Let's party in een feestelijke kledij Opniei leerki opsti BOEKJE OVER ERVARINGEN IN ZELFHULPGROEPEN Fijn happen in hapjes Koptelefoon beperking voor kwaliteit walkman VREDESG Warm watertoestellen en cv goed onderzocht EINDELIJK OP GELIJKE VOET MET DE BUURLANDEN LANDl ACTI Ouders.* Argentinië en DE STEM CONSUMENT MAANDAG 5 DECEMBER 1988 Beroepsziekte Behoefte Intuïtie MODE In de Consumentenbijlage van vrijdag: Het wijnjaar 1988 is het Jaar van de Wijnboer, AAN TAFEL DE STEM BINNEN A Alit&fËii 6 decern Informat K0V-KL 070' de stem coi L'T46 Door Tiny Poppe „Het is belangrijk dat vrouwen in de praatgroepen met anderen in kontakt ko- men die dezelfde ervaringen hebben. Vrouwen realiseren zich dan: 'het is heel logisch dat ik dit meemaak en ik ben niet gek'. Dit vertelt een medewerkster van de stichting Vrou wen in Postnatale Depressie over het succes van haar organisatie in het boek 'Het heft in handen'. Daarin komen'vijftien vrouwen aan het woord, die actief zijn in zeven vrouwenzelfhulporganisaties. Vrouwenzelfhulporganisatie, het is een hele mond vol. Maar in de gezondheidszorg zijn ze geen onbe kend begrip. Denk maar aan de stichting VI DO (Vrouwen in de Overgangsjaren), de VSK (Vereni ging tegen Seksuele Kindermishandeling binnen het gezin) of de DES-actiegroep. Jaarlijks doen vele duizenden vrouwen een beroep op deze organisaties voor voorlichting en opvang. Vrouwen met dezelfde ervaringen helpen andere vrouwen die met gelijke problemen kampen. De eigen ervaring staat centraal en niet de medische benadering. In het kort komt de toverformule van de zelfhulpgroep hier op neer. Kennelijk schiet de reguliere gezondheidszorg dus tekort als het gaat om hulpverlening aan en opvang van vrouwen. Bijvoorbeeld na een medische in greep: „Een paar maanden na mijn baarmoeder- operatie voelde ik me nog steeds erg rot. Soms werd ik badend in het zweet wakker, had last van lage rugpijn, was depressief en had huilbuien. Met die klachten heb ik een jaar rondgelopen. Maar volgens de huisarts was er niets aan de hand en was er geen reden tot klagen", aldus Erika Bosch van de werkgroep Vrouwen Zonder Baarmoeder (VZB). Zij kwam via een VIDO-groep terecht bij de VZB. „Het was een openbaring voor mij, een enorme opluchting. Ik had eindelijk het gevoel: er lopen een heleboel vrouwen met precies dezelfdé klachten rond". In de gezondheidszorg wordt over het algemeen ge nomen weinig onderscheid gemaakt tussen man nen en vrouwen, schrijven de samenstellers van het boek. Artsen houden niet genoeg rekening met de bijzondere klachten waar vrouwen mee kunnen zit ten. Vaak doen artsen 'vage klachten' waar zij geen raad mee weten, af met psychische klachten. Als vrouwen veelvuldig met dezelfde klachten bij de huisarts komen, dan is het etiket zeurkous snel op geplakt. Depressiviteit is zo'n 'vrouwenkwaal'. Volgens de vrouwenorganisaties moeten artsen de pressiviteit als een 'beroepsziekte' zien. Moeder en De Stichting Vergelijkend Warenonderzoek heeft het tot nu toe grootste vergelijkend warenonder zoek uitgevoerd op het gebied van verwarming en warm water. V Er wordt merkeninformatie gegeven over 27 cv-ketels en 26 warm watertoestellen en 10 combi ketels. Verder wordt er algemene informatie gege ven over de diverse soorten toestellen die er zijn. V Door middel van een stroomschema kan men bepalen welk soort toestel voor de eigen situatie geschikt is. Vervolgens zijn binnen de onderzochte categoriën aanbevelingen gedaan van bepaalde merken en typen. Verder is een schema toegevoegd om een eigen kostenplaatje samen te stellen en op die manier de offertes van installateurs beter te kunnen vergelij ken en beoordelen. V Bij keuze van een warm watertoestel is het vooral van belang hoeveel comfort men in huis wil halen en of dit al of niet gekoppeld is aan de aan schaf van een nieuwe cv-ketel. De resultaten van het onderzoek zijn in de vorm van een brochure verkrijgbaar bij de Stich ting VWO, Den Haag onder vermelding van 'ver warming en warmwater'. Ook worden de resultaten van dit SVWO-onderzoek gepubliceerd in het (de cembernummer van de Consumentengids en het (januari)nummer van Koopkracht. Vrouwen: het heft in handen huisvrouw zijn, is een beroep, ook al do^je dat met liefde. Artsen gaan te weinig uit van de achterlig gende problemen. Meestal bestrijdt de arts de uiterlijke verschijnselen van een depressie omdat hij ervan uitgaat dat de situatie onveranderbaar is. Maar vrouwen hebben zelf ook moeite om hun de pressiviteit te benoemen. Wil Bottema van de stichting Vrouwen in Postna tale Depressie: „Vrouwen groeien op met het idee dat ze in het huwelijk en het moederschap hun le vensinvulling zullen vinden. Zij hebben vaak niet geleerd na te gaan wat pun eigen verlangens en wensen zijn. De werkelijkheid is niet zo rose als de reclame en verhalen ons doen geloven. Moederen is vaak een eenzaam en afgesloten bestaan, toch proberen ze aan het ideaalbeeld te voldoen. En dan ontstaat het gevoel 'Is dit het nou?' Sommige vrou wen krijgen een postnatale depressie, anderen voe len zich alsof ze gefaald hebben of raken aan de medicijnen of de alcohol verslaafd." Vrouwen" hebben behoefte aan iemand die echt naar hun klachten luistert en ze willen dat artsen en hulpverleners hun klachten serieus nemen. Bo vendien is het van groot belang dat er betere voor lichting komt en dat er meer oog voor de psychi sche gevolgen na een medische ingreep is. Er moet samen met de vrouw gezocht worden naar de oor zaken van de klacht en geen onnodige en ziekma kende behandeling worden gegeven. „Als een vrouw met anorexia nervosa in het ziekenhuis ligt, proberen ze haar daar dikker te laten worden. Art sen denken: 'Ze eet slecht dus daar moeten we wat aan doen, terwijl ze moeten nagaan waarom ze zich zo uithongert", aldus een medewerkster van de stichting Anorexia Nervosa in het boek. In de zelfhulpgroepen komen vrouwen er achter dat hun problemen niet op zichzelf staan, dat art sen niet alwetend zijn en dat ze meer op hun eigen intuïtie af moeten gaan. Op deze manier komt er, volgens het boek, minder druk op de medische zorg. Vrouwen zijn de deskundigen bij uitstek van hun eigen lijf en gezondheid. Maar dit neemt niet weg dat de gezondheidszorg toch een erg belang rijke plaats inneemt in de behandeling van vrou wenklachten. Zelfhulpgroepen kunnen immers niet op de stoel van de behandelend arts gaan zitten. Maar de groepen kunnen wel meedenken en advie zen geven. Artsen maken daar ook steeds meer ge bruik van. Ruth Harmsen van de VZB vrouwen: „Ik durf het pas de laatste tijd hardop te zeggen, maar wij hebben artsen veel te bieden". 'Het heft in handen' is te bestellen door 13,50 plus f2,50 portokosten over te maken op postbanknummer 2866061 onder vermelding van bestelnummer 14 ten name van Werkgroep 2000 in Utrecht. Wij hebben artsen veel te bieden". Het boek is een uitgave van Werkgroep 2000, advies centrum voor patiëntenorganisaties en het landelijk steunpunt VIA (vrouwenhulpverlening Informatie en Advies). Achterin staat een lijst met adressen van de vrouwenzelfhulpgroepen in Nederland Door Carla Wijnstroot Feesten doe je niet in je dagelijkse klof- je. Een feest is juist een mooie aanleiding om je eens extra mooi op te doffen. Ein delijk zijn we wat dat betreft eens op ge lijke voet met onze buurlanden, waar de zoge naamde gelegenheidskleding een vaste plek inneemt in de garderobe. Niet dat zulks nu direct tot onverantwoord hoge uitgaven zou moeten leiden, want dan is de lol er al af. Wie zich hoogwaardige couture kan permitteren hoeft zelf niets te bedenken, dat doet de createur al voor de geachte clientèle. De pret van het dragen van feestkleding zit 'm nou juist in het feit dat je met weinig middelen en een niet al te dure aankoop toch een fantastische en tree kan maken. Dat je er zo mooi uitziet dat men even naar je omkijkt. En dat is tot nog toe nogal 'onhollands' geweest. Hoelang werd hier niet het devies gehuldigd van 'doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg'? Het lijkt alsof een nieuwe generatie feestgangers daar lak aan heeft en gelijk hebben ze. Want nu kun je voor zeer schappelijke prijzen (die echt niet hoger liggen dan die van de daagse kle ding) de bloemetjes op prachtvolle wijze buiten zetten. Hier volgt een greep uit de feestcollecties van de cember. Foxy Fashiondoet het met glanzende satijn, flu weel en wolken van tule. Barbie in levende lijve. Barokke vormen verwerkt tot spannende stra pless jurkjes met strakke lijfjes en ruisende rok ken. Filmsterrenjaponnen met rijkelijk gedra peerde strapless bovenkant, waaronder een rokje van genopte tule. Scarlet O'Hara in purperkleu rig satijn, de sfeer van een klassieke baljurk met diepe rugdecolleté. Grijs, paars, zwart of zilver steekt glanzend af bij gloedvol zwart fluweel. En de duurste jurk is nog geen 200! TEKENINGKATINKA HOFSTEDE Jessicais het elegante label van C A, dat voor de feestdagen met een sierlijk belijnde collectie komt. Zoals een soepelvallend tweedelig pak van gebloemde crêpe in zwart en wit, met een wijde Dietrich-pantalon en een lange blouson. Daar onder draag je dan geraffineerd een kartonnen body met veel kant. Of je kiest in glanzend da mast een zwierige Dietrich-broek waarop een aangesloten jasje met klokkend schootje past. Er zijn losse blouses met strikken en schootjes die weer te combineren zijn met allerlei rokken, van sexy strak tot wijd geplisseerd. Hoe eenvoudiger de vormen hoe spannender het effect met bij voorbeeld een paar luxe fantasie-panties en feestelijke accessoires. C A had erop gerekend. Radio,het jongste zusje van In Wear laat de happy fifties weer herleven met een serietje filmster- renkleren. Zoals de puur satijnen rokjes en een ro mantisch topje van diep zwart fluweel. Zwart, bor deaux en rood zijn de sobere basiskleuren die stemmig worden opgevrolijkt met goud en crème. Martiniquelaat de heren in de speelse smoking op draven, niet zo traditioneel maar toch met een ■i knipoog naar het altijd zo vormelijke uitgaanskos- tuum. het witte shirt hierbij is wel een must, maar de kwinkslag zit 'm in de andere kragen en boor den, waarvan sommige zijn geborduurd om een das of strikje te vervangen. Zwart wordt gecombineerd met bordeaux en marine en antraciet-grijs is een getipte nieuwe tint. Bij In Wearruisen de satijnen rokken boven me- terswijde petticoats. De inspiratie vond men bij de New Look van Dior getuige de brede boothalzen en gedrapeerde decolleté's. Scharlaken rood, violet en smaragd groen zijn de kleuren waarmee je stem mig onder de mistletoe verschijnt. Lampetenslotte biedt hele varianten in blazers in schitterende kleuren als fuchsia, lime, pauwblauw en zwart-wit in geraffineerde transparante stoffen. De jasjes zijn er kort of lang, met of zonder sjaal- kraag, met plissé-schootjes en met geplisseerde rugpanden. Daarbij kun je dan bijvoorbeeld een wijde pantalon dragen of een transparante plissé- rok. Sexy staat daarbij ook een kort etagerokje. En daaronder draag je dan weer zo'n fraai bewerkte panty met hoge suède pumps. i Door Marijke Prins Rond de feestdagen met de onvermijdelijke overvloed aan wêlvooi ziene maaltijden, kan het een welkome afwisseling zijn om eens eet keer geen complete warme maaltijd te nuttigen, maar te volstaat met een keur aan hapjes. Ze kunnen vooraf worden klaargemaai en zelfs een dag worden bewaard. Zo is een gastvrij huis klaar vo» de zoete inval. Mediterrane gehaktballetjes 350 gram rundergehakt 200 gram gekookte, gepureerde aardappelen 2 eieren 1 zeer fijngehakte middelgrote ui Vt theelepel gemalen koriander Vi theelepel gemalen komijn 1 teen knoflook uit de knijper 2 eetlepels fijngehakte peterselie 1 mespunt cayennepeper 20 gram bloem plantaardige oüe zout en peper naar smaak Meng het gehakt met alle ingrediënten en draai er balletjes van-di twee keer zo groot zijn als gewone soepballejtes. De hoeveelheid li gebruiken olie is afhankelijk van het soort pan dat u gebruikt, li ieder geval moeten de balletjes gefrituurd worden en niet gebak ken; dat betekent dat ze de bodem niet mogen raken. Rol d letjes door de bloem en druk ze iets plat. Ze moeten in kleine hot- veelheden zo'n acht minuten worden gefrituurd; als er te veel tege lijk in de pan worden gedaan, zal de olie te veel afkoelen. Het schuwelijke resultaat is dan dat de balletjes uiteen vallen. De haktballetjes kunnen warm worden gegeten, bijvoorbeeld met sfe en stokbrood, maar koud smaken ze ook goed. -- Venkelsalade Een sla die uitstekend past bij het voorgaande gerecht is een fr venkelsalade. 300 gram venkel (ongeveer t\yee knollen) 1 grote groene appel (granny"smith) 1 winterpeen van ongeveer 150 gram 1 plak zeer jonge kaas van ongeveer 150 gram 2 theelepels grove mosterd 1 kneep citroen 1 eetlepel appelazijn (of een andere geurige azijn) 3 eetlepels zonnebloem- of maisolie peper en zout naar smaak Meng een vinaigrette van de azijn, mosterd en olie, eventueel ms peper en zout naar smaak. Was en schraap de wortel en snij hemt flinterdunne plakjes. Snij zo ook de venkel. Meng de groente me: de vinaigrette en laat hem trekken terwijl u de niet geschilde appel aan blokjes snijdt en met citroen besprenkelt. De kaas wordt in mi ni-dobbelsteentjes gesneden. Kort voor het opdienen worden kaai en appel door de kleurrijke salade gemengd. Avocadodipsaus Een zalfje voor de tong is een avocadodipsaus. Zorg ervoor da! een rijpe, maar niet bruine avocado koopt; de onrijp uit het buiten land overgevlogen avocado's zijn niet allemaal even goed. De saus is bij uitstek geschikt om te worden gemaakt in een keukei- machine, maar ook los geprakt zal hij goed smaken. 2 rijpe advocado's 1 potje zure room 1 mespunt cayennepeper 1 teen knoflook uit de knijper 1 halve theelepel basilicum 2 eetlepels poederfijne peterselie 2 tomaten in kleine blokjes gesneden 1 kneep citroen De avocado's worden geschild en in blokken in de keukenmachint gedaan, evenals de andere ingrediënten. Het is niet nodig om de machine meer dan een luttel aantal seconden te laten draaien een mooie gladde massa te krijgen. Wie niet over zo'n handige chine beschikt, moet de vruchten heel fijn prakken met de citroen en daarna de andere ingrediënten er doorheen mengen. In beidt gevallen worden de fijngesneden, ontpitte tomaten er op het laats bijgedaan. De saus kan gedipt worden met de Mexicaanse tortilla chips die tegenwoordig ruimschoots verkrijgbaar zijn. ■■■Hl MHi De koptelefoon is de zwakste schakel tussen bandje en trom®'1 vlies, aldus de conclusie van de Stichting Vergelijkend Wareno» derzoek (VWO) na tien walkmans met en achttien zonder n vanaf ca. 80,- onder de loupe te hebben genomen. B Fabrikanten kunnen de kwaliteit van hun produkt op eenvos dige wijze verbeteren door betere koptelefoons erbij te leveren. Ni zal de consument er zelf op uit moeten en er extra voor moeten talen. V Walkmans zijn er in vele vormen met vele mogelijkheden, ft simpelste apparaatjes kunnen alleen gewone bandjes afspelen, ft meest ingewikkelde hebben naast Dolby ruisreductie, autoreverü en equaliser ook voorkeuzetoetsen voor de radio en afstandbedif- ning. Voor deze zaken moet wel meer worden betaald. In de VWO test zaten apparaten tot zo'n 500. V Walkmans blijken niet in alle situaties goed uit de verf te ko men. Zo blijkt bij joggen, dat veel apparaatjes bij hevige bevve® gen gaan janken. Van de radio-ontvangst moet men zich niet veel voorstellen vanwege de richtingsgevoeligheid van de midd®' golf, de storingsgevoeligheid van de FM en de beperkte bruikba» heid in metalen constructies zoals auto, trein en bus. A Het batterijverbruik blijft in vergelijking met andere appaM'® hoog. Daarom loont het bij regelmatig gebruik al gauw de moei'6 oplaadbare batterijen en een laadapparaat aan te schaffen. De netaansluitingen blijken absoluut niet gestandaardisK"'- zodat hiervoor een dure adapter van hetzelfde fabrikaat als J walkman moet wórden gekocht. In de test zijn 10 verschiUe®1 soorten pluggen aangetroffen. PEN HAAG (ANP) - De bij verstek tot 20 jaar cel ver oordeelde Nederlandse oor logsmisdadiger Jan Oly (68) verblijft momenteel in Ar gentinië. Een verslaggever van het Pa rool heeft Oly telefonisch we ten te bereiken in zijn woon- Zuid De Zuidafrikaanse minis ter van buitenlandse zaken Roelof Pik Botha. - foto anp (AD VEE DE MUITERIJ in het Argentijnse van spanning met een sisser Roeide de groep militairen rond 'jog uit tot zo'n duizend man, nr "ngsgetrouwde troepen was ke gisteravond het hoofd in de scho Ue opstandige militairen zelf hai ze niet uit waren op een staatsgr van het budget voor het leger en [oo. tegen wie nog processen lo MSenrechten t'Jdens de militaii Maar het was veelbetekenend •ankelijk bagatelliseren - alle fc oje van de oppositie, rond zich *Jn9 vrijdag, zaterdag en gister straat op te gaan om te demonst 9en de rebellen. De bevolking heeft die oproep HJ"9en tienduizenden Argentijnr ®9en de militaire muiterij. Die r neer goed hebben gedaan, waar aenngsgetrouwe militairen om d( oor te slaan, dagenlang uitbleef, kw Ar9entijnse militairen zijn an\de burgerregering van Alfc ™re dictatuur die in zeven jaar ti DieT een mi|itair debacle op de e frustratie is een gevolg van „^oorbije democratische jarer 'nken om strenge straffen voor eini die <rustratie is een muiterij et» vooral le verklaren. Het wa s aatsgreep was bedoeld. Er zijn do k da1 de militairen aan de r van 9ers hebben hun hoop me volgend jaar, waarbij de pe I nnen. Maar de kennelijk nog s yyer blijftwel een serieuze bedrc uiierij een vreedzaam einde gel

de Stem | 1988 | | pagina 2