Gerard van de Walle hangt helm aan de wilgen Hulst: parkeerboetes straks in eigen kas der mosterd. Jiisatorisch BURGEMEESTER HONTENISSE LEIDT TEAM VOOR NCRY-RADIOSPEL ONDERCOMMANDANT VERLAAT HULSTER BRANDWEER MET PHN IN HET HART DE STEM Bewoners De Sterre krijgen cadeau SCHIETINGEN PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTE OOSTBURG ENDMAKING directeur DE STEM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1988^ KLOOSTERZANDE - Burgemees ter A. Kessen van Hontenisse roept de knappe koppen in zijn gemeente bij elkaar om de hoofdprijs te win nen van het NCRV-radiospel Heer en Meester. Broekje Installatie politiechef Kint in Sas Polen Paraat Hulst St.-Jansteen Lamswaarde Sinterklaas komt in Clinge Service Weekenddienst Stem-redactie briek om te zoenen I or particulieren bedankje, jubileum, receptie, oorte, verloving, overwinning, *en, Abraham, openbare dank, ar door, mag best eens in de op de pagina familieberichten, t niet en duur hoeft het niet te regels kosten een tientje), el per kolom 2,00. Eén grote a 2,55. Voor het plaatsen van eelding met een formaat van 35 rekenen wij 14,05 toeslag, rieven op aanvraag. Bij niet- aling wordt f 4,00 adm.kosten o's worden niet geretourneerd. 442 of geef uw tekst 2 dagen g af bij één van onze kantoren, opgaven stuurt u eveneens 2 plaatsing naar Postbus 3229, a. Schriftelijke opgaven worden geaccepteerd indien naam en ~nd zijn, ook indien uw betaling Wij behouden ons het recht zonder opgaaf van redenen te weigeren, klachten bereiken over de behoudt de uitgever zich het de naam van de opdrachtgever bekend te geven, erenigingsnleuws op 2 kolom op donderdag. an en 8 nov. 36911 Dit meisje wordt vandaag 21 JAAR H.G. van pa, ma en Michael n wethouders van Oostburg ma- t vanaf maandag 28 november tot 2 december a.s. in de gemeente rote inzameling wordt gehouden isch afval. wordt als volgt afgelegd: ovember: itzondering van Het Heem, Zan- ebied omsloten door de Lange- Boulevard en Dorpsstraat, vember: skens dat op maandag niet is be at, Groede en Waterlandkerkje, november: wvliet, Zuidzande en het deel van rg ten noorden van de lijn Brede- rijstraat, Burchtstraat, Raadhuis- sestraat en de Oude Haven, ecember: 'ber: IJzendijke. rmatie over het ophaalschema en aanwezigheid van chemisch af- itengebied kan men altijd bellen "entesecretarie, tel. 01170-7000 echtstreeks tel. 01170-7333. ovember 1988 Burgemeester en wethouders voornoemd, J. Kruize, burgemeester O. Geerse, secretaris itiebedrijf gespecialiseerd an het managementteam indelaar. chnische affiniteit alsook ewerkers te stimuleren en onge manager (ongeveer no nonsense" principe is JREAU 5HOVEN ving en Selectie/OAWS Denktank jaagt op tien mille Van onze verslaggever Als Hontenisse in de prijzen valt, gaat de prijs van 10.000 gulden naar de aanleg van een muziekkapel op het Hof te Zan- deplein. Donderdag 1 december reizen Kessen, raadslid C. Roctus en bankemployee J. de Maat af naar de radiostudio in Hilversum, om het op te nemen tegen een team uit Schipluiden bij Delft. De vragen in de quiz gaan over uiteenlopende on derwerpen als actualiteit, muziek, media, film en literatuur. Om Kessen en zijn manschappen te steunen, is er een 'denktank' in het leven geroepen die van uit het Hontenisser stadhuis ondersteuning moet geven. In de eerste ronde van de quiz kun nen de knappe koppen naar Hilversum bellen, in de tweede ronde kan Kessen zelf een beroep doen op de deskundigen. De 'denktank' bestaat uit onder andere gemeentesecretaris B. de Schepper en de hoogste ambtenaren van de ge meente, die die dag vrij zijn in verband met de verhuizing van het ambtelijk apparaat naar het voormalige pand Collot. Maar ook de burgers van Hontenisse kunnen hun burgervader steunen in de jacht op de hoofdprijs. De NCRV zal in de uitzending een speciaal 06-nummer bekendmaken waarmee ze de studio kunnen bellen. Kessen: „We kunnen ieders steun gebruiken". De quizmaster is Henk Mouwe. Het spel kent dit seizoen dertig ronden, met telkens twee ge meentelijke teams. In mei spelen de beste vier de halve finale, waarna de beste twee om de hoodprijs mogen knokken. Hontenisse is na Middelburg de tweede Zeeuwse gemeente die aan Heer en Meester deelneemt. Op dit moment gaat Schiermonnikoog aan de leiding met 55 punten. Kessen heeft volop vertrouwen in de intellec tuele capaciteiten van zijn onderdanen. Hij is in ieder geval niet bang van Schipluiden, een plaats met ongeveer evenveel inwoners als Hon tenisse. Hontenisse is echter verdeeld over meer kernen. „Wij zijn dus kernachtiger", stelt de burgemeester optimistisch. Door Joep Trommelen HULST - Vandaag is het zijn laatste dag bij de vrij willige brandweer van Hulst. Plaatsvervangend commandant Gerard van de Walle hangt zijn helm voor goed aan de wilgen. Met pijn in het hart, want hij had best door willen gaan. Maar een brandweerman mag niet ouder dan 55 zijn. „Ik ben niet zo'n vut-type", zegt hij zelf. Toen hem in 1957 gevraagd werd bij de brandweer te ko men, was hij niet eens zo geïn teresseerd in het verschijnsel brand. Chauffeur zijn sprak hem wel aan. Toch doorliep Van de Walle de complete hiër archie en werd zelfs de instruc teur van alle nieuwkomers. Voordat hij het zelf in de gaten had, raakte hij verslingerd aan het korps Hulst. „De betrok kenheid is steeds gegroeid. Het is moeilijk een antwoord te ge ven op de vraag wat de brand weer aantrekkelijk maakt, iedere keer word je geconfron- te. met het verschijnsel brand. Als mens moet je tegen de natuur vechten, wat niet al tijd meteen lukt. Je hebt nooit een brand waarvan wij ach teraf zeggen: zo, dat hebben we nou eens even fijn geblust. Als team vinden we altijd dat we moeten proberen de volgende keer nog sneller aanwezig te zijn of nog beter te werken. Dat is de uitdaging. Bovendien is een brand iedere keer anders". Gerard van de Walle heeft de Hulster brandweer zien veran deren. Eind jaren vijftig telde het korps 25 spuitgasten, die zich met vrij primitieve midde len moesten behelpen. „Een op leiding was er nog niet. Als jong broekje moest je gewoon mee naar een brand en dan maar kijken hoe de ouderen het deden. Daar moest je het van leren". Maar de techniek maakte Van onze verslaggever AXEL/SAS VAN GENT - De nieuwbenoemde groepscom mandant E. Kint van de rijks politie Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen (Axel/Sas van Gent) wordt op donderdag 8 december officieel geïnstal leerd. Dat gebeurt tijdens een bijeen komst in het gemeentehuis van Sas van Gent. De plechtigheid begint om 11.00 uur. PAGBIAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Dergen op Zoom, Zuivelstraat 26 Roosendaal, Molenstraat 45. Telefoonnummers °P Pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00uur. ledactie Bas Augustijn (editiechef), frank Deij (plv editiechef), Joyce Ernest, Theo Giele, peter de Jong. fotografen Dick de Boer en Ben Steffen. Advertentie-exploitatie: mspecteur: H. Muurmans, Privé tel. 01608-20894. 18-10 Van de Walle: 'Die pieper zal ik missen'. keer op keer een sprong voor waarts. Hogedrukspuiten en persluchtmaskers deden bij voorbeeld hun intrede. Het af gelopen jaar kreeg de orand- weer een deel van de taken van de voormalige Bescherming Bevolking. De brandweer moet 'levensreddende handelingen' kunnen verrichten. Binnen de huidige sterkte wel te verstaan. Daarom zijn er onder andere grotere pompen en slangen met een grotere diameter aange schaft, om brandweermannen vrij te maken voor dit werk. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Tegenwoordig telt het korps 75 leden, en is het de trotse bezit ter van een nieuwe perslucht- uitrusting en een nieuwe lad derwagen. Van de Walle heeft altijd met plezier deelgenomen aan de internationale wedstrijden waaraan Hulst meedeed. Sind het behalen van het Neder lands Kampioenschap in 1975 in Doorn, een van de hoogte punten van Van der Walle's carrière, ging Hulst regelmatig de grens over. „Heel plezierig heb ik dat altijd gevonden", vertelt Van de Walle. „En het heeft ook grote voordelen. In ternationaal ervaring opdoen is een goede oefening. Bovendien ontstaan er contacten met brandweermensen uit andere landen, en daar kun je altijd iets van leren". „Oostenrijk en Duitsland von den misschien dat ze iets goed te maken hadden na de oorlog. Ik weet het niet precies, maar in ieder geval nam Oostenrijk het initiatief voor een soort Olympiade. De komende zomer moet Hulst weer naar Polen voor zo'n ontmoeting. Op een van die olympiades zijn de con tacten met Polen ontstaan. Uit die vriendschap kwam voort dat ik in 1981 samen met L. Polfliet een voedseltransport naar Polen heb gebracht. We gingen in Hulst met de pet rond en binnen de kortste keren hadden we veertigduizend gul den bij elkaar. Daarvoor koch ten we voedsel en gingen naar Polen, toen daar de staat van beleg was afgekondigd. Ik vind nog steeds dat we toen ontzet tend veel steun van het ge meentebestuur en van de be drijven hebben gehad. Dat was een geweldige ervaring". Toch is het werk van de brandweer man niet altijd om geven door een waas van ro mantiek. Een grote brand is be paald geen pretje. Hij herrin- nert zich nog de grote brand in warenhuis Wilking, waar te-' •genwoordig Tiffany is geves tigd. „Dat was een van de grootste branden die ik heb meegemaakt. Ik moest vanuit mijn huis aan de Minderbroe derstraat gaan blussen, terwijl mijn vrouw met emmers water het dak van ons huis nat stond te houden. De vonken vlogen direct onze kant op". De vertrekkende plaatsver vangend commandant is zeer te spreken over de kwaliteit van het korps Hulst. „Hulst heeft altijd goed in het materiaal ge zeten. In 1958 hadden we twee of drie wagens. In 1970 kregen we een ladderwagen, en het hele korps groeide. Het ge meentebestuur heeft altijd goed voor ons gezorgd, dat moet gezegd worden". Hij is vooral te spreken over de voor malige burgemeester Molthof. „Die man stond honderd pro cent achter ons. Toen we bij voorbeeld contacten hadden met Belgen die nog geen pers luchtopleiding hadden, was er voor hem geen enkele probleem om ons pro deo de Belgische collega's te laten opleiden. Die hebben daar zelfs een onder scheiding voor gehad waar ze geweldig trots op zijn. Ook de banden met Polen kregen de volle steun van hem". Van de Walle heeft het altijd geweldig druk gehad met zijn werk voor de brandweer. Vier of vijf avonden in de week weg zijn is niets bijzonders. Oplei den, zelf bijblijven, oefenen, vergaderen; het slokt enorm veel tijd op. En dan kan er ieder moment een alarm ko men. Van de Walle is ruim der tig jaar paraat geweest. Van daag stopt hij ermee. Tijdens de jaarlijkse avond van de brandweer in Tiffany zal bur gemeester F. Jacobs hem toe spreken. Eerder op de dag zet de internationale ploeg van de brandweer hem in de bloe metjes tijdens een besloten bij eenkomst. Wat hem blijvend herinnert aan de afgelopen dertig jaar is een aantal prachtige brand weerhelmen. Hij heeft er zelfs een gehad van een brandweer man uit New York. In zijn broekzak zit nog steeds de se mafoon die hem op ieder mo ment van de dag oproepbaar maakt. „Die pieper draag ik al tijd bij me", mijmert hij. „Die zal ik missen in mijn zak". Van onze correspondente HULST - De bewoners van het instituut voor geestelijk gehandicapten De Sterre in Clinge kregen gisteren een speeltafel. De speeltafel bevat een totaal leer- en speelpakket. Het is te monteren op een invalidenwa- gen en kan ook los opgesteld worden. De 'spelers' kunnen kiezen uit tien platen. De tafel werd overhandigd door A. van Dijkhuizen en G. Simonse van de ondernemings raad Koninklijke Maatschappij De Schelde uit Vlissingen/Ter- neuzen. Het personeel van De Schelde brengt elk jaar een be drag bijeen dat verdubbeld wordt door de directie. Daarna wordt een keuze gemaakt uit verschillende aanvragen en dit jaar was De Sterre weer een van de gelukkigen. In de koffiezaal vertelde het hoofd van de afdeling bezig heid en ontwikkeling Mie Teu- chies hoe de speeltafel werkte. Direct daarna werd er gretig gebruik van gemaakt. De bewoners zorgden voor een verrassing. De gulle schen kers kregen op hun beurt een cadeautje: een eigengemaakt schilderijtje. Mevrouw Mie Teuchies toont waaruit het cadeau be staat: een leer- en speelpak ket, dat op een invalidenwa- gen kan worden gemonteerd - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER DANSAVOND - Dansclub Flamingo houdt zaterdag 26 november in gemeenschaps huis Malpertuus een speciale dansavond, die geleid wordt door dansschool Rose de Lein uit Brugge. Tijdens de avond brengt Sinterklaas een be zoek. Aanvang 21.00 uur. DANSEN - De Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen houdt zaterdag 3 december een dansvond in gemeen schapshuis Malpertuus voor iedereen boven de vijftig jaar, aanvang 20.00 uur. Ook wordt een loterij gehouden en en kele spelletjes bingo gespeeld. UITSTAPJE - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen maakt dinsdag 6 de cember een uitstapje naar de suikerfabriek in Tienen of naar de bierbrouwerij in Hoeigaarden. De start is om 07.15 uur aan de Molentraat Na de middagmaaltijd wordt een show bezocht met zang, dans en muziek van Belgische artiesten. De dag wordt be sloten met een koffiemaaltijd en een verloting. Opgave tot 27 november. Mochten er na die datum nog plaatsen be schikbaar zijn, dan kunnen ook niet-leden mee. EXCURSIE - Voor de laatste keer dit jaar houdt De Stelkluut een excursie in het waterwingebied van de WMZ onder leiding van Edie Bo- gaert. Tijdens de tocht hoopt men veel vogels te zien die vaste bewoners zijn, zoals pa trijs, fazant, waterhoen en meerkoet. Verzamelen voor deze excursie om 09.30 uur bij Interjute aan de Molenstraat, waar de tocht om 11.30 uur ook eindigt. Regenkleding en laarzen worden aangeraden. JUBILARIS - Fanfare Wel doen door Vermaak heeft de 90-jarige L. van Duyse, al 55 jaar lid van de fanfare, ge huldigd. Vanwege zijn hoge leeftijd vond de huldiging af gelopen zondag plaats in be jaardoord De Lindenhof in Zuiddorpe, waar hij woont. De voorzitter van Wedoen door Vermaak prees het vele werk dat Van Duyse voor de fanfare heeft gedaan. Hij was als lokaalhouder en ook en kele jaren als bestuurslid een van de pioniers van de hon derdjarige vereniging. Voor zitter A. van Dorsselaer prees hem ook namens de Westbra bantse en Zeeuwse Muziek- bond: Van Duyse mocht het gouden insigne met robijn en de daarbij behorende oor konde in ontvangst nemen. De jubilaris zelf noemde het wonderbaarlijk dat in een klein dorp als Clinge zo'n flo rerende vereniging kan be staan en prees zich gelukkig lid van de fanfare te zij n. EXCURSIE - Het Katholiek Vrouwengilde maakte don derdag I december een uit stapje naar Utrecht, waar een bezoek wordt gebracht aan het Catharijnenconvent. Des kundige gidsen leiden de be zoekers rond in het fraaie vijftiende eeuwse klooster waar men een beeld krijgt van de christelijke cultuur in Nederland door de eeuwen heen. 's Middags is er gele genheid om een kijkje te ne men in het exclusieve mode centrum La Vie. BEJAARDENSCHIETING - Woensdag 30 november houdt de Schuttersociëteit Groot Hulst een bejaardenschieting in café De Kroon. Aanvang 13.30 uur. BRIDGE - In café De Vier Jaargetijden speelden de le den van de bridgeclub de eer ste wedstrijd van de winter competitie. Het was een draaiende Mitchell met elf paren. Uitslag: 1. heren Aarts-Baggen, 2. mevrouw Van Cauteren-de heer De Booy, 3. heren Van Aart-De Kerf. ST.-JANSTEEN - Bejaarden schieting, zaal De Warande, 39 schutters: hoge vogel: A. Cap, Kieldrecht; eerste zij vogel: A. Smet, Koewacht; tweede zij vo gel: C. d'Hooghe, Heikant; groot ste aantal (5): C. Rottier, St.-Jan steen. OVEZANDE - Zaal Bar R2, Spes Nostra, 41 schutters: Wip 1: hoge vogel en eerste klep: P. Boon man; eerste zijvogel: H. Franse; tweede zij vogel: P. de Jonge, al len Willem Teil; tweede klep: J. van Steenbergen; derde klep: Jaap Rentmeester; grootste aan tal (6): C. Rentmeester, allen Wil lem Teil; vliegende vogels: H. Rentmeester, Willem Tell en B. Meijer, St.-Andries. Wip 2: eerste hoge vogel: L. Rentmeester; tweede hoge vogel: P. Boonman, beiden Willem Teil; eerste zij vo gel: W. Fayaers, Spes Nostra; tweede zij vogel: J. van Steenber gen; derde zij vogel: Jaap Rent meester, beiden Willem Teil. 'S-HEERENHOEK Bejaarden schieting, zaal De Korenbeurs, 26 schutters: eerste hoge vogel: L. Verdonk, Concordia; tweede hoge en eerste zij vogel: P. Maat, Zorgvlied; tweede zij vogel: C. van de Dries, Soranus; derde zij vogel L. de Jonge, Concordia; vierde zij vogel: C. Stouthamer, Edele Handboog; grootste aantal (7): L. de Jonge, Concordia; vlie gende vogel: E. Rentmeester, Willemn Teil. De volgende schie ting is dinsdag 6 december. Van onze verslaggever HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst gaan bekijken of het mogelijk is foutparkeerders alsnog een bedrag aan de gemeente te laten betalen in plaats van de gebruikelijke parkeer boete. Wethouder G. van de Voorde zei dat deze week tijdens de raadsvergadering, naar aanlei ding van een suggestie van A. de Booij (WD). Die wapperde met een kran- tebericht over een soortgelijk initiatief in Den Haag. Daar worden foutparkeerders in de gelegenheid gesteld alsnog snel Van onze correspondent CLINGE - In het kader van zijn jaarlijkse trektocht door Nederland, brengt Sin terklaas morgen, zondag 27 november, een bezoek aan Clinge. Om 14.00 uur arriveert de Sint met zijn zwarte pieten op het kruispunt Frans Halsstraat en Papaverweg, waar hij door de fanfare Weldoen door Ver maak werd afgehaald. Met de muziek voorop trekt hij vervol gens door de Kennedylaan, Rembrandtstraat, Ruiterlaan, Beukelszstraat, Beatrixstraat, Julianastraat en dan verder naar gemeenschapshuis Mal pertuus. Rond 14.30 bekijkt de Sint daar de tekeningen die de kin deren voor hem hebbe ge maakt, en de driecteur van ba sisschool St. Bernardus, K. Lansu, spreekt hem daar toe. De Sint zelf richt ook enkele woorden tot de kinderen, en reikt vervolgens de prijzen uit aan de makers van de mooiste tekeningen. De kinderen krij gen tenslotte een zakje snoep, en de Sint heeft voor iedereen een goed woordje. een bedrag van een gulden of vijftien neer te tellen. In ruil daarvoor wordt hun parkeer bon van 35 gulden verscheurd. B en W bleken het bericht ook al gelezen te hebben en willen zich nu ook over die mo gelijkheid beraden. Immers, nu verdwijnen alle parkeerboetes in de kas van het ministerie van justitie en wordt de ge meente er financieel niets wijzer van. Het betaald parkeren maakte gisteren overigens ook op andere fronten de tongen weer los. W. de Brouwer (Ge meenschappelijke Belangen) vond dat marktkooplieden voor een parkeerontheffing best meer kunnen betalen dan de huidige vijftien gulden per jaar, zoals de inwoners binnen het betaald perkeren gebied betalen. Hij opperde meteen die bewoners die ook een bedrijf hebben 360 gulden te laten neertellen. Net als de bedrijven zonder woning. A. de Booij (WD) kon wat de ontheffing voor de marktkoop lieden betreft' wel met De Brouwer meegaan. Maar wet houder G. van de Voorde wees de suggestie meteen van de hand. Volgens hem is het een algemeen gebruik dat markt kooplieden in gebieden waar betaald parkeren geldt een ont heffing krijgen. „Een kwestie van service", aldus de wethou der, die wel aankondigde dat B en W zich nog zullen beraden over het huidige tarief van vijftien gulden. Voor redactionele zaken, niet voor advertenties of bezorgklachten, kunt u dit weekeinde terecht bij Rein van der Helm 01170- 3370. B.g.g. 01153-1534. Zondagmiddag 01150- 18924.

de Stem | 1988 | | pagina 19