Zeeuwse scholen moeten 'plat' Hontenisse wil 30 mille voor W O V -onderzoek Bewonersgroepen bewerken leden raad Terneuzen Domburg wil weer in weelde baden SIEKAST tLAND VISSERUWERELD SCHRIKT VAN BRUSSELSE VOORSTELLEN Controle vissersvloot in Vlissingen zonder assistentie ME M STOP BIJ ONZE SHOWROOM van DORST Alle Toyota modellen in voorraad! 7U f29,95 OUDERS WATERLANDKERKJE WILLEN DE KAR TREKKEN BRESKENS/ VLISSIN - GEN - Verder verla ging van de Neder landse visquota en de daarbij gedane sugges tie de boomkor (het tuig weermee de netten over de bodem worden getrokken) te verkor ten, leiden maar tot één ding: koude sanering en een definitief einde van de Nederlandse kottersector en de daaraan verbonden handel. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1988 'SLIB HOORT OP AXELSE VLAKTE' Onrust EEN KUUR VOOR EEN BADPLAATS' KOST VUFTIG MILJOEN Gewonde bij ongeval Hulst Problemen Steeds gróte keus uit ±100 „First Class" occasioi occasions Meer klasse minder kosten Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 Behaaglijk zijn de winteravonden, als je de mooiste nacht- en ondermode hebt gevonden. Pyjama in Body,wit r nr of zwart T J O, Niet afgebeeld, maar in dezelfde uitvoering., - Tangaslip O, OU BH zonder r *r beugel T 10, Bierkaaistraat 30 Noordstraat 84-86 Burg. Erasmusstr. 2 i de krant. DE STEM VAN ZEELAND T27 Van onze verslaggever AXEL - De directeuren van de openbare scholen in West-Zeeuwsch-Vlaande ren zijn bereid te staken. Zij krijgen in ieder geval steun van de ouders uit Water landkerkje die vinden dat 'plat gaan' de enige manier is om onderwijsminister Deetman duidelijk te ma ken dat Zeeland zijn beleid niet meer pikt. Voorwaarde is wel dat alle Zeeuwse scholen de deuren sluiten. De scholen op één lijn krijgen, lijkt echter niet zo ge makkelijk. Dat bleek op een protestvergadering van de Abop, een van de vier onder- HULS I TERNEUZEI OOSTBUR SCHAPPIJ.: wijsvakbonden. Onderwijsminister Deetman moet vijftig miljoen gulden be sparen. Dat gaat ten koste van scholen met minder dan 125 leerlingen. In Zeeland zijn er dat 226. De leerkrachten, in Zeeland ongeveer vijftig, ko men zomaar op straat te staan. Bovendien wil Deetman de scholen met minder dan 23 leerlingen schrappen. In Zee land worden daarom acht scholen bedreigd. In Zeeuwsch- Vlaanderen zijn dat de scholen van Terhole en Waterland- kerkje. Ongeveer dertig onderwij zers waren naar de protesver- gadering in de Axelse Halle ge komen. De Abop afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen telt on geveer 200 leden. „Een bescha mende opkomst", merkte een van de aanwezigen op. Volgens hen was het betreu renswaardig dat de andere vakbonden, NGL, KOV, en PCO niet aanwezig waren. Martin Broekema, districts hoofdbestuurder Abop Zeeland meldde wel dat die andere vak bonden gevraagd was zich aan te sluiten bij de acties. Daar wist KOV-secretaris afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen, Eddie van Duijse gisteravond niets van. „Nee, met ons is geen con tact geweest. Als KOV hebben we de katholieke scholen een brief gestuurd. Daarin leggen we uit dat we de KOV-onder- handelaren die met mensen van het ministerie om de tafel zitten, de boodschap hebben meegegeven dat we in Zeeland bezorgd zijn. Je moet vechten op de plaats waar wat te halen is. Overigens zullen we scholen die andere acties willen voeren zeker helpen". In feite streefde Martin Broekema dat in Axel ook na. 'Kottersector verdwijnt' Dit zegt Piet de Baare, se cretaris van de Zeeuwse visserij vereniging Zevibel en mijnmeester in Bres- kens. Momenteel vissen de grote Ne derlandse kotters met een boomkor van twaalf meter, een afmeting die al een aantal me ter kleiner is dan enkele jaren geleden. „Dat heeft indertijd al flinke investeringen gekost, maar die boomkorren kunnen niet kleiner. Wordt de toege stane lengte ingekort dan is met die schepen niet meer ren dabel te vissen. Bovendien wordt een kleinere boomkor met veel te grote snelheid over de bodem getrokken. En dat heeft tot gevolg dat de vangst wordt beschadigd. Vis wordt als het ware 'kaalgeschuurd'. We hebben al beschadigingen bij vis kunnen constateren toen de boomkor werd ingekort tot twaalf meter". De Baare zegt dat afgewacht moet worden wat uiteindelijk de aan Nederland toegewezen hoeveelheden vis is. „Vermin dering van de kabeljauw vangst is voor de Zeeuwse vis serij een slechte zaak. Van oudsher wordt in de zuidelijke Noordzee gevist op tong waar bij altijd veel kabeljauw wordt gevangen. Vermindering van quota betekent gewoon dat méér kabeljauw overboord ge gooid zal moeten worden." Evenals eind vorig jaar wacht de visserij ook nu weer af wat uiteindelijk over hen wordt beslist. „En meestal moeten we dan binnen de kort ste keren op allerlei vragen antwoord geven. En het resul taat is dan altijd inleveren. Enerzijds moeten vangsten worden ingeleverd, anderzijds willen ze er dan nog eens met maatregelen overheen zoals in korten van de boomkor, des noods sluiting van de zuidelijke Noordzee en zo kan ik nog wel M paar 'bedreigingen' noe men. De Nederlandse kotter sector kan echter niets meer hebben. Wij zitten aan het ab solute minimum en de rek is er Wt. Anders rest alleen een koude sanering. En dan duurt het weer jaren voor Nederland weer een behoorlijke kottersec tor heeft. Want wat je kwijt bent krijg je niet zo snel terug. Kijk maar naar de haringvis serij". Het echtpaar Moes-Scheele, zestig jaar bij elkaar. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het echt paar J. Meijer-Kaijzer vierde gisteren het bril janten huwelijksfeest. De gezondheid van beiden is nog redelijk goed. Hij is 88, zijn echtgenote 83 jaar. Het echtpaar heeft drie kinderen, zeven klein- en elf achterkleinkinderen. De heer Meijer is een geboren en getogen Terneuzenaar. Vele jaren verdiende hij het brood voor zijn gezin aan de Westerschelde als fuikenvis ser, een hard en karig be staan. Later kreeg hij een baan als tijman in dienst bij rijkswaterstaat. Namens het gemeentebe stuur kwam wethouder W. van Walraven het briljanten paar zijn gelukswensen aan bieden en overhandigde een bloemstuk. In de avonduren was er een druk bezochte re ceptie in restaurant Vijverhof aan de Frederik van Eeden straat. Feest was het gisteren ook bij het echtpaar W. Moes- Scheele. Het echtpaar vierde het zestig-jarig huwelijks feest. De heer Moes, een gebo ren en getogen Terneuzenaar, is 81, zijn echtgenote die het eerste levenslicht zag in Brouwershaven, 83 jaar. Bei den wonen ook nog steeds zelfstandig. Uit het huwelijk zijn negen kinderen geboren, er zijn twintig klein- en acht kleinkinderen. Het echtpaar Meijer-Kaijzer vierde gisteren het briljanten huwelijk. - FOTO'S DE STEM /CORJ.OE BOER borduur- en breiwerk, dat zij niet alleen voor haar gezin maar ook voor familie en kennissen deed. Namens het gemeentebe stuur was het hier wethoder W. Gosselaar die de felicita ties kwam aanbieden. Ook zij hielden in restaurant Vijver hof een receptie voornamelijk voor de familie en enkele ge nodigden. Eveneens zestig jaar ge trouwd was gisteren het echt paar J. Troye-Trampa aan de Marisstraat in de scheldestad. Gezinsomstandigheden wa ren de oorzaak dat deze dag op zeer sobere wijze werd herdacht. De heer Moes werkte vele jaren aan het spoor, werd la ter overzetter bij De Hoop in Terneuzen en de laatste jaren tot aan zijn pensionering in dezelfde functie bij het Ter- neuzense overslag bedrijf Ovet. Grootste hobby van Moes was de duivensport waarin hij vele jaren actief was. Zijn echtgenote was een bekwaam handwerkster in het vervaardigen van haak-, „We moeten in Den Haag dui delijk maken dat het zo niet langer kan. Je moet de direct verantwoordelijken benade ren". Broekema verwees naar de commissie Albeda die inge schakeld is om te onderzoeken of Deetman zonder een goede regeling zomaar mensen kan ontslaan. „Zolang die beroeps procedure loopt, moet je voor zichtig zijn. Anders kan een rechter bij een eventuele sta king ingrijpen". Broekema twijfelt aan de haalbaarheid van een staking in heel Zee land. „Maar ik proef dat hier de wil om te staken sterk aanwe zig is. Die signalen zal ik zeker meenemen". VERVOLG OP PAGINA ZEELAND 3 Van onze verslaggever HONTENISSE - B en W van Hontenisse vragen dertigduizend gulden aan de gemeenteraad voor een onderzoek naar de mogelijke gevolgen van een Westerschelde Oeververbinding (WOV) voor de gemeente. De hoogte van het bedrag is bepaald in overleg met het Middelburgs stedebouw kundig bureau RBOI, maar is slechts een grove schat ting. Pas als er een concreet onderzoeksplan gemaakt is, weet Hontenisse wat het on derzoek precies gaat kosten. Het onderzoek zal slecht een globaal karakter krij gen, omdat een diepgaan on derzoek teveel geld kost. Toch schrijven B en W in een toelichting op hun ver zoek aan de raad dat het on derzoek nut heeft. Zij willen voorkomen dat de gemeente slecht is voor bereid op de mogelijke con sequenties van een verbin ding over de Westerschelde. Als de gemeente vantevoren als weet wat er kan gebeu ren, is er tenminste tijd om stappen te ondernemen, zo redeneert men verder. „In zicht in de effecten van de WOV voor Hontenisse biedt basis en onderbouwing/ ar gumenten voor een actieve gemeentelijke beïnvloeding inzake de voorbereiding van verdere besluitvorming over de WOV", schrijven B en W tenslotte. Zij denken dan bijvoorbeeld aan 'compense rende' maatregelen voor Hontenisse. Het onderzoek moet een tip van de sluier oplichten van de vraag wat er straks gaat gebeuren met bijvoor beeld het bevolkingsaantal, de werkgelegenheid, de veerboten en de verdere in frastructuur van de omge ving. Allereerst wil het col lege een profielschets maken van Hontenisse zoals het nu is. Daarna wil men bekijken wat de gevolgen zijn van het wegvallen van het veer Kruiningen-Perkpolder, wat er eventueel met de aanlegplaats moet gebeuren en wat de gevolgen van de WOV zelf zijn. In de derde fase moeten de onderzoekers conclusies en aanbevelingen op papier zetten, die het ge meentebestuur kan vertalen in beleid. B en W willen uitgaan van twee mogelijke scena rio's. De WOV kan name- Iijke een positieve invloed hebben, maar ook nadelige gevolgen voor de streek. Bo vendien kan de invloed op Hontenisse niet worden los gezien van de invloed op heel Zeeuwsch-Vlaanderen. De commissie financieën bespreekt het verzoek van B en W maandag 5 december in het raadhuis om 15.30 uur. Van onze verslaggever SLUISKIL/ TERNEUZEN - De bewoners van de Koegor- spolder en Kanaalzicht bij Sluiskil hebben de afgelopen dagen getracht de fracties van de PvdA en het CDA te win nen voor hun standpunt om af te zien van de voorgenomen slibstort in de Koegorspolder. De raadsleden, die voor een bij eenkomst met de Polder- en Kanaalzicht bewoners waren uitgenodigd, kregen een lijst van argumenten tegen de voor genomen slibstort voorgescho teld. Tevens hebben de actie voerende Sluiskillenaren, met het oog op de behandeling van de problematiek rond de ka naalspecie in de raadscommis sies deze week, de verschil lende Terneuzense raadsleden, rijkswaterstaat, het Haven schap, de Zeeuwse Milieufede ratie, Sas van Gent en het Landbouwschap aangeschre ven. „De dans met het slib," zo schrijft de bewonersgroep Koe gorspolder, „heeft grote onrust teweeg gebracht in onze buurt schap. Temeer, omdat wij de tendens bespeuren dat be stuurders, op provinciaal en gemeentelijk niveau, de Koe gorspolder allang hebben afge schreven." De bewonersgroep vraagt de bestuurders te zor- VLISSINGEN (ANP) - De inspecteurs van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij zullen donderdag en vrijdag de Vlissingse vissers vloot controleren zonder bijstand van de Mobiele Eenheid (ME). Dit is onlangs in het driehoeksoverleg tussen politie, justitie en de burgemeester besloten. Alle partijen zijn het er over eens dat politiebescherming tijdens de wekelijkse controles voorlopig niet meer nodig is. De AID, die aanvankelijk de con troles niet zonder bijstand van de ME wilde uitvoeren, heeft geen nieuwe aanvraag inge diend. Burgemeester J. van der Van onze correspondent HULST - Op de kruising Zoutestraat-Glassisweg in Hulst raakte gistermorgen de automobilist J.B. uit Hulst ge wond. Hij werd per ambulance overgebracht naar het j Sint-Luidinaziekenhuis te Hulst. He door hem bestuurde personenauto werd op de kruising aange reden door een vrachtauto, bestuurd door J. de R. uit Hulst. Om trent de toedracht van het ongeval kon de politie geen duidelijk heid verschaffen. Bij de aanrijding werd de personenauto aan zienlijk beschadigd. Doef van Vlissingen verwacht dat zijn stad voorlopig van het politieprobleem af is. „Het blijft goede hoop; maar ik denk dat we de komende periode zonder problemen er doorheen komen". In de nacht van 7 op 8 okto ber rukte de ME voor het eerst uit. Dit ontaardde in een ware veldslag tussen de politie en de vissers. Sindsdien heeft de ME wekelijks bijstand verleend aan de controleurs, die zich on veilig voelden. In totaal was de ME acht keer aanwezig op de vismijn. De kosten van die ge hele operatie raamt Van der Doef op zo'n twee miljoen gul den. Dat bedrag komt ten laste van het ministerie van justitie. De gemaakte extra kosten in het korps van Vlissingen bete kenen echter een financiële aderlating voor de gemeente. EEN Europese elite baadde er ooit, in weelde. Bad plaats Domburg was een kuuroord voor een geze gende bovenlaag, aange trokken door bos, duin en strand en de arts Mezger, die de heilzame werking van zout water goed wist te verkopen. De adel op blote voeten, met kunstenaars in het kielzog. Jan Toorop, Piet Mondriaan en vele an deren vertoefden er lange tijd. Da's over. Nu getuigen dooie gebouwen verveloos van de verpaupering en rukt de pizzeria op. Maar Domburg legt er zich niet zomaar bij neer. Gisteren presenteerde de Stichting Badplaatsbelangen Dom burg plannen voor een vijftig miljoen kostende el- kweervoorziening: een bungalowpark naast een kuur- en cultuuroord in een modern jasje. Vergeet de vergeelde plaatjes; Domburg vooruit! Door Jan Jansen KOMT dat het provinciebe stuur goed uit.Minder kampeerplaatsen, verbete ring van de kwaliteit van 'het toeristisch produkt', en ver lenging van het seizoen. Ge deputeerde J. Ventevogel heeft er visioenen van. Maar hij kon niet dromen dat ze al in 1990 in Domburg werke lijkheid worden. Ventevogel zal het met een mengeling van afgunst en be wondering bezien, want die internationale trekpleister op Neeltje Jans krijgt hij maar niet van de grond. Domburg gaat op een andere, maar daarom niet mindere toer. Ze zijn nogal wat van plan, van de Stichting Badplaatsbelan gen, dat ongewone samen werkingsverband van be drijfsleven en overheid, dat ook de stranden ter plaatse beheert. 'Hof Domburg' gaat het he ten, naar de boerderij die een tijdje terug vrij kwam, tussen het dorp Domburg en de door de stiching beheerde gelijk namige camping. Het moet een 'modern vrijetijdspark' worden, waar plaats is voor 150 bungalows en een kuur- en cultuuroord, compleet met zwembad, andere sport- en spelvoorzieningen, een thea ter, bars, een restaurant en echte kuurfaciliteiten, zoals een 'eucalyptus geurbad' en een zoutwaterbad. 'Kom naar Domburg en ga gezond weer terug'. Dit 'indorado' gaat wel vijf tig miljoen kosten, maar daar hebben de initiatiefnemers weinig kopzorgen over. Ex terne deskundigen hebben nauwkeurig gerekend; met een gemiddelde bezetting van het bungalowpark van zestig tot zeventig procent en een toegangskaartje dat ergens tussen de tien en twintig gul den gaat kosten, moet het kunnen. „Er zitten voldoende finan ciële buffers in de opzet," hoopt Domburg's wethouder L. Labruyère (PvdA!) dat de gemeente er zich niet zo gauw een buil aan zal vallen. Dom burg hoeft er ook zelf geen geld in te stoppen; als de ge meente maar garant staat voor de geldleningen, zoals in het verleden steeds is gebeurd bij investeringen van de stichting. Het provinciebestuur, dat toeziet op de boekhouding van gemeenten, moet het dan ook nog wel goedvinden; is dit geen te groot risico voor zo'n kleine gemeente? Dom burg is vol vertrouwen. „Dit plan past precies in het beleid dat de provincie wil," geeft Labruyère aan. B en W van Domburg zijn dan ook al ak koord met de plannen. Nu de gemeenteraad nog, maar daar worden weinig obstakels ver wacht. 'Hof Domburg' mikt nau welijks op nieuwe doelgroe pen onder de toeristen. De verwachting is dat de el- kweervoorziening precies aansluit bij de wensen van mensen die de Walcherse badplaats toch al opzochten: gezinnen met kinderen, 45- plussers en de 'boven-modale'. groepen. Die hebben wel wat te verteren.Wel zal de bad plaats zichzelf landelijk en daarbuiten op de borst gaan kloppen: denkend aan vroe ger onderscheidt Domburg zich met een kuuroord op nieuw van andere bestem mingen. Toe maar: 'een inter nationaal vermaard centrum van gezondheidstoerisme'. VERVOLG OP ZEELAND 4 gen voor het handhaven van het leefmilieu in de polder. „Dat is een recht dat ons in- sziens niet alleen is voorbehou den aan dorps-of stadskernen," aldus de polderbewoners. De bewoners van de Koegor spolder beschuldigen de in stanties van het voeren van een afbraakbeleid. „Stelselmatig wordt onze woonomgeving af gebroken. Nu is het al zo dat we dagelijks geconfronteerd wor den met de overlast veroor zaakt door industriële en start activiteiten. Diverse malen hebben wij de milieudienst van Terneuzen ingeschakeld om iets te doen aan het onafgedekt laten liggen van afval op de stortplaats. De maatregelen die werden getroffen waren altijd onvoldoende. De maat is voor ons nu vol. Verdere uitbreiding van bergingsactiviteiten, of het nu slib of huisvuil is, betekent de doodsteek voor de polder," aldus de verontruste buurtbe woners. In de uitvoerige brief wordt verder nadrukkelijk gewezen op de mogelijkheid om een slib- depot in te richten op de Axelse Vlakte, aansluitend op vier be staande stortplaatsen. „De voordelen voor een slibdepot in dit gebied zijn duidelijk. Pro blemen met bewoning zijn er niet. Het 325 ha grote gebied is voldoende groot om een ge schikte lokatie te vinden zon der dat daarbij de belangen van toekomstige industriële ontwikkeling geschaad zullen worden," aldus de bewoners groep. Voorts pleit de bewoners groep voor de realisering van een duidelijke toekomstvisie voor de Koegorspolder. De bewonersgroep Kanaal zicht blijft zich verzetten tegen de voorgenomen tijdelijke stor ting van circa 50.000 kubieke meter verontreinigd kanaalslib in Kanaalarm B. De Sluiskille naren zijn verbolgen over de uitlatingen van burgemeester C. Ockeloen en wethouder J. van Rooijen (milieu), die tij dens een raadsvergadering twee maanden geleden na drukkelijk stelden dat het ka- naalsib ook nu al op de bodem van het kanaal rustte en dat een tijdelijke berging geen ge vaar opleverde voor de volks gezondheid. „Met die opmerkingen wor den wij min of meer als een stelletje querulanten te kijk gezet," menen de Kanaalzicht- bewoners. Ook deze groep is voorstander van een perma nent alsmede tijdelijke slib stort op de Axelse Vlakte.

de Stem | 1988 | | pagina 13