Wijk voorziet verkeersproblemen LANDBOUWSCHAP: AXELSE VLAKTE AANGEWEZEN PLAATS Bolletje van 270 ton voor NSM Sluiskil Geld Terneuzen voor alarm-oproep en lift Handtekeningenactie tegen woonwagencentrum Westdorpe Santenwerking in de zwakzinnigenzorg komt van de grond POLITIERAPPORT f 630.- Informatiemiddag voor uitkeringsgerechtigden MARKTEN op, nu bij N.H.I.: ~he schrijfmachine -80. .nu ES HANDELSINSTITUUT -lijk DE STEM VAN ZEELAND 3 DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 HOF ZELDENRUST: BEZOEKERSVERKEER ZIEKENHUIS WEREN TERNEUZEN - De gewestelijke raad voor Zee land van het Landbouwschap is gekant tegen een ;slibstortdepot in de Terneuzense Koegorspolder. Dé raad heeft dit het Terneuzens gemeentebe stuur met een uitgebreide brief laten weten. Afweging Twintig jaar gemengd koor in Westdorpe Wedstrijden voor verdedigingshonden Ontwikkelingen Concentratie IN TORENFLAT BEJAARDEN PLAATSELIJK NIEUWS Westdorpe Sint op bezoek bij Zonnebloem van 5 Kb om teksten in op te slaan, bmatisch centreren, ïatisch onderstrepen. Inspringfunctie. ICorrectietoets. en gewone tabulator. Ue andere functies. 4537 AK TERNEUZEN-01150-13387 T16 Van onze correspondent TERNEUZEN - Met de komst van het nieuwe streekziekenhuis De Honte vóór de wijk Hof Zelden- rust een geheel nieuw ver keersprobleem ontstaan. De buurtvereniging voorziet nieuwe knelpunten en sluit zich aan bij de wens van de gemeente Terneuzen het oude kruispunt St. Anna open te stellen. Vorige week is een zestal be langhebbende instellingen op het Zeldenrustcollege in Ter- neuzen bijeengekomen om zich te buigen over de nieuwe ver keersproblematiek die ont staan is door de komst van het nieuwe streekziekenhuis. Vooral de grote groepen scho- lieren, fietsers en bromfietsers, in totaal zo'n 3000 jongeren die zich om het streekziekenhuis gaan verspreiden, baren de schoolleiding zorgen. De buurt vereniging Hof Zeldenrust ziet het gevaar ook. J. Pasveer: „Lagen de ver keersproblemen in de wijk al leen op twee drukke wegen, namelijk de Sloelaan en de Zel- denrustlaan, nu komen daar de Vlietstraat, Wielingenlaan en Dommelstraat bij. Daarom zijn wij als buurtvereniging alert om de gemeente Terneuzen aanbevelingen te doen om de verkeersveiligheid in onze wijk te bevorderen". Tijdens de bijeenkomst op het Zeldenrustcollege kwam duidelijk naar voren dat het openstellen van het oude kruis punt St. Anna vijftig procent van de problemen kan onder vangen. Pasveer: „In tegenstel ling tot het advies van de ver- keersdeskundigen van Rijks waterstaat menen wij dat via het kruispunt St. Anna bezoe kers het nieuwe streekzieken huis moeten kunnen bereiken. De grootste belasting ligt van de drie maal per dag twee maal buiten het spitsuur en duurt tien a vijftien minuten". Rijkswaterstaat Zeeland echter houdt vast aan het standpunt dat gebruikers van rijkswegen niet teveel kruis punten met verkeerslichten op hun weg moeten vinden. Een andere aanbeveling die in de buurtkrant De Hovenier wordt gedaan, is het aanleggen van het fietspad tussen de Vlietstraat en de Zaamslagse- weg aan de oostzijde van het terrein van het ziekenhuis. Zo doende zou de stroom scholie ren geen belasting vormen voor de Wielingenlaan en de Vliet straat. „Het is juist dit kruis punt dat met de komst van de bezoekers van het ziekenhuis, de scholieren en de passagiers van de ZWN extra belast zal worden", aldus R. Maes na mens de buurtvereniging. Ook moet de route naar het streekziekenhuis goed worden aangegeven, vindt buurtvere niging Hof Zeldenrust. Zij wil dan ook een H-bord met zie kenhuisaanduiding op de Roo- seveltlaan nabij de kruising met de Sloelaan. Het bord moet de verkeersstroom richting verkeersplein wijzen, zodat de wijk enigszins beschermd wordt tegen het drukke ver keer. Een meer ingrijpende manier om de wijk te vrijwa ren van het ziekenhuisverkeer is een bord 'gesloten voor mo torvoertuigen'. Pasveer: „Een dergelijk bord met onderbord aan de Dom melstraat net voorbij het par keerterrein van de kerk de Le vensbron moet het verkeer, dat via deze weg het ziekenhuis wil bezoeken, weren. Natuurlijk zou een dergelijk bord alleen moeten gelden van bij voor beeld 13.30 tot 14.30 uur en van 18.30 tot 19.30 uur". Alle aanbevelingen worden in een brief vervat en aan de gemeente Terneuzen toegezon den. 'Slib moet niet naar Koegors' Van onze verslaggever In het schrijven onderkent de raad de ernst van het slib- 'probleem en dat het om nautische redenen noodzakelijk is om maatregelen te treffen. Mocht het slib geborgen worden, dan vindt de raad de Axelse Vlakte de aangewe- izen plaats om het verontreinigde slib te bergen. De slibberging dient dan wel aan te sluiten op bestaande stortplaatsen op de Axelse 'Vlakte. De raad dringt in de brief bij de raad aan om geen planologi sche medewerking te verlenen om de bestaande planmatige barrière voor het depot op te heffen, pe raad meent dat een slibdepfit niet zonder meer kan worden ingericht. Eerst rroet een totaalbeoorde ling var alle aspecten die bij de situering van een dergelijk slibdepot van belang zijn wor den gemaakt. De gewestelijk raad meent dat in een afweging de een aantal zaken aan de orde moeten worden gesteld. WESTDORPE - Het rk ge mengd koor uit Westdorpe vierde zaterdag het twintig jarig bestaan. Voor de leden wera een uitstapje gehou den. Tijdons de jaarvergadering van het koor in 't Verlaet wer den J. Jonkheym en T. de Hul sten in de kascommissie geko zen. C. de Hulsters en mevrouw D. Hofman werden in het be stuur herkozen. Lof was er tij dens de vergadering voor diri gent R. de Bock, vanwege zijn inzet voor het koor. fan onze correspondent SAS VAN GENT - Kring groep Wester schelde uit Sas van Gent houdt zaterdag sfrichtingswedstrij den voor verdedigingshonden op het terrein van de kringgroep o? sportcomplex De Valcke, ainvang 08.00 uur. te deelnemers komen uit ver schillende landen en strijden on de Jo Pluymen-trofee. F. Njsten uit Limburg en M. Diooge uit Zuiddorpe zijn za- tedag keurmeester. Het man- werk komt voor rekening van l.Scheele, S. de Vey en M. Bet- teihausen. Genoemd wordt de inpasbaar heid van een depot in de thans bestaande en in de, door middel van de ruilverkaveling Axelse Sassing te realiseren, toekom stige agrarische structuur van het gebied. Verder dient een duidelijke visie rond de toekomstige ont wikkeling rond de slibstort worden opgesteld. De raad wil onder meer weten wat er in de toekomst met het slib gaat ge beuren. De gewestelijk raad van het- landbouwschap vindt het zoe ken naar een niet-structurele oplossing voor het slibpro- bleem niet verstandig, zolang er geen integrale lange-ter- mijnvisie voor de Kanaalzone ontwikkeld is. Volgens de raad is het opval lend dat momenteel in het ge bied tal van ontwikkelingen zijn waar te nemen, die niet op elkaar zijn afgestemd. Ge noemd worden de agrarische herstructurering in het gebied tussen Westdorpe en de Axelse Sassing, de kruistocht van het Havenschap Terneuzen om de Axelse Vlakte zo snel mogelijk een bestemming te geven voor zeehavengebonden industriële activiteiten, de speurtocht van Rijkswaterstaat naar een loca tie om 400.000 kubieke meter verontreinigd kanaalslib te storten en de grondverwer- vingsactiviteiten van het ha venschap Terneuzen in het ge bied om een infrastructurele ontsluiting van de Axelse Vlakte mogelijk te maken. Aangezien de raad op de hoogte is van activiteiten van ver schillende instanties die tezij- nertijd moeten resulteren in een integraal plan voor het Ne derlands deel van de Kanaal zone en de op handen zijnde ruilverkaveling Axelse Sassing en omgeving, komt zij tot de conclusie dat de beoogde slib stort moet worden aangelegd op de Axelse Vlakte, buiten het gebied dat voor verkaveling in aanmerking komt. Concentra tie van de stortplaatsen is uit milieutechnisch oogpunt de beste oplossing. Daarnaast meent de gewestelijke raad dat er op korte termijn duidelijk heid komt over de ontwikke lingsmogelijkheden binnen de Kanaalzone en de realiserings kansen ervan. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Woningbouwvereniging Terneuzen heeft plannen om bij bejaardentehuis Bachten Dieke een veertigtal speciale appartementen voor bejaarden te bou wen, in een soort woontoren. De bouw vindt plaats in het kader van het zogenaamd flankerend ouderenbeleid. Doel van dit soort huisvesting is het ouderen mogelijk maken langer zelfstandig te blijven wonen, zodat de gang naar het bejaardentehuis overbodig wordt of uitgesteld. Gisteren werd een enorme sta len bol op de daarvoor gereed gemaakte fundamenten ge plaatst. In de bol moet straks vloeibaar C02 (waterstof) wor den opgeslagen. De bol met een doorsnee van vijftien meter en een gewicht van 270.000 kilo, is gemaakt door het Belgische be drijf G&G in Willebroek en werd met een ponton van Wil lebroek naar Sluiskil ver scheept. Gistermorgen volgde de De flats komen in directe ver binding te staan met Bachten Dieke. Om het complex nog meer geschikt te maken als 'aanleunwoningen' zijn enige extra voorzieningen nodig, waarvan de financiering niet in de gewone bouwkosten kun nen worden meegenomen. B en W van Terneuzen wil len daarom 80.000 gulden be schikbaar stellen om hiermee een brancardlift, een alarm- oproepinstallatie en enkele an dere voorzieningen mogelijk te maken. De raadscommissie fi nanciën buigt zich donderdag 1 december over het voorstel. Tevens moeten de leden zich dan uitspreken over een gift van 7.000 gulden voor de zie kenomroep die onderdak krijgt in het nieuwe streekziekenhuis De Honte. Bedoeling is dat alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten ongeveer twintig cent per in woner als geschenk aanbieden. Daarmee kan de omroep goed uit de voeten en wordt het mo gelijk niet alleen verzoek- plaatjes te draaien maar ook kunnen reportages gemaakt worden 'waardoor de muren van het ziekenhuis kunnen worden doorbroken', zo meent het Terneuzens college. De ver gadering van de commissie be gint om 19.30 uur. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De werkgroep Uitkeringsgerechtigden van de FNV-afdeling Sas van Gent houdt morgen, woens dag, een informatiemiddag voor alle uitkeringsgerechtig den en hun partners. Deze middag worden de aanwezigen uitgebreid ingelicht over het ziekenfondsbeleid. Verder spreekt districtsbe- De middag, die van 14.00 stuurder T. Strous de aanwezi- tot 16.30 uur duurt, word ge- gen toe. Aansluitend is er een houden in De Roselaer te Sas bingo. van Gent. Vin onze correspondent WESTDORPE - De storm rond het voorne- ®en van de gemeente Sas van Gent een woonwagencentrum te vestigen aan de «estdorpse Berndhardstraat is nog niet ge- kwd. Het dorpscomité dat ten tijde van de bekendmaking van het plan werd opge richt, is een handtekeningenactie begonnen onder de bevolking van het dorp. Jn een huis-aan huis-circulaire vraagt het comi té de bewoners het verzoek aan de gemeente te steunen om een nieuwe hoorzitting te beleggen. Volgens Henk Mosmans van het dorpscomité 18 de actie niet gericht tegen de woonwagenbe woners, maar wel tegen de locatie die door de ge meente is aangewezen. „De Bernhardstraat Wordt door de vestiging van het kamp als entree van het dorp totaal ontsierd," zo zegt Mosmans eï> zo kunnen de bewoners het ook lezen in de circulaire. „Als je aan de dorpsbewoners vraagt hoe zij tegenover de kwestie staan, blijkt 99 procent te gen te zijn. Nu willen we aan de gemeente vra gen om opnieuw met de bewoners rond de tafel te gaan zitten om de locatie aan de Berndhard straat af te wijzen. De vraag is alleen of die 99 procent ook daadwerkelijk sympathie betuigt en zijn handtekening zet, om zo ons verzoek aan de gemeente kracht bij te zetten." Overigens hebben de woonwagenbewoners al vaker te kennen gegeven hun huidige centrum niet te willen verlaten. Mosmans zegt het begrij pelijk te vinden dat de gemeente momenteel ook niet weet wat te doen. „Het is hun ook maar op gedragen van hogerhand de woonwagenberwo- ners meer te integreren. Als die mensen het daar nu goed hebben, hoeft er toch niets aan te veran deren? Iemand die voor zijn rust een boerderijtje in de polder koopt, ga je toch ook niet dwingen in het dorp te komen wonen, omdat hij zonodig moet integreren in de bevolking?" Een woordvoerder van de gemeente Sas van Gent laat desgevraagd weten dat de kwestie mo menteel geen onderwerp van bespreking is. Pas op 15 december zal de gemeente, tezamen met een delegatie van het comité, gaan praten met Gedeputeerde Staten. Tot die tijd worden er geen beslissingen genomen. „Uiteraard zullen wij de handtekeningen van het comité aannemen en openstaan voor de ar gumenten, maar we wachten toch tot 15 decem ber en kijken dan wat we als gemeente kunnen doen. Of het opnieuw beleggen van een hoorzit ting enig nut heeft, kan ik op dit moment niet zeggen. Wat dat betreft wachten we op de argu mentatie van het comité. De hoorzitting van 24 oktober was toch goed bezocht en iedereen heeft daarop zijn zegje kunen doen," aldus de woord voerder. Een woordvoerder van de provincie meldt dat niet alle bewoners van de woonwagencentra te genstander zijn van het saneringsplan. Volgens hem moet de delegatie uit Sas van Gent met goede argumenten naar voren komen 15 decem ber om het tij te doen keren. Verder zegt hij,dat er twee plannen door elk aar gehaald worden. Eerst is er het woonwagen plan, dat erop gericht is nieuwe locaties voor woonwagencentra te creëren en daarnaast is er het saneringsplan woonwagencentra, waarbij bestaande centra afgebouwd worden. In het ka der van laatstgenoemd plan kunnen er ook cen tra inkrimpen of verdwijnen. In Hulst is inmiddels besloten het woonwa gencentrum af te bouwen tot een sloopterrein met een paar wagens. Voor de overige bewoners wordt nog gezocht naar nieuwe plaatsen. Ook het centrum in Sluiskil valt onder het sanerings plan. Verdere aanwas zal naar nieuwe centra in onder andere Hoek en ReUzenhoek gaan, aldus de woordvoerder van de procincie. Overigens heeft de sanering van het centrum in Sluiskil volgens hem niet zoveel ophef veroor zaakt, ook niet bij het aanwijzen van de nieuwe vestigingsplaatsen, als momenteel in Sas van Gent het geval is. Inbraak kantine HULST - In de nacht van zondag op maandag werd in gebroken in de kantine van de voetbalvereniging Steen te Sint-Jansteen. Daar ver dween een stereo-installatie. Verder nam men enkele pak ken koffie, wat drank en ver snaperingen mee. Men had zich toegang verschaft door het forceren van de toegangs deur. Ook de kantine van de voetbalvereniging HW'24 in Hulst kreeg in dezelfde nacht ongewenst bezoek. Daar is men wel binnen geweest, maar er wordt niets vermist. Emblemenjacht TERNEUZEN - De jacht op Mercedes-sterren en andere automerken-emblemen be gint in Terneuzen weer grote vormen aan te nemen. Giste ren deden drie eigenaren van personenauto's aangifte van diefstal. Van de geparkeerde voertuigen van M. L. uit het Belgische Maldegem en de Terneuzenaar E. S. werd de Mercedes-ster afgesloopt. M. de Z. uit de Scheldestad ont dekte gistermorgen dat het Opel-embleem van zijn per sonenauto was verdwenen. Ooievaar TERNEUZEN - De sedert en kele weken op de terreinen van Dow-chemical rondstap pende ooievaar is gisteren door het bewakingspersoneel zonder moeite gevangen. De vogel is overgebracht naar het natuurgebied 't Zwin in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar volgens de politie meer soorgenoten verblijven. Auto in sloot SCHOONDIJKE - Zondag avond raakte de automobi liste A. de F. uit Sluis op rijksweg 61 tussen IJzendijke en Schoondijke de macht over het stuur van haar voertuig kwijt. Het gevolg hiervan was dat ze met haar auto in een naast de rijweg gelegen sloot belandde. Daarbij werd haar voertuig zwaar beschadigd. Zelf kwam ze met de schrik vrij. Vernieling SLUIS - P. W. uit Sluis deed gisteren bij de Rijkspolitie te Oostburg aangifte van een vernieling aan lichtarmatuur van zijn winkel aan de Sint Annastraat te Sluis. Dat ge beurde in de nacht van zon dag op maandag. Schade on geveer 400 gulden. Mishandeling TERNEUZEN - Op verden king van mishandeling van de Terneuzenaar M. L., zater dagnacht in de Burgemeester Geillstraat in Terneuzen, heeft de gemeentepolitie zon dagavond twee jongens aan gehouden. Een van hen is in middels weer op vrije voeten gesteld. De 16-jarige D. A. uit Terneuzen blijft in verze kerde bewaring. Zoals ge meld werd L. aangevallen en met een bierfles op het hoofd geslagen, waardoor hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. BOND OUDEREN - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt vandaag, dinsdag, een sinterklaasmiddag in zaal Concordia, aanvang 13.30 uur. Er worden diverse spelletjes gespeeld. KAPELLE, 28 nov. - Groentevei ling: Prei, 70 kg, kl. 1 A 71, kl. 2 A 64, B 45-56. Rodekoo, 320 kg, kl. 1 Al 19, kl. 2 Al 20-22, BI 7-8. Kro ten kg, 110 kg, kl. 1 B 19. Uien kg, 110 kg, kl. 2 80 37. Knolselderij zonder blad kg, 100 kg, kl. 1 35, kl. 2 29. Veldsla, 10 kg, kl. 2 120. Late aardappelen, 490 kg, kl. 2 BO 16, DR 18, KR 64, MI 14-25. Van onze correspondent TERNEUZEN - De regionale samenwerking in de zwak zinnigenzorg, en met name het federatieve samenwer kingsverband op basis van een kaderovereenkomst in Zeeuwsch-Vlaanderen, is donderdag 8 december een van de aandachtpunten van het plenair beraad van het provin ciaal overlegorgaan zwakzinnigenzorg in De Sterre te Clinge. AMSTERDAM, 28 november - Aardappeltermij nmarktIn bintje nov 1988,50 mm opw. kwa men 4 contracten tot stand tegen 21,30, de stemming was kalm. In bintje 50 mm apr 1989 kwamen 55 contracten tot stand tegen 27,70 tot 27,30 en in bintje 50mm mei 1989 kwamen 17 contracten tot stand tegen 28,40 tot 28,20, stem ming eveneens kalm. De tank wordt op z'n plaats gereden. - foto de stem cor j. de boer Van onze verslaggever SLUISKIL - De bouw van de nieuwe C02-fabriek op het terrein van de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil vordert gestaag. eindfase van het transport, de overbrenging van ponton naar fabrieksterrein. Hiervoor werd Mammoet Stoof uit Breda in geschakeld. De werkzaamhe den konden ongestoord worden verricht, onder meer omdat de weg was afgesloten. Volgens schema werd de bol vervolgens op zijn plek gebracht. Als alles volgens plan ver loopt wordt de nieuwe fabriek de eerste helft van volgend jaar in bedrijf genomen. In 1986 is in de zwakzinnigen zorg een aantal vernieuwings projecten gestart. Een van de Zeeland toegewezen projecten was het coördinatieproject Zeeuwsch-Vlaanderen. Het provinciaal overlegorgaan zwakzinnigenzorg Zeeland en het regionaal overlegorgaan zwakzinnigenzorg Zeeuwsch- Vlaanderen achten het moment aangebroken om nader infor matie te verschaffen over het coördinatieproject Zeeuwsch- Vlaanderen. 's Middags zal er tijdens de bijeenkomst in De Sterre infor matie gegeven worden over er varingen en knelpunten in de regionale samenwerking in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Twaalf jaar zijn we al bezig om te praten over samenwer king tussen instellingen voor verstandelijk gehandicapten. Vier stichtingen die dagver blijven beheren in Oostburg, St. Jansteen en Terneuzen, een kinderdagverblijf in Zaamslag, drie gezinsvervangende tehui zen in Schoondijke, St. Jan steen en Terneuzen en een in ternaat in Clinge hebben elk aar eindelijk gevonden in een bestuurlijke werkgroep, die onder de noemer 'federatie zwakzinnigenzorg Zeeuwsch- Vlaanderen' zaken als registra tie en planning aan gaan pak ken. Uitgangspunten zijn daar bij zorg op maat en in een naadloos circuit", aldus de heer P. Apers, voorzitter van de stichting De Dagboog. De FZZ moet gezien worden als een tussenoplossing. „Een keer zijn we dichtbij een fusie geweest. Door allerlei barriè-. res, zoals de eigenheid of iden titeit van tehuizen, is het niet gelukt. De FZZ is een stap in de goede richting. Overige plaat sen uit Zeeland kijken dan ook met argusogen naar Zeeuwsch- Vlaanderen, dat met dit initia tief duidelijk voorop loopt", al dus de heer J. van der Meulen, secretaris POR. Sprekers op de bijeenkomst zijn de heer Lantsheer namens de oudervereniging, de heer Apers (ROZ) en J. Willemsen (regionaal coördinator). In het avondprogramma komen aan het woord de heren Don (gede puteerde), Lucieer (landelijk inspecteur zwakzinnigenzorg) en Looze (nationaal zieken huisinstituut). Gedeputeerde Don krijgt tevens het eerste ex emplaar van een brochure over de zwakzinnigenzorg aangebo den. De bijeenkomst, waarvoor reeds 130 instellingen zich heb ben aangemeld, begint om 15.00 uur. Van onze correspondent TERNEUZEN - De gasten van De* Zonnebloem afde ling Groot-Terneuzen kre gen zaterdagmiddag in het Zeldenrustcollege in Ter neuzen een Sinterklaasmid dag aangeboden. Namens de commissie buurtvoetbal kreeg De Zonnebloem ver der een bedrag van 1.250. De 180 gasten van De Zonne bloem startten de middag met koffie, waarvoor zo'n zeventig medewerkers zorgden. Al spoe dig diende de komst van de Sint en zijn gevolg zich aan, met het bekende suikergoed en marsepein. Vervolgens werd een spelletje bingo gespeeld, waarbij de Sint een hoofdrol vervulde. Twee vertegenwoordigers van het buurtvoetbalcomité overhandigden een cheque van 1.250. Dit was de opbrengst van het in juni gehouden buurtvoetbaltoernooi. Ook de Zwarte Pieten lieten zich niet onbetuigd. Zij hadden voor de Zonnebloem-gasten een toneelstukje ingestudeerd. De gezellige middag werd besloten met een gezamenlijke maaltijd. De gasten kregen van Sint een peculaaspop.

de Stem | 1988 | | pagina 19