Honderdj arig Zeeuws Orkest speelt in Zuidlandtheater Nieuw Belgisch Kamerorkest in Antwerpen Alex d'Electrique in Ledeltheater pE STEM GIDS 2 Innerlijke landschappen Marja de Bock te zien in Art Party Verwacht NEDERLAND 3 DUITSLAND 1 Orgel en trompet in Terneuzen Gospelavond met Gert en Hermien Sushe en Wiske: DE STEM GIDS THEATER DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 Hambone Duitse Romantiek en Luc Brewaeys Dubbelconcert in Jamasj in Terneuzen J ubileumconcert koor Blaauwe Hoeve Hulst Punkband Afflict in Houtenkwartier Uit West Poëzie-avonö naar Brussel De Meisjes in Brugge Porgy Bess 9 L\m INNERLIJKE LANDSCHAPPEN is de titel van een expositje van Marten Muller uit Middelburg, die tot en met december (r het Aurin-huis in IJzendijke te zien is. Hij maakt kleurrijke olieverfschilderij ijes, die op een speciale, direct toegankelijke manier tot stand komen. Muller heeft dS InTnlllng is vanavond de techniek in de loop der jaren uitgewerkt tot een methode W vTvara's Kippevel VARA'S was leimueii 111 ue iuuy ut;x jaren uugeweritt ujl een meinoae me. ale £»st van VA] ditatief schilderen-kleurentherapie'. De methode is gericht on vahitp het ontsluiten van de eigen binnenwereld en het naar buiten $Pifin Countdown te zien. brengen daarvan in kleuren. Zaterdag 10 december geeft hij Riding is Collins hoofd- hienn een workshop in het Aurm-huis de film 'Buster1. Met De workshop is bedoeld voor mensen die behoefte hebben aan "'^ouwe Kroeske praat hij rust. rmmteen ontvankelnkheid voor innerliike kwaliteiton.. ^je vraag waarom hij j, popster deze rol van peinrover heeft aangeno- ien. Verder wordt aandacht tateed aan Nick Cave en jilly Bragg, twee outsiders a de popmuziek. Nick Cave (aS jarenlang de belangrijk- vertegenwoordiger van Australische under- röundcultuur. Billy Bragg leeft naam gemaakt in de ted Wedge, de linkse stro ng van de Engelse popmu- iefc rust, ruimte en ontvankelijkheid voor innerlijke kwaliteiten en die via kleuren met energie bezig willen zij a Ervaring mg schilderen is daarvoor niet nodig. De expositie is dagelijks open van 14.00 tot 20.00 uur. Inlicht», gen over de workshop zijn te krijgen in het Aurin-huis. EEN GROEP nieuwe Hol landse kunstenaars heeft een expositieproject ge- maalt dat de komende maanden in galerie Arty Party te zien is. De eerste in de reeks tentoonstellingen die het project omvat is er een van Marja de Bock uit Leiderdorp. Het project heeft de opval lende en voor zichzelf spre kende naam 'Kleine prijsjes op lijstjes-ook op deze'. Marja de Bock is een expressionistische schilderes. De filosofie achter haar werk is 'kijken is schilde- ren'. Dat leidt tot een zeer expressieve manier van schilderai Ze werkt met ruime kleurschakeringen en daaruit voort vloeiende vormen. Dde tentoonstelling loopt tot en met 15 december en is geopend tijdens winkeluren. De sterkste man 1988 21.25 Werk van Marja de Bock FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER GALERIE Van Geyt opent morgen de expositie Feest der kleine formaatjes. Dit jaar een collectie met winterland schappen van Kuppens en schilderijtjes van Harry op de Laak en H.J. Slijper. Daar naast werk van schilders, grafici, beeldhouwers en ke- ramistea De expositie wordt geopend om 20.00 uur. Te be- competitie 'De sterkste nan van de wereld' is dit iar in Hongarije gehouden, anavond zendt de AVRO er *n uurlang beelden van uit le proeven werden voor een leel aan het mooie Balaton- aeer georganiseerd. Acht su- crmannen namen aan de (rijd deel, onder wie de hui- zichtigen tot 12 januari. Open Jige titelverdediger Jon Pall tijdens winkeluren. IN HET voormalige gemeen tehuis van St.-Anna ter Mui den opent G. de Vries-Hom- mes zaterdag 26 november de winterexpositie van aquarel len, etsen, foto's, pentekenin gen, gemengde technieken en keramiek. Geopend zaterdags en zondags van 14.00 tot 17.0Öpi uur tot en met 26 december. ligmarsson uit IJsland. Voor lederland kwam de Rotter- lammer Ab Wolters uit Sa men met de andere deelne mers moest hij onder meer raten laden, vrachtauto (rekken, stenen en bomen til- en. L'Escaut Terneuzen. Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit uit Clinge. Churchill Hotel Terneuzen. Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. L'Aubergerie Hulst. Werk van Urbain Marin en Guido Eckhardt de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Scholengemeenschap 't Vaartje Terneuzen. Schilderijen en aquarellen van JA. Campfens. Tot 15 december. Geopend donderdag van 19.00 tol 21.00 uur. Als onderdeel van de serie flïiex, macht en erotiek' zond piet Humanistisch Verbond deze zomer het programma ■Sex op de werkplek' uit. Op uitzending kwamen zo- fveel reacties binnen, dat van- ivond opnieuw het onder werp ter sprake wordt ge bracht Over het combineren van een werkrelatie met een Kunstuitleen Middelburg. Sieraden van Meclcy van den Brink. Toten liexuele relatie komen nu met 23461(138 van 1300 tot "ilchter deskundigen uit juri- donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. K he en Galerie Esprit Clinge. Schilderijen van Francine Timmer* en Olivier, KL h 'i Tot en met 27 november. Open vrijdag tot en met zondag van 13.30 tot garingen aan nei woora. ue- 17.30 uur, donderdag van 13.30 tot 21.00 uur en verder op afspraak. St Pietersabdij Gent. Gent in Weelde Herboren. Tentoonstelling over I de wereldtentoonstelling van 1913. Tot 11 december. Dagelijks open I van 9.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Maandag gesloten. Streekmuseum IJzendijke. Expositie van elf amateur-kunstenun I Tot en met 31 december. Open maandag tot en met vrijdag van 10,0) I tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag en zondag van 14.00 tot I 17.00 uur. Kwartslag ipreksleider is psycholoog- sexuoloog Wiileke Bezemer. Stadhuis Terneuzen. Litho's van Saskia Boon. Tot en met 30 novem ber. Geopend op werkdagen tijdens kantooruren. fejet eerste Duitse net brengt Expositieruimte WV Terneuzen. Schilderijen in olieverf van Gut herhaling van de twee- Smet. Tot en met 5 december. Open maandag van 13.00 tot 17.00 uur,!?" "cruaunS van ue ww dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur. Atelier/Galerie Vlisslngsestraat Middelburg. Model X 3. Werk van Leontien Hooij, Philip Veurink en Han ter Keurs. Tot 27 november. Dagelijks open van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen. Expositie lb- nen. Tot 5 februari. Open dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Aurin-huis IJzendijke. Expositie Marten Muller. Tot en met decem ber. Dagelijks open van 14.00 tot 20.00 uur. Galerie Arty Party Terneuzen. Marja de Bock: 'Kleine prijsjes op t lijstjes-ook op deze. Deel 1.' Tot en met 15 december. Open tijdens win keluren. Museum voor Schone Kunsten Antwerpen. Overzichtstentoonstellini De Braekeleer. Tot 8 januari. Open dinsdag tot en met zondag val 10.00 tot 17.00 uur. ALS DERDE in de serie van vier najaarsconcerten heeft de commissie orgelconcerten Terneuzen donderdag 1 de cember een concert op stapel gezet voor orgel en trompet in de Grote Kerk van Terneuzen in de Noordstraat. Peter Pieters, titularis aan de kathedraal van Mechelen, is de organist Trompettist Rik Ghesquire is ondermeer ver bonden aan het BRT-filhar- monisch orkest. Zij vormen reeds geruime tijd een duo. Onlangs resulteerde hun sa menwerking nog in het uit brengen van een langspeel plaat. Hun repertoire is opge bouwd vanaf de barok via de romantiek tot hedendaagse composities. Het begint be gint om 20.00 uur. 23.00 Dorothea Merz lelige tv-film 'Dorothea Merz' uit 1979. Tankred Dorst ta Ursula Ehler schreven de geschiedenis, die tegen de ichtergrond van de politieke ontwikkelingen in de jaren '-1934 speelt Dorothea is sen jonge vrouw uit een Noordduits fabrikantenge slacht. Vol illusies laat zij de materialistische wereld van haar familie achter zich om met haar man Rudolf Merz to het afgelegen stadje Gr- finitz te gaan wonen. Pan de kust komen bu at politie reeds meer Tileih ten binnen ran rakantie- Sanfers die op Ocheimiinni- ?-"!/*e hun handtassen iïn .bydt(eraaht. Personen w inhcnnnPen kunnen vrschafferf... MIK Ik wandel met Sushe naar die oidt vuurtoren in de duinen, tante. Gert en Hermien Timmerman. foto archief de sfem NIET HET gewone repertoire van liedjes wordt gezongen door Gert en Hermien. De twee bekende artiesten brengen muziek en zang waar rust en vrede vanuit gaat. Zij kennen de twee werelden van het lied. De een die schittert en waar car rière gemaakt wordt en de andere waarin de muziek en de boodschap voorgaat. Zij zongen op vele podia door geheel West-Europa. Gouden platen en veel roem. Nu heeft het echtpaar een andere bood schap voor jong en oud. Met hun muziek willen zij de mensen laten horen dat er nog toekomst is en hoop. Ze treden zondagavond 27 vovember op in 'Den Dujlaert' in Hulst. De toegang voor dit concert is gratis. haar om OUB foto UU/ URoutx/ BH GÜNTHER NEUHOLD en het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen voe ren vrijdag 25 november in de Elisabethzaal in Antwerpen een compositie uit van Luc Brewaeys. HET ZEEUWS Orkest be staat honderd jaar en geeft een reeks jubileumconcertea Vrijdag 25 november bezoekt het jarige gezelschap het Zuidlandtheater in Terneu zen. Vorig seizoen soleerde Jaap van Zweden bij het Zeeuws Orkest en dat leverde natuur lijk een uitverkocht huis op in het Zuidlandtheater. Deze keer zal het niet anders zijn, nu de jonge violiste Isabelle van Keulen met het orkest Mozart's vioolconcert KV219 zal uitvoeren. De tweede so liste van deze avond is de harpiste Sonja Bollen. Zij zal te horen zijn in Dansen voor harp en strijkers van Debus sy. Daarnaast staan de Ouverture Artemisia van de romanticus Cimarosa en het Poème voor viool en orkest van Chausson op het pro gramma, terwijl de avond een feestelijke afsluiting krijgt met De Tovenaarsleerling van Dukas. Les Veelo diri geert het Zeeuwse Orkest. De aanvang van het jubileum concert is 20.00 uur. In een heel ander genre, maar door muziekliefhebbers niet minder gewaardeerd, opereert de popgroep The Nits. Hun pas uitgebrachte mini-LP 'Hat' oogst de ene juichende kritiek na de ande re. De single The Dream' is een waardige opvolger van 'JOS Days'. The Nits maken doordachte popsongs. Hun el pee 'In the Dutch Mountains' leverde een Edison op. Het concert begint zaterdag 26 no vember om 20.00 uur en is in middels volledig uitverkocht. Donderdag 1 december ont vangt het Zuidlandtheater een van de snelgroeiende sterren aan het Nederlandse cabaretfirmament: Paul de Leeuw. Vorig jaar speelde hij zijn programma De Rozebot- teltijd voor een ui verkocht Zuidlandtheater. Om ieder een die toen geen kaartje meer kon krijgen alsnog de kans te geven hem aan het werk te zien, keert De Leeuw NA HET driedubbelconcert vorige week doet jongerencen trum Jamasj in Terneuzen het dit weekeinde wat rustiger aan. Zaterdag 26 november is er een 'gewoon' dubbelconcert. Heibel uit België en Cry of Terror uit Nederland spelen een mengeling van punk en metal muziek, een combinatie die de laatste jaren steeds meer in zwang komt. Cry of Terror is een driemansformatie die nu ongeveer drie jaar bestaat, ze treden vaak op en maakten tot nu toe in eigen beheer een cassette. Heinel bestaat uit vijf man, timmert al vier jaar aan de weg en maakte al twee platen. In België, Duitsland en met name Engeland heeft de groep een grote naam. Als Heibel in Jamasj speelt is de band net terug van een toernee in Engeland. Het concert begint om 21.30 uur en de entree is 4,50. Voor mensen van buiten tTerneuzen, is het te genwoordig mogelijk in Jamasj te blijven slapen, mits ze zelf een slaapzak meebrengea 'Komm hebe Dich' is een één delig symfonisch werk waarin de titel geïnspireerd is op een citaat uit Goethe's Faust. Opvallend in deze compositie zijn de geraffi neerde orkestkleuren die door het ongewone gebruik van de instrumenten wordt teweeg gebracht. Dit concert in de abonne mentreeks van de Elisabeth- concerten heeft ook nog op het programma de Burleske voor piano en orkest van R. Strauss, met als solist Fra- ngois Joël Thiollier. Een jeugdweek vari Strauss met Brahms-trekjes. De solist nam deel aan grote piano wedstrijden en maakte al 26 plaatopnamen. De eerste symfonie van Brahms vormt het sluitstuk van het concert dat om 20.00 uur begint. HET GEMENGD Koor van verzorgingstehuis De Blaauwe Hoeve in Hulst be staat twintig jaar. Met een ju bileumconcert wordt een kroon gezet op vele jaren re peteren. Vrijdag 25 november treden vier muzikale groepen op in de basiliek van Huist, aanvang 19.30 uur. Het Ruysschevelde Koor on der leiding van Tony de Ruysscher bijt de spits af. Het zingt werken van Filke, Ros- selli, Filleuil, Mozart (Ave Verum) en Adams (Heilige Stad). Het Zeeuws jeugden- semble Allegro speelt daarna de Pantomine uit het ballet- werk en delen uit een diverti mento van Mozart. Het jubilerende koor ver tolkt de Missa in honorem sancti Fr. Xaverii en J. Gru- ber. De begeleiding is in han den van Allegro en E. van Giesen. De algemene leiding heeft Tony de Ruysscher. Het jubileumcomcert wordt be sloten met het optreden van het bekende Scola Cantorum van de St.-Baafskathedraal in Gent. Deze groep zingt Gregoriaans werk van Vogel, Viadana, Britten en Pieters. Het programma wordt aan elkaar gepraat door Rose- Marie de Burger-van Dorsse- laer. IN HET OPEN jongerencen trum Kontrast in het Houten kwartier in Hulst treedt zon dag 27 november de Eindho- vense punkband Afflict op. HET NIEUW Belgisch Kamerorkest is een nieuw huisensemble van De Singel in Antwerpen. Het orkest debuteerde in' 1985 en heeft zich onder leiding van Jan Caeyers ontwikkeld tot een muizkale groep met een eigen gezicht, jong, ta lentrijken dynamisch. Caeyers bouwt bewust aan het reper toire van het orkest. Vertrekkend van uit de laat achttiende eeuwse muziek, wordt nu ook het romantische reper toire toegevoegd en staan ook regelma tig moderne werken op het programma. De serie in De Singel (Blauwe zaal) be gint met een concert dinsdag 29 novem ber met werken van Rossinni (De ouverture L'Italiana in Algeri), F. Schu bert (Symfonie nr. 5) en Mendelssohn (Symfonie nr. 4). Aanvang 20.00 uur. In de Blauwe zaal van De Singel speelt het London Fortepiano Trio vrij dag 25 november een interessant pro gramma met werken van Mozart. Het ensemble bestaat uit Linda Nicholson (fortepiano), Monica Huggett (viool) en Timothy Mason (cello). Het trio speciali seerde zich vooral in de interpretatie van werken van Mozart, Haydn en Van Beethoven. Aanvang van dit concert vol kamermuziek 20.00 uur. Deze al geruime tijd be staande formatie brengt zo wel traditionele als vernieu wende muziek. De aanvang is wat ongewoon: 16.00 uur. Het jongerencentrum hoopt hier mee veel jonge en nieuwe muziekliefhebbers binnen te halen. De toegangsprijs is ƒ4,-. hoop van de werkelijkheid. Komische types, veel grappen en ontroerende liedjes - op de piano begeleid door Elaine Baanders - vormen de be langrijkste ingrediënten van de voorstelling. De aanvang is ook hier 20.00 uur. In de stadsschouwburg speelt het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen onder leiding van G. Neuhold zater dag 26 november. Op het pro gramma werken van Benoit, Strauss en Brahms. Aanvang 20.00 uur. Een dag later zijn in het zelfde gebouw de mannen van de Compagnie van de twintigste eeuw te gast. Jules Hamel, Ramses Shaffy en an deren spelen in de regie van de auteur Hugo Claus Het Schommelpaard. Bruisend acteurstoneel met humor en tragiek. Aanvang 20.00 uur. terug met hetzelfde program ma. In De Rozebotteltijd speelt Paul de Leeuw een leraar maatschappijleer, die zijn iedealen van weleer heeft zien belanden op de vuilnis- DE STICHTING Uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen maakt zondag 27 november een bus reis naar Brussel. De bus ver trekt 's morgens om 9.30 uur uit Oostburg naar de Belgi sche hoofdstad. In het Koninklijk Museum voor Kunst en Geschiedenis bezoekt men de China Ten toonstelling. Om 15.00 uur worden de reizigers verwacht in het Paleis voor Schone Kunsten voor een concert van het Nationaal Orkest van België met violiste Bobesco en werken van Mendelssohn. De prijs voor het uitstapje van Uit West is ƒ42,50. Deelne mers moeten zich zo spoedig mogelijk aanmelden in Den Hoekzak in Oostburg. IN BRUGGE zijn er deze week maar liefst vier interes sante produkties. Zaterdag 26 november in zaal De Dijk een frisse cabaretavond met De Meisges. Zij brengen om 20.30 uur hun programma Stuck with a fantasy. Vierstemmige songs en vlot in elkaar ha kende monologen. Oog- en oorstrelend. Maandag 28 november zet de Wiener Mozart Oper uit Oostenrijk de bekende opera Die Zauberflöte van Mozart op de planken. Aanvang in de stadsschouwburg 20.00 uur. Dirigent Jan Caeyers. - foto's archief de stem Alex Balm, Alex v.d. Bosch en Alex Spannet van 'Alex d'Electrique. - fotoandre beekman IN HET kader van dertien jaar onafhankelijk Suriname treden er morgen, vrijdag 25 november, vele dichters en enkele musici op in Porgy Bess. Jazzpianist Burton Greene opent de avond met improvi saties en eigen composities. Voordrachtskunstenares Yoka Beretty zal gedichten lezen over de Westerschelde van Michel Huisman. Anton van Prooijen speelt daarbij zijn compositie de Schelde- suite. Een tiental dichters leest gedichten voor die vol gens hen het beste bij de avond passen. Julius Vischja- ger, vertolker van Scarlatti- sonates, besluit de avond. De avond begint om 20.00 uur. THEATERGROEP ALEX d'Electrique, bekend van de VPRO-televisie, treedt vrij dag 25 november op in het Le deltheater in Oostburg. De groep brengt de voorstelling Electric Suburb. Als er een rode draad in het werk van Alex d'Electrique te vinden is, is het wel het verzet tegen de gelikte werkelijk heid. Zijn humoristische tele visieprogramma's voor de te levisie waren zonder uitzon dering schokkend, bizar, rauw, fysiek, absurd en anar chistisch. De hamvraag voor het gezelschap is: hoeveel leugen bevat een eenvoudige waarheid? The Electric Suburb speelt zich af in het koortsige idioom van B-films en goed kope strips. Een verteller pro beert wanhopig een metropo- litaanse thriller te construe ren. Ergens in de Electric Suburb valt een schot. Ergens is een moord gepleegd. Maar waar is het lijk? Wanneer de verteller er niet in slaagd een voor een lijk te zorgen, blijkt zijn verhaal een doodgeboren kindje. Het publiek krijgt een forse dosis bloed, glas en rook te verwerken. De overdaad schaadt echter niet, omdat het gezelschap alles precies op tijd relativeert. Het ver haal is een Al Capone achtige geschiedenis, maar in feite niet het belangrijkste. Het is slechts een kapstok om het 'puinhoop-theater' van de groep aan op te hangen. Alex d'Electrique bestaat uit de volgende spelers: Alex Balm, Alex van den Bosch en Alex Spannet. Alex van den Bosch schreef alle teksten, en Alex Conradi doet de tech niek. Regisseur is Paul Ver molen. De voorstelling begint om 20.30 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 22