lOODSTRAF OMGEZET IN LANGE GEVANGENISSTAFFEN Ooit kiest u voor mooist Italiaanse mafiabestrijders willen weg Zwarte handel in deviezen bloeit in China Genscher naar Iran voor overleg over gijzelaars BUITENLAND merkx 0| vleeswaren Bang&Olufsen k k STEM BUITENLAND DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 OHANNESBURG (RTR) - Resident Botha van Zuid- ifrika heeft gratie verleend jan de Zes van Sharpeville. )e vijf mannen en één vrouw jadden enkele uren tevoren het laatste beroep tegen de hun op- jelegde doodstraf verloren. Hartelijk Afwijzend Demonstratie in Kosovo verboden Technics Nova Radiobeurs Rhee Van Pelt Elektrotechniek Beocenter Tonnie Jongenelen Mario Audio-TV-Video NIEUWSOVERZICHT Twee doden door ETA-aanslag in Madrid EG wil Europees vignet voor vrachtwagens Econoom Nemeth premier Hongarije België mag uitrijden mest niet verbieden Graanprijs omlaag door overproductie EG öostduitsers helpen bij bouw NAVO-loods Zult van Merkx Boekavoe fKindoe Kananga Kalemie oMboejiMayi Manono Kamina* loeboedi ZAMBIA Igen' staan te kijk op een podium van president Mobutu (links nog - foto anp rese soldaten maar bieden ook een zekere veiligheid voor de Belgen in het land voor het ge val er onrust zou uitbreken. Ondanks het feit dat de eco nomie van Zaïre de laatste ja ren een verbetering te zien geeft, gaat het niet goed. Het tekort op de handelsbalans is immens. De buitenlandse schuld bedraagt 5,5 miljard dollar, ongeveer 75 procent van het bruto mationaal produkt. De afbetaling en rente op bui tenlandse schulden vergen 26 procent van de exportop brengst en bij na de helft van de staatsbegroting. Behalve de zes, wier proces interna- ionaal de aandacht getrokken heeft, lebben zeven ter dood veroordeelde Zuidafrikanen gratie gekregen, zo |t in te- bker aan 51 ht in de tig. (nes, sche Bch- pche be lden heid nili- een Eitai- Die lleen Zaï- Ondanks hulpprogramma's van het IMF (Internationale Monetaire Fonds) en de We reldbank wordt steeds duidelij ker dat de problemen van de Zaïrese economie nog lang niet de wereld uit zijn. Buiten landse investeerders zijn ken nelijk niet bereid om toe te happen en grote bedragen te investeren in Zaïre. Een van de^ belangrijkste redenen daar voor is een gebrek aan vertrou wen in de Zaïrese economie. Een vertrouwen dat volgens deskundigen ook zeker niet zal toenemen zolang de rijke Zaï rese bovenlaag haar kapitaal veilig op buitenlandse banken laat staan. mALAFRIKAANS RUK SOEDAN 76 fBondo Gemena «TV Yi*Lisala r Boeta g 5 j jMoengbere, BB L111I Basankoesoe Kisangani Boenia/ c o o o f o o o o o vOeboendoe sBoende 0 iJw eigeKao\ poenia Goma "AIRE11 -1 f." -- i de provincie Sjaba. FOTO*? De Zes van Sharpeville gaan voor jaren de gevangenis in. - F0T0 ANP ratie Zes van Sharpeville deelde een woordvoerder van het mi nisterie van justitie woensdag mee. De Zes van Sharpeville waren in december 1985 ter dood veroordeeld wegens het meedoen aan het doden van de zwarte loco-burgemeester van de zwarte woonstad Sharpeville. Hun straf is omgezet in verblijf in de ge vangenis tussen 18 en 25 jaar, aldus de j ustitiewoord voerder. De zaak tegen de Zes van Sharpe ville kreeg veel publiciteit omdat zij niet schuldig bevonden werden aan het feitelijk doden van de loco-burge meester van Sharpeville (Jacob Dia mini in 1984), maar omdat de rechter bewezen achtte dat zij zich in de me nigte bevonden die hem door middel van 'de halsband' om het leven bracht. Onder de ter dood veroordeelden wier leven president Botha spaart, zijn ook vier blanke politiemannen. Onder hen zijn een kapitein en een sergeant die eerder dit jaar de hoog ste straf opgelegd kregen wegens het doden van twee kleurlingen die als drugshandelaren te boek stonden. De regering van Zuidafrika hoopt dat het snel gesproken machtswoord van president Botha het beeld van het land in de wereld zal verbeteren en de druk in bepaalde westerse landen zal verminderen dat men de economische sancties tegen het apartheidsbewind in Pretoria moet opvoeren. Eerder op de dag had het Zuidafrikaanse Hoog gerechtshof hun verzoek op een nieuw proces afgewezen. De advocaat van de Zes had gedacht binnen enkele weken een gratieverzoek voor zijn cliënten aan president Botha te rich ten. De strafvermindering voor de blanke politiemannen, die nu een ge vangenisstraf tussen 15 en 20 jaar moeten uitzitten, kan op een gunstig onthaal rekenen bij conservatieve blanken. Er waren ettelijke demon straties gehouden, waar op een lank moedige behandeling van hen werd aangedrongen. NICOSIA (RTR/AFP) - Vrijlating van 18 westerse gijze laars in Libanon is één van de onderwerpen van gesprek öjdens het bezoek dat de Westduitse minister van buiten landse zaken volgende week aan Iran brengt. Dit schrijft ie Engelstalige Tehran Times woensdag. Gedurende zijn tweede verblijf Teheran sinds de islamiti sche revolutie van 1979 voert Hans-Dietrich Genscher be sprekingen met president Ali Khamenei, premier Mir Hos sein Moussavi en parlements voorzitter Ali Akbar Hashemi Kafsanjani. De krant wijst er op dat de Bondsrepubliek een belangrijke rol kan spelen bij ie wederopbouw van Iran na ie acht jaar geduurd hebbende Golfoorlog. Genscher is de eer ste westerse minister die Tehe ran aandoet sinds in augustus sen wapenstilstand tussen Iran en Iraq van kracht werd. Iran en de Bondsrepubliek on derhouden hartelijke onder linge betrekkingen. In 1984 was Genscher de eerste westerse minister die naar Iran kwam sinds het verdrijven van de sjah in 1979. Twee weken geleden her stelde Iran de diplomatieke be trekkingen met Groot-Brittan- nië. Dit leidde tot speculaties «ver een spoedige vrijlating 'an Terry Waite. Deze speciale gezant van de aartsbisschop van Canterbury werd in ja nuari 1987 kort na aankomst in Bayrut zelf gegijzeld. Hij moest proberen iets te doen aan het ot van een aantal Britse gijze laars in Libanon, die vermoe delijk in handen zijn van pro- Iraanse groepen. Volgens Iraanse zegslieden is Teheran bereid zijn invloed bij islamitische groepen in Liba non aan te wenden opdat die Duitse minister van bui tenlandse zaken Genscher. hun gijzelaars vrijlaten. Maar geestelijk leider ayatollah Khomeini reageerde vorige week afwijzend op een pleidooi van ex-president Carter dat Iran tussenbeide zou komen voor 10 Amerikaanse gijze laars. De 'gids van de islamiti sche revolutie' ontkende elke connectie tussen zijn land en gijzelnemers en vergeleek de betrekkingen tussen Iran en de VS met die tussen een schaap en een wolf. Hij sloot de moge lijkheid van een verzoening uit. Vorige week heeft parle mentsvoorzitter Rafsanjani verklaard dat Iran 'harde di plomatie' laat varen en dat het zijn best zal doen niet onnodig vijanden in het buitenland te maken. Van onze correspondent Gerard Kessels ROME - De strijd tegen de Siciliaanse mafia krijgt opnieuw een klap. De suc cesvolle pool van anti-ma- fia-rechters in Palermo valt uit elkaar. Giovanni Falcone, de fameuze leider van de groep, wil het bijltje er bij neergooien. Leden van de pool zijn druk aan het solliciteren. De rechter-commissarissen van Falcone's groep vormen de harde kern van de strijd tegen de mafia. De groep coördineert alle mafia-zaken en heeft een geweldige kennis van de misdaad-organisatie opgebouwd. Maar sinds de benoeming van Antonino Meli tot hoofd van de onder zoeksrechters in Palermo zijn er moeilijkheden. Falcone had ook naar de baan gesolliciteerd, maar hoewel iedereen erkende dat hij het meest geschikt was, werd hij gepasseerd omdat de 68-jarige Meli meer dienstja ren had. Falcone zegde Meli echter toe loyaal met hem sa men te zullen werken. Er ontstonden echter al snel problemen. Meli deed net of de pool van Falcone niet Mafiabestrijder Falcone - hier met lijfwachten - heeft al naar een veiligere baan gesolliciteerd. fotoap bestond. Iedere onderzoeks rechter moest zich in principe met alle zaken bezig kunnen houden. Falcone's speurders werden door Meli met gewone diefstallen opgezadeld. An derzijds werden mafia-zaken ook aan onderzoeksrechters toegewezen die daar geen en kele ervaring mee hadden. Dat leidde er toe dat Falcone afgelopen zomer de pool wilde verlaten en om over plaatsing vroeg. Met veel moeite kon Falcone van dat besluit worden afgebracht. Hij kreeg van Rome de ga rantie dat ook in de toekomst alle mafia-zaken ,door zijn pool behandeld zouden wor den. De vrede in Palermo is ech ter van korte duur geweest. Meli is zich met het werk van de groep blijven bemoeien. Onlangs wilde hij de voor aanstaande bouwondernemer Costanzo uit Catania laten arresteren wegens diens nauwe kontakten met voort vluchtige mafia-kopstukken. Het parket weigerde echter botweg Meli's opdracht uit te voeren. Over die ongehoorde weigering heeft Meli zijn be klag gedaan bij de parlemen taire anti-mafia-commissie, die geschokt was door zijn verhaal. Commissie-leden meenden dat de machtige aannemer tot op het hoogste niveau van de Palermitaanse justitie be schermd werd. De werkelijk heid is echter anders. Falcone houdt zich al lang bezig met de handel en wandel van Cos tanzo, maar hij achtte het tijdstip voor een arrestatie nog niet gekomen. Dat wist het parket ook en daarom werd het verzoek van Meli tot arrestatie terzijde gelegd. Falcone schijnt het nu echt moe te zijn voortdurend voor de voeten gelopen te worden door Meli. Na jarenlange werkweken van vaak zeven tig, tachtig uur, zonder fami lie-leven en altijd met een tot de tanden bewapend escorte, heeft Falcone geen zin meer in een barricadengevecht met een superieur. Het ziet er naar uit dat de pool in stilte ten grave zal worden gedra gen. De meeste rechters van de groep hebben gesollici teerd naar vier vacatures in het Hof van Beroep in Paler mo. Een rustige baan met veel minder werkuren en een aan zienlijk beter salaris. BELGRADO (RTR) - De autoriteiten hebben woensdag een demonstratieverbod afgekondigd in de Joegoslavische provincie Kosovo. Dit heeft heeft het Joegoslavische pers bureau Tanjug gemeld. In de provincie is de afgelopen da gen op grote schaal betoogd door de overwegend Albanese bevolking. Tienduizenden mensen hebben deze week in verscheidene steden in Kosovo gedemonstreerd tegen het ontslag van twee populaire leiders van Albanese afkomst, die onder druk van de deelrepu bliek Servië het veld moesten ruimen. Woensdag verbood de poli tie echter alle bijeenkomsten, omdat de betogingen 'de openbare orde verstoorden'. De politie zei dat overtreders bestraft zouden worden, maar vertelde niet welke straf hun dreigt. (ADVERTENTIE) GUANGZHOU (RTR) - Nergens in uiina is de zwarte handel in deviezen 0 omvangrijk als in Guangzhou, met tersen die dagelijks veranderen en ®et kopers uit alle uithoeken van het «id. De prijzen in sjieke hotels, als ordt afgerekend met het impopu- w!!e v°lksgeld', zijn gebaseerd op de °ersen op de zwarte markt. l3e^rijven verhandelen onder elkaar wezen en omzeilen zo allerlei bepalin- banif0 irreële koersen van de officiële nken. Voor veel goederen gelden drie K?!' afhankelijk van de munt waarin *ttfdt betaald. Pe Hongkong-dollar is het meest ge- lïC 1 gevolgd door de Chinese FEC's L®e!8n Exchange Certificates) die in alleen voor buitenlanders zijn be- vniv sl°tte de renminbi of het canf De renminbi en de FEC zijn op kun evenveel waard maar omdat FEC's Wor(len ingewisseld en worden dprl' k als betaalmiddel voor importgoe- '•ton' brengen zij op de zwarte markt 70 1 «O procent meer op. SCki^xe"b°tels en winkels hanteren ver- lende koersen, wat illegaal is maar lande winstgevend omdat zij zo buiten- riciw .oeristen én plaatselijke 'nouveaux Hjrt j 'rekken. De renminbi is de laatste n Guangzhou, dat vroeger Kanton heette, echter in koers gestegen. Voor één dollar moet nu zeven renminbi worden be taald, tegen acht renminbi in augustus. De officiële koers is 3,7:1. De koersstijging op de zwarte markt is het gevolg van een be perking van de import waardoor de vraag naar FEC's is gedaald. Eerder dit jaar zakte de koers van de renminbi vanwege de illegale handel in belastingvrije goederen. Toeristen uit Tai wan, die dit jaar in groten getale Guang dong (de provincie waarin Guangzhou ligt) bezoeken, kunnen namelijk in China belastingvrij inkopen doen. Handelaren in Hongkong betaalden forse bedragen als ze een aanvraag indienden voor zulke goede ren, kochten met die papieren op zak die goederen in Guangzhou om ze vervolgens met een flinke winst op de plaatselijke zwarte markt te verkopen. Volgens een krant belandde op die manier slechts een op de zes produkten bij familie van Tai wanese toeristen, voor wie de goederen eigenlijk bedoeld waren. Chinezen nemen ook liever het zekere voor het onzekere. Toen Qiu Yunan, een functionaris van de plaatselijke Volks bank, in een interview liet weten dat als gevolg van de recordinflatie in China de renminbi minder waard was geworden, reageerden veel rekeninghouders door hun geld om te wisselen voor buitenlandse valuta en/of goud, of belegden ze hun geld in onroerend goed. De totale banktegoeden in Hongkong-dollars in Guangzhou groeien dagelijks met drie miljoen dollar, geld waar in China grote vraag naar is. De zwarte markt bloeit vooral dankzij de toevloed van Hongkong-Chinezen (circa 40 procent van de zes miljoen inwo ners van Guangzhou heeft familie in de Britse kroonkolonie) en 'overzeese' Chine zen, Chinezen uit andere delen van de we reld. De plaatselijke autoriteiten kunnen naar hun zeggen weinig uitrichten tegen de zwarte valutahandel, die trouwens veel geld in het laatje brengt. Ook de industriële sector heeft een zwarte markt. Er bestaat een beurs waar bedrijven dollars kunnen kopen tegen een koers van 6:1. Dat is meer dan de koers die de centrale bank berekent, maar volgens een zakenman is die koers nog te laag: 'Sommige bedrijven betalen wel acht ren minbi voor een dollar'. De banken houden volgens hem goed in de gaten wat een be drijf doet met zijn deviezen. Vandaar dat veel bedrijven hun deviezen in hun eigen kluis bewaren, zo voegde hij eraan toe. Dit mag ideologisch allemaal dubieus klinken, maar het is wellicht de reden waarom Guangdong qua welvaartspeil, exportinkomsten en buitenlandse investe ringen met kop en schouders uitsteekt bo ven de rest van China. De consument heeft in Guangzhou een ruimere keus aan Chi nese en buitenlandse produkten dan waar ook in de Volksrepubliek. Denk niet dat "mooist" bij Bang&Olufsen alleen een kwestie van vormgeving is. Lezers van de Consumentengids weten wel beter. Vier keer werden sinds 1984 de grote televisie-merken getest. Vier keer werd het B&O toestel onderscheiden met de hoogste waardering voor de technische kwaliteit. Merkt u dat in het dagelijks gebruik? Wel degelijk. We laten u graag zien en horen hoeveel goede redenen er zijn om het mooiste televisietoestel te kiezen. En dan is de fraaie vormgeving daar natuurlijk wel één van. 3 jaar garantie BREDA Wilhelminastraat 32-36, Tel. 076-224500 BREDA Karnemelkstraat 10, Tel. 076-213772 DONGEN Hoge Ham 170, Tel. 01623-12021 Technica Nova 'Oosterhout' Bang&Olufsen Center OOSTERHOUT Arendshof 59, Tel. 01620-55292 OUDENBOSCH Markt 39-41Tel. 01652-12715 ZUNDERT Molenstraat 124-126, Tel. 01696-3272 foto anp BARCELONA - Een twee-jarig jongetje en een 38-jarige tech nicus van de Spaanse televisie zijn om het leven gekomen als gevolg van de zware autobomaanslag die de ETA in de nacht van dinsdag op woensdag in Madrid heeft gepleegd op de hoofdkazerne van de Guardia Civil. 42 voorbijgangers en drie leden van het paramilitaire politiekorps raakten daarbij ge wond. Veertien van hen werden woensdag nog verpleegd in het ziekenhuis waar zij door koningin Sophia zijn bezocht. Het is de tweede maal in anderhalf jaar tijd dat de kazerne het doel wit is van een aanslag. De Spaanse minister van binnenlandse zaken, Jose Lluis Cor- cuera, verklaarde dat de aanslag ongetwijfeld gepleegd is door een commandogroep van de ETA. „Zij wilden duidelijk een bloedbad aanrichten", aldus de minister. BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een systeem bedacht om de concurrentieverstoringen in het Europese weg vervoer weg te nemen. Zij wil voorkomen dat de EG-landen op eigen houtje maatregelen nemen om het bedrijfsleven te be schermen tegen concurrentie uit andere EG-landen. Als het aan de Commissie ligt moeten de transportondernemingen vanaf 1993 voor elke vrachtwagen een vignet kopen. De prijs van het vignet komt tot stand door de nationale kosten voor wegenbelasting, tolheffing en brandstofaccijns af te trekken van een uniform tarief, dat de kosten van wegenonderhoud weerspiegelt. Op die manier zou men in landen met lage belastingen, zoals Nederland, duurder uit zijn dan in Groot-Brittannië en de Bondsrepubliek Duitsland, waar de belastingen hoger zijn. De Bondsrepubliek zou dan geen reden meer hebben om eenzijdig een tol te heffen. De Commissie heeft begin dit jaar al voorge steld om als eerste stap de wegenbelasting in alle EG-landen te gaan heffen op basis van het gewicht van vrachtwagens. Het vignet-plan is daarop een aanvulling. BUDAPEST (RTR) - De Hon gaarse communistische partij zal het Politburolid Miklós Ne meth donderdag voordragen als opvolger van de Hongaarse premier Karoly Grosz, zo is woensdag uit partij kringen vernomen. Rezsoe Nyers, een 65-jarige hervormer die ge noemd werd als mogelijke op volger van Grosz, zal waar schijnlijk vice-premier wor den, aldus deze bronnen. Grosz deelde in oktober mee dat hij zijn functie van premier wilde neerlegen. Hij blijft secretaris generaal van de communisti sche partij. De combinatie van Miklós Nemeth. de functie van premier en par tijleider achtte hij te zwaar. Bovendien strookt deze volgens hem niet met de politieke her vormingen waarmee Hongarije bezig is. Grosz zei zich te wil len toeleggen op de problemen binnen de partij. Zegslieden in de partij en westerse diplomaten zeiden na de aankondiging van de partijleider Nemeth als een goede kanshebber voor het premierschap te beschouwen. De 40-jarige Nemeth is lid van het Politburo en secretaris van het Centraal Comité. Hij is be last met economische aangelegenheden. BRUSSEL - Brabantse boeren die in België grond hebben, moeten op die percelen vrijelijk mest kunnen uitrijden. De Bel gische overheid mag hen daarbij geen strobreed in de weg leg gen, en zeker mag zij mesttransporten aan de grens niet tegen houden. Op dat standpunt heeft de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG in Brussel, zich gesteld in ant woord op schriftelijke vragen van de Nederlandse Europarle mentariër Pam Cornelissen. Volgens diens woordvoerder is de stellingname van de Com missie 'voor zeker tientallen boeren' in de grensstreek van groot belang. In Zeeuws Vlaanderen speelt het probleem min der, omdat de boeren daar tot nu toe hoegenaamd geen hinder hebben ondervonden bij het uitrijden van mest op percelen in België. Uit de antwoorden van de Commissie op de vragen van Cornelissen blijkt, dat Landbouwcommissaris Andriessen ver geefs heeft geprobeerd de Belgische overheid tot een inschik kelijker houding te bewegen. BRUSSEL - De graanoogst in Europa is over het seizoen '88/89 iets te groot uitgevallen. Met een totale oogst van 162,5 miljoen ton is de productiegrens die de regeringsleiders van de twaalf lidstaten eerder dit jaar in Brussel overeenkwamen met 1,6 procent overschreden. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG in Brussel, maakte dat gisteren bekend. De graanboeren moeten nu rekening houden met een extra-premie, de zogenaamde me deverantwoordelijkheidsheffing, van 1,6 procent, maar omdat hen al een voorheffing van 3 procent in rekening was gebracht krijgen ze 1,4 procent terug. In verband met de overproductie wil Landbouwcommissaris Andriessen de interventieprijs voor graan (de gegarandeerde prijs waarvoor de EG overschotten opkoopt) met ingang van het volgende oogstseizoen 3 procent verlagen. KOPENHAGEN (UPI-DPA) - De Deense militaire autoriteiten hebben tot hun grote schrik bemerkt dat een Oostduitse trans portonderneming betrokken is bij de bouw van NAVO-han- gars. Dit heeft de Deense krant Jyllands Posten woensdag ge meld. „Wij dachten dat een Oostenrijkse firma goederen voor ons zou vervoeren en waren enigszins geschokt toen wij een Oostduitse vrachtwagen bij het terrein zagen", aldus de com mandant van de Deense luchtmachtbasis Tirstrup in Arhus. De NAVO bouwt op de basis Tirstrup en in andere plaatsen in Denemarken 71 hangars die vliegtuigen van het bondgenoot schap in geval van oorlog moeten beschermen tegen aanvallen van het Pact van Warschau. De vergising is begin november ontdekt toen twee Oostduitsers met een trekker met oplegger bij de basis aankwamen. Zij bleken over papieren te beschik ken waaruit bleek dat hun bedrijf opdracht had gekregen goe deren voor de bouw van de hangars te vervoeren. De Oostduit sers mochten daarna hun vrachtwagen buiten het terrein van de basis lossen. (ADVERTENTIE) Verrukkelijk streekgerecht met gratis recepten. De ouderwetse Brabantse Zult met de verrukkelijke, milde smaak. Wij hebben een aardig receptenboekje gemaakt met vele origi nele toepassingen. U krijgt het gratis bij een kuipje Zult van Merkx. Vraag er naar ot schrijf ons even. slechts 182 Kcal. per 100 gram. Roestenbergstraat 59 5171 JB Kaatsheuvel

de Stem | 1988 | | pagina 5