DESTJ vc ONRU NVJ-SECRETARIS VERPLOEG OVER DE BEZWAREN VAN FUSIEGOLVEN usies houden de mediawereld in beroering. Na de hete zomer van Elseviers contra Wolters en Kluwer, de overname van Audet door VNU na een gevecht om de overname-gelden, de samen werking tussen Wegener en Tijl, kwam de echte grote klap met de aankondiging dat Elseviers' dochter NDU en de Perscombinatie in één concern samengaan. Daarmee komen vijf landelijke kranten (Volkskrant, Trouw en Parool van PC en Algemeen Dagblad en NRC-Handelsblad van NDU) in de handen van één eigenaar. De redacties van de grote kranten zijn fel te gen de fusie. Een gesprek met Hans Verploeg, secre taris van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, over de bezwaren van de fusiegolven. T7 Pneumobiel (MVM-500) onrust tegemoet, zen veroorzaakt g ven. En druk op i gewelddadige acti hoogleraar sociaa burg, schetst een 1992: de vrije Eur len miljoenen werl drastische verand nen. Uitblijven van beleid brengt men rend bezit van de straat op te gaan Óen afdwingen. Tc dernemen", verwe F Door Willem Reijn Hans Verploeg werd 43 jaar geleden ge boren in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Thuis in Oostburg lazen ze De Stem, die 's avonds werd geruild tegen de PZC van de buren. Een mooi voorbeeld van hoe mooi de pluriformiteit in de pers kan zijn. „De Stem was er voor de katholie ken, de PZC voor de protestanten", her innert Verploeg zich. „Mijn moeder was protestant, mijn vader ontkerkelijkt, dus waarom wij nou De Stem lazen, weet ik eigenlijk niet". Verploeg studeerde politicologie en massa-psychologie, was werkzaam bij de arbeidsbureaus van Oostburg, Goes en Terneuzen, stond aan de wieg van de kunstenaarsbond van de FNV en is nu secretaris van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten (NVJ), die is aan gesloten bij de FNV. De NVJ pretendeert niet alleen vak bond te zijn, maar ook een beroepsorga nisatie, die de kwaliteit van de uitoefe ning van het vak wil bewaken. De NVJ, met 5300 leden een klein bondje, laat bij persfusies daarvoor vaak een wat ander geluid horen. Niet alleen de arbeidsvoor waarden en de werkgelegenheid komen bij fusies aan de orde, maar ook de vraag of de fusie op zich maatschappelijk wel wenselijk is. Het gesprek met Hans Verploeg wordt gevoerd in de wandelgangen van het Binnenhof. De Tweede Kamerleden moeten nog eens het NVJ-standpunt over fusies nadrukkelijk onder de aan dacht krijgen, nu minister Brinkman eerst zei dat de fusie van NDU en Pers combinatie verstandig was en vervolgens dat zwakke kranten binnen zo'n sterk concern dan ook geen uitkering meer uit het Bedrijfsfonds voor de Pers meer be hoefden. Dat fonds is opgericht om ook kranten met financiële problemen over eind te houden. De gedachte: een pluri forme pers is goed voor de democratie. Met deze lobby hopen Verploeg en de NVJ dat de Tweede Kamer zelf maatre gelen tegen verdere persconcentratie neemt nu Brinkman de zaak zo laat ver sloffen. „De Tweede Kamer zou zelf met een persfusie-controleregeling moeten komen". De eerste vraag ontlokt een lang ant woord. Maar wat maakt zo'n fusie nu eigenlijk uit? Er blijven toch evenveel kranten? Op zich is dat waar en je hoeft ook niet bij voorbaat tegen iedere krantenfusie te zijn. NRC-Handelsblad is een voorbeeld van een geslaagde fusie. Maar de aan sluiting van Het Vaderland bij de Neder landse Dagblad Unie, nu een van de be trokken partijen, was minder geslaagd. Het Vaderland, indertijd een belangrijke Haagse krant, is gevallen. De fusie PC NDU is van heel andere orde. Vijf van de zes landelijke dagbla den komen in één onderneming. Op de achtergrond speelt naar mijn gevoel een veel belangrijkere factor mee: de even tuele komst van commerciële televisie naar Nederland. Zowel Perscombinatie als Elseviers/NDU wil daar een belang rijke rol bij spelen. In andere Europese landen en in de Verenigde Staten bouwen ondernemers steeds meer vertakkingen uit naar zoveel ■mogelijke onderdelen van de media-in dustrie, dus zowel naar de kranten, tijd schriften, radio, met name commerciële televisie, ook naar advertentiebureaus en nog eens een lijn naar grote kabelnetten, want de programma's moeten toch aan huis worden bezorgd. Dat soort multi-mediale ondernemin gen kunnen steeds sterker worden omdat ze de grote adverteerders combinatieta rieven kunnen aanbieden. Wij vrezen dat de fusie tussen PC en NDU een voor bode is van veel grotere samenvoegingen waarbij al die verschillende mediatakken in handen van één grote onderneming komen. De vraag is dan A: hoe lang blijft dat een Nederlandse onderneming; en B: is het goed dat in feite één directeur met een pennestreek kan besüssen over de in formatievoorziening. Kijk, wij willen mensen niet voorschrijven wat ze moeten Jezen of wat.ze moeten zien op de televi sie. We vinden wel dat het een goede zaak is dat je in Nederland kunt kiezen uit verschillende omroepen, dagbladen en tijdschriften. Het is ook een goede zaak dat het eigendom van al die media vormen uiteindelijk niet in handen is van één firma. Neen, juist omdat ze met elk aar concurreren, omdat ze elkaar vaak de loef afsteken om het eerst met nieuws en achtergronden te komen, heb je een gezonde op kwaliteit gerichte concurren tie en dat is goed voor de lezer én dat is óók goed voor de democratie. Maar concurrentie hoeft toch niet altijd goed te zijn. Kranten kunnen door harder en sensationeler nieuws te publiceren pro beren hun bereik te vergroten. Dat is waar. Aan de andere kant zien we een mooi voorbeeld in Engeland. Daar heb je mannen als Maxwell en Murdoch. Murdoch probeert in alle Engelstalige landen zijn imperium uit te breiden. In Engeland heeft hij grote kwaliteitskran ten in handen gekregen, die hij met heel veel druk heeft gepopulariseerd. Een groep van journalisten die dat echt zat was, heeft vervolgens het initiatief geno men om een eigen krant op te richten: The Independent, die streeft naar hoge kwaliteit en probeert naast het geweld van de populaire Engelse media een on- fhankelijk, kritisch geluid te laten horen. En wat zie je nu? Dat diezelfde Inde pendent onder druk komt te staan, weer vanuit die grote bedrijven omdat ze eigenlijk zoiets zouden willen opkopen. Media in beroering In de krantenwereld lijkt de cultuur van het management ook snel te veranderen. Dat klopt. De ondernemer van vroeger was een courantier. Nu de meeste onder nemingen op de beurs zijn genoteerd, komen steeds minder courantiers en steeds meer managers in de leiding, die kijken naar de eisen van de beurs, die het rendement van het bedrijf zo hoog mó gelijk willen krijgen. Grote uitgeverijen zijn voor beleggers zeer interessant en in feite wordt de koers van deze uitgeve rijen mede bepaald op de beurs. De verstrengeling gaat steeds verder. Een voorbeeld is het belang dat Coca- Cola in het televisiestation NBC heeft en in de amusementsindustrie. Zoals de amusementsindustrie ook verbindingen krijgt met grote uitgevers, want Mur doch heeft bijvoorbeeld een belangrijk filmproduktiebedrijf, 20th Century Fox. Dus om het plaatje rond te krijgen: je ziet een ondernemer die over televisie beschikt, over kranten en over produk- tiebedrijven voor de televisieseries. Nou, die is de concurrentie voorbijgestreefd, want hij heeft niet alleen een televisie zender, hij heeft ook een deel van de pro- duktiemarkt, dus hij kan zijn televisieuit zendingen veel goedkoper op de markt krijgen dan zijn concurrent. Daarnaast moet je eens bedenken hoe die buitenlandse ondernemers hun sta tions gebruiken om in programma's hun produkten te slijten. Hele levensstijlen worden in de programma's verwerkt. Die hebben de schijn van een consumenten rubriek, gemaakt door een onafhanke lijke redactie die de kijkers wil voorlich ten over mode, maar in werkelijkheid op het afzetten van kleding is gericht. Kran ten, televisie en tijdschriften worden voor de grote internationale media-con cerns reclamedragers in plaats van infor matiedragers. De advertentiemarkt, daar draait alles om. Er zullen mensen zeggen: ach, dat gebeurt in het buitenland, daar is in Nederland toch geen sprake van Ik zou willen waarschuwen: voorkom dan dat dat in Nederland zou kunnen gebeuren. We hebben in Nederland nu in vergelijking met andere landen een vrij goed media-bestel: zelfstandige kranten, verschillende zendgemachigden, redactiestatuten beschermen redacties tegen commerciële invloeden. Hou dat zo. Je moet de media voorbereiden op de concurrentie van commerciële tv. Dan zullen sommigen zeggen: nou, dan is deze fusie toch een prachtig ant woord. Ik twijfel daar aan. Perscombina tie en NDU vormen een aantrekkelijke combinatie voor buitenlandse media magnaten. Alleilei Beschermingscon structies blijken op termijn toch niet te werken. Nou, door deze fusie kan een buitenlander juist in één klap een flink deel van de Nederlandse media-markt te pakken krijgen. En dat terwijl de minis ter denkt dat een overname door een buitenlands bedrijf juist moeilijker zou worden. Neen, het wordt gemakkelijker: de buitenlander hoeft zich niet druk te maken over de details. Die zijn door de Nederlanders al geregeld! Maar die pluriformiteit. Nederland is na Israël het drukst-bekrante land. We kun nen best met wat minder kranten toe. Onze media zijn kwalitatief redelijk tot goed. Ik denk dat je die moet afscher men tegen de internationale ontwikke lingen en dat je de Nederlandse kranten als cultuurprodukt ook straks in het Europa van 1992 bescherming moeten bieden. Anders overleven alleen de hele grote, die met combinaties van kranten en televisie de advertentiemarkt beheer sen. De andere krantebedrijven, die niet over commerciële televisie beschikken kunnen dan in een verliespositie komen, omdat hun tarieven minder aantrekkelijk zijn. Vrije-markt-filosofen zullen zeggen: luis ter eens, in de vrije markt weten de onder nemers goed genoeg wat de lezers willen, en als de lezer om kwaliteit vraagt, dan le vert de ondernemer die ewoon. Waarom zou een overheid zich daarmee moeten be moeien? Op zich is die redenering moeilijk te be strijden. Alleen: media laten zich zo moeilijk vergelijken met andere produk- ten. Je kunt niet zeggen: het merk doet er niet toe, als de motor het maar goed doet, zoals bij auto's, Neen, aan de krant stel- je ook nog eisen als controle op de mocratische processen, de pers heeft een extra taak. Juist die extra taak laat zich in economische termen heel moeilijk be schrijven. Wat stelt dat voor dat kranten door hun taak als controle op het hande len van regering en parlement dient, dat kun je niet in geld uitdrukken, maar het is wel van onschatbare waarde. Juist om dat kranten steeds meer als handelswaar op de beurs liggen, heb je dus meerdere krante-uitgeverijen nodig. Eigenlijk komt het er op neer dat de NVJ zich altijd tegen verdere concentratie zal verzetten. Maar zelfstandige kranten moe ten toch economisch kunnen bestaan. De Perscombinatie dankt de winst aan de uit keringen van het Bedrijfsfonds voor de Pers. Nou, ik zou die cijfers wel eens onder zocht willen zien. Nu hebben we alleen de cijfers van de ondernemers, die willen aantonen dat de samenwerking moet. Maar ik vind die noodzaak toch minder interessant. Ons gaat het erom dat het niet goed is dat alle landelijke dagbladen op een na in eigendom van een uitgeverij komen. Daarom gaf ik het voorbeeld van een over name door VNU of een samengaan van Perscombinatie met Wegener. Maar de NVJ zal zich gewoon altijd verzetten. De NVJ zal zich bijna altijd tegen fusies verzetten, dat is juist. En ook op een mo ment dat er commerciële televisie komt en deze combinaties nog verder aan in vloed gaan winnen, ook dat zullen wij kritisch begeleiden. Denk erom: er kun nen gevaarlijke consequenties aan zitten. A: overneming wordt makkelijker. B: de onafhankelijke rol van juist die kranten kun je dan wel via redactiestatuten vast leggen, maar aan de andere kant haal je toch wel wat van de gezonde concurren tie tussen de dagbladen weg. C: je kunt interne conflicten krijgen naar welke krant de meeste investeringen toe moe ten gaan. Maar de positie van de NVJ wordt er niet gemakkelijker op, want de redacties zelj reageren verschillend. Parool en Vrije Volk, juist de zwakkere broeders die zou den dreigen te verdwijnen, zijn vóór de fu sie. Ik heb alle begrip voor dat standpunt ge zien hun situatie. Wij hebben nu prini- piële bezwaren geuit bij deze fusie. Het uiteindeüjke besluit over ons standpunt wordt genomen bij de ledenraadpleging, zoals in iedere democratische verening het geval is. Maar het is toch juist opvallend dat de zwakkere kranten blij zijn met deze fusie. Dat gaat toch helemaal tegen de redering van de NVJ in? Ja, dat is een kwestie van toekomstvisie. Ik kan me Voorstellen dat de redacties van zwakkere kranten in een wat ster kere onderneming - want dat die ster ker wordt, dat is wel duidelijk - denken daarin wat beter gewaarborgd te worden tegen de ups en downs van de adverten tiemarkt. Ja, dat is één optie. Maar wie scherp heeft geluisterd naar de woorden van NDU-directeur Voors, heeft hem horen zeggen dat die een verliesgevende titel niet onbeperkt overheid zal houden. En Elseviers-baas Vinken heeft daar ook heel duidelijke uitspraken over gedaan. Dus of de hoop van die redacties terecht is, moet je afwachten. Zekerheden krijg je misschien wel voor de korte, maar ze ker niet voor de lange termijn. Er is geen ondernemer in Nederland die voor de lange termijn harde afspraken zal willen maken. De NVJ was verbijsterd door de opmer kingen van Brinkman over de fusie: 'ver standig', 'geen geld meer uit het Bedrijfs fonds'. Jullie willen dat de Tweede Kamer zelf met initiatieven komt.. Ja. Je moet als lezer kunnen kiezen uit verschillende kranten, die in verschil lende huizen worden gemaakt. Dat heeft te maken met de cultuur met de af komst van die kranten. Er is al veel sa mengevoegd en de limiet is zo bereikt. Wat dat betreft moeten we hopen dat als de minister niets doet, dan toch in elk geval het parlement met maatregelen wil komen. Brinkman zei dat grote rendabele onder nemingen geen uitkeringen meer hoeven te krijgen voor verliesgevende kranten. Die concerns moeten de eigen boontjes maat doppen. Is dat niet een terechte gedachte Neen. Binnen zo'n grote onderneming kunnen er altijd titels zijn, die door hun politieke kleur of bepaalde doelgroep het misschien minder goed doen. Toch geeft dat zijn bijdrage aan de verscheidenheid in de pers. Als het Bedrijfsfonds daai steun aan kan geven, mits er natuurlijk wel een bepaalde lezersgroep is, kan dat heel nuttig zijn. Tevens vind ik dat ren derende kranten uit een concern moeten kunnen stappen, als de redactie dat wil. Het bedrijfsfonds zou dan overbrug gingskredieten beschikbaar moeten stel len om zo'n stap mogelijk te maken. Ik sluit niet uit dat van de betrokken kran ten er redacties zijn, die over zo'n stap de komende dagen gaan nadenken. De Persfusiecontroleregeling komt voor deze fusie zeker te laat. Dat is waar. Maar de regeling moet een eerste stap zijn naar een veel bredere re geling, als het gaat om fusies tussen kranten, tijdschriften én omroepen, na tionaal en internationaal, om juist voor die toekomst instrumenten te hebben. Welke volgende fusie houdt die regeling te gen? Ik vrees dat ook de volgende fusie nog te vroeg zal komen, omdat deze fusie weer een kettingreactie zal veroorzaken. Maar ik zou niet weyten welke. Wegener doet het goed op de beurs, maar ik doe niet mee aan voorspellingen. Gaat deze fusie door? Het 'neen' van de redacties zou de on dernemers wel eens aan het denken kun nen zetten. Dan zullen ze de zaak toch nog eens willen bekijken. Er zijn niet mis te verstane geluiden dat er grote proble men kunnen komen in beide onderne mingen. Die kunnen de fusie bemoeilij ken. ■J r was een opmerke- I 1 .lijke belangstelling van de politie voor de KVM-500, die op de vakbeurs voor de Intensieve Veehouderij te Utrecht te pronk stond. De KVM-500 is een kippenvang- machine die aanzienlijke moge lijkheden biedt tot verdere ont wikkeling naar pijnloze, huma ne, ja zelfs milde mensenvan ger. De KVM (kippenvangma- chine) verhoudt zich tot de MVM (mensenvangmachine) als de hakbijl tot de guillotine. Belangrijk verschil is natuurlijk dat de guillotine, die een monu ment van humaniteit moest zijn, in een bijzonder kwade reuk is komen te staan als in strument van gruwzaam allooi. Van de MVM-500, de aange paste kippenslurper, wordt door ordehandhavers veel heil en zegen verwacht. Pure, onverdunde klasse openbaart zich onverbiddelijk. Dat bemerkt men zodra men Dante, Petrarca en Bocaccio ter hand neemt, Mozart aanhoort of in tranen staat voor de Ge boorte van Venus. Zo ook hier. Zodra ik het bericht over de kippenzuiger laswist ik dat we te doen hadden met iets van historische betekenis. In de ru briek financien van Het Nieuwsblad stond het onder de kloeke kop: „Kippen vangen met soort stofzuiger". Laat me het verhaal voor u samenvat ten. Een van de opmerkelijkste machines op de Vakbeurs voor Intensieve Veehouderij op de Utrechtse Jaarbeurs, aldus het bericht, is een soort enorme stofzuiger om slachtkippen op te zuigen in kratten voor afvoer naar de slachterij. De KVM- 500, zo gaat het fascinerende verhaal verder, kan 3000 tot 5000 kippen per uur vangen. Het aardige van de kippenzui ger is dat de dieren niet worden beshadigd. Traditioneel, zo lees ik, worden slachtkippen met de hand gevangen door voor dat doel opgetrommelde vrijwilli gers. In halfdonkere stallen, waarin kippen niet de neiging vertonen om op te fladdere- n - in een soort Nacht und Nebel atmosfeer dus - graaien de kippenvangers naar de po ten, waardoor ze gemene schrammen oplopen. Als de kippenvangers in elke hand een tros of bos van vijf kippen hebben verzameld, dan worden die arme beesten door een klein gat in de muur in kratten gepropt. U begrijpt dat zowel mens als dier in dit gru welijk scenario traumatische er varingen opdoen. De halfdon kere stallen, waarin het stoffig is, heet en lawaaierig door het protest der kippen, gelijken op een van de laagste verdiepingen in de Hel van Dante. De kip penvangers kunnen niet anders dan verruwen, tenzij ze regel matig novenes houden, en in de hoeken van de stallen worden dode kippen gëvoriden die in paniek zijn platgedrukt. Vele kippen lopen bij de traditionele vangmethode zware kneuzin gen en andere averij op. Het is tot op heden niet mogelijk de kippen onder hypnose te verga ren en de kippenzuiger is een wel zeer welsprekend antwoord op het probleem. De machine staat op rupsbanden en de kip pen worden door een gigaslurf naar binnengezogen. Het getuigt van visie dat de eenvoudige kippenzuiger nu reeds op de tekentafels van de Rijksgebouwendienst is opge werkt tot een ontwerp-mensen- zuiger, de MVM. Deze pneu mobiel zal, zo verwacht men, door de ME kunnenworden in gezet tijdens straatgevechten en uit de hand lopende demon straties. Het waterkanon kan als archaisch en inhumaan wor den overgedragen aan de bos- brandweer. Aan de kippen- vangmachine zou op den duur ook een plukfunctie kunnen worden toegevoegd, waardoor reeds blote kippen in ver warmde kratten kunnen wor den verzonden naar hun eind bestemming. De MVM-500 van de ME komt als prototype met alleen de zuigélurpfunctie op straat, dus als pneumobiel sec. Maar men denkt, voor het op nemen van vervuildeen wellicht ook ernstig besmette vagebon den aan een pneumobiel met ingebouwde warme douche, de 'natte pneu', zoals de deskundi gen zeggen. Het accent ligt ech ter nog op de droge. Door Jan van de Ift Het nieuwe Europa schaadt van de werkende mens. „R de vrije Europese binnenm: zal voor tientallen miljoer mers een verües of minsten; sche verandering van arbeidt tekenen", aldus professor hoogleraar sociaal recht aan teit in Tilburg. Jacobs gelooft niet in al rondgestrooide verhalen, rooskleurig beeld van een markt wordt geschetst. Vrij stelt zich kritisch op. De Eu bezit genomen van iederee mensen, die tot dusver erve ben gegeven redelijk te kunn De Europese Commissi spreidt een toekomstverwacl wel positieve als negatieve vat. Positief is de bevindin 1992 twee tot vijf miljoen beidsplaatsen zullen ontsta de verwachting, dat grote ve zich zullen voordoen. Mi (ook de ministers uit het k bers) heeft uitsluitend de m de miljoenen nieuwe arb Andere geluiden dringen ni menleving door. Professor Jacobs heeft he nomen - en daar is op dit m voor nodig - ook de andere medaille te laten zien on beeld van de nabije toekom Er moet op inkrimping var markt worden gerekend. H< inzicht in alle geledingen vai schap doordringt, hoe snelh ineen worden geslagen om effecten van de verdergaan eenwording aan te pakken. De Tllburgse hoogterat werknemers een verlies oi 1 1

de Stem | 1988 | | pagina 26