Blomdahl bijna zeker van wereldbeker Lendl en Becker in finale Masters Rustperiode van acht weken op ATP-kalender SPORT GEEN NIEUWE GEZICHTEN BU BADMINTONTOP SIE >1 VISIE VRAGEN Tweede plaats handballers DB STEM SPORT 3 MAANDAG 5 DECEMBER 1988 T14 palma de mallorca (ANP) - De Zweed Torbjörn Blomdahl heeft de wereld beker driebanden met één hand vast. Na vier van de zes toernooien heeft hij 25 punten voorsprong op de Japanner Junichi Komori. Als hij volgende week het driedaagse evenement in Valkenburg wint, is hij on bereikbaar voor de concur rentie. De laatste wedstrijd in Tokyo is dan voor de sta tistiek. =?r lit de hand NIEUWEGEIN (ANP) - De nationale badminton- titelstrijd in Nieuwegein heeft dit weekeinde de terugkeer te zien gegeven van twee verloren ge waande toppers Eline Coene en Pierre Pelupessy. Klasse Acht schaatsers voor jeugdinterland Europacup-nederlaag Longa '59 Veldritzege Danny de Bie Redelijk uitgangspunt voor Animo Martinus kansloos in Athene EK-eindronde basketbal in Zagreb Silivas wint DTB-bokaal turnen Blij dorp clubkampioen turnen Nederlaag middengewicht Kortram Ribli topper in Hoogovenstoernooi Sterke start Jannes van der Wal Messelis wint veldrit in Schijndel Simpele winst dames Olympus bm-RODA JC 3-2 (2-1). 2. Van Loen [Mien 1-1. 15. Willaarts 2-1, 61 J3.1,68. Fraser 3-2. Scheidsrechter: Toeschouwers: 5600. Gele kaarten 1 Young (FC Utrecht), Van Loen (Roda fchfT: Van Ede; Van der Meer, Plomp f Verrips, Stelnmann, Nijholt, Allien' [oogers en Willaarts. I Nederburgh; Hanssen, Trost (Dj||. riser. Boerebach, Suvrljn, Groenen- ndts. Van Loen, Biattler (Van der ^Wilgen. E 0-1 (0-0). 74. Roelofsen 0- Isreclrter: De Munnik. Toeschouwers: Haan; Linders, Arts, Thai, Quarter Maas, Schuman (Meyers); Vincwit (Vanderbroeck) en Frangois. De Koning; Scharmin, Rutten, 0. Bosch (Zwijnenberg); Paus, Balm [1), Schmidt; Roelolsen, Neijenhuis en I M-PEC ZWOLLE 1-1 (1-1). 5. Steur |afschop), 11 Van der Waart 14 achter: Van Swieten. Toeschouwers: W: Schilder; Van Loon, Guyt, Samuel loer; Zwarthoed, Sneekes en Kemper n); Sleur, Van Dorpel en Duif. OLLE: Abma; Patrick, Kamslra, Veld- nsma en Duim; Smook en De Meijer; eren, Van der Waart en Cooke. 3GRAMMA De 26-jarige Zweed won in Palma de Mallorca het derde wereldbekertoernooi op een to taal van vier. Dat is al een ver betering ten opzichte van vorig seizoen, toen hij als debutant de helft van vier evenementen won. Toch was de overmacht van de Zweed, wiens vader Lennart eveneens een uitmun tend driebander is, minder groot dan bij zijn eerdere over winningen in Parijs en West- Berlijn. Tijdens de opening, in het Stade de Coubertin in Pa rijs, liet hij vier sets liggen, maar was hij ongenaakbaar in de finale tegen de Westduitser Müller: 3-0. Vorige week in West-Berlijn verloor hij geen set en was Komori in de finale kansloos. Op het zonnige Spaanse eiland had hij zondag veel meer moeite met de 47-ja rige Junichi Komori. Sterker: Blomdahl balanceerde in het Teatro Principal op de rand van een nederlaag. De viervou dige kampioen van Japan kwam in sets met 1-0 en 2-1 voor. De vierde set kon Blom dahl pas na 13-13 en enkele missers in zijn voordeel beslis sen, waarna hij zich in de vijfde sessie met 15-11 te sterk toonde. Ook de halve eindstrijd had de Scandinaviër pas in de be slissende set naar zich toege trokken, ten koste van leeftijd genoot Zanetti uit Italië. On danks zijn minder overtui gende zegereeks dan gebruike lijk, deed Blomdahl goede za ken. De concurrenten Ko- bayashi en Ceulemans werden vroegtijdig uitgeschakeld en scoorden respectievelijk nul en vijf punten voor de begeerde beker. Kobayashi liet zich in de eerste ronde verrassen door de plaatselijke favoriet Rico, be kerhouder Ceulemans was in de kwartfinales niet opgewas sen tegen zijn landgenoot Die lis, die ten koste van Zanetti derde werd. Voor de enige Nederlandse deelnemer in de elitegroep van dr. Werner Bayer, Rini van Bracht, was het toernooi snel afgelopen. De Waalwijker ver loor in de openingsronde van Zanetti en staat in het klasse ment op de gedeelde negende plaats, met de Fransman Con- nesson en de Amerikaan Gil bert. Het trio weet alleen de Deen Lieberkind achter zich. Als Van Bracht niet oppast, de gradeert hij uit de profgroep, waarin aardig wat geld bij elk aar te stoten is. Uitslagen: eerste ronde: Blomdahl (Zwe)-Llull (Spa) 3-0 (15-11, 15-8, 15-8), Gilbert (VSt)-Connesson (Fra) 3-1 (15-12, 10-15, 15-13, 15-4), Bitalis (Fra)-Lieberkind (Den) 3-1 (12-15, 15-13, 15-4, 15-2), Komori (Jap)-Aguirre (Per) 3-1 (15-12,15-3, 12-15, 15-5); kwartfinales: Blom- dahl-Gilbert 3-0 (15-14, 15-8, 15-4), Zanetti (Ita)-Rico (Spa) 3-0 (15-8, 15-5, 15-6), Bitalis-Komori 2-3 (5- 15,15-3,7-15,15-6,6-15), Ceulemans (Bel)-Dielis (Bel) 1-3 (15-8, 5-15, 4- 15, 5-15); halve finales: Blomdahl (Zwe)-Zanetti (Ita) 3-2 (15-10, 12- 15, 10-15, 15-13, 15-12), Dielis (Bel)- Komori (Jap) 2-3 (15-0,14-15,11-15, 15-13, 11-15); om de derde plaats: Dielis (Bei)-Zanetti (Ita) 3-2 (15-10, 13-15, 15-10, 14-15, 15-7); finale: Blomdahl (Zwe)-Komori (Jap) 3-2 (10-15,15-11,11-15,15-13,15-11). Stand om de wereldbeker: 1. Blom dahl 70 punten, 2. Komori 45,3. Ko bayashi 36,4. Ceulemans 33,9. Van Bracht, Connesson en Gilbert 11, 12. en laatste Lieberkind 7. ÏPECZwolle-WV. I f U AA ssMTitel Coene en Pelupessy 0SC0RERS (Ortwiekte programma in de eredivisie et afgelopen weekeinde nauwelijks lol oringen op de topscorerslijst in de ere- geleid. René Eykelkamp (Groningen) et negen treffers. van topscorers; 1. Eykelkamp (Gronin- 2. Hoekstra (RKC), Van Duren (Den en Clayton (Fortuna) 8,5. Meijer (Gro- i, Van de Wiel (RKC). Bergkamp (Ajax), Volendam) en Van Geel (Feyenoord) 7, i (Twente), Van Buuren (Veendam), el (Volendam), Van de Ark (Willem ran (PSV), Schapendonk (RKC) en fortuna) 6. RAKTERISTIEKEN CAMBUUR 2-1 (1-0). 15. Van rte |l-0,54. Breetveid 2-0,80. De Leeuw 2- leidsrechter: Van Haatten. Toescta- 12200. Gele kaart: Van der Laan (SW). OND SPORT-VITESSE 1-3 (0-2). 26. 0-1,40. Koolhof 0-2,63. Van der Brom '8. Kreekels 1-3 (strafschop). Scheids- dr: Luylen. Toeschouwers: 1000. Gele Keizers en Van der Horst (Helmond i, Laamers en Van der Gouw (Vitesse). '79 2-2 (1-0). 15. Loggie 1-0 (straf 57. Ophof 2-0, 77. Bartelings 2-1,83. jenberg 2-2. Scheidsrechter: Van Mierlo. Ihouwers: 4100. Gele kaart: Van der Van der Heide en Speelmeyer (allen N-EXCBSIOR 1-4 (1-2). 8. Hom- 1-0, 36. Michel van Wattum 1-1,41. boezen 1-2, 50. Michel van Wattum 1-3, Andrê Wasiman 1-4. Scheidsrechter; renstein. Toeschouwers: 4100. Gele Maarten de Jong (Heerenveen). >SCHAP-G0 AHEAD EAGLES 04). (idsrechter: Luinge. Toeschouwers: 3800. iROGRAMMA rdag: Go Ahead Eagles-Emmen, NAC-AZ, Cambuur-Heracles, Telstar-Helmond lag: NEC-De Graafschap, DS '79-Heeren- l Excelsior-SW, FC Den Haag-RBC, VI- e-Eindhoven. DPSC0RERS e topscorerslijst van de eerste divisie is, door de algelastingen, dit weekeinde kop weinig veranderd. David Loggie de wel zijn achterstand op Folkert Velten, rijn club Heracles uit geloofsovertuiging op zondag dient en het duel tegen FC Den bovendien zag afgelast, weg. Loggie rde in de wedstrijd tegen DS'79 één keer. opscorers uit de eerste divisie zijn: f- in (Heracles), Loggie (AZ) 13, 3. Van den (GA Eagles) 11, 4. Verroen (AZ) 10,5. onge (Heerenveen), Janssen (NEC) en Vis- (Telstar) 9, 8. Carbo (Cambuur), Cornelis- (NAC), Oosterlee (SW) en Hommels renveen) 8. TOTO-GELIJK i winnende wedstrijden in toto-gelijk 48 8-10-17-23-24; toegevoed 19. Inemers 2978, inleg t 13.428,-, prijzenpot lusiel jackpot) f 8.236,-. WESTDUITSE LOTTO or de Westduitse lotto werden de volgende :allen getrokken: 9-11-31-42-45-47. iervegetal 43. tslag Spiel 77:1 3 8 2 8 6 9. BELGISCHE LOTTO winnende getallen in de Belgische Ie® ijn: 2-9-13-16-32-42; bijkomend nummer x. okernummer: 0 2 7 3 0 5 8. iet WK-kwalificatieduel hj®' is het zaterdag in Newcastle De scheidsrechter moest de )p het veld waren gevechten bal niet meer verantwoord t voorbeeld van de spelers en e Australiër Charlie Yartkos voortijdig het veld verlate"- Watison van Fiji kreeg een Coene heroverde haar drie jaar geleden verloren titel in het damesenkelspel door kampioene Astrid van der Knaap in een op hoog niveau staande partij te verslaan (11-8, 2-11, 12-9). Pelupessy versloeg eveneens de titel houder, Uun Santosa, tien jaar ouder dan zijn opponent, ging in de eindstrijd in twee reeksen tenonder (15-7,15-6). Voor de winnaars stond er dit jaar meer op het spel dan 'al leen' maar een titel. Eline Coene is dit jaar in een interes sant gevecht gewikkeld met Astrid van der Knaap. Het tweetal betwist elkaar, voorna- meljk op de baan, het leider schap in het Nederlandse da- mesbadminton. Van der Knaap leek de beste papieren te heb ben. De laatste duels tegen haar concurrente schreef zij op haar naam. Bij de interationale titelstrijd bereikte zij de eind strijd, terwijl Coene daar al in de eerste ronde haar Waterloo vond. Op de wereldranglijst echter neemt Coene een betere positie in. Op die rangschik king bezet zij de tiende plaats, Van der Knaap staat vier posi ties lager genoteerd. Coene vindt het praten over 'de beste badmintonster van Nederland' nauwelijks interessant. „Wat maakt het allemaal uit. Er wordt te veel poeha gemaakt over wie nu nummer eén is. Veel belangrijker is dat Astrid erin geslaagd is ook tot aan sprekende internationale re sultaten te komen. Dat ver schaft ons beiden betere moge lijkheden tot trainen. We trek ken ook al geruime tijd, de laatste twee maanden, met elk aar op. Bezoeken dezelfde in ternationale kampioenschap pen. Dat is prettig". Voor het Nederlandse duo staat er ook nogal wat op het spel. Eline is als eerste Nederlandse badmintonster in staat de Mas ters te bereiken. Daarvoor dient zij haar tiende positie op de Grand-Prix-ranglijst te handhaven of te verbeteren. Het laatste evenement waar die plaats in gevaar kan ko men, is bij de open Malaysische titelstrijd, deze maand. „Daar dien ik mijn voorsprong van zo'n zeventig punten op een Ja panse te behouden. Met een heetje gunstige loting moet dat wel lukken". De jacht op de Masters zorgde voor een hectisch be staan. Veel reizen, veel spelen en weinig voorbereiden. „Een paar weken geleden, na de open Canadese, bleek dat ik de Masters nog kon halen. Dat be tekende wel dat ik nog 'even' i naar de Schotse kampioen- schappen diende af te reizen, van een goede voorbereiding I °P de nationale kwam het dan ook niet. In vorige jaren prepa reerde ik mij gedurende een jnaand, nu een week. En daar kwam nog bij dat ik een voet- Olessure heb gehad. Mijn spel eott er echter niet onder gele- IJ- Het ging goed. Ik kon de fauy's weer aangaan en het initiatief nemen als dat nodig de eindstrijd faalde ik j dat betreft in de tweede game. Toen liet ik de teugels even vieren en greep Astrid sterk het initiatief". I be derde game leek simpel t °or Coene gewonnen te wor- loc'er Knaap stond bij I "s Praktisch verloren, maar wam terug tot 9-9. Een ver arde inschatting van de snel- v!i !an shuttle, een van de zin v°stte haar in de verlen- het eerste punt. Coene aamtoe 61 40611 n°8 sne^ twee trS ^Pössy was met zijn r zo mogelijk nog meer genojngjj dan Coene. De wa- anders bleven tot geruime Het "5 wedstrijd stromen, tnpt rkertemse talent hoopt :rde met 5-1. Bij rust was .weede ronde van de Oceaiu- J"«t het ongenaakbare optre- E 'n Nieuwegein, hij verloor UoLgame' 6611 anderhalf jaar hphi!, periode van ongeluk te acht?n gesloten. „De laatste «en maanden zijn voor mij .-0 gewonnen. Australië vinnaar van groep twee, kom' Tai- niet leuk geweest. Na een toer- nee door Azië ben ik nooit meer helemaal fit geworden. Ik ben vaak ontzettend moe, heb het van de ene minuut op de ander warm en koud en heb soms nergens zin in. Er is al van alles onderzocht, maar tot nu toe is er niets gevonden. Ik denk dat ik een virus heb meegenomen uit Azië. Daar kwam nog bij dat mijn vader een hartaanval kreeg en dat ik met een oplei ding ben begonnen. Dat was al lemaal te veel. Ik kon dat niet aan. Pas de laatste tijd gaat het beter. Vooral door de hulp van Ferdi Oyen en Peter Vergou wen, die mij helpen die ver moeidheid te overwinnen. Ide aal is het nog steeds niet. Ik kan soms om acht uur 's avonds mijn ogen al niet meer open houden en moet dan echt naar bed". Voor Pelupessy was het ook maar afwachten hoe zijn li chaam zou reageren op de in spanningen in Nieuwegein. „Het had hier ook helemaal fout kunnen gaan, dat ik geen energie zou hebben". Het viel reuze mee. Voor de volle hon derd procent hoefde de kam pioen zich ook niet in te span nen. Dat duidt niet alleen op de zwakte van het vaderlandse heren badminton, maar mis schien nog meer op de klasse van Pelupessy. De Haarlem mer overweegt echter geen mo ment meer het weer eens te gaan proberen als beroeps. „Dat heb ik gedaan en het is geen succes geworden. Ik ben nu 23 jaar en moet toch ook eens gaan denken aan mijn toekomst. In januari hoop ik mijn laatste examen informa tica te doen. Tot half februari moet ik dan nog stage lopen. Daarna hoop ik badminton en werk te combineren. Een baan van twintig uur zou ideaal zijn. Dat zou mij de mogelijkheid verschaffen weer wat interna tionale kampioenschappen te gaan spelen". De titels voor Coene en Pelu pessy en de daaraan verbonden emoties maskeerden het feit dat er weinig nieuw talent bin nen de bond opstaat. Bij de da mes was de bezetting van halve finales in het enkelspel en dub belspel gelijk aan vorig jaar. Bij de heren slaagde alleen Rob Stalenhoef erin zich, net als vo rig jaar, tussen de gevestige namen te nestelen. Voor de rest was het oud nieuws in Nieuwe gein. UITSLAGEN Damesenkelspel: kwartfinales: Van der Knaap-De Jong 11-1, U-O, Van Dijck-Rip 11-4, 11-2, Hoog land-Meilink 11-1,11-3, Coene-Oel 11-0, 11-1; halve finales: Van der Knaap-Van Dijck 11-4, 11-5, Coene-Hoogland 11-2, 11-8; finale: Coene-Van der Knaap 11-8, 2-11, 12-9. Herenenkelspel: kwartfinales: Pe- lupessy-Edwin van Daim 18-17,15- 5, Stalenhoef-The 15-10,15-8, Coe- ne-Redeker 15-5, 15-3, Santosa- Quinten van Daim 10-15,15-8,15-2; halve finales: Pelupessy-Stalen- hoef 15-7, 15-6, Santosa-Coene 15- 10,15-6; finale: Pelupessy-Santosa 15-7,15-6. Damesdubbelspel: halve finales: Coene/Van Dijck-De Boer/Rip 15- 1,15-6, Van der Knaap/Hoogland- Villanueva/Mellink 18-14, 15-9; fi nale: Coene/Van Dijck-Van der Knaap/Hoogland 15-3,15-8. Herendubbelspel: halve finales: Von Barnau Sijthoff/Redeker- Xjin-Asjoe/Gerritse 18-16, 15-5, Trieling/Stalenhoef-The/Santosa 15-11, 8-15,17-15; finale: Von Bar nau Sijthoff/Redeker-Trieling/ Stalenhoef 15-2,15-2. Gemengddubbelspel: halve fina les: De Boer/Villanueva-Trie- ling/Mellink 9-15,15-12,17-15, Von Barnau Sijthoff/Coemaet-Stalen- hoef/Brandwijk 18-17,15-12; fina le: Von Barnau Sijthoff/Coemaet- De Boer/Villanueva 10-15,15-7,15- NEW YORK (RTR/SID) - Voor de derde keer staan Ivan Lendl en Bo ris Becker tegenover elkaar in de fi nale van het Masterstoernooi, de af sluiting van het tennisjaar. Eerder gebeurde dat al in 1985 en 1986, toen beide malen Lendl zegevierde. Beide duels in de halve finales duurden niet meer dan twee sets, maar toch was het verschil gering. In drie van de vier gevallen moest er een tiebreak aan te pas komen. Lendl zegevierde met 6-3,7- 6 over de Zweed Stefan Edberg, Becker won na twee verlengingen van de Zwit ser Jakob Hlasek: 7-6,7-6. Lendl staat voor de negende achter eenvolgende maal in de finale. Vijf keer wist hij de Masters op zijn naam te brengen. Edberg kon hem zondag in Madison Square Garden niet echt ver ontrusten. Lendl, die lange tijd op non- actief stond wegens een schouderblessu re, speelde gaande het evenement steeds beter. Hij begon met een nederlaag in drie sets tegen de verrassende Hlasek, maar boekte daarna overwinningen in eveneens telkens drie sets op de Ameri kanen Agassi en Mayotte. Tegen Wim- bledonkampioen Edberg bleek dat Lendl opnieuw aan zelfvertrouwen had gewonnen. Hij zorgde in de achtste game van de eerste set voor de enige servicedoorbraak en dat was voldoende voor 6-3. Edberg slaagde er in in de tweede game van de tweede set een doorbraak te forceren, maar Lendl brak direct weer terug om in de tiebreak met 7-4 te zegevieren. „Ik had gedacht dat hij meer zou aanvallen", zei Lendl na afloop. „Ik ben best tevreden met mijn spel hier. Ik had tevoren niet zoveel ver wachtingen", meldde Edberg nogal be scheiden. Hlasek zag zich geconfronteerd met de dodelijke service van Becker. De Westduitser sloeg twaalf aces en nog talrijke opslagen, die de Zwitser slechts kon aanraken zonder iets zinnigs met de bal te kunnen doen. Becker begon met een 3-0 voorsprong, maar moest toch toestaan dat de aanvankelijk hyperner veuze Hlasek, die zeventien van zijn laatste achttien partijen won, terug kwam tot 4-4. Becker kwam echter niet echt in gevaar en sloeg ijzig kalm toe in de tiebreak (7-2). In de tweede set wei gerde de 24-jarige Hlasek zich over te geven. Hij nam zelfs een voorsprong van 4-1, maar had geen rekening gehouden met de veerkracht van Becker, die zo mogelijk nog meer kracht in zijn slagen legde. Hij haalde opnieuw de tiebreak De Zwitser Jakob Hlasek, die in de halve finales verloor van Boris Becker. FOTO ANP en sloeg onbarmhartig toe (7-3). De par tij had een uur en drie kwartier in be slag genomen. UITSLAGEN Rod-Lavergroep: Becker (WD1, 4)-Leconte (Fra, 8) 6-0,1-0, opgegeven door Leconte, Ed berg (Zwe)-Wilander (Zwe) 6-2,6-2. Eindstand: 1. Stefan Edberg (Zwe) 2 over winningen, 2. Boris Becker (WD1) 2 overwin ningen, 3. Mats Wilander (Zwe) 1 overwin ning, 4. Henri Leconte (Fra) 1 overwinning. Fred Perry-groep: Hlasek (Zwi, 6)-Mayotte (VSt, 7) 7-5,6-3, Lendl (Tsj, 2)-Agassi (VSt, 3) 1-6, 7-6 (7-3), 6-3, Hlasek (Zwi)-Agassi (VSt) 6-3,6-2, Lendl (Tsj)-Mayotte (VSt) 6-2,3-6,6- 3. Eindstand: 1. Hlasek 3 overwinningen, 2. Lendl 2,3. Agassi 1,4. Mayotte 0. Halve finales: Lendl (Tsj)-Edberg (Zwe) 6-3, 7-6 (7-4), Becker (WDl)-Hlasek (Zwi) 7-6 (7- 2), 7-6 (7-3). NEW YORK (Rtr) - De spe lersvakbond van de tennis sers (ATP) heeft in New York bekendgemaakt hoe men in 1990 het eigen toer- nooien-circuit denkt in te delea Volgens Hamilton Jordan, één van de betaalde krachten, is het een combinatie van de beste toernooien in de wereld en 's werelds beste spelers. Ter ondersteuning van zijn woorden hadden de top-tien- spelers Mats Wilander, Boris Becker, André Agassi, Stefan Edberg, Jakob Hlasek, Tim Mayotte en Henri Leconte ter zijde van het podium plaatsge- nomea De ATP-toernooi-ka- lender is gekenmerkt door de invoering van een rustperiode van ongeveer acht weken, een reorganisatie in de planning, waardoor het reizen minder in spannend wordt en een buffer van een week vóór en na elk Grand-Slam-kampioenschap en iedere Daviscupweek. Het circuit wordt geleid door de ATP Policy Board, die be staat uit vier spelersvertegen woordigers, vier toernooi-di- recteuren en een onafhanke lijke persoon, die door de acht andere leden wordt gekozen en die alleen meestemt in gevallen waarin geen beslissing is be reikt. Volgens Jordan staat de ka lender wijd open. De aanvra gen dienen begin januari bin nen te zijn. Een commissie be staande uit drie spelers en drie vertegenwoordigers van toer nooien die niet meedingen, stellen begin februari de defi nitieve kalender vast. Van de spelers wordt gevraagd zich vast te leggen minimaal tien of elf toernooien te spelen, de Grand-Slams niet meegere kend. Dertien toernooien krij gen de status Championships Series. Het prijzengeld be draagt daar minimaal één mil joen dollar. In totaal zullen meer dan ze ventig toernooien worden toe gelaten. Jordan zei dat 21 spe lers van de top-25 reeds een contract hebben getekend. De aankondiging van de ATP kwam een dag nadat MTC-di- recteur Marshall Happer het officiële circuit van 1990 had gepresenteerd, waar vier mil joen dollar aan bonus-geld is te verdienen. „Veel van wat wij vroegen, hebben ze geaccep teerd", zei Jordan over het voorstel van Happer. „Maar ze hebben te lang gewacht". Vol gens hem zijn de spelers vrij te spelen waar zij willen. Het is volgens hem zeker mogelijk dat er twee toernooien-circuits naast elkaar zullen bestaan. „We zijn niet bang voor de con currentie. De toezegging van de spelers om bij ons mee te doen, is niet exclusief". OBERLAA (ANP) - Door een beter doelsaldo dan Oostenrijk en Turkije is het Nederlands handbalteam tijdens een vierlandentoer- nooi in Oostenrijk als tweede geëindigd. Tsjecho- slowakije bleef onbedreigd en ongeslagen. Evenals enige weken geleden kwam de enige Nederlandse over winning tot stand ten koste van Oostenrijk. Op de slotdag leed de formatie van trainer Ton van Linder voor 400 toeschouwers in Ober- laa een nederlaag tegen de toernooiwinnaar, 17-22 (rust 10-12). Door de onnodige nederlaag op de openingsdag tegen Tur kije kon Nederland niet werke lijk afstand nemen van de lan den, die als C-naties te boek staan. Nederland hield twee doelpunten, over voor de tweede plaats: min vier tegen min zes voor de Oostenrijkers. Nederland sloeg zaterdag in Barnbach, net als twee weken geleden in Haarlem een gaatje van drie doelpunten met de Oostenrijkers, 22-19. In tegen stelling tot de Haarlemse week speelde Oostenrijk echter in zijn sterkste formatie. Meest constante handballer aan Ne derlandse kant was Kees Boomhouwer, die in drie wed strijden weer vlot scoorde. De Aalsmeerder werd on langs door Van Linder in de se lectie teruggehaald. Met Henk Groener vormt hij de basis voor de opbouwrij. Groener en Schuurs voeren namens de spe- lersraad nog steeds onderhan delingen om Wil Jacobs, de topscorer van de Nederlandse competitie, als centrale man in de ploeg te praten. Medio fe bruari speelt Nederland in Bel fort en omgeving het toernooi om het B-wereldkampioen schap. Uitslagen: Oostenrijk-Nederland 19-22 (8-10), Tsjechoslowakije- Turkije 24-18 (13-8), Tsjechoslowa- kije-Nederland 22-17 (12-10), Oos tenrijk - Turkije 27-21 (14-8). Eindstand 1. Tsjechoslowakije 3 3 0 0 6 75-55 2. Nederland3 1 0 2 2 60-84 3. Oostenrijk3 1 0 2 2 66-72 4. Turkije3 1 0 2 2 62-72 NIEUWSOVERZICHT DEN HAAG (ANP) - De KNSB heeft acht jonge schaatsers af gevaardigd naar de landenwedstrijd, die komend weekeinde ir Sundsvall wordt gehouden. Vier A- en vier B-junioren komen uit tegen de jeugd van Zwe den en Noorwegen. De winnaar van het individuele klassemeni om de Residentie Cup, Erik de Vries, ontbreekt. De achttienja rige schaatser uit Delft doet komend weekeinde mee aan wed strijden in Eindhoven en start vervolgens in de marathonzes- daagse. De ploeg voor de landenwedstrijd bestaat uit: A-junioren: Arnold var der Poel (Roelofarendsveen), Ronald Bosker (Loppersum), Jan-Mari Nieuwenkamp (Meppel) en Gert Bloemberg (Assen); reserve: Ben Bruins (Vlagtwedde); B-junioren: Rintje Ritsma (Lemmer), Marni> ten Kortenaar (Zoetermeer), Gerjan van den Brink (Hattem) en Cor- Jan Smulders (Eindhoven); reserve: Roy Cazemier (Assen). ISTANBUL (ANP) - In het toernooi om de Europa Cup vooi bekerwinnaars hebben de volleybalsters van Longa '59 zater dag een nederlaag van 1-3 geleden tegen het boven verwach ting sterke Galatasaray. Uitslag: Galatasaray (Tur)-Longa'59 (Ned) 3-1 (14-16,15-6,15-11,15-6). KOKSIJDE (ANP) - De Belg Danny de Bie heeft zaterdag df wielerveldrit in het Belgische Koksijde op zijn naam gebracht Stamsnijder werd op zeven seconde tweede en Van Bakel op twaalf seconden derde. Uitslag: 1. De Bie (Bei), 2. op 0.07 Stamsnijder (Ned), 3. op 0.12 Van Ba kel (Ned), 4. op 014 De Brauwer (Bel), 5. op 0.16 Hendriks (Ned), 7. oj 0.40 Groenendaal (Ned), 12. op 2.00 Liboton (Bel). BORDEAUX (AFP) - De volleyballers van Animo Sneek heb ben een redelijke kans behouden door te dringen tot de derde ronde van het toernooi om de Federatie-beker. De Friezen moesten zaterdag weliswaar hun meedere erken nen in Bordeaux (1-3), maar wonnen wel de eerste set en sloe gen in totaal 45 punten bij elkaar. De return in Sneek biedl derhalve perspectief. Uitslag: JSA Bordeaux (Fra)-Animo Sneek (Ned) 3-1 (4-15,16-14,15-8 15-8). ATHENE (AFP) - Het herenteam van landskampioen Marti nus heeft de eerste wedstrijd in de tweede ronde van het toer nooi om de Europese beker verloren. Olympiakos Pireus bleef de Amstelveense volleyballers, de tweede keus na het vertrek van de internationals uit de compe titie, voor eigen publiek met 3-0 de baas. De setstanden waren evenmin erg hoopgevend voor de Nederlanders: 15-8,15-3,15-9. Uitslag; Olympiakos Pireus (Gri)-Martinus (Ned) 3-0 (15-8,15-3,15-9).' MÜNCHEN (AFP) - De eindronde om het Europees kampioen schap basketbal voor heren wordt van 20 tot 25 juni gehouden in de Joegoslavische stad Zagreb. Die keuze werd zaterdag in München door de Internationale Basketbal Bond (FIBA) gemaakt ten koste van Rome. De loting voor het toernooi is op 28 december in Zagreb. Nederland is een van de acht deelnemers aan de eindronde. De FIBA verwierp het beroep van de Griekse club PAOK Saloniki tegen de uitsluiting van het Europese basketbal en de schorsing voor twee jaar van coach John Neumann. De trainer had op 8 november, tijdens de Europese wedstrijd tegen Rode Ster Belgrado, de Italiaanse scheidsrechter Grossi gevloerd. STUTTGART (SID) - Drievoudig Olympisch turnkampioene Daniela Silivas heeft zaterdag in Stuttgart de internationale strijd om de DTB-bokaal gewonnen. De achttienjarige Roemeense behaalde op de vierkamp in de Martin Schleyer-hal een totaal van 39,588 punten. Haar voor sprong op de Sovjet-turnster Svetlana Boginskaja, die in Seoul twee gouden medailles veroverde, was minimaal. De jury waardeerde de keuze-oefeningen van Boginskaja met 39,514 punten. HEERENVEEN (ANP) - Blij dorp uit Rotterdam is zaterdag in Heerenveen Nederlands clubkampioen turnen bij de dames ge worden. De vereniging was de enige in de A-categorie, die meer dan honderd punten verzamelde: 101,15. UITSLAGEN A-categorie: 1. Blijdorp Rotterdam 101,15 punten, 2. Kracht en Vriend schap Opmeer 99,65, 3. De Hazenkamp Nijmegen 96,80, 4. Bato Win schoten 96,50,5. Blijdorp 2 96,20. Individueel: 1. Beerepoot (Opmeer) 36,90, 2. Veldman (Bato) 36,20, 3 Becks (De Hazenkamp) 36,10,4. Tol (Opmeer) 36,05,5. Van Hesse (Blij dorp) 35,10. B-categorie: 1, Swentibold Sittard 99,65, 2. Heerenveen 99,30, 3. Veen- dam 99,10. ST. MALO (ANP) - Rexford Kortram, Nederlands kampioen in het middengewicht, heeft in St. Malo op punten verloren van de Zairees André Mongelema. De 28-jarige Rotterdammer leed de derde nederlaag in zijn korte loopbaan. Mongelema, vier jaar ouder dan zijn tegen stander, is momenteel kampioen van Frankrijk. Hij beschikt over aanzienlijk meer ervaring dan de Nederlander, die rijn twaalfde partij bokste. Het gevecht ging over acht ronden. IJMUIDEN (ANP) - De Hongaar Zolltan Ribli is de hoogst ge noteerde schaker in het deelnemersveld van het Hoogovens^-' toernooi. Ribli's Elo-rating is 2630. Tot de veertien schakers in de grootmeestergroep A behoren drie Nederlanders: John van der Wiel (2540), Jeroen Piket (2495) en Rudy Douven (2430). Het toernooi heeft een sterkte van categorie 13; de gemiddelde Elo-rating is 2557. De 51ste edi tie van het toernooi wordt van 13 tot 29 januari in de Moriaan te Wijk aan Zee gehouden. De opening wordt verricht door de parlementaire schaakkampioen 1988, Bas de Gaay Fortman. De grootmeestergroep A bestaat uit: Anand (Ind), Benjamin (VSt), Tsjekovski en Vaganjan (Sov), Douven, Piket en Van der Wiel (Ned), Georgijev (Bul), Granda Zuniga (Per), Hort (WD1), Nikolic en Sokolov (Joe), Ribli en Sax (Hon). MINSK (ANP) - Jannes van der Wal is een internationaal damtoernooi in Minsk sterk gestart. De voormalige wereld kampioen zegevierde over de Pool Sawczyk en de Sovjetrus Katz. Uitslagen: eerste ronde: Van der Wal (Ned)-Sawezyk (Pol) 2-0, Koren- jevski (Sov)-Kortsjov (Sov) 2-0, Vatoetin (Sov)-Kieta (Mal) 2-0, Recj (Joe)-Gantwarg (Sov) 0-2, Palmer (Ned)-Mitsjanski (Sov) 1-1, Brou wers (Ned)-Paluch (Pol) 1-1, Presman (Sov)-Baljakin (Sov) 1-1, Mi- kolze (Pol)-Katz (Sov) 1-1; tweede ronde: Gorsjov-Sawczyk 2-0, Katz- Van der Wal 0-2, Baljakin-Mikolze 2-0, Paluch-Presman 0-2, Mits- janski-Brouwers 2-0, Gantwarg-Palmer 1-1, Keita-Rejc 0-2, Kore- nevski-Vatoenin 1-1. Stand: 1. Van der Wal 4 punten, 2. Gorsjov, Baljakin, Presman, Mits- janski, Gantwarg en Korenevski 3,7. Palmer en Rejc 2,9. Katz, Mkol- ze, Paluch en Brouwers 1,13. Sawczyk en Keita 0. SCHIJNDEL (ANP) - Profs en amateurs namen zondag deel aan de internationale veldrit van Schijndel, waar de Belgen oppermachtig waren. Achter Ivan Messelis, Rudy de Bie en Dirk Pauwels werd Frank van Bakel met een vierde plaats de beste Nederlander. Uitslag: 1. Ivan Messelis (Bel), 2. Rudy de Bie (Bel) op 0.30,3. Pauweis (Bel) op 0.50, 4. Van Bakel (Ned) op 1.00, 5. Hendriks (Ned) op 1.05, 6. Kools (Ned) op 1.20,7. Baars (Ned) op 1.29,8. Van der Ley (Ned) op 1.35, 9. Moonen (Bel) op 2.05,10. Groenendaal (Ned) op 2.10. SNEEK (ANP) - Zondagmiddag behaalde Olympus, de Neder landse kampioen bij de dames, in Sneek voor 1000 toeschou wers binnen vijftig minuten een overwinning met 3-0 op Anto- nius (Bel). De setstanden van deze eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi voor de landskampioenen waren: 15-4,15-12 en 15-3.

de Stem | 1988 | | pagina 13