der vuur Agenten slikken eindbod, acties definitief voorbij WERKGEVERS EN WERKNEMERS SCHOONMAAKBRANCHE AKKOORD Vervoer per trein groeit flink Kamer steunt verhoging theater entreeprijzen Oorzaak miljoenen- brand blijft raadsel l )ereiya Burenhulp Even goede vrienden BINNENLAND DE STEM COMMENTA AR Haags Hoogstandje Agenda DE STEM BINNENLAND DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 DEN HAAG - Werknemers en werkgevers in de schoonmaakbranche gaan samen de naleving van de cao controleren. Ze roepen daarvoor een onafhankelijk instituut in het leven, een soort cao-politie. BRINKMAN GAAT NIET IN OP VERZOEK KAMER OM MEER GELD TELEVISIE NIEUWSOVERZICHT VVD wil alsnog uitlevering Kipp vragen Weer vernielingen aan Shell-stations Nederland telt 605 aidspatiënten Bolkestein wil geen bezuiniging leger VS Veel studieschulden vervroegd afgelost Ambtenaar gepakt wegens fraude Hof-procedure schonere auto's duurt jaar Leraren dreigen met werkonderbreking nderzoek heeft ook betrek- de vraag of studenten naar lijk bestaande kerk worden 'd. Rome wil duidelijkheid of beeld kritiek op de feitelijk de kerk de boventoon voert. overigens een spanningveld ook in Vaticaanse documen- ende vrijheid van weten- lijk onderzoek die academi- eologische instellingen toe- is er de kwestie van gehuwde docenten. Het aartsbisdom t heeft dit probleem al tot te- eid van Rome opgelost door handhaven als wetenschap onderzoekers, maar hen geen "*s aan priesterstudenten laten geven. e andere instellingen zal het elfde kant opgaan. Het argu- an Rome is namelijk dat ge- priesters niet de aangewezen zijn om jonge mannen van en de waarde van het celibaat ligen. open vraag is nog of Simonis t en Nijmegen), Bomers rdam), Ter Schure (Den en Gij sen (Roermond) ieder eel eigen onderzoekseommis- len samenstellen of dat ze de ineen slaan en een commis- werk laten doen. landelijke samenwerking die "erlandse bisschoppen tot nu emonstreerd hebben, doet 'reet de instelling van één 'ssie vermoeden. Roermond 1 zijn eigen weg gaan. Maar 'en ligt het niet in de rede dat tellingen zelf zich alles zo zullen laten welgevallen. Ze overleg en inspraak wensen, hoofdstuk apart is de UTP- n en de bisschop van Roer- Gijsen heeft Heerlen in het en al te licht bevonden. Hij lot nu toe elke medewerking gerd aan een eventuele erken- an de UTP. Afgestudeerden e UTP vinden bij de Roer bisschop geen emplooi, ten- her- en bijscholing, en gaat het van hem ver- e vervolgonderzoek voortva- 'tvoeren. Hij gaat doen waar edecommissieleden Ernst en in 1980 het met hem niet over "onden worden: alle docenten orthodoxie testen, woordvoerder heeft laten "hemeren dat de bevindingen e bisschop niet zullen afwijken at hij in het verleden heeft "steld. En hoewel de Roer- e bisschop niet helemaal vrij eeft omdat de UTP. (jeels va$ en congregaties is, rit Heerlen lastigste parket, competentie vah' 'dé* bisschop oermond zou heel anders ko- te liggen wanneer de orden en egaties de UTP helemaal on- un hoede en verantwoordelijk ouden nemen door er een orde- 'ng van te maken. Maar of nee op langere termijn het bestaan wordt verzekerd, is naar de vraag. gelet en niet met uw buur man had zitten praten, dan had u het nu waarschijnlijk geweten", was het antwoord van Korthals Altes. „Nou ik denk het niet. Zelfs als ze me met u alleen in één kamer zetten, kan ik niet ineens vanzelf Latijn begrijpen". Maar het zou nog erger worden voor Vos, toen PSP- Kamerlid Andrée van Es mi nister Bolkestein (Defensie) vroeg of de marechaussee brigade die al vanaf 1966 in Amsterdam is gestationeerd, nu wel of niet 'tijdelijk' in de hoofdstad is gelegerd. „II y a la provisoire qui dure (er be staat tijdelijkheid die voort duurt), antwoordde Bolke stein in zijn beste Frans. En weer fronste Henk Vos j de wenkbrauwen, om vervol gens te verzuchten: „Ik heb het idee dat het kabinet iedere keer als het niet uit de problemen komt, zijn toe vlucht neemt tot onbegrijpe lijke taal". „ALS je niet graag in de be langstelling staat, als je uiterst bescheiden bent, als je liever achter de schermen werkt in plaats van ervoor - dan moet je dit alles niet doen". (Vice-voorzitter Huib Evers- dijk van CD A-fractie en Tweede Kamer) DE Tweede Kamer buigt zich in geïnteresseerde aanwezig heid van enkele Surinaamse leiders over de begroting van ontwikkelingssamenwerking van minister Piet Bukman. Verder staat de aanpassing van de ziekenkostenverzeke- ring, het sofi-nummer - ter controle van betaling belas ting en sociale verzekeringen - en de overdracht van de premie kinderbijslag van werkgever naar overheid. De Senaat praat over het wangedrag van zich suppor ters noemend tuig langs de voetbalvelden. T28 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De leden van je politiebonden ACP en NPB zijn gisteren unaniem akkoord gegaan met het on derhandelingsresultaat over de verbetering van de positie van het politieperso neel. Dat betekent automatisch dat de eerder aangekondigde poli- tie-acties, die al waren opge schorst nadat bonden en minis ters een principe-akkoord be reikten, definitief worden af geblazen. Ook de protestverga- deringen op maandag 12 de cember, de dag dat de Tweede Kamer de politie-begroting be handelt, gaan niet door. De bonden en de politiemi nisters Van Dijk (Binnenlandse Zaken) en Korthals Altes (Jus titie) bereikten vorige week een principe-akkoord. Daarin wordt de politie-agenten een functieherwaardering in het vooruitzicht gesteld, die in 1991 moet leiden tot een andere, be tere salariëring. Tot die tijd krijgen bijna alle agenten ge durende twee jaar een extra uitkering van gemiddeld ƒ700 per jaar. Verder wordt de voor 1989 en 1990 voorgenomen korting op de politiesterkte teruggedraaid, waarmee 459 politiebanen be houden blijven. En tenslotte hebben beide ministers de ga rantie gegeven dat geen enkele agent in het kader van de nieuwe sterkteverdeling tegen zijn wil van korps zal moeten veranderen. Met de maatrege len is een bedrag van 102 mil joen gemoeid. De politiebonden hebben nogmaals gesteld dat dat geld niet elders op de politiebegro ting bezuinigd mag worden. Ook mag het niet ten koste gaan van het geld dat beschik baar is voor het arbeidsvoor waardenbeleid voor alle amb tenaren. Berichten dat Van Dijk de 102 miljoen wil betalen uit meevallers in de ambtenaren- vut, worden door een woord voerder van Binnenlandse Za ken van de hand gewezen: „Dat zou in strijd zijn met een eer dere toezegging van de minis ter in het ambtenarenoverleg. Die heeft toen verklaard dat de extra uitgaven voor de .politie niet ten koste zal gaan van het budget voor het overheidsper soneel". ACP en NPB hebben verder geëist dat na de nieuwe func tiewaardering in 1990 het inko men van het politiepersoneel op zijn minst gelijk blijft. Van Dijk en Korthals Altes hebben al gezegd consequenties te wil len verbinden aan de uitkom sten van het functiewaarde- ringsonderzoek. Blijkt inder daad dat de gemiddelde agent te weinig ontvangt voor het werk dat hij doet, dan moet het salaris omhoog. Controledienst voor CAO Van onze Haagse redactie Die kan zowel de naleving van de cao-bepalingen over de beloning controleren, als de afspraken over het werken met gevaarlijke stoffen. De controledienst krijgt ver gaande bevoegdheden en kan bij overtredingen ook corrige rend optreden. Beide partijen zullen dat naar verluidt ko mende woensdag besluiten als de laatste ronde in de cao-on derhandelingen plaats heeft. De cao voor de ruim 100.000 werknemers in de schoon maakbranche liep al op 31 juni van dit jaar af, maar tot op he den is er nog geen nieuw ak koord gesloten. Dat kwam vooral omdat veel kleine werk- Van onze verslaggever UTRECHT - Een onver wacht sterke stijging van het aantal passagiers nood zaakt de Spoorwegen om in het buitenland treinstellen te huren. Daarvoor zijn op de IJssellijn (Zwolle-Roosendaal) proeven genomen met Belgische rijtui gen van het type M4, die stam men uit het jaar 1978. Later zullen wellicht ook nog Duitse wagons worden getest. Het is de bedoeling uiteindelijk vijftig van Belgische of Duitse 'bak ken', per september 1989, op de IJssellijn in te zetten. Gemiddeld maken thans da gelijks 600.000 mensen gebruik van de trein. Dat zijn er per dag 60.000 meer dan in 1986: een stijging met tien procent. Een nog aanmerkelijk groter reizi gersaanbod is op komst in sep tember 1989 als studenten hun Openbaar Vervoer-kaart krij gen. Dat kan het aantal dage lijkse klanten met 100.000 ver hogen, zegt een woordvoerder van de Spoorwegen Dat is ook een van de bijkomende redenen om het aantal voertuigen snel ler dan oorspronkelijk gepland uitte breiden. gevers weinig voelden voor een onafhankelijk controle-insti tuut. Onder druk van enkele grote schoonmaakbedrijven komt zo'n cao-politie er nu toch. De legale groten hopen dat op deze manier tegelijk een einde wordt gemaakt aan de oneerlijke concurrentie van sommige kleintjes - die volgens ingewijden meer dan anderen gebruik maken van goedkope zwart-werkers De industriebonden van CNV en FNV roepen al jaren om een betere naleving van de cao voor de schoonmaakbran che. Juist het feit dat iedereen met een ladder op de auto zich schoonmaker kan noemen, maakt het een rotzooitje in deze branche, zegt een onder handelaar. Hij wijst erop dat de juridische diensten van beide vakcentrales in verhou ding veel klussen uitvoeren ten behoeve van leden die werk zaam zijn in de schoonmaak branche. De nieuw af te sluiten cao gaat voor anderhalf jaar gel den. Er zou een loonsverhoging in worden afgesproken van 'royaal meer dan twee procent'. Dat lijkt volgens ingewijden meer dan het feitelijk is. De laatste loonsverhoging in deze branche was op 1 januari van dit jaar. Toen kregen alle wer kenden er voor het eerst in lange tijd 0,6 procent bij. Onderhandelaars aan werk nemerskant betwijfelen overi gens nog steeds of het morgen tot een cao-akkoord komt. „Dat dachten we fwee weken gele den ook al en toen bleek dat de werkgevers ineens weer moei lijk deden over het controle-in stituut", zegt een werknemer. De gesprekken over de nieuwe cao slepen al enkele maanden. Zegt een onderhan delaar: „Maar dat komt omdat er nog zoveel zaken uit de vo rige cao geregeld moesten wor den, want die" werd nauwelijks nageleefd" EUROPA MAAKT zich op voor de periode na 1992, het jaar waarin de binnengrenzen zouden moeten vervallen. Afgelopen weekend werd - in aanwezigheid van een groot aantal politieke topstukken - in Amsterdam een voorlichtingscampagne gestart over de formele eenwording van Europa. Hoewel het op zich is toe te juichen dat er een golf van positief denken door Europa waart, is het af en toe eens nuttig om naar de werkelijke stand van zaken te kijken. Europa is - alle mooie verhalen en gladde verkooppraatjes ten spijt - nog lang geen oenheid en zal die status ook in 1992 niet bereikt hebben. Zo lang zelfs elkaar goed verdragende buurlanden als België en Nederland in de meest elementaire zaken nog geen regelingen hebben getroffen, is het een utopie om te veronderstellen dat twaalf landen het in betrekkelijk korte tijd over zoveel verschil lende zaken eens kunnen worden. Een voorbeeld hoe we ten opzichte van elkaar tekort schieten, is de miljoenenbrand die op het Belgische deel van de douanepost Hazeldonk heeft gewoed. Wij hebben het hierbij niet over het ge- fesebis over het tijdstip van melding van de brand. Wellicht dat het nu lopende onderzoek klaarheid zal brengen in de wirwar van elkaar tegensprekende functionarissen. veel schokkender zijn echter de mededelingen van de Belgische brandweercommandant Brosens. Hij bevestigde dat hij zijn Ne derlandse collega's niet om hulp heeft gevraagd, ondanks de enorme omvang van de brand. Volgens Brosens zijn er geen offi ciële afspraken op dat gebied gemaakt, waardoor de wettelijke bevoegdheid ontbreekt om de buren te hulp te roepen. Er valt veel begrip op te brengen voor de reactie van burgemees ter Kortmann van Baarle Nassau. Hij is van mening dat altijd hulp moet worden verleend, ook al is daarvoor geen wettelijke grond- s'ag aanwezig. Dat is volkomen correct, maar het ontbreken van regelingen kan wel tot misverstanden of tot ernstige communica- tosoornissen leiden zoals in het geval van de brand op Hazel donk is gebleken. Uaarom moeten die wettelijke regelingen er gewoon komen en moet de samenspraak over zaken als afstemming van materiaal *0 spoedig mogelijk op gang worden gebracht. In Hazeldonk oleek de dreigende zwarte paddestoel - die van Hoogstraten tot nlburg veel paniek heeft veroorzaakt - uiteindelijk geen gifwolk 'e zijn. Er is weinig verbeeldingskracht nodig om - gezien het ge brekkige scenario van zondag te bedenken wat voor verschrik- tolijke dingen gebeurd zouden zijn, wanneer er wel schadelijke stoffen in brand hadden gestaan. MINISTER Deetman schudt studen tenleider Poelgeest de hand op de bij eenkomst op het ministerie van On derwijs. Het overleg heeft gisteravond niets opgeleverd. Beide beperkten zich in het overleg tot het afdraaien van de bekende grammofoonplaat: de studenten eisten dat Deetman zijn maatregelen rond studiefinanciering en collegegeld te rugdraait, Deetman verkondigde dat hij daarvoor het geld niet heeft. „Van enig reëel overleg is geen spra ke. De minister is niet van plan om zijn mening te wijzigen", zo besloot de voorzitter van de Landelijke Studen tenvakbond (LSVB), Maarten van Poelgeest, steevast de behandeling van ieder agendapunt. Waarop, bijna even steevast, Deetman reageerde met de opmerking dat „ook de studenten klaarblijkelijk niet van zins zijn van hun standpunt af te wijken". De studentenvakbonden eisen onder meer dat Deetman afziet van zijn plan om f 500 miljoen te bezuinigen op de studiefinanciering. Van Poelgeest pleitte ervoor om die maar ten koste te laten gaan van de lastenverlichting die vooral minister Ruding (Financiën) burgers en be drijfsleven in het vooruitzicht heeft gesteld. „Wij studenten zijn ook bur gers, maar wij profiteren niet van die lastenverlichting", aldus Van Poel geest. Deetman wees die oplossing resoluut van de hand. Meer uitgaven voor de studiefinanciering leidt tot verhoging van de collectieve uitgaven en dat staat haaks op het kabinetsbeleid, do ceerde de minister. En toen Van Poel geest bleef aandringen, merkte de be windsman op: „U kunt wel om lasten verlichting vragen, maar waarom? In tegenstelling tot de meeste burgers hebt V ook nooit iets van lastenver zwaring gemerkt". fotoanp Minister Brinkman. - FOTODESTEM/JOHANVANGURP DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is er niet op tegen dat de toegangsprij zen voor culturele instellin gen incidenteel worden ver hoogd of dat het profijtbe ginsel daarvoor sterker wordt toegepast. Maar alle partijen zijn het er over eens dat de toegankelijk heid van die instellingen ge waarborgd moet blijven. Dat hebben ze minister Brinkman van cultuur maandag in een uitgebreide commissievergade ring over de kunstenbegroting op het hart gebonden. Volgens een meerderheid van de Kamer moet er wel re kening mee worden gehouden dat culturele uitingen iets meer en iets anders zijn dan econo misch goederen. Hiermee rea geerden de Kamerleden op suggesties die de bewindsman enige dagen geleden in Am sterdam deed bij de werkge vers in de podiumkunsten. Ook voor de televisie wil Brinkman geen extra geld uit trekken. Hij voelt er namelijk niets voor vanaf volgend jaar 30 miljoen gulden extra te ge ven ter versterking van de uur bedragen voor televisiepro gramma's. Een motie van deze strekking van het CDA- Tweede Kamerlid Beinema, gesteund door PvdA, D66 en PPR, werd door hem 'ernstig afgeraden'. Volgens Brinkman dient er voordat sprake is van een structurele verhoging van het omroepbudget, 'eerst duidelijk heid te zijn over alle cijfertjes, en niet alleen de witte'. De be windsman doelde daarmee op het feit dat voor hem ook de in komsten uit de vereniging, de omroepbladen en sponsoring en sluikreclame in de weging moeten worden opgenomen. VERVOLG VOORPAGINA De zegsman van de Rijks wacht in Hoogstraten, die leiding geeft aan het onder zoek naar de oorzaak van de brand, kon gisteren geen re sultaten melden: „De oor zaak is een dik vraagteken." Het vuur veroorzaakte on geveer dertig miljoen gul den schade voor de drie be trokken firma's. Volgens brandweercomman dant Brosens had de loods met plastic bloemen, porselein, pa pieren luiers, maandverband, WC-papier en hout niet gered kunnen worden: „Ook samen werking met de Nederlanders had niet geholpen. Maar zo'n gezamenlijk optreden is onmo gelijk. Op de eerste plaats zijn er tussen de twee landen geen wettelijke contracten. We heb ben het ook al eens meege maakt, nadat er toch Neder landse hulp was ingeroepen, dat we een rekening van een half miljoen gulden ontvingen. Ten derde zijn Belgische brandweerlui in Nederland niet verzekerd. Ik neem aan dat dat eveneens geldt voor Ne derlanders in België. De koppe lingen van het Nederlandse en Belgische brandweermateriaal passen niet op elkaar. En ten slotte kunnen we niet met elk aar praten, omdat we verschil lende radiofrequenties gebrui ken." Brosens voegt daaraan toe: „Vorige week hebben we in BENEGO-verband (Belgisch- Nederlands Grensoverleg) ver gaderd over mogelijke samen werking, maar dat staat nog in de kinderschoenen." Burgemeester Kortmann van Baarle-Nassau, een van de bekendste voorvechters van grensoverschrijdende samen werking zegt 'super verrast' te zijn over het feit, dat de Belgi sche brandweer de Neder landse collega's niet te hulp heeft geroepen omdat dit prak tisch onmogelijk zou zijn. „Dat is toch wat uit de lucht gegrepen", aldus Kortmann. „Waar moet een wettelijke Toch nog iets gered uit de resten. foto de stem/ben steffen grondslag voor dienen als het om hulpverlening gaat? In ge val van nood moet je altijd tot goede samenwerking zien te komen. Bovendien zijn er voor beelden te over waarin wel hulp werd verleend, zonder dat er een wettelijke grondslag be staat. Zo werken de brand weerkorpsen van Baarle-Nas sau en Baarle-Hertog heel na drukkelijk samen. Wat het ma terieel betreft: alle brandweer korpsen in het stadsgewest Breda zijn voorzien van over loopstukken. Ik begrijp er dan ook niets van dat men geen korpsen uit Nederland te hulp heeft geroepen", aldus de heer Kortmann. Naar aanleiding hiervan wil hij op korte ter mijn contact opnemen met de gemeente Hoogstraten: „Dat is tenslotte ook een buurge meente van Baarle-Nassau". Het beekje de Leiloop, dat op enkele meters afstand van de afgebrande loods stroomt en daar de grens vormt, is veront reinigd met bluswater. Op ver zoek van het Hoogheemraad schap West-Brabant heeft de Belgische gemeente Hoogstra ten de Leiloop afgedamd waar het beekje uitmondt in de Mark, in Meersel Dreef. Zo wordt vervuiling van die rivier voorkomen. JX l? En, bent u al aan het worstelen met de sinterklaas-surprises en de bijbehorende rijmen? Ik wel. Maar gelukkig maken de di verse ministers in dit land het me heel makkelijk. „Deetmans Sinterklaas had ik het liefst met veel geld willen vieren, helaas, de Sint zag geen kans om dat te kunnen fi nancieren. Daarom een cadeautje dat zich niet al te moeilijk laat raaien. Het is een mooie portefeuille om mee te kunnen zwaaien". „En wat geeft de Sint aan Van de Broekje? Jawel, dat is een heel grappig boekje. De Sint was zo slim om het niet bij KEP te bestellen. Dus hoe het eruit ziet, kan ik nu al vertellen. Het is niet waterdicht en evenmin fraudebestendig maar van mar sepein, want dat verteert beter inwendig". „Als paardebezitter weet de sint hoe dieren kunnen kakken en hoe moeilijk het is dat probleem aan te pakken. Toch vindt de Sint: Braks doet het niet best. Daarom krijgt hij zijn naam in letters van mest". „Aan Neelie Smit-Kroes die zo voor het verkeer strijdt, schenkt de Sint een file die 120 per uur rijdt". „Wie vecht voor het milieu die heeft geen bruin leven. Daarom weet de sint wat hij Ed Nijpels moet geven. Ga zo door Edje en al bij voorbaat dank. Jij krijgt van mij een ozonnebank". Voor Lubbers heeft de Sint een raadsel dit jaar. Het is een raadsel over Sints nobele paard. Hoe speelt dat dier het klaar om op daken nooit mis te kleunen? Door nooit uitsluitend op zijn Voorhoeve te steunen". MERIJN DEN HAAG - Minister Korthals Altes (Justitie) moet alsnog proberen de in Argentinië verblijvende oorlogsmisdadiger Kipp naar Nederland te krijgen. Ook zou hij de uitlevering door Argentinië van twee andere Nederlandse oorlogsmisdadi gers, Riphagen en Olie, moeten bevorderen. Dat stelt het WD- Kamerlid Wiebenga in vragen aan de bewindsman. Korthals Altes liet eerder, in antwoord op vragen van diezelfde Wiebenga, weten dat uitlevering van Kipp praktisch onmoge lijk is. Wiebenga betwijfelt dat. RAALTE (ANP) - Bij een Shell-tankstation aan de rijksweg Almelo-Zwolle in Raalte zijn van alle tien de benzine- en die selpompen de slangen doorgesneden. Verder werden de toe gangsdeur en een raam van het station met witte verf beklad en werd de automaat waarmee met een pasje kan worden ge tankt vol piepschuim gespoten. Ook bij een Shell-tankstation aan de A-18 (Doetinchem-Di- dam) onder Didam is voor tienduizenden guldens schade aan gericht. Er werden acht pompslangen doorgesneden, het weg dek werd besmeurd met rode verf en diverse technische instal laties werden bespoten met tectyl. DEN HAAG (ANP) - Nederland telde eind september 605 men sen die aan aids lijden. Vorig jaar december waren er 420 aid spatiënten. Het aantal seropositieven wordt tussen de 15.000 en 30.000 geschat. Onder de patiënten in Nederland zijn 9 kinderen onder de 15 jaar; 577 patiënten behoren tot het mannelijk geslacht en 28 tot het vrouwelijke. Drie kinderen hebben de riekte via over dracht van hun moeder gekregen. WASHINGTON (ANP) - De Nederlandse minister van De fensie, F. Bolkestein, heeft een beroep gedaan op de Ver enigde Staten om de Ameri kaanse troepen in Europa te vrijwaren van eventuele be zuinigingen op de defensie uitgaven. Anderzijds maakte de minister duidelijk dat de Europese bondgenoten finan cieel gezien niet in de situatie verkeren om een wezenlijk groter deel van de defensielas- ten van de NAVO op hun schouders te nemen. Minister Bolkestein. - FOTO DE STEM/JOHAfi VAN GURP GRONINGEN (ANP) - Tot nu toe hebben ruim 50.000 mensen gebruik gemaakt van de mogelijkheid hun studieschuld met een aantrekkelijke korting af te lossen. Het lijkt er op alsof de actie, die enkele maanden geleden door minister Deetman van Onderwijs is opgezet om oud-studenten te stimuleren hun stu die schuld af te lossen, een succes is. In totaal hoopt de minister daarmee 262 miljoen gulden binnen te krijgen. Tot nu toe is er 134 miljoen gulden binnen en er ko men dagelijks nog miljoenen guldens bij. DEN HAAG (ANP) - Een ambtenaar van de Rijksinspectie van de Bevolkingsregisters is vorige week donderdag door de Haagse politie gearresteerd op verdenking van fraude. De 33- jarige man wordt ervan verdacht persoonskaarten te hebben vervalst. Hij zou dat hebben gedaan om daarmee buitenlan ders een Nederlandse identiteit te verschaffen of om hen aan een paspoort of verblijfsvergunning te helpen. DEN HAAG (ANP) - Lang voordat alle Nederlandse auto's zijn uitgerust met een katalysator om de luchtvervuiling te ver minderen, zal het Europese Hof van Justitie in Luxemburg een uitspraak hebben gedaan over de vraag of de handelwijze van de Nederlandse regering om die auto's financieel aantrekkelijk te maken geoorloofd is. Dit heeft de staatssecretaris van bui tenlandse zaken, Van Voorst tot Voorst, maandag in de Tweede-Kamercommissie voor Europese Zaken meegedeeld. Hij reageerde op opmerkingen over de uitlating van minister Nijpels in Luxemburg over de mogelijkheid dat al veel Neder landse auto's van een katalysator zullen zijn voorzien wanneer het Hof tot een - onverhoopt afwijzende - uitspraak komt. De Europese Commissie wil Nederland aanklagen wegens concur rentievervalsing als bezitters van schone auto's worden ge compenseerd voor de meerkosten. DEN HAAG - De 38.000 leden van de katholieke onderwijs- vakbond KOV leggen dinsdag 6 december mogelijk het werk neer uit protest tegen het beleid van minister Deetman (Onder wijs). Iedere school bepaalt zelf haar actiemethode, maar werkonderbrekingen worden door de KOV niet uitgesloten," aldus hoofdbestuurder Brinkman in een verklaring. De organisaties willen vooral protesteren tegen de door minis ter Deetman in zijn begroting aangekondigde maatregelen om het aantal kleine scholen in het basis- en voortgezet onderwijs te beperken. Naar schatting gaan hiermee zo'n 1500 full-time banen verloren. Volgens de bonden is er hierbij niet of nauwe lijks sprake van een sociaal plan.

de Stem | 1988 | | pagina 3