COLLEGE WIL VANAF 1 JANUARI RIOOLRECHT HEFFEN Nieuw bedrijf in Sas 'redelijk uniek9 Sluise burgemeester wijst kritiek D66 af BESTECH BV RICHT ZICH OP PROCES-AUTOMATISERING Bresj es Reorganisatie welzijnssector Terneuzen zo goed als rond 'Ouderen moeten jeugd kennis bijbrengen' MARKTEN Sint-Nicolaas bezoekt Sluis De beste kant van Jamasj Spuit elf DE STEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1988 T20 AARDENBURG - Het Aardenburge college wil met ingang van 1 januari 1989 een rioolrecht invoeren en de reinigingsheffingen en precario rechten duchtig aanpassen. Vogelexpo Terneuzen PROJECT VOOR ZES LEERLING-STRAATMAKERS IN ST.-KRUIS Verschil Niemand Probleem 'COLLEGE HEEFT WÈL VISIE' Serieus Vraagtekens DE STEM VAN ZE Zwinmuseum CDA EN PVDA IN RAAD TERNEUZEN: 'Bouwgolf nauwlettend volgen' Tarieven Aardenburg omhoog Van onze verslaggever Een rioolrecht van 90 gulden per woning is in de ogen van het dagelijks betuur noodzakelijk om de ingrijpende investe ringen die voor de deur staan (gedeelte lijk) te financieren. In de zeer nabije toekomst moet zeker 1,4 mil joen worden uitgegeven wat een jaarlijkse last van ruim 130.000 gulden met zich brengt. Mo menteel vertoont de riolering al een exploitatie tekort van bijna 220.000 gulden. Het invoeren van een structureel rioolrecht, dat jaarlijks 110.000 gulden oplevert is in de visie van het col lege dan ook dringend noodzakelijk. Sinds 1 januari 1982 zijn in Aardenburg de ta rieven van de reinigingsheffing niet meer geste- gea In verband met de financiële toestand van de gemeente en de gestegen koeten van de op haaldienst is aanpassing van het tarief noodza kelijk. Voorgeschreven is dat tarieven voor dienstverlening zoveel mogelijk kostendekkend zij a Voor verwidjering van huis- en bedrijfsa- val moet het tarief minstens 85 procent van de ko6ten dekken. En dat is het in Aardenburg bij lange na niet Het dekkingspercentage is rond 66 procent. Dat verschil is volgens het college niet in één keer in te ahlen want dat betekent een te forse verhoging. Voorgesteld wordt daarom drie jaar achtereen het reinigingsrecht met tien gul den per jaar te verhogen. Daarnaast wil men het gebruik van containers in Aardenburg stimule ren. Geschat wordt dat in 1989 de verhoging on geveer 28.000 gulden in de kassa brengt. Ook de precariorechten zijn sinds begin tach tiger jaren niet meer aangepast Die gaan, pro centueel gezien, fors omhoog: plus 66 procent Alleszins verantwoord volgens het college, ge zien het zoveel jaren ongewijzigde tarief en de kosten die heffing en invordering met zich bren gen. Geschat wordt een meeropbrengst van rond drieduizend gulden per j aar. Tot slot wil men de begraafrechten in Aar denburg verdubbelen. B en W wijzen erop dat die sinds 1980 niet meer zijn aangepast Dc com missie financiën bespreekt dinsdagavond 29 no vember vanaf 19.30 uur de voorstellen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De reorga nisatie van de welzijnssec tor in Terneuzen is zo goed als rond. Volgende maand wil het gemeentebestuur de subsidierelaties met de Centrale Stichting voor So ciaal Kultureel Werk en de stichting Welzijn voor Ouderen beëindigen. In plaats van aan deze stichtin gen zullen na 1 januari 1989 de gemeentelijke subsidies te rechtkomen bij de nieuwe stichting Welzijn Terneuzen. Binnen het nieuwe welzij ns- bestel, dat gericht is op een grotere inbreng van vrijwilli gers, is plaats voor vijf full time en een part time mede werker. Daarnaast kunnen voor de eerstkomende twee ja ren twee extra krachten wor den ingezet om de reorganisa tie verder af te ronden. Voor de afwikkeling van de reorganisatie heeft de ge meente een bedrag gereser veerd van dik 344.000 gulden. Die extra uitgave vindt het gemeentebestuur op zijn plaats, aangezien toch een forse bezuiniging van 1,2 miljoen gulden is gerealiseerd. De com missie welzijnszaken buigt zich woensdag 30 november om 16.00 uur over de reorganisatie voorstellen. TERNEUZEN - Vandaag (zaterdag) houdt de vogel vereniging De Vogelvrien den uit Terneuzen een grote tentoonstelling in de boven zaal van café Du Commerce op de Markt. Daar zijn er tussen 10.00 en 20.00 uur zo'n vierhonderd vo gels te bezichtigen. Daaronder de bekende witte mussen van Sjaak van Doorn uit Hoek, maar ook onder meer tropische soorten, parkieten, kleur- en zangkanaries. De 400 vogels werden inge zonden door 39 liefhebbers. Van onze correspondent ST.-KRUIS - Burgemeester E. Jongmans en wethouder J. de Ridder van Aarden burg brachten gisteren, ver gezeld van enkele ambtena ren en vertegenwoordigers van de Stichting Samen werkingsverband Praktijk opleidingen regio Zeeuwsch-Vlaanderen een werkbezoek aan het leerlin genproject voor straatma kers in St.-Kruis, waar mo menteel de Dorpsstraat op nieuw wordt bestraat. „Jonge mensen willen best wel werken, hoewel sommigen daar anders over denken", zei ir. J. Leenhouts van het gelijk namige aannemingsbedrijf. „We moeten ze echter wel de mogelijkheid bieden. De oude ren moeten de jongeren de vaardigheden bijbrengen. Door een goede brede opleiding krij gen ze meer vertrouwen in zichzelf en in de toekomst". Volgens de heer Leenhouts wordt er vaak onterecht ge kankerd op het beroepsponder- wijs. „Het beroepsonderwijs zorgt voor vakmanschap. Het opleiden van jonge mensen is een niet eenvoudige en zeer kostbare zaak en als bedrijf is het bijna onmogelijk om dat al leen te doen. Vandaar het sa menwerkingsverband van alle wegenbouwbedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen". Het samenwerkingsverband (SPG) heeft onder andere als doel het dringend tekort aan straatmakers het hoofd te bie den en de continuïteit voor de leerlingen te waarborgen. „Bij minder werk voor de leerlingen kunnen ze worden overge plaatst naar een ander bedrijf", zei de heer J. van Oort, oplei dingscoördinator van het SPG gistermorgen. „Is er geen of weinig werk dan kunnen de leerlingen aan de slag in de praktijkwerkplaats in Terneu zen". Kruis verloopt voorspoedig. De leerlingenploeg van zes leerlin gen is in dienst van het SPG en staat onder leiding van leer meester Koekkoek. Het project wordt uitgevoerd onder auspi ciën van het lidbedrijf Leen houts uit Sluis. De leerlingen hebben een leerovereenkomst van twee jaar, gevolgd door een examen leerling-straatmaker. „Een opleiding via de leer lingenploeg geeft de beste re sultaten", aldus de heer Ham ming van de Stichting Beroeps opleiding Weg- en Waterbouw. „Oud-leerlingen van de lts, mavo en mts krijgen via de leerlingenploeg een betere in troductie. De overgang naar de bedrijfstak verloopt veel soe peler. Dank zij de leermeester maakten de leerlingen al ken nis met de pittige cultuur die er in de bouw toch heerst". De leermeester besteedt veel tijd aan het individu". Vooral dankzij de medewerking van enkele gemeenten en instanties kan er aan de leerlingen conti nuïteit worden aangeboden. Ook burgemeester E. Jong mans was zeer te spreken over het leerlingenproject in St Kruis. „Wij hebben al enkele malen hiermee gewerkt zoals BESTECH BV is een nieuwe onderne ming in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. De naam is afgeleid van het vakgebied waarin het bedrijf zich beweegt: bestu ringstechniek. Meer specifiek alles wat te maken heeft met industriële procesauto matisering. Het bedrijf betrekt per 1 de cember het voormalige pand van de NMB in Sas van Gent Van daaruit gaat Be- stech zich niet alleen richten op Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook op de Belgische, Midden-Zeeuwse en Westbra bantse industrieën. Initiatiefnemer en toekomstig directeur R. van Gorp uit IJ- zendijke schat dat er in het eerste jaar zo'n man of tien voor het bedrijf werk zaam zullen zijn. Of dat aantal nog zal groeien is volgens hem eerder afhankelijk van het aanbod van deskundige mensen, dan van het aanbod van werk. Door Ronald Verstraten DOOR DE stijging van prijzen van grond stoffen en energie en door de toename van concurrentie, is in de procesindustrie de noodzaak van een meer optimale bedrijfs voering toegenomen. De produktieproces- sen moeten efficiënter, er moet dichter bij de 'grenswaarden' worden gewerkt. De ontwikkelingen op het gebied van "meet- en regeltechniek' - Van Gorp: 'zo heette dat vroe ger, 'besturingstechniek' is nu misschien een be tere benaming' - hebben niet stilgestaan. De mechanische regelaars werden opgevolgd door hydraulische en pneumatische, om tenslotte een nieuw broertje te krijgen in de vorm van elec- tronische digitale regelsystemen. Met behulp van de computer dus. Van Gorp - hij omschrijft zichzelf als 'tech neut' - zit al dertig jaar in het vak, werkte voor Amerikaanse bedrijven en de laatste jaren voor Dow in Terneuzen. Zijn vakgebied is volgens hem altijd "vaag' gebleven. „Er is altijd een te kort geweest aan mensen. Dertig jaar geleden was er helemaal geen opleiding. Nu is er langza merhand wel wat, maar op verschillend niveau. Vroeger leerde men wel wat in de praktijk, maar dat is nu niet meer mogelijk. Het vak heeft zich zowel in de breedte als in de diepte enorm uitgebreid. Er zijn veel meer specialisaties geko men. Je kunt stellen dat, zoals dat voor de hele automatiseringswereld geldt, er sprake is van een 'overspannen markt'." Een ander spanningsveld is volgens hem dat tussen de theorie en de praktijk. „Er wordt wel opgeleid aan de universiteiten, maar die kennis wordt niet toegepast. Iemand met zo'n opleiding kun je geen ontwerp voor een fabriek laten ma ken, want ze hebben geen idee van de praktijk. Ze hebben nooit geleerd om rekening te houden met tijdsdruk of met geld. Want dat blijft toch waar het om gaat: geld." En dat is volgens hem ook het grote verschil met automatisering op administratief gebied. Hij vergelijkt het met de computer van een bank. Als daar wat misgaat, komt je bankafschrift gewoon een dag later. „Maar als er in de procesindustrie iets misgaat heb je geen produkt. En geen produkt betekent geen geld. Daarom hebben de meeste fabrieken ook dubbele systemen." De komst van de electronische regeltechnieken hebben de zaak niet alleen sneller en overzich telijker gemaakt. „Je krijgt een concentratie van informatie op meterslange meetpanelen. Dat heeft allerlei effecten. Extra gegevens, veel 1 Oprichter R. van Gorp van Bestech: 'Er is een groot tekort in deze sector' FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER meer informatie van de computer. Dat is na tuurlijk prettig, maar het moet ook verwerkt worden. Belangrijk is dan: hoe gedraagt zich het proces binnen een fabriek. Je kimt veel sneller zien dan vroeger of Je binnen je gestelde grenzen blijft. En dat wordt steeds meer verfijnd, met als gevolg een heel andere manier van bediening." Die loopt paralel aan het gebruik van computers op ander terreinen en is voor velen 'even wen nen'. Van Gorp: „Traditioneel wordt een fabriek ontworpen door een ingenieursbureau. Maar die hebben dit aspect ook nog niet kunnen 'oppik ken', ze kunnen dat niet aan. Sn er is wat dienst verlening op dit terrein betreft praktisch nie mand bezig. In de hele wereld is er maar een klein aantal gespecialiseerde bedrijven. In Europa kun je ie op de vingers van misschien niet één, maar toch zeker niet op die van meer dan twee handen tellen. Er is een groot tekort in deze sector. En op dat toepassingsgebied gaan we ons specifiek richten. We zijn dus redelijk 'uniek'." Bestech wil zich vanuit dat gegeven ook bezig houden met training van personeel. „Stel, een bedrijf wil automatiseren. Dan willen wij graag het totaal-project doen: vanuit de basiseisen ko men tot een systeem. Daar hoort ook training van de gebruiker bijde operators, maar ook het management en de onderhoudsmensen. Ze moe ten als het ware de 'gebruiksaanwijzing' leren." Het bedrijf gaat zich, zoals gezegd, in Sas van Gent vestigen. Maar het heeft wel wat voeten in de aarde gehad, voor een geschikt pand kon worden gevonden. „Huisvesting, dat was hier in Zeeuwsch-Vlaanderen een praktisch probleem. Daar was ik nogal verwonderd over, want je hebt hier een concentratie van bedrijven, maar nauwelijks kantoorfaciliteitea Ik kom uit de Randstad en daar heb je allerlei kantoorgebou wen. Maar hier is er - met uitzondering van het Schuttershof, en dat zit ook propvol - eigenlijk niets. Daar zou toch eens iets aan moeten gebeu ren, want ik ben natuurlijk niet de enige die op dat probleem stuit." AMSTERDAM, 25 november - Aardappeltermij nmarktIn bintje 50 mm, oogst 86, werden 88 contracten verhandeld voor leve ring april bij een prijs van 27,50 tot 27,20 per 100 kg en 30 con tracten levering mei tegen f 28,10 tot 28,00. De stemming was prijshoudend. KAPELLE, 25 november - Krul andijvie: k!2 A 58. Andijvie na tuur: kil A 170-180, kl2 A 70. Bloemkool natuur: kl2 08 150,0 130, -10 40. Boerenkool: kil u Breekpeen: kil 20 30-33,40 40, lij 20 28. Spruiten ongeschoond: kil A 71. Witlof: kl2 A 210-220, B 14}. 180. Prei: kl2 A 62-90. Rode kool kil Al 17, BI 12. Savooie kool: kj A 43. Witte kool: kil B 17. Ui», kg: kl2 MI 13. Peterselie bos: kl] 74-75. Selderij bos: kil 71. Kno|. selderij met blad st. kl2 20 li Knolselderij zonder blad kg: k|| 31 Late aardappelen: kil BO n MI 13, kl2 BO 18, MI 8-18. 'Wc moeten soms net zo hard werken als volwaseen stratema kers', vinden de leerlingen die in St-Kruis de Dorpsstraat opnieuw be straten TOTO DE STEM/C0RJ8EB0CR bij de Kaaipoort en de toren. Wij zijn er mee gediend, maar de vakleerling in spé ook. Er is nog veel weg- en waterbouw in Aardenburg te verzetten. Een leerling-bouwplaats, waar jon geren vakbekwaam worden gemaakt, voorziet in een streekbehoefte". Daarna bracht het gezel schap een bezoek aan de werk plek, waar met veel verschil lende materialen wordt ge werkt „We moeten soms net zo hard werken als volwassen stratemakers", aldus een van de leerlingen. Het karwei dient, ijs en weder dienend», binnen tweeëneenhalve maand gereed te zijn. Van onze verslaggever SLUIS - „Uit de begroting 1996 en de daarbij beho rende investeringslijst blijkt dat er wel degelijk vi sie en beleid heerst bij het dagelijks bestuur van de gemeente." Burgemeester M. Everaers van Sluis wees donderdagavond laat, tijdens de begrotingsbe handeling, de in de algemene beschouwingen van D66 geuite kritiek dan ook van de hand. H. Maaclée (D66) had bij het be sturen van de gemeente een ze kere matheid bespeurt, overi gens ook bij zichzelf zoals hij zei. „Het gemeentebestuur is niet herkenbaar voor de bur ger", merkte hij op. Everaers begreep dit niet hele maal. „Wij laten niets aan ons voorbijgaan. Elk collegelid is aanspreekbaar voor de burger en elke suggestie of vraag wordt door ons serieus behan delt". Wat betreft de alertheid van het college wees Everaers erop dat afgelopen jaren door Sluis flink wat subsidies zijn binnengehaald. „Wij moeten ons wel realiseren dat wij een kleine gemeente zijn en moeten oppassen dat niet op een be paald moment wordt gezegd: daar heb je Sluis weer". Voorbeeld voor de gang van zaken elders geld aan te trek ken voor Sluise zaken is de noodzakelijk aanpassing van de basisschool in Retranche- ment. De prognoses van het leerlingental, van 40 nu naar 29 straks, zijn voor de onderwijs inspectie in ieder geval reden niet bij te springen in de beno digde vijftig mille. Geprobeerd wordt nog om uit de pot voor het kleine kernenbeleid hier voor geld binnen te halen. „En anders zullen wij met de raad moeten beslissen het geld uit eigen zak te betalen", zei Eve raers. Verschillende fracties hadden vraagtekens gezet bij de 20 mille die jaarlijks wordt ge stopt in de stichting Promotie Sluis. D66 sprak in dit verband van een 'onduidelijke onderne ming' en vroeg op men hier geld in moet blijven pompen en CDA-woordvoerder T. Tas vond dat eerst maar afgere kend moest worden voor dé ge meente tot uitbetaling over gaat. Everaers wees erop dat de stichting bij tal van activiteiten betrokken was, dat ze - zoals elke vereniging - in het begin van het diensljaar een voor schot krijgt dat wordt verre- Burgemeester Itf. Everaers..wèl visie.. - FOTO DE STEM/CORJ OEBCel kend na vaststelling van dij Jaarrekening. Overigens z hij een gesprek tussen raad «tichtinf toe. De raad kan overigens del mouwen opstropen. Er komen] diverse voorstellen en notities] in zijn richting. Zo wordt de I parkeerproblematiek onder de loep genomen en staat recon structie van de Hoogstreit I hoog op het verlanglijstje. Die reconstructie vindt plaats in overleg met de betrokken be j woners, die hun zegje tijden! j een inspraakavond mogen doen. Binnenkort valt ook de beslis- j sing over het in te richten I Zwinmuseum waarvoor de I aankoop van een fiks aai vogels op het programma staat I Desgevraagd door WD dacht burgemeester Everaers dat het museum was te realiseren voor rond 250.000 gulden. Het Streeklandbouwmu- seum blijft nog even een zor genkindje. „Er zijn subsidia mogelijk om het museum op tl knappen maar dat zal ook een I fikse financiële inspanning vereisen van Aardenburg Oostburg." Vsn onze correspondent SLUIS - Vandaag, zaterdag 26 november, bezoekt Sint-Nicolaas Sluis. Vanuit België zal hij omstreeks 14.30 uur arriveren op het parkeerterrein aan de Sint-Annastraat. Na een rondrit van een uur en een kwartier door Sluis wordt hij met enkele Pieten in het stadhuis verwacht. Bur gemeesters Everaers zal de goed-heilig-man daar ontvan gen in he bijzijn van de jongste Sluizenaar3. De kinderen van 1 tot en met 3 jaar ontvangen daarvoor een uitnodi ging. Tijdens de rondrit wordt de Sint vooraf gegaan door het plaatselijke muziekgezelschap Apollo. Wegens de grote drukte op 5 december zal de Sint op 1 december de openbare en christelijke school bezoeken. De volgende dag staat de RK basisschool in de agenda van Sint-Nicolaas. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De fracties van CDA en PvdA in de Terneuzense gemeenteraad zijn van mening dat het col lege de bouwontwikkelin- gen in de Scheldestad nauwlettend in het oog moeten houden en waar mogelijk zijn invloed moet laten gelden. De CDA-fractievoorzitter P. Hamelink vroeg het college otn de raad periodiek op de hoogte te houden van de ontwikkeling aan de Scheldeboulevard, over de herverdeling van de velden in het Zuidersportpark en op het terrein van het JulianwiH kenhuis dat onlangs door «>1 projectontwikkelaar werd a»n' gekocht Hamelink zei te vrezen vo»l de invulling van de plannen Q het ziekenhuisterrein, willen daar absoluut tweede kabouterdorp," beW'l drukte Hamelink. Wethou<*'| W. Gosselaar (openbare w^T ken) toonde zich bereid om f®1 vinger aan de pols te houd®| maar wist geen repliek te PI ven op Hamelinks kabouW' I land omdat hij niet wist L dat lag. De CD A-er bracht ui<j I komst door te vertellen d*t™| het bungalowwijkje aan Oesterputten bedoelde. HOEZO ZIJN jongerencentra voor de brave burgers een steen des aanstoots? Nergens voor nodig. Dat bewees jonge rencentrum Jamasj in Ter neuzen vorige week, door een optreden van een groep in het Acid House genre af te zeg gen. The Cassandra Complex een van de vaderlandse groe pen die zeer bedreven zijn in dit psychedelisch electronisch dansgeweld, zou zaterdag 1£ november in Terneuzen op treden. Alles was geregeld Toen kwamen volgens eer persbericht van Jamasj 'op het laatste moment met de be lachelijke eis dat ze alleen op en muziekinstallatie met eer vermogen van 4000 watt wil den spelen. Wij hebben ge weigerd om hier aan toe te ge ven, omdat wij dit onze bezoe kers, de buurt en onszelf nie' wilden aandoen'. Ter vergelij king meldt Jamasj dat hei Zuidlandtheater slechts ovei een installatie van 750 wat beschikt. Toch slaagden de vrijwilli gers van het jongerencentrunr erin een goede vervanger tt krijgen. De Belgische New Beat formatie Vomito Negrc (zich bewegend in het zelfdt muzikale veld als The Cas sandra Complex) werd bereic gevonden naar Terneuzen tt komen. Opnieuw sloeg he noodlot toe. De zanger van dt band brak zijn voet, zodat hei concert moest worden uitge steld. Tenslotte greep Jamas; terug op het lang niet zo mo dieuze hardcore-punk genre Met kleinere installaties maar zeker zo luid klinkende namen, maakte ze er voor dt liefhebbers toch een ge slaagde avond van. Ze zingen: 'Wien, Wien nur dJ en 'Aan de Amsterdamse grac Maar jij mijn dorpje fijn, bent altijd in mijn gedachten. Eeuwig in beweging in de eb e van het doodgewone dagelij k voel ik het kloppen van je brui voel ik wat je nam en wat je h Want onder dat machtige hei van zonlicht en grauwe, donkc ligt mijn oude dorpje te pratei een taal, die alleen een Bressie De taal van de zee, de dood en van liefde en haat, van oorlog de taal, die de moeders hun ki en die vader spreekt, als hij Schelte van Jelgershuis BIJ BRAND kunnen er geei helpende handen genoeg zijr, Dat moet burgemeester F. Ja cobs van Hulst dinsdag ge dacht hebben toen de rodi haan kraaide vanaf de voor malige Levensschool. De bur gervader greep dan ook he eerste het beste waterkano: dat hij tegenkwam en brach het meteen in stelling om d vlammenzee te lijf te gaar Maar verder dan dat ging d Prille carrière als pompie: Burgemeester F. Jacobs sv

de Stem | 1988 | | pagina 22