MEER VRIJHEID PROGRAMMAONDERBREKENDE RECLAME Oefeningen op Israëlische scholen immenwerper itbaar' als it VS hoopt? Belgische overheid maakt eind aan politie-acties I Nelson Mandela waarschijnli jk niet terug naar gevangenis Een jaar nationalistische onrust in Sovjetunie Verplichte aidstest in Engeland BUITENLAND Kritiek Achterstand DE STEM BUITENLAND VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 STOCKHOLM (ANP) - De 22 lidstaten van de Raad van Europa, waaronder Nederland, zijn donderdag in Stockholm in grote lijnen akkoord gegaan met de tekst voor een conventie voor grensoverschrij dend televisieverkeer. Verrast transkaukasische republieken: NIEUWSOVERZICHT Springstof in Nederlandse trein gevonden Problemen bij uitwisseling gevangenen Voortvluchtige bankier gearresteerd Regens teisteren zuiden van Thailand Bloedbad onder Filipijnse kerkgangers Botha gaat akkoorden over Angola tekenen Parijs en omgeving aids-'koploper' Europa vste Amerikaanse bommenwerper |t. - FOTO ANP eigenaardigste, duurste en meest de geschiedenis van de Ameri- aart dan eindelijk uit de hangars: ie - overigens niet geheel ten on- llth' (de Stille) heeft gekregen. leden niet en 8 hoge- Juch- alle om- If de prgen [t de vam het hn de ftgeen aanse |e en pro- elas- 3 min- gaat rd de i ge heid [ïtori- t toe- (ïaar- l - de feende in ja- irover naam let of pf in- orden onder aitte- •>toren at het |aket- van kan com- ïussi- en en Jernla- Ame- van ver der de (|t men :t ge- eciaal bun- laten vliegen. De Stealth kan een hoogte van 90.000 voet ha len. De eerste plannen voor de B-2 werden al tijdens de Ni- xon-regering gemaakt. In 1980 werd officieel met het hoogst geheime project gestart dat in handen van de vliegtuigbou wer Northrop Corporation werd gegeven. Op dit ogenblik zijn er weliswaar drie prototy pes van het toestel beschik baar, maar de Stealth zal pas begin 1992 operationeel wor den. Voor de ontwikkeling van het toestel heeft de Ameri kaanse regering tot dusver 144 miljard dollar op tafel gelegd. In totaal zullen 132 Stealths worden gebouwd voor een to taal bedrag van 500 miljard dollar. Er is altijd veel kritiek ge weest op het Stealth-project. Vele deskundigen zijn van oordeel dat het grotendeels uit voor radar onzichtbare kunst stoffen gemaakte toestel, op de duur toch niet de 'onzichtbaar heid' zal hebben waarop de Amerikaanse luchtmacht hoopt. Kan die onzichtbaar heid door de Sovjet-Unie on gedaan gemaakt worden, dan verliest het toestel nagenoeg' alle strategische betekenis. Bovendien beschikken de Amerikanen sinds kort ook over een vloot van 97 nieuwe B-l bommenwerpers die de schatkist eveneens enorme hoeveelheden geld hebben ge kost: 28 miljard dollar. Drie B- l's zijn er intussen al neerge stort, hetgeen een verlies van 280 miljoen dollar per toestel betekent. Om de mankemen ten van de B-l de wereld uit de helpen, is wellicht een aanvul lend bedrag van 10 miljard dollar nodig. De kritiek richt zich nu vooral op het feit dat de VS een vloot van zowel zeer dure B-l's hebben en daar een nog veel duurdere vloot van B- 2's aan toevoegen. Het is bo vendien zeer de vraag of 'de kosten van de Stealth in de hand gehouden kunnen wor den Intussen wordt ook nog een vloot van de zeer grote, maar trage en sterk verou derde B-52-bommenwerpers in de lucht gehouden. Overigens zijn de meeste luchtvaartdeskundigen het er over eens dat de Russen op het stuk van de Stealth-technolo- gie een grote achterstand op de Amerikanen hebben. De Stealth wordt dan ook be schouwd als een strategische compensatie voor de nume rieke en kwalitatieve achter stand die de VS hebben op het stuk van de intercontinentale kernraketten. kunnen immers goedkoper werken omdat de kosten van de organisatie niet op hun of fertes drukken. De prijzen lig gen soms veertig procent la ger. Een irrigatiedeskundige van een particulier bedrijf kost de opdrachtgever al gauw 1.000 gulden per dag in clusief zijn reis- en verblijf kosten. De Wageningse hoge school levert dezelfde weten schapper voor 600 tot 700 gul den per dag. Op termijn komt echter de belangrijkste concurrent uit de Derde Wereld zelf. Daar loopt goed opgeleid kader rond, dat de situatie ter plekke beter kan inschatten en bo vendien veel goedkoper is. Een Indiase deskundige verdient rond de honderd gulden per dag; een adviseur uit Zuidko- rea kost de opdrachtgever hoogstens vijfhonderd gulden. Voorlopig hebben de Neder landse bedrijven daar echter nog geen last van. Den Haag wil meer uitbesteden aan de Derde Wereld, maar tot nu toe bedraagt het aandeel van be drijven uit ontwikkelingslan den nog geen zes procent van het totaal.(IPS) T21 BRUSSEL (ANP) - De poli tie in Brussel en omgeving moet haar administratieve staking voor hogere salaris sen opgeven. Politiemensen die toch doorgaan met ac tievoeren moeten hun dienstwapens en legitima tiebewijzen inleveren. Zij krijgen ook geen loon meer. Dat hebben de burgemees ters van Brussel en de Brus selse randgemeenten don derdag besloten. Volgens de stadsbestuurders loopt het de spuigaten uit met de politie-acties van de afgelo pen dagen. Zij leiden tot 'wan orde, anarchie en ongemak voor het publiek'. Het dreige ment van sommige actievoer ders om vrijdagmorgen via verkeerscontroles 'op strategi sche plaatsen' het hele verkeer in Brussel stil te leggen is de druppel die de emmer doet overlopen. De politie-agenten in Brussel besloten vorige week hun ac ties op te schorten, nadat bur gemeester Brouhon een fikse salarisverhoging in het voor uitzicht had gesteld. Maar mi nister Tobback van Binnen landse Zaken wees Brouhon er publiekelijk op dat hij zich als burgemeester van een vrijwel failliete stad niets kan permit teren. Met als gevolg dat de ac ties weer van voren af aan be gonnen. Tobback hield het al weken lang onrustige ambtenaren korps in België donderdag tij dens een toespraak in Gent voor dat looneisen van tien procent of meer niet stroken met de realiteit. Maar de rege ring is volgens hem bereid 'een zekere budgettaire ruimte' te scheppen voor een weddever- hoging in alle openbare dien sten. De gemeenten krijgen verder de ruimte om vergoe dingen voor nacht- en week enddiensten van de politie te verhogen. Volgens de ambtenarenbon den hebben zij een achterstand van tien tot vijftien procent op de salarissen in het bedrijfsle ven. In een land als Nederland zou dat precies andersom zijn. Daar hebben de ambtenaren een voorsprong van 22 procent op de particuliere sector, zo stellen de bonden. De vakbonden van douane personeel hebben intussen aan gekondigd dat zij hun acties zullen verscherpen. Donder dagavond leidde dit al tot aan zienlijke files aan de Neder landse kant van de grenspost Meer. Ook aan de Frans-Belgi sche grens in Rekkem zijn de Belgische douaniers donder dagmiddag opnieuw een stipt heidsactie begonnen. Naar ver wachting zullen de acties vrij- Burgemeester Brouhon van Brussel .salarisverho ging voor politie- fotoap dagmorgen opnieuw voor grote verkeersproblemen zorgen. Akkoord Europese televisie Aan het eind van een tweedaagse ministersconferentie werd afgesproken dat de conventietekst in Straatsburg zal worden afgerond door de permanente vertegenwoor digers van de raad en zo mogelijk in het voorjaar van 1989 ter ondertekening zal worden opengelegd. De doorbraak in de moeizaam van start gegane conferentie werd pas in de laatste uren be reikt, toen alle deelnemende landen akkoord gingen met een aangepast voorstel ten aanzien van vier belangrijke artikelen. Dit voorstel moest in zijn ge heel aanvaard worden als een soort packagedeal. Alleen Frankrijk heeft ten aanzien van het voorstel nog een licht voorbehoud gemaakt. De Nederlandse delegatie die slechts voor enkele uren onder leiding van minister Brinkman van WVC kon staan, toonde zich na afloop verrast over de overeenstemming. Een woord voerder van de delegatie zei de doorbraak niet echt te hebben verwacht Toch waarschuwde hij voor een al te groot optimis me. De conventie moet immers nog getekend worden en ver volgens geratificeerd door de parlementen van de lidstaten. Waar Nederland in ieder geval blij mee is, zo zei hij, is dat alle EG-landen niet gezwicht zijn voor de druk van de Europese Commissie om van de conven tie af te zien. De impliciete aanvaarding van de tekst voor de conventie bete kent een nederlaag voor de Europese Commissie en in ze kere zin ook voor de richtlijn van de commissie. Dat laatste is voor Nederland van groot belang omdat de richtlijn zich ook bemoeit met het binnen lands mediabeleid. De conven tie laat het nationaal beleid on gemoeid. Ook het CDA-Tweede-Ka- merlid P. van der Sande toonde zich na afloop verrast en ver heugd. Als rapporteur van de Europese Assemblee noemde hij het resultaat 'een overwin ning voor Europa'. Minister Brinkman, die nog voor het eind van de conferen tie'naar Nederland moest te rugkeren, sloot niet uit dat de nu aanvaarde tekst gevolgen kan hebben voor zijn wets voorstel voor verruiming van de STER-reclame. Het nieuwe voorstel bevat een verdere li beralisering van de program ma-onderbrekende reclame. Ook sloot hij niet uit dat het bewuste artikel 16 gevolgen kan hebben voor de bescher mingsconstructie tegen buiten landse reclame, zoals die in de Mediawet is opgenomen. Leerlingen van een religieuze school in Tel Aviv oefenen in het dragen van gasmas kers. Ondanks de maskers gaan de lessen gewoon door. fotoap LONDEN (DPA) - De Britse regering heeft besloten ano nieme aidstesten in te voe ren om te bepalen hoeveel mensen in Groot-Brittannië besmet zijn met de dode lijke immuniteitsziekte aids. In het vervolg zullen alle bloeddonoren en alle patiënten die in een ziekenhuis worden opgenomen worden getest op aanwezigheid van het aidsvi- rus. Op deze manier wil de rege ring een overzicht krijgen van de verspreiding van aids in Groot-Brittannië. De patiënten worden niet ingelicht over de anonieme en verplichte aid stest. Op dit moment worden zwangere vrouwen in het Ver enigd Koninkrijk op vrijwillige basis getest op aids-besmet- ting. Het aantal mensen dat aan aids lijdt is de afgelopen twaalf maanden met 66 procent geste gen tot 1.862. De Britse artsenvereniging juichte het instellen van een anonieme aidstest toe. „We hebben hier lang op aange drongen", zo zei een woord voerster. „Als je het over de verspreiding van aids hebt, waarvan je niet kunt genezen, dan is het van levensbelang daarover zoveel mogelijk in formatie te verzamelen." Nelson Mandela. - fotoanp JOHANNESBURG/PRETORIA (RTR/DPA/AFP) - Nelson Mande la, leider van de zwarte anti-apart heidsbeweging ANC, zal van de kli niek in Kaapstad waar hij voor tu berculose werd behandeld overge bracht worden naar een 'zekere en comfortabele plaats'. Hij kan daar zijn familie 'vrijer en voortdurend' ontvangen zo heeft de Zuidafri- kaanse minister van justitie, Kobie Coetsee, verklaard. De familie zal 'op een geschikt moment' op de hoogte worden gebracht van de toekomstige verblijfplaats van Mande- la. De Amerikaans evangelist Pat Ro bertson zei dat president Botha had la ten doorschemeren dat Maridela niet naar de gevangenis terug zou keren. Politieke waarnemers verwachten dat de bekendste politieke gevangene in Zuidafrika spoedig vrijgelaten zal wor den, de verklaring van Coetsee is tot nu toe één van de sterkste aanwijzingen daarvoor. De ANC-leider werd augustus dit jaar van de Pollsmoorgevangenis in Kaapstad overgebracht naar een kli niek waarin hij onder zware politiebe waking werd behandeld voor tubercu lose. Robertson zei dat Botha vreest voor de veiligheid van Mandela als hij wordt vrijgelaten. „Hij vertelde me dat er een reële mogelijkheid bestaat dat Mandela vermoord wordt, door linkse of rechtse mensen in het land, en hij wil voorko men dat dat gebeurd", aldus Robertson. Onder rechtse Zuidafrikaanse blanken bestaat veel tegenstand tegen de vrijla ting van de 70-jarige anti-apartheids activist. Volgens politieke analisten zou de Zuidafrikaanse regering proberen hem 'gefaseerd' vrij te laten door één voor één de beperkende maatregelen tegen Mandela op te heffen. Pretoria erkent de diplomatieke winst die Mandeia's vrijlating zou opleveren maar is bang dat dit zou leiden tot een golf van on rust onder de zwarte bevolking, die hem ziet als één van hun leiders. De Zuidafrikaanse regering heeft voorheen steeds gezegd dat Mandela vrijgelaten zou worden als hij zou af zien van het gebruik van geweld, Man dela heeft dat steeds geweigerd. De aankondiging van Coetsee kwam een dag nadat de president Botha gratie verleende aan de 'Zes van Sharpeville'. De aartsbisschop van Kaapstad Des- mond Tutu heeft donderdag verheugd gereageerd op de gratieverlening door president Botha aan de Zes van Shar peville, die met zeven anderen, onder wie vier blanke politie-agenten, wer den gered van executie. PARIJS (AFP) - De anti- Armeense onlusten die deze week in de Sovjetrepubliek Azerbajdzjan zijn uitgebro ken vormen een nieuwe fase in het al bijna een jaar du rende conflict tussen Azer bajdzjan en Armenië. Tegelijkertijd wordt Moskou °°k in de Baltische republieken roet een sterke opleving van eet nationalisme geconfron teerd. Hieronder volgt een lijst van de belangrijkste data in de nationalistische onrust in de Sovjetunie. Februari: De provinciale raad van de Armeense enclave riagorny-Karabach in Azer- najdzjan vraagt Moskou de autonome provincie onder te rengen bij de eengrenzende epubliek Armenië. In de Ar- roeense hoofdstad Jerevan saan honderdduizenden men- t straat op om hun steun oetuigen aan het verzoek om r,Kvging van Nagorny-Ka- rabach met Armenië J maart- Het leger grijpt in u, ®6n einde te maken aan oeclige anti-Armeense rellen ha;/ februari in de Azer- hriv aanse stad Soemgait uit- °e onlusten kostten us;) I .mensen het leven, ter- raakten*8'200 mensen 8ewond 18 maart: De provinciale partijleiding van Nagorny-Ka- rabach spreekt zich uit voor af scheiding van Azerbajdzjan en aansluiting bij Armenië. De Armeense eisen worden een paar dagen later door de Op perste Sovjet in Moskou ver worpen. Maart-juni: De onrust in Ar menië duurt voort. In Jerevan volgt de ene massa-betoging op de andere, terijl in Nagorny- Karabach een algemene sta king uitbreekt. 12 juni: In de Azerbajdz- jaanse hoofdstad Bakoe ver schijnen pantserwagens van het leger op straat na rellen waarbij een politie-agent de dood vond. 17 juni: Het Azerbajdzjaanse parlement stemt tegen hereni ging van Nagorny-Karabach met Armenië. 28 juni: In een rede op de I9e partij conferentie in Moskou sluit Sovjetleider Michail Gor- batsjov iedere wijziging van de grenzen tussen de republieken uit. 5-7 juli: ernstige incidenten op het vliegveld van Jerevan (de hoofdstad van Armenië) tussen ordetroepen en demon stranten: zeker twee doden en tientallen gewonden. 18 september: incidenten tus sen Azerbajdzjanen en Arme niërs bij Stepanakert, de be langrijkste stad in Nagorny- Karabach. Eén Armeniër zou aan zijn verwondingen bezwe ken zijn. Op 22 september wordt in het gebied een nachte lij k uitgaansverbod ingesteld. 23 september: In Tbilisi (de hoofdstad van Georgië) de monstreren ongeveer 10.000 na tionalisten. 22 oktober: de pers publiceert een reeks ontwerpwijzigingen in de grondwet van de Sovjet unie waarover de Opperste Sovjet zich op 29 november moet uitspreken. 18 november: één van de drie Azerbajdzj anen die beschul digd waren van het meedoen aan het bloedbad in Soemgait wordt door het Hooggerechts hof van de SU ter dood veroor deeld. 21 november: 100.000 demon stranten in Bakoe eisen dat de kwestie-Karabach gesloten verklaard wordt. In Georgië protesteren duizenden mensen tegen de wijzigingen in de grondwet. 22 november: drie soldaten worden in Azerbajdzjan ge dood bij nieuwe botsingen tus sen Azerbajdzjanen en Arme niërs. 23 november: de Opperste Sovjet van Georgië stemt voor veranderingen in de ontwerp wijzigingen van de grondwet van de Sovjetunie. 24 november: in Kirovabad (Azerbajdzjan) begint een anti- Armeense pogrom. Het Ar meense persbureau Armen- press meldt een onbekend aan tal doden. DE REPUBLIEKEN AAN DE OOSTZEE (Estland, Letland en Litouwen) 24 februari 1988: 3.000 beto gers in Tallin, de hoofdstad van Estland, ter gelegenheid van de 70e verjaardag van de onaf hankelijkheid. (Op dezelfde dag betogingen in Armenië). 18 juni: de bonden van schrijvers en intellectuelen in Letland publiceren met steun van de regionale communisti sche partij een resolutie die aandringt op wezenlijke auto nomie voor de republiek bin nen de SU. Eerder hadden hun beroepsgenoten in Estland dit gedaan. 14 augustus: in Estland wordt het geheime protocol ge publiceerd van het Sovjet- Duitse verdrag over de annex atie van de Oostzeerepublieken door de Sovjetunie. 23 augustus: in de drie hoofd steden hebben - toegestane - vreedzame optochten van 100.000 mensen plaats ter gele genheid van de verjaardag van het verdrag tussen Molotov en Ribbentrop. begin oktober: in Estland en Litouwen heeft de vorming plaats van een 'volksfront', een beweging die steun verleent aan de politiek van 'perestroj ka' (hervormingen) van Sovjet- Een van de vele massale demonstaties in de Armeense hoofdstad Jerevan. -fotoap president en -partijleider Mi chail Gorbatsjov. 7 oktober: 200.000 mensen wonen samenkomsten bij in Vilnius (Litouwen) en Riga (Letland). 7 oktober: Litouwen legali seert de (vooroorlogse) natio nale vlag en geeft de Litouwse taal een officiële status. 22 oktober: vorming van de Sajudis, de Litouwse beweging tot steun aan de hervormingen. Tienduizenden wonen de her- ingebruikneming bij van de kathedraal in Vilnius die lange tijd gesloten geweest was. 1 november: vorming van een 'internationaal front' dat tot doel heeft weerwerk te le veren aan de 'anti-Sovjet'-in- terventies van het volksfront in Letland. 16 november: het parlement van Estland spreekt zich uit voor een vetorecht op wetge ving die in Moskou tot stand gekomen is. Het parlement van de Sovjetunie acht deze gang van zaken in strijd met de grondwet. 18 november: het parlement van Litouwen verwerpt drie artikelen in een nieuwe ont- werp-grondwet die alle in de richting gaan van een grotere soevereiniteit. 19 november: in Riga (Let land) worden manifestaties ge houden waarop sprekers kri- tiek uiten op de voorgestelde wij zingingen in de grondwet van de Sovjetunie. STUTTGART (DPA) - Westduitse douanebeambten hebben in een internationale trein bijna zeven kilo springstof voor kneedbommen gevonden. De vondst werd gedaan in een toilet van de EuroCity-trein 'Rembrandt' die op weg was van Neder land naar Italië, zo is donderdag officieel meegedeeld in Frei burg (Baden-Württemberg). De autoriteiten tasten in het duis ter omtrent de herkomst van de explosieven. Ook ontbreken aanwijzingen voor mogelijke verdachten, zo werd gezegd. Bij een controle aan de Nederlands-Westduitse grens trof de Westduitse douane in een toilet van de trein 12 staven spring stof aan. De Westduitse autoriteiten vermoeden dat de spring stof niet voor een ontvanger in de Bondsrepubliek was be stemd, omdat niemand het pakket op het traject tot de Zwit serse grens kwam ophalen. Het onderzoek wordt voortgezet. In Teheran wachten gevangenen op hun terugkeer naar Iraq. - fotoap BAGHDAD (RTR-AFP) - Iran en Iraq hebben donderdag een begin gemaakt met de uitwisseling van gewonde en zieke krijgsgevangenen, maar de ruil verliep niet zonder problemen. Iraq verminderde het aantal gevangenen dat teruggestuurd zou worden van 41 tot 19, nadat Baghdad ontdekt had dat Iran slechts 52 van de afgesproken 115 Irakezen zou laten gaan, zo is uit officiële bronnen vernomen. Iraq ging ervan uit dat 115 zieke of gewonde gevangenen don derdag zouden worden vrijgelaten. Uit berichten van het Iraanse persbureau IRNA die in Nicosia zijn ontvangen, viel op te maken dat Teheran slechts 52 Iraakse militairen had laten gaan. Volgens IRNA hadden 36 soldaten om asiel verzocht of hadden dat gekregen en 27 anderen waren inmiddels genezen. BOSTON (AFP) - De Griekse bankier en krantenmagnaat George Kosokotas is donderdag in de Verenigde Staten in de buurt van Boston gearresteerd, aldus de Amerikaanse federale politie FBI. Koskotas wordt ervan beschuldigd minstens 200 miljoen dollar in Griekenland te hebben verduisterd. Over zijn arrestatie zijn nog geen nadere details verstrekt. Een woord voerder van de FBI zei alleen dat de 34-jarige Griekse tycoon vrijdag voor een federale rechter zal worden geleid. Koskotas heeft zowel de Griekse als de Amerikaanse nationaliteit. Kos kotas werd begin deze maand in Griekenland aangeklaagd we gens fraude. Hij vertrok met de noorderzon en dook weer op in Brazilië. De Braziliaanse politie meldde woensdag dat de kran tenmagnaat het land mocht verlaten. Koskotas zou met een privévliegtuig koers hebben gezet naar Jamaica. Koskotas is één van de bekendste zakenlieden van Griekenland. Zijn ver dwijning leidde onder meer tot het aftreden van de Griekse minister van openbare orde, Anastassios Sechiotis, en van de minister van j ustitie, Agamemnon Koutsogiorgas. BANGKOK (RTR) - Het zui den van Thailand kampt met zware overstromingen en aardverschuivingen die het gevolg zijn van hevige moes sonregens. Tot nu toe zijn al zeker 115 mensen omgekomen. Duizenden mensen zijn geëva cueerd, zo zeiden donderdag Thailandse regeringsfunctio narissen. In Nakhon Si Tham- marat, een van de acht getrof fen provincies, werden na drie dagen regenen drie dorpen on der de modder bedekt. Daarbij vonden 45 mensen de dood. Er Een politieman op pa- worden nog 180 personen ver- trouille. - fotoap mist. Verder zijn alle verbindingen verbroken. Veel mensen hebben hun toevlucht gezocht op het dak van hun huis in afwachting van hulp. Honderden scholen zijn gesloten vanwege de over stromingen die bijna een week duren. Ook het eiland Koh Sa- mui, een toeristische trekpleister, moest om die reden worden ontruimd. De materiële schade is groot: behalve huizen zijn dijken, wegen en bruggen weggespoeld. Ook zijn duizenden hectare akkerland verwoest. MANILA (AFP/DPA) - Vermeende communistische opstande lingen hebben in de nacht van woensdag op donderdag een bloedbad aangericht onder kerkgangers in het dorpje Makalipi op het Filipijnse eiland Cebu. Daarbij kwamen 16 mensen, on der wie vrouwen en kinderen, om en raakten 12 anderen ge wond, zo is in militaire kringen vernomen. Een zegsman zei dat de guerrilleros met machinegeweren het vuur openden op de deelnemers aan de avonddienst in de kerk. Volgens hem zou den de daders lid zijn van het communistische Nieuwe Volksle ger, dat al meer dan 19 jaar een gewapende strijd voert tegen de Filipijnse regering. Maar overlevenden zeiden dat het door de duisternis onmogelijk was de aanvallers te herkennen. JOHANNESBURG/NEW YORK (RTR/AFP) - Zuidafrika heeft donderdag data voorgesteld voor de ondertekening van de akkoorden over Angola en Namibia. Minister van buiten landse zaken Roelof Botha zei dat zijn land bereid is de eerste overeenkomst (het Brazzaville-protocol) volgende week te on dertekenen in de Congolese hoofdstad. Hij suggereerde 15 ja nuari als datum voor de ondertekening van een akkoord tussen Zuidafrika, Cuba en Angola. Vermoedelijk zullen Ameri kaanse en Sovjetrussische waarnemers mede toezicht houden op de Cubaanse aftocht uit Angola, zo is woensdag in VN-krin- gen in New York vernomen. Volgens VN-woordvoerder Fran cois Giuliani hebben Cuba en Angola de volkerenorganisatie gevraagd zich te belasten met het toezicht op de naleving van het vorige week in Genève gesloten principe-akkoord over de terugtrekking van de naar schatting 50.000 Cubanen uit Ango la. PARIJS (AFP) - De meeste aids-gevallen in Europa zijn gere gistreerd in Parijs en omgeving. In en om de Franse hoofdstad wonen 2.750 mensen die lijden aan de ziekte die het natuurlijk weerstandsvermogen van het lichaam aantast. Het aantal aids-gevallen in Parijs en omgeving verdubbelt elke zes maanden. Over heel Frankrijk neemt de verdubbeling elf maanden in beslag. Frankrijk telt 5.000 aids-patiënten, van wie 55 procent in Parijs en omgeving woont. Van de Franse be volking woont 20 procent in en om de hoofdstad.

de Stem | 1988 | | pagina 5