169 Sloop bejaardenhuis Scheldeoord 'Kleine scholen moeten niet bang zijn voor sluiting' Nieuwe 'bouwbelasting' Hontenisse F0NS v. DORST b.v. oliuelti Kringdag Zeeuwse welfare Zeeuwse horeca wil een Congresbureau Handtekeningenactie voor bad Terneuzen WATERSTAAT MOET BEZUINIGEN OP HET PERSONEEL Jongerenbeweging wijst winkelpersoneel de weg DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 terpak of -tics Overvallen TERNEUZENS GEBOUW MOET WIJKEN VOOR DUKE WONINGEN Verhuizing ziekenhuizen AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER MTENTEST. TERNEUZEN - Het pontje over het kanaal Gent- Terneuzen bij Sluiskil wordt zo goed als zeker uit de vaart genomen. Deze voetgangers- en fietsersverbinding tussen Sluiskil- Oost en West valt ten prooi aan de bezuinigingen die Rijkwaterstaat moet doorvoeren. Deze bezuinigingen hebben tot doel het personeelsbestand te laten inkrimpen. Het verdwij nen van het pontje kost tien banen. Volgens diensthoofd I. Vinke van de kring Kanaal van Ter- neuzen zal de definitieve be slissing over de opheffing van de veerdienst vermoedelijk pas eind volgend jaar vallen. Im mers, de minister van Verkeer en Waterstaat in Den Haag heeft hierin het laatste woord. Die is volgens Vinke nog niet op de hoogte van deze bezuini gingsmogelijkheid. Die perso neel van de dienstkring is in middels al over de plannen in gelicht. Vinke heeft er nog geen idee wanneer het pontje zijn allerlaatste overtocht zal ma ken. Een jaar of drie geleden was er ook al sprake van de opheffing van deze veerdienst. Dat is toen naar de achtergrond verdron gen na protesten door de bewo ners van Sluiskil-Oost, het Eli sabeth ziekenhuis, de NSM, de Cokesfabriek en de gemeente Terneuzen. Als gevolg van de opgelegde bezuinigingen is de kwestie nu weer actueel geworden. „Het is een kwestie van keuzes die ge maakt moeten worden", stelt Vinke, „en wij hebben daarbij het oog op het pontje laten val len". Bij de plannen hebben ook factoren meegespeeld als de sluiting binnenkort van het ziekenhuis en de sloop van Sluiskil-Oost. Daardoor zou de functie van het pontje minder belangrijk worden. „Wij den ken uiteraard niet dat het geen nuttige verbinding meer is", benadrukt Vinke, „maar voor ons ligt de zaak heel eenvoudig, we moeten inkrimpen". Het pontje werd zowat twin tig jaar geleden in de vaart ge bracht, na de verbreding van het kanaal. Het kwam toen in de plaats van de brug, die voor heen de twee oevers met elkaar verbond. Het gemeentebestuur van Ter neuzen werd gisteren overval len met het bericht over het uit de vaart nemen van het pontje. Volgens wethouder J. van Rooijen, die woensdagavond door de rijksdienst van het voornemen op de hoogte werd gesteld, past het plan om de verbinding op te doeken 'abso luut niet in het kader van de met rijkswaterstaat gemaakte afspraken'. „De woonfunctie van Sluiskil-Oost mag dan wel grotendeels vervangen zijn, dat neemt niet weg dat er nu plot seling reden is om het pontje weg te halen. Wij vinden dat, zolang er geen goede verbin ding tussen Sluiskil-Oost en West ligt (een tunnel) het pontje in stand moet worden gehouden. Dat hebben we ook altijd gemeld aan het Contact orgaan van Sluiskil en we blij ven dat standpunt innemen. Wij zullen ons dan ook tegen het uit de vaart nemen van de veerdienst over het kanaal ver zetten," aldus een verbolgen Van Rooijen na afloop van de vergadering van de milieucom missie. Over een kleine twee weken is Scheldeoord helemaal verdwenen. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever TERNEUZEN - Medewerkers van het Terneuzense slo persbedrijf Kegels bv zijn deze week begonnen met de sloop van het voormalig bejaardentehuis Scheldeoord in Terneuzen. Het gebouw aan de Emmalaan moet wijken voor nieuwbouwwoningen. Het gebouw werd door de project-ontwikkelaar Projectbouw Zeeland bv aangekocht van de diaconie van de Hervormde Kerk. Op de locatie worden circa twintig dure vrije sectorwoningen gebouwd, vrijstaande en twee-onder-een kap, die nauw aanslui ten bij het plan om op de locatie van het Julianaziekenhuis een reeks woningen te bouwen. CDA en PvdA in de Terneuzense raad hebben het college ver zocht de ontwikkelingen in het gebiedje nauwlettend in het oog te houden. De CDA-fractie wil voorkomen dat Terneuzen 'verrijkt' wordt met een 'tweede Kabouterland'. CDA-fractievoorzitter P. Hamelink liet dit vorige week wethouder W. Gosselaar (Openbare Werken) weten. Hamelink doelde hiermee op een weinig gevarieerd bouwplan zoals bij de Oesterputten. De bouw van de woningen aan de Em malaan wordt verzorgd door Immotec bv. Het bejaardenhuis ligt over een kleine twee weken volledig tegen de vlakte. Van onze verslaggever Van onze verslaggever MIDDELBURG - Er is een Zeeuws Congresbu reau in de maak dat de provincie moet gaan pro moten als de geknipte plek voor congressen en dergelijke bijeenkomsten. De provincie en enkele gemeenten moeten dan wel voor een fikse start subsidie zorgen. Het initiatief daartoe is genomen door de Kamer van Koophandel in samenwerking met een aantal betrok ken horeca-ondernemers uit de hele provincie. Volgens hen gooit Zeeland nu al hoge ogen op het gebied van 'congrestoerisme', maar is het aanbod nog te versnipperd in vergelijking met bijvoorbeeld de Randstad. Een professioneel en onafhankelijk bureau kan daar verandering in brengen, vooral als het gaat om grote congressen, die de schaal van de individuele hotels te boven gaan. De aanloopkosten en de hoge eigen bijdrage van de deelnemers kunnen nog wel een struikelkblok vormen. „Een waarderings- en startsubsidie van de overheden is onmisbaar," zeggen de initiatiefnemers dan ook. Een aantal gesprekken daarover heeft hen wel optimis tisch gestemd. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Directeur J. Kopmels van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) vindt dat kleine scholen niet bang hoeven te zijn voor sluiting op korte termijn. Hij baseert die stelling op uitspraken van een meerderheid in de Tweede Kamer die niet wil dat de scholen uit kleine kernen verdwijnen. „De vaste kamercommissie voor onderwijs heeft zich ook in die geest uitgesproken. Voor de meeste kamerleden is het niet acceptabel dat de kleinere scholen zomaar verdwijnen," aldus Kopmels. De Tweede Kamer deed die uitspraken tijdens een monde ling overleg met de staatsse cretaris van onderwijs, Gin jaar-Maas. Aan de uitkomst van een mondeling overleg moet echter geen al te grote waarde gehecht worden. In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt momenteel één school bedreigd. Dat is de openbare inspecteur Leenhoutsschool in Waterlandkerkje. De school in Terhole, Tervliet, heeft zich de laatste tijd uit de bedreigde zone kunnen werken. „We heb ben momenteel dertig leerlin gen", zegt directeur Ron Buysse van basisschool Ter- vliet. „Binnenkort zijn er dat 31. Wat het aantal leerlingen betreft, lopen we geen direct gevaar. Wel zijn we uitermate verontrust over de plannen om te beknibbelen op het perso neel. Als kleine school kunnen we heel weinig hebben." De school in Waterland- kerkje telt momenteel 24 leer lingen. Een aanstaande verhui zing brengt het aantal onder de gevaarlijke grens, 23 leerlin gen. „Maar op de teldatum, 16 januari, hebben we 24 kinde ren", zegt directeur Ted de Bliek. „Binnenkort kunnen we een paar kleuters inschrijven, maar hoe die nu weer geteld moeten worden, is nog niet dui delijk". De zeer verontruste ouders uit Waterlandkerkje houden inmiddels de vinger aan de pols. „Onze school wordt steeds bedreigd met sluiting. Steeds weer moeten we strijd voeren", zegt ouder Herman Maenhout. „In '85 hebben we heel laag ge zeten. Nu gaat het beter en krijgen we de nodige steun van het RCPZ en de provincie. En nou krijgen we dit weer. Aan de ene kant krijg je steun, aan de andere kant wordt je aange vallen". Maenhout bevestigt dat de ouders mee willen doen aan een eventuele staking. „Maar dan moeten alle scholen meedoen. Anders heeft het geen zin. Bovendien wordt vol gende week de onderwijsbe groting in de Tweede Kamer besproken. Het is dan ook kort dag". De school in Waterland kerkje is een van de vijftien Zeeuwse scholen die meedoet aan een speciaal project voor de kleinere scholen. „Daarin wordt de nodige aandacht be steed aan de functie van de school in de kleine kernen. Bin nenkort bundelen we de erva ringen in een boekje. Vijftien portretten van scholen in kleine kernen. Ja, dat is iets voor de langere termijn", zegt de RPCZ-directeur. „Wel hebben we nu een con stante informatiestroom naar de ambtelijke top van het mi nisterie. We proberen duidelijk te maken dat de kleinere scho len uitermate belangrijk zijn voor de kernen. Gemeenten en provincie willen de kleine openbare scholen openhouden. Het ministerie kan dan niet maken de bijzondere scholen te sluiten. Echt, een school moet wel erg klein zijn wil er sprake zijn van sluiten. Bovendien, in sommige gemeenten krijgen bakkers en kruideniers subsi dies om te blijven. Waarom zou een school, van essentieel be lang voor de leefbaarheid van een dorp, geen subsidie krij gen?" Van onze verslaggever TERNEUZEN - Op 14 de cember worden alle patiën ten uit de Kanaalzone-zie kenhuizen en Hulst overge bracht naar het nieuwe streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Op die dag worden alle activi teiten in het Elisabethzieken- huis in Sluiskil en het Juliana ziekenhuis in Terneuzen stop gezet, alsmede de klinische ac tiviteiten in het Hulster Lidui- naziekenhuis. De polikliniek in Hulst blijft gewoon open. Zo ook het Anto- niusziekenhuis in Oostburg. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De werkgroep Buitenbad Terneuzen, een geesteskind van het Terneuzense raadslid A. van Himme (Links Perspectief Terneuzen), begint deze week een hand tekeningactie voor een nieuwe buitenbadvoorziening in Terneuzen. Het huidige buitenbad wordt gesloopt en daarvoor in de plaats komt een tropisch golfslagbad. De bouw daarvan zal geruime tijd in beslag nemen, waardoor Terneuzen op zijn minst een zomer zonder buitenbad zit. Daarbij komt nog dat de toegangsprijzen voor Scheldorado, het natte pretpark aan de Scheldeboulevard van Westkant bv, een veelvoud zullen zijn van het huidige gemeentelijke zwembad. Re den voor de werkgroep een grote actie voor een nieuw buitenbad te starten. Deze en volgende week zullen in Terneuzen 10.000 handtekeningenlijsten en pamfletten verspreid worden. Donder dag 1 december wordt in de bovenzaal van café Ter Nose aan de Markt in Terneuzen de oprichtingsbijeenkomst van de werkgroep gehouden. Tijdens deze bijeenkomst wordt een actieplan opge steld. De oprichtingsbijeenkomst wordt niet bijgewoond door le den van de PvdA-fractie. Die hebben Van Himme laten weten dat ze verhinderd zijn. De bijeenkomst in Ter Nose begint om 19.30 uur. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - In woners van de gemeente Hontenisse die bouwplan nen hebben in strijd met een bestemmingsplan zul len met ingang van volgend jaar moeten betalen voor de benodigde gemeentelijke medewerking. Die medewerking kan de ge meente verlenen via toepassing van een zogenaamde artikel 19- procedure, die de mogelijkheid schept om bouwplannen toch te realiseren. Realisering van een bouw plan via een dergelijke proce dure was tot nu financieel aan trekkelijk voor aspirant-bou wers. Immers, vaak kunnen lappen grond waarop in prin cipe niet gebouwd mag worden voor een schappelijk prijsje op de kop worden getikt. Vaak stukken goedkoper dan bouw grond in officiële uitbreidings plannen. Ook hoeft er weinig meer te gebeuren om het terrein bouw rijp te maken. Immers, de ge meente heeft er meestal al de nodige voorzieningen als riole ring en trottoirs aangelegd. In officiële uitbreidingsplannen worden de kosten daarvan doorberekend in de bouw grondprijs. Maar in de 'artikel 19-gevallen' ziet de gemeente er niets van terug. In de gemeente wordt al ge ruime tijd gebroed op moge lijkheden om daar iets aan te veranderen. Dat heeft nu gere sulteerd in een voorstel van burgemeester en wethouders om voortaan bij artikel 19-pro- cedures een bedrag per vier kante meter te vragen. Omdat het ene perceel het andere niet is zal van geval tot geval met de initiatiefnemers een bedrag moeten worden overeengeko men. Afhankelijk van de situa tie zal deze nieuwe belasting liggen tussen de 15 en 25 gulden per vierkante meter. Volgens B en W zou deze belasting wel beperkt moeten blijven tot een maximaal bedrag van 25 gul den over een maximale opper vlakte van 500 vierkante meter. De kwestie komt maandag 5 december aan de orde in de fi nanciële commissie. Die verga dert 15.30 uur in de raadszaal. Pontje Sluiskil uit de vaart Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031* Donderdag geopend tot 21.00 uur DE STEM VAN ZEELAND TERNEUZEN - De jongerenbeweging van Terneuzen start vrijdag een campagne voor het winkelpersoneel. De jongerenbeweging, onderdeel van de FNV, neemt het op voor het veelal jeugdig winkelpersoneel. Volgens de be weging is al vaker gebleken dat het personeel niet weet welke rechten het heeft. isor, 20 of 40 Mb harde e MS-DOS machine, dis itest,ofdeM290, met de M290 inzetbaar als deale opstap-machine duvmi Personal Compute Het personeel van de winkels in de Noordstraat en het Ser- lippenscentrum krijgt speciale informatiekrantjes over de rechten die het personeel heeft. Er zijn krantjes voor de detail handel, levensmiddelenbedrij- ven, slagerijen en bakkerijen. Iedere branche heeft zijn eigen regels. Dat de campagne start in de Week voor het Sinterklaasfeest °P vijf december is geen toeval. Jn deze weken is het druk in ne winkels", zegt Anke Hinljens van de jongerenbewe ging- „Lange werktijden voor het personeel door de koop avonden. Veel overwerk wordt niet gecompenseerd. Niet be taald of geen extra vrije dagen. De rechten van de jongeren worden vaak met voeten getre- De jongerenbeweging werkt samen met de Dienstenbond en <f Voedingsbond van de FNV. Anke Hintjens: „De informa tieverstrekking door middel van de krantjes is de eerste stap. Verder kunnen de jonge ren altijd bij ons terecht voor vragen en klachten. Tijdens de spreekuren kunpen we met deskundigen van de bond be kijken of er genoeg betaald Wordt. Andere klachten kun nen we dan ook behandelen". Het is de bedoeling dat alle klachten gebundeld worden. Volgend jaar na de grote schoolvakantie wordt met de vakbonden bekeken wat er verder gedaan kan worden. Anke Hintjens: „Zelfs de bon den vergeten vaak de jongeren. Bij CAO-onderhandelingen komen die jongeren er steeds bekaaid af". Landelijk gezien zijn er veel klachten. „Allerlei klachten", zegt Anke Hintjens. „Slecht be talen, te weinig tijd en meiden die door hun baas lastig geval len worden. Het probleem is dat veel mensen niet georgani seerd zijn. En dat ze bang zijn. Bang dat ze op straat staan als ze protesteren. Voor hen staan er tien anderen klaar. Daarom komen veel klachten pas ach teraf bij ons terecht komen. Dat is jammer. We kunnen er dan zeker nog wat aan doen, maar natuurlijk is het beter het niet zover te laten komen". De jongerenbeweging van Terneuzen is gevestigd in de Blokken 12. Volgende week vrijdag, 9 december, en maan dag 12 december houdt de jon gerenbeweging haar klachten spreekuur. Vrijdag van 15.00 uur tot 19.00 uur en maandag van 10.00 uur tot 18.00 uur. IN de Prins van Oranje in Goes hield het Rode Kruis giste ren de jaarlijkse kringdag voor welfarewerk(st)ers uit de hele provincie. Het voornamelijk uit vrijwilligsters be staande gezelschap luisterde naar toespraken over welfare en zag op een informatiemarkt hoe men zieken en gehandica- pen nuttig en aangenaam bezig kan houden, 's Avonds trad het Schelde Loodsenkoor voor hen op. - FOTO WILLEM MIERAS Van onze verslaggever

de Stem | 1988 | | pagina 15