Heren in het verkeer (2) VOOR'N ULDEREN THUIS Zeeuwse Babbels Draaischijf ook een vondst voor politici PC KERKDIENSTEN RK KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Burgemeester pyromaan?? Raadslid rijdt Chemokar klem Kampioen rode kool in Breskens Free geliefd )ERTEM VAN ZEELAND 5 ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 zaterdag S december ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): geen dienst Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. C.v.d. Ploeg (HA). Vlissingen ('t Anker): 9.15 il ds. C.v.d. Ploeg (HA). zondag 4 december HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg, 10.30 u. ds. H. Valk. Axel, 10 u. ds. J. Maasland, 19 u. ds. J. Maasland en ds. E. van de Weide. Biervliet, 9.30 u. ds. Meeuse. Breskens, 9.30 u. ds. R Nummerdor. Cadzand, dienst te Retranchement Groede, 9.30 il ds. M. Hooijmeyer. Hoek, 10 il dhr. D. de Best Hontenisse, 11 u. ds. B. van der Wel. Hoofdplaat, geen dienst Hulst, 9.30 u. ds. B. van der Wel. (H.A.) Nieuwvliet, 9.30 il ds. Da Costa. Oostburg, 10 u. vicaris A de Mey. Philippine, dienst te Sas van Gent Retranchement, 11 u. ds. C. Schlin- gemann. Sas van Gent, 11 u. dhr. J. Ende. Schoondijke, 9.30 u. ds. P. de Vries. St.-Anna ter Muiden, dienst te Sluis. Sluiskil, 9.30 u. dhr. J. Ende. St.-Kruis, 9 u. ds. H. Valk. Sluis, 9.30 u. ds. J. van de Hoek. Terneuzen, Grote Kerk: 10.30 il ds. C. Hoogendoorn; Goede Herder kerk: 10 u. ds. M. van der Meer, 19 11 ds. P. Visser; Opstandingskerk: 9 u. dhr. D. van Es. Waterlandkerkje:, 11 u. ds. J. van de Hoek. IJzendijke, 11 u. ds. Meeuse. Zaamslag, 10 il ds. R de Jonge. Zuidzande, 11 u. ds. Da Costa. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 il dhr. P. Trimpe, Middel burg. 19 a ds. J. Maasland en ds. E.v.d. Weide (gez. Evang. dienst in NH Kerk). Hoek: 10 en 15 u. dhr. D. de Best Terneuzen (Noordstraatkerk): 9 u. ds. J. Jurjens. (Opstandingskerk): 10.30 en 17 a ds. J. Jurjens. Zaamslag: 10 u. ds. E.v.d Weide. 15 u. dhr. P. Trimpe. Aardenburg: 9.30 u. ds. J. Paksy. Breskens: 9.30 u. ds. M. Lorier, Oostburg. Oostburg: 11 u. ds. J. Paksy. Schoondijke: 9.30 u. ds. Meyer (HA). 14.30 u. ds. M. Lorier. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. G. de Kimpe. Terneuzen: 10 en 15 u. ds. C. Mewe. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. A. Krui- zinga. CHRISTELIJKE MEERDE KERK GEREFOR- Zaamslag: 10 en 15 u. ds. M. Vliet- stra, Zeist EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (De Kandelaar): 10 u. dhr. Kunst Hulst (Den Dullaert): 19.30 u. dhr. Kunst VRIJ EVANGELISCHE GE MEENTE Cadzand: 9.30 u. ds. L. Mietus. Nieuwvliet: 11 u. ds. L. Mietus. LEGER DES HEILS Terneuzeh (Donze Visserstr.): 10 u. heiligingsdienst 19 u. avonddienst NIEUW APOSTOLISCHE KERK Terneuzen/Hoek (Molendijk 8, Hoek): zond 9.30 u. dienst Goes (Turfkade 1): Elke 2e en 4e zondag 9.30 il dienst. Vlissingen (A. de Westerbaan 20, W-Souburg) - zond. 9.30 en 16 u. woensd. 20 il dienst Voor geestelijke bijstand is in het weekeinde onderstaande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE REN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond 12 u. tot maand 24 u. Past. H.v. Leemput, Heikant, tel. 01140-12319. KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, West- dorpe, Sas van Gent - Van zond 12 u. tot dinsd 12 u. Past L. Heynen, tel. 01150-12531. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat 19 u. zond 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat 9 u. zond 11 u. Hansweert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat 17 u. zond 11 u- Maria-oord, zat 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond 10.30 u. RiUand-Bath.- H. Jozef, ofwel zat om 19 u. ofwel zond om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat 19 u. ofwel zond 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat 19 u. zond 9.30 u. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat 17 u., zond 9.30 u. Biervliet - H, Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat 19 u. zond, 10 u. Breskens - ]rt Barbara, zat 19 u. zond 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat 19 u. zond 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat 17 u. zond 9 il Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond 11 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond 10.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond 10.30. Huize Em- maus. zond 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper, zat 19 u. zond 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zond 10 u. Kerkcen trum De Hoeksteen, Rozenburg laan, zond 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond 11 u. Lieve Vrouwekerk, Sin gel: zat 19 en zond 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. *10 u. Domburg- Willibrorduskerk- leen 3e zat 19.15 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Clinge - H. Hendricus. zat 19 u. zond 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 il zond 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. St Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. zond 10.30 il Boschkapelle - H. Petrus en Pau lus. zat 18.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat 19 il Hengstdijk - H. Catharina. zond 9.30 u. Heikant - H. Theresia. zat 19 il zond 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond 9.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zat. 17 u. zond 9.00 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond 11.00 u. Nieuw-Namen - H. Jozef, zond 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond 11.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond 11.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19 u. zond 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond 9.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart zond 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart zat 19 u. zond 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Trini- teitskerk). zat 19 u. zond 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand tm. zat. 19 il zond 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart zat 17 u. zond 9.45 u. •ni AFLEVERING 74 VAN de famlie Van Waes uit Westdorpe ontvingen we de Legende van Sint-Nicolaas. Het is de vertaling van een Franse ballade uit de zeven tiende eeuw. De bewerking is van H. de Vos. De ballade is op genomen in 'Pepernoten', een uitgave van B. Smit te Amster dam rond 1922. We beschikken over de muziek, dus wie het nog instuderen wil voor maan dagavond moet vlug contact' opnemen. Drie kind'ren gingen, hand in hand eens aren lezen op het land- Maar toen de avond was ge daald, Zijn z'in de duisternis ver dwaald. Een slager had zijn licht nog aan: Daar zijn ze, schuchter, heen gegaan. Drie kind'ren gingen, hand in hand, Eens aren lezen op het land.... Ze vroegen aan den slager, zacht, Ene toevlucht voor dén kouden nacht. „Komt binnen, lieve kind'ren, zie! In't bed daar is wel plaats voor drie!" Drie kind'ren gingen, (enzo voorts). Maar nauwelijks in bed ge bracht, Heeft hij ze een voor een ge slacht; Waarna hij ze in stukjes sneed En in een vat met pekel deed. Drie kind'ren gingen Sint-Nicolaas, na zeven jaar, Kwam eens vorbij dien slager daar; Hij klopte aan de deur, heel zacht, Een vroeg een toevlucht voor den nacht. Drie kind'ren gingen „Kom binnen, Sint-Niklaas en zie: In 't bed daar is wel plaats voor drie!" Na dit zoo rond en gul onthaal, Vroeg Sint-Niklaas zijn avond maal: Drie kind'ren gingen „Geef het gepekeld vleesch me, dat Reeds zeven jaar ligt in dat vat!" Nauw had de slager dat ge hoord Of hij verschrok en vluchtte voort. Drie kind'ren gingen, „O, vlucht niet, slager, toon be rouw! Vergeving schenkt dan God - vertrouw!" Sint-Nicolaas liep naar het vat, Ging zitten op den rand en bad. Drie kind'ren gingen ii Kom, lieve kinderen, ontwaak! Sint-Niklaas wekt U uit den vaak!" Drie vingers hij geheven had: De kind'ren stegen uit het vat. Drie kind'ren gingen De eerste zei: „Wat sliep ik zacht." De tweedde: „Mooi gedroomd vannacht." De derde„Is de nacht al om? 't is of ik uit den hemel kom!" Drie kind'ren gingen Pegam DE brandweer van Hulst hield vorige zaterdag een jaarfeest. In de volksmond beter bekend als 'teerdag'. Er werd veel weggestouwd en rijkelijk geblust. Vooral bin nenbrandjes. Burgemeester F. Jacobs ge droeg zich achter het spreek gestoelte als een echte buut- reedner. Met glinsterende ogen sprak hij over 'de fan tastische brand'. Dat de Le vensschool in vlammen was opgegaan bleek voor de eerste burger een geschenk uit de hemel. „Ik vond het geweldig, één vlammenzee en niemand treurde erom". De scheidende ondercom mandant G. van der Walle kreeg ook een veeg mee. „Ik heb steeds gehoord dat u zeer creatief was. Ik heb zo mijn twijfels over de oorzaak van de brand", glunderde Jacobs. Toen hij in zijn afscheids woord van der Walle een hart onder de riem wilde steken deed hij dat met de volgende eigenaardige wens. „Een zwanenzang is steeds moei lijk. Ik ben bang dat die fan tastische brand uw laatste geweest is. Maar u hebt nog zes weken te gaan. Wie weet wat we met Kerstmis in de fik steken". Hemeltergende taal bleek het. De straf volgde onmid dellijk. Het toelje was nog niet verorberd of de vrijwil lige brandweer kon uitruk ken. De hemelse vuren had den toegeslagen. De schuur aan de van Maelstedeweg werd een vlammend voor beeld. De patroonheilige St. Bar bara van de brandweerlieden was zeker niet thuis die avond. Haar plaatsvervanger St. Floriaan hield zijn zaakjes ook niet bij. Iemand stelde een nieuwe schutpatroon voor. Sint Pyromaan. IN Hulst zijn de verwachtin gen over de chemokar hoog gespannen. Voor volgend jaar gokken burgemeester en wet houders zelfs op een op brengst van twaalf ton klein chemisch afval. D.at wekte tijdens de begro- tingsraad de verbazing van WD'er A. Houben. Net die dag was de chemokar op toer- nee door Hulst en doorgaans gaat dit, om de bevolking de komst aan te kondigen, ge paard met veel toeters en bel len. Maar daarvan bleek Houben weinig gemerkt te hebben. Hij had z'n spulletjes die middag voor het grijpen gezet toen de chemokar de straat indraaide. Maar in plaats van het gebruikelijke lawaai te produceren reed het voertuig in stilte voorbij, met een gezwind vaartje van der tig per uur. Het raadslid greep zijn zakje afval, sprong in de auto en zette de achter volging in. Na enig zoeken kon hij enkele straten verder de chemokar traceren en reed het voertuig, in een soort Ja mes Bond-manoeuvre, klem. Uiteraard zullen er weinig inwoners zo milieubewust zijn dat ze tot een uiterste krachtsinspanning gaan om him klein chemisch afval mee te geven. „Als dat ophalen op deze manier gebeurt", voor spelde Houben, „zal het resul taat nul komma nul zij n". ANNEMIEKE Oosterling uit Breskens toont trots de 6,5 kilo zware rode kool, ge kweekt door haar oom Ge rard van Drie. Van Drie, die evenals de vo rige week gepresenteerde ro- de-kool-kampioen René van Gaever uit Clinge, duiven melker is, heeft de kool ge kweekt op het oude voetbal veld van de v.v. Breskens. Daar liggen sinds de voetbal lers het veld ruimden volks tuintjes. Aan de kool is geen extra aandacht of mest gegeven. Mogelijk dat de vele zweet druppels van Breskense voet ballers debet zijn aan het ge was, dat letterlijk en figuur lijk groeide als kool. Annemiek was met haar dertien maanden overigens niet in staat de kool te tillen, hoewel ze het nog wel pro beerde. En spijtig genoeg, ook Annemieke vond in deze kool geen broertje of zusje. Eindredactie: Eugene Verstraeten en Rein van der Helm DE tweede gedichtenbundel van Free van der Schoofkas is zeer in trek bij sinterklaas en de kerstman. Door menige schoorsteen en onder vele kerstbomen glijdt de ko mende tijd een boek van de dichter uit het Land van Hulst. Blijkbaar slaagt Free er in de donkere decemberdagen uitstekend in een glimlach op de gezichten van de lezers te toveren. Beide bundels zijn nog verkrijgbaar op de kan toren van De Stem. Los kos ten de boeken vijftien gulden, Van Schaik oefent in het met alle winden meedraaien. samen kunnen de sint en de - foto de stem/coRj. de boer kerstman ze voor vi] fentwin- tig gulden meenemen. VRAAG het de brugwachter Sluiskil. Als z'n hok hoog wen de brug, die eeuwige wgernis voor automobilisten ln Zeeuwsch-Vlaanderen, JJiet zo goed beveiligd was, hadden ze hem al menig keer gemolesteerd. Het lijkt ook alsof-ie ze pest, met die ter gend trage brugbehandeling. wachten in het verkeer? Lie- j®" niet, we hebben ongelofe- 'ike haast... Ook als we een Parkeerplekje zoeken. Vraag net de man die op de Markt in Middelburg al een tijdje op Wn parkeerplaats stond te wachten, iemand voor zag ®ngen, woedend uitstapte, mthaalde en een poosje later v°or het hekje van de politie rechter stond, wegens mis handeling. Zo gaat dat, soms... tVAS het de herfstkilte die het Parkeergewelf onder de teeuwse Bibliotheek binnens loop? En dat op een koop avond, terwijl er in de bieb en drukbezochte vergadering 11 £>e neus tegen het glas speur je rond naar een ope- ^ngetje, een stoet wachten den voor en na u. Aha, daar stapt er eentje op. wn map stelt zich al op in het vrijgekomen gat. Leuk, dat hij voor de eerstvolgende een plaatsje vrijhoudt. Hij maakt een armgebaar dat als uitno digend kan warden opgevat. Dus rijd je dat deel van de parking op, gereed om achter uit in te steken, want dan ben je straks zo weer weg, toch? Nu begint de man in de weg te staan. En begint die arm omhoog meer iets uit te druk ken van halt, u zit hier ver keerd'. „Meneer, zou u even een eindje opzij willen gaan. Dan kan ik parkeren." De he ren in 't verkèer meneren nog. „Sorry meneer, maar ik houd deze plaats vrij voor een ken nis die er net aan komt." Ben ik slecht op de hoogte van de parkeerzeden in Mid delburg? Aarzeling vecht met verbazing. Wie het eerst komt, het eerst maalt, denk je, maar wie weet wat hier de ge woonte is. "Meneervervalt. „Ik ben hier toch gewoon eerst. Wat is dat voor merk waardige gewoonte, dat kun je toch niet maken." We tu toyeren elkaar al. „Waarom doe je nou zo moeilijk. Ik reserveer gewoon even een plaatsje. Dat is toch niks bijzonders. Rij nou asje blief door, dan kan m'n vriend zijn auto kwijt." Besluiteloos draai ik stationair. Hij ziet er nogal groot en fors uit, en is het wel een rel waard? Daar staan we toch boven, boven die agressie in 't verkeer. Ik heb geen zin om bij de politierechter te belanden. Het raampje nog open voeg ik 'm venijnig toe: „Goed dat er parkeerwachters zijn, voor uw vriend dan, hè meneer..." „Rot toch op man..." Honderd me ter verderop is in een hoekje, net buiten de strepen, een plaats over voor het beschei den autootje. Een bon riske rend, ga ik vergaderen. Kopje koffie, even bijpra ten, wat rondkijken. Ik kijk 'm recht in de ogen. Zelfde be stemming, ook dat nog. De voortgezette dialoog is onver mijdelijk. De heren meneren weer. „En meneer, is het nog goed gekomen, met dat par- keerplaatsje voor uw vriend." Denk er de ondertoon maar bij. Hij voelt 'm wel, en rea geert op hogere toon. „Ach meneer, wat doet u nou toch moeilijk. Het is toch niks bij zonders." Hij heeft gelijk maar ik was wel m'n plekje kwijt. Ik bekijk de presentie lijst, en houd het op een aan nemer uit Vlissingen. Die moet mijn huis niet bouwen... JJ Annemieke kweekte kool Oosterling met de door haar oom ge- Ze loop tegen de tnegetug en al isse nog eel fit, ze weet toch dad't'r voor eur al 'n eel ende opzit. 't Grootste stik van euren koek z'al g'ad vaneigen en z'ister nie voor da weg te steek'n, daorover te zwijgen. At mijnen tijd is kinderszeej z'overlest. „Euh moeder, gij....!" Nee zwijg ik voel mijn eigen 't best. Da kan geen twintug j aor meer durenOuw d'ulder stil, twee dingen zijn d'r nog die ank gjèrn wil. Begraoven daor enk't nie op en vraog nou nie waorom 't is daorom dank'r nou al mee voor den dag kom: Kremeren da wil'k. Regelde gulder da d's nie dan en ik zou gunter 's willen gaon kijken zo gauw atta d's kan. Den buitenkant, 's last raien, nie naor binnen vaneigen. Ik wil zomaor 's weten....'s e gedacht krijgen Afijn ge snapta wel, IJje gulder tijd, kanta? Nie vandaog of merren oor, maor 's binnen e week of wa. 't Zagt'r ammel properkes uit en't was e schoon gebouw. Lank zat ze te kijken naor de rook die optrok uitte schouw. ,,'k Ent gezien," zeej ze, „we gaomen nou maor weer terug naor uis." Even laoter: „En atte wind goe zit zijn'k nog voor'n ulderen thuis." Loesje laat zich niet lijmen Rijkswaterstaat krijgt het heen en weer van het pontje. Kessen wil een standbeeld van Karl Marx. Na de kwis geeft Kessen voorlopig geen antwoord meer op raadsvragen. De dierenarts: mijn naam is haas. Duuroord Domburg. De sint slaat dit j aar de roomboterfabriek in Aardenburg over. Zeeuwse scholen moeten plat. Hulst gaf vorige week het goede voorbeeld. Nou wordt er wel erg veel met modder gegooid in de Kanaalzo- ne. Sluiskill. Boeren hebben schij t aan mestopslag. NSMIk wil bolletj e-f Sint? Ook een pint? Nee, ik moet vanavond nog rijden. GEMAK dient nog steeds de mens. Menig uitvinding wordt ge daan om het leven van Jan en Alleman dragelijker te maken. Zo werd tijdens een info-bijeenkomst voor bejaarden in Koe wacht een draaischijf gedemonstreerd die het voor slecht ter been zijnde mensen gemakkelijk maakt 'de bocht te nemen'. Het vernuftige apparaat trok ook de aandacht van de Axelse wethouder Ko van Schaik. En het moest even geprobeerd wor den. Het apparaat kreeg een dikke tien van Ko. Niet zo ver wonderlijk. Ook voor politici betekent zo'n draaischijf een uit komst. Moeiteloos kun je zo met alle winden meedraaien en het kost geen enkele inspanning.

de Stem | 1988 | | pagina 23