Haaranalyse niet aan te bevelen Lekker ruiken naar luxe AFKEU] 'Macrobiotisch eten echt niet slecht' 'Laat mij toch slokken van dat heerlijk rode' Kamperen tijdens RAI Werkelijk dierproefvrije kosmetika bestaat niét ENQUÊTE ONDER 10.000 NEDERLANDSE VROUWEN Hypocriet DE STEM DE STEM CONSUMENT MAANDAG 28 NOVEMBER 1988 Vergeten Drie fasen Gunstiger ADVIES VAN DE GEZONDHEIDSRAAD: VEERTIG GEUREN IN EEN JAAR TIJD ERBIJ MODE Dochter Juweliers Zalmroze Populair In de Consumentenbijlage van vrijdag: Een op de vijf automobilisten ziet niet genoeg AAN TAFEL DE STEM Bil amman/washin Verscheidene Arabi einde hun afkeuring ring van de Verer kennen aan de leid» dingsorganisatie (P| S3 Ondanks de veelal uitgebreide voorlich- ting blijven veel meisjes en jonge vrou- ^^=1 wen die de pil gebruiken met vragen zit- ten. Dat beeft een enquête utgewezen, die door Schering Nederland BV is gehouden onder ruim tienduizend meisjes en jonge vrouwen. Uit die enquête is een aantal vragen gekomen die inhoudelijk sterke gelijkenis vertonen. Daarom zijn met behulp van een panel meisjes en jonge vrouwen die vragen weer geselecteerd en zodanig geformu leerd dat er tien over zijn gebleven: de tien meest gestelde vragen over de pil in Nederland. Vragen die steeds weer terug kwamen waren: 'Waarom pilcontrole?' en 'Hoe vaak is een inwen dig onderzoek noodzakelijk?' Vooral de laatste vraag suggereert dat het inwendig onderzoek vaak als vervelend wordt ervaren. En de vraag is dan ook of zo'n onderzoek nu wel zo nodig is. De huidige tendens is dat een inwendig onderzoek niet meer zo vaak wordt gedaan. Het wordt tegen woordig alleen uitgevoerd wanneer er een nood zaak is, bijvoorbeeld bij het maken van een uit- strijkje of wanneer er sprake is van vaginale af scheiding. Maar wanneer tijdens het gebruik van de pil alles normaal verloopt, is inwendig onder zoek eigenlijk niet nodig en kan de pilcontrole zich beperken tot het meten van de bloeddruk en het bijhouden van het gewicht. Naast vragen over pil-vergeten, geneesmiddelen en pilgebruik, kwam steeds een vraag om de hoek kij ken die in principe onder het hoofdstuk 'baker praatjes' hoort: 'Ze zeggen dat je van de pil on vruchtbaar wordt Het antwoord is heel simpel. Je wordt van de pil beslist niet onvruchtbaar. Bij het stoppen met de pil, komt je vruchtbaarheid van vóór het pilgebruik weer gewoon terug. Simpele antwoorden op zo op het oog ingewik kelde vragen. Een vraag die ook heel vaak werd gesteld gaat over de driefasenpil. Het roept natuurlijk ook vraagte kens op wanneer je vriendin zo'n driefasenpil van de arts heeft voorgeschreven gekregen en jij niet. Nu zijn er zo'n kleine dertig verschillende pillen. Ze bevatten allemaal min of meer dezelfde hormo nen. Verschillen zijn er in de hoeveelheid hormo nen per dag, de onderlinge verhouding tussen de hormonen en ook de verdeling van die hormonen over de cyclus. De meeste pillen geven gedurende de hele cyclus elke dag dezelfde hoeveelheid hor monen af: we noemen dat éénfasepillen. De driefasenpil nu is er een waarvan de dagelijkse hormoon-hoeveelheid nagenoeg 'meegolft' met de cyclus. De driefasenpil is voor de meeste vrouwen gunsti ger omdat die van alle lichte pillen de geringste hoeveelheid hormonen bevat. Daardoor heeft de driefasenpil weinig bijwerkingen. Daar komt nog bij dat bij het gebruik van de driefasenpil de kans op tussentijds bloedverlies erg gering is en de men- struaties normaal blijven komen. CONSUMENT Nog veel vragen over de pil Het is wel belangrijk dat de driefasenpil in de juiste volgorde wordt ingenomen, maar dat is met de eenvoudige en duidelijke verpakking nauwelijks een probleem. Voor een enkele vrouw kan de driefasenpil 'te licht' zijn (dat uit zich door tussentijds bloedverlies). In zo'n geval wordt in overleg met de huisarts voor een andere pil gekozen. Schering Nederland BV heeft 'De 10 meest ge stelde vragen over de pil' in een boekje verwerkt, uiteraard voorzien van korte en duidelijke ant woorden. Het boekje kan gratis worden Publishing Antwoordnummer 415 Er zijn bijna dertig verschillende soorten pillen. Er is ook een gratis pillijn, oftewel de pillofoon: 06-0220404. Het gebruik van haaranalyse om gezond heidsrisico's op te sporen is onvoldoende wetenschappelijk gefundeerd en daarom in het algemeen niet aan te bevelen. De methode lijkt slechts in uitzonderingsgevallen bruikbaar. Een commissie van de Gezondheidsraad zegt dat in een advies dat ze heeft uitgebracht naar aanleiding van berichten in de populaire pers van enkele jaren geleden over haaranalyse als een goed middel om informatie over de eigen gezondheid te krijgen. Bij de haaranalyse wordt het gehalte gemeten aan chemische elementen in het haar. De methode is ■niet belastend voor de patiënt en betrekkelijk goedkoop. Daar waar het milieu is verontreinigd met zware metalen als lood, kwik en cadmium zou via de haaranalyse een uitspraak kunnen worden gedaan over mogelijke schade voor de gezondheid. Maar volgens de commissie wil een verhoogd ge halte aan een giftig metaal in iemands haar nog niet zeggen dat zijn of haar gezondheid gevaar loopt. Dan staat namelijk nog niet vast of de stof ook in het lichaam terecht is gekomen. Alleen de hoeveelheid die via het bloed in het haar komt zegt daar mogelijk iets over. Maar bij het uitvoeren van de haaranalyse kan geen verschil worden gemaakt tussen de hoeveelhe den van een element die van binnenuit in het haar terechtkomen en de hoeveelheid die er van bui tenaf (via de lucht of het waswater) in wordt opge nomen. Alleen bij de elementen kwik en arseen is het volgens de commissie mogelijk uitspraken te doen over gezondheidsrisico's. De haaranalyse is ook toegepast om na te gaan of mensen voldoende van de essentiële elementen zo als zink, koper, magnesium en calcium in hun li chaam hebben. Het is medisch gezien van belang om een dreigend tekort eraan tijdig op te sporen. Maar ook hier geldt volgens de commissie dat dat via de haaranalyse meestal onmogelijk is, aange zien de bijdragen van buitenaf en van binnenuit aan het gehalte in het haar niet te onderscheiden zijn. Bij het bepalen van het gehalte aan essentiële ele menten in het haar zijn de problemen nog groter dan bij de giftige elementen. Tussen gezonde men sen komen daarin namelijk aanzienlijke verschillen voor tengevolge van verschillen in leeftijd, geslacht, leefgewoonten, voeding en dergelijke. Een verkennend onderzoek van een ander instituut (het NIVEL) heeft uitgewezen dat het gebruik van de haaranalyse in Nederland door artsen en andere hulpverleners op dit moment betrekkelijk gering is. „Er is helemaal niets aan de hand met onze produkten. Natuurzuiver eten heeft niets met ondervoede kinderen te ma- ken." Dat is de boze reactie uit de win kels die natuurprodukten verkopen na de publiciteit rond het onderzoek van ir. P. Dagnelie. De onderzoeker van de Wageningse Landbouwu niversiteit kwam met het nieuws, dat een aanzien lijk deel van de kinderen die macrobiotisch eten voorgeschoteld wordt, ondervoed is. Het nieuws werd op de tv geïllustreerd met beelden van een natuurwinkel met produkten uit die win kel. Ook bij andere uitzendingen op de tv was een keur aan natuurprodukten ter illustratie uitgestald. „Daarmee werd de indruk gegeven dat natuurpro dukten slecht zijn voor kinderen. Het was heel dom van het Journaal. Ze hebben er helemaal niets van begrepen", aldus een woordvoerster van Akwarius uit Ahnere. Akwarius is een van de grossiers in natuurproduk ten. Bij het bedrijf zijn diverse telefoontjes binnen gekomen van verontruste winkeliers. Voorlopig wacht men bij Akwarius af, maar mocht het na een week in de omzet te merken zijn, dan zullen stap pen ondernomen worden. Ook in diverse winkels waar biologische en dyna mische levensmiddelen verkocht worden werd meewarig het hoofd geschud over zoveel onbegrip over de 'andere' voeding. „Macrobiotiek is een levenswijze, waarbij voeding een belangrijke rol speelt. Maar zoals bij alle eetge woonten: je moet variëren. Het kan best zijn dat sommige mensen zich te eenzijdig voeden, zich te strikt aan het dieet houden. Dat kan gevolgen heb ben. Maar het heeft niets met de natuurprodukten zélf te maken. Helemaal niets." In de natuurwin- kels worden gewoon fruit en zuivelprodukten ver kocht. Boos is men ook omdat het onderzoek van de Wa geningse deskundige de bekende vooroordelen weer eens op een rijtje zet: „Zie je wel, zo zullen een hele hoop mensen zeggen, 'ik wist wel dat eten uit die winkels ongezond was. Ik ken iemand die daar koopt en die ziet er altijd zo bleek uit, zo on gezond." Door Carla Wijnstroot Wat zijn we toch veeleisend. Zeg maar gerust dat we een stelletje verwende krengen zijn, als het om smaken gaat Begrijp me goed, ik verzin dit niet ter plekke, maar ik maak dit op uit de vele parfumad vertenties waarmee we nu en in de komende weken zullen worden overspoeld. We mógen ook veeleisend zijn, wat de cosmeticafa- brikanten betreft. Graag zelfs. Want dan kunnen we misschien ook begrijpen waarom de beroemd ste 'neuzen' ter wereld het afgelopen jaar maar üefst veertig (en ik geloof zelfs nóg meer) nieuwe geuren op de toonbanken hebben gezet. Allemaal even begeerlijk. Allemaal bedoeld voor die ene, speciale persoonlijkheid die u vast en zeker bent. Een parfum ruiken, kopen en liever nog, krijgen, kan net zoveel plezier scheppen als bijvoorbeeld een keer goed bourgondisch tafelen. Uit de mooi ste, de nieuwste en de lekkerste luchtjes nu een neusstrelende selectie. Met het oog op de komende feestdagen. van oorsprong Belgische - mode-ontwerpster prinses Diane von Fürstenberg. De vrouw die haar prins al geruime tijd geleden verliet, maar beroemd en onafhankelijk werd door haar vondst op de wikkeljurk, noemde haar bloemig- exotische paarse parfum naar haar eigen kind. Paloma Picasso,een nog beroemdere dochter, wordt over de hele wereld bewonderd voor haar artistieke kwaliteiten en haar smaak. Juwelen, accessoires, een parfumlijn en make-up (één lip stick: 'Mon Rouge') karakteriseren haar eigen zinnigheid. Na jaren nu ook eindelijk in Neder land te koop en voor de ware liefhebbers een must. Gloria Vanderbilt,is de zielige dochter van rijke mensen, we hebben het pas nog mogen meema ken in een meeslepende tv-film. Maar 'Poor Little Rich Girl' is er zelf bovenop gekomen, werd een gerenommeerd mode-ontwerpster en zakenvrouw. En dat resulteerde weer in een uit gebreide, romantische geurlijn in zwanendons sferen. Een zoetgevooisd bloemenparfum, ge huld in roze en lila, en voor de feestdagen feeste lijk verpakt in kanten tasjes. Vooral de grote poederdoos is een juweeltje. stenaars en mode-ontwerpers is het nu de beurt aan juweliers-van-stand om een parfum op de markt te brengen. Cartiervulde een door panters vastgehouden fles met het kostbare vocht en schaarde zich daarmee in de kostbare schatka mers van echte 'collectors'. Dit jaar doet het Pa- rijse juweliershuis Boucheronmee met de trend in de vorm van een prachtige fles in de vorm van een ring. Het zeer exclusieve parfum, dat zich Ëi Tatjanaisjde zeventienjarige dochter van de - En over juwelen gesproken: na de filmsterren, kun- TEKENING KATINKA HOFSTEDE onder de blauwe saffier-dop van de fles-ring be vindt, is samengesteld uit een verrukkelijke men geling van bloemen, fruit en houttonen en doet daarom een beetje mysterieus oosters en toch ook weer sprankelend helder aan. Terug naar de mode, want daar wordt natuurlijk gespeeld met nieuwe geuren alsof het om modieuze accessoires gaat. Zo brengt Laura Biagotti een ode aan haar lieve- lingsstad met een schitterende zalmroze gemar merde geur- en badlijn met de naam 'Roma'. Van eau de toilette tot badschuim, alles werd gebotteld in klassieke zuilen. En de al even Italiaanse mode- grootmeester Armanigooit al jaren hoge ogen met zijn twee fris tintelende geuren voor de trendge voelige man en vrouw. Ook al gecompleteerd met een lekkere bad- en bodylijn. Benetton is over de hele wereld razend populair aan het worden en ook in Nederland slaat de mode én het idee van 'United Colors Of The World' goed aan via de knappe advertenties. 'Colors' heet dan ook het eigentijdse en bijzonder kleurrijk verpakte parfum. De vijfhoekige verstuiver is een 'gadget'. Een van de best verkochte parfums in Nederland is Anaïs Anaisvan Cacharel. Al weer een hele tijd. Voor de vrouw die haar lievelingsgeur trouw blijft is er nu een fraai gedecoreerde tasverstui- ver met de schittering van metaal en regen- boogkleurige bloemmotieven. Passend bij de ro mantische sfeer die het parfum oproept. Door Marijke Prins Een verhaal uit het Oude Testament dat mij al jong intrigeerde, j de geschiedenis van Esau die voor een bord linzen zijn eerstgeboor- terecht verkwanselde aan zijn tweelingbroer Jakob. 'Laat mij tocl slokken van dat heerlijk rode', zegt de hongerige Esau, die moe vaj de jacht terugkeert. En Jakob, een uitstekend kok, ziet zijn kans schoon. Rode linzen zijn te koop bij bij islamitische slagers, terwijl ook re. formwinkels meestal rode linzen in hun assortiment hebben. Rode linzensoep Voor vier personen Voorbereidingstijd: 10 minuten Kooktijd: 45 minuten 44 pond rode linzen 3 kruidenbouillonblokjes 30 cc volle melk 4 eetlepels maïs- of zonnebloemolie 1 grote ui 1 teen knoflook 1 grote rijpe tomaat 1 rode paprika 2 theelepels hete kerrie V4 theelepel laos 14 theelepel ketoembar 14 theelepel gemalen komijn 1 mestpunt kaneel sap van 14 citroen Fruit in een ruime pan met dikke bodem de heel fijn gesnipperde en knoflook in de plantaardige olie. Doe daar na vijf minuten dt volgende kruiden bij: kerrie, laos, ketoembar en komijn. Het vuur mag absoluut niet hoog staan, anders wordt de smaak van de krui den bitter. Na een paar minuten kan de ontvelde, ontpitte tomaal in kleine stukjes door het mengsel worden geroerd. Dan pas mag de kaneel erbij worden gedaan. De rauwe linzen, die nagezocht moe ten worden op steentjes, in de pan storten. Onmiddellijk daarna de bouillonblokjes en ruim twee liter water er bij doen. Op een heel zacht vuur wordt de soep gaargekookt. De linzen zijn gaar als ze hun vorm hebben verloren. Als de soep te dik is, wat extra water toevoegen. Wrijf de soep door een zeef en puree: hem kort in een keukenmachine. Terugzetten op het vuur en de ia heel dunne reepjes gesneden paprika en het sap van de halve ci troen erdoor mengen. Dan de melk erbij en net aan de kook opdie nen. Een vegetarische soep van allure. Wie absoluut vlees in zijn wil, kan een bouillon trekken van 400 gram lamsvlees. Dat bij linzen veel beter dan rund, om over varken niet te spreken. De bouillon wordt in plaats van het water en de bouillonblokjes bruikt; het vlees wordt dan na het zeven door de soep gedaan. Deze voedzame linzensoep kan als voorgerecht dienen bij een (ve getarische) spinazieschotel, die als een soort soufflé wordt doend. „o - -uw id £IX ilt Vpqnyjegpfjsonen lO-nsi Voorbereidingstijd: 15 minuten Kooktijd 20 minuten 750-1000 gram spinazie 4 eieren 1 potje crème fraiche of zure room (1 lA dl) nootmuskaat naar smaak peper en zout naar smaak Kook de spinazie in het aanhangende vocht in zo'n tien minuien half gaar. Laat de spinazie uitlekken en hak hem fijn. Kluts de eie ren met de nootmuskaat, eventueel peper en zout en de zure root of de crème fraiche (die heeft als voordeel dat hij romiger en stevi ger is). Roer het struif door de spinazie en stort het mengsel in een hoge, beboterde overschaal. Zet de schaal in een voorverwarmde hete oven (stand 6) totdat de eieren zijn gestold; dat zal zo'n 15 mi nuten zijn. Serveren met gekookte aardappelen of puree. Wie vlees wil, kan een tartaartje erbij bakken. Voor het eerst heeft men tijdens de Caravan-(-Camping RAI de mogelijkheid om met de eigen caravan, vouwwagen of camper naai een gereserveerde camping in Amsterdam te rijden. A Tijdens de tentoonstelling kunnen bezoekers van de RAI melijk op de Gaasper Camping, die bij de Gaasperplas ligt, hul wagen kwijt. Een gratis buspendeldienst zorgt 's morgens tussen 09.30 en 10.30 uur en 's middags tussen 17.15 en 18.30 uur voor vervoer van de bezoekers naar en van de Caravan-(-Camping RAI. De Alternatieve Konsumenten Bond is nagegaan wat de term 'dierproefvrij' die op sommige kosmetika prijkt, precies inhoudt Dat blijkt van alles te kunnen zijn, omdat controle ontbreekt. 'Dierproefvrij' is geen beschermde term en kan dus door iedere producent worden gebruikt. V De Alternatieve Konsumenten Bond komt tot de conclusie dat werkelijk dierproefvrije kosmetika niet bestaat. Hooguit is het dat met het eindprodukt geen dierproeven zijn gedaan, maar voor de grondstoffen is dat altijd wel het geval. Wel is er sprake van een aantal ontwikkelingen gericht op het terugdringen van het aantal dierproeven. Er is een begin gemaakt met het ontwikkelen van alternatieve testmethoden. De EG heeft een lijst van reeds geteste grondstoffen opgesteld, die het almaar herhalen van dezelfde tests door verschillende pro ducenten overbodig maakt. De firma Beauty Without Cruelty (BWC) in Engeland en de die renbescherming in West-Duitsland hebben initiatieven ontplooid- Deze zijn gebaseerd op het idee om op een bepaalde datum ee" streep te trekken. Vanaf die datum mag niet meer op dieren zijn getest. Produkten die daaraan voldoen, mogen dierproefvrij diervriendelijk worden genoemd. V De Alternatieve Konsumenten Bond acht het wenselijk dat ook in Nederland een systeem komt, dat normen vastlegt voor en de controle regelt van dierproefvrije kosmetika. De consument kan dan bewust kiezen en zo bijdragen aan het verminderen van aantal dierproeven. P. Comelissen - FOTO ARCHIEF DE STEAÜ". Ar Ook enkele Westeuro] ken tegen het besluit, r de Verenigde Naties te Jordanië en Egypte hebbe zamenlijk besloten te prol de Algemene Vergadering de VN, waarin de kwestie lestina aan de orde zal kc te houden in het hoofdkw; te Genève. Italië, dat zegt baasd' te zijn over de Ai kaanse beslissing, heef Amerikaanse zaakgelas ter verantwoording gero De regering van Zweden het Witte Huis gevraag zijn weigering 'terug te ko Volgens Amerikaanse ringsfunctionarissen is d slissing van de VS om A niet toe te laten een 'onge kelijke persoonlijke daad de minister van buitenli zaken, George Shultz. Na krant Washington Post richtte, heeft Shultz bewu - positieve - advies in de geslagen van Michael A cost, de onderminister buitenlandse zaken, en Amerikaanse deskun voor het Midden-Oosten. De officiële motivatie de Amerikaanse weigi luidt dat de regering van dent Ronald Reagan overtuigend bewijs bei dat elementen binnen de betrokken zijn geweest bi roristische activiteit Amerikanen en anderen', gai heeft zondag de kaanse beslissing nog eei kracht onderstreept. Vi it PLO evenwel is sprak: en 'ernstige fout'. De PLO zal de VN «ver de Amerikaanse 'sing te stemmen. Dat PLO-zegsman Ahmed Aj Rahman in Tunis verl De woordvoerder noem 'zeer gevaarlijk' voor voortbestaan van de vol] organisatie dat de VN hi slissingsmacht laten 'afni door het Amerikaanse rie van buitenlandse zakei Israël zegt ingenomen WEINIGEN ZULLEN dur Arafat onbezoedeld is. De ganisatie PLO heeft voor werkstelligen van een eigt woording zaken laten ges zijn. Terreur, gijzelingen teveel om de wereld en v nand ze van hun doel kar Ook nu nog heeft de PLC zworen. Dat bewijst de c eigen handvest welke spr raël. Kortom, Yasir Arafa vredesduif worden omsch Maar de problematiek va in zwart-wit termen te kut taire, onomstreden leider Politieke bestaan heeft hi zijn eigen positie. Steeds tussen de eisen van extri baar is op het politieke we De befaamde bijeenkoms giers - waar de staat Pak [n meerdere opzichten g dat Arafat radicale en gen Na die historische stap in stroomversnelling geraak is nog geplaveid met veel niet gering aantal landen Heer aangaf bereid te zij '^stemming begroet. Een logisch gevolg van c kans moet krijgen om voc de Verenigde Naties - zij e.nigde Staten denken da; visum te verlenen maken bei een toespraak te hou de Verenigde Naties, aan Palestina. De weigering van de Ver vest van de VN. De Verer Arafat hun positie als gas ae kangate-affaire en in kanen er niet vies van te het Amerikaanse optre Midden-Oosten.

de Stem | 1988 | | pagina 2