DE STEM EUROPA VOLGENDE 'JACHTTERREIN' DRUGBARONNEN OOSTERI ZATERDAG 26 NOVEMBER 19881 s. say no. Met die slogan bonden de Amerikaanse president Ronald Reagan en zijn 'first lady' Nancy vorig jaar de strijd aan tegen het drugge bruik onder Amerikaanse jongeren. Een leus die in honderden directiekamers van banken niet zou mis staan. Want banken spelen een hoofdrol in het 'witten' van de vele miljarden guldens, die drugbaronnen jaar lijks met hun handel verdienen. In het kader van de harde aanpak van de drughandel door de Ameri kaanse regering zijn na de handelaren nu de banken aan de beurt. De eerste arrestaties onder bankperso neel zijn verricht, de eerste internationale bank is aan geklaagd en naar 41 andere banken wordt een onder zoek ingesteld. De stand van zaken. 'Witwasserij' Bankgeheim „Ik was zo bang Natasja in het tuclf huis terecht zou kor Toen de rechter spraak deed, was echt opgelucht. Je seft niet meer dat met een spel be bent". Schoongewassen Lucratief In de gaten ABN 'favoriet' - Geldkoeriers Door Pleter-Jan Dekkers Colombia is een land van grote tegen stellingen. Met pakweg 20.000 moorden per jaar is het land het meest geweldda dige van Latijnsamerika. Linkse guerril la's, rechtse doodseskaders, gewone cri minelen en drughandelaren moorden er op los. Tegelijkertijd groeit de Colombiaanse economie in een ongekend tempo. Bij een naar Latijnsamerikaanse begrippen geringe inflatie van 22 procent groeit de economie met gemiddeld 5 procent per jaar. Er wordt voor miljarden geïnves teerd in grond en onroerend goed. De banken schieten als paddestoelen uit de grond en er is geen credit card te beden ken waarmee je in Bogota geen betalin gen kunt verrichten. Tegelijkertijd worstelt het land met een enorme buitenlandse schuld en blaast de regering driftig haar partij mee in het orkest van arme landen, die zeg gen hun schulden niet meer te kunnen betalen. Dat leidt dan tot de paradox dat Ne derlands ontwikkelingsgeld nodig is om in Colombia kleine bedrijfjes op te zet ten, terwijl het land baadt in miljarden dollars. Drugdollars, wel te verstaan. Bogota de hoofdstad van een ontwik kelingsland?. Dat de drugbaronnen in de steden Me- dellin en Cali een groot deel van hun jaarlijkse inkomsten van 5 miljard dollar (10 miljard gulden) nu haast openlijk in eigen land beleggen komt vooral omdat de 'witwasserij' Panama zo goed als ge sloten is. Tot voor kort kon je zonder proble men een zak met een miljoen dollar bij een van de vele Panamese banken depo neren, zonder dat iemand zich ook maar afvroeg waar dat geld vandaan kwam. Sinds de Amerikaanse justitie Panama's sterke man generaal Manuel Noriega aanklaagde vanwege diens rol in de in ternationale drugsmokkel en de daarop volgende onlusten, gaat het bergafwaarts met Panama als financieel centrum van Latijnsamerika. Sinds Panama in 1948 een vrijhandels zone opende is het een centrum van doorvoer geworden voor andere Latijns amerikaanse landen. En omdat de rege ring het belastingvrij registreren van schepen invoerde, werd het land tevens de grootste 'varende' natie ter wereld. De Panamese leiders hebben de cen trale ligging langs het Kanaal ook uitge buit door het oprichten van vennoot schappen voor buitenlanders gemakke lijk te maken. Zo kun je er binnen 24 uur en met slechts 450 dollar op zak een BV oprichten. Om die aan te houden betaal je jaarlijks slechts 600 dollar aan de autoriteiten en je kunt ongestoord je gang gaan. Je hoeft om die BV aan te houden nim mer naar Panama te reizen, geen verga deringen te beleggen en geen boekhou ding aan te leggen. Dat Panama tot voor kort ruim 150.000 BVs telde wekt dan ook geen verwondering. Ter vergelijking: in erkende belastingparadijzen als de Ba- hama's en de Kaaiman Eilanden staan hooguit 60.000 BVs geregistreerd. Op bankgebied was Panama tot 1970 nog een achtergebleven gebied. Maar èn de toevloed van (buitenlandse) BV's èn de groeiende doorvoerhandel ten be hoeve van de Latijnsamerikaanse dicta tors, noopten de Panamese leiders in 1970 tot ingrijpen. Er kwam een bank- wet, die het buitenlandse banken moge lijk maakte zich in Panama te vestigen zonder dat hun transacties onderworpen waren aan de Panamese fiscus. Elke bui tenlandse transactie was belastingvrij!. Bovendien stak Panama Zwitserland naar de kroon met de bepaling dat bij alle buitenlandse financiële transacties geheimhouding verzekerd was. Het gevolg: meer dan honderd buiten landse banken, die in 1982 ruim zeventig miljard gulden beheerden. Waaronder ook de Nederlandse ABN, die we later nog zullen tegenkomen als mogelijke verdachte in het witwassen van druggeld. Uit de verhoren voor de subcommissie van de Amerikaanse Senaat die jacht maakt op druggelden, büjkt hoe dat in z'n werk ging. Een Panamese getuige: 'Tot 1984 accepteerden de banken de aangeboden miljoenen. Niemand vroeg waar dat vandaan kwam, niemand klaagde. Een man kwam eens een bank binnen met een zak met een miljoen dol lar. Of de bank het even wou natellen en op een rekening wilde storten'. Dat wilde de bank wel. Er werd in 'die goeie ouwe tijd' maande lijks zo'n tweehonderd miljoen dollar Jan Keja, regisseur var Nederlandse aflevering man uit Londen' in de Sii non-serie. - foto archief de Verkoop op straat van coca-bladeren: het begin van alle ellende. Op bankgebied was Panama tot 1970 nog een achtergebleven gebied. Tegenwoordig zij er meer dan honderd buitenlandse banken, die In 1982 ruim zeventig miljard gulden beheerden. Er wordt daar veel druggeld witgewassen. - foto af Bankiers met billen bloot Door Els van der Vaart Hans Muller uit Oosl hout, docent wiskunde de Nassau-scholengeme schap in Breda, kroop afgelopen maanden in huid van Wim Eshuis, der van de 17-jarige Nad ja. In die rol verschijnt morgenavond in IKON-programma 'V dacht' op de televisie. De IKON-mensen werken der uitgewerkt scenario, proviseren is de enige dracht. „Op een gegeven ment was ik gewoon me: Eshuis. Ik ben ervan overt» dat ik tijdens de opnamen niet gereageerd zou hebbel iemand mij met mijn e naam geroepen zou hebt zegt de Oosterhouter. Vorig jaar zond de IKO een reels rechtbankzaken Afgelopen zondag verschi eerste aflevering in de vei gens de speciale raadsman van de Se naatscommissie, Jack Blum, de hoeveel heid materiaal uit de hoorzittingen. Het is, zegt hij, onmogelijk dat allemaal te verwerken. Blum gelooft wel dat de ABN een be langrijk kanaal was zolang de al ge noemde Rodriguez de voornaamste con nectie van Noriega was. Maar na Rodri guez' arrestatie in 1983 is Noriega meer van andere banken gebruik gaan maken. Waarmee de ABN dus vooralsnog schoongewassen is. v Dat het Amerikaanse beleid langza merhand navolging krijgt moge blijken uit de omvangrijke zwendel met drug geld, die de Zwitsers op het spoor zijn gekomen. Koeriers uit Libanon reisden regelmatig naar Zürich, waar het geld werd gewit door het bij een aantal ban ken te deponeren of via bankrekeningen tussen postbusmaatschappijen heen en weer te schuiven. In totaal zou op die manier ruim drie miljard gulden zijn ge wit. Omdat drughandelaren niet kunnen opereren zonder medewerking van de fi nanciële instellingen lijkt de door Ame rika gekozen weg een succesvol wapen te zijn in de strijd tegen de drughandel. Dat optreden verdient navolging, ze ker ook in Europa. Want de (Zuid- )Amerikaanse drughandel krijgt steeds meer belangstelling voor 'de overkant'. Momenteel gebruiken drughandelaren Spanje al als springplank naar Europa. Als de onrust in Panama aanhoudt en de investeringsmogelijkheden in Colombia uitgeput raken komen de drugbaronnen uit Medellin en Cali zonder twijfel naar Europa, voorspelt de Amerikaanse drug bestrijdingsdienst in Bogota. De cocaïneprijs in Europa schommelt nu tussen de 40.000 en 60.000 dollar per kilo. In de VS is dat 'slechts' 16.000 dol lar. Er valt in Europa dus heel wat méér te verdienen. Nu gaat nog slechts 5 tot 10 procent van ■de totale Colombiaanse cocaïne-export naar Europa. Dat is 20 tot 30 ton per jaar tegen 200 tot 300 ton per jaar naar de VS. Het aanpakken door de VS van de drughandel via de banken is een tweede reden voor handelaren om hun heil in Europa te zoeken, waarschuwen de Amerikanen. Amerika heeft jaren geleden dat ge vaar ernstig onderschat, waardoor de zaak uit de hand gelopen is. Met fatale gevolgen. Europa is dus gewaarschuwd. Wat de banken betreft moet nog maar worden afgewacht of ze hun 'witwasserij' uit de deur willen doen. Zolang de pak kans gering is, tal van landen de ogen sluiten voor twijfelachtige geldtransac ties en de 'boete' als banken betrapt wor den zeer gering is, blijft het een lucra tieve zaak. De oprichter van de vroegere Slaven- burg's Bank, Thijs Slavenburg, heeft eens gezegd dat de mooiste bloemen aan de rand van de afgrond groeien. Afblij ven dus, was zijn advies. Menig bankier, te beginnen met Thijs' zonen Piet en Ruud, heeft de verleiding echter niet kunnen weerstaan. En waarom zouden ze als het 99 van van de 100 keer afloopt? Een van de drugbaronnen van het beruchgte Medellln-lartel wordt afgevoerd door de politie. fotoepa ook verplicht te stellen elke geldstorting van 10.000 dollar en meer te melden, is vorige week door president Reagan gete kend, ondanks hevig protest van met name Westeuropse regeringen en ban kiers. Er zijn overigens nog genoeg andere methoden om druggeld te witten. Een greep daaruit: Banken kunnen leningen, hypotheken en andere kredietvormen verstrekken waarvoor een zwartgeld- spaarrekening of onroerend goed in een land 'waar alles mag' garant staat. Ban ken kunnen verzekeringen uitbetalen voor miljoenen-ongelukken die nooit zijn gebeurd. De reisbureaus van banken kunnen honderden reistickets verkopen en weer terugkopen om geld te witten. Een veel gebruikte methode is ook bij het importeren van goederen de kosten daarvan fors te overdrijven, bij de cen trale bank van het importland vervol gens plaatselijk geld omwisselen voor buitenlandse deviezen en die tenslotte op de buitenlandse rekening van het mede plichtige exportbedrijf storten. Bankdirecteuren gaan ervan uit dat ze zich niet hoeven te verdiepen in de acti viteiten waarmee gestorte kapitalen zijn verdiend. Dat is, zeggen ze, een taak voor politie, belastinginspectie en andere opsporingsorganen. De mogelijkheden om drugdollars te witten worden overigens kleiner naar mate de bedragen groter worden. Maar daar hebben bankiers, inventief als ze zijn, wat op gevonden. De stormachtige groei van de aandelenmarkt is, zegt men in financiële kringen, voor een deel het gevolg geweest van miljarden dollars zwart- en druggeld, die via de effecten beurzen zijn gewit. En als dat teveel in de gaten loopt bedenken banken steeds weer nieuwe kredietvormen voor hun klanten. Terug naar de actie van de Amerikaanse Senaat. De (geheime) hoorzittingen heb ben volgens de verslagen onomwonden aan het licht gebracht dat de Panamese leider Manuel Noriega drugdollars via banken heeft gewit. Daarbij is ook de naam van de Algemene Bank Nederland gevallen. Ramon Rodriguez, voor zijn arrestatie in de VS 'bankier' voor een Colombiaans drugkartel, vertelde de Senaatscommis sie dat de ABN tot 1983 Noriega's 'favo riete bank' was. Via het ABN-kantoor in Panama Stad maakte Noriega volgens Rodriguez drugdollars over naar Cu- ra9ao en Parijs. Dat de ABN niet behoort tot de 41 banken die de Amerikanen aan een na der onderzoek onderwerpen, komt om dat de autoriteiten geloven dat de ABN niet op de hoogte was van Noriega's praktijken. Bovendien nemen de Ameri kanen genoegen met de belofte van de ABN, dat de zaak intern zal worden on derzocht. Een eerste, vluchtig onderzoek in eigen gelederen heeft volgens een woordvoerder van de ABN niet aange toond, dat 'door de ABN gelden zijn overgemaakt of zijn ontvangen, waarvan de bank in redelijkheid kon vermoeden dat zij afkomstig zouden zijn van ontoe laatbare handelingen'. Een andere reden voor de Ameri kaanse autoriteiten om de mogelijke rol van de ABN bij het witwassen van drug- dollars niet nader te onderzoeken, is vol- Johanna ter Steege, voor Europese filmpri voor alleen al de drugbaronnen van Me dellin en Cali witgewassen. Waar de Amerikaanse autoriteiten nu proberen achter te komen is de vraag of de banken wisten dat ze als 'wasserette' werden ge bruikt. Het eerste 'slachtoffer' van die Ameri kaanse onderzoeksdrift is de internatio nale, in Luxemburg gevestigde Bank of Credit and Commerce International (BCCI). De BCCI is niet de eerste de beste. De bank staat nummer zeven op de top-tien van de grootste internationale banken. In 1972 gestart met een kapitaal van slechts 2,5 miljoen dollar is de bank uit gegroeid tot een financieel imperium met een kapitaal van ruim 40 miljard gulden, 14.000 man personeel en 400 filialen in 70 landen. Met als belangrijkste reputa tie: de snelst groeiende bank ter wereld, waar alles kan. Er zijn thans 51 aandeelhouders, vooral leden van de koninklijke families van Saudiaribië, Kuwayt, Baihrein en de Verenigde Arabische Emiraten. Het bedrag dat de bank bewust zou hebben gewit is vergeleken met de totale omzet een 'peanut': slechts 32 miljoen dollar. Desalniettemin volgt de finan ciële wereld met argusogen de afloop. Tegen 85 personen heeft de Amerikaanse justitie al een arrestatiebevel uitgevaar digd. Pikant detail: een belangrijke klant van het BCCI-filiaal in Panama Stad was Manuel Noriega. Maar hoe groot is nu eigenlijk het risico voor andere banken om net als de BCCI tegen de lamp te lopen? Wordt de BCCI- zaak een keerpunt in de strijd tegen de witwas-praktijken? Kan William von Raab, het hoofd van de Amerikaanse douane, zijn bewering waarmaken dat bij internationale banken 'het smeergeld de rente-opbrengsten overtreft'? Tot voor kort legden de VS in het drugbeleid de nadruk op het aanpakken van dealers en gebruikers, maar sinds enige tijd is het accent verlegd naar het achterhalen van drugdollars. Zo stelden de Amerikanen de Zwitserse regering voor de keus: hen inzage geven in de boeken van de in de VS gevestigde Zwit serse banken - het gedeeltelijk opheffen van het door de Zwitsers zo gekoesterde bankgeheim dus- of maatregelen van Washington tegen die filialen. De Zwitsers kozen voor medewerking met de Amerikanen. Zo ook de Italia nen, die inmiddels in het kader van de bestrijding van de mafia het bankgeheim al praktisch hebben opgeheven. Het Amerikaanse optreden tegen de interna tionale banken heeft andere belastingpa radijzen nog niet overtuigd. Maar dat kan veranderen als de BCCI straks in derdaad wordt veroordeeld. In de VS moeten alle kasstortingen bij een (Amerikaanse) bank van meer dan 10.000 dollar worden gemeld aan de fi nanciële autoriteiten. Dat heeft het wit wassen van drugdollars wel bemoeilijkt, maar niet uitgebannen. Er worden nu talloze geldkoeriers ingeschakeld om steeds bedragen van maximaal 9.999 dol lar bij reeksen banken te deponeren. Er kraait geen haan naar. Een Amerikaans wetsvoorstel alle filia len van buitenlandse banken in de VS

de Stem | 1988 | | pagina 28