éctt ted^ed' AANTAL HAZEN IN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN NEEMT AF Rubik's De Sterre sluit aan bij medisch centrum Hulst Zeeuwse bestuurders iin het geweer tegen overplaatsen politie NMARKT RLAND Muziek Hoofdplaat viert 90-jarig bestaan 'Bedrijven overkant meer gebaat bij WOV dan Z-Vlaamse' 'Plan extra schoolgeld Belgen is kortzichtig' nclcmon/ bouw/toffen zundert IJZENDIJKE GENT - De geheim zinnige dodelijke ziekte die hazen bedreigt, is ook opgedoken in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Eerder dit jaar werd de ziekte, het Europees bruine haassyndroom genoemd, ontdekt in de Belgische kuststreek. krant. Mail slaat overboord in sluis Terneuzen DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 ENQUÊTE IN MIDDEN-ZEELAND: Ontsluiting DIRECTEUR LAJNDBOUWRAKTUKSCHOOL: "WELLICHT VOOR SLUITING LIDUINA DUIDELUKHEH) OVER MEDISCH CENTRUM Ouderen Sas houden jubileum Sterre begint bouw nieuwe sociowoningen A6g KEUKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS - BOUWMATERIALEN prinsenstraat 12, tel. 01696-6000 Geop. 9.00-18.00 u zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav DE STEM VAN ZEELAND ■aZiekte slaat toe onder hazen Van onze verslaggever De ziekte is al tien jaar bekend en ver moedelijk afkomstig uit Oost-Europa. Ondanks veel onderzoeken is er nog geen goed geneesmiddel gevonden om de hazen beter te maken. Zieke hazen hebben last van de lever en milt. Verder worden ze blind en wordt het centraal zenuwsysteem aangetast. De ziekte is ongevaar lijk voor mensen. „De laatste tijd worden er steeds vaker hazen gevonden die gestorven zijn aan deze ziekte", zegt de IJzendijkse dierenarts H. van de Vijver. „Van de jagers hoor je dat er minder hazen zijn. De weerstand van de hazen vermindert. De oor zaak is nog niet bekend. De hazenziekte heeft in ieder geval niets te maken met myxomatose, de gevreesde konijnenziekte. Die ziekte is bekend. Een ontsteking van de slijmvliezen en de lucht wegen. Tegen deze ziekte is een goed genees middel voorradig. De ziekte bij de hazen is to taal anders". De hazenziekte komt in bijna heel Europa voor. Onlangs werd er in het Zweedse Uppsula een congres over de aandoeningen bij hazen ge houden. Dr. Okermans van de Rijksuniversiteit uit Gent was bij dat congres aanwezig. „De ziekte heeft wel vier verschillende namen. De tijd was echter te kort om één naam te beden ken. Het is niet zeker dat de ziekte besmettelijk is. De ziekte komt in verschillende, soms kleine, gebieden voor. Dat zou erop kunnen wijzen dat het iets te maken heeft met pesticiden. Maar daar zijn geen bewijzen voor gevonden". Volgens Dr. Okermans zal de ziekte er niet in slagen het volledige hazenbestand uit te roeien. „Hoeveel hazen er in een bepaald gebied leven, is moeilijk te achterhalen. Dat is slechts bij be nadering vast te stellen. Een Westduitse bioloog vertelde dat enkele jaren geleden alle hazen in Polen en Oost-Duitsland verdwenen waren door de ziekte. Maar dat geloof ik niet. Daar leven nu nog altijd hazen". Toch is het aannemelijk dat de Oosteuropese hazen de ziekte hebben overgebracht naar het Westen. Van de Vijver: „Enkele jaren geleden is hier een groot aantal Oosteuropese hazen uitge zet. Gezonde hazen kunnen zonder zelf ziek te zijn het virus in zich hebben en andere hazen besmetten. De ene haas kan er tegen, de ander niet". Dr. Okermans en dierenarts Van de Vijver verwachten niet dat er op korte termijn een ge neesmiddel tegen de ziekte voorhanden zal zijn. „Nee, dat zal nog jaren duren. Commercieel ge zien is dit niet zo aantrekkelijk voor de genees middelenindustrie. Bovendien komt er nog een ander probleem om de hoek kijken: hoe behan del je de hazen? Misschien kun je dat doen door lokaas met het geneesmiddel te verspreiden. Zo als bij vossen". MAGIC-RING de originele 3-dimensionale puzzel van de professor SPARTELVIS volop aktie in de visvijver AXEL - De Zeeuwse ge meenten gaan zich verwe ren tegen een eventuele achteruitgang van de sterkte van de Rijkspolitie. Een speciale commissie gaat een rapport opstellen om de argumenten van de Struc- tuurgroep Kwantificering Politiewerk, die stelt dat er in Zeeland acht agenten weg kunnen, te ontkrach ten. In de commissie hebben zitting de burgemeesters van Sluis, Kortgene, Zierikzee, vertegen woordigers van de provincie, de officier van justitie en de I districtscommandant van de f Rijkspoltie. Burgemeester M. Everaers van Sluis, die Zeeuwsch- Vlaanderen vertegenwoordigt, was gisteren niet bereikbaar. Zijn collega W. de Graaf van Axel vindt het echter een goede zaak dat Zeeland in het geweer komt tegen het rapport. Ook al is het na de onderhandelingen tussen de politiebonden en de regering voorlopig op de lange baan geschoven. „Je moetje al tijd van tevoren weren", stelt De Graaf. „Dan is de Haagse politiek in ieder geval al op de hoogte van het feit dat we het er niet mee eens zijn". De Zeeuwse burgemeesters vinden dat hun provincie een aantal kenmerken heeft die niet in de berekeningen van de stuurgroep zijn betrokken. Met name de druk die recreatie op het politiewerk legt is nergens in het rapport terug te vinden. „In Zeeuws-Vlaams verband is afgesproken dat we de aan dacht vestigen op een aantal specifieke kenmerken van onze streek", vervolgt De Graaf. „We hebben bijvoorbeeld een intensief grensverkeer, en daarom te maken met een gro ter aantal vreemdelingen dan elders in het land. Daarnaast is er het verblijfs-, dag- en koop- toerisme. In een aantal plaat sen zijn de winkels op zondag open. Dat kan ook extra werk met zich meebrengen. Ten slotte hebben we hier een an dere infrastructuur. Het is zin- Van onze correspondent TERNEUZEN - Tijdens het afschutten van de Engelse coaster Canford via de Oostsluis in Terneuzen, viel gistermiddag een opva rende overboord. De man, die vermoedelijk is uit gegleden, kwam terecht op een van de stootbalken die zijn aangebracht ter be scherming van de kade muur. Hij moest met verschillende verwondingen per ambulance worden overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Sluis kil. De Canford was onderweg van Gent naar Belfast. De Rijkspolitie te water stelt een onderzoeken naar de toedracht van het ongeval. nig om al deze zaken eens op een rijtje te zetten". De Graaf spreekt zich welis waar duidelijk uit tegen een te ruggang in sterkte van de poli tie, maar denkt dat die voor de Rijkspolitie Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen geen gevolgen zal hebben. „We zit ten hier al drie plaatsen onder onze organieke sterkte. Ik denk niet dat er hier nog meer men sen weg kunnen. De werkdruk is al behoorlijk groot. Anders is het bijvoorbeeld in de kustge- meenten. Als er daar agenten weg moeten, kan men wellicht in de problemen komen". Tijdens de raadsvergadering donderdagavond deed Everaers over de hoofden van de raad heen een beroep op de bevol king elk misdrijf, hoe klein ook, bij de politie aan te geven. „Aantallen aangiftes tellen na melijk ook mee bij het wegen van de hoeveelheid benodigde politie. Veel kleine criminali teit wordt niet aangegeveh. De in het rapport aangegeven ver mindering van de Rijkspolitie moet in onze ogen omgebogen in een verdere uitbreiding". Daarnaast heeft aangifte na tuurlijk ook zin omdat dan een onderzoek kan beginnen. In dit verband zwaaide Everaers de politie in de regio West- Zeeuwsch-Vlaanderen lof toe voor de vrij grote zaken die de laatste tijd zijn opgelost. Rijkspolitiewoordvoerder T. Muller noemt de problematiek na de onderhandelingen van de afgelopen weken 'enigszins achterhaald'. Maar ook hij vindt het initiatief van de com missie nuttig. De muzikanten van OBK tonen hun kunnen tijdens de receptie. foto w1m kooyman Van onze correspondent HOOFDPLAAT - De re ceptie van de Hoofd plaatse muziekvereniging Oefening Baart Kunst, ter gelegenheid van het ne gentigjarig bestaan, in De Vriendschap, werd goed bezocht door vele verte genwoordigers van de plaatselijke verenigingen en de muziekverenigingen uit omliggende dorpen. Burgemeester J. Kruize van de gemeente Oostburg stipte hierbij de belangrijke rol aan van een muziekkorps binnen een dorpsgemeenschap zoals Hoofdplaat. Hij had het als plezierig ervaren dat OBK hem tijdens zijn eerste werkbezoek aan Hoofdplaat met een serenade had vereerd. „Voor een ver eniging met zo'n grote groep jeugdleden moet de sprong naar de honderd jaar gemak kelijk te maken zijn," zo zei hij. Mevrouw E. de Loos van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekvereni gingen nodigde OBK als ver eniging uit om aan vrije win- terconcoursen deel te nemen. „We kennen OBK als een ge zelligheidsvereniging. Gezien het getoonde niveau op het laatste festival moet het toch mogelijk zijn om te proberen hieraan deel te nemen," aldus mevrouw De Loos. Desgevraagd zei een be stuurslid dat het nog niet zal gebeuren, zeker niet nu diri gent Piet Eekman na een pe riode van tien jaar dirigent schap een stapje terug doet. „Wij gaan als vrienden uit elkaar." Momenteel is hij nog instructeur van de tamboers. Bestuurslid Roger Cocquit, interim-dirigent, leidde het korps tijdens het mini-con cert tijdens de receptie. Directeur Pelgrims zet zijn handtekening onder de intentieverklaring. Burgemeester Ja- cons kijkt g limlachend toe. - foto de stem cor j, de boer Van onze verslaggever CLINGE - Directeur J. Pel grims van zwakzinnigenin richting De Sterre in Clinge tekende gisteren de inten tieverklaring tot samen werking tussen zorgverle ners en zorgverlenende in stellingen in het Land van Hulst. De Sterre deed dat als zestiende en laatste in een rij. Alle belangrijke aanbieders van gezond heidszorg hebben zich nu opgesteld achter de plannen voor een medisch en sociaal centrum in Hulst. De intentieverklaring kreeg de handtekeningen van Pelgrims en van F. Jacobs, voorzitter van de Stichting Medisch en Sociaal Centrum Hulst, die in augustus werd opgericht om het centrum in het binnenkort leegkomende St. Liduinazie- kenhuis onder te brengen. Het bestuur van de stichting is op timistisch over de kans dat nog voor de sluiting van het zieken huis' half december volledig duidelijk is wat de huisvesting en de versterking precies gaan inhouden. De stichting houdt een breed overleg onder de onderteke naars van de verklaring. Op het vlak van de huisvesting zijn er belangrijke vorderingen gemaakt, liet de stichting giste- Van onze verslaggever GOES - Het bedrijfsleven boven de Westerschelde zal meer baat hebben bij een Westerschelde Oeverver binding dan dat in Zeeuwsch-Vlaanderen. Die ver wachting spreken de bedrijven zelf uit blijkens een onderzoek van het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit Utrecht. Hoewel er per sector en naar grootte van de bedrijven nogal verschillen zijn, gelo ven ze in het algemeen dat een brug/tunnel de Zeeuwse economie ten goede zal ko men. Dat komt niet zozeer door de betere bereikbaar heid van respectievelijk België (voor midden-Zee land) en de rest van het land (voor Zeeuwsch-Vlaande- ren). Het meeste effect wordt verwacht van een verstren geling van het bedrijfsleven boven en beneden de Wes terschelde. Uit de enquête blijkt echter dat bedrijven zich geen overdreven voor stelling maken van de ge volgen van een WOV. In ieder geval voelen ze zich in Zeeuwsch-Vlaanderen veel minder geïsoleerd dan soms is gesuggereerd. De onderzoekers hebben de indruk dat een gevoel van isolement veel sterker is bij de gewone burgers dan bij de bedrijven. Voorzover sprake is van een econo misch isolement geldt dat meer voor midden-Zeeland. De bedrijven daar zien in de WOV dan ook een belang rijke ontsluiting. Het biedt hun een mogelijkheid aan te sluiten bij het groeiende in dustrieel complex tussen Gent en Terneuzen. De onderzoekers: „De drang om tot een WOV te komen is weliswaar in vol doende mate, maar niet al gemeen aanwezig, zeker niet bij de Zeeuws-Vlaamse be drijven." Gunstige effecten van de WOV verwacht men beneden de Westerschelde wel voor de arbeidsmarkt en voor de scholingsmogelijk heden. Het hoger beroepson derwijs in Vlissingen wordt bijvoorbeeld beter bereik baar. Heel voorzichtig leidt het Utrechtse Instituut uit het onderzoek ook een voorkeur voor een tracé af: een cen traal, en liefst zo westelijk mogelijk tracé lijkt favoriet bij het bedrijfsleven. ren weten. Onderhandelingen met provincie en Rijk geven hoop op financiële garanties. Als het ministerie van WVC de plannen voor een buitenpo likliniek goedkeurt, springt het licht definitief op groen. Op de burelen van WVC ligt tevens een aanvraag voor versterking van de eerstelijnszorg (onder andere kruiswerk en gezins zorg) als compensatie voor het verdwijnen van het ziekenhuis. Jacobs zei gisteren: „Wij zijn als bestuur blij dat het vacuüm dat door iedereen die Hulst een warm hart toedraagt wordt vervloekt, namelijk het ver dwijnen van het ziekenhuis, en de ontsteltenis daarover kun nen ombuigen tot iets, waarvan we toch aannemen dat het een mooi en innoverend project wordt in onze streek". Hij be nadrukte dat het medisch en sociaal centrum een experi ment is met nationale waarde. Hulst zou in zijn ogen weieens een voortrekkersrol kunnen vervullen. De Sterre noemde hij daarbij 'een noodzakelijke bouwsteen'. Directeur Pelgrims toonde zich tevreden over de onderte kening. „Wij willen als zwak zinnigenzorg heel duidelijk van ons eiland af. We willen ons profileren naar buiten en naar de gemeenschap toe". Deelne men aan de verwezenlijking van het medisch centrum is daarvoor een prima methode, stelde hij. Van onze correspondent SCHOONDIJKE - De plan nen van de Nederlandse overheid om de Belgen die een cursus volgen aan de Landbouwpraktijkschool in Schoondijke 400,- extra te laten betalen zijn kortzich tig en hypocriet. Dat stelde ing. J. Bearda, direc teur van de Landbouwprak tijkschool zaterdagmiddag tij dens een CD A-bij eenkomst op deze school. „Door deze maatregel wordt in korte tijd iets afgebroken wat na 1992 niet meer op te bouwen is. Vooral de Europese politici die ons land vertegen woordigen, moeten dit in de ga ten houden." De Belgische cursisten zijn goed voor 500 cursistenweken, op een totaal van 4.700. „Europa na 1992 is ook voor onze school nog van groot belang," aldus Bearda. „We zitten hier in een uithoek, maar wel in het cen trum van het gebied waar Ne derlands gesproken wordt." E. Ferket, voorzitter van het schoolbestuur, stipte het belang en de ligging van de praktijk school aan. „Deze school blijft nog steeds groeien, er komen hier ongeveer 4.500 cursisten per jaar uit het gehele land. De nieuwbouw is nu al te klein. Onze Belgische cursisten zijn dankbare cliënten, maar moe ten we die nu extfa laten beta len?". Tijdens de CDA-bijeenkomst sprak N. Devisch, werkzaam op het kabinet van Landbouw commissaris Andriessen, over het EG-landbouWbeleid. Vol gens hem heeft de landbouw nog toekomst. „Alleen mogen we de overschotten niet blijven produceren," stelde hij. De braakligregeling zag hij niet als een alternatief. Veeleer zou Van onze correspondent SAS VAN GENT- De Ka tholieke Bond voor Ouderen afdeling Sas van Gent houdt vrijdag 2 december een kerst- en jubileumvie ring in cultureel centrum De Speye te Sas van Gent. De Sasse afdeling bestaat der tig jaar en koppelt dit jubileum aan de jaarlijkse kerstviering. De feestelijkheden beginnen vrijdag om 11.00 uur met een oecumenische kerkdienst in de rk kerk, gevolgd door een re ceptie in De Speye. Na het mid dagmaal volgt het traditionele kerstverhaal door mevrouw Grootaert en treedt de zang club op onder leiding van Jos Kieboom. Ook is er een optre den van de Annabella's. Na de pauze is er amusement met Do- rus, Jantje Koopman en de postbode. ervoor gekozen moeten worden in de achtergebleven EG-land- bouwgebieden gronden uit pro- duktie te nemen, omdat de uit kering van 600 Ecu per hectare daar een redelijk inkomen be tekent. Daarnaast kan een soort VUT-regeling voor agra riërs op 55-jarige leeftijd uit komst bieden. „Het bieden van kunstma tige inkomens, zoals we thans doen, is geen structurele oplos sing. Wij zouden zoveel moge lijk subsidies moeten opheffen en de vrije markt meer moeten laten werken. Met de quotering kan de jonge boer niet uit de voeten. We gaan ook werken met zogenaamde landbouwsta- bilisatoren. Per produkt wordt er dan ook een maximale pro- duktie ingesteld. Iedere procent overschrijding betekent dan een procent prijsverlaging. Dat zijn middelen op lange ter mijn." Van onze correspondent HULST - In opdacht van het Clingse instituut voor geestelijk gehandicapten De Sterre begint de firma Si mons uit Terneuzen don derdag 1 december met de bouw van twee sociowonin gen in het centrum van Hulst. Eén woning komt in de Zomer straat en de andere aan de Paardenmarkt. De huizen moe ten straks (augustus/septem ber 1989) dienen voor maxi maal tien bewoners per woon- eenheid. De toekomstige bewoners van de sociowoningen huizen nu al in een dergelijke woning of in een fasehuis in Clinge. Zij zul len straks in Hulst dan ook niet zoveel moeite hebben met het zelfstandig wonen in de regu liere samenleving. Zij zullen gretig gebruik maken van de mogelijkheden die Hulst biedt. Gedeeltelijk blijven zij voor een aantal voorzieningen nog wel aangewezen op De Sterre. Dit houdt in dateer voor het vervoer nog een regeling ge troffen moet worden. Directeur Pelgrims zei dat een informatiecampagne van start gaat in De Sterre. Een in terne verhuisgroep begeleidt en informeert de familie van de bewoners die gaan verhuizen. Natuurlijk wordt er ook aan dacht besteed aan de begelei ding van de bewoners zelf. Via een maquette kunnen zij zien hoe hun huis er straks uit gaat zien en regelmatig kunnen zij een kijkje nemen bij de bouw. Verder worden ook de buurt bewoners geïnformeerd. Ge zien de ervaringen in Clinge verwacht men wel dat de geestelijk gehandicapten vlot geaccepteerd worden als buurtbewoners.

de Stem | 1988 | | pagina 15