UITBLAZEN Ontucht van dokter straks altijd strafbaar Van eenmansactie tot wereldwijde organisatie Dees CNV Worstjes in de loge Smalle wimkock -DE STEM. DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 KORTHALS ALTES VULT MERKWAARDIG HIAAT IN WET OP NEDERLANDSE AFDELING VAN AMNESTY INTERNATIONAL TWINTIG JAAR Kinderbijslag PAPIER VOOR UW PEN Normbesef Sparen en lenen PËSTE] DEN HAAG - taris Dees (V< heid) laat uitz< bedden in de g< zorg niet meer hoefte kunnen deeld tussen v< instellingen. V; afdelingen in zi zouden bijvoorbe veranderen afdel den haag - rische sector li Industrie- en 4Verzek< verhogei snel prei voor oud DESTE THE OLD Vic kreeg zijn naam van het pu bliek. Oorspronkelijk heette het theater Royal Coburg Theatre, naar prins Leopold van Saxen-Co- burg, getrouwd met Char lotte, de prinses van Wa les. Het echtpaar nam het patroonsschap over het theater op zich. Maar in 1817, slechts een jaar na de opening van de nieuwe schouwburg, stierf prin ses Charlotte in het kraambed. Daardoor werd de band ver broken en was, in 1833 toen prinses Victoria, de latere ko ningin, het theater bezocht, de weg vrij voor de herdoop in Royal Victoria. Al in de jaren zestig van de vorige eeuw sprak de clièntele van Old Vic. Toen de Old Vic gebouwd werd bestond de omgeving nog voornamelijk uit moerasland. De grote buur Waterloo-station zou nog jaren op zich laten wachten. Wel was al begonnen met de bouw van de Waterloo- brug over de Theems. Het verhaal gaat dat de aan nemer van de brug een verlicht pad liet aanleggen van de brug naar de 'Coburg'. Enerzijds om bezoekers te verlokken via zijn tolbrug de rivier over te steken, anderzijds om te verhinderen dat ze op hun weg naar het theater in het moeras zouden vallen. Tot op de dag van van daag heeft de Old Vic, ondanks alle verbouwingen en restaura ties, last van vocht dat door de muren binnendringt. Geleidelijk ontstond rond de Old Vic (zoals ik het theater nu verder maar zal noemen) een eigen woongemeenschap: Lambeth. Iemand heeft ooit het publiek van de Old Vic uit de jaren dertig van de vorige eeuw als volgt beschreven: „De balkons van de Victoria vorm den een groot amfitheater waar misschien wel 1.500 zwetende schepselen op konden: de meeste mannen in hemdsmou wen en de meeste vrouwen blootshoofds met kleurige zak doeken om de schouders, waar schijnlijk gestolen uit de zak ken van oude heren die snuif namen." 1.500 schepselen is wat overdreven,» maar 1.200 mensen konden er wel staan en hebben er ook vaak gestaan op het dubbele balkon dat nu plaatsbiedt aan 300 comforta bel zittende toeschot tweede kerstdag 1858 leidd een vals brandalarm tot een pa niek waarin zestien mensen om het leven kwamen. Schouwburg en drank wa ren onafscheidelijk in die da gen. Zo werden de al dan niet gestolen zakdoeken aan elkaar geknoopt tot men een strook had, lang genoeg om naar be neden te laten zakken en er een kruik bier aan te laten binden. Wat nu de lobby is, was in die dagen een jenever-paleis, heel duidelijk bedoeld als een klan tenbinder. Vooral voorstellin gen van de verhalen van Dic kens waren berucht vanwege de gewelddadige scenes, op ruiende tekst en de fanatieke reacties van het publiek. In september 1870 ont- raadde de Lord Chamberlain (censor) een voorstelling van een stuk, getiteld: De Slag bij Waterloo. De Frans-Duitse oorlog was aan de gang en de censor vond dat 'dit geen tijd was om de Fransen te herinneren aan een vorige grote nederlaag. Na tijden van tegenspoed raakte de Old Vic tegen het eind van de jaren zeventig in de greep van sociale hervormers. Emma Cons was zo'n sociale hervormster. Zij geloofde heilig dat de traditionele tweeëenheid drank en theater de moraal der arbeidende klasse ondermijnde. Toen zij het in de Old Vic voor het zeggen kreeg, ging de drank eruit en vormde zij The Royal Victoria Coffee Tavern Compa ny. De Old Vic werd nu koffie huis annex ontspanningszaal voor lezingen en demonstraties annex toneelzaal voor musical en variété. Met de voorstellin gen ging het niet best, maar uit de 'ontspanningszaal' groeide een soort volksschool voor vol wassenen. Toen groeide de zaak haar boven het hoofd en haalde ze in 1897 haar 23-jarige nicht Lilian Baylis erbij. Baylis heeft veertig jaar de Old Vic geleid. Zij werd in die tijd een reuzin in theaterland. De herinneringen aan haar be ginnen te vervagen met het uit sterven van de generatie die nog met haar werkte. De herin neringen concentreren zich in anecdotes en grote daden. Zij was een weinig tactische vrouw. Tijdens voorstellingen placht ze in een van de loges te zitten, de gordijnen dichtgeschoven, worstjes opwarmend op een primus. Als ze vond dat een speler het niet goed deed, stak ze haar hoofd door het gordijn om hem een publiek standje te geven. Toen tijdens de eerste wereldoorlog een repeterend gezelschap tijdens een bombar dement, door een Duits lucht schip, een schuilkelder was in gedoken, riep ze kwaad: „Ik schaam me voor jullie allemaal, als je dood moet, sterf dan ten minste in het harnas." Het was in de eerste wereld oorlog dat de Old Vic ophield een echt volkstheater te zijn. Was de oorlog slecht voor het Londense theaterleven in het algemeen, de Old Vic bloeide juist op tot een theater met een 'typisch middle c/asr-publiek'. Hoewel Shakespeare natuurlijk nergens zo populair is als in Engeland en in vroeger jaren 'mannen in hemdsmouwen en vrouwen blootshoofds' zwetend samendromden voor zijn stuk ken, was hij in Baylis' tijd al lang niet meer ieders cup of tea. Niets is immers -duurzaam in de theaterwereld. Dat leert de tur bulente, soms bizarre, maar al tijd boeiende geschiedenis van de Old Vic, die niettemin al 172 bestaat. Uitgave van uitgeversmaatschappij Pe Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; J 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, j 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangenOnze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek<230301584 - Rabo rek. 101053738. Door C.Manders HET WORDT er niet ge makkelijker op voor de artsen, specialisten en an dere hulpverleners in de gezondheidszorg. Gaan ze nu in feite nog vrijuit na ontucht met (volwassen) personen die hen thuis, op de polikliniek, of elders consulte ren, in de nabije toekomst wordt dat een misdrijf. En niet zo'n kleintje ook. Dit is het minst opvallende, maar zeker niet het minst in grijpende voorstel tot veran dering in de zedelijkheids wetgeving die dezer dagen bij de Tweede Kamer is inge diend. De minister van Justitie, Korthals Altes, wil de straf wet veranderea Hij wil dat de bescherming die (bedlege rige) ziekenhuispatiënten nu al ten opzichte van hun on tuchtige verzorgers hebben, ook geldt voor patiënten die in het ziekenhuis alleen maar op spreekuur komen, of die de arts thuis of waar dan ook raadplegen. Artikel 249 lid 2 van het Wetboek van Strafrecht dreigt met maximaal 6 jaar cel: 'de bestuurder, de genees kundige, de onderwijzer, be ambte, opzichter of bediende in een gevangenis, rijkswerk inrichting voor kinderbe scherming, weeshuis, zieken huis, krankzinnigengesticht of instelling van weldadig heid, die ontucht pleegt met een persoon daarin opgeno men'. Alles draait om de woorden: 'daarin opgenomen'. Zes jaar is voor onze be grippen een vrij zware straf. Deze wordt gegeven, omdat de wetgever misbruik van de ge- zags- en vertrouwensrelatie die bestaan tussen verplegend of verzorgend personeel en verpleegden heel zwaar laat wegen. Van belang vindt de wetge ver ook dat personen die in ziekenhuizen en andere in richtingen zijn opgenomen, door de sfeer en de omstan digheden niet goed hun wil kunnen bepalen. Allemaal redenen waarom ontucht tussen personeel van een inrichtingen de daarin opgenomen verpleegde bij ons een ernstige misdaad is. Zo ernstig zelfs dat niet eens opzet of schuld van de arts/verpleger/hulpverlener is vereist. De arts moet zich onder alle omstandigheden bewust zijn van zijn bijzon dere verantwoordelijkheid. Hij 'hangt' dus altijd, ook al komt vast te staan dat juist de ziekenhuispatiënt de verlei der was of dat deze van de Korthals Altes ...hiaat... sexuele benadering heeft ge noten. Korthals Altes wil deze be paling uitbreiden. Want vol gens hem moeten niet alleen - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GUBP ziekenhuispatiënten tegen hun verzorgend personeel be schermd worden, maar ook de patiënten die bij de arts/spe cialist in de polikliniek op het ziekenhuis of bij hem thuis op spreekuur komen. Want de vertrouwens- en gezagsrela tie, de afhankelijkheid van de patient, bestaan niet alleen binnen de sfeer van zieken huis en inrichting. Ook daar buiten. De minister schrijft in de toelichting op zijn wetsvoor stel dat de laatste tijd steeds meer geluiden zijn gehoord van patiënten die te lijden hebben gehad van een onge wenste seksuele benadering door hun arts of verzorger. Volgens hem vraagt de maatschappij om extra be scherming van die patiënten, ook al zijn ze niet in een in richting van gezondheidszorg of maatschappelijke zorg op genomen. Elke hulpverlener die waar dan ook ontucht pleegt met iemand die aan zijn zorg is toevertrouwd moet gestraft worden. Of het voorstel van de mi nister nu echt in een behoefte voorziet of niet, een merk waardig hiaat in de zedelijk- heidswet wordt er wel mee opgevuld. Beperken we ons weer tot het voorbeeld van het polikli nische spreekuur. De oogarts die de patiënt op zijn spreek, uur in het ziekenhuis ver. kracht wordt (uiteraard) ge. straft. Dat geldt ook in geval van aanranding. Aanranding is ontucht met geweld of met geweld te dreigen Maar gaat de oogarts niet zo ver in zijn onkuisheid en beperkt hij zich tot simpele ontucht (dus zonder geweld) dan kan de strafrechter heni niets maken En dat al omdat in dit geval de pa! toevallig niet in het zieken huis zelf ligt, maar van buiten komt. Ook deze 'ambulante' pa- tient kan ontucht zonder ge. weid wel eens net zo ernstig ervaren als aanranding. Toch gaat de schuldige specialist dan vrijuit Natuurlijk kan de ei medische tuchtrechter j een straf opleggen. Maar is niet eens zeker, afgezien van het feit dat het voor het slachtoffer vaak moeilijker is die weg te bewandelen dan moet je nog maar wachten of een disciplinaire straf op de onkuise medicus afschrikwekkend werkt. Als het parlement met het voorstel van de minister ak koord gaat, kunnen de patiën ten in de gezondheidszorg en de 'clienten' in de sociale zorg met een iets veiliger gevoel op spreekuur gaan bij de tand arts of bij de maatschappelijk werkster, thuis of in de 'in richting'. Door Paul Merkx IN VELE landen van de wereld worden de mensen rechten vertrapt. Mensen 'verdwijnen' opeens, wor den zomaar opgepakt, in gevangenissen of psychia trische inrichtingen ge stopt, gemarteld en omge bracht. Om wat voor mensen gaat het? Vaak zijn het mensen die niet meer doen dan opkomen voor hun rechten. Ze zijn 'las tig', want ze houden hun mond niet. Of het gaat om willekeurige mensen die van de straat worden geplukt om anderen te intimideren, om ze murw te maken, zodat de machthebbers kunnen doen en laten wat ze willea Amnesty International is een organisatie die zich al 27 jaar niet bij dergelijke schen dingen van de mensenrechten wenst neer te leggen. Ze gaat tekeer als een horzel in de be haaglijke pels van censuur en indoctrinatie, waarin de machthebbers zich denken te kunnen hullen. Dit jaar zijn er tenminste twee redenen om aandacht aan de organisatie te schenkea Op 10 december is het veertig jaar geleden dat 159 leden van de Verenigde Naties de Universele Verlda- ring van de Rechten van de Mens ondertekenden. Boven dien viert de Nederlandse af deling van Amnesty dit jaar haar twintigste verjaardag. In 1960 stond er in een En gelse krant een bericht over twee Portugese studenten die kritiek hadden uitgeoefend op het bewind van de toenmalige president Salazar en daarvoor tot zeven jaar gevangenis straf waren veroordeeld. Dit tot grote verontwaardiging van de Britse advocaat Peter Benenson. Hij vroeg zich af hoe hij de Portugese regering zover kon krijgen dat zij de studenten zou vrijlaten. Het had natuurlijk weinig zin als eenling de ambassade binnen te wandelen en luidkeels te protesteren. Maar misschien - zo overwoog hij - hadden ge zamenlijke acties wel succes. Samen met een paar colle ga's besloot Benenson in actie te komen. Ze bereidden een campagne voor die 'Appeal for Amnesty 1961' zou heten en zich zou inzetten voor mensen die in de gevangenis zaten, omdat zij een mening hadden geuit die niet in de smaak viel bij de autoriteiten. Die mensen werden 'gewe tensgevangenen' genoemd. In mei 1961 schreef Benen son in The Observer een be roemd geworden artikel on der de titel 'The forgotten pri soners'. Daarin verzocht hij vrijwilligers een jaar lang re gelmatig regeringen aan te schrijven met het verzoek ge wetensgevangenen vrij te la ten. Benenson en zijn mede werkers zouden vanuit Lon den gegevens verzamelen over gevangenen die in aan merking konden komen. Het artikel werd overgeno men door maar liefst dertig kranten buiten Engeland. De respons was groot. Binnen een maand hadden meer dan dui zend mensen zich aangemeld die daadwerkelijk mee wilden doen. Velen stuurden ook geld of informatie over gewetens gevangenen. Ook werden er in verschillende landen groe pen gevormd om actie te voe ren. De Tsjechoslowaakse aartsbisschop Beran was een van de eerste gewetensgevan genen op wie de campagne zich richtte. Hij had een preek gehouden die bij de Tsjecho slowaakse autoriteiten in het verkeerde keelgat was ge schoten en was daarna gevan gen gezet. Een van Bennen- son's medewerkers ging naar Praag en wist daar de minis ter van binnenlandse zaken te spreken te krijgen. Tegelij kertijd stuurden talloze sym pathisanten brieven naar de Praagse autoriteiten. Het ge volg was dat Beran na enige tijd werd vrij gelaten. Tegen het einde van de campagne 'Appeal for Am nesty 1961' kwamen vertegen woordigers uit negen ver schillende landen in Brussel bijeen. Ze besloten dat het werk voor de gewetensgevan genen moest worden voortge zet. Zo ontstond, eind 1961, Amnesty International. De beweging groeide ge staag en, na 1975, zelfs explo sief. Met de groei nam ook de internationale waardering toe. In 1976 ontving Amnesty de Erasmusprijs, in 1977 de Nobelprijs voor de Vrede en in 1979 de VN-mensenrech- tenprijs. Inmiddels zijn er af delingen van Amnesty in 45 landen en meer dan 3500 plaatselij ke groepen. De Nederlandse afdeling is met haar 108.000 leden ver houdingsgewijs de grootste. Zij werd in 1968 opgericht door de Amsterdamse journa liste Elka Schrijvers, die zelf tijdens de oorlog in gevange nissen had gezeten vanwege haar verzetsdaden. Nog steeds gaat Amnesty uit van het mandaat dat Be nenson gesteld heeft. Zij richt zich dus in eerste instantie op gewetensgevangenen, gedefi nieerd als: „personen die van wege hun godsdienstige, poli tieke of andere op grond van hun geweten aangehangen overtuiging, hun etnische af komst, geslacht, kleur of taal gevangen zitten of anderszins worden beperkt in hun bewe gingsvrijheid en die geen ge weld hebben gebruikt of heb ben gepropageerd." Waarom deze inperking? De belangrijkste reden is dat Amnesty onpartijdig wil blij ven. De organisatie is bang in allerlei politieke conflicten verzeild te raken, wanneer ze pleit voor vrijlating van men sen die geweld niet afwijzen. Deze opvatting leidde in 1964 tot felle discussies binnen Amnesty. De aanleiding daar toe was de veroordeling van Nelson Mandela tot levens lange gevangenisstraf in Zuidafrika. Zoals bekend weigerde (en weigert) Man dela het gebruik van geweld tegen de Zuidafrikaanse autoriteiten af te zweren, waardoor hij niet voor 'adop tie' door Amnesty in aanmer king kwam. Dit vonden velen te ver gaan Ook gevangenen die geweld hebben gebruikt of dat propageren, kunnen im mers het slachtoffer worden van een oneerlijk proces of van een mensonterende be handeling! Om aan de bezwaren tege moet te komen besloot de In ternationale Vergadering van Amnesty het werkterrein uit te breiden, met behoud van de geweld-clausule. Tegenwoor dig zet Amnesty zich niet meer alleen in voor de vrijla ting van gewetensgevange nen. Ze ageert ook tegen mar teling en tegen de doodstraf, of het nu politieke of crimi nele gevangenen betreft. Poli tieke gevangenen die wel ge weld hebben gebruikt, kun nen bovendien op de steun van Amnesty rekenen, als er gevaar bestaat dat zij geen eerlijk proces krijgen. Een andere uitbreiding van het mandaat, tenslotte, is de hulp die Amnesty verstrekt aan politieke vluchtelingen die bij terugkeer naar hun eigen land gevaar lopen vervolgd te worden. Bij al haar activiteiten waakt Amnesty over haar re putatie als betrouwbare, on afhankelijke organisatie. Zij probeert de informatie die ze toegespeeld krijgt, altijd zorg vuldig te controleren, alvo rens tot publikatie of actie over te gaan. Amnesty spreekt zich ook niet uit over politieke systemen, hoezeer sommige autoriteiten ook hun best doen haar een bepaald etiket op te plakken In de woorden van Honecker (DDR): „Amnesty is kennelijk een van de vele verenigingen in het Westen die uit duistere bronnen worden betaald en die het als hun taak beschou wen om fatsoenlijke staten in een kwaad daglicht te stel len." Het is voor een regering van welke politieke signatuur dan ook natuurlijk nooit leuk om kritiek te krijgen. Overi gens zijn aantijgingen als die van Honecker aantoonbaar onjuist. Amnesty neemt geen overheidssubsidies aan en is ook met het aannemen van giften van bedrijven en in stellingen heel voorzichtig. Verreweg het grootste deel van het benodigde geld wordt opgebracht door individuele leden en donateurs. Daardoor en door het beperkte mandaat kan onafhankelijkheid de kurk blijven waarop de orga nisatie drijft. MIJN oog werd getrokken door een artikel op de voor pagina van De Stem van dinsdag 22 november: 'Kin derbijslag extra omhoog'. „Vreemd" dacht ik, er wordt de laatste tijd alleen maar gesproken over bezuinigin gen. De studenten worden gekort, minimumlonen wor den verlaagd, (R)WW wordt gekort, pensioenen, enz. enz. enz. De motivatie om de kinderbijslag omhoog te doen is dat er koopkracht- verschillen zouden ontstaan tussen gezinnen met en zon der kinderen. Ik sloeg stijl achterover. Sinds wanneer interesseert Den Haag zich voor de koopkracht van burgers Toch is deze stap hele maal niet vreemd, hij past zelfs in het kabinetsbeleid. Een aantal ministers heeft al uitspraken gedaan in de trend van: „Als jongere of als student kan je maar be ter goede vriendjes/vrien dinnetjes blijven met je ouders want je zult ze nog hard nodig hebben". Een po litieke keus dus: het gezin is de hoeksteen van de samen leving. Hieruit blijkt op welke grond bezuinigingen wor den doorgevoerd: op poli tieke keuzes. Het kabinet ziet het niet zitten dat jon geren zelfstandig wonen, maar het gezin dus wel. Vanuit die intentie wordt IgEÊ*4 dus blijkbaar de bezuini- gingspolitiek gevoerd. Het is mij wel duidelijk: bezuini gingen zijn een politieke (eventueel maatschappelij ke) keuze, ik wordt er als jongere, samen met een heel leger gedupeerden door ge troffen dus kies ik een an dere politiek bij de volgende verkiezingen. Breda Edo Pennings ER zijn in Nederland een groot aantal politici, presi denten en leden van raden van bestuur etc., die voorop lopen in het koor van schreeuwlelijkerds, roepend dat de uitkeringen onbe taalbaar zijn, de minimum lonen omlaag zouden moe ten i.v.m. werkloosheid, concurrentiepositie en meer van zulke nu gebruikte stokpaardjes. Dit terwijl deze zelfde personen - zon der blikken of blozen - en kele tonnen tot enkele mil joenen per jaar aan salaris in hun zakken steken Het moet me van het hart dat zulk soort (welopgevoe de) lieden tenminste lijdt aan een ergerlijk, zelfs wal gelijk gebrek aan normbe sef. Wanneer ze over dit zo nodige normbesef zouden beschikken en hun eigen in komen naast een minimum loon/-uitkering zouden leg gen, dan zou het roepen ze wel vergaan. Als ze tenmin ste leren beseffen wat het is om met een uitkering of mi nimumloon de eindjes aan elkaar te knopen. Helaas ontbreekt dit be sef bij velen in grote mate en zie ik ze voorlopig nog achter de hun zo geroemde 'zorgzame samenleving' aansjokken, luid roepend: 'Er moet nog meer bezui nigd worden, maar niet bij mij'. Etten-Leur J. Vermeulen Onlangs is in uw krant een special verschenen over, ge wilde auto's. Er vielen mij - als niet auto-rijder - twee zaken op. Het betrof 10 mid denklassers met een prijs beneden 30.000 in de stan daarduitvoering. De kosten aan afschrijving, interest, verzekering, motorrijtui genbelasting, reparatie en onderhoud, banden en brandstof variëren van 1064,- tot 1140,- per maand. Een in mijn ogen gi gantisch bedrag, omdat het een uitgave is van je netto inkomen. Ten tweede viel me op dat er van uitgegaan was dat je het geld voor aanschaf van zo'n auto leent. Een beschei den analyse van het verschil tussen sparen en lenen in een stabiele economie wijst ten eerste uit dat lenen niet leidt tot meer consumptie, maar tot eerdere consump tie. Ten tweede kan berekend worden dat sparen leidt tot een aanzienlijk hoger ren dement, zodanig dat over een mensenleven gerekend men met hetzelfde geld twee auto's meer kan rijden! Voordat deze stelling onder bouwd wordt, wil ik eerst wijzen op de twee valstrik ken van lenen. De eerste valstrik: lenen behelst consumptie van een bepaald bedrag. Men consu meert echter een dubbel be drag, omdat tegelijkertijd niet gespaard wordt. Het verschil tussen lenen en sparen is derhalve een con sumptie van het bedrag dat men leent, plus het bedrag dat men niet spaart! Een voorbeeld kan dit verduide lijken: gezin A leent 6000,- in een jaar, terwijl gezin B 6000,- spaart. Gezin A kan in vergelijking met gezin B ƒ12.000,- meer consumeren met een zelfde inkomen. De tweede valstrik: eens geleend blijft geleend. Het vereist een bijzondere in spanning om van een leen- situatie naar een spaar-si- tuatie over te gaan, omdat dit het ontbreken van een dubbele consumptie bete kent. Gezin A uit ons voor beeld dient twee jaar 6000,- op zij te leggen alvo rens zij in een zelfde situatie verkeert als gezin B. Dat vereist het grote offer van twee jaar geen consumptie. Het gevolg is dat jongelui die lenen een wissel trekken op hun eigen toekomst! In het onderhavig analy tisch voorbeeld wordt uitge gaan van een stabiele eco nomie, waarbij dus voorbij gegaan wordt aan de voor delen van rente-aftrek e.d Gezin A leent 15.000,- ter financiering van hun auto. Op 25-jarige leeftijd kopen zij een "nieuwe' auto. Gezin B spaart ƒ3000,- per jaar. Zij kunnen daardoor pas op 30-jarige leeftijd een nieuwe auto kopen. Na 5 jaar wor den beide auto's ingeruild en wordt weer een nieuwe auto gekocht. Gezin A dient daarvoor weer te lenen, ter wijl gezin B het bedrag on dertussen gespaard had Stellen we de rente op 5,5% dan betaald gezin A 2475,- rente en gezin B ontvangt 2475,- rente. Het verschil is ongeveer ƒ5000,-. Gezin A kocht op 25-jarige leeftijd met geleend geld (ƒ15.000,-) een nieuwe auto en kot daarmee tot 30-jarige leef tijd uit de voeten. Gezin B kocht op 30-ja- rige leeftijd met gesp geld (ƒ15.000) een nieu«< auto en kon daarmee tot 35- jarige leeftijd uit de voeten Gezin B kan na 5 jaar ƒ5.000,- meer consumere» dan gezin A. Over 15 jaar gerekend kan daarmee een nieuwe auto gekocht wor den en na 30 jaar een twee® nieuwe auto! Het vers® tussen gezin B en gezin At1 consumptie van tW nieuwe auto's. Breda Jan Schalk Naschrift redactie: 1. ft het opstellen van de calC' laties wordt met rente kening gehouden, omd' interest wezenlijk onder deel uitmaakt van de kt* ten. Als de consument Ik' geld leent, zijn deze meteen door b— ischriften herkenbaar; de auto met eigen wordt gefinancierd besta*J de kosten uit gi rente-inkomsten. 2. De valstrik klopt niet Af- lemaal. Het verschil 1,1 consumptieve uitgaven ft" staat uiteindelijk slech uit de rentekosten (aft baar overigens) en reiij?' opbrengsten (get' fiscaal belast). Van onze Haagse ree Lo Door onze Haagse re De bond heeft uitgevoerd bij b sultaten van die onderzoek dat d rie van Sociale voerde: ook toer taling van 20 tot TILBURG (Af meeste ziektek keraars verhoge hun premie vooi hebben dat al gi Dat zegt adjunct) van der Steen v;J schappij VZS uit 1 Na 1 januari niet meer, omdat i turn prijsafsprakö particuliere verzeg ministeries van Zaken en van gaan. Overigens is hei ,,der Steen „yrij r ook na 1 januari te ontduiken. De VÏS heeft vember de premie van 45 jaar en oui cent verhoogd. laatste particulii raars. De rest h( daan. We moei marktpositie de; Van der Steen. De afspraken teries houden in schappijen afzien hogingen voor o\ kerden. Ze moge schillende premie aan hun verzekert om op die manie voor bejaarden ir| laag te houden. Van der Steen premieverhoging ling dat VZS jarj geweigerd oud< prijsverhogingen dan jongeren. ESTEN, LETTEN, giërs. Deze volken len één ding om nis, dus meer vrij! willen, ieder naar lieven hun republii ren en desnoods eeuwenoude con; kunnen beslechter Nu het erop aan] van perestrojka ei gewekte verwach Sovjetrussische n ken. Vorige week ti rale regering mai (de almachtige Twj Balten terug te flui dertje: Het Politbu! in de Russische Ri loofde het Politbui heden'. Vage en ondui Kremlin nog voor voorbeeld willen door de centrale mende geld willen] te moderniseren e| in de high-tech in plaats van de roi West-Europa. Zinnige plannei het was Moskou rr Politbureaulid, Vik met een kille, akel lijkheid afdwingen dreigement, dat in gelijk werd gehoui sche media. De bi duidelijk: de margt De troebelen in dige climax bereil vooravond van de parlement van de helling. Gorbatsjo- verstarde stelsel d sche republieken nog niets^beëindi: ]OV.

de Stem | 1988 | | pagina 2