iden' tart zorg bezetting Industrie klaagt milieubeleid Nijpels aan SLAAN ALARM Minder geboorten Turkse en Marokkaanse vrouwen Kom ris thuis met Manna... de Stem commenta ar Pieter praat met verkeerszuil BINNENLAND Niet meer langs de lijn Prijsdaling benzine niet doorberekend T5 iDEN pE STEM BINNENLAND DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 T28 HARDENBERG (ANP) - Het voortbestaan van 41 korpsen van gemeentepolitie is in direct gevaar als het parlement de conclusies van de stuur groep Project Kwantificering Politiewerk (PKP) overneemt waar het gaat om een minimum korpssterkte. Vraagtekens Oordeel NIEUWSOVERZICHT Smit-Kroes boos over Belgisch Maasbeleid Verplicht opnemen gehandicapten ver weg Datum op zak mosselen ontbreekt vaak Kans uitlevering oorlogsmisdadiger Kipp Kamer wil kortere wachttijd verpleegtehuis br gen". Of de werkende FNV- el leden daar veel van moeten hebben is de vraag. Willems erkent dat er enige verande ring in het denken nodig is. Zelf heeft hij het over de FNV als een „organisatie van werkenden", maar toch is Willems niet pessimistisch. „De FNV-leden zijn nog steeds zeer solidair en die so lidariteit groeit. Ze beseffen dat ze zelf ook werkloos of ar beidsongeschikt kunnen wor den". Recent onderzoek be vestigt zijn stelling: mensen zijn best bereid minder voor uit te gaan als de uitkeringen van dat geld worden opge krikt. Zelfs de voorzitter van de CDA-Tweede Kamerfrac tie, Bert de Vries, vindt dat het kabinet de uitkeringen weer moet laten profiteren van de groei van de economie. De Vries wil dat vanaf vol gendjaaral. Daarmee lijkt een einde te komen aan een periode van zes jaar van korten op en be vriezen van uitkeringen. Het ergste leed is geleden voor de uitkeringsgerechtigden. Wil lems waarschuwt: „Dat is voor een groot deel maar schijn. De échte koppeling van uitkeringen aan lonen in de bedrijven wordt niet her steld. Het kabinet wil de uit keringen alleen maar beter behandelen als het geld er is. Als het slechter gaat is het verhaal weer over". heden op nationaal en Euro pees terrein moeten geschei den zijn. En niet de een of an der een dubbelmandaat geven en daarmee een soort Euro pese vrijgestelde creëren. Dat schept A- en B-parlementa riërs. Een goed contact in Europa is een kwestie van or ganisatie in de partijen". Tot slot de WD. Kamerlid Weisglas brengt met zijn standpunt een meerderheid tot stand voor een enkele 'vrijgestelde' met een dubbel mandaat. Weisglas vindt het idee van een dubbelmandaat in principe goed. „Samenwer king in Europa, ook op poli tiek gebied, wordt steeds be langrijker. Anders ontstaat er een democratisch gat. Een en keling zou twee parlementen moeten bestrijken. Ik moet toegeven dat ik dat zelf liever niet zou zijn; ik hecht zeer aan mijn privéleven." in- ïr- ïdt ng :dt an ge, de «n en >ij- ■an de ten m- en ;r- ce- ten ;en ier het ig- ort en :nd an it- >en hese apocalyptische trance raken, als geitebokken op de bergtoppen huppelen, extati sche, belachelijke profetieën uitbraken en zo, met blinde, vastberadenheid, met het wegcijferen van het 'ik' om de ziel te laten vollopen van het •wij', omhoog stijgen, naar het volgende doel, en daarna weer naar het volgende, om bij da geraad weer op een andere bergtop, of het hartje van He- bron met rode ogen en nog steeds in een roes wakker te worden, ons met kinderlijke onschuld toe te knipperen, dan provocerend, en uiteinde lijk brutaal en arrogant?" Welk volk kent ze niet, de fanatici of (erger?) funda mentalisten die van geen wij ken willen weten?. Alleen is er op de bezette gebieden geen relativerende omgeving die hun uitspattingen kan opvan gen en hun schade enigszins kan inperken. Hun daden voegen zo alleen maar meer brandstof toe aan het kruitvat in het Midden-Oosten. 'Over de grens' is zeker voor al diegenen die Israël een warm hart toedragen onthul lend, shockerend en ontnuch terend. Maar dat geldt zeker ook voor alle sympathisanten van de Palestijnse zaak, hoe ongefundeerd, zonder werke lijke feitenkennis en op kreto logie gebaseerd die sympathie ook is. Grossman: „Het gaat er ook niet om wie gelijk heeft, wij of zij, links of rechts; het gaat om feiten en cijfers, en ook om dingen die verder gaan dan feiten en cij fers, dingen die zich in het va ger wordende gebied tussen honden en mensen afspelen. Wie het met zulke speculaties niet eens is, die kijke terug: de wereldgeschiedenis heeft be wezen dat een toestand zoals wij die hier in stand houden niet lang kan voortduren. En duurt hij wel lang, dan wordt er een dodelijke prijs voor be taald". Over de Grens, zoeklicht op de Westelijke Jordaanoever, door David Grossman. Uitgeverij Veen, Utrecht. Prijs:f 26,90. yan onze Haagse redactie pEN HAAG - Minister Nij- pels (Milieu) is een groot te genstander van de indu strie. Het no-nonsens tijd perk is voorbij en de ideolo gie krijgt de overhand. Evenals harde confrontaties en overvallen vanuit Nij- pels' ministerie. Het Natio naal Milieubeleidsplan werd geproduceerd in een ivoren toren en toen gedropt ineen mijnenveld. peze harde taal sprak gisteren je voorzitter van de Raad van Bestuur van AKZO, mr. A. Loudon, tijdens het symposium over een duurzaam milieube leid in de Ridderzaal, waar vertegenwoordigers van een aantal vervuilende sectoren spraken ter ere van het af scheid van directeur-generaal van Milieubeheer, ir. W. Reij. Loudon klaagde Nijpels fel aan. De minister zou samen spraak uit de weg zou gaan en milieu tot dominante stroming uitroepen, door ondermeer de milieubeweging te subsidiëren. Op die manier, aldus Loudon, wordt duurzaamheid (beleid dat de komende generaties een schone aarde en voldoende grondstoffen garandeert, red.) nooit bereikt. Loudon sprak verder over een 'chemofobie'. „Wie de pro- dukten van de chemische indu strie accepteert, moet ook het afval accepteren." Loudon zei in dit verband dat 'er een trauma is dat chemisch afval afwijst'. „Dit afval mag niet worden verbrand, gestort of geëxporteerd. Daardoor komt de verwerking van het afval in ongeregelde handen." Loudon erkende dat het trauma mede te wijten is aan het veelvuldig illegale storten door industrie. Dr. L. Ginjaar, voormalig WD-minister voor Milieu en nu voorzitter van de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne, hield een volstrekt ander ver haal. Hij waarschuwde voor het afwentelen van de vervui lingsschuld op anderen, zoals dat nu gebeurt door verkeer, landbouw en industrie. „Het gaat niet aan de schuldvraag op te werpen en de oplossing bij de buurman te leggen." Voor Ginjaar is dit afwente len het grootste struikelblok op deweg naar duurzaamheid. „Juist hieruit blijkt steeds dui delijker dat conventioneel den ken niet tot resultaten leidt. De beleidsopties zijn geen van al len aantrekkelijk. Toch moet er worden gekozen." Ginjaar beklemtoonde dat het kabinet andere prioriteiten moet stellen en veel meer geld voor milieu uit de algemene middelen moet halen. Het op leggen van heffingen is volgens Ginjaar in geen geval vol doende om de milieurekening te betalen. Ook ir. N. Ketting, directeur van de Samenwerkende Elec- triciteitsproducenten (SEP), pleitte voor kabinetskeuzes over de inzet van brandstof, heffingen en stadsverwarming. „Zolang de overheid die keuzes niet maakt, hoeft niemand bij mij aan te komen met het ver haal dat Nederland een gids functie heeft." Minister Nijpels van Mi lieu. - foto de stem /johan van gurp Kleine politiekorpsen weg De burgemeesters van de betrokken gemeenten hebben dit geschreven in een notitie aan de Tweede Kamerco- missie voor politiezaken en de ministers van Binnen landse Zaken en Justitie. Nog voordat de Kamercomissie op 12 december het PKP-rap- port bespreekt willen de 41 ge meenten een gesprek met deze commissie en de betrokken be windslieden. Burgemeester mr. L. van Splunder van Harden ing heeft dit namens zijn col lega's van de andere gemeenten meegedeeld. In hun notitie stellen de 41 burgemeesters vast dat een mi nimum korpssterkte van 27 le den, zoals de stuurgroep PKP- capport voorstelt, 'onwerkbaar is en een regelrechte aantasting betekent van de zogenoemde basispolitiezorg.' Zo zullen door wsoneelsgebrek 's avonds en nachts politiebureaus moeten orden gesloten. Omdat de burgemeesters en hun korpschefs grote vraagte kens zettert bij de wijze waarop de stuurgroep PKP de mini mum korpssterkte hebben vastgesteld is prof.dr. P. Boorsma van de Universiteit Twente (UT) gevraagd de bere keningen te onderzoeken. In afwachting van diens bevin dingen willen de burgemees ters dat de huidige sterkte van 11,7 leden wordt gehandhaafd. De burgemeesters van de 41 gemeenten erkennen met de stuurgroep PKP dat het hui dige systeem voor het bepalen van de korpsomvang niet werkt. Een verdeling van de politie, waarbij meer wordt ge let op het werkaanbod, is daarom op zichzelf een goede doelstelling. Maar dan dient wel te worden uitgegaan van het brede takenpakket zoals dit nu aan een relatief zelfstandig korps is toebedeeld, vinden de burgemeesters. Ze beroepen zich hierbij op het beleid van de minister van binnenlandse zaken dat is gericht op een zo zelfstandig mogelijke positie van de burgemeester als korps beheerder van gemeentepolitie. De burgemeesters betreuren het dat de stuurgroep PKP de minimum-omvang van de poli tiezorg niet heeft omschreven en de aandacht van de politie voor burgers en/ of delicten een te geringe aandacht krijgt. 'De operatie die de stuurgroep PKP voorstaat is een typische ver deling van armoede,' zo luidt het oordeel van de burgemees ters. Uitbreiding van het poli- tiébudgèt "kan volgens hén voorkomen dat de politiezorg in de betrokken gemeenten be neden het aanvaardbare ni veau komt. Het meer regionaal opereren van de politie is volgens de burgemeester een goede moge lijkheid voor het wegnemen van de onevenwichtige verde ling van politie. Mr. Van Splunder: 'Binnen een regio of provincie zou er met de inzet van politie moeten kunnen worden geschoven, een flexibel inzetbeleid: is er in een be paalde gemeente of gebied bij voorbeeld sprake van naar ver houding veel criminaliteit, dan zet je daar extra politiemensen in. En dan zolang het nodig is.' DE MANNEN en vrouwen die de Eerste Kamer bevolken, kunnen zelden worden betrapt op een onvertogen woord. Zij verheffen zelden hun stem. Ze hebben er geen behoefte aan zich politiek te profileren en aan krachtpatserij hebben zij een broertje dood. Zij doen hun werk als geduldige monniken, in de relatieve stilte van de studeerkamer. Zij spitten in de taaie, torenhoge letterbergen - wetsontwerpen - waarmee kabinet en Tweede Kamer de Senaat bedelven. De Eerste Kamer heeft het laatste woord: zij kan nee zeggen. De doorgaans bedaagde Senaat schoot deze week uit zijn slof. Hij leverde niet alleen fundamentele kritiek op het kabinetsbeleid, ffaar stelde ook het grote maatschappelijke onbehagen royaal aan de orde. Kaland (CDA), die gisteren scherp uithaalde naar minister De Korte, toonde zich teleurgesteld: „De politiek en de overheidsbureaucratie kunnen niet waarmaken wat wij, politici, in de afgelopen decennia aan verwachtingen hebben gewekt. Ook dat wekt onbehagen". Hij hekelde het gesol van het kabinet met een aantal bevolkingsgroepen: minder daadkrachtigen, akker bouwers en vissers. De PvdA ging een stapje verder: De burger dreigt vervreemd te raken van het beleid-Lubbers, omdat zijn be- ieid een onvoldoende draagvlak kent. D66 signaleerde dat 'de ru zie overal rommelt'. „Het kabinet heeft ruzie met de studenten en de politie. Het kabinet leeft in onmin met de rechterlijke macht. De minister van auto's heeft ruzie met de minister van de koeien. Een deel van de vissersvloot blijkt net zo onbetrouwbaar als het nieuwe paspoort; de inspectie wil niet meer naar Vlissingen en de minister van Onderwijs niet meer in het openbaar.D66 sugge reerde dat het tweede kabinet-Lubbers een 'mislukte reprise is van zijn voorganger'. De Eerste Kamer als geheel onderschreef die suggestie niet, maar zij stak ook niet onder stoelen of banken dat haar enthou- d nri116 voor dit kabine' snel aan het verminderen is. Kaland kon- gae een 'nieuwe politieke cultuur' aan: De Senaat zal zich niet neer opstellen als een hoog college staatsrechtgeleerden, maar naat h,n volwaardi9 'politiek orgaan'. Met andere woorden: De Se- a' Heeft er genoeg van om langs de lijn te opereren. Wie in de flarden van scherpe kritiek van de Eerste Kamer naar =n Gemeenschappelijk 'gevoelen' zoekt, vindt er een van opwekkende aard. Dit: Het kabinet heeft nog weinig krediet. De neu?anlie van macht IS omgeslagen in onzekerheid. Het kabi- r'i'""ft een ernstig gebrek aan inzicht in en begrip voor de plu- aiteit van de samenleving. Het etaleert etatisme van het zuiver- vin W^!er' He'gaat uit van het waandenkbeeld dat je de samenle- n u H en vooral vanaf het politieke toneel kunt sturen, opn dus niet' zo onderstreepte de Eerste Kamer dezer da- njp, s,evi9- Niet in de maatschappij, niet in de agrarische sector, hphK1 de energiesector en noem maar op. Lubbers en de zijnen wen voorlopig genoeg stof tot nadenken. Pieter van Vollenhoven heeft gisteren in Den Bosch de eerste schoolpleinpakketten uitgedeeld. Deze pakketten onder steunen de Aktie -25 die erop gericht is het aantal verkeersongelukken te verminderen. - fotoanp DEN HAAG - Turkse en Marokkaanse vrouwen blij ken zich opvallend snel aan te passen aan het anticon ceptiegebruik van de wes terse vrouw. Er is zelfs geen verschil tussen Turkse vrouwen die enkele jaren in Nederland wonen en Neder landse vrouwen. Marokkaanse vrouwen zijn wat minder snel met anticon ceptie. Alleen de manier van anticonceptie verschilt. Turkse vrouwen nemen eerder de pil, terwijl Nederlandse vrouwen vaker voor een andere vorm, als het spiraaltje en sterilisatie, zijn. Het gevolg van de snelle aanpassing onder de eerste ge neratie van deze in Turkije en Marokko opgegroeide vrouwen is geweest dat er minder kinde ren worden geboren. Het wil niet zeggen dat zij ook minder kinderen wensen. Het gewenste aantal kinderen bij Turkse vrouwen tussen de 15 en 29 jaar is drie kinderen en bij Marokkaanse vrouwen in die leeftijdsgroep drie tot vier kinderen. Naar verwachting zal het aantal nog wel enigszins toene men, omdat het hier om jonge vrouwen gaat. Volgens recent bevolkingsonderzoek zal het neerkomen op 3,3 kind in een Turks gezin en 4,5 kind in een Marokkaans gezin. Het feite lijke aantal kinderen dat Turkse families in Nederland nu gemiddeld hebben ligt een stuk lager. Bij de Turkse fami lies is het 2,7 kind en bij de Ma rokkaanse families 3,9 kind. Deze cijfers worden vandaag gepubliceerd tijdens een sym posium van de stichting Neder lands Interdisciplinair Demo grafisch Instituut (NIDI) in Den Haag. Ze zijn te voorschijn gekomen na een onderzoek van de demografe drs. J.J. Schoorl in Den Haag. Een demograaf is iemand die studie maakt van de samenstelling van de bevol king naar bijvoorbeeld leeftijd en beroep. Schoorl promoveert vol gende maand op een onderzoek onder Turkse en Marokkaanse vrouwen in Nederland. Naast de vruchtbaarheid heeft zij ook de gezinsvorming, migratie, geboorteregeling, werk en kin deropvang onderzocht. Van daag is zij een van de sprekers op het NIDI-symposium. Aan de vooravond daarvan vertelt zij over haar onderzoek, dat plaatsvond in de vier grote steden en in vier kleinere ste den in het Midden en Zuidoos ten van het land. Zij wil de na men van de kleinere plaatsen liever niet noemen. In het algemeen kan, aldus Schoorl, worden gezegd dat het aantal kinderen zich vrij snel naar beneden beweegt. In ieder geval gaat het sneller dan on der vergelijkbare gezinnen die niet naar Nederland zijn geko men. In Turkije en Marokko zijn de gezinnen groter, of schoon ook in die landen een verschil te constateren is tus sen de grote stad en het platte land. Zij zegt dat met name de Turkse vrouwen al vrij snel beginnen met anticonceptie. „De Turkse vrouw staat wat dichter bij de Nederlandse cul tuur dan de Marokkaanse", zo heeft zij ervaren. „Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat Turkse vrouwen wat minder kinderen willen. Dat is ook af te lezen uit het gebruik van voorbehoedmiddelen. Toch is de wens om terug te keren bij de Turkse vrouwen groter dan bij Marokkaanse vrouwen." Enkele cijfers uit het onder zoek van Schoorl: Van de Ma rokkaanse vrouwen tussen de 20 en 24 jaar in Marokko ge bruikt 12 procent een voorbe hoedmiddel (meestal de pil); onder Marokkaanse vrouwen van die leeftijd in Nederland gebruikt 50 procent een voor behoedmiddel. Onder Turkse vrouwen uit die leeftijdsgroep in Turkije gebruikt 30 procent een voorbehoedmiddel; onder Turkse vrouwen in Nederland is dat 75 procent, een even hoog percentage als de Nederlandse vrouwen in die leeftijdsgroep. (ADVERTENTIE) Deze maand: De cadeau Top-40. Kindermode met Kerst-Kinderkrant. Koken met Jaap Klosse: hèt Kerstdiner. Intervieuw met staatsecr. mevr. Korte-van Hemel. Als u een abonnement op MANNA neemt, krijgt u een EXCLUSIEF QUARTZ BUROKLOKJE GRATIS! Vul de bon in en stuur deze zónder postzegel naar: MANNA, Antwoordnr. 10064, 1000 PA Amsterdam. F"-1 'JA, Ik neem een jaarabonnement op MANNA ƒ50,-' en ontvang een fraai BUROKLOKJE GRATIS! Ik /wacht met betalen tot ik de acceptgiro heb ontvangen.' Postcode: Woonpla. U kunt óók bellen: 020-58 58 000 DEN HAAG (ANP) - De oliemaatschappijen laten de klant onvoldoende meepro fiteren van de dalende kos ten voor hun grondstoffen. Ondanks de prijsdaling zijn de winstmarges van de olie maatschappijen dit jaar ge stegen in vergelijking met vorige jaren. De prijs aan de pomp zou met 4,5 cent per liter kunnen dalen. Dit zegt Konsumenten Kontakt na berekening van de winst marges begin november. KK heeft al eerder kritiek gele verd op het prijsbeleid van de oliemaatschappijen. Door de sterk dalende olieprijzen op de wereldmarkt en de lage dollar koers zijn de grondstof kosten behoorlijk gedaald, maar kost prijs voor de klant is niet ge noeg gedaald, zo vindt KK. In 1985 bleek volgens deze organisatie uit berekeningen van Shell dat de winst van de maatschappij en de tussenhan del 21 cent bedroeg per liter su- perbenzine. KK heeft begin no vember dezelfde rekensom op nieuw gemaakt met de huidige marktprijs en dollarkoers en kwam uit op een winst van 25,5 cent per liter, 4,5 cent hoger dan in '85. Een woordvoerder van Shell, met een aandeel van 30 procent in de Nederlandse benzinever koop de absolute marktleider, zei het 'jammer' te vinden dat Konsumenten Kontakt 'zo on genuanceerd' in de openbaar heid is getreden met zijn stand punt over de benzineprijs. „Konsumenten Kontakt be grijpt kennelijk niet precies hoe de benzineprijs tot stand komt", aldus de Shell-woord- voerder. Shell erkent dat de marge voor de oliemaatschappijen bij het vaststellen van de benzine prijs iets hoger is dan een jaar of drie geleden. Die margever hoging was volgens Shell ech ter nodig voor verschillende extra investeringen, onder an dere op milieugebied. Tja, dat komt er van. Als je als fractieleider van een regerings partij er te veel onverteerbare zaken doorheen wilt krijgen, dan kun je nog wel eens last van acute buikklachten krijgen. Bert zit ergens mee in zijn maag, vrees ik. Vanaf deze plaats wens ik hem het allerbeste toe. Ik schrok gistermorgen toch al toen ik de krant inkeek. Want behalve met Bert de Vries was er ook met antivries iets mis. Er dreigt een fors tekort aan antivries te ontstaan. Persoonlijk heb ik daar geen last van. Ik heb nog een leuk voorraadje van die omstreden Oostenrijkse wijn. Aanvankelijk had ik die bestemd om aan niet al te best be vriende relaties cadeau te doen. Maar ik las gisteren dat een verkrachting binnen een relatie al snel strafbaar is, dus dan zal vergiftigen wel helemaal niet mogen. Maar niet getreurd: ik heb nu volop antivries van uitstekende Oostenrijkse kwaliteit. De naam Oostenrijk blijkt ook elders in Europa nog volop vertrouwen in te boezemen. Zo beslisten Deense ambtena ren dat een Oostenrijks bedrijf mee mocht helpen bij de bouw van NAVO-hangars op een Deense luchtmachtbasis. Toen de betrokken firma op de bouw arriveerde, bleek het ech ter een Oostduits bedrijf te zijn. De te bouwen hangars moeteri NA VO-vliegtuigen in geval van oorlog beschermen tegen aan vallen uit het Oostblok, u weet wel dat pact waar ook de DDR toe behoort. Stelletje halve hangaren. MERIJN Minister Smit-Kroes. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP DEN HAAG - Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft er genoeg van dat de Bel gische autoriteiten niet tijdig een plotselinge vervuiling van de Maas melden. Zoals bekend steeg het cadmiumgehalte van de Maas eergisteren tot een onaanvaardbare hoogte als ge volg van een nog onbekende Belgische lozing. De afspraak tussen beide landen is dat der gelijke vervuilingen onmid dellijk onderling gemeld wor den. Tijdens een bijeenkomst op haar departement over de wa terkwaliteit van de Schelde liet zij weten dat ze net stil zwijgen van de Belgische autoriteiten over die cadmiumvervuiling van de Maas niet op prijs stelt. „Zonder met een beschuldigende vinger, te wijzen moétëü we er wel naar tdé' elkaar in dat soort situaties open in de oggn te kijken," aldus 'de bewindsvrouw. DEN HAAG (ANP) - „Het verplicht opnemen van aantallen gehandicapten in de bedrijven en bij de overheid in het kader van de Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW) is een fase van deze wet die verder weg ligt. Maar de dreiging van een verplichting moet wel serieus wor den genomen, want anders wordt de dwang om iets te doen te veel weggenomen." Dit zegt staatssecretaris de Graaf in het werkgeversblad 'Onderneming' van het VNO. „Uit mijn laatste brief aan de sociale partners kan worden ge lezen dat het kabinet het invoeren van een quotering over weegt als er niets van de WAGW-bedoeling terecht is geko men", aldus de staatssecretaris. De vraag is voor hem of er re sultaten zijn geboekt en of die voldoende zijn. DEN HAAG (ANP) - Op zakken mosselen ontbreekt in veel ge vallen de verpakkingsdatum. Volgens een verordening van het produktschap voor Vis en Visprodukten is het vermelden van zo'n datum echter verplicht. Dat heeft de Consumentenbond meegedeeld. Voorts is de bond na onderzoek gebleken dat de zakken vaak minder mosselen bevatten dan erop is aangege ven. Op 17 plaatsen in het land werden steeds twee zakken mosselen gekocht. Op slechts vier verkoopplaatsen trof de bond een ver pakkingsdatum op de zakken aan. Die aanduiding is vooral bij mosselen belangrijk omdat de eiwitrijke mossel erg bederfelijk is en het eten van bedorven mosselen tot een fikse voedselver giftiging kan leiden. HILVERSUM (ANP) - De regering van Argentinië wil oorlogs misdadigers best uitleveren, ook al hebben ze inmiddels het Argentijnse staatsburgerschap verworven. De regering deelde dit mee naar aanleiding van de berichten dat de in 1949 ter dood veroordeelde oorlogsmisdadiger Abra ham Kipp in de buurt van Buenos Aires woont. De Nederlander, die menige moord op zijn geweten heeft, ver kreeg in 1953 de Argentijnse nationaliteit. „In alle gevallen waarin misdaden zijn begaan voordat het staatsburgerschap is aangevraagd, staat de nationaliteit ter discussie. De vraag van de geldigheid van iemands staatsbur gerschap hangt samen met de manier waarop die is verkre gen", aldus Paixao. DEN HAAG - De wachtlijsten voor opname in verpleegtehui zen zijn veel te lang. Het tekort aan bedden dat de wachtlij sten veroorzaakt, moet worden aangevuld. Tot deze conclusie kwamen de fracties van CDA, WD en PvdA gisteren in de Tweede Kamer. Ze vragen staatssecre taris Dees van Volksgezond heid maatregelen te nemen. WD-kamerlid Terpstra stelde Dees voor om oudere patiënten in een verpleeghuis eerder te laten opnemen in een bejaar denhuis. Dat is in vele gevallen mogelijk, omdat de intensie vere verzorging in een ver pleeghuis in een van de vijf gevallen niet nodig is. Extra perso neel voor de bejaardenhuizen zou betaald kunnen worden van de lagere 'beddenprijs' in zo'n verzorgingstehuis (43.000 gulden per jaar) ten opzichte van een verpleegtehuis (73.000 gulden). Staatssecretaris Dees. - FOTO DE STEM/ JOHAN VAN GURP

de Stem | 1988 | | pagina 3