VN-debat Palestina waarschijnlijk in ander land Vrijgelaten verzetsstrijder pleit voor meer druk op Zuidafrika GEVOLGEN VAN OVERBEVISSING NU VOELBAAR VOOR VISSERS Directeur Philips Leuven gegijzeld BUITENLAND T r Parij se metro staat stil Partijtop SU akkoord met grondwetswijzigingen DE STEM BUITENLAND DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 BRUSSEL (ANP) - De Europese (en dus ook de Nederlandse) vissers zullen volgend jaar van een aantal soorten vis aanzienlijk geringere hoeveel heden mogen vangen. Dat blijkt uit de vangst- voorstellen voor 1989 die de EG-commissie in de Europese Msserijrasd in brussel op tafel heeft gelegd. NEDERLANDSE POLITIEK ONEENS MET BESLUIT AMERIKANEN OM ARAFAT TE WEREN NIEUWSOVERZICHT Dali met spoed naai VS en SU bereiken akkoord over graan Drugsgeld witgewassen in onroerend goed Fiat gaat in media en verzekeringen doen Pakistan kiest in december president Afghaans verzet wil gevangenen uitwisselen Fitzwater blijft woordvoerder Witte Huis Filmacteur John Carradine overleden Argentinië levert oorlogsmisdadiger uit Record-prijs voor een Picasso r het ziekenhuis r T21 JOHANNESBURG/SOWETO (UPI/RTR) - Zephania Motho- peng, de 75-jarige voorzitter van het Pan Afrikaans Congres (PAC), heeft tijdens een persconferentie in Soweto een beroep gedaan op buitenlandse regeringen de pro testen tegen het anti-apartheids- beleid van de Zuidafrikaanse re gering te vergroten. Zijn volgelingen drukte hij op het hart te blijven vechten voor vrijheid. Ze phania en Harry Gwala, van de anti apartheidsbeweging ANC, werden za terdag uit de gevangenis vrijgelaten om 'medische en humanitaire' rede nen. „Ik roep de internationale gemeen schap op zich niet voor de gek te laten houden door kosmetische veranderin gen die president Botha doorvoert", zo verklaarde Mothopeng, ondanks een verbod van Pretoria om zich in het openbaar tegen het apartheidsbewind te keren. En hij vervolgde, „Ik roep op tot een voortzetting en intensivering van de internationale economische, culturele, diplomatieke en sportieve druk totdat de laatste vestingen van de onderdrukking zijn geslecht". Mothopeng, die in 1975 wegens ter roristische acties tot 15 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, zei tegen zijn volgelingen: „We hebben een hoge prijs voor onze overtuigingen betaald. Nu moeten we onze vrijheid krijgen, en ik weet dat die ons niet op een gou den dienblad wordt aangeboden. We moeten ons verenigen en er verbeten voor vechten. We moeten een Afri kaanse staat opbouwen waarin ras en huidskleur net zo onbelangrijk zijn als de vorm van de oren". In 1986, toen hij gevangen zat, werd Mothopeng gekozen tot leider van het PAC. Het PAC werd in 1959 opgericht door ANC-leden die het niet eens wa ren met het ANC standpunt dat naast zwarten mensen van andere rassen konden meewerken aan het beëindi gen van de apartheid. Harry Gwala, die in 1944 lid werd van het ANC, kreeg in 1977 levenslang wegens terro ristische activiteit. Mothopeng en Gwala werden zaterdag onverwacht vrijgelaten. Volgens familieleden heeft Mothopeng keelkanker en lijdt Gwala aan een zenuwaandoening. Hun vrijlating is volgens politieke ■waarnemers een voorbode van de vrijlating van Nelson Mandela, die al sinds 1964 gevangenzit. Mothopeng zei over Mandela: „Ik geloof niet dat er een rechtvaardiging is om Mandela en andere politieke gevangenen nog lan ger vast te houden. Zij zouden vrijge laten moeten worden, niet om redenen van medeleven of genade maar omdat ze onrechtmatig gevangen zitten". Vangstquota verder omlaag De Commissie heeft voorgesteld dat er volgend jaar 20 procent Minder kabeljauw, tien procent minder haring en tien procent minder makreel uit de Europese visserij- wateren wordt weggevangen. vissers voor nog grotere pro blemen zullen stellen. „Maar men kan nu eenmaal geen vis vangen die er niet is. Als de biologen vaststellen dat er minder gevangen kan worden dan moeten de vissers zich daarbij neerleggen. Gebeurt dat niet dan ontstaat er een si tuatie zoals die zich enige jaren geleden bij de haring voordeed. Toen kon er vijf jaar lang geen haring worden gevangen", al dus de minister. Braks erkende dat een ver mindering van de totale hoe veelheden te vangen kabeljauw en makreel 'de reeds bestaande spanningen in de Nederlandse visserij wereld niet zal vermin deren'. Maar we kunnen het ri sico van een op den duur gel dend totaal vangstverbod niet riskeren, zo zei hij. Men moet ervan doordrongen zijn dat ka beljauw in Europa een schaars artikel aan het worden is, aldus de bewindsman. De voorstellen van de Com missie voor de totale hoeveel heden te vangen vis (die auto matisch via een al jaren be staande sleutel over de EG-lid- staten verdeeld worden) zijn overigens nog niet definitief. Ze worden dat pas zodra de Commissie haar onderhande lingen met derde landen (zoals Noorwegen) heeft afgesloten. In de komende Europese visse rijraad (op 9 en 10 december) zullen de ministers pas defini tief weten waar ze aan toe zijn. De voorstellen die de EG- commissie maandag op tafel legde bevatten nog meer slecht nieuws vorr de Nederlandse vissets. Oi 1 de overbevissing op platvis (vooral tong) tegen te gaan wil de Europese visserij- commissaris Antonio José Bap- tista Cardoso e Cunha namelijk dat voor de zogeheten boom korren, waarmee op deze vis soorten gevist wordt, bomen gebruikt worden van twee maal zes in plaats van twee maal twaalf meter. Minister Braks en zijn Britse collega ('overigens erkennend dat er beschermingsmaatregelen voor deze vissoort nodig zijn', aldus Braks) hebben voorgesteld pm zelf, nog voor 9 december, al ternatieve voorstellen uit te werken. De Europese visserij- commissaris heeft maandag op voorhand toegezegd dat hij eventuele alternatieven in overweging wil nemen. „Geen vrolijk vooruitzicht", al dus het commentaar van mi nister Gerrit Braks. De Commissie acht de vangst vermnderingen nodig op grond van rapporten van biologen. Uit die rapporten blijkt dat de vis voorraden zich niet gunstig ontwikkelen. Dat is een gevold van overbevissing die zich in de voorgaande jaren heeft voorgedaan. Minister Braks onderkent dat de visserij voorstellen van de Commissie de Nederlandse Van onze correspondent BRUSSEL - Woedende per soneelsleden van Philips in Leuven hebben gisteren de afdeling 'Ontwikkeling' van hun bedrijf bezet en de di recteur gegijzeld. Met die actie gaven de bonden en het Philips-personeel uiting aan hun onvrede over de af slanking van het bedrijf. De di rectie van Philips in Leuven maakte vrijdag bekend dat binnen vier maanden 710 werknemers moeten afvloeien. De productie van hifi-appara- tuur in Leuven valt volgens Philips te duur uit. Verplaatsing van deze be drijvigheid naar Singapore en andere lage loon-landen zou de loonkosten met driekwart doen dalen. Maar de bonden weige ren met de directie in discussie te gaan over een sociaal plan. Zij vinden dat slechts een be perkt aantal oudere werkne mers vervroegd met pensioen mag, en voor de anderen ver vangend werk moet worden gevonden. „Als de directie daar net zo hard naar zoekt als het personeel hier heeft gewerkt, is er geen enkel probleem," aldus de bonden, die kwaad zijn over het feit dat Philips-Leuven met hen geen overleg heeft gevoerd. Een controleur van de Parijse metro heeft alle tijd om controles uit te voeren. De onderhoudsmonteurs zijn in staking en hebben de Parijse metro volledig plat gekregen en dat heeft tot een enorme chaos geleid. Een miljoen forenzen kunnen nu niet meer naar hun werk. - fotoap MOSKOU (RTR/AFP) - Het Cen traal Comité van de communistische partij van de Sovjetunie heeft maan dag controversiële wijzigingen van de grondwet en het kiesstelsel goed gekeurd. Ook heeft het Comité geprobeerd de on rustige Sovjetrepublieken ervan te over tuigen dat de wijzigingen niet zullen lei den tot overdreven centralisatie van macht. De voorstellen van het Centraal Comité zullen vandaag worden bespro ken door de Opperste Sovjet, het natio nale parlement. Het Centraal Comité stelt voor de rech ten van de individuele Sovjetrepublieken uit te breiden, volgens het Sovjetpersbu reau TASS. Het Comité deed ook een dringend beroep op de partij-organen grotere eenheid te tonen, wat door poli tieke waarnemers werd gezien als ver hulde kritiek op de manier waarop de autoriteiten van Azerbajdzjan en Arme nië hebben gereageerd op de onrust in die republieken. Sovjetleider Michail Gorbatsjov voerde aan het begin en het einde van de verga dering het woord, maar TASS meldde niet wat de teneur was van zijn redes. Ook de eerste secretarissen van Estland, Azerbajdzjan en de Oekraine hielden re devoeringen, waarvan de inhoud niet werd meegedeeld. Ondertussen komen er ooggetuige ver slagen van de rellen in Azerbajdzjan. Azerbadjzjanen hebben huizen van leden van de Armeense bevolkingsgroep in de stad Kirovabad in de republiek Azer bajdzjan geplunderd, hun bezittingen in brand gestoken en zeker twee vrouwen verkracht. Dat zeiden twee Armeense vluchtelingen maandag in Moskou. Zij zijn de eerste ooggetuigen uit Kirovabad waar vorige week rassenrellen opvlam den. De vluchtelingen, een Armeense man en diens joodse vrouw, ontvluchtten met hun drie kinderen en vijf andere mensen per vliegtuig de plaats des onheils. Onder militaire begeleiding werden zij zondag avond naar het vliegveld van Kirovabad gebracht vanwaar zij naar Moskou ver trokken. Bijna alle Armeniërs hebben volgens het echtpaar de door Azerbajdz- janen bewoonde stadsdelen nu verlaten en worden door militairen in Armeense wijken beschermd. De vluchtelingen zeiden dat zij de on geregeldheden hadden zien aankomen en hun huis in een overwegend door Azer- bajdzjanen bewoond gebied al hadden verlaten voordat het twee dagen later, af gelopen donderdag, werd vernield. „Zij maakten alles kapot; huisraad, piano's, platenspelers, gooiden het uit het raam en staken het in brand", aldus de Armeniër, die in het dagelijks leven leraar is. „Zij sloegen iedereen die weerstand bood. Een zeventienjarig meisje en haar moeder, onze buren en vrienden, werden ver kracht. Niemand probeerde hen tegen te houden". Volgens de vluchtelingen vielen Azer- bajdzjanen stadswijken aan waar slechts een handjevol Armeniërs woonde. Onge veer een kwart van de 200.000 inwoners tellende stad bestaat uit Armeniërs. De gevluchte Armeniërs konden niet zeggen hoeveel mensen zijn gedood of gewond geraakt. Wel liep volgens hen een 'aantal' militairen die de Armeniërs moesten be schermen verwondingen op. De anti-Armeense gewelddadigheden begonnen volgens het echtpaar vorige week maandag toen Azerbajdzjaanse stu denten naar de Armeense woonwijken trokken onder het uitroepen van kreten als 'Dood aan de Armeniërs', waarbij zij winkelruiten met Armeense lettertekens bekogelden. In Jerevan, de hoofdstad van de Ar meense republiek, zei een woordvoerder van het persbureau Armenpress dat dui zenden vluchtelingen uit de stad Kirova bad in Armenië zijn aangekomen. Meer dan zesduizend mensen hebben zich al la ten registreren bij een speciale commis sie. WASHINGTON/NEW YORK./TUNIS (RTR/AFP) - De Verenigde Staten, die PLO-leider Yasir Arafat een visum hebben gewei gerd, zijn niet tegen een verplaatsing van het jaar lijkse debat in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties over het Pa lestijnse probleem. Wij steunen verplaatsing niet, maar zijn er ook niet tegen, zo verklaarde de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Verplaatsing naar bijvoorbeeld ee Europese VN-zetel in Ge- nève is eén van de mogelijkhe den om Arafat in staat te stel len de Algemene Vergadering toch toe te spreken nu hij New York niet inkomt. De Arabi sche Groep binnen de VN over weegt een resolutie van die strekking in te dienen. Presi dent Mubarak van Egypte drong er maandag nog eens bij president Reagan op aan terug te komen van de weigering. Mubarak wil Washington naar eigen zeggen nog een kans ge ven, voordat hij zich achter Arabische stappen tot ver plaatsing van het debat stelt. In diplomatieke kringen wordt er niet aan getwijfeld dat in de Algemene Vergade ring voldoende stemmen te krijgen zijn voor verplaatsing, hoewel dat een kostbare zaak zou worden voor een organisa tie die toch al diep in de finan ciële problemen zit. Mocht worden besloten het debat el ders te voeren, dan betekent dit ook uitstel van het debat, mo gelijk tot januari, aldus func tionarissen. Het Amerikaanse besluit Arafat geen visum te geven, is in bijna de hele wereld afge keurd. Volgens de secretaris generaal van de VN, Javier Pe rez de Cuellar, valt de weige ring niet te rijmen met de rol van de Verenigde Staten als gastland. De voorzitter van de Algemene Vergadering, Dante Caputo, verklaarde dat het or gaan zijn uiterste best zal doen er voor te zorgen dat Arafat toch het woord kan voeren. Zo dra er een verzoek binnenkomt van de Arabische Groep, zal de Algemene Vergadering zich buigen over de vraag wat de beste manier is te bereiken dat Arafat zijn zegje kan doen, al dus Caputo. De Verenigde Sta ten zijn volgens hem verplicht Arafat een visum te geven. De Arabische landen hebben de weigering allemaal afgewe zen. Libië deed dat in de felste bewoordingen. Het sprak van Amerikaanse 'arrogantie' en riep de Arabische landen op de betrekkingen met de Verenigde Staten te verbreken. Arabische Staten met goede betrekkingen met Washington, spraken hun 'verbazing' of 'droefheid' uit over het besluit. Moskou vindt de weigering 'niet constructief en onwettig' en in strijd met het akkoord tussen de Verenigde Staten en de Verenigde Naties over de VN-zetel. Ook in West-Europa bestond weinig begrip voor de weigering. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) is het niet eens met de weigering van de VS aan PLO-leider Arafat een inreisvisum te geven. Van den Broek beschouwt de wei gering als een schending van het akkoord van de VS met de Verenigde Naties. De grote meerderheid van de Tweede Kamer is het met de bewinds man eens. Minister Van den Broek wees er gisteren op dat Arafat feitelijk geen bezoek wil bren gen aan de Verenigde Staten, maar aan de Verenigde Naties. Volgens een overeenkomst tus sen de VS en de VN mag aan personen die door de volkenor ganisatie worden uitgenodigd geen inreisvisum worden ge weigerd. Van den Broek wil de kwestie in Europees verband dan de orde stellen. Zowel CDA als WD spraken gisteren tijdens overleg met Van den Broek hun zorg uit over de weigering van de VS om een visum te verstrekken. Van Iersel (CDA) zei niet te be grijpen waarom Arafat in 1974 wel een visum kreeg, terwijl de verhoudingen tussen PLO en VS toen veel slechter waren. „Een moeizaam vredesproces wordt zo gefrusteerd," aldus het CD A-kamerlid. WD-kamerlid Weisglas drong aan op een gezamenlijk standpunt van de EG in de Arafat kwestie Arafat-VS. Hij zei het een bezwaar te vinden dat Ita lië en Frankrijk individueel reageerden. „De EG moet als geheel bezwaar maken tegen de weigering. Wat je ook van Arafat of de PLO denkt, iemand met een waarnemers status moet tot de VN worden toegelaten," aldus Weisglas. Mothopeng - fotoap BARCELONA - De wereld beroemde 84-jarige Spaanse kunstenaar Salva dor Dali is dit weekeinde met spoed opgenomen in het ziekenhuis van zijn Ca talaanse woonplaats Figue- ras. Het surrealistische ge nie kreeg enkele dagen ge leden een griepaanval die zich ontwikkelde tot een beginnende longontsteking en hartklachten. Dali zal volgens de behandelende artsen zeker zeven dagen ter observatie in het hospi taal moeten blijven. Zijn le ven zou niet in gevaar zijn. Sinds het overlijden van zijn vrouw Gala in juni 1982 is de gezondheidstoestand van Dali sterk achteruit ge gaan. Het heengaan van zijn 'muze' Gala deed het genie in diepe depressies vervallen. Hij weigerde te eten en verloor tientallen kilo's van zijn normale gewicht. MOSKOU (RTR) - De handelsdelegaties van de Verenigde Sta ten en de Sovjetunie hebben maandag na acht maanden onder handelen een overeenkomst ondertekend inzake de leverantie van Amerikaans graan aan Moskou. Het betreft een akkoord voor slechts twee jaar. Het akkoord voorziet in de jaarlijkse aankoop van negen mil joen ton graan en sojabonen en staat toe dat indien nodig aan vullende hoeveelheden worden bijgekocht. Beide partijen zul len verder geregeld overleggen over de verlenging van het ak koord na de afloopdatum eind 1990. BOGOTA (IPS) - Cocaïnesmokkelaars in Colombia hebben de afgelopen tien jaar ongeveer tien miljard gulden van hun ille gale winsten witgewassen via onroerend-goedtransacties. Vol gens de Colombiaanse makelaars jagen deze mafia-investerin- gen de prijzen voor onroerend goed op tot een onverantwoord hoog niveau. Met het witgewassen geld had Colombia ongeveer een derde van haar buitenlandse schuld kunnen betalen. Drugbazen zijn de laatste tijd vooral geïnteresseerd in landgoederen, boerde rijen en al bestaande gebouwen. In het begin van de jaren tachtig, toen de mafia pogingen deed om in de politiek door te dringen, werd nog vooral geïnvesteerd in bouwprojecten en handelsmaatschappijen. Voor de Colom biaanse economie vormde dat een welkome stimulans. ROME - De Italiaanse autofabrikant Fiat zal zich sterker gaan concentreren op andere sectoren. Omdat de auto straks een minder prominente plaats in zal nemen bij de Turijnse multi national is de directeur van de autodivisie Vittorio Ghidella opgestapt. Ghidella, de grote man achter de succesvolle model- lenpolitiek van Fiat, geldt als ene van de bekwaamste mana gers in de internationale autobranche. Hoewel de autodivisie momenteel buitengewoon goed draait, gelooft Fiat dat de grote groei eruit is en dat andere sectoren van het concern aan belang zullen winnen. Fiat denkt daarbij onder andere aan de communicatie (kranten, televisie), de ver- *.ekeringsbranu- en et internationale bankwezen. Ghidella •iaarenl 'n v it. iat zijn nositie als autofabrikant nog Vc !f ,ii ISLAMABAD (RTR) - In Pakistan wordt op 12 december een nieuwe president gekozen als opvolger van de in augustus ver ongelukte Zia ul-Haq. President Zia ul-Haq, die in 1977 door een staatsgreep aan de macht kwam en in 1984 na een omstre den referendum president werd, kwam op 17 augustus bij een vliegtuigongeluk om het leven. Na Zia's dood werd Ghulam Is- haq Khan als voorzitter van de Senaat automatisch waarne mend president. Ishaq Khan zal waarschijnlijk aanstaande donderdag de nieuwe premier aanwijzen. Mevrouw Benazir Bhutto, die medio november tijdens de algemene verkiezingen 45 procent van de Moslimzetels in het parlement won, heeft de beste kansen om - dé eerste vrouwelijke - premier te worden. Hiervoor moet zij in het parlement de meerderheid achter zich zien te krijgen. ISLAMABAD (DPA) - Afghaanse verzetsstrijders zijn bereid vier Sovjetrussische krijgsgevangenen te ruilen tegen 100 ge vangengenomen verzetsstrijders. Dit heeft een woordvoerder van het verzet verklaard. Er was nog geen reactie uit de Sovjetunie. Verscheidene ver zetsgroepen spraken afgelopen zondag in Pakistan voor het eerst rechtstreeks met Sovjetvertegenwoordigers over het uit wisselen van gevangenen. Moskou gaat ervan uit dat het Af ghaans verzet circa 250 Sovjetmilitairen in handen heeft. WASHINGTON (AFP/ RTR/DPA) - De toekom stige Amerikaanse presi dent, George Bush, heeft bekendgemaakt dat Marlin Fitzwater (foto) woord voerder blijft van het Witte Huis. „Ik verheug me erop weer met Marlin samen te werken", zo zei Bush tegen verslaggevers in het Witte Huis. „Ik kijk er naar uit met u te werken", zo zei Fitzwater tegen de journa listen. De 46-jarige Fitzwater werd in januari 1987 benoemd als pers secretaris nadat hij twee jaar woordvoerder was geweest van Bush, die toen nog vice-president was. Hij volgde daarmee Larry Speakes op. Zijn relatie met Bush en met de pers is altijd goed geweest. In Washington deden geruchten de ronde dat de voormalige perssecretaris van Nancy Reagan, Sheila Tate die functie zou gaan bekleden. Tate zei vrijdag echter dat zij in die functie niet geïnteresseerd was. MILAAN (AFP) - In een ziekenhuis te Milaan is zondagavond de Amerikaanse filmacteur John Carradine overleden. Carra dine was 82 jaar. Carradine, wiens zoons David, Keith, Bruce en Robert ook in de filmwereld terecht zijn gekomen, maakte samen met een privéverpleegster een reis door Italië, zo deelde het Amerikaanse consulaat in Milaan mee. Zijn vijfde zoon Christopher werd 'gewoon' architekt. LA PLATA (RTR/AFP) - Een Argentijnse rechtbank heeft goedkeuring gehecht aan de uitlevering aan de Bondsrepubliek Duitsland van Josef Schwammberger die ervan wordt ver dacht in de Tweede Wereldoorlog duizenden joden te hebben vermoord. De federale rechtbank in La PLata ging daarmee in op een verzoek van een rechtbank uit Stuttgart en weigerde Schwammberger de mogelijkheid te geven te kiezen voor be rechting in Argentinië. LONDEN (DPA/AFP) - De 'Acrobaat en de jonge harlekijn' van Picasso heeft maandagavond bij een veiling bij Christie in Londen 20,9 miljoen pond (circa 70 miljoen gulden) opgeleverd. Dat is het hoogste bedrag dat ooit op een veiling is betaald voor een schilderij uit de 20ste eeuw. Het doek stamt uit de 'roze periode' van Picasso en werd ge maakt in 1905. De koper kwam uit Japan. m m De bejaarde kunstschilder Salvador Dali. - fotoanp

de Stem | 1988 | | pagina 5