start izoen Acht plakboeken en een schrift PIET VONCK EEN KWART EEUW ATLEET DE STEM EXTRA DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 op j>nck iCORDS Hympia is iperieur in Cadetten Een kwart eeuw geleden liep Piet Vonck zijn eerste officiële wedstrijd. De Boulevardloop in Vlissingen. Hij werd er elfde. Dat was het begin van een glanzende carrière die wellicht nog twee jaar duurt. De 41-jarige Vonck liep tot nu toe 696 wedstrij - den; 224 keer kwam hij als eerste door de finish. Met de Hulster atle tiekvereniging RKHAV werd hij drie keer Nederlands cross-kam pioen. Rond de veertig Zeeuwse ti tels verzamelde hij en 37 keer verde digde Vonck de Nederlandse kleuren in interlands. Acht keer nam hij deel aan het WK-veldlopen, vroeger 'Cross des Nations' geheten. Nog al tijd een record. Zijn beste tijden: 8.09 op de drie kilometer, 13.55 rond op de vijf, 29.10 op de tien en 45.11 op de vijftien. Piet Vonck is nu met twee nationale titels op zak de beste vete raan (boven veertig) van Nederland. „Nog anderhalf, twee jaar, wil ik lo pen. Dan is het afgelopen". HULST - Acht plak boeken en een schrift. Een kwart eeuw hard lopen op papier. „Lees maar door. Dan heb je mijn hele carrière". Heikantenaar Piet Vonck, nu woonachtig in Hulst, heeft het alle maal bijgehouden. De uitslagen keurig op rij, gerangschikt naar jaartal. „Het is leuk om die boeken door te bla deren. In het begin keek ik er nauwelijks naar, te weinig tijd". School Klein Zilver Tussenwringen Lachen Onderuit Steunzolen Baan Fin T49 pkveremging AV'56 be- gste internationale Wa lde blikvanger. Anjolie fen haar clubgenote Ra- erbeem kwam als derde pssewaarde zich als ne- fnde. Bij de meisjes-pu- le leggen op een tweede Ie jongens-pupillen C. |lelftal, gevormd uit spe- avond met 4-0 verloren etelde in de voorronden 3, kon de Zeeuwse jeugd len treffer van Deef van ng kreeg Rotterdam het hé Klomp van Sparta en ndstand op 0-4 bepaald. loetbalvereniging Marine de vierde keer in succes- 't Sportuus in Axel. ts met elk vier teams. In 1 (Terneuzen), Familie Irneuzen) en Sporting'88 larine Service 2 (Terneu- ■Van den Hemel (Terneu- |n eerst de kruisfinales en strijdduur is bepaald op kt om 13.30 uur. De finale- jlaats is gepland om 18.00 aar voor de topscorer van [doelman. Scheidsrechters Warandecross in Tilburg Jstenaar was de snelste ve- •Jde 7800 meter van 23.17.2. Vrecord van Bram Wasse- |ls tweede bij de veteranen Velden zorgde voor een eze werd gewonnen door i de Wilde van AV'56 ein- (ïdigde als 27e in de kortste leniging Zeeuwsch-Vlaan- het 'dode' seizoen de voet- an Sluiskil en verloren met ïuiskil. Voor Sluiskil scoor- |en Van de Wege. Rolf Mo- 'ielerploeg. irg Inden van de tweede klasse |bal is in onze editie van af- |ut geslopen. -2 van Bonte, maar won dat Cocq/ Edelweiss drie In Bonte voorlaatste blijft. heisjes: Susan van Acker 60 jer tweede 8.1, Liesbeth van Ac- 160 meter vierde 8.3 en kogeisto- Izesde 9.40. |n onze hockeymedewerker IRNEUZEN - Op de laat- speeldag voor de winter- >p kwamen alleen de euwse herenteams in de irde klasse in actie. Olym- ta won thuis moeiteloos pn een incompleet Cadet- jn en verstevigde daarmee jn koppositie. ipide ging voor drie minuten tar Vlissingen om het restant in een gestaakt duel uit te ■elen. Het werd een ver achte zege voor Vlissingen. Ie overige Zeeuwse ploegen aren al uitgespeeld en aan un winterstop begonnen, erde klasse heren: OLïM- IA-CADETTEN 5-0 - Een ge- lakkelijke zege voor koploper lympia. Cadetten trad incom- leet aan en speelde maar met en man. Olympia liep via ram Snoodijk, Maarten de eus en Luc de Jong voor rust lit naar een veilige 3-0-voor- irong. Na de thee werd de core uitgebouwd. Roger van ie Sande tekende voor 4-0 en jUc de Jong legde de 5-0-eind* tand vast. Door deze zege romt Olympia stevig aan de eiding in de derde klasse. VLISSINGEN-RAPIDE 4-2 - Het duel begon met een straf- oal voor Vlissingen, die werd oenut door Hayo van der Wie)* ik: 4-2. In de laatste twee mi* luten probeerde Rapide, dat met tien man moest spelen, het nog wel, maar de twee toege* kende strafcorners leverden geen succes op. Het bleef in dit mini-duel van drie minuten 4-2 voor Vlissingen. Na aflooP speelden beide formaties noê vriendschappelijk tegen elkapt en dat duel eindigde onbeslis' in 1-1. 1 Door Romain van Damme Zomaar een bladzijde uit de plakboeken. Foto's en berichten van de interna tionaal hoog aangeschre ven wedstrijd Rude Pravo in de Tsjechische hoofd stad Praag. Onder het kopje 'Zrcadlo Vysledkü' staat dat Piet Vonck 32e werd in de 10.300 meter lange wedstrijd. In 1974 was dat, alweer veertien jaar geleden. „Voor ik met hardlopen begon, bad ik nooit gesport. We waren thuis met acht kinderen. Daarom moest het een sport zijn die niet al te veel geld kost te. Voor hardlopen heb je niet zoveel nodig. Een paar schoe nen, broekje en shirt. Dan ben je al een eind. Het begon met schoolwedstrijdjes. Jo Everaert was gymleraar op de LTS. Voor de lessen liet hij ons een paar rondjes lopen. Met Marcel Verschuren en Van de Broecke uit Koewacht liep ik altijd vooraan". Een ander plakboek. Derde in de AVRO-cross in 1966, ach ter zijn trainingsmaatje Willy Fermont en een Engelsman. Zoekend naar de juiste naam van de winnaar, Tom Fairly was de winnaar, stuit hij op de AVRO-cross uit 1973. „Toen kon ik niet verliezen. Maar ik verloor toch. Op een groot open stuk werd ik verkeerd ge stuurd, het bos in. Toen ik te ruggeroepen werd, kon ik de opgelopen achterstand niet meer goed maken. Ik werd i tweede. Jammer, in die cross I liepen alle toppers. Ik voelde me toen beresterk". Dat hij talent had ontdekte Piet Vonck in diezelfde AVRO- cross, jarenlang een topevene- ment. In 1966 was dat. „Toen dacht ik, ik hoor bij de Neder landse top. Tenminste, dat kan ik halen. Toen ik begon waren Leo de Bruin uit Heikant en Frans van Remoortere uit St. Jansteen in deze streek de top pers. Zij liepen bij de aangeslo tenen. Dat motiveerde me ook "N "N Pietje' Vonck aan het be gin van zijn carrière. Dit Portret werd gemaakt op 11 december 1967, bijna 21 jaar geleden. fotos archief de stem .op 13 november 1988 als eerste veteraan in de Moerschanscross in Hulst. om te gaan lopen. Je ziet ze lo pen en dan denk je, ik wil daar ook bij horen. En ach, voor voetbal en zaalsporten was ik te klein". Hij sloot zich aan bij de Bel gische atletiekvereniging AV Rieme uit Ertvelde. „Bij Rieme kreeg je spikes, broekje, shirt en een trainingspak. Bovendien reed je met een bus naar de wedstrijden. Rieme had een fa briek achter zich staan. In Hulst kreeg je niets. Samen met Willy Fermont reed ik op de fiets naar Ertvelde. Drie keer in de week. Ook op zon dag. Eerst naar de vroegmis, toen naar de training. Nou, dat was toch zeker 25 kilometer rij den. Als we getraind hadden, reden we niet al te hard terug. Anders moesten we 's middags nog naar het lof. Willy Fer mont was trouwens de betere atleet. Een geweldig talent. Jammer dat hij geblesseerd raakte". Piet Vonck bleef ongeveer vijf jaar bij de blauw-gele club uit Ertvelde. Daarna koos hij voor de Rooms Katholieke Hulster Atletiek Vereniging. „Het was kiezen of delen. Bij het Neder lands kampioenschap korte cross, vijf kilometer, werd ik bij de senioren derde. In Lisse was dat, 1967. Daarom werd ik afgevaardigd naar Barry in Wales waar de Cross des Na tions gelopen werd. Nu heet dat het WK-veldlopen. Om afge vaardigd te worden moest ik wel lid worden van een Neder landse vereniging". In Barry liep Piet Vonck bij de junioren naar de 26e plaats. „In totaal ben ik acht keer naar een WK-veldopen uitgezon den". Uit de plakboeken wor den vervolgens nog wat cij fertjes gehaald. Van 1967 tot 1982 eindigde hij in een NK- cross twaalf keer bij de eerste acht. Twee keer werd hij mili tair kampioen, in de cross en op de baan, vijf kilometer. Dit jaar werd hij op het Europees Kampioenschap voor vetera nen in Brugge op de 25 kilome ter zevende. In de uitpuilende prijzenkast hangen vijf zilve ren medailles die hij bij een Nederlandse titelstrijd op de baan haalde. En een stuk of twaalf bronzen medailles. „In Rieme liep ik al snel op de baan. Daar heb ik veel pro fijt van gehad. Werken aan je snelheid. De meeste atleten maken de fout dat ze te snel de weg opgaan. In mijn beginpe riode waren er bijna geen weg wedstrijden. In de winter was het crossen, in de zomer op de baan. later is de wegatletiek er bij gekomen. Eigenlijk gebeurt nu precies hetzelfde als bij het wielrennen. De weg verdringt de baan. Op de weg is meer te verdienen. Of je moet op de baan een Europese topper zijn". De concurrenten uit zijn begin periode. Piet Beelen, Dirk de Bruin, No op den Oordt en Eg- bert Nijstad. Met name Nijstad was een topper. Maar in een van de plakboeken staat te le zen dat Piet Vonck die topper klopte in Praag. „Op een zeer slechte sintelbaan was dat, in 1973. Het stadion van Spartak Praag. Dat was een bij wed strijdje voor de Rude Pravo. Een 3000 meter. Ik won in 8.21". De Russen Stanislav en Vaclac werden twee en drie. Later kwamen vooral Jos Hermens en Gerard Tebroke vooraan dringen. Haico Scharn, Bram Wassenaar ook. „Hermens en Tebroke waren wereldtoppers. Tebroke liep op een NK op de tien kilometer 27.50. Dat is nog altijd een Ne derlands record. Ik liep in die race 29.10, maar werd wel op een ronde gezet. Ik werd derde. Tebroke raakte geblesseerd aan zijn rug. Maar met de an deren heb ik zeker een jaar of tien aan de top gelopen. Daarna kwamen Cor Vriend, Klaas Lok, Roelof Veld en Henk Men- tink. Ik had de pech dat ik steeds een paar toppers voor me had. Nijstad, Hermens en Tebroke. Daar moest ik me tus senwringen". De vechtjas uit Zeeuwsch- Vlaanderen („Het duurde een tijdje voor ik naar de centrale trainingen mocht, je zit hier toch wat moeilijker") bleef al die jaren lid van RKHAV, de club die in Lex van Rie een voortreffelijk begeleider had. Piet Vonck was een van de beste ambassadeurs, al was 'geintjes uithalen' ook hem niet vreemd. „Met de Nederlandse ploeg wa ren we met het vliegtuig op weg naar een wedstrijd. Ad Buys was er bij. Die was vege tariër. daarom zei hij, als je wat vruchten over hebt, gooi je ze maar naar mij. Nou, op mijn bord lagen wat olijven. Ik gooide die naar Ad. Maar ik mikte niet zo best. Kwam er zo een olijf precies in het decolleté van een vrouw terecht. De rest van de reis bracht ik door op het toilet. Ik kon niet meer van het lachen". „Zitten we in Praag in een hotel in de bar. Tebroke, Nij stad en ik. Nijstad was heel se rieus, die wilde vroeg naar bed. Maar ik had zijn hotelsleutel verwisseld met mijn autosleu tel. Je kent dat wel, een grote peer waaraan de sleutels han gen. Nijstad naar boven. Wij dachten, die zien we zo terug. Maar Nijstad kwam niet terug. Hij was naar de portier gelopen en had de sleutel ingeruild. Tenminste, dat zei hij. Nou, de wedstrijd gelopen en terug naar Nederland. Ik was er nog altijd van overtuigd dat mijn autosleutel in Praag was. Ih die tijd was ik automonteur. Ik dacht, die auto krijg ik wel aan de praat. Toen ik bij mijn auto kwam, zag ik aan mijn tas plotseling die bewuste sleutel hangen. Was Nijstad er in ge slaagd dat ongezien te doen". Als een jojo lopen we door zijn carrière. Achter iedere foto uit de plakboeken zit wel een ver haal. Zoals in Spanje, 22 jaar was hij toen. „In Madrid was dat. Ik moest daar voor Neder land een wedstrijd lopen, een 10.000 meter. Het was 38 graden in de schaduw. Ongelooflijk warm. Ik weet nog goed dat we met een paar man in een nabu rig park wat inliepen. Met ont bloot lijf. In Spanje mocht dat toen nog niet. Dat merkten we snel. Want de parkwachter zat met een kapper achter ons". Die 10.000 meter in Madrid. Piet Vonck zal ze nooit verge ten. „Tien meter voor de streep zakte ik in elkaar. Ik ging to taal onderuit. Ik kreeg een vorm van hyperventilatie. Dat is een hele rel geworden. Aller lei mensen zeiden dat ze me eerder uit de baan hadden moeten halen. Ik wist het zelf .op 7 januari 1974 wint Vonck de Wallenloop in Goes. niet, maar aan mijn lopen was te zien dat het niet goed ging. Later hoorde ik dat de Spaanse arts geroepen had dat ik moest stoppen. Of ik dat in de gaten had, Spaans kende ik niet". „Ik overschatte me toen. Na een paar rondjes ging ik er van door. Ik voelde me voortreffe lijk en vond dat er gekuierd werd. Lang liep ik vooraan. Je kunt het zien op de foto's. Tot ik neer ging. Nee, ik voelde dat niet aankomen. Plotseling was het over. Ik kreeg zuurstof toe- gedien. Dat was verkeerd om dat ik hyperventileerde. Ze brachten me naar het zieken huis. Negentien juli 1969. Die nacht landden de eerste men sen op de maan. Dat heb ik toen gezien in dat ziekenhuis". Tot 1982 liep Piet Vonck in de Nederlandse top. Op 35-jarige leeftijd werd hij bij het NK veldopen in Gorssel nog zeven de. Een blessure zorgde er toen voor dat het baanseizoen mis lukte. Daarna legde hij zich meer toe op de weg. Tot 1984. Achter Kim Reynierse werd hij dat jaar tweede in de Braderie loop. Een afscheisreceptie volg de. In zijn plakboek staat met grote letters, dubbel onder streept, FIN. Een jaar later won hij tijdens zijn vakantie aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust een paar kustloopjes. Weer een jaar la ter liep hij opnieuw KNAU- wedstrijden. „De scherpte was er toch wat af. Ik dacht echt aan stoppen. Ik had last van doorgezakte voeten. De specia list in Breda, Smet zei, je kunt beter stoppen of je probeert het eens met steunzolen. Wense- laar heeft me die aangemeten. En dat gaat nog altijd goed". De scherpte kwam weer te rug. Piet Vonck is momenteel de sterkste veteraan in Neder land. „Ik wil nog twee jaar bij de veteranen lopen. Al is me wel tegengevallen dat de vete ranen er vaak zo maar bij han gen. Neem de halve marathon in Egmond. Iedereen gehul digd, de eerste dame, de eerste Hagenees, de grootste groep en .op 9 oktober 1967 eindigde 'Pietje' in de Boulevardloop in Vlissingen. ga zo maar door. Maar de vete ranen konden later hun prijs komen afhalen". Natuurlijk dringt zich die vraag op. Heeft Piet Vonck al les uit zijn carrière gehaald? Het antwoord is ja en nee. „Als ik toen wist wat ik nu weet, had ik op de tien kilometer der tig seconden sneller gelopea En dan heb ik het over de voe ding, de begeleiding, dat soort zaken. Ik had de Europese top dicht kunnen naderen. Maar dan had ik anders moeten le- „Ik heb altijd een volledige baan gehad. Eerst als auto monteur, nu bij het Jansenius- lyceum. Cees Koppelaar de trainer in de beginjaren zeven tig, stelde voor halve dagen te gaan werken. Dat was voor de Olympische Spelen van Mün- chen. Ik liep op de vijf kilome ter 13.55. De limiet was 13.45. Koppelaar zei, die limiet haal je. Maar dan moet je je er hele maal op toeleggen. Nee, daar had ik geen zin. Dat zag ik niet zitten. Stel dat je die limiet loopt en mee mag. Heel mis schien haal je dan de finale. Meer had er wellicht niet in ge zeten" Maar ontevreden is hij zeker niet. Integendeel. „Voor mij is het altijd een vorm van ontspanning geweest. Nu nog". In het plakboek waarin het jaar 1980 verwerkt is, staat bo ven een artikel, 'Oude' Vonck niet meer bang van "jonge' Zeeuwen. Nu, acht jaar verder, loopt die 'oude Vonck' nog al tijd vooraan. „In Zeeland zijn Vermeule en Reynierse te sterk voor me. Maar met de rest durf ik me te meten. Ja, ik heb altijd zuinig geleefd wat de wedstrij den betreft. Veel trimmers van nu maken de fouten veel te veel te lopen. Zelf heb ik veel baat gehad bij de baantraining. Dat doe ik nu nog, de snelheid bij houden. Als ik dat niet zou doen, zou ik niet meer bij de top lopen". „Dat trimmen is heel popu lair geworden. Voor de atle tiekverenigingen een goede zaak. De ouders gaan joggen, trimmen. De kinderen zien dat en gaan ook aan atletiek doen. De atletiekclub uit Hulst heeft weer veel jeugdledea De helft van die jeugdleden hebben ouders die zelf trimmen. Dat stimuleert. Ik begeleid nu wat atleten. Dat vind ik leuk. Ja, ik heb trainerscursussen gedaan. Ik heb de club uit Hulst zes jaar getraind. Belangrijk is dat je bij de basis begint. Eerst korte afstanden. Als je die goed on der de knie hebt, kun je aan het langere werk beginnen. Voor mensen die op latere leeftijd met hardlopen beginnen, werkt het andersom". Nee, zegt hij resoluut. Bij de veteranen II loopt Piet Vonck niet. „Ik denk dat ik nog twee jaar meeloop. Ik krijg nu het gevoel dat ik moet stoppen. Ik blijf wel aan sport doen. Maar op wat voor manier weet ik nog niet. Misschien ga ik wel fiet sen. Ik zal in ieder geval moe ten aftrainen. Ja, op het strand lopen blijf ik wel doen. Als ik in het westen op vakantie ben, loop ik een paar keer in de week met een groepje op het strand. Lekker ontspannend, dat zal ik wel niet kunnen mis sen". Over twee jaar, dan is het defi nitief FIN. Zegt Piet Vonck nu. „Ja, dat meen ik. Eens moet ik toch stoppen. Ik denk dat ik het straks kan. Ik merk dat aan be paalde dingen. Vroeger was ik veel langer met een nederlaag bezig. Dan probeerde ik zo snel mogelijk een andere wedstrijd te lopen. Die tijd heb ik gehad. Ik stap nu veel gemakkelijker over een nederlaag heen. Ook dat moet je leren".

de Stem | 1988 | | pagina 11