FNY tegen WOV dwars door Zak van Zuid-Beveland Brand verwoest schuur in Hulst Vlag onderstreept erkenning stichting Sasse Folklore week Loesje eist snel een plakplaats in Terneuzen DIRECTEUR: 'SLECHTE ZAAK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN' Kruiswerk Zeeland moet flink inleveren - en perverzen >eker Cousteau e Fran^aise LEASING CENTRUM JANSEN .Lieve.. MAANDAG 28 NOVEMBER 1988 SCHOONDIJKE - Minister Braks varf Land bouw heeft besloten dat de rijks middelbare agrarische school (RMAS) in Schoondijke met in gang van 1 augustus 1989 geen nieuwe leerlingen meer mag aannemen. Eigen bedrijf Goes Flink aantal Reistijd Zuiderburen Automobilisten zonder papieren Korter AFFICHES IN BESLAG GENOMEN Proces-verbaal Shell Behangerslij m Tanker ramt sluisdeur e vrouw Jong neergestoken in Axel 1- \m jn 'Chit- so: ik fes In. ke- Tante hoeft haar hand maar ui te steken voor een „Hallo, gaat 't ermee naar neven en nichten over de hele wereld Maar zij schrijft: „Wat is he lang geleden, hè, en nu de gen korter worden lijkt het we of ik nog minder tijd heb om t( zitten schrijven. Het goede van dit jaargetijde zijn van de schil terende herfstkleuren, geniet jj daar ook zo van?" En dai. volgt alles wat ze deed en doet plus haar laatste nieuwtjes over de familie, wie ziek is, wie jubileren, waar getrouwd wordi en vooral hoe zij dat allemaal ervaart en er mee omgaat. Lees zo'n brief en je mist de koffie ol thee met een koekje absoluui niet. We zitten genoeglijk bij elkaar, mijn tante en ik. iES - De FNV in Zeeland is fa- likant tegen een Westerschelde H3 Oeververbinding, waarvan de jansluitende wegen dwars door je landschappelijk waardevolle jak van Zuid-Beveland leiden. 'Je slacht de kip met de gouden eieren,' zei voorzitter M. Strous iaterdag op de najaarsvergade ring in Goes. Hij doelde daarbij vooral op het eco nomisch belang van de toeristische rector. Die is noch gebaat bij aantas- >n ken en i de be- i te- luk- jaar kt Vriend Bertus van Schail maakt al jaren van zijn wijde kennissen-kring één grote fami lie door recht uit zijn hart brio ven te schrijven en die ir. een kleine honderdvoud over Ne. derland en de hele wereld uit k strooien. Kleine grijpbare le. vensfilosofietjes van een pastor voor wie elk kontakt met wdk< mens ook een wonder betekent Zwemmen in een zilverblikle- rende zee is dat voor hem «4. ter óók en niet minder, evenris bloemen, een kind, een pan lek kere tomatensoep of de vreugd en bemoediging van acht-me dagen. Bertus' verwonderin straalt hoop uit en vertrouwei in God en in de mensen. Uitge verij Luyten bundelde 'Blauwe Brieven' van Bertus van Schaik, die in zijn na-woord bij de goed verteerbare kost de lezer een zware brok toe geeft in dit brie venboek. Anderssoortige brievenboek- jes zijn er sinds kort ook. Je koopt dan een envelop met boek erin van geringe omvang geschreven door een bekend auteur. Kostelijk geschenk om kadogestuurd te krijgen. Dit uitstekende initiatief van De Geus, Breda draagt echter een misleidende naam. Postboekjes zijn het, boekjes per post. Ze zouden brievenboek zijn wan neer de inhoud blanco was en de afzender het witte boekje kon vullen met „Lieve jarige, wat heerlijk dat jij weer een heel jaar in mijn leven zat, ik wens jou en mij er nog vele toe vol..." waarna dan het persoon lijke aan bod komt, datgene wat juist die twee menser boeit en bindt. Nu de brief vanmens tot mens een schaars artikel dreigt te worden, moeten we o z'n minst het woordgelrui zuiver houden. Jet maar as alle assen eens één as waren, zou de aarde daarom kun-' 1: nen draaien. DIE GEDANKEN SIND FREI „Good night, sleep will", zei ik en dacht er bij „and may you'wake up in te hell, harpij SPIEGELBEELD Gragflow Suëdama Trazom is niet de naam van een Keltische held, maar van Wolfgang Amadeus Mozart van rechts naar links ge speld. Ide bl- TAAL Het karretje dat hobbelend over mijn zandweg reed was de taal waarin ik mijn gedachten kleed. '40 onsterfelijken' van de Aca démie, die al drie eeuwen op* treden als hoeders van de Franse cultuur. Haar voor gangster was de schrijfster Marguerite Yourcenar, ril overleed vorig jaar. De Académie werd in 1Ö4 opgericht door kardinaal Ri chelieu, minster van Koning Lodewijk de XIII-e. Nieuwe le den, meestal afkomstig uit dï Franse intellectuele elite, wor den alleen gekozen als één van de oude Académie-leden over lijdt. tse ic- ;e- ïë- ge- ste is eer eeft en op de die de Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE blEM VAN ZEELAND T15 ïan onze verslaggever ting van de Zak, noch bij een interna tionale noord-zuid-verbinding over de koppen van de eilanden. Strous bracht die mogelijkheid te berde om dat er vanuit Rotterdam en van het Rijk steeds meer druk ontstaat op Zeeland om de provincie te doorsnij den met een internationale wegver binding. Hoewel dat volledig in strijd is met het tot nu toe door Rijk en provincie gevoerde beleid, verdacht hij gedepu teerde R. Barbé ervan daar wel voor te voelen. De FNV-voorzitter, niet de grootste vriend van de gedeputeerde, moet niks hebben van 'de kaalslag- kijk van koopman Barbé'. Strous vond het kwalijk dat deze, ten gerieve van de exploitanten, heel Zeeland om zou willen ploegen. Wat de vakbond betreft, kunnen er overigens uit de eerste versie van de tracé-nota al heel wat mogelijke ver bindingen worden geschrapt omdat ze onhaalbaar en onbetaalbaar zijn. Strous hield er maar twee van de ze ven over: Terneuzen-Ellewoutsdijk, een net westelijk en een net oostelijk van Terneuzen, waarbij de aanslui tende wegen in het noorden afbuigen richting Sloegebied. De FNV is in principe wel voor stander van een WOV, al was het al leen maar om de werkgelegenheid te verbeteren. Strous opperde zaterdag dat de werkloosheidscijfers minder gunstig zijn dan ze -ten opzichte van het landelijk gemiddelde- lijken. „De bestandsvervuiling bij de Zeeuwse arbeidsbureau's is veel minder dan in de rest van het land. Onze relatief gunstige positie valt daarmee weg." De FNV-voorman maakte in Goes nog eens korte metten met het beeld van frauduleuze uitkeringstrekkers. „Het moet eens afgelopen zijn met de tendentieuze berichtgeving die be paalde politieke stromingen in Ne derland opvallend goed uitkomt." Hij wees op een onderzoek van het minis terie van Sociale Zaken naar de re sultaten van 'heroriënteringsge- sprekken' met langdurig werklozen. Minder dan zeven procent weigert zo'n gesprek. „Als het zo treurig stond met de be reidheid van mensen om weer aan de slag te gaan, zou dat cijfer hoger lig gen." aldus Strous, die tenslotte pleitte voor 'doelgroepencommissies' in Zeeland, bedoeld om de positie van zwakke groepen op de arbeidsmarkt te verbeteren. Landbouwschool moet dicht fan onze verslaggever Onbekend is of de huidige 21 leerlingen in de eerste klas iun tweejarige opleiding in Schoondijke mogen vol tooien of dat zij met ingang van die datum voor hun on derwijs zijn aangewezen op de school in Goes. Afhanke- hiervan komt het twaalf man tellend personeel nog dit jaar en anders in 1990 op straat te staan. Jen zwaar verlies voor Zeeuwsch-Vlaanderen", zegt directeur ing. J. Bearda, tevens directeur van de Landbouw- praktijkschool in Schoondijke. Jen gebied dat groter is dan de Noordoostpolder, ruim 2.000 landbouwbedrijven kent en straks absoluut geen dagonder wijs in de agrarische sector beeft. Want het lager agrari- iche onderwijs in Terneuzen leeft vorig jaar al het loodje moeten leggen". Vandaag brengt Bearda perso neel (twee full-timers en tien :-timers) en leerlingen van besluit van Braks op de hoogte. Sluiting van de school heeft als gevolg dat het perso neel op straat komt te staan. is weliswaar een rijks school wat betekent dat op wachtgeld staand personeel el- vrijkomende plaatsen moet worden aangeboden, maar daar heeft Bearda niet veel verwachting van. „De leerlingenaantallen in het agrarisch onderwijs in Neder land nemen niet dusdanig toe lat de banen voor het opschep pen liggen". Bijkomend pro bleem is dat veel van de part time docenten naast hun on- ferwijsbaan een eigen be- órijf(je) hebben. Aan de RMAS wordt de twee jarige MAS B-opleiding gege ven. Er is een gezamenlijk eer ste jaar dat leerlingen, die dat willen, in staat stelt naadloos onderwijs te gaan volgen in Goes waar de driejarige MAS A-opleiding wordt gegeven. Zij tomen daar dan in de tweede klas. De anderen maken de MAS B-opleiding in Schoon dijke af. De beslissing tot sluiting van de school komt net in het schooljaar waarin zich voor het eerst sinds een aantal jaren een flink aantal leerlingen had op gegeven. De eerste klas bestaat momenteel uit 21 leerlingen, tweemaal zoveel als het jaar daarvoor. „Daarom is het zo jammer dat het besluit nu is gevallen", zegt Bearda. Hij wijst erop dat de beslissing niet helemaal uit de lucht komt vallen omdat Braks vorig jaar mei al een voorgeno men besluit had aangekondigd. „Wij hebben dat leerlingen en ouders op de kennismakings avonden laten weten. Maar het blijft een vervelende zaak. Als je een beetje ongunstig woont in Zeeuwsch-.Vlaanderen en je wilt toch de opleiding in Goes gaan volgen, ben je misschien wel tweemaal anderhalf uur reistijd kwijt." Bearda wijst overigens op de mgelijkheid agrarisch onder wijs bij de zuiderburen te gaan volgen. In Eeklo is een agrari sche dagopleiding. „Wil je in Nederland echter buiten de land- en tuinbouw aan de slag in beroepen waar een derge lijke opleiding zeer nuttig is - denk aan vertegenwoordigers in de kunstmest-industrie, be drijven voor groenvoorzienin gen en milieu-technieken - dan is een MAS-opleiding toch wel een vereiste". Van de houten schuur bleef niets meer over. - foto wim kooijman Van onze correspondent HULST - Een korte doch felle brand in een schuur van de firma N. aan de Van Maelstedeweg in Hulst heeft zater dagavond laat vele duizenden guldens schade aangericht. De houten schuur werd geheel verwoest. Daarin bevonden zich een personenauto, een tractor en enkele kleinere tuinbouwmachines die een prooi van de vlammen wer den. De oorzaak van de brand is niet bekend. De Hulster brand weer kon maar weinig meer uitrichten. Bovendien kwam de brand zeer ongelegen omdat de brandweer zaterdagavond de jaarlijkse bindings- annex feestavond vierde in zalencentrum Tiffany. Het was voor de vierde keer in een week tijd dat voor een brand moest worden uitgerukt. AXEL SAS VAN GENT - De rijkspolitie Midden Zeeuwsch Vlaanderen heeft in samenwerking met de verkeerspost der rijkspoli tie te Terneuzen in de twee laatste weken van novem ber twee algemene ver keerscontroles gehouden. In totaal werden zo'n 250 voer tuigen gecontroleerd op techni sche mankementen. Er werd veertig keer een proces-ver baal opgemaakt. Tijdens de controle werd door leden van de afdelingen Van onze correspondent SAS VAN GENT - De stichting Sasse Folkore- week heeft zaterdagmid dag tijdens ee i officiële ontvangst in Let gemeen tehuis aan r" Westkade in Sas van Gent de CIOFF- vlag onverhandigd gekre gen. De stichting is on langs door de CIOFF, de wereldorganisatie van folklorefestivals, offcieel erkend en dat werd zater dag met genoemde symbo lische handeling nog eens onderstreept. he erkenning geeft de stich ting Sasse Folkloreweek mo gelijkheden om de komende jaren het van het jaarliik"-. volksdansfestival ""o verder te verhogen. De CIOFF stelt de Sassenaren immers in staat wereldwijd contacten te krijgen en biedt hun de mogelijkheid met an dere Nederlandse en Belgi sche festivals samen te wer ken. Sas van Gent past met de erkenning nu in het rijtje be kende festivals in Warffum, Holten, Raalte, Heyen en Brunssum. In het gezelschap bevonden zich zaterdagmiddag behalve het bestuur van de stichting vertegenwoordigers van de CIOFF, gemeentelijke verte genwoordigers en mensen van de dienst Culturele Ani matie stad Gent en de dienst voor Toerisme uit De Panne. Voorziter H. Hendriks van CIOFF Nederland overhan digde de CIOFF-vlag na een uitgebreide uitleg van de or ganisatie aan voorzitter Wim ten Hoor van de stichting Sasse Folkloreweek. Wethou der L. Marquinie heette de genodigden welkom namens het gemeentebestuur van Sas van Gent en sprak zijn waar dering uit voor de ontwikke ling van het Sasse folkorefes- tival naar het huidige niveau. Volgend jaar is de stichting alweer toe aan de vijftiende uitgave van het folkorefesti- val. Voorzitter Wim ten Hoor, die zich overigens ingenomen toonde met de erkenning, lichtte alvast een tipje van de sluier op. Het folklorefestival van 1989 zal korter duren, vier a vijf dagen, en de ne venactiviteiten zijn groten deels geschrapt. Hierdoor vkomt het accent meer te lig gen op volksdansen en mu ziek. Momenteel heeft de stichting contacten gelegd met groepen uit Noorwegen, Engeland, Bulgarije, Belgire, Zaïre en de USA. Voorziter Wim ten Hoor van de stichting Sasse Folkloreweek neemt de CIOFF-vlag- inpntvangst uit handen van CIOFF-voorzitter H. Hendriks. - foto wim kooyman Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Ter- neuzense afdeling van de vereniging 'Loesje' - in heel Nederland bekend om zijn ludieke affiches - eist van het Terneuzense gemeentebestuur op korte termijn een plak plaats voor zijn affiches. Komt die er niet binnen drie weken dan zal de af deling - gesteund door medeleden uit het hele land-alle openbare ge bouwen in de Scheldestad volhangen met zijn affi ches. Ook dreigt Loesje met juri dische stappen tegen de ge meente wanneer 'overdre ven belangstelling van poli tiezijde' wordt getoond. De juridische stappen worden genomen op grond van het feit dat bij grondwet vrij heid van meningsuiting en drukpers is gegarandeerd maar dat het in Terneuzen onmogelijk is op fatsoenlijke wijze de affiches op te han gen. Dit schrijft Loesje in een brief aan het Terneuzense college van b en w nadat de gemeentepolitie op 17 no vember affiches en plakma- teriaal van een Loesje-lid in beslag heeft genomen. Te gen de betrokken jongeman, Arjon Rietbergen, is proces verbaal opgemaakt wegens het illegaal plakken. Arjon werd 'op heterdaad' betrapt in de Noordstraat waar hij (na zonsondergang) een affi che op een paal wilde plak ken. De inbeslagname wordt door Loesje niet begrepen. „Er zijn geen particuliere eigendommen beschadigd", zo wordt opgemerkt. Loesje Terneuzen is ook verbolgen over de voor waarden waaronder haar vergunning werd verleend op 26 november en 3 decem ber een kraampje te beman nen in de Noordstraat. „Wij wijzen u er met klem op dat de te verstrekken informatie zich uitsluitend dient te be perken tot het verstrekken van informatie over de ver eniging Loesje. In ieder ge val dient u zich te onthou den van activiteiten die ge richt zijn tegen Shell in Zuid-Afrika", is een van de voorwaarden. „Wij noemen dat belem mering van de vrijheid van meningsuiting", zeggen Cynthia Rombout en Manon Laméris van Loesje Terneu zen. „Ze hoeven echt niet bang te zijn dat wij slangen van benzinepompen door snijden of.lid zijn van RaRa. Maar je mag je toch wel uit spreken over de aanwezig heid van Shell in Zuid-Afri ka". Een woordvoerder van de gemeentepolitie bevestigde de inbeslagname van 'rond honderd affiches Anti-Shell, dertig diverse Loesjes-affi- ches waarbij een groot mo del, een halfvolle emmer met behangerslij m en een borstel'. Axel en Sas van Gent van Vei lig Verkeer Nederland aan de betrokken bestuurders een fol der uitgereikt. De controles werden gehouden op de Lange- weg, Tractaatweg, rijksweg 752 en de provinciale weg bij Phi lippine. Opvallend daarbij was vól gens de politie dat tal van be stuurders geen rijbewijs bij zich hadden en ook niet het kentekenbewijs van het voer tuig. Positief bleek dat de land bouwvoertuigen over het alge meen genomen redelijk tot goed in orde waren. Van onze verslaggever RENESSE - Reorganisatie, schaalvergroting en bezuini gingen. Niets van dat alles blijft het Kruisiyerk in Zeeland de komende jaren bespaard. De veranderingen spelen zich landelijk af, maar treffen de provincie onevenredig. Naar verwachting moet het Kruiswerk in Zeeland de komende jaren ruim drie kwart miljoen gulden inleveren. Voorzitter J. Marcks van de gingen dienen dicht bij hun le den te staan," aldus Marcks. TERNEUZEN - Zaterdag morgen omstreeks zes uur heeft het Nederlandse tank schip Inter Septor, 2.987 ton, de oostelijke ebdeur van de binnenvaartsluis in Ter neuzen geramd. De tanker was leeg onderweg van Gent naar Vlissingen en voer op normale wijze de sluis binnen. Door het uitvallen van de hoofdmotor kon de schipper niet tijdig achteruitslaan, waardoor het voorschip met volle snelheid tegen de sluis deur van het buitenhoofd aan voer. Door de aanvaring werden de looproosters, het hekwerk en een regelschuif met as zwaar beschadigd. De schade werd door de dienstkring van Rijkswaterstaat geschat op meer dan 125.000. Het tankschip liep een scheurtje op in de voorsteven. Het schip is, nadat de borgstel ling was geregeld, op eigen kracht terug gevaren naar scheepswerf De Schroef in Sluiskil waar de schade is ge repareerd. De oostsluis was zaterdag morgen ten gevolge van de schadevaring vijf uur ge stremd. Het scheepvaartver keer werd omgeleid via de midden- en de westersluis. Vandaag stelt Rijkswaterstaat een nader onderzoek in naar de schade, waarbij de sluis op nieuw voor de scheepvaart is gestremd. (ADVERTENTIE) van provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis bracht dat za terdag, enigszins gelaten, naar voren op de algemene leden vergadering van de vereniging in Renesse. „Wil het Kruiswerk tege moet komen aan de door over heid en financiers gewenste doelmatigheid en slagvaardig heid, dan zijn ombuigingen in de organisatie op korte termijn geboden. I Schaalvergroting wordt een voorwaarde voor continuïteit van zorgverlening in de toekomst, met haar ken merken van een open markt," zo reageerde Marcks op het voornemen om te komen tot een 'basiseenheid' per 250.000 inwoners, wat voor Zeeland neerkomt op een organisatie voor de totale provincie. De voorzitter wees er na drukkelijk op dat het hier gaat om de professionele organisa tie. De kruiswerkverenigingen als zodanig staan daar los van en gaan op de oude voet verder. „De noodzaak om de vereni gingen in grotere verbanden onder te brengen, is door nie mand uitgesproken, integen deel zelfs. Besturen van vereni- Van onze correspondent AXEL - De 26-jarige me vrouw J. van de B. uit Axel is zaterdagmiddag in de Bernhardstraat in haar woonplaats neergestoken door haar ex-echtgenoot. De dader, de 25-jarige A. K. uit Leiderdorp bracht de vrouw zes messteken toe in het boven lichaam. Het slachtoffer werd zwaar gewond per ambulance overgebracht naar het Elisa- beth-ziekenhuis in Sluiskil. Ze was gisteren buiten le vensgevaar, maar verblijft nog wel op de afdeling intensive- care, aldus de politie. K. die het uitvoeren van zijn aanslag op de vrouw naar Lei derdorp vertrok, kon daar nog dezelfde dag worden aange houden. Hij heeft bekend en is in verzekerde bewaring ge steld. Echtscheidingsproble men zouden de man tot zijn daad hebben geleid. B.V. gedlpl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN orthop. schoanen. semor orthop. schoanen. steunzolnn «n Inlays voor allo sport- oa trimschoonen.

de Stem | 1988 | | pagina 5