Wttyof Mogelijk sloop huizen in Sasse wijk ROTE WERVINGS-ACTIE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Informatiedag ouderen druk bezocht Speelhal-ondernemer woedend op college Manifestatie bereidt meisjes voor op een zelfstandig bestaan Surprise! >rd Sedan. Een ai >or het leven. NIEUWE VERORDENING TERNEUZEN HAALT STREEP DOOR PLAN Rij-ontzeggingen en hoge oetes na dronken rijden Walcheren bijna 18 uur lang zonder drinkwater IETS TE VIEREN? Weekmenu van ierberg „De Grens" ft r 8 mm-films op video Tele-Promotions Tel. 01620-29262. ig Vrije 3oirle Ariso auto matisering b.v, Rommelmarkt OM LEEFKLIMAAT ST.-ALBERT AANTREKKELIJKER TE MAKEN ssoires als het elektrisch nuifdak, de stereo radio- pr en de uiterst luxe bekledi een duidelijk voorbeeld v: at zijn dan zaken die meer i op de circuits thuishoren IL- Op initiatief van de afdeling Axel onder- iteunen de verschillende afdelingen van het Rode Kruis in Zeeuwsch-Vlaanderen de grote lande- ijke ledenwervings-actie van volgende week woensdag, 30 november. oaster loopt lan de grond in ^esterschelde Vliegtuigje RIJF VAN DER POEL RIJF VAN DER POEL VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 DOOR BREUK IN AANVOERLEIDING 'MEISJES VOOROP' IN TERNEUZEN r Beroepskeuze Wiskunde 'Doe-markt' Terneuzense mishandeld en aangerand et pernod I nbouillon met kervel t met pepersaus, heerlijke spruitjes, sn aardappels. e, roomijs met chocoladesaus en PP- IS. 09-3233159107. I specialiteiten I restaurant Voor uw party, reünie, bruiloft of gewoon gezellig uit eten. ft culinair niveau vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg Teteringen 076-713381 DE STEM VANZEELAND i. Vermeerstraat 28, Oosterhout m bij u aan Keur.verz. H623-17463. Geopend Elke 100ste ardeb onnen. kraam, 013- 013-344389 advies, begeleiding, ware-ontwikkeling; taalb., betrouwb. 076-200160. Elke zondag 10-17 u. in fan onze verslaggevers jS VAN GENT - In de asse wijk St.-Albert zullen moselijk een aantal van de huul ook ^'grimeren Raamde kleine «Vlako- haarwerk. 076-874906. ;oiungen' worden gesloopt. suggesties in die richting oor enkele gemeenteraadsfr- cties, geeft ook het Sasse col- ;ge van B en W te kennen dat jarmee een deel van de leeg de' land kan worden opgelost. De nadruk ligt daarbij niet zozeer op het slopen zelf, dan wel op het aantrekkelijker ma ken van het leefklimaat. De woningbouwvereniging Sas van Gent Vooruit is al enkele jaren bezig om de kleine Vla- ko's in fasen te verbeteren. B en W denken dat door sloop het effect van die verbeteringen positief kan worden beïnvloed. Wat betreft de grote Vlako- woningen, antwoordden B en W gisteren op vragen tijdens de algemene beschouwingen dat de leegstand in St.-Albert het grootst is in die sector. Aan de woningbouwvereniging heeft het college enige tijd geleden de suggestie gedaan om de grote Vlako's te verkopen. Bij één daarvan is dat inmiddels ge lukt. Voor de overige wordt momenteel door een project ontwikkelaar onderzocht of die kunnen worden gerecon strueerd. Van een blok van acht woningen zou dan een blok van zes moeten worden gemaakt, van het type 2-onder- 1-kap met garages. „Al met al maatregelen, die naast tijd ook een financiële in spanning vergen. In de mate van het mogelijke zijn wij graag bereid daarin bij te dra gen", stelt het college. Dat voert regelmatig overleg met de wo ningbouwvereniging, alhoewel die in principe zelfstandig is. Binnenkort hoopt het college met een beknopte notitie te ko men met betrekking tot de leegstandsproblematiek. Die notitie moet als basis dienen voor het toekomstig beleid. Het onderzoek daarvoor zal moge lijk worden gedaan door de Stichting Zeeuws Overleg Platform. ode Kruis wil meer leden lan onze verslaggever zien )e actie is bedoeld om het ledental van het Rode Kruis erug te brengen op het oude peil van een miljoen; de le ienwerving krijgt die dag onder andere ook aandacht op elevisie. De Zeeuwsvlamingen die lid jjn van de organisatie, trek- hun trucendoos volledig ipen om mensen te bewegen ach bij hen aan te sluiten. Voorlichter P. Apers: „Naast de illectes, de giften en legaten is uist het ledengeld een belang- Vlaggen rijke bron van inkomsten. Dat ingt per jaar zo'n zes miljoen gulden in de la. Er is geen ver plichte contributie, de mensen kunnen geven wat ze willea We hebben momenteel 900.000 leden en dat miljoen leden heb ben we hard nodig". overt motoren aan de FI teams, onda en Marlboro-McLaren-Hbn ill onze correspondent iRNEUZEN - De 500 brt itende Engelse kustvaar- er Insistense is gistermor- even voor zeven uur ian de ingang van de pas fan Borssele aan de grond jelopen. verzoek van de kapitein Kaakte de sleepboot Waasland fen Muller bv uit Terneuzen fast aan het gestrande vaar- g. Korte tijd daarna ver leen ook de Holland van het- de bergingsbedrijf. Beide slepers slaagden erin kustvaarder, geladen met ton kunstmest en op weg Antwerpen naar Sou- impton, los te trekken. Bij controle bleek dat het schip :n schade had opgelopen, aarna het zijn reis mocht irtzetten. Vanaf afgelopen woensdag hebben de Zeeuws-Vlaamse Rode Kruis mensen alle vlag gen en spandoeken uit de kast gehaald en in de verschillende dorpen en steden opgehangen. Er hangen inmiddels ook hon derden affiches voor de ramen. Eergisteren overhandigde het Rode Kruis op het stadhuis van Terneuzen een exemplaar vbn de aan de actie verbonden wer vingsfolder aan burgemeester C. Ockeloen. Op de affiches en de folder pronkt een foto van Yvonne van Gennip, met daar boven de tekst 'Als er een ver eniging is die over u waakt, zou u dan lid worden?' Op alle markten staan tot en met 3 de cember kramen met Rode Kruis-vrij willigers. De ongeveer 250 ouderen die de Vlaschaard bezochten, konden met het werk van twaalf instellingen kennis maken FOTO DE STEM/JORJ.DE BOER Apers: „We hebben gelukkig ook weerklank bij het kringbe- stuur gevonden. Ze betalen de kosten van een vliegtuigje, dat op 30 november vier uur lang boven Zeeland cirkelt. Een aantal afdelingen heeft zelf ook activiteiten opgezet, in Hulst bijvoorbeeld. We zenden ook een spotje uit via Radio Noord zee". Ook voor hem luidde het von nis: twee weken voorwaarde lijk en een boete van ƒ1.000, met daarnaast een rijontzeg ging voor negen maanden. - Terneuzen - Tel. 01150-14486 - Hulst - Tel. 01140-144$ an onze correspondente DDELBURG - Drie auffeurs die met te hoge toholpromillages hadden ■reden, kwamen er don- irdag voor de politierech- ir in Middelburg af met ™eel voorwaardelijke ge vangenisstraffen, met daar- "sast hoge boetes en rij ont gingen. 'e' 'record' kwam te staan op aam van de 50-jarige M.S. uit .""neuzen, die op 20 december alcoholpromillage van 4) rond vijf uur in de middag naar woonplaats een ver- fersbord omver reed. Politie- arhter mr. Nomes hield in zijn tj ls rekening met de ern- ge problemen die tot het al- J'^ Sebrijik hadden geleid en JMcte zich in zijn vonnis tot hi ^norwaardelijke gevange- straf van twee weken, een van f 2-000 en een rijont- sging voor de duur van ^aaltmaanden. Aa.? ,de 37-jarige A.K. uit - nburg had gemeend zijn lemen met alcohol weg te ien spoelen en zo kwam hij jan onü1* 6611 Promillage L_, 02' dat geconstateerd EJ ««a hij in Sluis werd ge- Vken °0k K kreee Van onze verslaggever KOEWACHT - De infor matiedag over de voorzie ningen waar ouderen in de gemeente Axel op te rug kunnen vallen, trok gisteren zo'n 250 mensen naar de Vlaschaard in Koewacht. De organiserende Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk was zeer tevreden over het verloop van de dag. De op komst was groter dan ver wacht. J. Kips van de stich ting: „Er waren vooral veel vragen over de bejaar denoorden. Met name de mensen die nu nog niet rijp zijn voor een tehuis, maar over een paar jaar een plaats willen, willen nu weten hoe ze zich in moeten schrijven. „Een ander punt waar veel belangstelling voor was is de gezinszorg. De mogelijkhe den van huursubsidie leve ren ook onduidelijkheden op. Veel mensen hebben gehoord dat er flink op bezuinigd is, en weten niet of ze nu nog in aanmerking komen, of ze minder krijgen, of de rege ling nog wel bestaat of hoe de belasting ermee om springt. Ook over de kosten van de Kruisverenigingen weten veel ouderen weinig. Ze we ten vaak niet dat je alleen maar contributie hoeft te be talen om hulp te kunnen krijgen. Vijfennegentig pro cent weet niet af van het be staan van het bejaarden alarm. Zelfs de maaltijd voorziening, die toch al ge ruime tijd bestaat, is bij ve len onbekend". De ouderen konden stands van twaalf instellingen be zoeken, variërend van de be jaardenoorden tot Veilig Verkeer Nederland. Aan de hand van een vragenlijst over de instellingen werden de ouderen min of meer 'ge dwongen' met alle instellin gen kennis te maken. Op die manier kwamen ze in contact met alle informatiebronnen. Kips was zeer te spreken over het grote aantal deelne mende instellingen. Hij denkt dat de dag zeker voor herhaling vatbaar is, maar dan over een j aar of vier. Wethouder J. van Schaik, voorzitter van de stichting, opende de dag. Hij hield een pleidooi voor betere samen werking tussen de vele oude renbonden die in Axel actief zijn. Ontspannende actvitei- ten als biljarten en kaarten kunnen de bonden het best samen organiseren, vindt hij. Ook Kips zit op die lijn. Om dat er steeds meer ouderen komen, die bovendien vaker gedwongen zijn zelfstandig te blijven wonen, kan de stichting het beste als coördi nerend orgaan werken, en de uitvoering van activiteiten aan de bonden overlaten. Ook K. kreeg twee voorwaardelijk opge- een boete van 1.000 en Nndi lijden Met maanden, waarvan drie en voorwaardelijk niet eenzelfde promillage uc 48-jarige Middelburger ten f!Jn ,auto °P 12 maart te- n lichtmast total loss. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het college van B en W van Terneuzen spaart kosten noch moeite om te voorkomen dat er in de kern Terneuzen een speelhal gevestigd wordt. Daarbij worden volgens P. Joosten van Play land bv oneigenlijke argumenten aangevoerd. De ondernemer, die al vier ja ren probeert een speelhal in Terneuzen van de grond te krijgen en daarbij door de ge meente gedwarsboomd wordt, is van plan om op korte termijn de Terneuzense raad aan te schrijven in de hoop dat de ge meenteraad in december niet beslist om speelhallen uit de Scheldestad te weren. Tijdens de decemberraad wordt namelijk een voorstel van B en W behandeld waarin gesteld wordt dat Terneuzen in de toekomst speelhal-vrij blij ven zal. Tevens wordt, in ver band met de nieuwe Wet op de kansspelen, de bevoegdheid om over vestiging van speelvoor- zieningen in het kader van deze wet te beslissen, overgedragen aan de raad. Tot 1 december 1986 lag die bevoegdheid for meel bij de burgemeester van een gemeente. Joosten opende in 1984 een speelhal - 'een kleintje overi gens' - in het naburige Axel. Tegelijkertijd ontsproot het idee om in Terneuzen een Play- landvestiging te openen. Daar voor werd een pand aange kocht aan de Axelsestraat. „Het gemeentebestuur," zo laat een gemeentewoordvoerder weten, „zag deze lokatie om verkeerstechnische redenen niet zitten en weigerde een ver gunning af te geven." Joosten vocht deze beslissing aan tot bij de Raad van State. „Die deed op 2 februari 1987 uitspraak en mijn bezwaren te gen de gemeentelijke beslissing werd ontvankelijk verklaard. Ik mocht dus in feite aan de Axelsestraat de speelhal vesti gen, maar omdat ik geen pro blemen met het gemeentebe stuur en met name met burge meester Ockeloen wenste zijn we op zoek gegaan naar een andere lokatie. Die vonden we aan de Nieuwstraat. Ik heb vervolgens een vergunning aangevraagd en kreeg een week of twee geleden bericht dat over enkele maanden uit sluitsel zou worden gegeven. Nu lees ik in de krant dat de gemeente geen speelhallen in Terneuzen wil en dat vind ik op zijn zachtst gezegd een rare zaak," voert Joosten aan. De ondernemer heeft zich blauw geergerd aan de argu mentatie van B en W om geen speelhallen in de havenstad te krijgen. „Een speelhal zou cri minele elementen aantrekken, drugs en noem maar op, maar dat is baarlijke nonsens. De ge meente baseert haar argumen ten op slechte ervaringen met een speelhal in de vroege jaren '70. Verder zouden wij volgens Ockeloen binding hebben met criminelen, maar daarvan is geen woord waar. Wij willen alleen maar een kleine speelhal met wettelijk goedgekeurde en geijkte apparaten. Niets meer en niet minder," aldus de Play- land-woordvoerder. Joosten vindt het onbegrij pelijk dat de gemeente Terneu zen op een dergelijke wijze een streep zet door zijn plannen. „Ik voel me echt in mijn onder nemende kuif gepikt door een dergelijke aanpak. Te meer, omdat bij de gemeente allang bekend was dat die nieuwe verordening zou worden aan genomen. Nu probeert men mij zoet te houden met een brief waarin gesteld wordt dat over enkele maanden uitsluitsel ge geven wordt," weeklaagt hij. Volgens Joosten wordt nu door het gemeentebestuur stel ling genomen tegen gokactivi- teiten. „Maar, als straks een casinodirecteur bij Ockeloen voor de deur staat met het ver haal dat hij in Terneuzen een casino bouwen wil, dat staat zo'n burgemeester enige tijd la ter wel met die casino-direc teur in de krant en dan valt er Van onze verslaggever RITTHEM - Bij draineerwerkzaamheden in het Wal- cherse Ritthem werd woensdagmiddag rond 16.30 uur de grote drinkwateraanvoerleiding van Brabant naar Walcheren gebroken. Gistermorgen zag het er echter zorgelijk uit. De Vi- trite-fabriek in Middelburg meldde om 09.00 uur dat men nog voor een klein uur water had en dat dan het bedrijf plat moest De Walcheree ziekenhuizen bleken vol doende te hebben aan hun eigen buffervoorraden. Het industriegebied Vlis- singen-Oost (Sloegebied) heeft geen hinder van de breuk ondervonden. De be drijven daar worden gevoed met een andere aanvoerlei- ding. Met groot materieel ging de WMZ gistermorgen de breuk te lijf. Dat resulteerde erin dat rond 10.00 uur de breuk was hersteld en een normale wateraanvoer weer mogelijk was. „Er is hard gewerkt", zegt WMZ-woord- voerder G. van Rossum. Pas gistermorgen rond 10.15 uur was de breuk hersteld en de watertoevoer weer normaal. Flinke delen van Walcheren hadden in de tus sentijd nauwelijks of geen water. Watermaatschappij Zuid- west-Nederland (WMZ) pakte woensdagavond voortvarend de reparatie aan maar om 01.00 uur 's nachts werd vastgesteld dat de breuk nog niet gerepa reerd was. De kelder van de opjager in Oost-Souburg was op dat moment al nage noeg leeg en de watervoor ziening stond stil. IJlings werd een 'noodverband' aangelegd met de opjager in Nieuwdorp en het water wingebied Oranjezon bij Vrouwenpolder. Die konden mondjesmaat voor water zorgen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Meisjes Voorop. Onder dat motto is er don derdag 8 december in de Opstandingskerk aan de Bellamy- straat in Terneuzen een manifestatie waarbij de zoge naamde 1990-maatregel en de gevolgen daarvan voor meis jes die in dat jaar 18 worden centraal staan. te lezen dat Ockeloen een ca sino heeft binnengehaald", al dus een boze Joosten, die bo vendien vindt dat het gemeen tebestuur ook geen oog heeft voor de werkgelegenheid. „Er zouden in zo'n hal toch een stuk of vier mensen kunnen wer ken." Bij de gemeente heeft men weinig oor voor het relaas van Joosten. „Wij hebben niet ge schreven dat Joosten over en kele maanden bericht zou ont vangen. In de brief staat een dezer maanden, maar goed. De gemeente moet, in verband met de nieuwe wet op de kansspe len, een nieuwe verordening aannemen. Dat gebeurt vol gend maand waarschijnlijk. Joostens zaak loopt van voor de wetswijziging, dat is vervelend, maar het is niet anders", aldus de gemeentewoordvoerder. Overigens staat de kwestie- Joosten niet op zich. Bij de ge meente Terneuzen zijn, sinds december 1986, twaalf aanvra gen voor het vestigen van een speelautomatenhal binnenge komen. Vanaf 1990 willen kabinet en parlement de zogenaamde kostwinnerstoeslag in de so ciale zekerheid later vervallen. Voor samenwonende mannen en vrouwen betekent dat: wie niet werkt, krijgt geen inko- mea En een aanvulling kan al leen van de sociale dienst ko men, op voorwaarde dat beide partners beschikbaar zijn voor de arbeidsmarkt. De Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland en een aantal andere instellingen die actief zijn op het gebied van de ar beidsmarkt en het sociaal-cul tureel werk vinden dat de meisjes klaar moeten zijn voor die nieuwe situatie. Emancipatiewerkster Ch. Vis ser: „Een goede beroepskeuze is daarom erg belangrijk Als ze nu de boot zouden missen, krijg je een soort tweederangs bur gers, met een soort tweede kans-onderwijs". Het slechte aan de maatregel is dat de voorwaarden op dit moment ontbreken om de meisjes op basis van gelijkheid de strijd in de arbeidsmarkt te laten aangaan met de jongens, vindt de organisatie. De maat regel stelt jongens en meisjes in theorie wel gelijk, maar de da gelijkse praktijk is anno 1988, en hoogstwaarschijnlijk ook in 1990, nog steeds in het nadeel van de meisjes. Volgens Visser weten de meesten niet wat hen precies te wachten staat. In de technische sector zullen meer banen voor meisjes komen. Het belangrijk ste is dat ze weten welk beroep ze het beste kunnen kiezen, af gaand op hun eigen vaardighe den en de situatie op de ar beidsmarkt. Sinds er in de ver zorgende beroepen steeds meer mannen intreden en de leiding gevende posities opeisen, is er daar steeds minder doorstro ming van vrouwen, vinden de -organisatoren van de dag. Het gevolg is dat meisjes afha ken. Dat gebeurt ook in het on derwijs. Visser: „Je ziet vaak dat meisjes op de basisschool een kei zijn in bijvoorbeeld wiskunde, en dat ze enkele ja- iren later als ze moeten kiezen voor een vakkenpakket of een beroep, wiskunde laten vallen. Hoe kan dat?" Een andere voorwaarde waaraan nog niet is voldaan is die van een behoorlijke kinder opvang. Als partners besluiten een kind te nemen, is de vrouw vaak gedwongen haar baan op te geven omdat kinderopvang ontbreekt. Na 2000 ziet het er naar uit dat het bedrijfsleven vrouwen nodig heeft om alle vacatures te kunnen invullen. Vandaar dat bijvoorbeeld Dow Chemical, de provincie Zeeland en de stad Middelburg al plaat sen voor kinderopvang hebben 'gekocht'. De dag in Terneuzen is bedoeld om meisjes tussen 12 en 18 jaar te wijzen op de 'valkuilen' die hun weg naar economische zelfstandigheid in de weg staan. De manifestatie wordt om 13.00 uur geopend door ge deputeerde G. de Vries-Hom- mes. Daarna is er een 'doe- markt' waarin de meisjes de kans krijgen te zien wat wer ken met bijvoorbeeld een mo tor of cosmetica-produkten in houdt. Het Baanlozenproject Hulst en Dow Chemical verle nen hieraan hun medewerking. Tf cfil.H'Tflr Centraal in het verdere ver loop van de middag is een 'doolhof' van computers, waarop de meisjes vragen over de 1990-maatregel en de gevol gen voor hen moeten beant woorden. Visser: „En ik durf nu al te zeggen dat negen van de tien vragen fout beantwoord zullen worden. Ze kunnen dan terecht bij de stands waar een aantal deskundigen aanwezig zijn". VERVOLG OP PAG. ZEELAND 3 Van onze correspondent TERNEUZEN - Een twin tigjarige vrouw uit Terneu zen is gistermorgen aange rand en mishandeld. De vrouw fietste omstreeks 08.45 uur op het rijwielpad ge legen langs de Churchilllaan in richting van het Oostelijk Bol werk. Op een gegeven moment werd ze door een man van de fiets getrokken en meegesleurd in het tunneltje dat onder het wegdek is aangelegd en uit mondt op het parkeerterrein van het openlucht-zwembad. Daar werd de vrouw door de aanrander mishandeld en ge dwongen tot ontuchtige hande lingen. Daarna begaf de dader zich hollend in de richting van het bejaardentehuis Bachten- dieke aan de Koninginnelaan. Het slachtoffer kon de ge meente politie van Terneuzen een vrij nauwgezet signale ment van haar aanrander ge ven. De leeftijd is ongeveer 20 jaar, 1.80 meter lang, normaal postuur. Hij draagt half lang donker of donkerbruin haar en was ongeschoren (hoewel geen baard dragend). Hij was ge kleed in een donker blauw jack, een donkere broek en droeg instapschoenen. Hij sprak met een Zeeuwsvlaams accent. Tijdens het incident heeft de fiets van de vrouw gelegen op het rijwielpad nabij het tun neltje. De gemeentepolitie van Terneuzen verzoekt iedereen die de man heeft zien lopen of iets anders heeft opgemerkt, zich met haar in verbinding te stellen via tel. 01150-94151.

de Stem | 1988 | | pagina 13