2 pies HOLLAND-AMERIKA LIJN VERDWIJNT VOORGOED NAAR HET 'DOLLARLAND' Rotterdam Amsterdam - Wekeliiksche Vaart met de Stoomschepen der d e r l a n ds c n m e r ikaa n s c h e VW tusschen ZATERDAG iMBER 1988 enu First Class: oesters, schild padsoep, lamsborst in kappertjes-saus, rumpudding en fruit na. Menu 'tussendek': stamppot met (mis schien) spek. Verschil moet er wezen, nietwaar. In de eerste klas smijten de rijken der aarde met hun geld, in de derde klas zijn de straatarme 'landverhuizers' gepropt, die vaak met één doel voor ogen de grote oversteek wagen: net zo rijk worden als de 'bovendek kers'. Het zijn beide groepen passagiers die tussen de twee wereldoorlogen de Holland-Amerika Lijn (HAL) groot hebben gemaakt. Nu, 115 jaar na de oprichting van de eens zo roemruchte 'Brug over den Oceaan', verdwijnt de HAL definitief van het Nederlandse to neel. De schepen, hotels en reisbureaus worden ver kocht aan een Amerikaans concern en de aandeel houders strijken ruim 780 miljoen gulden netto op. Het einde van een nationaal 'bezit' Diepe dalen 'Overval' YlffffjO Grote winsten Gehavend Rampzalig Goedkope krachten Lege huls - FOTOANEFO r uiten, die zal nooit meer ;ren in de binnensteden, functie mag dan terug ;en zijn juist vertrokken d: door de economische rdat ze de stadsranden betere bereikbaarheid en les op termijn de gena- >mtowns' als Lelystad en rdam werft nu immers op de woningmarkt, na doorverwezen te hebben j Den Draak is ook bang, lering voor het wonen in :oste van de groeikernen de beleidsmakers voor oeikernen mogen niet obleemgebieden worden. :n negatief voorbeeld met al". helft van de volgende ijzing in de groeikernen ijken hèt grote probleem te gevolgen voor allerlei e ziet daar nu al wat van I je woonwijken van de ste- olen, te weinig voor de s. oorspeld is, na 2020 de zal lopen, dan komen de er in de problemen dan H." naakt veel werk van futu- en. Het fenomeen van mdere bedrijfsgebouwen rd, omgebouwd tot zeer appartementen, is al be ioor: (Nieuw) Entrepot- en grachten. De Zeedijk :aag tempo, moet het Y-oeverplan :uwe as voor de stad. Een ade, beginnend achter CS doorlopend tot voorbij in de Oostelijke Handels- ngs, in reusachtige gebou- iaal vergadercentrum, hp- j, luxueuze woningen, uit- :t Y, een casino, drijvend op het langgerekte Y- poorrails en saaie pakhui- ngen, waarvan 300 in de an plannen ligt het niet, misme zijn haast overstel- ;gers zouden al staan te :ntepils, waarvan alleen al doende is om de verf van de idderen. Natuurlijk was het at velen van deze aardige, het slachtoffer zouden wor- lie weten dondersgoed hoe allen zijn, ook al wordt op t moedermavo's en teleacjes peil te verhogen. Ze weten en nog maar door shock iets Koot Bie blazen ge® wilden op maandag na cad- en nationaal gifdebat. Da' >r elkaar gekregen. Roelof s moeten zijn op de door eroorzaakte onrust. Jawel, woede en huiver om de dui- die uit de cadmiumkraan :ren we van. M Door Pleter-Jan Dekkers Veel oud-personeelsleden van de Hol land-Amerika Lijn zullen met enig wee moed het hoofdstuk HAL afsluiten. Natuurlijk, al elf jaar geleden ver dween het concern vanwege de klanten binding en de fiscus naar de Neder landse Antillen. Maar toch. Zelfs na het verlaten van de thuisbasis Rotterdam in 1977 was de HAL toch nog een stukje Nederland, zij het 'in den vreemde'. De HAL wordt in 1873 door enkele Rotterdamse zakenlieden opgericht on der de naam 'Nederlandsch-Amerikaan- sche Stoomvaart Maatschappij'. Dat gaat overigens niet van een leien dakje want aleer de eerste stoomboot zee kiest moeten nogal wat competentiekwesties worden opgelost. Zoals de vraag waar de thuisbasis de maatschappij wordt geves tigd. Dat heeft een typisch Nederlands ge vecht tussen steden tot gevolg. De ene groep ondernemers wil Rotterdam als thuisbasis, vooral omdat de Maasstad via de spiksplinternieuwe Nieuwe Wa terweg een rechtstreekse verbinding met open zee heeft gekregen. Nee, zeggen an dere ondernemers, Vlissingen is beter ge schikt, terwijl enkele financiers voor Dordrecht kiezen. En Amsterdam werpt zich uiteraard ook in de strijd. De sche penen daar vinden het vanzelfsprekend dat een dergelijke nationale maatschap pij zich in de hoofdstad vestigt en niet 'in de provincie'. Het wordt uiteindelijk toch Rotterdam. De eerste 25 jaar van de HAL worden gekenmerkt door perioden van groei, maar ook door diepe dalen. Met name het vervoer van emigranten naar de Ver enigde Staten blijkt aan grote schomme lingen onderhevig. Maar ook de hevige concurrentiestrijd is er oorzaak van dat de aandeelhouders van de HAL jaren achtereen geen cent dividend uitgekeerd krijgen. De neergang krijgt in de jaren tachtig een dramatisch accent door het vergaan van maar liefst zes schepen, waardoor de HAL-vloot wordt gedecimeerd. Zeven nog magerder jaren zijn het gevolg. Wil de rederij ook letterlijk het hoofd boven water houden dan moeten nieuwe bronnen van inkomsten worden aange boord. In het vrachtvervoer wordt dat 'graan in bulk', in het passagiersvervoer de introductie van een 'kajuitklasse', de latere Fist Class. Een gouden greep, zal later blijken. In 1888 start de HAL een kortstondig 'avontuur' in Argentinië. In de felle con currentieslag met de andere Europese re- ders weet de HAL van de Argentijnse re gering een 'qoutum' landverhuizers te verwerven: 10.000 per jaar. Een goud- "ujntje, zullen de aandeelhouders spoe- dig merken. Tot twee jaar later in Argen- tinië een revolutie uitbreekt, de president vordt afgezet en de HAL het 'quotum' landverhuizers kwijtraakt. Het vervoer van emigranten naar de VS groeit intussen gestaag. De meestal uit Oost-Europa stammende landverhuizers moeten echter in dure hotels in Rotter dam worden ondergebracht, alvorens de reis naar de overkant kan beginnen. Om de kosten te drukken bouwt de HAL een eigen 'landverhuizers-hotel', inclusief volkskoffiehuis en kerk. Tegelijkertijd wordt de huisvesting 'tussendeks' vebeterd, niet zozeer omdat de HAL-directie zo begaan is met het lot van de arme sloebers, maar omdat steeds meer regeringen eisen gaan stellen aan de reders. Rond de eeuwwisseling zitten de landverhuizers niet meer met z'n allen in één grote ruimte gepropt, maar in ver schillende ruimtes, al naar gelang het ge slacht. Veel bewegingsvrijheid geeft dat overi gens niet. Die gelegenheid krijgen de mensen alleen 's morgens om acht uur, als spuitgasten de tussendekken letterlijk schoonspoelen. Geen overbodige luxe, want tijdens de overtocht komt 'bene- dendeks' niemand uit de kleren. En om dat de helft zeeziek is en air-conditioning nog moet worden uitgevonden is de at mosfeer er vaak ondraaglijk. In de periode tussen de twee wereld oorlogen wordt de situatie voor de emi granten wat beter. Toch blijft het ver schil met de tweede en eerste klasse schrijnend. 'De eerste klas zat altijd vol met bankdirecteuren, filmsterren en pew ütici', herinnert een oud-bemanningslid zich. 'Mensen die die 1.100 gulden en kele reis meestal niet zelf hoefden op te brengen. In de tweede klas zaten de pas sagiers die hun overtocht wel zelf moes ten betalen en vanwege de lagere prijs genoegen moesten nemen met minder luxe'. De scheiding tussen beide klassen is zeer streng. In de derde klasse kwam niemand 'van boven'. Terug naar het begin van deze eeuw, als onbekenden via het opkopen van aande len proberen de macht over de maat schappij in handen te krijgen. De direc tie besluit die 'overval' voortvarend te pareren met een 'beschermingsconstruc tie': slechts met 90 procent van het kapi taal (aandeelhouders) kan het Neder landse karakter van de HAL worden ver anderd. Maar ook dan blijken dergelijke con structies al geen zekerheid te bieden, want uiteindelijk komt toch 51 procent van de aandelen in Britse handen. Later zullen die aandelen weer worden door verkocht aan diverse ondernemingen, waardoor de meerderheid nigt meer in m M— New-York Rotterdam. Een affiche uit de begintijd van de HAL. Het einde van een stuk nationaal bezit één hand is en het bestuur weer meer vrijheid van handelen krijgt. In 1908 komt een eind aan de moor dende concurrentie in het vervoer van vracht en passagiers tussen Amerika en Europa. Br worden prijsafspraken ge maakt, waardoor de rederijen slechts via uitbreiding van de service klanten bij hun concurrenten kunnen wegsnoepen. De HAL zoekt het vooral in grotere schepen met meer luxe. Illustere namen als de 'Nieuw Amsterdam', de 'Rotter dam' en de 'Statendam' verbreidden Neerlands glorie op de wereldzeeën. De Eerste Wereldoorlog is slechts een kort intermezzo. 'Grote winsten, grote zorgen', zo kan die periode het beste worden omschreven. Grote winsten, om dat het neutrale Nederland centrum wordt van het vervoer tussen Duitsland en de rest van de wereld. Grote zorgen omdat een aantal HAL-schepen naar de kelder gaat. Het jaar 1916 eindigt niette min met een niet te versmaden dividend uitkering van 55 procent. In de periode tussen beide wereldoor logen verdient de HAL goud aan het ver voer van landverhuizers, maar ook aan het luxueuze passagiersvervoer. Ameri kanen, die de drooglegging voor enkele weken met rijkelijk alcoholisch vocht proberen te vergeten, de jetset van New York, die dolle feesten aan boord orga niseert en de gauwdieven die doorgaans op grote concentraties rijken afkomen als bijen op honing. Beroepsvalsspelers houden op elke reis hun inkomen op peil en mening 'meeloper' probeert een rijke huwelijkspartner te versieren. Er zijn natuurlijk ook jaren dat de bo men niet tot in de hemel groeien en de HAL-directie de broekroem aanhaalt, al thans, die van het toch al onderbetaalde personeel. Zo moeten de HAL-werkne- mers in 1922 12 procent van hun karig loon inleveren. De beurskrach van Wall Street zet ver volgens vrijwel overal het economische sein op rood. De bekende methode van de broekriem aanhalen blijkt bij de HAL niet voldoende om het bedrijf uit de rode cijfers te houden. In 1933 wordt het be drijf derhalve 'doorgelicht' met als resul taat een reorganisatieplan, dat de rederij van de ondergang redt. Voor het personeel een ware opluchting wat moge büjken uit de titel van een spe ciaal ter gelegenheid daarvan geschreven gedicht: '3 oktober 1574 Leiden ontzet! 3 oktober 1933 HAL ontzet!'. Laatste re gel: 'De HAL houd' nu stevig stand en stoome naar het Dollarland'. Dat gebeurt met nieuwe schepen, de een nog groter en luxueuzer dan de an der. Een nationale gebeurtenis in 1937 is de tewaterlating van de 'Nieuw Amster dam'. Het is ook de periode van Hitiers op komst, waardoor een groeiende stroom Europeanen naar Amerika trekt om het regime-Hitier te ontvluchtten. Na de Duitse inval in Polen wordt de vraag naar scheepsruimte 'westwaarts' zo groot, dat het personeel van de HAL z'n kans schoon ziet en de baas looneisen stelt. Op 5 september, vier dagen na het uit breken van de Tweede Wereldoorlog, ligt in Rotterdam de 'Statendam' op het punt van vertrekken, als de bemanning een loonsverhoging tot 200 procent eist. De directie staat met de rug tegen de muur - er zijn immers al 1.300 passagiers aan bood die fors voor hun overtocht hebben betaald - en belooft een toeslag van 25 procent. Ruim 200 personeelsle den vinden dat niet genoeg en verlaten vlak voor het vertrek het schip. Hun werk wordt overgenomen door 50 stu denten, die toevallig aan boord zijn. De HAL-vloot komt nogal gehavend uit de strijd. Als op 5 mei 1945 de wa pens worden neergelegd blijkt de helft van de vooroorlogse vloot te zijn onder gegaan in dienst van de Geallieerden en is de thuisbasis, Rotterdam, verwoest. Niettemin gaan eensgezind de schouders eronder en herrijst de HAL in volle glo rie. Aan passagiers in die na-oorlogse jaren geen gebrek: Nederlanders die massaal naar de overkant emigreren, Neder landse soldaten die in de Oost het voor oorlogse gezag moeten herstellen en Ne derlanders die na het mislukken daarvan weer op huis gaan. De opleving duurt tot begin van de ja ren zestig. Dan breekt een minder fraaie periode uit de geschiedenis van de HAL aan, die tevens het begin van het eind van de HAL als Nederlands ^bedrijf in luidt. Oud-HAL-werknemers noemen het afschaffen van het fooienstelsel in 1968 de meest rampzalige beslissing ooit door de HAL-directie genomen. Tot dat tijdstip zijn de salarissen bij de HAL be paald niet hoog. Dat een barman aan boord jaarlijks toch 35.000 tot 40.000 gulden binnenhaalt komt door de fooien, die vooral Amerikanen rijkelijk rond strooien. Het afschaffen van dat systeem be rooft het personeel van een belangrijke bron van inkomsten, die lang niet wordt opgevangen door hogere basisionen. Ge volg: de service wórdt minder en ervaren personeel zoekt z'n heil bij de concurrent of aan de wal. Bovendien tast de hogere lonen het rendement van het bedrijf aan, dat vanwege de opkomst van het transat lantische vliegverkeer toch al onder zeer grote druk staat. Of de HAL-directie met opzet het mes in dat fooiensysteem zet is nooit duidelijk uitgesproken. Maar een feit is wel dat de directie zich daarmee een argument ver schaft om naar goedkoper personeel uit te kijken. Dat vindt men in Indonesië. In 1970 wordt eerst nog als proef een Indo nesische bemanning geronseld, daarna wordt Nederlands personeel stelselmatig vervangen door goedkope buitenlanders, met als klapper 1971, als in één keer 1.021 man ontslag krijgt aangezegd. In 1977 verlaat de HAL de thuisbasis Rotterdam en vestigt zich op de Neder landse Antillen. Daar zijn, zegt de direc tie, dollars te verdienen. De gewone pas sagiersvaart is dan al lang niet meer ren dabel, slechts cruises bieden de maat schappij toekomstperspectief. Dat met de vestiging op de Antillen de Neder landse fiscus achter het net vist is voor het bestuur en de aandeelhouders een niet onaardige bijkomstigheid. Vanaf het moment dat de HAL Rot terdam definitief de rug toekeert raakt het bedrijf in gunstig vaarwater. Aan de cruises wordt goud verdiend en door het overnemen van hotels en andere toeristi sche voorzieningen wordt het risico beter gespreid. Nieuwe cruiseschepen lopen als 'zoete broodjes' van (buitenlandse) scheepshellingen. Nu de HAL alle toeristische activitei ten voor 625 miljoen dollar (ruim 1,2 miljard gulden) aan de Amerikaanse re derij Carnival heeft verkocht, maakt pre sident-directeur Van der Vorm in het verre Seattle de rekening op: een 'winst' van ruim 780 miljoen gulden, waarover naar verwachting geen belasting hoeft worden betaald. Wat blijft is een vrijwel lege huls. De di visie Handel wordt nog wel gehand haafd, maar vormt nauwelijks 10 procent van de totale activiteiten van de HAL. Een' lege huls waarmee Van der Vorm overigens grootse plannen heeft: de HAL moet een investeringsmaatschappij worden, want al die honderden miljoe nen guldens laat je niet ongebruikt op de plank liggen. Er wordt al gefluisterd dat de Ned- lloyd het eerste doelwit zal worden van de investeringsdrift van Van der Vorm. Dat zou niet geheel toevallig zijn. Want wie zit er ook in de Raad van Commissa rissen van de HAL? Juist, de Noor Tor- stein Hagen, de man die de afgelopen tijd tevergeefs heeft geprobeerd Ned- lloyd in handen te krijgen om er een Europese rederij van te maken. Wie weet begint de HAL straks een derde leven: als Europese rederij. 1992 Is per slot van rekening niet zó ver meer af.

de Stem | 1988 | | pagina 27