ganisatie Dees bekijkt betere verdeling ziekenhuisbedden CNV WIL BETERE POSITIE AGRARISCHE WERKNEMERS I )e?e|ya Brabantse vijfling gezond Smalle marges in Rusland Hema 200 banen weg, geen ontslagen Nieuwe verkeersregels en -tekens op komst BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Salmonella- bacterie in Franse kaas DÉSTEM BINNENLAND VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 T28 DEN HAAG - Een op de vijf werkers in de agra rische sector krijgt te weinig betaald. Dat zegt de Industrie- en Voedingsbond CNV. 'Verzekeraars verhogen nog snel premie voor ouderen' Verlanglijstje N I EUWSOVERZI CHT Fouten bij verwijdering Surinamer Internationale kunstroof opgelost Conflict bij VNU-dagbladen Belangrijke prijs voor Renate Rubinstein Walasse Ting is een kleurfenomeen. Zijn nieuwste prenten (ook de hele grote van 1x1.40m) staan nu te kijk bij Lijst-in. En voor liefhebbers hebben we prachtige (nu nog) betaal bare litho's in gloedvolle kleuren. Lijst-in kreëert het. Lijst-in, Veemarktstraat 13, Breda. sop nt de srela- 'an de alleen eken- daar- in de voor- lioord I lijden longe- lering er tot olikli- ogarts die de patiënt op zijn spreek, i uur in het ziekenhuis ver kracht wordt (uiteraard) ge. straft. Dat geldt ook in geval 1 van aanranding. Aanranding is ontucht met geweld of door I met geweld te dreigen. Maar gaat de oogarts niet zo ver in zijn onkuisheid en beperkt hij zich tot simpele ontucht (dus zonder geweld) dan kan de strafrechter hem niets makea En dat alleen omdat in dit geval de patiënt toevallig niet in het zieken huis zelf ligt, maar van buiten komt. Ook deze 'ambulante' pa- tient kan ontucht zonder ge- weid wel eens net zo ernstig ervaren als aanranding. Toch gaat de schuldige specialist dan vrijuit Natuurlijk kan de eigen medische tuchtrechter hem een straf opleggen. Maar dat is niet eens zeker, afgezien van het feit dat het voor het slachtoffer vaak moeilijker is die weg te bewandelea En dan moet je nog maar af wachten of een disciplinaire straf op de onkuise medicus afschrikwekkend werkt. Als het parlement met het voorstel van de minister ak koord gaat, kunnen de patiën ten in de gezondheidszorg en de 'clienten' in de sociale zorg met een iets veiliger gevoel op spreekuur gaan bij de tand arts of bij de maatschappelijk werkster, thuis of in de 'in richting'. nele gevangenen betreft. Poli tieke gevangenen die wel ge weld hebben gebruikt, kun nen bovendien op de steun van Amnesty rekenen, als er gevaar bestaat dat zij geen eerlijk proces krijgen. Een andere uitbreiding van het mandaat, tenslotte, is de hulp die Amnesty verstrekt aan politieke vluchtelingen die bij terugkeer naar hun eigen land gevaar lopen vervolgd te worden. Bij al haar activiteiten waakt Amnesty over haar re putatie als betrouwbare, on afhankelijke organisatie. Zij probeert de informatie die ze lieten toegespeeld krijgt, altijd zorg- aeerze vuldig te controleren, alvo- i men- rens tot publikatie of actie jzen. over te gaan. Amnesty 0de in spreekt zich ook niet uit over politieke systemen, hoezeer sommige autoriteiten ook hun best doen haar een bepaald etiket op te plakken. In de woorden van Honecker (DDR): „Amnesty is kennelijk een van de vele verenigingen in het Westen die uit duistere bronnen worden betaald en die het als hun taak beschou wen om fatsoenlijke staten in een kwaad daglicht te stel len." Het is voor een regering van welke politieke signatuur dan ook natuurlijk nooit leuk om kritiek te krijgen. Overi gens zijn aantijgingen als die van Honecker aantoonbaar onjuist. Amnesty neemt geen overheidssubsidies aan en is ook met het aannemen van giften van bedrijven en in stellingen heel voorzichtig. Verreweg het grootste deel van het benodigde geld wordt opgebracht door individuele leden en donateurs. Daardoor en door het beperkte mandaat kan onafhankelijkheid de kurk blijven waarop de orga nisatie drijft. neren kocht op 25-jarige leeftijd met geleend geld (ƒ15.000,-) een nieuwe auto en kon daarmee tot 30-jarige leef tijd uit de voeten. Gezin B kocht op 30-ja- rige leeftijd met gespaard geld (ƒ15.000) een nieuwe auto en kon daarmee tot 35- jarige leeftijd uit de voeten Gezin B kan na 5 jaar 5.000,- meer consumeren dan gezin A. Over 15 jaar gerekend kan daarmee een nieuwe auto gekocht wor den en na 30 jaar een tweede nieuwe auto! Het verschil tussen gezin B en gezin A is consumptie van twee nieuwe auto's. Breda Jan Schalk Naschrift redactie: 1Bij het opstellen van de calcu laties wordt met rente Te kening gehouden, omdol interest wezenlijk onder deel uitmaakt van de kos ten. Als de consument het geld leent, zijn deze kosten meteen door banker schriften herkenbaar; els de auto met eigen Q wordt gefinancierd bestaan de kosten uit gederfde rente-inkomsten. 2. De valstrik klopt niet he lemaal. Het verschil ,fl consumptieve uitgaven be staat uiteindelijk slechts uit de rentekosten (aftrek baar overigens) en rente- opbrengsten (gedeeltelijk fiscaal belast). Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecre taris Dees (Volksgezond heid) laat uitzoeken of de bedden in de gezondheids zorg niet meer naar be hoefte kunnen worden ver deeld tussen verschillende instellingen. Vrijkomende afdelingen in ziekenhuizen zouden bijvoorbeeld moeten veranderen afdelingen voor langdurige verpleging. De Tweede Kamer wil dat Dees maatregelen neemt om de lange wachtlijsten voor ver pleegtehuizen weg te werken. De staatssecretaris stemde met die wens in, maar gaf gisteren niet exact aan hoe hij het aan tal bedden voor verpleegtehui zen wil vermeerderen. Het ver bouwen van leegkomende vleugels van ziekenhuizen tot verpleeg-afdelingen is in elk geval goedkoper dan nieuw bouw, aldus Dees. Dees verwacht op korte ter mijn afspraken met de Zieken huisraad en de provincies over beddenreducties in ziekenhui zen. De beddenreductie (met 12000) verloopt langzamer dan de bedoeling was. De Raad van State concludeerde bovendien dat de beddenvermindering is gebaseerd op een verkeerd wetsartikel, zodat de hele ope ratie opnieuw moest worden voorbereid. De staatssecretaris wil dat de Rijksoverheid meer' be voegdheden krijgt om ge wenste reducties voortaan af te dwingen en daarmee de pro vincies te passeren. Met die dwang in het vooruitzicht stel len besturen van provincies zich wat soepeler op bij het te rugbrengen van ziekenhuis bedden her en der in het land. Dees is teruggekomen op het plan om het aantal bedden tot 1992 flink te laten dalen om het aantal daarna - vanwege de toenemende vergrijzing - weer te laten stijgen. De staatssecre taris wil zijn aandacht nu al leen richten op latere jaren. Dat betekent ook dat er weer geld vrijkomt voor nieuwbouw van ziekenhuizen, zwakzinni gen-inrichtingen, verpleeghui zen en psychiatrische inrich tingen. Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) foto de stem/ johan van gurp Lonen in landbouw te laag Door onze Haagse redactie De bond heeft afgelopen maanden een aantal controles uitgevoerd bij bedrijven in de land- en tuinbouw. De re sultaten van die controles wijken nauwelijks af van een onderzoek dat de loontechnische dienst van het ministe rie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in 1986 uit voerde: ook toen was er sprake van chronische onderbe taling van 20 tot 28 procent van de mensen in loondienst. Het CNV heeft dit jaar van 300 mensen de loonstroken beke ken. Daarvan bleken er 60 (twintig procent) te weinig te krijgen. In totaal werd bij ne gen steekproeven voor 402.000 gulden aan achterstallig loon geclaimd. Volgens het CNV ontstaat onderbetaling vaak omdat werkgevers de cao gewoon niet begrijpen, of verkeerd uitleg gen. Ook komt het voor dat mensen alleen afspraken ma ken over netto loon. Bij loons verhogingen valt deze groep vervolgens (ten onrechte) bui ten de boot. TILBURG (ANP) - De meeste ziektekostenverze keraars verhogen nog snel hun premie voor ouderen of hebben dat al gedaan. Dat zegt adjunct-directeur J. van der Steen van de maat schappij VZS uit Tilburg. Na 1 januari 1989 kan dat niet meer, omdat vanaf die da tum prijsafspraken tussen de particuliere verzekeraars en de ministeries van Economische Zaken en van Gezondheid in gaan. Overigens is het volgens Van ,jder Steenr.yrij makkelijk om betrekking op her "ook na 1 januari de afspraken van arbeid, scholing In de komende cao-onderhan delingen zal de Industrie- en Voedingsbond CNV extra aan dacht besteden aan deze zaken. Het verlanglijstje voor de nieuwe cao heeft verder vooral herverdeling en vor- te ontduiken,...,,,., ming.m> c De V& heeft zelf per 1 no '"HettiNV wü in de ancferhan- vember de premie voor mensen van 45 jaar en ouder met 7 pro cent verhoogd. 'Als één van de laatste particuliere verzeke raars. De rest heeft het al ge daan. We moeten om onze marktpositie denken', aldus Van der Steen. De afspraken met de minis teries houden in dat de maat schappijen afzien van prijsver hogingen voor oudere verze kerden. Ze mogen geen ver schillende premieverhogingen aan hun verzekerden opleggen, om op die manier de premie voor bejaarden in verhouding laag te houden. Van der Steen verdedigt de premieverhoging met de stel ling dat VZS jarenlang heeft geweigerd ouderen hogere prijsverhogingen te berekenen danjongeren. delingen in de land- en tuin bouwsector (70.000 werkne mers) streven naar een werk week van 37 uur (nu nog 38), naar een verlaging van de VUT van 59 jaar naar 58 jaar, naar deeltijdvut op 56-jarige leeftijd en naar vut met veertig dienst jaren. In de werkgelegenheids programma's moet extra aan dacht worden besteed aan de positie van jongeren uit etni sche minderheden en aan her intredende vrouwen. De lonen zouden in maart 1989 met an derhalf procent en op 1 januari 1990 met een half procent moe ten worden verhoogd. Als de werkgevers met al die zaken instemmen, leidt dat ko mend jaar tot 4500 nieuwe ba nen in de land- en tuinbouw sector, zegt het CNV. Van onze verslaggever UTRECHT - Marloes, Ruud, Joost, Harm en Koen van de Heuvel ma ken het prima. De Bra bantse vijfling verblijft nog steeds in het Wilhel- mina Kinderziekenhuis in Utrecht. Ook met moeder Hannie gaat het goed.Ze is reeds moeder van een zoontje, Gijs. Burgemeester R. Reinders en wethouder J. Roozen (open bare werken) van Giessen brachten gistermiddag een bezoek aan moeder en kinde ren. Hoelang de vijfling in het ziekenhuis moet blijven, was gisteren nog niet bekend. Het is sinds 1957 driemaal eerder voorgekomen in ons land dat vijf gezonde kinde ren ineens werden geboren. In 1977 kreeg een Heems- kerkse moeder een zesling. Kort na de geboorte overleed een van de zes. De andere vijf maken het nog steeds prima. De Heemskerkse had, in te genstelling tot de Giessense moeder, geen hormonale be handeling ondergaan. Ze was dan ook zeer verrast met de zesling. Kort voor de geboorte rekende ze nog op een twee- of misschien een drieling. De familie Van de Heuvel wist al geruime tijd dat er een vijfling op komst was. tsr FOTO ANP -Volgens A. den Held-uit Schagen (NH), die een onder zoek heeft verricht naar de Nederlandse vijflingen, ont wikkelen drie- vier- en vijf lingen vaak een soort eigen taal, „een 'Chinees' dat voor buitenstaanders niet te vol gen is. Zelfs niet voor de ouders". Volgens hem ont staat die geheimtaal omdat meerlingen een nauwe band met elkaar hebben en elkaar vaak aanvoelen. „Ze hebben minder woorden nodig om elkaar iets uit te leggen", al dus Den Held. Volgens Den Held is het niet zo dat de industrie zich massaal op vijflingen stort met allerlei geschenken. „Als bedrijven echter benaderd worden zijn ze meestal wel bereid om een bijdrage te le veren, vooral in natura". A lDTOTT?,DT» A TV/T A TVTT>\ DU TT3 ix x1 x -ntJ ESTEN, LETTEN, Litouwers, Azerbaidzjani, Armeniërs en Geor- giërs. Deze volkeren, wonend in Russische republieken, willen al len één ding om zeer uiteenlopende redenen: minder bemoeie nis, dus meer vrijheid, van de centrale regering in Moskou. Zij willen, ieder naar aard, afkomst en geschiedenis, naar eigen be lieven hun republieken besturen, hun eigen economie liberalise ren en desnoods grenzen van republieken wijzigen teneinde eeuwenoude conflicten tussen bepaalde bevolkingsgroepen te kunnen beslechten. Nu het erop aan komt, blijkt de Grote Hervormer, de Grote Man van perestrojka en glasnost, partijleider Michaïl Gorbatsjov zijn gewekte verwachtingen voor meer vrijheid in de afzonderlijke Sovjetrussische republieken niet te willen of te kunnen waarma ken. Vorige week toen balorige Balten de suprematie van de fede rale regering marginaal wilden aantasten, was het Politbureau (de almachtige Twaalf in de Sovjetunie) er als de kippen bij om de Balten terug te fluiten. Zij werden afgescheept met een zoethou dertje: Het Politbureau zal de bevoegdheden van de bestuurders in de Russische Republieken nader vastleggen. Tegelijkertijd be loofde het Politbureau een zekere mate van 'financiële bevoegd heden'. Vage en onduidelijke toezeggingen dus, die de macht van het Kremlin nog voor geen millimeter zal aantasten. De Balten bij voorbeeld willen de talloze 'failliete' projecten, ooit opgedrongen door de centrale planners in Moskou, beëindigen. Het vrijko mende geld willen zij gebruiken om een (geprivatiseerde) sector te moderniseren en lonend te maken. Tevens willen zij investeren in de high-tech industrie. De Balten willen ook hun eigen munt (in plaats van de roebel) om meer handel te kunnen drijven met West-Europa. Zinnige plannen, maar Moskou moet er niets van hebben. En het was Moskou menens, want het voormalige KGB-hoofd en nu Politbureaulid, Viktor Chebrikov, toog vorige week naar Estland met een kille, akelige boodschap. „Jullie kunnen de onafhanke lijkheid afdwingen, maar dan zullen jullie alles verliezen." Dit dreigement, dat in de periode van perstrojka niet meer voor mo gelijk werd gehouden, kreeg een prominente plaats in de Russi sche media. De boodschap aan de opstandige republieken was duidelijk: de marges in de Sovjetunie zijn nog heel smal. De troebelen in de Russische Republieken, die deze een bloe dige climax bereikten in de Kaukasus, doen zich voor aan de vooravond van de belangrijke zitting van de Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjetunie. Het politieke stelsel moet dan op de helling. Gorbatsjov wil daar het definitieve einde inluiden van het verstarde stelsel dat hij van Stalin en Brezjnev erfde. In de Russi sche republieken weet men intussen, dat nog niets definitief en hog nietsJbeëindigd' is, ook al heet de Kremlinbaas nu Gorbats- AMSTERDAM (ANP) - Bij de Hema ver dwijnen als gevolg van een reorganisatie in de bevoorrading 200 banen. Er zullen 60 magazijnen worden gesloten. Vol gens de directie zullen er geen gedwongen ont slagen vallen. Hema winkels worden straks dagelijks be voorraad vanuit één centraal punt. Nu worden de 60 magazijnen, die bij 60 van de 80 winkels gevestigd zijn, eens per maand bevoorraad. De Hema is jarenlang de pilaar geweest waarop het enige jaren geleden nog wankelende KBB-concern (onder meer Hema en Bijenkorf) rustte. UTRECHT (ANP) - In ons land is dezer dagen een par tij Franse kaas in beslag ge nomen die is besmet met de salmonella-bacterie. Het gaat om kaas van het merk Vacherin Mont d'Or met de merknaam Epicea Mond d'OR. Consumptie van de kaas kan ernstige maag- en darmklach ten tot gevolg hebben, zo waar schuwde het ministerie van WVC donderdag. Het ongerief is vergelijkbaar met dat van een flinke buikgriep. Een woordvoerder van het mi nisterie deelde desgevraagd mee dat de import van de kaas is gestopt en dat de kaas uit de detailhandel is teruggenomen nadat in ons land was gebleken dat zeven mensen ziek waren geworden. Het grootste ge deelte van de partij kaas - circa 2.000 kilo - is in beslag genomen maar het is volgens het minis terie niet geheel uitgesloten dat bij enkele winkeliers en res taurants nog restanten aanwe zig zijn. DEN HAAG (ANP) - In 1990 worden nieuwe verkeersre gels en -tekens van kracht. Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft twee voorontwerpen voor commentaar naar de Tweede Kamer en een groot aantal instanties en organi saties gestuurd, die samen het uit 1966 daterende Reglement verkeersregels en verkeerstekens (RVV) moeten vervangen. Het besluit het RW te herzien is genomen omdat van veel verkeersregels en -tekens het nut niet duidelijk is en de ver keersdeelnemer ze niet naleeft, aldus een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat. Ook is volgens de minister aanpassing aan internationale verkeers- verdragen nodig. Belangrijkste wijzigingen in het RW 1990 zijn: voetgan gerslichten zonder rood licht, de mogelijkheid voor fietsers en bromfietsers bij rood licht rechtsaf te slaan en voorrang op mini-rotondes. De mogelijkheid wordt ge opend het rode licht van voet gangerslichten te vervangen door een geel knipperend licht. Het komt veelvuldig voor dat voetgangers voor het rode licht staan te wachten terwijl er geen zij verkeer aankomt. Het gele knipperlicht kan hier uit komst bieden. Het geeft aan dat oversteken op eigen risico ge schiedt. Het groene licht blijft wel gehandhaafd en verschijnt als het zij verkeer rood heeft. Oversteken is in die situatie conform de oude regeling. Verder wordt de wegbeheer- der de mogelijkheid gegeven bij het verkeerslicht een bordje te plaatsen waarop staat dat (brom)fietsers rechtsaf bij rood mogen. Daarbij moeten zij het overige verkeer (zoals voetgan gers) wel vóór laten gaan. Te gen rechtsaf bij rood voor deze weggebruikers bestaat uit het oogpunt van verkeersveilig heid meestal geen bezwaar. Daarom is bij dit min of meer als 'ingeburgerd' ervaren ge drag aansluiting gezocht, aldus Verkeer en Waterstaat. In toenemende mate wordt op gevaarlijke punten in plaats van het plaatsen van verkeers lichten gekozen voor het aan leggen van zogenoemde mini- rotondes. Het voordeel van die rotondes is dat bestuurders ge- Minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) - foto de stem/johan van gurp dwongen zijn het kruispunt langzaam te naderen. De door stroming van het verkeer wordt bevorderd, omdat be stuurders op de rotonde voor rang hebben. Een nieuw ver keersbord verplicht voorrang te verlenen bij het oprijden van de rotonde. Een andere verandering in het voorontwerp betreft de verplichting voor bestuurders van motorvoertuigen om met -4 JX «7 15 Het Europese bruine haassyndroom. Dat klinkt mooier dan het is, want het is een mysterieuze ziekte die momenteel huis houdt onder de Belgische hazen. Vooral in de kuststreek en Oost-Vlaanderen zijn de dieren het haasje. Belgische wetenschappers zijn naarstig op zoek naar de oor zaak van de plotselinge sterfte. Ik denk niet dat ze er snel achter zullen komen, maar je kunt nooit weten hoe een koe een haas vangt. De sterfgevallen voltrekken zich zo snel, dat je er als de kippen bij moet zijn om nog een exemplaar in levende lijve te zien. Haasje repje dus. Er blijft haast geen haasje over. Nu we het toch over sprin gen hebben, van die hazen is het natuurlijk maar een kleine sprong naar de varkens. Het zou mooi zijn als er ook het Europese roze varkensyndroom kwam. Hoewel, is dat syndroom er al. Het houdt in dat de meeste var- kensboeren geen kwaad willen horen over hun praktijken en alles door een roze bil zien Als er al eens iemand klaagt dan roepen die boeren om het hardst: mijn naam is haas. Een mooie ouderwetse varkenspest zou wonderen doen voor het milieu. Want als de varkens sterven bij bosjes, leven de bosjes. Ik hoef geen varkenshaasjes meer. MERIJN DEN HAAG (ANP) - In weerwil van de gemaakte afspraken, is de Surinamer Ashok Gangaram Panday begin deze maand naar zijn vaderland teruggestuurd, zonder dat de Nederlandse ambassade in Paramaribo tijdig van zijn komst op de hoogte was gesteld. De vraag of de ambassade redenen zag om de Su rinamer niet terug te sturen werd pas een dag voor zijn vertrek verstuurd en kwam zodoende tegelijkertijd met hem in Suri name aan. Advies uitbrengen was daardoor onmogelijk. Dat bleek donderdag tijdens een spoeddebat dat de Tweede Kamer had aangevraagd naar aanleiding van de dood van de Surinamer in een cel op het vliegveld Zanderij in Suriname. AMSTERDAM (ANP) - Twee Amsterdamse politiemensen hebben als pseudokopers een sleutelrol vervuld bij het oprollen van een internationale bende van Belgische en Franse kunst- rovers in het Belgische Oostende. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie donderdag meegedeeld. Dertien geroofde schilderijen, waaronder vijf werken van de Franse kunstschilder Bernard Buffet, werden onbeschadigd boven water gebracht. De gestolen werken hadden een waarde van drie miljoen gulden. De operatie is uitgevoerd in samen werking met de Belgische en Franse politie en justitie. In totaal zijn zes Fransen en Belgen aangehouden. EHjlDHOVEN (ANP) --De redacties van de zeven dagbladen in de VNU-dagbladengroep (Brabants Dagblad, Eindhovens Dag blad, Nieuwsblad, De Limburger, De Gelderlander, Dagblad voor Noord-Limburg, De Stem) zijn het niet eens met de wijze waarop de directie de salarissen van ex-Audet met Brabant- pers-collega's gelijk wil trekken. Volgens voorzitter Servaes Smulders van het sectiebestuur dagbladjournalisten van de NVJ (Nederlandse Vereniging van Journalisten) ligt de kern van het conflict in het feit dat voor een nieuwe vorm van journalistieke samenwerking tussen ex- Audet- en Brabantpers-dagbladen de directie geen extra toe slag wil toekennen. De journalisten menen daar op grond van hun cao recht op te hebben. In een ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging van Journalisten in Eindhoven hebben de journalisten van de ze ven kranten donderdag in overgrote meerderheid besloten elke nieuwe vorm van samenwerking af te wijzen, zolang de direc tie weigert een toeslag toe te kennen. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is aan de schrijf ster Renate Rubinstein (59) de Hélène de Montigny-prijs van 50.000 gulden toegekend. Ze krijgt de prijs omdat zij zich in buitengewone mate verdien stelijk heeft gemaakt ten op zichte van het mensdom in het algemeen. De prijs wordt 2 de cember uitgereikt. Volgens het toekenningsrap port treft 'moed' het meest van alle aspecten die het leven en werk van Renate Rubinstein kenmerken. Van moed getui gen de bijdragen die zij aan Renate Rubinstein. maatschappelijke discussies - fotoanp heeft geleverd in de vorm van publikaties waarin zij, vaak dwars tegen gangbare opvattingen in, een krachtig geluid laat horen. Niet uit een behoefte om te provoceren, maar uit een diep gevoelde overtuiging die zij - op heldere en vaak verras sende wijze geformuleerd - weet te onderbouwen met rationale argumenten, aldus de commissie van drie. ingang van 1 november 1990 overdag verlichting te voeren. Voor die datum is onder meer gekozen om zowel de burger als de industrie de gelegenheid te bieden technische aanpassin gen in de auto aan te brengen die het licht automatisch aan- en uitschakelen. Plan is voer tuigen in de toekomst stan daard met een dergelijke voor ziening uit te rusten. Verder zullen er volgens het vooront werp nieuwe verkeersborden komen en andere een ander uiterlijk krijgen. Verkeersbesluiten op ge meentelijke wegen buiten de bebouwde kom, die nu door de provincie worden genomen, zullen in de toekomst door de gemeente worden vastgesteld. Voorts krijgen waterschappen, als het aan Smit-Kroes ligt, in de toekomst de bevoegdheid tot het nemen van verkeersbeslui ten voor wegen die zij in beheer hebben. Met politie, justitie, de pro vincies en de gemeenten heeft al informeel overleg over de voorstellen plaatsgehad. Tot eind januari 1989 krijgt ieder een de gelegenheid zich nog maals over de plannen te bui gen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1988 | | pagina 3