84e loterij enlotterij Georgette Hagedoorn in j ubileumstuk Twee kunstenaars in Galerie Bellemans lerken Muhai Tang dirigeert Filharmonisch Orkest VRIENDEN' IN ZUIDLAND IN TERNEUZEN 'Sjoukje Dijkstra' in Houtenkwartier Beeld op Zeeuwsch-Vlaanderen STEM GIDS THEATER DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 evas Claus in St. Niklaas Hulstonians treden op in haven Paal 'De Meeuw' in Brugge Droom van Zotte Erik Onze Bompa is aan 't vrijen Overzichtstexpo Henri de Braekeleer Paul van der Heijden in Ter Schorre tisvooru... Ttin degrote deze schitterende Jtport-P^tt-w.v. I tafel-en aanrechtbladen Doropal tgelijk en duurcaam Corian evend in architektuur Reginox ibladen van aanzien Franke usiviteit en perfektie Dptinonn inele aanrechtunits INSAID Heusdensebaan 50 10.00 tot 17.30 uur Vr. koopavoj^ >738 622941 628170 626121 Georgette Hagedoorn (in het midden vooraan) tussen de andere spelers van 'Oude nieuwe vrienden'. - foto tekstpierement 'SJOUKJE Dijkstra' brengt zaterdag 3 december zijn stuk 'Betty ofwel een dag uit het leven van een panisch optimist' naar het Houtenkwartier in Hulst. Dijkstra brengt solocaba ret met steeds weer verrassingen en een onverwacht gebruik van decorstukken en woorden. Het programma is een mengel moes van een flinke snuif Freek, harde cynische noten a la Deelder geklutst met gein en gekke dingen a la Urbanus. De aanvang is 22.00 uur. 4. Sjoukje wordt wakker, rekt zich uit, en voordat hij het zelt beseft is hij opnieuw he slachtoffer van zijn neurose van alle dag. Hij heeft een obsessieve drang aan zijn carrière te bou wen. Hij vlucht de straat op, waar zijn identiteit wordt ver pletterd door een niet aflatende stroom vrouwen. Driemaal per minuut neemt hij afscheid van Bettyen driemaal per mi nuut groeit het schulkdgevoel over zijn carrière als cabare tier. En zo mogelijk nog sneller groeit zijn geilheid. Het lijkt een uitzichtloze situatie, maar er is een weg! Het script van de voorstelling werd geschreven door Eric Winder. Dijkstra was eerder te zien tijdens het Delfst Cama- retten Festival, waar hij volgens velen de ongekroonde koning was. Betty staat garant voor een drama dat zich afspeelt in een poel van sex, drugs, kunst. Maar het is vooral een dik uur humor, lachen en ontroering. JOS BRINK en Frank San ders hebben met 'Oude Nieuwe Vrienden' een muzi kaal blijspel geschreven, waarmee Georgette Hage doorn haar zestigjarig toneel jubileum viert. Het is het ver haal over negen mensen die samen wonen en werken in een niet alledaags bejaarden tehuis. Vele komische en vro lijke scènes passeren de re vue. 'Oude Nieuwe Vrienden' is overmorgen, zaterdag 3 de cember, te zien in het Zuid- landtheater in Terneuzen. Het stuk speelt zien af in huize Stichting Stadelaer van Henegouwen, kortweg De Stadelaer. Er wonen nog slechts zeven bejaarden. Een jonge, kersvers afgestudeerde directeur zwaait er de bezem, maar waarschijnlijk niet voor lang. De bezuinigingen zullen ook De Stadelaer treffen. De oudjes pikken dat echter niet. Onder leiding van Colette Bentinck, ex-soubrette en ac trice van naam (gespeeld door Georgette Hagedoorn), wordt er geducht actie gevoerd. Daarnaast is er natuurlijk het dagelijkse geharrewar, zijn er de gebruikelijke problemen en weert de bewonerscom missie, waar overigens alle bewoners inzitten, zich ook op anderen fronten behoorlijk. Wanneer zich een nieuwe be woner aandient en er ook een tedere romance onstaat, be gint het komische spel pas goed. De regie van het stuk is in handen van Brink en Sanders. Naast Georgette Hagedoorn en Guus Verstraete sr. zijn er rollen voor Jack Bow, Geor gette Reshevsky, Sacco van der Made. Lucie Steynen de jongere acteurs Marcel Maas en Stan Limburg. Bert Stoots schreef de muziek en bege leidt de voorstelling. Er is nog een aantal kaarten beschik baar. De aanvang van deze voorpremière is 20.00 uur. Morgen al, vrijdag 2 decem ber, kunnen liefhebbers van dans hun hart ophalen aan een optreden van de Amster damse dansgroep Opus One. De groep debuteerde vorig jaar verrassend met Seagull, een musical vol jazz- en tap dans. De nieuwe voorstelling heet Over the Top. Opnieuw zij n j azz- en tapdans onderge bracht in een muzikaal ver haal. Op composities van on dermeer Leonard Bernstein en Dave Brubeck maakten Rob Brown en Michael Sur geon de choreografie. Tien dansers (onder wie Frank Schaven die hoofdrollen danste in de musical Cats) werken mee aan deze avond vol dansentertainment. Aan vang eveneens 20.00 uur. De eerste voorstelling in het kader van de Vlaamse Tiendaagse in het Zuidland- theater vindt plaats volgende week donderdag 8 december om 20.00 uur, en wordt ge speeld door het Area Theater uit Gent. Niemand minder dan Jo de Meyere speelt de hoofdrol in 'Pas de Deux' van Hugo Claus. Het is het verhaal over een acteur en een actrice, die ooit een stormachtige relatie heb ben gehad. Nu zijn ze in het repetitielokaal een meesle pende liefdesscène aan het in studeren. Al gauw blijkt, dat spel en werkelijkheid moei lijk uit elkaar te houden zijn. Wanneer ook de drank een rol gaat spelen, ontstaat een bit- ter-komisch, maar tegelijk ontluisterend beeld van twee mensen die niet met, maar ook niet zonder elkaar kun nen. Een simpele toneelknecht is de stille getuige. 'Sjoukje Dijkstra'speelt'Betty' - fotogerardroosenboom DE auteur Hugo Claus hoeft niet meer 'te worden voorge steld. Hij schreef naast zijn vele romans echter ook ge dichten, filmscenario's en to neelstukken. In de stads schouwburg van St. Niklaas speelt het Reizend Volksthea ter in regie van Carry Goos- sens dinsdag 6 december zijn stuk Het Haar van de Hond. De aanvang is 20.00 uur. Het toneelstuk speelt zich af in de bar Mimosa, langs de weg Kortrijk-Gent. Mira, de laatste van vele generaties 'entraineuses' heeft last van schemertoestanden en kan haar hoofd niet bij de liefde houden. Haar man en be schermer Joris is een merk waardig soort intellectueel, krantenschrijver, voyeur en parasiet. Mimi, de moeder van Mira, leeft nog steeds in het oorlogsjaar 1944. Ze keren terug van de be grafenis van Janine, die ver moord is met een scheermes. Een zekere Frans maakt zijn opwachting bij Mira. Is hij de gezochte moordenaar? EE Hulster groep Hulsto- mans treedt zaterdag 3 de cember op in café Verras in het haventje van Paal. de groep brengt een reper toire dat bestaat uit nummers die ze zelf hebben geschreven, zowel in het Engels als in het Nederlands. De stijl is erg fol- kachtig, maar heeft zeker de matste jaren een typische Hulstoniansaus gekregen. Het optreden is tevens het af scheidsconcert van Paul van Hove, de slaggitarist. Deze gaat in verband met een stu die de groep tijdelijk verla ten. Het optreden begint om 21.00 uur en de toegang is gra tis. Dirigent Muhai Tang Pianiste Hannah Jaszyk foto's archief de stem DE Chinese dirigent Muhai Tang dirigeert op 2 december in de Blauwe Zaal van De Singel het Filharmonisch Orkest van Vlaanderen. De aanvang is 20.00 uur. Tang is dirigent van het Filharmonisch Orkest van Peking, maar leidt regelma tig de Filharmonische Orkes ten van Berlijn, München, San Francisco, Londen en het Amsterdamse Concertge bouworkest. In januari 1987 werd hij door de Belgische pers uitvoerig geprezen van wege »ijn uitzonderlijke prestaties in het mini-festi val Mozart en de Nieuwe Weense School. De avond opent met de concertouverture van de Chi nese componist Cong Su. Het Centraal Filharmonisch Or kest van China voerde dat werk in 1983 voor het eerst uit, eveneens onder leiding van Tang. De ouverture is gebaseerd op het uit de Tang-dynastie stammende gedicht In Nachtelijke Stilte van de dichter Li £ai (701- 762), waarin hij een maan licht schemerend landschap beschrijft. Voor de uitvoering van Mozarts concerto in D, KV451 werd een beroep gedaan op de Poolse pianiste Hanna Jaszyk. Zij verblufte op tal loze tournees publiek en pers met haar uitzonderlijk fijn zinnige interpretaties van het werk van Mozart en Cho pin. Tang besluit het concert met de uiterst interressante maar slechts zelden gehoorde symfonische bewerking door Arnold Schönberg van het pianokwartet van Johannes Brahms. In de negentiende eeuw was het een doodge wone zaak dat grote opera's en orkestwerken een bewer king kregen voor de burger salon. Eerder ongewoon is het procédé kamermuziek te bewerken voor een symfo nisch orkest. Schönberg, die de oude Brahms gekend had, benadrukte het belnag van respect voor de stijl van de oude meester. Toch komt zijn compositie in een verrassend daglicht te staan, zodat het publiek nieuwe aspecten kan ontdekken. IN de Stadsschouwburg in Brugge speelt de Blauwe Maandag Compagnie het to neelstuk 'De Meeuw' van A. Tjechow, dinsdag 6 december om 20.00 uur. De Russische schrijver noemde het werk zelf een co- medie. Maar 'De Meeuw' is veel meer. Het handelt over onderdrukte verlangens ver sluierde emoties, onmacht, onverschilligheid, verstarring en vernietiging. De Meeuw is een stuk voor alle tijden. De regie is in handen van Luc Perceval, en de hoofrollen worden vertolkt door Chris Lomme en Jan Decleir. Het theatergezelschap De Vlasbloem brengt vrijdag 2 en zondag 4 december het ko mische toneelstuk Droom van Zotte Erik in de stadschouw- burg van St. Niklaas. Louis, die een zwaar onge luk heeft gehad op een scheepswerf, leeft nog steeds met de herrinnering aan dat ongeluk. Het heeft dan ook een einde gemaakt aan zijn activiteiten in het dagelijks leven. Op kerstavond is de fa milie bijeen om op een gezel lige manier het kerstfeest te vieren. Louis is ook uitgeno digd en in zijn rolstoel blijft hij alles goed gadeslaan. Maar eigenlijk maakt hij geen deel meer uit van het ge zelschap. Beide voorstellin gen beginnen oOm 20.00 uur. DE toneelvereniging Willen is Kunnen brengt in het week einde van 3 en 4 december het toneelstuk Onze Bompa is aan 't vrijen, in de toneelzaal van het Parochiehuis in De Klinge. Het stuk is geschreven door Ruud de Ridder. De regie is in handen van Luc van Raem- donck. Gezien de titel van het stuk zal het een komische avond worden. De familie waar het stuk over gaat, valt van de ene verwikkeling in de andere. De aanvang is telkens 19.30 uur. Marmer beeld van Anthony Hermsen, te zien in Axel. FOTO DE STEM/ COR J. DE BOER BEELDEN en schilderijen ge maakt naar aanleiding van de Zeelandsuite vormen de ingrediënten van een dubbe lexpositie in galerie Belle mans in Axel. Gerard Ram uit Den Haag werkte vorig jaar mee aan het Zeelandsuiteproject. Naar aanleiding van het gelijkna mige muziekstuk schilderde hij een aantal schilderijen naar aanleiding van het Zeeuwse polderlandschap, die op het moment dat de suite gespeeld werd, door hem werden onthuld. Zijn schilderijen zijn tot de kern teruggebrachte afbeel dingen. Hij slaagt erin een landschap te typeren en een perspectief neer te zetten door middel van enkele plat liggende driehoeken of lijnen op een wit of gekleurd vlak. Rams werk is de eenvoud zel ve. Anthony Hermsen uit Breda maakt beelden. Van hem zijn bij Bellemans een aantal kleine bronzen sculp turen te zien, maar ook een groter beeld van marmer. Dat laatste beeld is verreweg het opvallendste. Het is opgesteld tegenover een spiegel, zodat de ruimtelijk indruk nog wordt versterkt. De dubbeltentoonstelling duurt tot 1 januari. Ze is ge opend tijdens kantoortijden. TOT en met 22 januari loopt in galerie Esprit in Clinge de ex positie 'Zeeuwsch-Vlaanderen gezien door Nederlandse en Belgische kunstenaars'. Overmorgen, zaterdag 3 december, opent Remi de Cnodder, lid van de Association Internationale des Critique d'Arts deze expositie. Er zijn schilderijen, aquarellen en tekeningen die verschil lende facetten van de streek belichten. Werken van onder an dere Jits Bakker, Marian Binkhuysen en Theo Jordans. Esprit is geopend donderdag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 uur. Ook op donderdag tot 21.00 uur en op afspraak. IN het Museum voor Schone Kunsten in Antwerpen loopt tot 8 januari een interessante expositie. Een retrospectieve tentoon stelling van werken van Henri de Braekeleer die honderd jaar geleden in Antwerpen overleed. Henri de Braekeleer werd in 1840 in Antwerpen geboren als zoon van Ferdinand de Braekeleer, schilder van romantische historiestukken en vooral genretafereeltjes. Zijn vader was zijn eerste leermeester. De zoon zou hem echter in kunstzinnig opzicht ver overtreffen. Hij legde al spoedig het accent op de zuiver picturale elementen in de interieurkunst. Zo reageert hij tegen zowel de romantische als de neo-klas- sieke mode van die dagen. Hij bezoekt Nederland en ondergaat de invloed van de 17e eeuwse interieurschilders, zoals Vermeer, Terborch en De Hoogh. Een goudbruine grondtoon domineert dan in veel van zijn werken die rust en intimiteit uitademen. Uit die tijd dateren ook vele studies in en rond Antwerpen. Landschappen, stillevens en portretten. In de laatste periode van zijn leven wijzigde hij zijn schilderijen aanzienlijk en men kan soms zelfs van een impressionistische schilderstijl spre ken. De expositie in zijn geboortestad geeft een volledig beeld van de kunst van De Braekeleer. Honderd schilderijen, tientallen aquarellen en tekeningen tonen aan dat deze kunstenaar een van de grootste Vlaamse schilders is uit de tweede helft van de negentiende eeuw. Er is een uitvoerige, rijk geïllustreerde ca talogus met tal van artikelen die een gedegen studie vormen van het leven en de werken van deze te lang miskende kunste naar. Het museum is geopend van dinsdag tot zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Gesloten maandag 25 december en 1 januari. PAUL van der Heijden laat tot en met 12 december enkele van zijn werken zien in ver pleegtehuis Ter Schorre in Terneuzen. Hij heeft een eenjarige op leiding aan de Kunstacade mie van St. Niklaas gevolgd. Naast zijn werk op de scho lengemeenschap voor mts/ meao schildert hij uit pure liefhebberij. Hij is nu onge veer zes jaar bezig. Regelma tig werkt hij aan twee olie verfschilderijen tegelijk, in verband met de droogtijd en om inspiratie op te doen. Deze krijgt hij door te kijken, maar ook van foto's kan hij een schilderij maken. Hij schil dert ook in opdracht. In Ter Schorre toont hij schilderijen van de molen van Hulst, het huis van de havenmeester in Emmahaven, een Belgisch Li- Lo dorpsgezicht, een boerde rij in Dwingeloo en enkele landschappen. L'Escaut Terneuzen. Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit uit Clinge. Churchill Hotel Terneuzen. Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. L'Aubergerie Hulst. Werk van Urbain Marin en Guido Eek- hardt uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Scholengemeenschap 't Vaartje Terneuzen. Schilderijen en aqua rellen van J.A. Campfens. Tot 15 december. Geopend donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. St. Pietersabdij Gent. Gent in Weelde Herboren. Tentoonstel ling over de wereldtentoonstel ling van 1913. Tot 11 december. Dagelijks open van 9.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Maan dag gesloten. Streekmuseum IJzendijke. Ex positie van elt amateur-kunste naars. Tot en met 31 december. Open maandag tot en met vrij dag van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Expositieruimte VW Terneuzen. Schilderijen in olieverf van Gust Smet. Tot en met 5 december. Open maandag van 13.00 tot 17.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur. Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen. Expositie ikonen. Tot 5 februari. Open dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Aurin-huis IJzendijke. Expositie Marten Muller. Tot en met de cember. Dagelijks open van 14.00 tot 20.00 uur. Galerie Arty Party Terneuzen. Marja de Bock: 'Kleine prijsjes op de lijstjes-ook op deze. Deel 1.' Tot en met 15 december. Open tijdens winkeluren. Museum voor Schone Kunsten Antwerpen. Overzichtstentoon stelling De Braekeleer. Tot 8 ja nuari. Open dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Galerie Bellemans Axel. Beeld- houwerk van Anthony Hermsen en schilderijen van Gerard Ram. Tot 1 januari. Open tijdens win keluren. Verpleeghuis Ter Schorre Ter neuzen. Schilderijen van Paul van der Heijden. Tot en met 12 december.

de Stem | 1988 | | pagina 23