SPORT Regering geeft KNVB steuntje in de rug UITSLAGEN BONDSCOACH RON GROENEWOUD OVER ZAALVOETBAL: LeMond denkt over einde profcarrière Silooy mag voorlopig nog niet weg bij Matra Nederland opent tegen Denemarken Celstraf voor oplichter van Karpov fcfl P. v. PUTTEN Directie PDM stuurt aan op gesprek met Theunisse Arnesen blijft bij PSV Teteringen. Tel. 076-713229 ZEIST (ANP) - Zonder professionals als Mühren, Vanenburg en Roy, maar met de pure specialis ten begint Ron Groenewoud in januari met Oranje aan het toernooi om het wereldkampioen schap zaalvoetbal. DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 Mats Wilander tennisser van het jaar Turkije verslaat Oost-Duitsland Tal van Sovjet-sporters betrapt op doping Tsjechische bond: Chovanec naar PSV Basketballers verslaan Engelsen JBN niet nader tot bondscoach De Korte VOETBAL Uw officiële Honda-dealer DE STF1VF den HAAG (ANP) - De KNVB kan in zijn pogingen het voetbalvandalisme te bestrijden rekenen op meer dan mondelinge steun van de regering. De ministers Van Dijk (Binnenlandse Zaken), Korthals Altes (Justitie) en staatssecretaris Dees (WVC) maakten dat woensdagavond duidelijk voor de vaste kamercom missie. Uit de antwoorden op vragen van voornamelijk Hennekam (CDA), Dijkstal (WD) en Eisma (D'66) bleek de bereid- heid het probleem samen met de voetbalbond aan te pakken. Van Dijk stelde dat er reden voor enige tevredenheid is. „Uit gegevens van het Centrale In formatiepunt Voetbalvanda lisme blijkt, dat de cijfers over het afgelopen seizoen gunstiger zijn dan over '86/'87. Er waren minder strafbare feiten, de po- litie-inzet is afgenomen met bijna twaalf procent, de schade bij de spoorwegen lag 32 en bij de busondernemingen tien pro cent lager". De minister zei dat de af name van het geweld een ge volg is van de goede coördina tie van het werk en de genomen maatregelen, waarvoor de ba sis werd gelegd door het Lan delijk Overleg Voetbalvanda lisme, dat in het midden van vorig jaar een werkperiode van twee jaar afsloot. Zowel zijn departement als dat van WVC dragen 300.000 gulden bij aan het experiment van de voetbal- bezoekerspas, die de KNVB in het nieuwe jaar invoert voor de supporters van Ajax, Feyen- oord, Utrecht, PSV en Den Haag. „Het systeem is niet ab soluut waterdicht", stelde Van Dijk. „Zou bij het experiment blijken dat supporters van die clubs individueel naar uitwed strijden reizen en zich ter plaatse toch weer groeperen, dan zullen aanvullende maat regelen nodig zijn, zoals moge lijk het sluiten van de loketten op de dag van de wedstrijd". Van Dijk sloot de mogelijk heid zeker niet uit, dat de poli tie mede actief zou zijn bij de controle op de veiligheidspas, maar hield onverminderd vast aan zijn standpunt, dat in de toekomst politie-bij stand bij wedstrijden uit het betaalde voetbal in het algemeen dient te worden afgeschaft. Zijn collega Korthals Altes van justitie zag geen gevaren in de privacy bij het gebruik van het mobiele, gesloten tele visie-systeem. Net als staatsse cretaris Dees was hij van me ning, dat het nieuwe wapen voortreffelijk had gewerkt, zo wel uit oogpunt van preventie als van registratie. „De beelden die niet nodig zijn, zullen on middellijk gewist worden. Jus titie is bereid het intrekken van de veiligheids-pas als bijko mende voorwaarde te stellen in gevallen, waarin vandalen worden gestraft, hebben be kend, of gebruik hebben ge maakt van de mogelijkheid tot een schikking". 4Niet van andere planeet' Van onze sportredactie INDIANAPOLIS - Als Greg LeMond volgend jaar voor of tijdens de Tour de France niet zijn oude topniveau heeft bereikt, stopt hij met wielrennen. LeMond heeft een persoonlijke verzekering afgesloten, die één miljoen dollar (ongeveer twee miljoen gulden) uitkeert als hij er niet in slaagt weer één van 's werelds beste etapperen ners te worden en z'n fiets voorgoed opbergt. Sinds zijn jachtongeluk met pasen 1987, toen zijn zwager tientallen loden kogeltjes in z'n lichaam schoot, heeft LeMond na drie operaties vergeefs geprobeerd opnieuw de top te be reiken. Op 4 mei van dit jaar moest LeMond, die bij een val partij een blessure had opgelopen, z'n seizoen onderbreken. Hij kon ook daarna geen enkele aansprekende uitslag neer zetten en hij verdween meestal voortijdig uit de wedstrijden. Eén dezer dagen heeft Manfred Krikke, de directeur van de wielerploeg, in Indianapolis een gesprek met LeMond. PDM wil ook voor 1989 met LeMond verder gaan onder dezelfde voorwaarden als dit jaar. Dat wil zeggen: een basissalaris van 600.000 gulden en via een premiestelsel de uitloopmogelijkheid tot ongeveer 1,3 miljoen gulden. LeMond vraagt een contract voor nog twee jaar, tot en met 1990. PDM vindt het rilïéo te groot en wil zich voor 1990 alleen vastleggen op basis van een zeer laag vast salaris en een zeer hoog premiestelsel. Dit vindt de Amerikaan weer onaantrekkelijk. De bondscoach, in Zeist sinds drie jaar verantwoordelijk voor de indoor-discipline, moest kiezen. Een ingespeeld team of een goed visite-kaartje voor pr en commerciële activiteiten. Hij gokte op de sportieve kant van de zaak. Van onze sportredactie EINDHOVEN - De directie van PDM heeft mr. Verbunt uit Utrecht ingeschakeld voor het geval dat het tot een rechtszaak komt met Gert-Jan Theunisse. Zoals bekend heeft Theunisse via zijn advocaat mr. Hiddema uit Maastricht ontbinding van zijn contract geëist per vandaag. Het contract van Theunisse met PDM is op 15 mei van dit jaar geslo ten en geldt tot en met 1990. De sponsor heeft mr. Verbunt opge dragen aan te sturen op een gesprek met Theunisse. Steven Rooks heeft tijdens een bespreking met zijn sponsor be vestigd, dat hij in 1989 voor PDM zal uitkomen. Eerder was er sprake van, dat ook hij een gigantische aanbieding uit het buiten land op zak zou hebben. „Wie mee wil doen, moest vanaf eind oktober beschik baar zijn. Anders viel hij af". Zo zal Oranje als één van de weinige ploegen zonder attrac ties uit het betaalde voetbal in de sporthallen van Amsterdam, Rotterdam en Arnhem in actie komen. Uit de eerste inschrijvingen blijkt dat bijvoorbeeld Dene marken vijf spelers op de lijst heeft staan, die afgelopen zo mer bij de Europese titelstrijd (veldvoetbal) in West-Duits- land ook van de partij waren. Canada laat Samuel, de verde diger van Volendam, opdraven. Hij was toch m de buifft. „Eer dere ervaringen hebben ons ge leerd", aldus Groenewoud, „dat landen als Brazilië en Peru ook met veel 'echte' internationals aan dergelijke toernooien deel nemen. Ze trekken zich dan wel eerst een maand terug. Om te wennen aan het andere rit me. En om de automatismen erin te krijgen". Groenewoud heeft niets te gen veldvoetballers in de zaal. „Bij ons was het echter niet haalbaar. Ik ben sinds april be zig met de ploeg", aldus de bondscoach, die sinds maandag door het land reist om de eerste officieuze wereldtitelstrijd te promoten. „Het is uiteraard niet mogelijk om professionals vanaf dat tijdstip mee te laten trainen. Ik heb begrip voor de situatie, maar heb er ook mijn conclusies uit getrokken. Han delingssnelheid en techniek zijn de belangrijkste factoren in het zaalvoetbal. Met het Door Ted van Leeuwen PARIJS - Sonny Silooy mag voorlopig niet weg bij Ma- tra Racing. Dat heeft de international deze week te ho ren gekregen van manager Piette. Matra is van zins zich terug nette manier regelt, wordt te- te trekken als sponsor, gezien de uiterst magere resultaten. De miljoenenploeg staat op een troosteloze vijftiende plaats in de Franse voetbal competitie en trainer Arthur Jorge heeft de wijk naar Por tugal genomen. Tot nu toe is Matra er echter niet in ge slaagd een koper voor de club te vinden. Direct kwamen de geruch ten op gang, dat de peperdure hofhouding - de selectie be staat uit vele internationale vedetten, onder wie Bossis, Fernandez, Placido, Silooy, Francescoli, Krimau en Bou- derbaala - in de uitverkoop zou gaan. Daarvan is voor alsnog geen sprake. Om uit sluitsel over de onzekere po sitie te krijgen, ging Silooy verhaal halen bij manager Piette, een functionaris van Matra. Silooy: „Piette zei al met een dat ik dit seizoen moet afmaken. En in principe ook de twee contractjaren moet uitdienen, die ik nog te gaan heb. Van weg mogen, is geen sprake. Dat hoefde niemand te proberen, zei Piette zelfs, want wie de zaken niet op een gengewerkt. Ja, dat stelde hij zo. Nu heb ik er ook geen en kele trek in om de zaak op de spits te drijven. Ik vind dat we eerst maar moeten gaan presteren. De club heeft al problemen zat, mijn gezeur kunnen ze missen als kies pijn. Want uiteindelijk héb ik natuurlijk een contract". Volgens de algemene opi- niegaat Silooy komend sei zoen voor PSV spelen. En zou de zaak al vrijwel in kannen en kruiken zijn, maar moet het nog even geheim blijven. Silooy: „Ik ben woedend over die berichtgeving. Ik heb tot op dit moment (woensdag avond, red.) niet met PSV ge sproken en ook niet met mijn zaakwaarnemer Ger Lagen dijk over PSV gesproken. Alle berichten in die richting zijn pure leugens". Mag PSV zich volgens Si looy nog niet gemeld hebben, internationaal staat de 25-ja- rige verdediger, die Ajax bijna een jaar geleden verliet, goed aangeschreven. AS Roma is sterk in hem geïnte resseerd, een andere - niet met name genoemde - Ita liaanse topclub en 1. FC Köln. De Westduitse club ziet in Si- Sonny Silooy poseert met Jean-Louis Piette. De Matra-manager heeft de voetballer te kennen gege ven, dat een vertrek uit Pa rijs voorlopig uit den boze is. - foto ap looy de ideale opvolger voor international Jürgen Kohier, die vrijwel zeker volgend sei zoen voor FC Bayern Mün- chen uitkomt. Silooy zegt ook nu van niets te weten, maar komt met een verrassende medede ling op de proppen. „Ik voel weinig voor Italië. Het leven in Parijs bevalt mijn vrien din en mij al niet te best. Duitsland, tja. Ik zou het liefst in Nederland spelen, maar ik zal wel duur zijn (Matra betaalde Ajax 2,5 mil joen gulden, red.). Ik wacht de ontwikkelingen maar af. In elk geval ga ik geen ruzie maken om weg te kunnen, zo ben ik niet". ploegenspel. Automatismen zijn essentieel. Die moeten door veel samenspelen groeien. Iemand kort voor tijd inpassen, is dus onmogelijk". Geen Vanenburg derhalve in de zaal, hoewel hij voor het pu bliek ongetwijfeld een lokker zou zijn. „Met een goede voor bereiding was het zeker moge lijk geweest", aldus Groene woud, die niets wil weten van een strikte scheiding tussen veld- en zaalvoetbal. „Waar om? Er zijn mensen, die willen doen geloven dat het een sport van een andere planeet is. Dat is onzin. Natuurlijk zijn er ver schillen. Niet alle goede veld voetballers zijn sterk in de zaal. Maar er zijn ook zeer veel overeenkomsten. Wij kennen een aparte zaalvoetbalcompeti tie. Veel landen die in januari meedoen, hebben dat niet. Maar dat hoeft geen nadeel te zijn. Het gaat om het team dat meespeelt. Niet om de clubs die er achter staan". Er is aan het wereldkam pioenschap zaalvoetbal zelfs een belangrijk aspect verbon den, dat direct in het voordeel spreekt van de veldvoetballers. Dat zijn de FIFA-regels, die (internationaal) lichamelijk contact toestaan. In Nederland speelt men, nog, volgens de oude regels. „Maar dat kan niet lang meer duren", zegt Groene woud. „Sterker: het mag niet lang meer duren. Wij hebben alle oefenwedstrijden gespeeld volgens de internationale nor men. Om eraan te wennen. Wil je internationaal blijven mee komen, dan zul je je moeten aanpassen. Onze competitie zal dat met ingang van het vol gende seizoen dan ook doen. En anders het j aar erop wel". Voor de kritiek van de oor spronkelijke liefhebbers, die vrezen dat de vliegende tackle in de zaal ook op korte termijn zijn intrede doet, is Groene woud doof. De bondscoach, die zijn ploeg tot de favorieten van het evenement mag rekenen, heeft daarvoor zijn argumen ten. „Zaalvoetbal is allang niet meer dat steriele spelletje waarbij niets mag. In Neder land is het zo, dat er al wordt gefloten wanneer iemand zijn hand uitsteekt naar een tegen stander. Er zijn grenzen, die door de scheidsrechter worden bepaald. De huidige regels doen echter afbreuk aan de voetbalsport. Het is een con- Ron Groenewoud: „Zaalvoetbal is allang niet meer het steriele spelletje, waarbij niets mag". - foto de Gelderlander ZEIST (ANP) - Nederland speelt in het toernooi om het wereldkampioenschap zaalvoetbal, dat van 5 tot en met 15 januari in Rotterdam, Arnhem, Leeuwar den, Amsterdam en Den Bosch wordt gehouden, in poule A tegen Denemarken, Paraguay en Algerije. Er wordt gevoetbald in vier poules van vier teams. De twee besten van elke groep gaan verder. Nederland opent op 5 januari tegen Denemarken in Rot terdam. Op 7 januari volgt in Amsterdam de ontmoeting met Algerije. De laatste groepswedstrijd vindt 8 januari in Arnhem plaats. Tegenstander is dan Paraguay. De acht overgebleven teams worden in twee groepen verdeeld, die opnieuw een halve competitie spelen. De eer ste twee daarvan plaatsen zich voor de kruisfinales, die op zaterdag 14 januari worden gespeeld in Rotterdam. In de zelfde stad vindt een dag later (15 januari) de finale plaats. GROEPSINDELING Groep A: Nederland, Denemarken, Paraguay en Algerije. Groep B: Hongarije, Brazilië, Saoediarabië en Spanje. Groep 3: Japan, België, Canada en Argentinië. Groep 4: Italië, Zimbabwe, Verenigde Staten en Australië. tactsport. Niet als volleybal, waarbij er een net tussen de teams zit. Zolang het niet ont aardt, is er niets aan de hand". Aan de andere kant zijn er ook getrouwen van het zaal voetbal, die meer regels aange past willen zien. Bijvoorbeeld om de defensieve tactiek, in middels onafscheidelijk ver bonden met het zaalvoetbal in de top, tegen te gaan. Groene woud heeft daarvoor andere oplossingen. Wat? Groenewoud denkt simpel gezegd aan het meer specialiseren van de aan vallers. „Maar dat blijft na tuurlijk moeilijk in een korte ruimte. Voor de mini-voetbal- regels (een televisie-voetbal spelletje, waarbij één speler verplicht op de helft van de te genstander moet blijven staan) voel ik echter niets. Dat tast de intentie van de sport aan. Het is vijf tegen vijf. Niet vier te gen drie of iets dergelijks. We moeten een andere oplossing zien te vinden. Meer rendement halen uit spelhervattingen bij voorbeeld, als bij hockey. En in staat zijn spelhervattingen te creëren. Die kant gaan we op". HAMBURG (DPA) - De Hamburgse rechtbank heeft de Westduitse journalist Jungwirth veroordeeld tot twee jaar en acht maanden gevangenisstraf. De rechter achtte bewezen dat de voor malige radio-verslaggever Anatoli Karpov voor bijna een miljoen gulden had op gelicht. De aanklager had vier jaar en negen maanden geëist, de verdediger be pleitte vrijspraak. Jungwirth werd halverwege de jaren zeventig zaakwaarnemer van Karpov, toen nog wereld kampioen, in het westen. Van een schaakcomputerfirma, waaraan Karpov zijn naam verbonden had, ontving hij miljoenen aan royalties, die hij volgens de Moskoviet nooit af droeg. Jungwirth beweerde in Der Spiegel van 18 augustus 1988, dat hij het bedrag in op dracht van Karpov op diverse rekeningen had gezet en er al lerlei uitgaven voor de ex-we reldkampioen mee had gedaan. Eén van de smeuïgste details betrof de beraming van een mogelijke vlucht van Karpov naar het westen, indien hij de tweekamp om de wereldtitel in Baguio Stad (1978) tegen dissi dent Kortsjnoi zou verliezen. Jungwirth verklaarde in Le xington in de Verenigde Staten een woning voor Karpov te hebben gehuurd en gemeubi leerd en een auto te hebben aangeschaft. Het vliegticket, op een andere haam, lag al klaar in Manilla. Karpov daagde Jungwirth eerst voor de civiele rechter. Nog voor de uitspraak werd een compromis bereikt. De Westduitser verplichtte zich 800.000 mark te betalen, plus vier procent rente over dat be drag. Karpov was evenwel niet tevreden over de afloop en spande daarop een rechtzaak aan bij de strafkamer van de Hamburgse rechtbarik. Dat proces werd woensdag afgeslo ten met de Jungwirth opge legde gevangenisstraf. Van onze sportredactie EINDHOVEN - Frank Arnesen, wiens con tract bij PSV eind de cember afloopt, blijft nog minimaal ander half jaar verbonden aan de landskampioen. De Deen blijft in dienst van PSV als 'begelei der' en pr-man. Arnesen is afgekeurd voor het spelen van be taald voetbal en is inmid dels een carrière gestart als televisieverslaggever bij een commercieel Deens tv-station. Hij ver slaat voetbalwedstrijden door heel Europa. De PSV'er wilde echter in Nederland blijven wonen. Dat kwam zijn club ter ore en die haakte op die wens in door hem contractverlenging aan te bieden. Arnesen zal tijdens thuiswedstrijden samen met Willy van de Kerk hof als gastheer fungeren in de business-club. Andere activiteiten van de Skandinaviër liggen nog niet vast. „Ik houd er wel van om oud-spelers bij de club te blijven betrekken", lichtte trainer Guus. Hiddink het aanblijven van Arnesen toe. „Frank kan een uitste kende pr-man zijn. Hij heeft overal in de voetbalwereld een goede entree en spreekt zijn talen prima". Momen teel maakt Hiddink gebruik van Arnesen als tolk bij Romario. De Deen spreekt vloeiend Spaans, een taal die ook de Braziliaan enigszins machtig is. Frank Arnesen - FOTO ANP NIEUWSOVERZICHT NEW YORK (RTR) - Mats Wilander is door de spelersvak- bond ATP gekozen tot tennisser van het jaar. De Zweed won in 1988 zowel de Australische, Franse als Amerikaanse kampioenschappen en nam de eerste plaats op de ranglijst over van Ivan Lendl.- De Amerikaan André Agassi werd onderscheiden als de speler, die het afgelopen seizoen de meeste vooruitgang heeft geboekt. De 18-jarige Agassi won zes Grand Prix-ti- tels en steeg op de ranglijst van de 23ste naar de derde plaats. Michael Chang kreeg een onderscheiding als 'newco mer' van het jaar. De jonge Amerikaan ging van de 163ste plaats naar de eerste dertig. Kent Carlsson werd onder scheiden als 'comeback-player' van het jaar. Na een afwe zigheid van zeven maanden als gevolg van een ingrijpende knie-operatie was zijn terugkeer op de tennisbaan zo'n suc ces, dat hij het jaar afsloot als nummer zes in de wereld. ISTANBUL (SID) - Turkije heeft woensdagmiddag in Is tanbul voor 35.000 toeschouwers de wedstrijd uit groep 3 van de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal tegen Oost-Duitsland met 3-1 gewon nen. Na een kwartier namen de Turken, die zich in de persoon lijke duels sterker toonden, het initiatief. Door een treffer van de Europese topscorer van het seizoen 1987-1988, Tanju Colar, werd het in de 24ste minuut 1-0. De speler van Gala- tasaray zorgde in de 65ste minuut ook voor 2-0. Het derde doelpunt kwam in de 70ste minuut op naam van Ritvan. Veertien minuten voor het eindsignaal zorgde Thom voor de enige Oostduitse treffer. Stand groep 3: Sovjetunie 2-3 (3-1), Turkije 3-3 (6-5), Oost-Duits land 2-2 (3-3), Oostenrijk 2-2 (3-4), IJsland 3-2 (2-4). MOSKOU (SID) - Volgens Mart Gramov, de minister van sport en voorzitter van het Olympisch comité van de Sovjet unie, zijn de afgelopen driejaar meer dan driehonderd Rus sische sportlieden betrapt op het gebruik van verboden sti mulerende middelen en daarna geschorst. Gramov heeft dat verklaard in een interview in de New York Times. „Het me rendeel van de geschorste sportlieden behoorde echter niet tot de top van de Sovjetunie. Het was de laag daaronder", aldus Gramov. Volgens Gramov is de strijd tegen het gebruik van verbo den middelen niet de zaak van één land, maar van alle na ties. De Russische minister onderstreepte nog eens het be lang van de 'verklaring van Moskou', die na afloop van de tweede conferentie van sportministers van de Unesco in Moskou werd afgelegd én de overeenkomst tussen de Sov jetunie en de Verenigde Staten eikaars sportlieden op het gebruik van doping te controleren. Gramov vroeg opnieuw nadrukkelijk om de instelling van een internationale do- pingcommissie door het Internationaal Olympisch Comité (IOC). PRAAG - De overgang van Jozef Chovanec naar PSV is woensdag goedgekeurd door de Tsjechoslowaakse voetbal bond. Dat heeft het officiële persbureau CTK gemeld. Chovanec, aanvoerder van Sparta Praag en het Tsjechoslo waakse nationale elftal, tekende vorige week een contract voor 3,5 jaar bij PSV, dat op 1 j anuari ingaat. PSV heeft toe gezegd de 28-jarige Chovanec vrij te geven voor interland wedstrijden. De Stichting Arbeidszaken moet nog een positief advies over de komst van de voetballer geven aan het ministerie van Sociale Zaken. MANCHESTER (ANP) - De Nederlandse basketbalploeg heeft zijn kwalificatie voor de eindronde van het Europese kampioenschap van 1989 onderstreept met een overwinning van 71-65 tegen Engeland. Bij rust in de laatste groepswedstrijd, niet meer belangrijk omdat Nederland al zeker was van de tweede plaats achter Griekenland, bedroeg de voorsprong nog tien punten: 37-27. NIEUWEGEIN (ANP) - Judocoach Chris de Korte blijft voorlopig op non-actief. Tijdens een bijeenkomst op het bondscentrum in Nieuwegein zijn de trainer-coach en de Judobond Nederland (JBN) niet tot overeenstemming geko men. Volgens een verklaring, die het bestuur van JBN en De Korte woensdagavond gezamenlijk uitgaven, zal getracht worden 'een andere invulling te geven aan het functioneren van De Korte binnen de JBN'. EN STANDEN Spaanse competitie Uitslagen: Elche - Valencia 0-1, Espanol - Osasuna 1-1, Malaga - Sporting Gijon 1-0, Cadiz - Real Sociedad 1-1, Atletico Ma drid - Betis 6-2, Athletic Bilbao - Zaragoza 1-1, Logrones - Val- ladolid 1-1, Oviedo - Murcia 2-0, Sevilla - Real Madrid 1-1. Stand: Real Madrid 13-21, Bar celona 12-19, Sevilla 13-17, Atle tico Madrid 13-16, Valencia 13- 16, Osasuna 13-16, Sporting Gijon 13-14, Celta 11-14, Logro nes 13-14, Valladolid 13-12, Ath letic Bilbao 13-12, Zaragoza 13- 12, Malaga 13-12, Oviedo 13-12, Sociedad 12-11, Cadiz 13-10, Murcia 13-10, Espanol 13-9, Be tis 13-7, Elche 13-5. Kwartfinales League Cup Luton Town - Manchester City 3-1, Bristol City - Tranmere 1-0, Liverpool - West Ham United 1-4, Aston Villa - Ipswich 6-2, Leicester - Nottingham Forest 0-0, Queens Park Rangers - Wimbledon 0-0.

de Stem | 1988 | | pagina 7