De 'onderkoning' laat weer van zich horen Belgi MEER Een Jaj Nederland: deskundigen te duur voor derde wereld Stealth-bommenwerper zo 'onzichtbaar' als luchtmacht VS hoopt? Nieuwe wind in de Senaat A. J. KALAND FRACTIEVOORZITTER VAN HET CDA IN DE EERSTE KAMER DE STEM bX I KA AUH IbRGKUNU VRIJÜAÜ Zb NUVbMBbH 1Ü8Ö Passief Delta-boys Ingrijpen Pannetje soep Karaktertrek Eindeloos Waakhonden Ander leven Speculaties Rader Hoogte Kritiek Achterstand DE STEM STOCKHOLM Raad van Eu donderdag in gegaan met - grensoverschr Verrast T48 Door Jan Jansen WEKT de vage geur van een CHU-nest vertrouwen? In een kantoortje van Bouwbedrijf Delta, waarvan Kaland com missaris is, haalt-ie het slot van zijn lippen. Terwijl hij toch een produkt is van West- kapelle, die stugge gemeen schap van boeren en dijkwer kers, waar ingetogenheid tot de deugden behoort. Maar als hij zijn wortels wil blootleggen, moet hij daar wel beginnen. In Westkapelle doorloopt Adje Kaland slechts de lagere school, voor hij zonder be roepskeuzebegeleiding aan het werk gaat op vader's boerderijtje. 'Want zo ging dat'. Een gemengd bedrijf: wat kippen, koeien, varkens, paarden, een beetje loonwerk, vijf kinderen, geen vetpot. 'In het zweet zijns aanschijns' is hij er gevormd. „In die tijd werd je op zo'n dorpje christelijk opgevoed. Van de knapen- naar de jon gelingsvereniging, en naar het gemengd zangkoor. En je volgde landbouwcursussen. Zo kreeg je je contacten. Vooral zo'n jongelingsvereni ging had grote invloed. Je leerde er dingen bestuderen. Ik weet wel, het waren meestal bijbelhoofdstukken, maar je leerde denken, moest er een verhaaltje afsteken. Zo zijn mijn hersens aan het werk gezet." 'Alles voor de gemeenschap', was een credo op het Wal- cherse platteland. Hij vindt dat het jeugd- en vormings werk van nu er maar schril bij afsteekt. „Al die betaalde krachten. Ze dienen een sub sidieverzoek in voor een pla- tendraaier, zo passief... Ze moeten niet luisteren, maar zelf spelen. Dat deden wij ook, muziek leren, en op een gege ven moment zong je solo in de kerk. En alles gebeurde met vrijwilligers. Nee, er zitten ook goeie kanten aan deze tijd hoor, maar men hoeft over toen niet meewarig te doen." 1944, bevrijding, bombarde ment op Walcheren. Abrupt komt er een eind aan het be schutte bestaan op de boerde rij. Gebouwen in puin, het land onder water. „Ik heb er nog een paar maanden geze ten, puin geruimd, mensen begraven, nee, geen naaste fa milie. Ik dacht: wat moet dat hier worden. Samen met een meisje, dat een zwager had bij de rijkspolitie, ben ik naar Brabant gefietst. En blijven hangen. Want die zwager zei: jij moet iets anders gaan doen." Op het politiewerk is z'n tik ker niet berekend, zegt de dokter. Zodat het de belas tingdienst wordt en hij in 1947 voor de keuze staat: in Breda blijven, of terug naar Zee land. Het wordt Middelburg, een toevalligheid met ver strekkende gevolgen. „Het gekke is, wat je op zo'n mo ment absoluut niet beseft, dat die keuze mij in de politiek heeft gebracht. In Brabant kwamen de protestanten niet aan bod. Er zat geloof ik een CHU-er in de raad van Breda. Nee, daar zou het niks gewor den zijn." In Middelburg trouwt hij, studeert hij en klimt Kaland snel op in de rangen der be lastingambtenaren, tot in 1952 de CHU hem benadert voor een raadszetel in Middelburg. Een niet te ontlopen keus. „Je hield je niet afzijdig. Dat was er bij mij zeker ingestampt. Mijn vader las samen met de dorpssmid de handelingen van de Tweede Kamer, m'n KLEIN, GRIJS en ouderwets onbe rispelijk. Vrouwen heten dames. Mo delaanhanger van de Christelijk Historische Unie (CHU), boerenzoon met alleen lagere school. Maar eens noemden ze hem de 'onderkoning' van Zeeland, nadien bracht hij als Vegin-voorzitter meestal slecht nieuws over de aardgastarieven, en sinds kort is hij fractievoorzitter van het CDA in de Eerste Kamer. Adriaan Jacobus Kaland (66), gebo ren, getogen en geworteld op Wal cheren, is nu uitkeringstrekker ('van Drees') in Zoutelande. En tamelijk zeker van zichzelf. Ooit struikelde z'n vooraanstaande partijgenoot Beernink over de smokkel van wat sigaretten. „Ze zullen mij niet be trappen op iets dat niet kan," zegt Kaland, een PZEM-affaire ten spijt. Het klinkt uit zijn mond nog aanne melijk ook. Het geheim van een in telligente boerenzoon, die z'n hersens aan het werk zette. „Informeel kun je natuurlijk wel eens wat gedaan krijgen". moeder was lid van de CHU. Zelf studeerde en werkte ik hard, dat was vanzelfspre kend. Lege briefjes inbrengen was er niet bij." Daarom wordt hij in 1958 wethouder en vier jaar later gedeputeerde. Niet allemaal eigen verdienste, vindt hij be scheiden. Na de keuze voor Middelburg speelt het toeval hem nog eens in de kaart. De man die in '62 opstapt als ge deputeerde is oud. „Hij had er ook vier jaar eerder mee op kunnen houden, en dan was ik nog niet aan de beurt geko men." Zodat 'toevallig' een periode van zestien jaar aan breekt waarin Ad Kaland binnen het provinciebestuur nogal eens koning kraait. De onderkoning van de Delta boys. „Ach, de een treedt wat meer op de voorgrond dan de ander, en ik heb al die tijd de wat hardere portefeuilles ge had, economie, energie, dat soort dingen." De provincie heeft het gemerkt, in die ru- nioerige jaren zestig. Op de Zeeuwse horizon schieten fa briekspijpen als paddestoelen uit de grond, in de bol van Borssele haalt de PZEM stroom uit kernenergie. Het mes van Dow, Hoechst, Pechi- ney etc. snijdt aan twee kan ten: werkgelegenheid en mi lieuvervuiling. Bij de milieubeweging is Kaland de gebeten hond. Een verrassende bekentenis bijna twintig jaar later: „Misschien wel terecht. Kijk, ik vind nog altijd dat het goed geweest is voor Zeeland, maar niet te ontkennen valt dat je in die tijd als overheid te weinig in speelde op de milieuproble men. We namen wel maatre gelen, hadden als provincie zelfs een voortrekkersrol. Vergeleken bij Rotterdam, waar de PvdA aan het bewind DEZE week nog liet senator Kaland blijken wat er van zijn fractievoorzitterschap van het CDA in de Eerste Ka mer verwacht kan worden. Voor het eerst sinds lange tijd was er in de Senaat weer eens sprake van politiek vuurwerk. Minister van Economische Zaken De Korte was het slachtoffer. Kaland vindt dat zijn fractie zich de nodige vrijheid moet kunnen aanmeten, ondanks het strakke regeerak koord. Hij waarschuwde het kabinet politieke geschillen met de Senaat niet op de spits te drijven en zeker niet het machtswoord ('kabinetscrisis') in stelling te brengen. De CDA-fractieleider vindt dat bij een botsing tussen de Eerste Kamer en een of meer ministers niet de kabinets kwestie moet worden gesteld. Dan maar 'een kleine re constructie van het kabinet', aldus Kaland. was, waren wij heilige boontjes. Maar het is waar: het milieubesef was veel min der. Achteraf bekeken gaf de milieubeweging goede signa len. We zien nu de consequen ties maar al te goed." Het brengt hem op een stokpaardje dat hij in de Eer ste Kamer wil berijden: het grote risico van een overheid die zich overal mee bemoeit, zonder de consequenties te overzien. Veehouderij en vis serij, met subsidies aange moedigd, maar nu een halt toegeroepen vanwege milieu aantasting en overproduktie, zijn voor de hand liggende voorbeelden. „We zwemmen in weelde, zelfs de onderkant heeft het relatief goed. Moet de over heid wel zoveel op touw zet ten", is de grote vraag, die de senator opwerpt. De laatste grondwetswijziging legt de sociale rechten van burgers vast. „Maar overzien we wel de consequenties? Neem het recht op rechtszekerheid, on beperkte toegang tot de rech ter. Het neemt zo'n omvang aan dat de beloning voor de pro Deo-advokaat omlaag moet en rechtswinkels inge krompen worden. Dan weet je van tevoren dat je onvrede kweekt, zelfs bij de rechters die te veel werk hebben. Maar de overheid heeft het wel zelf gecreëerd. Dat bedoel ik." „Kijk ook naar de boeren en de vissers. Zeer gezagsge trouw volk, daar is de revolu tie echt niet begonnen. Nu krijgen ze zoveel slagen dat ze in opstand komen, dat zegt veel. De overheid grijpt in tot in de vezels van de samenle ving, kan dat niet waarma ken, maar wordt vervolgens wel verantwoordelijk gesteld voor alles wat fout gaat. Door die reactie vermindert het ge zag en dat is heel schadelijk." De verantwoordelijke samen leving dus als CDA-alterna- tief? „In ieder geval bemoeit de overheid zich op te grote afstand met te veel dingen. Men moet inderdaad meer overlaten aan de burgers. Dat betekent echt niet dat je de buren helpt met een pannetje soep, maar iedereen moet zich wel betrokken weten bij de gemeenschap." Het Walche ren van Kaland's jonge jaren als voorbeeld... - foto willem mieras Is de CHU-gedeputeerde dat even vergeten als hij be gin jaren zeventig een PZEM- directeur dekt, die voor een nieuw optrekje personeel in schakelt zonder om de reke ning te vragen? „Echt waar, de man is over een banane- schil gestruikeld. Ik praat niet goed wat hij deed, maar het was een prima directeur, die veel kon en een grote bijdrage leverde aan de ontwikkeling van de PZEM. Alleen het so ciale vlak, de omgang met het personeel, was een zwak punt. Dat heeft 'm dan ook de kop gekost." Macht corrumpeert? Toch...? „Ach, op alle niveau's maakt men fouten, wordt onjuist ge handeld, vallen verkeerde be slissingen. Ik zou niet graag iedereen die daarbij wel eens net over het streepje gaat, hier nu binnen zien stappen. Als je dat ziet..." De PZEM- affaire kost hem binnen het college van GS wel de ener gie-portefeuille. „Tja, Kaland, de onderkoning, mocht ook wel een kopje kleiner..." Maar het vermindert zijn in vloed nauwelijks en heeft ze ker z'n zelfvertrouwen niet aangetast. „Ze zullen mij niet betrappen op iets dat niet kan. Daar beroem ik me niet op hoor. Inderdaad, het is in onze kring bijna een karakter trek." Intussen zijn de landelijke functies hem aan komen waaien. In de energiesector blijft hij actief op persoon lijke titel. Als Kaland in '77 lid wordt van de Eerste Kamer besluit hij om een jaar later te stoppen als gedeputeerde, 56 pas. „Ja, ik was een erg jonge bestuurder. De meesten wa ren oudere heren, voor wie het een erefuncties was. Dat is in die zestien jaar wel veran derd. Stel je voor: toen ik in '62 begon waren er nog niet eens kamers voor de gedepu teerden. Je las de stukken in de statenzaal." „Is het een volledige dagtaak geworden? Ik heb er mijn twijfels over. Tijd is niet be palend voor de kwaliteit, maar ja, er is een heel andere cultuur ontstaan. Eindeloos vergaderen; dat ging mij op het laatst ook tegenstaan. Neem nou de havenschappen. Het dagelijks bestuur verga dert over een voorstel, het al gemeen bestuur bespreekt het, dan de statencommissie economische zaken, dan de fracties, dan de staten als ge heel. Dan heb je het dus vijf keer gehad. Moet dat echt?" De politieke levendigheid zou gebaat zijn bij een andere aanpak, vindt hij. Welke dan? Het slot gaat er even op. „Ik laat me niet verleiden tot dappere uitspraken, sta er nog te dicht bij. In '78 heb ik gezegd: ik doe niet meer mee, en zoals anderen het doen, zal het ook wel kunnen. Alleen, die eindeloze weg waarlangs dingen tot stand komen, het doodkauwen van onderwer pen, moet dat nou...?" Zo niet in de Eerste Kamer, dat gezelschap van hoog ge kwalificeerde, nogal be daagde lieden, dat onstuimige politici nu en dan op de vin gers tikt. Als voorzitter van de grootste fractie krijgt Ka land 'duidelijk meer invloed'. Aanvoerder van de waakhon den, die -de formele kant eens een minister terugsturen of de Tweede Kamer alert houden. „En informeel kun je natuurlijk wel eens wat ge daan krijgen." De Westerschelde Oever verbinding bijvoorbeeld? Dat mag met twee Zeeuwse frac tievoorzitters -de andere is WD-er Luteyn- toch geen probleem zijnIk denk dat- ie er komt, maar durf m'n hoofd er nog niet om te ver wedden. De contracten, de verkeersontwikkeling, pro blemen met België. Het kan nog struikelen hoor. Maar goed, als je op een departe ment komt, en je snijdt een probleem aan, dan word je toch net iets anders bekeken, als je ook nog Eerste Kamer lid, zelfs fractievoorzitter bent. Dat geef ik toe." In de luwte van de publiciteit, die hij na de jaren zeventig niet meer zoekt, blijft Kaland tenminste nog drie jaar in vloed uitoefenen, zonder veel ambitie. „Dat heb je als je veertig bent, nu hoef ik niet meer zo nodig. Ik heb toch al les beleefd, een prachtig le ven, overal geweest, van China tot Amerika. Je zit overal met je neus bovenop. Schitterend toch, maar het is zo wel genoeg geweest. Uit eindelijk gaat het aan de an dere kant allemaal ten koste van je privé-leven. Wie dat ontkent, spreekt onwaar heid." Een rentenier op Walche ren, dat hem nooit meer los laat, en andersom. Maar de senator gaat niet terug naar Westkapelle. „Laatst, op de Markt in Middelburg, riep iemand me ineens aan, in dat Walcherse dialect: hé, Ad Kland, ken je me nie meer... Ik kende hem inderdaad niet meer. Bleek het een oude klasgenoot te zijn. Dat was wel leuk, maar aan de andere kant: je vervreemdt er een beetje van. Want je leidt toch een ander leven, nietwaar..." De cockpit van de nieuwste Amerikaanse bommenwerper ziet er zeer futuristisch uit. -fotoanp Door Jo Wijnen DEZE WEEK rolde het eigenaardigste, duurste en meest omstreden vliegtuig uit de geschiedenis van de Ameri kaanse militaire luchtvaart dan eindelijk uit de hangars: de B-2 bommenwerper die - overigens niet geheel ten on rechte - de bijnaan 'Stealth' (de Stille) heeft gekregen. Tot voor twee weken geleden heeft het toestel formeel niet bestaan. Het is de afgelopen 8 jaar onder de grootst moge lijke geheimhouding ontwik keld en de eerste proefvluch ten zijn, eveneens met alle denkbare geheimhouding om geven, uitgevoerd vanaf de Nellis Airbase in de bergen van Nevada. Dat er definitief met de Stealth werd gevlogen, kwam twee jaar geleden aan het licht. Toen stortte een van de drie protopypes neer, hetgeen tot paniek in Amerikaanse luchtmachtkringen leidde en tot nieuwe kritiek op een pro ject dat de Amerikaanse belas tingbetaler uiteindelijk min stens 500 miljard dollar gaat kosten. Twee weken geleden werd de eerste foto van de Stealth ge toond en bij die gelegenheid gaven de Amerikaanse autori teiten het bestaan van het toe stel officieel toe. De eigenaar dige vorm van het toestel - de Stealth is een soort 'vliegende vleugel' - was overigens in overeenstemming met de ja renlange speculaties daarover in de Amerikaanse pers. Het toestel dankt zijn naam aan het feit dat het niet of nauwelijks door rader of in- fra-roodkijkers kan worden opgespoord, dat het bijzonder geluidsarm is en dat de hitte- uitstraling van de motoren uitzonderlijk laag is, zodat het moeilijk door luchtdoelraket ten (die immers op de hitte van de motoren afkomen) kan worden geraakt. De Stealth is gebouwd om, voorzien van kernbommen, diep in het vijandige gebied door te dringen. In de onver hoopte praktijk van de mo derne oorlogsvoering betekent dat, dat de Stealth - ongezien door de vijandelijke radar - de Sovjet-Unie moet binnenvlie gen, met uiterst moderne elek tronische apparatuur de com mandobunkers van het Russi sche leger moet opsporen en die met zeer krachtige kernla ding moet bestoken. De Ame rikaanse strategen zijn van oordeel dat die zwaar ver sterkte bunkers diep onder de grond liggen. Toch rekent men erop dat de Stealth, met ge bruikmaking van een speciaal soort kernbommen, die bun kers kan uitschakelen. De Stealth is eigenlijk niet veel meer dan een grote vleugel die is voorzien van vier krachtige straalmotoren die het toestel met een snelheid die drie keer groter is dan het geluid, kan laten vliegen. De Stealth kan een hoogte van 90.000 voet ha len. De eerste plannen voor de B-2 werden al tijdens de Ni- xon-regering gemaakt. In 1980 werd officieel met het hoogst geheime project gestart dat in handen van de vliegtuigbom wer Northrop Corporation werd gegeven. Op dit ogenblik zijn er weliswaar drie prototy pes van het toestel beschik baar, maar de Stealth zal i begin 1992 operationeel wor den. Voor de ontwikkeling van het toestel heeft de Ameri kaanse regering tot dusver 144 miljard dollar op tafel gelegd In totaal zullen 132 Stealths worden gebouwd voor een to taal bedrag van 500 miljard dollar. Er is altijd veel kritiek ge weest op het Stealth-project. Vele deskundigen zijn van oordeel dat het grotendeels uit voor radar onzichtbare kunst stoffen gemaakte toestel, op de duur toch niet de 'onzichtbaar heid' zal hebben waarop de Amerikaanse luchtmacht hoopt. Kan die onzichtbaar heid door de Sovjet-Unie on gedaan gemaakt worden, dan verliest het toestel nagenoeg' alle strategische betekenis. Bovendien beschikken de Amerikanen sinds kort ook over een vloot van 97 nieuwe B-l bommenwerpers die de schatkist eveneens enorme hoeveelheden geld hebben ge kost: 28 miljard dollar. Drie B I's zijn er intussen al neerge stort, hetgeen een verlies van 280 miljoen dollar per toestel betekent. Om de mankemen ten van de B-l de wereld uit de helpen, is wellicht een aanvul lend bedrag van 10 miljard dollar nodig. De kritiek richt zich nu vooral op het feit dat de VS een vloot van zowel zeer dure B-l's hebben en daar een nog veel duurdere vloot van B- 2's aan toevoegen. Het is bo vendien zeer de vraag of de kosten van de Stealth in de hand gehouden kunnen wor den. Intussen wordt ook nog een vloot van de zeer grote, maar trage en sterk verou derde B-52-bommenwerpers in de lucht gehouden. Overigens zijn de meeste luchtvaartdeskundigen het er over eens dat de Russen op het stuk van de Stealth-technolo- gie een grote achterstand op de Amerikanen hebben. De Stealth wordt dan ook be schouwd als een strategische compensatie voor de nume rieke en kwalitatieve achter stand die de VS hebben op het stuk van de intercontinentale kernraketten. BRUSSEL (ANP; tie in Brussel er moet haar admi staking voor hog sen opgeven. Po: die toch doorgae tievoeren moe dienstwapens ef tiebewijzen inle krijgen ook geen Dat hebben de t ters van Brussel i selse randgemee derdag besloten. Volgens de stadil AU Aan het eind vi werd afgesprok zal worden afge: digers van de ri 1989 ter onderte' De doorbraak in di van start gegane werd pas in de laa reikt, toen alle landen akkoord gi aangepast voorstel van vier belangrijl Dit voorstel moest heel aanvaard wor soort packagede; Frankrijk heeft 1 van het voorstel n voorbehoud gemaal De Nederlandse di slechts voor enkelel leiding van ministe: van WVC kon sti zich na afloop veri overeenstemming, voerder van de dele doorbraak niet ech verwacht. Toch w: hij voor een al te gr me. De conventie rr nog getekend wore volgens geratificee parlementen van d Waar Nederland in blij mee is, zo zei hij? EG-landen niet ge voor de druk van d Commissie om van tie af te zien. De impliciete aanval PARIJS (AFP) - Armeense onlusti week in de Sovje Azerbajdzjan zijl ken vormen een n in het al bijna ee rende conflict tui bajdzjan en Arm< Tegelijkertijd woi ook in de Baltische n>et een sterke of bet nationalisme teerd. Hieronder vc van de belangrijkst nationalistische on Sovjetunie. TRANSKAU REPUBLIEKEN: Februari: De raad van de Armee Nagorny-Karabach bajdzjan vraagt 1 autonome provinci brengen bij de ee republiek Armenië, meense hoofdstaf gaan honderdduize sen de straat op on te betuigen aan het hereniging van N< rabach met Armenii l maart: Het leg; om een einde te i bloedige anti-Arme «ei eind februari i najdzjaanse stad So waken. De onlust ~.b 32 mensen het twp bijna '200 mem raakten. HET lijkt een tegenstel ling. De overheid besteedde de afgelopen jaren steeds meer ontwikkelingswerk uit aan het bedrijfsleven. Tegelijkertijd klagen par ticuliere adviesbureaus dat het moeilijker wordt om aan werk te komen. Tot ontslagen is het nog niet gekomen, maar het rommelt wel. In totaal telt Nederland naar schatting 100 tot 150 ad viesbureaus. Het grootste in genieursbureau in deze sector, DHV in Amersfoort, is sinds vorig jaar aan het reorganise ren om 'slagvaardiger op te treden.' De overigens goed lo pende buitenlandpoot van DHV, waar ongeveer 350 men sen werken, boekte de afgelo pen twee jaar een omzetda ling. Voor Haskoning in Nijme gen, een ander groot inge- nieursbedrijf in deze sector, geldt hetzelfde laken een pak. Haskoning, dat ook reorgani seert om efficiënter en goed koper te worden, haalde de af gelopen twee jaar minder bui tenlandse opdrachten binnen. Euroconsult, dat vrijwel uitsluitend in de Derde We reld opereert, zit volop in een 'ingrijpende reorganisatie'. Directeur J.B. Visser, enkele jaren geleden aangetrokken om het bedrijf dat tegen ver lies aanhing, een nieuwe koers uit te sturen, trad per 1 no vember terug. Voor de onge veer twintig van de 243 man personeel is geen werk meer, zegt de afdeling personeelsza ken van de Heidemij. De Hei- demij is grootaandeelhouder van Euroconsult. Waarom puilen de order portefeuilles niet meer uit zo als in de jaren zeventig? Has koning verwees vorig jaar bij de presentatie van het jaar verslag naar de negatieve in vloed van een lage olieprijs en een goedkope dollar, waar door Nederlandse bedrijven op de wereldmarkt duur uit de bus komen. De gedaalde olie prijs betekent dat de Golfsta ten, vooral overigens voor DHV een belangrijke klant, minder pot hebben te verte ren. Voornaamste reden lijkt echter dat Nederlandse bu reaus duur zijn. Bovendien neemt de concurrentie uit de Derde Wereld toe. Bedrijven uit Zuidkorea, Taiwan, Brazi lië, India of Tunesië doen volop mee. Maar ook dichter bij zijn kapers op de kust: Westeuropese bedrijven die goedkoper werken, de semi- overheidsinstellingen en uni versiteiten in eigen land die door de bezuinigingen ge dwongen nu ook de boer op moeten. Daarnaast zijn er de een- of tweemansbedrijfjes van teruggekeerde ontwikke lingswerkers die voor zichzelf beginnen. In vergelijking met andere Westeuropese bureaus drei gen Nederlanders zich uit de markt te prijzen. De Voedsel en Landbouworganisatie (FAO) van de VN kan voor haar gage van 200 dollar per dag (exclusief reis- en ver blijfkosten) nauwelijks Ne derlanders krijgen voor een missie. Van de 1.000 Westeuro pese consultants die de FAO de afgelopen twee jaar op pad stuurde, kwamen slechts 39 uit Nederland. Frankrijk en Groot-Brittannië leverden elk rond de driehonderd advi seurs. „Ik denk niet dat er een land is waar ze duurder zijn", zegt ir. Louis Razoux Schultz van het Internationaal Agra risch Centrum in Wagenin- gen. Een woordvoerder van Haskoning: „We hebben qua technologie veel te bieden, maar de Britten en Amerika nen zijn goedkoper. Kwaliteit weegt zwaar, maar prijs blijft altijd een element dat mee telt." Samen met een Brits bu reau verrichtte Haskoning in opdracht van de Wereldbank een studie naar de mogelijk heden voor een zes km lange brug over de Brahmaputra in Bangladesh. De voormalig directeur van Euroconsult, Visser, geeft ronduit toe: „We zijn veel strijd werpt voor de uitvoe ring van een Nederlands rijst- teeltproject in Indonesië. Het binnen Nederland hou den van de inschrijving is ge bruikelijk, zegt de woordvoer der van Buitenlandse Zaken. „Maar na 1992 als de grenzen wegvallen, wordt dat onge twijfeld anders." Anderen hebben daar hun twijfels over. Traditie en con tacten spelen een belangrijke rol in het wereldje, zeggen zij. Bovendien zal de Nederlandse overheid het eigen bedrijfsle ven nooit laten vallen, ook al zijn buitenlandse offertes aantrekkelijker. Wat de consultante parten speelt is dat Nederland vaker dan vroeger hulp via interna tionale organisaties geeft zo als de FAO en de Wereldbank die eigen projecten hebben in de Derde Wereld. Bovendien gaat er minder hulp naar pro jecten en krijgen ontwikke lingslanden meer geld dan vroeger recht toe recht aan om urgente import (olie, medicij nen of reserve-onderdelen) te financieren. Van de 2,5 mil jard gulden bilaterale hulp wordt 250 miljoen gulden ge reserveerd voor projecten en adviezen. Als het dan op het verdelen van de opdrachten aankomt, vinden de particuliere bedrij ven steeds vaker semi-over- heidsinstellingen op hun weg. Zeker als het om advisering of evaluatie gaat. Het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT) in Amsterdam „leent" zijn wetenschappelijke staf nu regelmatig uit ten bate van een project in de Derde We reld. TNO en het Waterloop kundig Laboratorium in Delft doen hetzelfde. Het Interna tionaal Agrarisch Instituut verbonden aan de Landbouw hogeschool van Wageningen nam zelfs meer personeel aan om aan de groeiende vraag te kunnen voldoen. De commerciële consultante verwijten de semi-overheids- instellingen en universiteiten concurrentievervalsing. Zij duurder." Toch is hij niet on tevreden over de orderporte feuille van Euroconsult die voor 45 procent uit opdrachten van de Wereldbank bestaat: „Daaruit valt af te leiden dat Nederland naam heeft en dat men aan kwaliteit hecht." Vergaande specialisatie of ervaring op een bijzonder ter rein, zoals milieutechnologie, bruggenbouw of dijkaanleg, blijkt steeds vaker de enige redding voor de dure Neder landse bureaus. Euroconsult haalde vorig jaar een groot Turks irrigatieproject binnen dankzij ervaring met ontzil- ting en ontwatering. In Nederland zelf hebben de consultante eigenlijk nog geen last van de Westeuropese con currenten. Hoewel de landen van de Oeso (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) hebben af gesproken dat de inschrijving open is, komt het in de prak tijk nooit voor dat een Frans of Brits bedrijf zich in de kunnen immers goedkoper werken omdat de kosten van de organisatie niet op hun of fertes drukken. De prijzen lig gen soms veertig procent la ger. Een irrigatiedeskundige van een particulier bedrijf kost de opdrachtgever al gauw 1.000 gulden per dag in clusief zijn reis- en verblijf kosten. De Wageningse hoge school levert dezelfde weten schapper voor 600 tot 700 gul den per dag. Op termijn komt echter de belangrijkste concurrent uit de Derde Wereld zelf. Daar loopt goed opgeleid kader rond, dat de situatie ter plekke beter kan inschatten en bo vendien veel goedkoper is. Een Indiase deskundige verdient rond de honderd gulden per dag; een adviseur uit Zuidko rea kost de opdrachtgever hoogstens vijfhonderd gulden Voorlopig hebben de Neder landse bedrijven daar echter nog geen last van. Den Haag wil meer uitbesteden aan de Derde Wereld, maar tot nu toe bedraagt het aandeel van be drijven uit ontwikkelingslan den nog geen zes procent van het totaal.(IPS)

de Stem | 1988 | | pagina 4