van mr. J. H. Hoeufft 'De Bruikbaarheid van Hoeufft getoetst' door dr. A Weijnen en Het Dialect der Luiheid' van Henri't Sas. P.S. Het woord 'mestkakké I lobbus' treft u niet aan in bo venvermelde studiewerken Ik heb het opgetekend in de nazomer van 1924 uit de mono van een wat oudere inwoon* ster van Breda die het be- zigde ter aanduiding van een volwassen Deense (-Duiw Dog die gehurkt bezig was zich te ontlasten van een voj- lepondsdrol op het trottoir voor haar voordeur. sderland en Vlaanderen be* ;er. Elke dag vinden zeker de grens plaats. Dit heeft de Is Congres becijferd na een :s in Nederland lijken iets tal- n Vlaanderen, Van de culture' 1 cabaretvoorstellingen het tal* Dit beweerde districtsbestuur der H. Vegting van de Indus triebond FNV tijdens een jubi- larissenavond van de bond in Sluiskil. Met name de Bovag (de garagehouders) hebben vol gens de vakbondsbestuurder cao-voorstellen ingediend die 'ronduit beledigend zijn voor de werknemers'. „Onder het mom dat ze klaar moeten zijn voor 1992 willen de werkgevers op alles, maar dan ook alles, korten. Zo kunnen de lonen niet worden verhoogd, willen zij de scholingspot voor langdurig werklozen 'leegvre- ten' en willen zij de VUT-leef- tijd weer verhogen. Daarnaast plegen de werkgevers in de metaalsector een aanval op ATV en vakantiedagen door te verlangen dat bij ziekte twee dagen worden ingeleverd," voerde Vegting aan. Het feit dat sommige werk gevers in de metaalsector ook nog eens het werken op zater dag als normaal willen gaan beschouwen en dat er een ver ruiming van de werkrijden moet komen vindt Vegting on aanvaardbaar. „Wie vindt het nog gek als mensen in de metaalsector zeg gen van 'ze kunnen de boom in Het is op zich niet vreemd dat werknemers niets meer willen weten van flexibele inzetbaar heid. Ook is het niet gek dat nu Van onze correspondent AARDENBURG - Bij feestelijke officiële openingen en herope ningen van Aarden- burgse bedrijven schenkt de gemeente Aardenburg voortaan, in plaats van het ge bruikelijke bloemetje, een gemeentevlag. Het gemeentebestuur wil de vlag, een geel veld met daarop een rode burcht, meer ingang laten vinden. De bedoeling is ook dat de historische burchtvlag ge bruikt gaat worden naast de al jaren in gebruik zijnde folkloristische 'kik- kervlag'. Op initiatief van de ge meente en het promotie team werd eerder dit jaar een onderzoek onder de bewoners van een aantal straten gehouden om de behoefte aan de ge meente- en kikkervlag te Peilen. De meerderheid van de Aardenburgse on dernemers koos voor de gemeentevlag. Volgens burgemeester H; Jongmans slaat het nieuwe initiatief aan. „De wensen vinden het een leuk gebaar van de ge meente. We hebben de v'ag in twee maten. De grote, die bedoeld is voor de vlaggemast, vindt gre tig aftrek bij de onderne mers die iets te vieren hebben. Een klein vlag getje geven we bijvoor beeld aan mensen die zes- bg jaar getrouwd zijn". al leden in de garagebedrijven de bond laten weten dat ze het werken op zaterdagen willen boycotten," aldus Vegting. Volgens Vegting zit de kat goed in de gordijnen. „Woens dag gaan de onderhandelingen voor een nieuwe cao van start (voor circa 250.000 werkne mers). Als de werkgevers dan niet bijdraaien, dan zal het woensdag hun gehaktdag wor den. Want reken er op dat de mensen in de metaalnijverheid het nooit zullen nemen dat de door hen zelf betaalde ATV door de werkgever wordt inge pikt. Ik hoop dan ook dat de werkgevers, ondanks 1992, wat meer respect zullen tonen voor de mensen die voor hen wer ken," benadrukte de districts bestuurder. !- Van onze correspondent VLISSINGEN - De rijkspo litie te water in Vlissingen heeft vrijdagavond om 19.00 uur lijk geborgen van de 31- jarige Edwin Mattheeuws uit het Belgische Knokke- Heist. De man, kok van de Belgische zandzuiger Schelde 2, die sedert woensdagavond 30 november werd vermist na een aanvaring tussen de Schelde 2 en het on der Cypriotische vlag varende fruitschip Scamper Universal zat bekneld in zijn hut en is verdronken. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het mortuarium van het Gast huis in Middelburg. De zwaar beschadige zand zuiger ligt momenteel aan de reparatiewerf Scheldepoort in Vlissingen. In de loop van deze week zal door de rederij in Antwerpen en de verzeke ringsexperts worden beslist wat er met de Schelde 2 gaat gebeuren. Van onze correspondent TERNEUZEN - De Duitse tanker Esso-Koblenz is za terdagmorgen bij boei 13 aan de Everingen in de Westerschelde aan de grond gelopen. Het 2551 bruto ton metende schip was met een lading kero sine op weg van Vlissingen naar Duitsland. Direct na het vastlopen was het communica tieschip Spurter van Multras- hip bv uit Terneuzen ter plaat se. De kapitein van het ge- strandde vaartuig wilde sleep boothulp. Kort daarna werd een tros overgebracht en de sleepboten Multrtug 4 en Leen- dert Muller van Mutraship maakten vast en slaagden er in de tanker vlot te trekken. Daar het schip geen schade had opgelopen kon het zijn reis voortzetten. Loesje deelt pamfletten uit in de Terneuzense Noordstraat Van onze verslaggever TERNEUZEN - De vereni ging Loesje blijkt toch wei nig ingenomen te zijn met de wijze waarop het Ter- neuzens college van B en W deze week trachtte restric ties op te leggen aan de plakgrage jongeren. Loesje had toestemming gekre gen om een standje in te rich ten in de Terneuzense Noord straat, maar mocht zich van het college niet schuldig maken aan 'plakacties' tegen Shell in relatie tot Zuid-Afrika. De Terneuzense leden van Loesje hielden zich vrij netjes aan die voorwaarde, maar aan gezien loco-burgemeester J. van Rooijen vrijdag duidelijk gesteld had dat 'het geenszins de bedoeling geweest was van het college om Loesje de vrij heid van meningsuiting te ont nemen' nam Loesje op ludieke wijze wraak. Honderden affiches met lu dieke teksten over Zuid-Afri- ka, burgemeester Ockeloen van Terneuzen en het plakverbod in de Scheldestad werden uit gedeeld aan het winkelpubliek. 'Was ik toch bijna gecensu reerd', 'Ockeloen krijgt geen zoen' en Shell helpt Mandela niet' verkondigde het weerbar stige Loesje. „We hebben heel wat posi tieve reacties van de mensen ontvangen. De meeste mensen hadden begrip voor onze woede en vonden dat het gemeentebe stuur in deze zaak wat over de - FOTOWIM KOOOYMAN schreef gegaan was," liet een Terneuzens Loesje weten. Dat Van Rooijen zich vrijdag schriftelijk bij de vereniging verontschuldigd had was voor de groepering ook aanleiding om richting Terneuzens college te sneren. „Vandaag een brief ontvangen van B en W, ze de den geeneens de groeten,' meldde een vlugschrift. De ludieke actie is voor Loesje in Terneuzen overigens nog maar het begin. „We heb ben het gemeentebestuur ver zocht om plakplaatsen aan te wijzen. Komen die er binnen zo'n drie weken niet, dan vol gen er zeer zeker acties," zo liet Loesje weten. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Hoe hij het telkens voor elkaar speelt is voor veel men sen nog een raadsel, maar dit week einde slaagde hij er weer in om meer dan een dozijn plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen aan te doen binnen een tijdbestek van luttele uren. We hebben het dan natuurlijk over Sin terklaas, de hoogbejaarde bisschop en kindervriend. Beschermheer van ver liefde koppels en de laatste decennia ook van de middenstand. De Sint raasde met zijn gevolg als een wervelwind door de regio. Om half een zaterdagmiddag arriveerde hij per boot in het haventje van Walsoorden. Hij werd daar verwelkomd door de heer en meesters van de gemeente Hontenisse. Na de uitreiking van enkele*6adeautjes aan de jeugd trok de Sint door het dorp om even later op te duiken in Vogel waarde. Daar deed de Goedheiligman peuterspeelzaal Duimelot aan, waar de peuters hem toezongen en uit de welbe kende jutezak surprises ontvingen. Amper tot rust gekomen moest de Sint vervolgens snel doorreizen naar Lams- waarde. En passant deed hij nog even Hengstdijk en het dorpscentrum van Vogelwaarde aan. Op miraculeuze wijze wist de Sint zich met zijn gevolg van Oost- naar Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen te verplaatsen. In Biervliet maakte hij een rondgang door In Axel arriveerde de Sint en zijn knechten met de brandweerwagen. FOTOWIM KOOOYMAN het dorp, klom op het bordes van het voormalig gemeentehuis en sprak enige tijd met de dorpsjeugd. Nog geen een uur waarde de Sint met zijn knechten rond in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, waar hij de kinderen in Zuidzande, Sint-Kruis, Retranchement en Waterlandkerkje bezocht. Doordat de Goedheiligman zich be diende van allerhande vervoersmoge lijkheden kon hij in pijlsnel tempo de kindertjes die met kloppend hart op zijn komst zaten te wachten geruststellen. De schoentjes van de jonge garde in Nieuw- Namen, Hulst, Heikant en Absdale zou den niet leeg blijven deze december maand, want ook daar maakte Sin terklaas zijn opwachting. Zelfs had hij nog een gaatje in zijn programma om Terneuzen aan te doen. Het winkelende publiek kon de bisschop met zijn gevolg ontwaren in de Terneu zense Noordstraat. Daar deelden de Pie termannen snoepgoed uit aan passe rende kinderen. Toen de zakken leeg dreigden te raken, de knechten waren per slot van rekening al een hele dag aan het uitdelen, dook de Sint met zijn ge volg verschillende winkels in. „De ko mende dagen moeten we nog heel wat plaatsen aandoen en dan kunnen we toch echt niet met lege handen aanko men, vandaar dat we nog snel even inko pen hebben gedaan," liet de 1717 jaar oude bisschop weten. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het gemeentebestuur van Terneuzen is uit de brand. Minister E. Nijpels (VROM) heeft het college schriftelijk laten weten 2,3 miljoen beschik baar te stellen voor het sloop-project Sluiskil-Oost. In Terneuzen werd al meer dan twee maanden gewacht op een bericht van de bewindsmaa Wethouder W. Gosselaar (openbare werken) was dan zaterdag ook verheugd dat Nijpels eindelijk met het geld over de brug gekomen was. Dat de minister be paalde voorwaarden aan de ministeriële bijdrage aan het project verbonden had achtte Gosselaar niet be zwaarlijk. Zo wordt de bijdrage niet direct aan de gemeente ver goed, maar aan de provincie. Deze instantie moet verder zorgen voor de juiste aan wending van de gelden. Bijkomstige voorwaarde is dat de gemeente een plan van aanpak opstelt voor het sloopproject. Is dat plan er niet, dan kan de gemeente naar de rijksbijdrage flui ten. Gosselaar verwacht dat een dezer dagen een punt gezet kan worden achter het plan. „Er is al hard aan ge werkt en in feite gaat het nog om een paar puntjes. Aan slopen kunnen we nog niet beginnen, omdat ver schillende huizen van de woningbouwvereniging nog bewoond zijn. Zo worden ook nog zo'n tien huizen van de Cokesfabriek die moeten wijken bewoond en zitten we nog met zeven particu lieren waarvoor we nog geen oplossing hebben. Op heel korte termijn zullen we weer met deze mensen om de tafel gaan zitten. Komen we met hen tot overeen stemming, dan kunnen we met de eigenlijke sloop van de 114 woningen in de wijk beginnen," aldus Gosselaar. Als derde voorwaarde voor de extra ministeriële bijdrage, die noodzakelijk was, omdat de 'poot' volks huisvesting weigerde een aandeel in het project te be kostigen, is dat de verdere toekomst van Sluiskil-Oost wordt vastgelegd in het mi lieu-actieplan. Hieraan wordt gewerkt door de pro jectgroep gebiedsgerichte benadering Kanaalzone on der verantwoordelijkheid van de provincie. Aanrijding AXEL - Op de kruising Kerkdreef-Weststraat te Axel verleende zaterdag avond de automobilist PJ. uit Zelzate geen voorrang aan een personenauto be stuurd door EW. uit Zuid- dorpe. Bij de aanrijding werden beide voertuigen aanzienlijk beschadigd, doch liep niemand enig let sel op. Inbraak MIDDELBURG - In de nacht van vrijdag op zater dag is ingebroken in de wo ning van P.B. aan Mean derlaan te Middelburg. Ver mist worden enkele gouden halskettingen en enige an dere sieraden. Eveneens werd die nacht ingebroken in de woning van MV. aan de Nadorstweg. Behalve wat gouden sieraden nam men ook een geldbedrag en een aantal cheques mee. Inbraak SCHOONDIJKE - Een dezer dagen werd ingebroken in een kantine van een sport vereniging te Schoondijke. Vermist wordt electronisch apparatuur tot een waarde van 1600 gulden. Diefstal WATERALNDKERKJE - In de nacht van vrijdag op za terdag werd de personen auto van CW. uit Water landkerkje gestolen. Het voertuig, een Opel Kadett, kentekennummer TP - 55 - BS, heeft een waarde van 46000 gulden. Diefstal TERNEUZEN - R. de V. uit Terneuzen deed bij de ge meente politiein zijn woon plaats aangifte van diefstal van enkele netten, waarde 6000 gulden. De netten ver dwenen deze week vanuit de Hoekse kreek. Aanhouding TERNEUZEN - De gemeen tepolitie van Terneuzen heeft zaterdag kort na mid dernacht de 19-jarige L.B. uit Kloosterzande aange houden. De jongeman reed in een personenauto nabij het sluizencomplex te Ter neuzen. Zij rijstijl was zo opvallend dat de politiewa gen hem achterna ging. Op de Grenulaan kon hij tot stoppen worden gedwongen. Het bleek dat hij het voer tuig in Kloosterzande had weggenomen. Verder was hij niet in het bezit van een rijbewijs en had hij gedron ken. i Aan de grond TERNEUZEN - De Engelse coaster Ardent, groot 498 brt. liep zaterdagmiddag nabij de Schaarspijkerplaat in de Westerschelde aan de grond. Het schip dat geen loods aan boord had was op weg van Gent naar Enge land. De bemanning slaagde er in het schip enkele uren later weer vlot te krijgen, waarna het de reis kon voortzetten. Van onze correspondent TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Terneuzen heeft zaterdagavond de zeventien-jarige PM. uit Sluiskil aan gehouden. De jongeman had op 28 novem ber van een mede-leerling op een school een aantal euroche- qeus gestolen en een pasje. Bij een pompstation in Terneuzen tankte hij voor vijftien gulden benzine voor zij n bromfiets. Hij schreef een cheque uit van der tig gulden. Zaterdag toog hij naar Axel. Daar tankte hij voor een be drag van acht gulden en vijftig cent, kocht nog wat sigaretten en schreef een cheque uit van 300 gulden, het maximum. De. pomphouder kreeg argwaan en vroeg of de jongeman zich kon legimiteren. Dat kon hij niet maar toonde wel een SOS-pas- je. De pompbediende die het niet vertrouwde waarschuwde de politie. Die voelde M. aan de tand. Een bekentenis van de diefstal volgde snel. M. kreeg een proces-verbaal wegens diefstal en valsheid in ge schrifte. MIDDELBURG - Leden van de Algemene Inspectie Dienst (AID) hebben vrij dagavond op Walcheren een forse partij illegale vis in beslag genomen. De vis, 27 kisten kabeljauw en dertien kisten wijting, was ge laden in een vrachtauto die be stuurd wetd door DB. uit Ber gen op Zoom. De man liep tegen de lamp doordat bij een controle door de gemeentepolitie van Middel burg aan het licht kwam dat het voertuig sterk overbeladen was. Niet bekend is waar de vis werd ingeladen. Tegen B. is proces verbaal opgemaakt

de Stem | 1988 | | pagina 5