DE STEM --- U bent winnaar SmMMO' ffi\ Voedingspatroon bij ouderen hetzelfde als bij jongeren Nieuw aardappelras op de Nederlandse markt Met Mensendieck veel minder rugklachten ANWB: waterscooters 'snelle motorboten' EN JF KNAPE MILJOENEN WINSTBEWIJZEN VOOR ÉÉN HOOFDPRIJS GangaROOS CARAVANS rugzak I Trainings/ r vrijetijdspak HULST Absdaalseweg 12 ïrtegeriwoordigen GERJAK VOOR- zaak GESLOTEN ig 30 november, bezoeken?? ïPRITE, ECCLES ER in AXEL zien I'el de goedkoopste rpe-telf. 01156-510 HOEKZAK" \GE PRIJZEN!!! Op zeker Telefoon is uw nummer goed voor Gouden bergen Geheim Tien Punt of komma Landelijk Tehuizen VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 Op de Consumentenpagina van maandag: Tien keer de pil. S1 A6( sporttassen en rugzakken van en. Bijvoorbeeld: „Normaal-W#) Poplin in diverse - kleurkombinaties. Maten S-XL. Normaal l&flS avans-vouwwagens k/B-verhuurbedrijf jak- Gottschalk-voortenten pn reparatie anciering e olieverfschilderijen op trum straat 1, Oostburg uze aan: landschappen landse), zeegezichten, dsgezichten, stillevens en ander werk. ag 26 november a.s. 0.00 tot 17.00 uur. Door Hans Gulpen Weer zo'n envelop. Nu eens niet met een afbeelding van een zinderend tro pisch palmstrand of een luxe kofferset, maar van een stoere Mercedes 190. „U bent winnaar", melden vette rode letters op het om- Daaronder, achter het adresraampje, staat MIJN naam. Niet getalmd, denk ik, direct openen. Ik weet het, ik word in de maling genomen, maar toch.een degelijke automobiel zou ik best kun nen gebruiken. „Ja, U hebt het goed begrepen. U heeft een prijs gewonnen, familie Hans Gulpen", schreeuwt een 'op naam gesteld certificaat en bewijsstuk'. Op mijn 'persoonlijke winstnummer', waarvan ik tot dusverre het bestaan niet vermoedde, blijkt een prijs te zijn gevallen. Deurwaarder Neve uit Til burg, die onkreukbaar op de trekking van de num mers heeft toegezien, staat ervoor in. Dat alles en nog veel meer schrijft mij, vriendelijk groetend, mevrouw H. van Es van Boek en Plaat uit Amsterdam. Veel meer, want haar ronkende en loeiende relaas neemt geen eind. Mevrouw Van Es heeft een wirwar van grote, kleine en nog kleinere lettertjes nodig om me uit te leggen dat het toch niet zo'n vaart loopt met die Mercedes. „Alleen als U het winstbewijs instuurt, kan worden vastgesteld welke prijs bij dit unieke nummer hoort!", tempert ze de vreugde. Ik heb wel iets gewonnen, maar wat dat is, dat staat nog te bezien. Het zou ook een Opel Kadett kunnen zijn, een naaimachine, een fri tuurpan of een medische vraagbaak vol beklem mende ziekten. Ooit wist een postorderfirma mij met een glim mende Audi 100 tot inzending te bewegen. Twee maanden later werd mijn naïeve hebzucht bestraft met een afzichtelijke sleutelhanger. Nu vaar ik op zeker. Hoeveel kans maak eigenlijk ik op de hoofd prijs? Die dringende vraag leg ik voor aan me vrouw Van Es. „Het spijt me, meneer", zegt de telefoniste van Boek en Plaat. „Een mevrouw Van Es is mij niet bekend. Die werkt hier niet." Pardon? Dé mevrouw Van Es, van Het Prijzen- feest, is U niet bekend? „Ik verbind u door". Mevrouw Van Es is afwezig, meldt een andere me dewerkster, die in eerste instantie ook niet weet wie ik bedoel. Wanneer ze terugkomt, valt niet te zeg gen. Morgen? Volgende week? Geen idee. Bij onstentenis van de gulle geefster maakt meneer Bos, project-manager van het postorderbedrijf, me duidelijk dat mijn kans op de droom-auto uiter mate klein is. Van het unieke winstbewijs blijken 2,8 miljoen exemplaren de deur uit te zijn gegaan. „Ja, bijna iedereen met telefoon krijgt er een, be halve onze leden dan. Die hoeven we niet meer aan te schrijven", aldus Bos. Mijn magere winstkans wordt helaas niet groter naarmate minder Nederlanders hun certificaat in sturen. Zelfs als ik de enige zou zijn, die de moeite neemt terug te schrijven, heb ik een kans van 1 op 2,8 miljoen. Het nummer waarop de Mercedes is gevallen, is namelijk vooraf reeds vastgesteld. Volgens Boek en Plaat mogen die cijfers echter nie mand weerhouden. „Er zijn iedere keer weer men sen die niet insturen omdat ze dit soort festivals maar onzin vinden. Jammer voor hen, want zo moesten we de vorige keer de auto bij de dealer la ten staan, omdat de rechthebbende hem niet had Oudere mensen vertonen dezelfde voe dingsgewoonten als jongeren. Dat bete kent dat zij naar verhouding ook te veel vet en eiwit gebruiken en te weinig kool hydraten. Dit blijkt uit resultaten van een aantal onderzoeken, onder meer in het kader van het voedingspeilings- systeem. Ze werden bekend gemaakt op een symposium 'Voeding voor ouderen' dat de Stichting Voeding Nederland in Utrecht heeft gehouden. Op het sym posium waren onlangs ongeveer achthonderd art sen, diëtisten en voedingsdeskundigen aanwezig. Bij de resultaten werd wel de kanttekening ge plaatst dat de aanbevolen hoeveelheden voor oude ren wellicht aangepast moeten worden. Volgens drs. ir. M. Löwik van CIVO/TNO kunnen beha- CONSUMENT Eindredactie Hein Sluijter 076-236248 VERGELIJK NU DIREKT UW NUMMER MET DE LIJST IN DEZE ENVELOP Jursiten zijn het nog niet eens over de aard van dit soort spelletjes. Alwéér een auto gewonnen opgevraagd. Was U dat soms...?", vraagt mevrouw Van Es zich bezorgd af. Konsumenten Kontakt kan zich bijzonder kwaad maken over prijzenfestivals. 'Volksverlakkerij' noemt de consumentenorganisatie ze ronduit in het oktobernummer van haar blad Koopkracht. „Er worden U gouden bergen beloofd, maar U wordt afgescheept met een kettinkje of een ballpoint". Gooi ze in de prullemand, adviseert KK, of schrijf antwoordnummer 666 in Amsterdam aan, dan wordt U in het vervolg gevrijwaard van onge vraagde post. De organisatie heeft er zelfs een tv- spotje aan gewijd. Wat de een volksverlakkerij noemt, ziet de ander als pakkende en integere reclame. Bos bijvoor beeld. Van misleiding is volgens hem geen sprake. Hij wil zijn feestelijke enveloppen zelfs niet eens suggestief noemen. „Waar we over praten, is ap preciatie", stelt de project-manager. „Kijk, je waardeert het of je waardeert het niet. Grote delen van de bevolking vinden het leuk, die zijn wel in voor een spelletje. Als de mensen zich bedrogen zouden voelen, zouden ze niet zo massaal reageren." Hoeveel inzendingen er dan wel binnen komen wil Bos niet zeggen. „Ik zou percentages kunnen noemen, maar dat doe ik niet. Dat is een bedrijfsgegeven, geheim dus." Secretaris A. Weening van de Postorderbond, die 36 Nederlandse postorderbedrijven overkoepelt, schat de respons op 25 tot 30 procent. „Dat is vol gens onderzoeken althans het percentage mensen dat deze acties op prijs stelt. Ongeveer zoveel zul len er dan ook wel reageren." Tien bij de bond aangesloten postorderbedrijven bestoken de consument minstens twee maal per jaar (als de nieuwe prospectussen verschijnen) met hoera-brieven en prijzenfestijnen. Dat zijn Otto, Neckermann, Readers Digest, Damart, Lektura- ma, Keurkoop, Svenson, ECI, Yves Rocher en Boek en Plaat. Deze bedrijven onderwerpën zich aan een beperkt aantal procedurele regels die door de bond voor dit soort acties zijn opgesteld. Uiter aard opereren er ook niet-georganiseerde bedrijven op de markt, zoals Postina. Die gaan gewoon onge geneerd hun gang. De bond bemiddelt en brengt bindende adviezen uit in geval van klachten. Zo werd Otto onlangs door de arbitragecommissie van de bond veroor deeld tot een boete van 5.000 wegens misleiding. Te betalen aan een consument, die meende recht te hebben op een hoofdprijs van ƒ130.000. Otto had wat al te nadrukkelijk doen voorkomen alsof de ge adresseerde de prijs zonder enig voorbehoud had gewonnen. Het bedrijf kwam er, gezien de eis, met een schijntje van af. De smaakmakende teksten, waarvan de postorder firma's zich in hun campagnes bedienen, zijn zo doortrapt opgesteld dat een oppervlakkig lezer welhaast moet menen de buit binnen te hebben zonder dat hij er iets voor heeft hoeven doen. Het verschil tussen hebben en niet hebben, tussen een dure ver-weg-vakantie en een prul van een kwartje, zit soms in een punt of komma. Is dat niet sugges tief? „Welzeker", antwoordt Weening. „Het mag ook suggestief zijn, tot de verbeelding spreken. Wat is per slot van rekening de functie van reclame? Dat is verleiden. Niet misleiden, dat spreekt vanzelf, maar verleiden". Juristerrzijn het nog niet eens over de aard van het spel. Zo sprak het gerechtshof in Den Bosch on langs in hoger beroep Keurkoop vrij, nadat het be drijf eerder door de rechtbank in Breda wegens een lottoballen-festival tot een voorwaardelijke geld straf was veroordeeld. De rechtbank achtte het ge goochel met de lottoballen in strijd met artikel 1 van de kansspelenwet. Het hof kon er echter geen gokelementen in ontdekken. Het ziet ernaar uit dat' het Openbaar Ministerie nu tegen deze uitspraak in cassatie gaat. Dat de uitslag al vastligt, betekent overigens dat het niet nodig om iets bij een postorderbedrijf te bestellen. Die suggestie wordt wel gewekt. Wie zich aanmeldt als üd van een boekenclub of op zicht drie stropdassen bestelt zou een grotere kans ma ken in de prijzen te vallen. Dat is dus niet zo. De naam van de winnaar ligt al veilig in de kluis van de deurwaarder. melijke veranderingen de behoeften aan energie en voedingsstoffen wijzigen. Zo zijn er aanwijzingen dat bij ouderen de behoefte aan energie, eiwit, vita mine BI, foliumzuur, vitamine A en ijzer lager is; terwijl de behoefte aan calcium, vitamine D en vi tamine B6 mogelijk hoger is dan de bestaande aan bevelingen. Prof. dr. ir. D. Kromhout maakte de resultaten be kend van een studie in Zutphen bij mannen van 65 tot 84 jaar. Zij consumeerden relatief veel vet, eiwit en alcohol. Vergelijking van de voeding van 65 tot 69-jarige mannen, die zowel in 1970 ais in 1985 onderzocht waren, liet zien dat zij minder brood, vlees, eieren. suikerprodukten, oliën en vetten zijn gaan eten. Ze gebruikten daarentegen meer rijst, macaroni, peul vruchten, fruit, vis, kaas, koek, gebak en alcohol. Ruim een kwart (27%) van de mannen gebruikte een dieet. Meest voorgeschreven waren het zoutbe- perkt (11%) en het diabetesdieet (2,5). Het diabe- tesdieet bevatte veel eiwit en vet en weinig koolhy draten hetgeen sterk afwijkt van het tegenwoordig aanbevolen dieet. De resultaten in Zutphen stemmen overeen met een onlangs gehouden landelijke steekproef, in het kader van het voedingspeilingssysteem. Volgens prof. Kromhout betekent dit dat de Richtlijnen Goede Voeding ook op ouderen van toepassing zijn. Dat wil zeggen: minder verzadigd vet, choles terol, suiker en zout, van meer zetmeel en voe dingsvezel en een matig gebruik van alcohol. Ook de voeding van ouderen in tehuizen voldoet niet aan de aanbevolen hoeveelheden. Ongeveer 7% van de ouderen woont in verzorgings- en ver pleeghuizen of aanverwante instellingen. Uit re cente onderzoeken komt naar voren dat ook hier te veel, te vet, te veel eiwit en te veel suiker wordt ge geten. Wat de ouderen eten foto de stem ben steffen eten de jongeren ook. Voor de consument is een nieuw aardappelras op de markt ge bracht: 'Timate'. Het ras is deze maand in de rassenlijst van het Rivro (Rijksinstituut voor het Rassen Onderzoek) opgenomen. ■1 Bedoeling is, dat Timate het gat zal gaan vullen, dat allengs ontstaat, nu de belangstelling voor Bintje in binnen- en buitenland snel terugloopt. V Timate is een vastkokende aardappel, zodat de pan aardappels best iets langer mag koken, zonder dat de inhoud meteen pap wordt. Vanouds werd in Nederland de voorkeur gegeven aan een kruimige, bloemige aardappel, maar in die traditie komt verande ring. In het buitenland met name in de Bondsrepubliek en Zuid- Europa wordt de voorkeur gegeven aan een vastkokende aardap pel. Onze aardappel-export is dan ook aan het teruglopen. Na een teeltperiode van 15 jaar is de Timate goedgekeurd. Hij is ook gemakkelijk te schillen. De ogen üggen niet diep en de vorm van de aardappel is mooi ovaal. Het vroeg tot middenvroeg rij pende ras is resistent tegen de gevreesde aardappelmoeheid en per hectare wordt een hoge opbrengst gegarandeerd. In 1987 werd 40 ton Timate (een kruising van Elvira x AM 66-42) geoogst, die in het sterrenrestaurant 'Kaatje bij de Sluis' ex clusief en met succes op de gasten 'uitgeprobeerd' is. Voor de oogst van volgend jaar wordt 200 ha bepoot, goed voor 10.000 ton. Dan zal overal in Nederland de nieuwe soort op de markt zijn. De teelt van deze aardappel geschiedt op contract. De kleig ronden in West-Brabant en de IJsselmeerpolders zijn daarvoor het beste geschikt. Van alle patiënten is 85% tevreden over het resultaat van oefenthe rapie Mensendieck. Ruim 80% heeft aanzienlijk minder pijn na be handeling met oefentherapie Mensendieck. Dit zijn de opvallendste resultaten uit een recentelijk afgerond onderzoek, dat in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Oefentherapeuten-Mensendieck (N.V.O.M.) is verricht aan de Vrije Universiteit van Amsterdam door drs. C. de Lange en M. Balm. M Huisartsen blijken de grootste verwijzers te zijn naar oefenthe rapie Mensendieck (60%). Neurologen en Orthopaeden vormen de grootste groep van de verwijzende specialisten. Van de verwezen patiënten heeft 60% lage rugklachten, daarnaast scoren nek-schou- derklachten hoog. Meestal bestaan de klachten lang en zijn al ver schillende therapieën toegepast. Scholieren worden behandeld voor klachten met betrekking tot houding. V Oefentherapie Mensendieck moet meer nog dan nu het geval is preventief worden aangewend. Dit is een van de aanbevelingen van de onderzoekers. Naar hun oordeel zijn daarmee aanzienlijke kos tenbesparingen in de gezondheidszorg denkbaar, hetgeen goed past in het huidige beleid van het ministerie van WVC en bij de doel stellingen van de commissie Dekker. Demonstratie met een waterscooter in de branding van de Noordzee. foto wimkooyman De ANWB zou er vrede mee hebben als waterscooters in de cate gorie 'snelle motorboten' vallen. Dan vallen ze onder een registra tieplicht en worden ze verbannen naar een beperkt aantal plaatsen in Nederland waar ongelimiteerd hard mag worden gevaren. Momenteel vallen deze apparaten onder geen enkele categorie. De ANWB schrijft dit in de Waterkampioen. „Zwemmers vluchten in paniek het strand op. Het silhouet van een waterscooter aan de horizon heeft dezelfde uitwerking als de rugvin van een haai", aldus de ANWB. V Deze waterscooters ook wel bij de merknamen Wet Bikes en Jet Ski's genoemd werden ongeveer driejaar geleden voor het eerst op de Nederlandse wateren gezien. Ze worden voortbewogen door een waterstraalaandrijving en bereiken snelheden tot zestig kilome ter per uur. Ze produceren een hoeveelheid lawaai van ongeveer tachtig decibel, ongeveer vergelijkbaar met het geluidsniveau van verkeer op de snelweg. Zij kosten tussen de negen- en dertiendui zend gulden. De Rijkspolitie te Water in Driebergen weet ook niet goed wat zij met deze ontwikkeling aan moet. Momenteel treedt de politie tegen ze op als tegen snelle motorboten. De kantonrechter van Harderwijk beboette vorig jaar een bestuurder van een water scooter omdat hij een artikel van het Reglement snelle motorboten zou hebben overtreden. Ook de Koninklijke Nederlandse Watersportvereniging juicht deze opstelling toe. Het is een vaartuig met een motor en het gaat hard. Een snelle motorboot dus, aldus de vereniging. Het probleem ligt overigens niet zozeer bij de machines maar bij de mentaliteit van de mensen die ze kopen. De lol van zo'n ding zit voor deze mensen vooral in 'de blits maken waar veel mensen bij zijn', aldus deKNWV.

de Stem | 1988 | | pagina 19