pk klaar. MHHJ— DE STFiyr ALKMAARS PUBLIEK HAKT IN OP ARBITER VAN MIERLO Bergkamp opnieuw van belang voor Ajax ING Overleg tussen Last en Kloosterboer rxxxxxxrxX* Feyenoord vijf miljoen van sponsors Jean Bessems ongenaakbaar OSTBANl Als leasenjeliefis..... Pak de k< Nieuw DECEMBER ARD SCHENK BRENGT BONDSCOACH EN BEGELEIDER VAN GENNIP SAMEN Drie eerste divisie- spelers in bondselftal ïsavond om 19.00 u etage Rodic Home- Service B.V. ALKMAAR - De zater dag gespeelde wed strijd in de eerste divi sie tussen AZ en DS'79 (2-2) is volledig uit de hand gelopen. Diepte punt van de ongere geldheden in de slot fase en vlak na afloop van het duel, was de molestatie van scheids rechter Van Mierlo. Bouvierkennel m/kennismaking ëteitscafé is snuffelland Schulden MAANDAG 5 DECEMBER 1988 Geen operatie Joop Hiele Tv-uitzending hangt af van Boris Becker Ginnekenweg 21, Breda Telefoon: 076-222100 T.h. in Ginneken (Breda)! op goede lokatie. Br.o.J 58 v.d. blad. 3d Tumult bij AZ-DS'79 Heeft u woonruimte vrijt) Wij hebben voor u uitgi zen huurders(sters) int schreven. Wij zorgen v bemiddeling van ders(sters). Geen stand meer van uw eta of kamers. Neem koi op met: Postbus 2150, 4800 I Breda. Balfortstr. 21, 076-228060. de de, a. rs, vil- >9- atie van eek aed 86, STUD. hog. toer/v< zoekt kamer in Breda d 230189. Tel. 01810-12878 MANDARIJN-EEND. Prachtige kleuren. Sint-k. do. 30,-. 01608-37701 Van onze sportredactie Een aantal toeschouwers klom over de afrastering en reageerde zich af op de arbiter, die in zijn ogen verantwoordelijk was voor de gelijkmaker van DS. Van Mierlo liep daarbij een blessure aan zijn lin ker scheenbeen, een ge kneusde schouder en bloeduitstortingen op zijn rug op. Scheidsrechtersbaas Leo van der Kroft was aanwezig in de Alkmaarderhout en zag met eigen ogen een volgens hem 'angstaanjagend' schouwspel. „Van Mierlo is onderuitge- schopt, dat was duidelijk zicht baar", aldus Van der Kroft gis teravond. „Toen hij op de grond lag, heeft hij nog een paar schoppen gekregen. Hij ver telde me na afloop, dat hij blij was dat hij zich 'klein' kon ma ken en zijn handen voor zijn gezicht wist te houden, waar door letsel aan zijn gezicht voorkomen werd". Volgens Van der Kroft was de aangevallen arbiter na de wedstrijd zeer geëmotioneerd. Van Mierlo is, nadat hij was ontzet door mensen van AZ en een paar agenten, direct per politiebus afgevoerd naar het politiebureau, waar hij 'een aanklacht heeft ingediend. Pas om half twaalf vertrok de scheidsrechter naar zijn huis in Soerendonk, een dorp in Oost- Brabant. De incidenten, die tot lang na de wedstrijd voortduurden en waarbij de 23-jarige R.D. is gearresteerd, zullen een verve lende staart krijgen voor de Alkmaarders. AZ heeft name lijk nog een voorwaardelijke straf lopen. Op 30 januari werd het duel tegen VW enkele mi nuten onderbroken, nadat Frank Berghuis was geraakt door een uit het publiek gewor pen batterij. De tuchtcommis- sie van de KNVB veroordeelde AZ destijds voorwaardelijk, met een looptijd van een jaar, tot het betalen van 2500 giïlden en het spelen van een wedstrijd zonder publiek. De problemen ontstonden zaterdag na een warrige beslis sing van Van Mierlo. Zes minu ten voor tijd, bij de stand 2-1 voor AZ, kopte topscorer Log- gie een voorzet van Visser in. AZ vierde een feestje, maar Van Mierlo keurde het doel punt af wegens buitenspel van Visser. DS nam de vrije trap snel en profiteerde optimaal van de desorganisatie bij AZ. Knippenberg scoorde 2-2. Vervolgens gebeurde veel wat op een voetbalveld niet hoort. AZ-doelman Kooistra ging gestrekt, na een klap van - volgens ooggetuigen - DS-spits Van der Weel. De doelman werd weggedragen per bran card en ligt nog in het Centraal Ziekenhuis met een zware her senschudding. De spelers van AZ protesteerden inmiddels heftig bij het arbitrale trio, ter wijl supporters het veld op kwamen en opstoomden naar Van Mierlo. Ze werden door de spelers weggehouden van de arbiter, die het duel ruim vijf minuten staakte. Na het eindsignaal kreeg Van Mierlo op zijn lange weg naar de spelerstunnel klappen. Het is niet de eerste keer dat Van Mierlo het slachtoffer werd van agressieve voetbal supporters. Enkele jaren gele den kreeg hij een paar rake klappen na de wedstrijd RKC- Telstar in Waalwijk. Van Mierlo, broer van voetballer Toine van Mierlo, was zaterdag en zondag niet bereikbaar voor het geven van commentaar op de rellen rond zijn persoon. Zijn vrouw liet echter weten, dat hij er niet over denkt zijn gevaarlijke hobby op te geven. Het bestuur van AZ heeft een persbericht rondgestuurd, waarin het zegt de gang van zaken te betreuren. De club heeft zelf een onderzoek naar de gebeurtenissen ingesteld en toegezegd alle medewerking te verlenen aan de politie en de KNVB. Woordvoerders van AZ zeiden gisteren niet te begrij pen hoe het publiek het veld wist op te komen. „Het terrein is geheel afgezet met vlijm scherp NATO-prikkeldraad". Het bestuur van AZ heeft te kennen gegeven ook stappen tegen Van der Weel te willen ondernemen. RAS-SIERKIP, zeer k!« soort. Leuk voor kinder» 12,50.01608-37701. RAS-SIERKIP, zeer kl» soort. Leuk voor kinder» 12,50.01608-37701 DWEG-HANGOORKO- NIJN, zwart, leuk v. kind: ren. 20,-. 01608-37701 biedt aan, pups, 9 wk. stamb., lid NBC. 01606-2476. HAARLEM (ANP) - Haarlem weet zich weer middenmo ter. Te klein voor het tafellaken, maar niet te groot voor het servet, dat de vlekjes van de beperkingen allemaal zou kunnen bedekken. Ajax heeft er slechts met mate ge bruik van gemaakt. Via één schitterend doelpunt van Bergkamp, die zijn wekelijkse treffer meepikte. landboo-w irie, tel. I bij de horens en kom n; de verbouwings-opruimii bij Facet mannenmo* Ginnekenstraat 79, Breda irichten. Dit café zal alleen m eden toegankelijk zijn. het verkrijgen van inlichting» een kennismakings-bijeenkomsl 82. nog jor- J.MAN 38 jr. goede pos. zkt. ser. rel. m. vlot j.vrouw (kind welkom) fok zou leuk zijn. Br.o.nr. 49 Wi] verzoeken advert* ders die adverteren nv brieven onder nummer toezeggen: foto'e te ttj tourneren en/of altijd zullen antwoorden" In toezeggingen ook daai werkelijk na te komen. opent 16 dec. Iedere van 12-21.00 en za. 17.00 uur. Oosterstr. Breda (vlakbij NAM rein). Huur ook een kra"' Inl. 076-140892. door mijn vrouw W.G.Mj Ginneken gemaakt word» door mij niet vergo» A.J.M. Boot, Chaam. i gereed is. Ook de werk- Jige kwaliteitseisen. 7^_ Haarlem speelde zijn gebruike lijke grij ze-muizen-voetbal. Ijverig, druk bezig met werk, dat letterlijk en figuurlijk doelloos was, dat eigenlijk niet eens echte kansen opleverde. Ajax was ook verre van flon kerend, maar toch in alle op zichten een streepje beter. Za kelijker, zelfverzekerder vooral en individueel man voor man een ietsje beter en comple ter. Dat bleek het duidelijkst in de minuten dat er een nume rieke meerderheid was. Haar lem had een man minder in de beginfase, toen Holverda bui ten de lijnen behandeld moest worden. Ajax vond onmiddel lijk gaten. De Amsterdammers moesten de laatste zeven minu ten met tien man verder, door dat Larsson door een kuitbeen blessure niet verder kon en de wissels opgebruikt waren. Haarlem kon er niet van profi teren. De middenmoter ('Het hoog ste dat wij konden bereiken was een gelijk spel', conclu deerde coach Advocaat) durfde nimmer echt vooruit ie voet ballen. De bal ging alleen snel naar voren bij de uittrappen van doelman Metgod. Van Vel- zen mocht in de spits de verde digers Larsson en Verkuyl re delijk binden, zijn kopkracht leidde tot niets, omdat hij zon der mankeren van achteren werd aangespeeld. Haarlem miste niet alleen vleugelspelers met kwaliteit, de Haarlemmers deden ook geen serieuze poging het veld breed te houden. Ajax, dat sinds de machts overname van Spitz Kohn slechts één puntje liet liggen, had in ieder geval in naam wel een flankbezetting. Witschge deed er af en toe iets mee, Van 't Schip nimmer. „Hij heeft in ieder geval zijn best gedaan", stelde Kohn. „Het probleem is dat wij voor vrijwel alle plaat sen een dubbele bezetting heb ben, of zelfs meer, maar voor de rechtsbuitenplaats niet". Na een eerste helft zonder voetbal van enig niveau, kwam in de tweede helft iets meer vuur in de wedstrijd. Dank zij Ajax. „Als je aanvallend wei nig presteert, kun je wachten op een doelpunt van de tegen partij", verklaarde Advocaat. Dat doelpunt liet nogal lang op zich wachten en kwam ten slotte letterlijk en figuurlijk uit de lucht vallen. Bergkamp nam, na een verre vrije trap van De Boer, de bal vol op de schoen. Links van de Haar- Dennis Bergkamp (links), de maker van Ajax' enige doelpunt, in duel met Haarlem-speler Cees Baas. - fotoanp lemse doelman Metgod sloeg een projectiel in het net. Haarlem ging daarna aan vallender spelen. Van Roon werd als vierde spits ingezet, als vervanger van invaller Te vreden, maar de ploeg durfde het niet aan zijn dubbele bewa king van het centrum, waar de volstrekt onbeweeglijke spits Pettersson stond, op te heffen. Alle aanvalskracht, hoewel dat feitelijk iets te veel gezegd is, van coach Advocaat concen treerde zich in het strafschop gebied, dicht bij het sterke hoofd van Van Velzen. Dat hielp natuurlijk niet, al kreeg Van Roon vlak voor doel toe vallig een bal tegen zijn hoofd. Op dat moment werd er een snelle beslissing gevraagd, die geen van de Haarlemmers voorhanden had, ook Van Roon dus niet. HAARLEM-AJAX 0-1 (0-0). 65. Bergkamp 0-1. Scheidsrechter: Houben. Toeschouwers: 10.500. Gele kaart: Doesburg en Atteveld (Haarlem). HAARLEM: Metgod; Doesburg, Baas, Stafleu (Tevreden) (Van Roon) en Linger; Atteveld, Mat- thaei en Numan; Holverda, Van Velzen en Peeper. AJAX: Menzo; Blind, Larsson, Verkuyl en Frank de Boer; Bergkamp (Jonk), Wou ters en Scholten; Van 't Schip, Pet tersson (Roy) en Witschge. "Vice oble- 11, Door Rob van Deursen GRONINGEN - Ard Schenk sloeg de spijker op z'n kop. „Ik proef heel dui delijk dat er een erfenis is van de KNSB en Tjaart Kloosterboer". Met die opmerking, ge maakt na overleg tussen Schenk, Simon Smit (na mens de Begeleidings Commissie Kernploegen), Ron Mulder, Tjaart Kloos terboer (namens de alter natieve kernploeg van Van Gennip), Jan Wiebe Last en Egbert van 't Oever (namens de kernploeg), 'egde de ex-topper het oude zeer bloot. Belangrijker echter: Schenk opende tijdens de bespreking na afloop van de World-Cup- wedstrijden in Groningen voor vrouwen, waar Van Gennip voor de eerste maal mt seizoen onder KNSB-vlag uitkwam, deuren, die tot nu toe voor elke buitenstaander gesloten bleven. Nadat BCK-voorzitter Dirk van Zanten bij de strijd om de IJsselcjip reeds voor het alter- Terwijl Van Gennips trainer Kloosterboer gehurkt aantekeningen maakt van de verrichtingen van Yvonne van Gennip, geeft bondscoach Jan-Wiebe Last de drievou dig Olympisch kampioene aanwijzingen op de baan. fotosanp natief van Van Gennip en Kloosterboer verder ging dan ooit een KNSB-official deed, bracht Ard Schenk de kemp hanen Last en Kloosterboer gisteren samen. „Afgesproken is dat de beide trainers ko mende week met elkaar in overleg treden wat betreft de verdere begeleiding dit sei zoen van Van Gennip. Alleen over de ijssituatie valt niet te twisten. Jan Wiebe Last blijft de enige, die op het ijs komt tijdens wedstrijden, waarin Van Gennip deel uitmaakt van de kernploeg. Vplgens Schenk bestaat er wel een mogelijkheid tot ge scheiden voorbereiding tot aan de eerste wedstrijddag van bijvooorbeeld het EK „We moeten geen politie- agentje gaan spelen. Als Van Gennip samen met haar eigen coach een andere reis-route en een ander hotel neemt, moet dat kunnen. De kleedka mer? Daar gaan die twee trai ners nog over praten, maar persoonlijk zou ik er geen be zwaar tegen hebben als Kloosterboer daar ook nog zijn pupil bijstaat. Tenslotte gaat het om het belang van de topsporter en die moet de kans krijgen om zich zo opti maal mogelijk op een groot toernooi te prepareren", aldus Schenk, die beide trainers verzocht na het gesprek te rapporteren aan de BCK, waarna dat college een stand punt kan innemen. Ard Scherk, sinds enige maanden lid van de BCK, wierp zich op als woordvoer der, omdat hij vrij onbevan gen de onstane situatie tussen Last en Kloosterboer kon be oordelen. „Ik deel de emoties uit het verleden niet. Ze moe ten elkaar als volwassen ke rels benaderen. We hebben hier met nieuwe dingen in de Nederlandse schaatssport te maken. Vooraf kon de BCK moeilijk het beleid bepalen, maar tijdens het seizoen wil len we de regels best bijstellen als dat nodig en redelijk blijkt te zijn". Toonde Kloosterboer zich verheugd over de uitkomst van het gesprek, Jan Wiebe Last smeet onmiddellijk weer een deur dicht. Die van de kleedkamer namelijk. „Het ijs en de kleedkamers blijven voor Kloosterboer gesloten. Daar valt met mij niet over te onderhandelen", zo gooide hij weer olie op de net een beetje tot rust gekomen golven. Yvonne van Gennip was blij met de ontwikkeling die haar coach Kloosterboer tij dens grote wedstrijden dich ter bij haar kan brengen. Al had zij genoten van het feit dat zij tijdens het afgelopen weekeinde in Groningen weer tot de kernploeg behoorde. „Ik vond het heel gezellig. En de samenwerking met Jan Wiebe Last was goed. Hij slaagde er in me rust te geven. En dat heb ik nodig. We moe ten natuurlijk nog aan elkaar wennen, maar dat komt wel. Het was fijn om weer ens met een heel stel meiden op pad te zijn. ROTTERDAM (ANP) - Het verkooppraatje van Feyenoord aan het adres van een honderdtal geïnte resseerde zakenlieden heeft succes gehad. Algemeen directeur Hans Kraay maakte gisteren bekend, dat het beoogde bedrag van vijf miljoen gulden binnen is. De huidige sponsors van de Rotterdamse club leveren daarin een bijdrage van 3,5 miljoen. Dinsdag werden in De Kuip de plannen voor de nieuwe, zakelijker opzet gelanceerd door Kraay en Jorien van den Herik, de voorzitter van de Beheers- maatschappij. De oprich ting van de Feyenoord In- vesterings Maatschappij, waarin de aan de club te verhuren spelersgroep fi nancieel wordt onderge bracht en waarin nieuwe geldschieters zich via een risico-dragend kapitaal van een kwart miljoen kon den inkopen, is al vrij snel een slimme zet gebleken. Om te komen tot een be tere exploitatie van de ac commodatie zullen er sky- boxen in het stadion verrij zen - de investeerders krij gen bij wijze van rente de beschikking over business- seats - en wordt het trai ningsveld bebouwd. De se lectie zal dan gaan trainen op Varkenoord, ook al om de eigen jeugd, die in de toekomst veel aandacht zal krijgen, er beter bij te be trekken. Volgens Kraay wordt het nieuw verworven sponsor bedrag ondermeer aange wend om twee goede spe lers te kopen. Hij denkt dan niet aan de categorie Gullit, Van Basten, maar wel aan enkele voetballers van top- allure. Van onze sportredactie ZEIST - Vandaag maakt KNVB-bondscoach Thijs Libregts de nationale B-se lectie bekend. Het gaat om spelers, niet ouder dan 25 jaar, die het gat moeten overbruggen dat bestaat tussen het Nederlands elftal en Jong Oranje. De B-selectie, die onder de naam 'bondselftal' oefenwed strijden zal gaan spelen in bin nen- en buitenland, moet in de toekomst de schaduwploeg van het Nederlands elftal worden. Het bondselftal speelt de eerste oefenwedstrijd op 13 december tegen Fortuna Sittard. In de selectie zijn drie spelers uit de eerste divisie opgeno men: Folkert Velten van SC Heracles en de Vitessespelers Raimond van der Gouw en Ed ward Sturing. De selectie; Mark Verkuijl en Rob Witschge (Ajax), Mart van Duren (BW Den Bosch), Peter Barendse (Feyenoord), Ruud Hesp (Fortuna S), Renè Eykel- kamp en John de Wolf (FC Gro ningen), Raymond Atteveld en Marcel Peeper (Haarlem), Fol kert Velten (SC Heracles), Pierre Blattler en John van Loen (Roda JC), Fred Rutten (FC Twente), Raimond van der Gouw en Edward Sturing (Vi tesse) en Fons Malliën (Willem II). STOCKERAU (ANP) - Jean Bessems heeft zondag met zijn tweede wereldtitel kunststoten zijn trilogie in dit seizoen vol gemaakt. De nationale en Europese kampioen stootte zondag in het winterse Stockerau (Oostenrijk) ti telverdediger Raymond Steylaerts uit België na vier ma gistrale dagen keihard van zijn troon. De fluwelen afstoot bracht de 43-jarige Limburger 354 pun ten, een totaal waar de overige elf deelnemers met bewonde ring kennis van namen. Achter de nieuwe wereldkampioen streden tot de laatste figuur zes spelers om de troostprijzen. De Belg Leo Corin en de Nederlan der Jan Brunnekreef beschik ten in de fascinerende finale over de sterkste zenuwen. Brunnekreef greep net naast het zilver. Hij finishte met Co rin op 320 punten, maar de Belg gebruikte tijdens het toernooi zes pogingen minder. Bessems hecht duidelijk meer waarde aan zijn in Oos tenrijk veroverde wereldtitel dan aan het succes drie jaar ge leden in Sluis. „Destijds was het een complete verrassing dat ik won Een toevalstreffer. Ik had er toen nauwelijks voor getraind. Nu heb ik er met alles naar toegeleefd. Ik heb het driebanden even naast me neergelegd. De lange voorbe reiding op dit toernooi heeft zin gehad. Ik heb goed en constant gespeeld. Op de belangrijke momenten bleef ik scoren, ter wijl mijn tegenstanders onder de druk bezweken", verklaarde de 43-jarige Limburger zijn succes, dat zaterdagavond al zo goed als vast stond. De Limburger voegde op de derde dag vijftien geslaagde fi guren aan zijn totaal toe en consolideerde daarmee zijn voorsprong van ruim dertig punten op de grote groep ach tervolgers. „Zaterdagavond had ik al het gevoel dat het niet meer kon mis gaan. Een gat van dertig punten is echter in de laatste seance snel ver speeld. Twee missers en ieder een hangt weer in je nek. Dat is zondag niet gebeurd, omdat ik op de cruciale momenten er steeds weer in slaagde de stoot- beelden te klaren". Bessems had zelfs lange tijd uitzicht op een verbetering van het wereldrecord, dat Ray mond Steylaerts vier jaar gele den in Heeswijk-Dinther in 76 figuren op 355 bracht. De ge brekkige organisatie deed de Limburger de das om. De Oos tenrijkers lieten de groep met Bessems en Brunnekreef zater dagavond lang wachten op de voorlaatste seance door twee maal een modeshow door het ROTTERDAM (ANP) - Joop Hiele mag vandaag het ziekenhuis verlaten. Hij hoeft niet te worden geope reerd. De Feyenoord-doelman moet het geblesseerde been nog wel drie weken rust gunnen en zal zich gedurende die periode thuis moeten behelpen met krukken. programma te gooien. Zondag achtte men het nodig de plaat selijke sporthelden van Stocke rau na 64 figuren te huldigen. De belachelijke onderbreking haalde de spelers helemaal uit het ritme. Niet alleen Bessems, die op dat moment al zeker was van zijn tweede wereldtitel. De voornaamste slachtoffers wa ren zijn concurrenten, van wie er nog zes kans maakten op de zilveren medaille. Vandaag komen de spelers bijeen om met CEB-voorzitter Rittmann over de toekomst van het kunststoten te filosoferen. De gang van zaken in Stocke rau zal voor de meesten het laatste zetje in de rug zijn om op veranderingen aan te drin gen. De huidige toernooi-opzet is niet alleen voor de spelers, maar ook voor het publiek een ware ramp. De seances, met twee groepen van vijf of zes spelers, nemen een hele dag in beslag. Volgend seizoen komt er waarschijnlijk een Grand- Prix-cyclus met een knock- out-systeem. 'i- Eindstand na 68 figuren: 1. Bessems (Ned) 354 punten uit 127 pogingen, 2. Co rin (Bel) 320-139, 3. Brunnekreef (Ned) 320-145,4. Fonellosa (Spa) 306-155,5. Cas- ales (Ita) 303-161, 6. Machida (Jap) 296- 152, 7. Schmidt (WD1) 295-143, a Stey laerts (Bel) 274-162, 9. Oliver (Spa) 258- 157, 10. Pacetti (Fra) 209-170, 11. Kawas- hima (Jap) 186-177, 12. Immervoll (Oos) 165-179. STOCKHOLM (AFP) - Het is nog niet zeker of de finale tussen Zwe den en West-Duitsland om de Davis Cup ten nis, die van 16 tot 18 de cember wordt gehou den in Stockholm, op de televisie wordt uitge zonden. De Zweedse staatstelevi sie laat die beslissing af hangen van Boris Becker, die zich op de zwarte lijst van de Verenigde Naties bevindt. Becker heeft in Zuid-Afrika gespeeld en dat mag niet vanwege de sportboycot tegen het land van de apartheid. Berichten over de even tuele afgelasting van de tv-uitzending stonden za terdag in Zweedse kran ten. Volgens de bladen proberen de Zweden Mats Wilander en Stefan Ed- berg, die momenteel pet als Becker meedoen aan het Masters-toernooi in New York, de Westduitser te overtuigen vergiffenis te vragen voor zijn daad. Na een dergelijke geste is de uitzending misschien mogelijk. 9

de Stem | 1988 | | pagina 11