Ik Q IN TERNEUZEN TUSSEN BRUG SLUISKIL EN COKESFABRIEK 'Mondriaans' kunstwerk bij nieuw ziekenhuis Ooievaar voelt zich thuis bij Dow Weerman Willy Ton boete geëist voor fraude bij taxibedrijf Eis twee jaar cel voor brute verkrachting 'Bezuinigingen in de zorgsector succesvol' P. HOMMEL B.V. Don wil twee gulden per Zeeuw voor gehandicapten A62 In de tweede plaats leidt ;rgoeding fiscaal onbelast, ^ptimaalhypotheek ieder- ook aantrekkelijk voor u. iad Uw officiële Mercedes Benz dealer OFFICIER: 'JAREN GEKNOEID MET OPGAVEN OMZETBELASTING' TERNEUZEN - Er komt een diepgaand onder zoek naar de mogelijke aanleg van een nieuwe dokhaven tussen de brug van Sluiskil en de Co- kesfabriek. Voorbeeld ZATERDAG 26 NOVEMBER 1988 tm STICHTING VERPLEEG RUSTHUIZEN: Prestatie Drie katten in Axel vergiftigd Stagnatie Driewegen en Spui binnen kort op kabel IS theek ïeid luit. perdeel van de wijk lisch opvallende t een L-vormige bpen keuken. Enkele En garage. I- per mnd.* naakt ook het plan i de wijk Meilust. Iele 4-kamerwoningen j en achtertuin. L- per mnd.* ie o' ■vet de Xoot» .op ito?* »ettd,eJ® -Xn\ted»- Iwtft altijd zéér nooie ,.«lir-|iri«tt" op Waspik 04168-1236 DE STEM VAN ZEELAND Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor "ja renlang bot geknoei met de opgaven voor de omzetbe lasting' eiste officier van justitie mr. Stein vrijdag voor de rechtbank in Mid delburg een boete van ƒ100.000 tegen de Middel burgse Taxicentrale BV. De iwee directeuren, A.A. (48) uit Vrouwenpolder en A. y.d. V. (51) uit Veere, hoor den gevangenisstraffen van 3 maanden tegen zich eisen. Tegen een derde verdachte (de 32-jarige Middelburger H.W.) eiste de officier twee weken voorwaardelijk met daarnaast een boete van 1000. De feiten kwamen aan het licht tijdens een onderzoek van de boeken in mei '87, waarbij aanmerkelijke verschillen werden geconstateerd tussen de werkelijke onkosten en op gaven voor de omzetbelasting. Over een periode van vijf jaar kwamen de controleurs hierbij tot een bedrag van ruim twee ton, waardoor de staat voor ruim ƒ21.000 zou zijn bena deeld. Uit nader onderzoek bleek dat er sprake was van valse facturen in de boekhou ding, het zwart uitbetalen van chauffeurs; privé-uitgaven van beide directeuren werden opgevoerd als kosten die ge maakt zouden zijn voor de BV. Er was een factuur voor een 'zakenreis voor vier personen door Europa', terwijl het in feite ging om een vakantiereis van de echtgenote van een van de directeuren. Voor dit laatste werd W. verantwoordelijk ge steld, die de factuur geleverd zou hebben. De privé-uitgaven hadden onder meer betrekking op werkzaamheden in de tuinen van de beide directeuren door een hoveniersbedrijf dat op verzoek de nota aan het taxibe drijf verzond. Hetzelfde deed een electrotechnisch bedrijf dat in een van de woningen uitge breide voorzieningen had ge troffen. Beide heren gaven deze feiten toe en verklaarden dat ze hiertoe gekomen waren nadat T27 de gebruikelijke tantième-uit keringen waren gestopt omdat die tenslotte 'te onvoordelig' bleken te zijn. Over het uitbetalen van zwart geld aan tijdelijke chauffeurs (hetgeen de direc teuren overigens niet ten laste was gelegd) zei een van de he ren: „We moesten wel, omdat deze mensen nu eenmaal niet bereid waren te werken voor een salaris dat lager zou liggen dan een uitkering van de So ciale Dienst". Maar, zo stelde A de rechter gerust: „Tegenwoor dig is daar wel een goede oplos sing voor". De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. Plannen voor nieuwe haven Dit werd gisteren desgevraagd bevestigd door de Ter neuzense wethouder voor Ruimtelijke Ordening, de WD'er W. Gosselaar. De gemeente Terneuzen en Rijkswaterstaat, beheerder ran het Kanaal Gent-Terneu- len, worden volgens Gosselaar slechts zijdelings bij het onder- ioek betrokken. Het Haven schap Terneuzen is momenteel vrijwel geheel door zijn 'natte industriegronden' (industrie terreinen die direct grenzen aan diep vaarwater) heen. Om die reden is een onderzoek naar nieuwe havenmogelijkheden gewenst Gosselaar verwacht dat bin nenkort met het onderzoek be gonnen wordt. Wie het re- searchwerk verrichten zal wilde de wethouder niet kwijt Zwaaikom Volgens de Terneuzense be stuurder werd er in voor- nde jaren ook al eens ge dokterd over de aanleg van een nieuwe haven ten zuiden van de brug over het kanaal. „Toen vormde die brug om nautische redenen een te groot obstakel. Nu is echter iemand met een idee gekomen, waardoor de sanleg van een zwaaikomha- ven weer in zicht komt," aldus Gosselaar. De Terneuzense wethouder schat de kans dat de zuidelijke insteekhaven er komt in op vijftig procent. „Er zijn een he leboel zaken die nader bestu deerd moeten worden. Naast nautisch aspect speelt het milieu-aspect een grote rol. Het eerste is overigens van uiter mate groot belang. De overige havens in Terneuzen zijn zoda nig ingericht dat schepen zon der manoeuvres uit te voeren kunnen binnenlopen. Dat zal toch iets anders liggen bij een haven die als het ware haaks op het kanaal komt te liggen. Om die reden wordt dan ook gedacht aan het zwaaikomha- venmodel, waarbij de scheep vaart de ruimte heeft om te manoeuvreren," verduidelijkte Gosselaar. Het Terneuzens collegelid gaf toe dat met het oog op de indu striële ontwikkeling in het ge bied tussen Cokes-fabriek en de brug door het gemeentebe stuur geageerd is tegen de plannen van Rijkswaterstaat om in het gebied een depot voor verontreinigd kanaalslib aan te leggen. „Bekend was dat het gebied gereserveerd werd voor indu striële activiteiten. Het zou dan ook niet slim zijn om in dat ge bied slib te storten, waarop la ter fabrieksinstallaties of zo gebouwd zouden worden. Dan komen milieu- en bouwtechni sche aspecten in zicht die heel wat consequenties met zich meebrengen", voerde de wet houder aan. Dat Rijkswater staat de lokatie direct bij het kanaal het meest geschikt achtte, woog niet op tegen de gemeentelijke belangen. Om die reden komt dan nu ook weer de voorgenomen slibstort in de Koegorspolder in zicht. De Terneuzense commissie voor ruimtelijke ordening moet het college volgende week don derdag adviseren in deze zaak. De commissieleden krijgen een voorstel van B en W voorge schoteld waarin gepleit wordt om bestemmingsplan wijzi ging voor het gebied in ue Koe gorspolder door te voeren. De commissie buigt zich donder dag 1 december om 19.30 uur over de slibstortkwestie. uitvoering van een gehandi captenbeleid", aldus Don. Don riep de gemeenten in Zee land ook op een voorbeeldfunc tie te vervullen en zich te ver plichten om binnen één jaar een (extra) gehandicapte in dienst te nemen. Don kon zich voorstellen dat de griffie, ge zien het personeelsbestand, zelfs meerdere (extra) gehandi capten in dienst neemt. Voor stellen hiertoe moeten door een werkgroep van de raad gefor muleerd worden. „Wellicht dat mensen kunnen doorstromen uit de sociale werkplaatsen. Het mes snijdt dan aan twee kanten: een gehandicapte krijgt een baan, terwijl de so ciale werkplaats weer iemand kan opnemen". Tot slot pleitte Don ervoor in de gemeentelijke bouwveror dening eisen van toegankelijk heid voor gehandicapten op te nemen. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 ol 9364 drwe-ih garage 2 verdiepingen qc I iWHtt Qll 931 55x30x30 cm #11. Met behulp van een kraan werd vrijdag het monumen tale kunstwerk van de Haagse beeldende kunstenaar Bob Bonies op de sokkel voor het nieuwe streekziekenhuis 'De Honte' geplaatst. De acht meter hoge metalen kolom, opgebouwd uit vijf open kubussen, waarin in een hoek van 45 graden ver schillende spiegelvlakken worden geplaatst, werd door de speciale kunstcommissie van de ziekenhuisgroep 'Zeeuwsch-Vlaanderen' geselecteerd uit een groot'aantal andere inzendingen. Voor het kunstwerk, dat volgens directeur patiënten zorg B. van Oudenniel van de ziekenhuisgroep, fungeren moet als 'een echt markeringspunt', werd door de zieken huisgroep dik een ton uitgetrokken. Na roeken wachten werd de monumentale kolom giste ren voor de nieuwe instelling geplaatst. Het is.de bedoe ling dat in de kolom drie staven komen te hangen in de primaire kleuren geel, rood en blauw, die corresponderen met het schilderwerk van het nieuwe ziekenhuis, waar door een Mondriaans geheel ontstaat. FOTO D£ STEM/CORJ.DE BOER KAPELLE - De huidige Zeeuwse Stichting voor revalida tie moet in de toekomst de Zeeuwse Raad voor het Gehan dicaptenbeleid worden. Bij deze raad moet deskundigheid worden ondergebracht, die momenteel nog ontbreekt, en die op afroep beschikbaar is. Om die rol te kunnen waarma ken is echter (veel) geld nodig. Tijdens een studiedag over het te voeren Zeeuwse gehandicap tenbeleid en de nota die daaaan ten grondslag moet liggen zei gedeputeerde W. Don (PvdA) dat elke gemeente dan ook een gulden per inwoner hiervoor zou moeten betalen. „Hiervan uitgaande vind ik dat de pro vincie haar huidige bijdrage van rond 250.000 gulden moet ophogen tot een gulden per in woner". De deskundigheid kan wor den ingechakeld bij het doen van aanpassingen (aan gebou wen etc.) en treffen van aange paste voorzieningen. Hoewel de upelgroep gehandicapten op zwh niet zo groot is kan een Veel grotere groep van die voorzieningen profiteren. "Poor de toenemende vergrij- ang neemt het aanmtal men- j*n met langdurige lichamelijk «Perkingen of ongemakken J06. Een zeer groot aantal in woners heeft dan profijt van de Parmantig stapt hij zij over de vele fabrieksterreinen die Dow Chemical rijk is. Een levensgrote ooievaar. En regelma tig rinkelt bij de afdeling Communications de bel met aan de andere kant een enthousiaste Dow'er die vindt dat er weer een unieke plaatje gemaakt kan worden. Een paar weken geleden was hij zij er plotseling. Hoog- benig, langsnavelig en voor de duvel en zijn ouwe moer niet bang. „Net een straathond. Tam, zo brutaal als de beul, hij eet uit je hand". En voor zijn eten wordt dank zij de vele dieren vrienden goed gezorgd. Intussen zit men toch wel een beetje met deze gevederde vriend. Normaal gesproken zijn ooievaars in deze tijd druk in de weer om hun warme overwinteringsplaats in Afrika te zoeken. „Maar deze heeft het kennelijk goed naar zijn zin, die raken we niet meer kwijt". De afdeling ecologie van Dow is nu bezig een onderkomen voor de vogel te regelen. De vogel blijkt een attractie en voor 'performance' wil Dow best beta len. FOTO DE STEM/CORJ DE BOER Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor vrij heidsberoving en verkrach ting van een 20-jarige vrouw is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank een gevangenisstraf geëist van 2 jaar tegen de 24-jarige M. A. uit Terneuzen. De gebeurtenissen speelden zich af in de nacht van 19 op 20 augustus, toen A. zijn ex- vriendin in een Terneuzense bar samen zag met haar nieuwe vriend. Blind van ja loezie gooide hij een bierfles in de richting van de jongeman maar het projectiel trof het meisje dat daardoor op de grond viel. Hoewel A. dit feit wel wilde toegeven, ontkende hij in alle toonaarden de gebeurtenissen zoals die zich volgens getuigen verklaringen vervolgens zou den hebben afgespeeld. Zodra het meisje op de grond lag zou A. haar overeind hebben ge trokken en meegesleurd heb ben naar de toiletruimte waar hij haar met de vuisten ter ver antwoording riep voor het 'on trouw' met een andere man. Via een achterdeur trok hij het heftig tegenstribbelende meisje mee naar de auto van een ken nis, waarna ze gedwongen werd op de achterbank plaats te nemen. A. gaf deze kennis opdracht naar Gent te rijden en ook een derde man reed als passagier mee. In een Gentse buitenwijk zou A. zijn slachtof fer uit de auto hebben gesleurd waarna hij aanbelde bij de wo ning van een familielid. Het panisch protest van het meisje had intussen de aandacht ge trokken van omwonenden die de politie waarschuwden. In tussen bleek er niemand in de woning aanwezig en opnieuw werd het meisje de auto inge duwd. Terug in Terneuzen nam A. zijn slachtoffer mee naar een flat van weer een andere ken nis, waar hij haar tenslotte meermalen verkrachtte. Toen de man zich uren later terug trok op het toilet zag de vrouw tenslotte kans om door een raam te ontvluchten, waarna ze, slechts gekleed in ondergoed en totaal overstuur bij overbu ren aanbelde. „Onbegrijpelijk en helemaal niets van waar", zo betoogde A. In de toilet ruimte van de bar had hij slechts met het meisje 'ge praat', vervolgens zou hij haar aan de hand hebben meegeno men naar de auto waar ze vrij willig zou zijn ingestapt. In de buitenwijk van Gent zou 'hele maal niets' gebeurd zijn en ten slotte zou ze 'vrijwillig de liefde met hem bedreven hebben'. Op de vraag waarom het meisje dan slechts gekleed in onder goed door een raam had moe ten vluchten antwoordde A.: TOT EN MET morgenavond behouden we het huidige rus tige en overwegend droge weer. Maar dat betekent ook dat de kansen op mist erg groot zijn. Mist die een deel van onze zaterdag en zondag danig kan verstoren. Belangrijk daarbij is een hogedrukgebied dat al dagen boven het gehele Engelse gebied ligt. Dit hogedrukgebied zorgt ervoor dat we het rustige weer vandaag en morgen blijven behouden, maar het schuift langzaam bij ons vandaan en ligt morgen al in de buurt van de Zwarte Zee. Als dat eenmaal gebeurd is dan gaat de poort wijd open en moeten we rekening houden met een lange pe riode van regen. Boven de Atlantische Oceaan ligt een lange reeks van re genzones en de eerste zal ons maandagmiddag reeds berei ken. De temperaturen blijven vandaag en morgen, eigenlijk voor een langere periode volgende week, positief. Als de mist vandaag of morgen tijdig optrekt en niet overgaat in laag hangende bewolking kunnen we zelfs zeker in onze streken dichtbij de kust op vrij lange zonnige perioden rekenen. De temperaturen blijven redelijk met 7 tot 8 graden overdag en 3 tot 4 graden 's nachts. Maandag zal met de nadering van de eerste regenzone de wind naar het zuid-westen draaien en voert dan ook direct veel zachtere lucht aan. De kans dat er dan nog mist aanwe zig is wordt erg klein door de grotere windkracht en de zachtere lucht. Vanaf maandag kan gerekend worden op maxima die de 10 graden benaderen of zelfs overschrijden. Dat betekent dat de koude lucht, die vooral in Zuid-Europa aanwezig is, snel verdreven zal worden. Een snelle terug keer van de winter, zoals we die aan het begin van deze week beleefden, is totaal uitgesloten. Hoe goed wij het hebben wat het weer betreft kunnen we illustreren aan de hand van gegevens die we vanmorgen on der ogen kregen. Bordeaux meldde 7 graden vorst. Door ver schillende waarnemingsposten aan de Rivièra werd 4 gra den onder nul gemeld. Madrid en Marseille gaven precies 3 graden vorst aan. Zeis Palma de Mallorca berichtte dat het kwik eentiende graad onder het vriespunt was gedaald. De winter van 1570 en 1571 bracht onze streken veel on heil. Eerst de Allerheiligen-vloed met 3.000 doden in Zeeland en Vlaanderen en daarna op 28 november de eerste forse sneeuwval. Zelfs uit die periode stammen weerspreuken: 'Gaan uw kinderen tekeer, rekent u maar op stormweer.' 'Fluit de merel de gehele dag, dan komt er snel een regen slag.' Van onze verslaggever MIDDELBURG - De bezuinigingen in de zorgsector zijn een groot succes geworden; het rendement is de laatste ja ren sterk verbeterd, wel met zo'n 25 procent. Volgens de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) mag de overheid dat wel eens erkennen, en zou het publiek het meer moeten waarderen. De SVRZ, die onder meer Ter Schorre in Terneuzen exploi teert, merkt dat op in de aan biedingsbrief bij de begroting voor volgend jaar. De zorge lijke geluiden over het voort durend inleveren zijn daaruit nog niet weggeëbd, maar de stichting wil ook wel eens laten weten dat de sector hard en creatief heeft gewerkt om de klappen op te vangen. Men wijst erop dat de toene mende vergrijzing tot een sterke kostenstijging zou kun nen leiden, maar dat dat in werkelijkheid niet is gebeurd. 'Een enorme prestatie', volgens de stichting, 'die te maken heeft met inzet, creativiteit en betrokkenheid van personeel en vrijwilligers'. „Dat is wel een ander beeld van onze secto ren, dan de publiciteit vaak op levert: een over de straat rol lende kluwen van onderling en met de politiek strijdende be langengroepen." De SVRZ wil niet 'tevreden achterover leunen', maar vindt het wel tijd worden dat de sec- „Daar snap ik dan ook hele maal niets van". A.'s raadsman mr. Mast bleek het allemaal wel te be grijpen: „Het meisje zou de vlucht in scène hebben gezet omdat ze bang was voor de straf van haar ouders, en van enige dwang was nimmer sprake geweest. De getuigen in Gent zouden slecht hebben geobserveerd en die in Terneu zen waren door de politie waarschijnlijk verkeerd begre pen omdat er sprake was van een taalprobleem. En wanneer het meisje verklaard had dat A, haar in de flat gedreigd en mis handeld had dan klopte daar niets van omdat A. nu eenmaal zielsveel van haar hield en er die nacht in de flat waarschijn lijk slechts 'een ruw liefdesspel' was gespeeld. Op basis van dit alles kwam de raadsman tot vrijspraak van de ten laste ge legde feiten. De rechtbank doet over Mutagen uitspraak. Van onze correspondent AXEL - De Rijkspolitie te Axel stelt een onder zoek in naar de dood van drie katten, die vergiftigd zoeden zijn. De dieren werden alle ge vonden op de hoek van de Torbeckelaan - Troelstra- laan in Axel. De dieren zijn na een onderzoek door de dierenarts volgens deze gestorven door ge bruik van dicumarol. Dit is een stof die wordt ge bruikt bij rattenvergif. Het is niet bekend in welke vorm het aan de katten is toegediend. Een gevaarlijke bij komstigheid volgens de Rijkspolitie daarbij is dat spelende kinderen het slachtoffer kunnen wor den bij gebruik ervan. Volgens de politie is het niet uitgesloten dat in de laatste drie weken meer dieren, mogelijk ook vo gels, door gebruik van het gif het loodje hebben ge legd. tor eens iets doet aan ima goverbetering. „Het beeld van een falend be leid, van stagnatie, van ver stoorde verhoudingen, niet ge haalde doelstellingen, is niet geheel van feiten gespeend, maar belemmert wel het zicht op het totaal, namelijk een suc- ces-story. De koersen van be drijven die zulke rendements verbeteringen boeken, zouden omhoog vliegen en men zou weinig problemen hebben met de belangstelling van werkne mers, die bij die bedrijven zou den willen werken", aldus de stichting. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De woon kernen Driewegen en Spui krijgen op korte termijn een aansluiting op het kabelnet. Driewegen krijgt dan het signaal uit Terneuzen en Spui wordt, zoals het er nu naar uitziet, vanuit Axel bediend. „Aansluiten van Spui op het net van Terneuzen," zo schrijft het Terneuzens gemeentebe stuur in een voorstel, „zou om technische redenen problemen opleveren en een aanzienlijke tariefstijging met zich mee brengen." Nu bestaat de mogelijkheid om Spui via het Axels kabelnet van beeld te voorzien. Hiervoor moet CAI- Terneuzen, die in Terneuzen het net exploiteert wel een aanvullende overeen komst sluiten met Axel. Het gemeentebestuur is van me ning dat hieraan medewerking verleend moet worden. Het programmapakket voor de Terneuzense kabelnetabon nees wordt binnenkort hier- zien. Via de kabel kan straks ook Cable One, Sky Radio, Ra dio 10 en Radio Noordzee ont vangen worden. De aansluiting van Driewe gen en de uitbreiding van het programmaaanbod resulteren wel in een verhoging van de aansluitingstarieven. Het ta rief komt met ingang van 1 ja nuari 1989 te liggen op 17,52 gulden. Een verhoging van 35 cent. De commissie voor openbare werken spreekt zich donderdag uit over de nieuwe aansluitin gen en de tariefsverhoging.

de Stem | 1988 | | pagina 17