BK KLEINE SCHOLEN VECHTEN VOOR BEHOUD LEERKRACHTEN tJcijnart Gezellig jaarfeest brandweer Hulst Terneuzen: meer geld voor VVV's Eerste stap gezet voor ontsluiting van Axelse Vlakte Europarlementariër: 'Gunstige tijd voor beslissing over WOV' POLITIERAPPORT UUR FOTOSERVICE EXAMENS EGENHEID RAHAM DE STEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 28 NOVEMBER 1988 T6 hazebout eten rt ■LEN WIJ U NABESTAANDEN GEREGELD. t er bij een overlijden astgelegd. e om stil te staan bij licil of voogdijschap, om 't wel te doen, partner, de kinderen, oekje voor u samen- srzichtelijk de meest n besproken, p/a Stephenson- 1EER. Sluit een extra ;rijgt u het boekje urd. SIRE GOES - Ook Zeeland loopt de komende weken te hoop tegen onderwijsminister Deetman. Afbraak Honderden mensen bezoeken nieuw gemeentehuis Veel publiek op open dag politiebureau Arbeidsplaatsen Rust VEEL LOF VOOR ONDERCOMMANDANT G. VAN DER WALT .F. Leefbaarheid Provincie Vuurwapen gevonden Alcoholcontrole Man mishandeld Brandje Inbraak kantine Emblemen weg Fietsster gewond Pony aangereden Diploma's voor twaalf leden koor Terhole Bezwaren Hoorzitting om te zoenen articulieren ankje, jubileum, receptie, verloving, overwinning, braham, openbare dank, or, mag best eens in de pagina familieberichten, en duur hoeft het niet te Is kosten een tientje), kolom 2,00. Eén grote .,55. Voor het plaatsen van ng met een formaat van 35 ~nwij 14,05 toeslag, op aanvraag. Bij niet- wordt 4,00 adm.kosten orden niet geretourneerd. geef uw tekst 2 dagen ij één van onze kantoren, ven stuurt u eveneens 2 ing naar Postbus 3229, hriftelijke opgaven worden epteerd indien naam en jn, ook indien uw betaling behouden ons het recht er opgaaf van redenen te eigeren. lachten bereiken over de houdt de uitgever zich het am van de opdrachtgever nd te geven. glngsnieuws kolom op donderdag. an wordt 5x10 Hartelijk gefelici- ndrea, Adri en ine en al je Van onze verslaggever SCHOONDIJKE - Het is nu tijd om te beslissen over de aanleg van een Wester- schelde Oeververbinding. De rentestand is nog gun- stig en omdat de WOV een [«langrijke internationale erbinding kan worden, is een Europese financiële bij- je in de aanleg ervan mogelijk. Dat hangt echter wel af van de prioriteit die deze verbinding heeft bij de Nederlandse regering. Dit zei zaterdagmorgen Euro parlementariër Pam Cornelis- sen tijdens een bijeenkomst van het CDA West-Zeeuwsch- Vlaanderen in de Landbouw- praktijkschool in Schoondijke. Cornelissen liet zich, desge vraagd door de zaal, niet uit over de tracé-keuze. Wel wees hij op de effecten van de in aanbouw zijnde Liefkenshoek- tunnel. „Dat wijst op een WOV-tracé dat zover mogelijk westelijk moet komen", liet hij zich evenwel ontvallen. Voor de Westzeeuwsvlaamse CDA'ers was dat koren op de molen. Alle argumenten om de WOV te laten aanlanden in hun streek werden van stal ge haald. Zo wees de Oostburgse wethouder A. de Feijter op de Kanaaltunnel die straks Enge land met Frankrijk verbindt. „Je kunt momenteel via de snelweg van Brugge naar Bar celona rijden. Als daar de WOV op wordt aangesloten, verbind je allerlei industriegebieden met elkaar. Van het Rotter damse en Gentse havengebied tot (Zee)Brugge, Lille en Duin kerken." Vanuit de zaal werd tevens een pleidooi afgestoken om bij een 'onverhoopte' tracé-keuze oostelijk van Terneuzen, een volwaardige veerverbinding Brpskens-Vlissingen in stand te houden. „Anders zit je van uit Oostburg sneller in Luxem burg dan in Middelburg", aldus P. Verhage. Cornelissen wees nog op de (weg)vervoersprognoses in de komende jaren. Geschat wordt dat die in de komende vijftien jaar stijgt met vijftig tot tach tig procent. „En dat moet dan wel afgehandeld kunnen wor den. En dan past een WOV wel in een Europese structuur." Of de Nederlandse regering dat ook ziet, is de vraag. „Gaat het om de verbindingen Randstad- Bondsrepubliek dan kan in Den Haag veel. Maar wat de Westerschelde betreft, heb ik weieens de indruk dat die, om het zomaar eens te zeggen, 'aan de achterste mem' hangt", al dus Cornelissen. Protesten tegen Deetman ■O DECEMBER: frites, aardappelkroket- laen „A groentenZZ.79 Ook voor: EVENEMENTEN KOUDE SCHOTELS DINERS BUITENSHUIS ZAALTJE 30 PERS. lêSÈÊmwÈÉÈÊÊÊË m/v Van onze verslaggever Leerkrachten in het basisonderwijs tekenen fel protest aan tegen de zoveelste bezuinigingsmaatregel, waardoor kleinere scholen het voortaan met minder personeel moeten doen. De Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP) in Zeeland coördineert deze kruistocht tegen Deetman. Er lijn de komende weken speer puntacties op verschillende plaatsen en op 6 december houdt men tot besluit een de monstratieve bijeenkomst in De Stenge in Heinkenszand. Dit alles met het oog op de be handeling van de onderwijsbe groting door de Tweede Kamer op 8 december. Het eerste speerpunt was afge lopen zaterdag Wilhelmina- dorp, waar Sinterklaas voor het karretje werd gespannen. I Van onze correspondent IkLOOSTERZANDE - Hon- Iderden belangstellenden Ikwamen zaterdag een I kijkje nemen op de open ■dag in het pand Collot dat in Ihet afgelopen jaar volledig lis gerenoveerd, en dienst zal Igaan doen als gemeente lhuis. Het was de hele dag druk. Veel bezoekers hadden al vele jaren de wens om dit monumentale pand eens aan de binnenkant te bekijken. En nu, nadat bouw bedrijf Van Kerckhoven BV er een jaartje aan gewerkt had, was er eindelijk die mogelijk heid. Iedereen was vol lof over het resultaat van de restauratie. De muurschildering bij de trap naar de eerste verdieping kreeg zeel positieve, maar ook nega tieve kritiek te verduren. De waardering ervoor steeg wel wanneer toeschouwers werd uitgelegd dat het een impressie voorstelt van het gemeentewa pen. De schilderes Wilma Richter uitOssenisse had ook verspreid door het gebouw vele andere werken van zichzelf opgehan gen, ter opluistering van de nog lege ambtelijke vertrekken. Tan onze correspondent KLOOSTERZANDE - Ze ker tweehonderd mensen nebben zaterdag een bezoek gebracht aan het politiebu reau te Kloosterzande. Het gebouw had juist een flinke opknapbeurt en een uitbrei ding ondergaan. De hele dag stonden de deuren voor het publiek open en ieder een kon een kijkje nemen. Ook konden er vragen gesteld wor den aan de aanwezige politie mensen. Voor de blaasappara tuur voor alcohol-controle be stond veel belangstelling, als mede voor de computers. Er werden geregeld per computer gegevens opgevraagd van voertuigen van bezoekers. Deze &eien dan de gegevens netjes geprint mee naar huis. be politie-mensen waren ■Peer dan tevreden over de be- engstelling. Zoveel aandacht "edden ze niet verwacht. Zeer Mstitief vonden zij het dat zo- eel jongeren het bureau bin nenkwamen en met vragen ^vamen. „Door deze dag zijn v ^eer wat echter bij de be cking gekomen", zei een oordvoerder van de politie. e hadden dit eigenlijk al ^rder moeten doen". Bovendien besloot het district Zeeland van de FNV op een vergadering in Goes tot een ad hesiebetuiging: een aan alle Tweede Kamer-fracties ge richte motie met een dringend verzoek om de bezuiniging on gedaan te maken. „Een zaak die in Zeeland iedereen aan gaat," zei voorzitter M. Strous. En: „Een verdere afbraak van de leefbaarheid van vele ker nen." De ABOP wijst erop dat de aangekondigde kortingen gel den voor alle scholen met min der dan 125 leerlingen. Daar van zijn er in Zeeland maar liefst 226; dat is 78 procent van het totale aantal. Zij zullen 0,2 tot 0,4 leerkracht moeten inle veren. Dat heeft niet alleen na delige gevolgen voor de kwali teit van het onderwijs, maar betekent hoogstwaarschijnlijk ook dat vijftig arbeidsplaatsen verloren gaan. Ondercommandant G. van der Walle krijgt van burgemeester F. Jacobs een plaquette van de stad Hulst. FOTO W1M KOOIJMAN school in 1985 had Deetman het onderwijs rust beloofd. Daar is tot nu toe weinig van terecht gekomen. Het Zeeuwse onder wijs is het zat," aldus de onder wijsbond. Men voegt eraan toe dan nog meer dreigende wol ken boven de Zeeuwse onder wijsmarkt hangen. Als Deet man de normen niet verandert, gaan alle scholen met minder dan 23 leerlingen dicht. En daarvan zijn er acht in Zee land. „Deze schooltjes vervullen niet alleen een onderwijsfunctie in een kern of een dorp, maar ook een sociaal-culturele. De leef- baarheidsvoorwaarden van zulke kernen zijn hier zeker in het geding." De bond weet zich bij de pro testen gesteund door het pro vinciebestuur, dat juist de laat ste jaren veel werk maakt van de leefbaarheid in kleine ker nen, in het bijzonder van kleine scholen. Van onze correspondente HULST - Het jaarfeest van de gemeentelijke vrijwillige brandweer Hulst werd een gezellig onderonsje. Tijdens een maaltijd zaterdagavond in zalencentrum Tiffany in Hulst werden tussen de gangen door enkele spee ches gehouden en ontvingen nogal wat brandweerlieden een diploma, medaille of erekruis. Brandweercommandant A. der Weduwe vertelde de ongeveer 120 aanwezigen hoe de brand- Diplonicl' weer het afgelopen jaar ge- werkt had. Hij was zeer tevre den met de resultaten bij de ge westelijke wedstrijden. Blij was hij met de uitslag van de opleidingen die diverse leden gevolgd hebben. De inzet en het enthousiasme zijn volgens hem groot en hoewel het voor het korps een rustig jaar is geweest betreffende de brandbestrij ding kan er toch terug gezien worden op een goed jaar. Lo vende woorden had hij voor de gemeente Hulst die een aardige duit in het zakje heeft gedaan om de brandweer te helpen in de aanschaf van broodnodige apparatuur. Tussen neus en lippen door vertelde hij dat er alweer een voertuig aan ver vanging toe was. Deze keer brengt de te vervangen wagen echter niet zoveel op als de vo rige. De antiekwaarde is mini maal. Burgemeester F. Jacobs sprak zijn waardering uit voor de pa raatheid van de brandweer en deelde diploma's en onder scheidingen uit. Het diploma redder-pionier ontvingen W. Biesbroeck, A. Bracke, F. Burm, P. de Kraker, R. van de Lavoir, L. de Koning, E. Neefs, E. Plasschaert, G. de Smet en P. de Smit. Rijksdi ploma brandwacht tweede klasse: A. Biesbroeck, L. Fas- saert, W. d'Hondt, R. Arends, L. Burm en A. van Driesche. L. de Koning kreeg het rijksdiploma commandant reddingsgroep. Vrijwilligersmedailles tien jaar trouwe dienst: J. de Bruyne en G. de Waele. Bron zen kruis van de Nederlandse brandweervereniging voor 12% jaar trouwe dienst: F. Burm, A. de Nijs, F. Heyens, R. Pieters, P. de Kraker en E. Plasschaert. Jaarteken XV: J. Hermes en F. Vermandel. Ondercommandant G. van der Walle werd extra in de schijn werper gezet. Hij moest drie maal terugkomen om een ere- Negen reservisten van de Rijkspolitie in Hulst kregen uit handen van burgemees ter F. Jacobs een oorkonde met bijbeho rende draagspeld. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeenkomst op het stad huis. De reden dat de reservisten een on derscheiding kregen, is het veertigjarig bestaan van de Reserve Rijkspolitie dit jaar. De regering heeft daarvoor de oor konde ingesteld. Het korps Hulst telt een aantal trouwe leden, waarvan de jongste inmiddels al acht jaar actief is. De negen die de oorkonde kregen, zijn: A. Rotthier, H. Willaert, J. Urgert, A. Verstraeten, H. Schouw, C. Dierx, R. van Campenhout, Th. de Smaele en J. de Jong. - FOTO WIM KOOIJMAN Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Terneuzens promotieplan is nog maar goed en wel van de pers of het gemeentebestuur van Ter neuzen kondigt al aan om meer geld beschikbaar te stellen voor de plaatselijke en streek-VW. In een voorstel verzoekt het college de raad om een aanvul lende subsidie van 25.000 gul den beschikbaar te stellen voor de plaatselijke vreemdelingen dienst. De extra gemeentelijke bijdrage is nodig om het ex ploitatietekort van de Terneu- zense VW te dekken. Door de extra financiële in jectie is de VW in staat om twee informatrices ook in 1989 in dienst te houden. Aangezien de VW in het promotieplan van Terneuzen een centrale plaats inneemt, is het college genegen om de VW toch een extra financiële impuls te ge ven. Ook de Streek-VW- Zeeuwsch-VTaanderen wil meer geld zien van de ge meente Terneuzen. In totaal wordt gevraagd om de gemeen telijke bijdrage per inwoner op te trekken van 23 cent per in woner tot 48 cent.In totaal is er een bedrag mee gemoeid van 15.301 gulden. Het bestuur van de streek- VW wil volgend jaar de posi tie van de organisatie aanzien lijk verbeteren en versterken. In een discussienota is ook de voorgenomen fusie met de stichting Promotie Zeeuwsch- Vlaanderen vastgelegd. De commissie voor toeristische af faires buigt zich woensdag 30 november over het voorstel. De vergadering begint om 16.00 (ADVERTENTIE) mmmnsKm^NFOfOs K^AAR, TEWUL JL vimm - \erschoore Hulst, 's-Gravenhofplein 8, tel. 01140-16162 TERNEUZEN - Tijdens sloopwerkzaamheden in de Terneuzense binnenstad is door werknemers van het sloop- en aannemersbedrijf K. uit Terneuzen een vuur wapen gevonden. Het schiet tuig, met een aantal bijbeho rende patronen, kwam te voorschijn bij de sloop van een oud schuurtje staande achter het pand van de voor malige Amro-bank aan de Nieuwstraat. Dit heeft een woordvoerder van het sloop bedrijf, die het wapen ter hand heeft gesteld van de ge meentepolitie, bevestigd. Type en kaliber van het wa pen alsmede de herkomst zijn niet bekend. SAS VAN GENT - Bij een in de nacht van zaterdag op zon dag door de rijkspolitie van de groep Midden Zeeuwsch Vlaanderen gehouden alco holcontrole werden in totaal vijftig automobilisten staande gehouden. Dat had als resultaat zes rijverboden. Een adem-analysetest bracht aan het licht dat drie automo bilisten teveel hadden ge dronken. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. De alco holcontrole werd uitgevoerd door de bemanning van een rijdende surveillancewagen. Deze zal voor dergelijke con troles vaker worden ingezet. TERNEUZEN - Terneuze- naar M. L. deed gisteren bij de gemeentepolitie in zijn woonplaats aangifte van mis handeling. De man werd in de nacht van zaterdag op zondag in de Burgemeester Geill- straat vermoedelijk met een bierflesje op het hoofd gesla gen. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen. De vermoedelijke daders (drie) zijn bij de politie be kend doch konden nog niet worden gehoord. TERNEUZEN - Gistermid dag ontstond een brandje in een container van de firma V. aan de Diepenbrockstraat te Terneuzen. De te hulp geroe pen brandweer was het vuur spoedig meester. De oorzaak van de brand is niet bekend. TERNEUZEN - In de nacht van zaterdag op zondag is in gebroken in de kantine van het overdekt zwembad De Honte in Terneuzen. Evenals de vorige keer was men bin nengekomen via het dak. Opengebroken werden een speelautomaat, een sigaret tenautomaat en ook ver dween een hoeveelheid aan snoep en sigaretten. TERNEUZEN - De jacht op Mercedes-sterren en andere emblemen van auto's duurt voort. Bij de gemeentepolitie van Terneuzen kwamen in het afgelopen weekeinde drie meldingen van diefstallen binnen. Daaronder twee Mer cedes-sterren van geparkeerd staande voertuigen aan de Nieuwstraat en Arsenaal- straat en de Churchilllaan in de Scheldestad. OOSTBURG - Zaterdagmid dag rond half zes werd fiets ster I. de H. uit Schoondijke op de kruising Bredestraat- Philipsweg te Oostburg aan gereden door een personen auto bestuurd door mevrouw W. uit Oostburg. De H. werd met vermoedelijk een hersen schudding per ambulance overgebracht naar het Oost burgse ziekenhuis. Het onge val gebeurde doordat de automobiliste geen voorrang verleende. VOGELWAARDE - Een los gebroken pony van J. van H. uit Vogelwaarde werd vrij dagavond op Rijksweg 61 aangereden door een perso nenauto bestuurd door me vrouw P. de B. uit Terneuzen. Het dier werd daarbij gedood. De losgebroken pony kwam op een gegeven moment te recht in een file auto's en door een daarvan geraakt. Daarbij werd ook het voertuig van mevrouw De B. aanzienlijk beschadigd. teken in ontvangst te nemen. „Je hebt de brandweer drie de cennia op bijzondere en trouwe wijze gediend", loofde de Hul ster burgemeester. Van der Walle kreeg een se rie lofbetuigingen te horen. Ge memoreerd werd zijn liefde voor het vak, zijn geduld bij de opleiding van jonge mensen en zijn baanbrekend werk in ver band met grensoverschrij dende activiteiten. Tot slot kreeg hij naast het jaarteken dertig jaar trouwe dienst en de zilveren gesp van de gemeente Hulst een afscheidsplaquette met oorkonde. Mevrouw van der Walle kreeg bloemen van de gemeente Hulst en het brandweerkorps. DELFT - Technische Universteit, sche Universteit in Eindhoven op faculteit voor wiskunde: gepro- proefschrift Produktieplanning: moveerd tot doctor aan Techni- Nico Dellaert, IJzendijke. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het gemeentebestuur van Terneuzen is van plan om de procedures te starten, waardoor binnen af zienbare tijd de ontsluiting van het toekomstige industrie gebied de Axelse Vlakte gerealiseerd kan worden. Het ingenieursbureau DHV heeft het Terneuzens college aanbevelingen gedaan voor de ontwikkelingen van het nieuwe havengebied. Volgens de des kundigen is het noodzakelijk dat aansluitend op het be staande wegennet een ontslui- tingsweg wordt aangelegd. Van onze correspondente TERHOLE - Het gemengd koor van Terhole vierde het twintigjarig bestaan op so bere doch stijlvolle wijze. Zaterdagavond kwamen de leden met hun echtgenoten bijeen in het Dorpshuis in Terhole voor een gezellig samenzijn en een maaltijd en zondag verzorgde het koor een feestelijke mis. De zondagsviering bestond uit het zingen van de Willibror- dusmis en meerstemmige lie deren. De leiding was in han den van Johan Vernimmen die tevens het orgel bespeelde. Aan het eind van de viering kregen twaalf leden een eredi ploma uitgereikt voor twintig jaar trouwe dienst in het zang koor: de dames A. Sponselee- Freyser, M. Sponselee-van He se, M. van Campen-Schelfout, M. Mangnus-van de Vijver, R. Boeding-Daelman, M. van Driessche-Kint, C. Freyser-van Hoye, M. van Bellen-Verdur- men, P. Beck-Casteels, A. van der Walle-Verschuren en A. van Delft-Witteman en de heer P. de Koek. Na de misviering trok het koor met genodigden naar het Dorpshuis waar iedereen ge noot van een kop koffie met ge bak en waar een toast uitge bracht werd op de jubilarissen. Daarnaast is het gewenst dat parallel aan de Tractaatweg een spoorwegtracé wordt aan gelegd. De twee nieuwe verbindingen lopen echter over gronden met een agrarische bestemming, waardoor wijziging van het geldende bestemmingsplan no dig is. Het gemeentebestuur van Terneuzen is van mening dat, uit planologisch oogpunt, geen bezwaren tegen de aanleg van de spoorwegverbinding kun nen worden aangevoerd. Daar bij komt nog dat het Terneu zens college een snelle ontwik keling van het beheersgebied van het Havenschap Terneuzen hoog in het vaandel heeft staan. De bestemmingsplan wijzigingen betreffen overi gens alleen de gebiedsdelen van Terneuzen. Ook de ge meente Sas van Gent zal op korte termijn planologische maatregelen moeten treffen. Het Havenschap Terneuzen, dat volgens wethouder W. Gos- selaar (ruimtelijke ordening) van Terneuzen, de kar trekt in deze zaak is voorts van plan om het gebied gronden op te kopen. „Daarbij gaat het slechts om een stuitje van de gemeente," aldus Gosselaar. De nieuwste verwikkelingen rond de voorgenomen ontslui ting van de Axelse Vlakte ko men woensdag 7 december aan de orde tijdens een door het Havenschap belegde hoorzit ting in cultureel centrum De Halle in Axel. De commissie voor openbare werken en ruimtelijke orde ning van de gemeente Terneu zen beraadt zich donderdag 1 december over de voorgenomen bestemmingsplanwij zigingen in het gebied rond de Axelse Sassing. De commissievergade ring in het stadhuis begint om 19.30 uur. F-*

de Stem | 1988 | | pagina 7