nsees zeer n in het oedmaken' EG VERDEELD OVER VERGELDINGSMAATREGELEN Pretoria akkoord met vredesplan voor zuidelijk Afrika £EeL UIT anada kiest voor vrijhandelsverdrag verbouwings opruiming BUITENLAND VERWINNING MULRONEY VAN GROOT BELANG VOOR VS ESTEM BUITENLAND WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 T21 APEN TOONT AAN: Speculeren BRUSSEL - De Verenigde Staten hebben afwij zend gereageerd op de laatste voorstellen van de Europese Gemeenschap over de invoer van met hormonen ingespoten vlees. Hierdoor is een han- ielsoorlog tussen Europa en de Verenigde Staten vrijwel een feit. KOSTUUMS KOSTUUMS met 4 of 6 knopen van 598.- nü KOSTUUMS 395. REGEN/WINTERJASSEN vanaf 195. BREDA COLBERTS van 359.-nü 245.- OVERSIZED van 298.- nü 195.- TWEEDJASJE van 249.- nü 165.- BROEKEN van 159.- nü 115.- DIVERSE MODELLEN Monsters NIEUWSOVERZICHT Nog geen visum VS voor PLO-Ieider Arafat Nieuwe Gouden Koets voor Britse vorstin Cocaïne in Italiaans parlement Toch minder kernenergie in Sovjetunie beschikken apen over een heel n en geluiden om de tegenpartij er een 'dikke streep onder willen - FOTO ANP annetj es-chimpansees zitten op mokkend tegenover elkaar, zon der rechtstreeks in de ogen kijkt, anuit de ooghoeken in de gaten, inuten daarvoor een knallende al en ontblote tanden hebben uit- n na- 'e één akers ze dat heeft ander, het- t heel chim- e zich ij het ~t. Een et z'n ar dan ineens malige ezellig d. De e ver- pper bestu- in de t ver apen, die is vrede n en Waals n, na- ee Po les en en de ee-ko- ar het gevon- g tus- k mee eerste jonie in ie. Er ruzie eweest, lie een imheen en na- beetje k twee n in de n. Toen t het de waren lam het ve daar gaan verzoe- bij noment gedaan, ipelijke nu toe •essieve ;r. 'Die- gemene zonder- alleen d zijn it beste Ttenge- peti tie- üt mijn ipen de er har- derzoek gebruik uit zijn en be- onobo - see ver- de die- iiego in bleken uist op- in het Ze be- :n heel aren en enpartij :e er een willen Het goedmaken blijft lang niet altijd beperkt tot de twee strijdende partijen. Heel vaak worden de dien sten, gevraagd of onge vraagd, van een bemidde laar ingeroepen. Dat kan - zoals in het voorbeeld hier boven - een vrouwtje zijn, dat de ruziemakers om de beurt vlooit. Maar ook een kind dat heen en weer loopt tussen pa en ma blijkt in staat de ruzie tussen de beide ouders te sussen. „Mensen", zo schrijft De Waal in zijn boek, „maken het wel op honderd ver schillende manieren goed: we breken de spanning met een grapje, raken ander mans hand of arm even aan, bieden onze excuses aan, sturen bloemen, be drijven de liefde, maken het lievelingskostje klaar van de ander enzovoort. Al deze variatie ten spijt is de kus het verzoenings- gebaar bij uitstek. Een an der punt, dat we met de chimpansee gemeen hebben is de sleutelrol van het oog contact. Bij mensapen is dit een voorwaarde voor ver zoening. Het is net of chim pansees zonder een blik in de ogen eikaars bedoelin gen niet vertrouwen. Even min beschouwen wij een geschil beslecht met men sen die hun ogen elke keer dat we in hun richting kij ken naar het plafond of de vloer afwenden". De Waal vergelijkt in zijn boek regelmatig het apen- gedrag met het gedrag van de mens. „Maar", zo zegt hij, „ik ben de eerste om toe te geven, dat dat voorna melijk speculeren is. En dat is niet zozeer mijn schuld, als wel de schuld van de menswetenschappen. Afge zien van studies over ver zoeningsgedrag bij kleuters en een enkel antropologisch verslag ben ik geen gege vens over dit gedrag bij mensen tegengekomen. Het wordt domweg niet als be langrijk terrein van onder zoek erkend. Er zijn hand boeken vol met verwijzin gen naar 'geweld' en 'agres sie', maar de eerste verwij zing naar persoonlijke 'vre desluiting' of 'vergevings gezindheid' moet ik nog te genkomen". Verzoenen en vergeven - zo luidt de belangrijkste conclusie van De Waal - zijn niet voorbehouden aan de intelligente mens. „Ver giffenis is niet, zoals som mige mensen lijken te gelo ven, een geheimzinnig idee, dat we aan enkele duizen den jaren joden- en chris tendom te danken hebben. Ze is niet aan een mense lijke geest ontsproeten en kan dan ook niet door een of andere religie worden toegeëigend. Het feit dat zo wel gewone apen als mens apen en mensen verzoe ningsgedrag kennen, bete kent dat het waarschijnlijk al meer dan dertig miljoen jaar oud is, van voor de splitsing in hun evolutie". ignonze correspondent WASHINGTON - De Cana- jCSe premier Brian Mulro ney heeft dinsdag met een jiverwacht grote meerder- ieid de algemene verkiezin- ,en in Canada gewonnen, [ijn Progressief Conservatieve jartij behaalde met tenminste (0 zetels een absolute meer arbeid in het 295 zetels tel ende Canadese parlement. Een week geleden nog zag ;t er naar uit dat een coalitie twee oppositiepartijen een ^eerderheid zou behalen. Die artijen hadden zich, onder lei- ling van het liberale parle mentslid John Turner, tegen let vrij handelsverdrag ge leerd dat Mulroney het vorig met de VS sloot. Aldus werden de verkiezin gen in feite een referendum over dat verdrag dat in Canada zeer omstreden is en dat overi gens na de verkiezingen ook wel zal blijven. Mulroney heeft de Canadezen altijd voorge houden dat het wegnemen van alle handelsbelemmeringen die zijn land heeft opgeworpen, op den duur alleen maar ten voor deel van Canada kan strekken. Turner verweet Mulroney dat die het land had 'verkocht' aan de VS en dat hij daarom het verdrag 'in stukken zou scheuren'. De overwinning van Mulro ney is - hoe merkwaardig dat ook moge klinken - ook een van de laatste grote politieke over winningen van de Ameri kaanse president Reagan. Die riep de Canadezen de vorige week dan ook op voor het vrij handelsverdrag te stemmen, een ongewone stap voor de pre sident van een naburig land. Voor Reagan stond dinsdag bijna net zoveel op het spel dan voor Mulroney. Reagan heeft de internationale vrije handel altijd als een van de hoofdpun ten voor zijn beleid gezien. In 1979, nog voordat hij het Witte Huis betrad, zei Reagan te dro men van een Noordameri- kaanse vrijhandelszone die zich van de Noordpool tot de Rio Grande zou uitstrekken, maar waarbij op den duur ook Mexico betrokken zou moeten worden. De Reagan-regering opende zeer moeilijke en langdurige onderhandelingen met Canada die door veel Canadezen met argusogen werden gevolgd. Immers, het wegnemen van de Canadese handelsbarrières zou, althans volgens een aan zienlijk aantal Canadezen, ten koste gaan van de culturele, so ciale en economische identiteit van hun land en zou de weg openen voor een verdere 'Ame rikanisering'. Amerika ziet de verkiezings overwinning van Mulroney dan ook als een signaal aan de rest van de wereld. Over twee weken komen uitgerekend in Montreal de 96 landen van de GATT (de algemene overeen komst over tarieven en handel) bijeen en de Amerikanen zijn ervan overtuigd dat de resulta ten van de Canadese verkiezin gen de opvattingen over de Mulroney maakt na het bekend worden van de verkie zingsuitslag een vreugde dans met vrouw en kinderen. FOTO AP vrije handel in die organisatie alleen maar zullen versterken. Bij dat alles komt nog dat ook de Mexicanen van plan zijn althans een deel van hun han delsbarrières ongedaan te ma ken. De kans daarop is aan zienlijk groter geworden nu Canada zich voor de vrijhan delsovereenkomst met de VS heeft uitgesproken. In Washington was de op luchting over de Canadese ver kiezingsuitslag dan ook zeer groot. Handelsoorlog VS escaleert tan onze correspondent De Amerikanen zijn tegen de EG-voorschriften die bepa- dat vanaf 1 januari geen met hormonen bewerkt vlees meer naar de EG mag worden geëxporteerd, en zul len daarom handelssancties treffen tegen Europese pro- dukten. De Europese ministers van Buitenlandse Zaken zullen op korte termijn besluiten nemen over Europese tegenmaatrege len. Bovendien zullen de Euro pese landen de kwestie voor leggen aan de GATT, de orga nisatie voor handel en tarieven. De EG had als laatste com promis voorgesteld dat Ameri kaans met hormonen bewerkt vlees wel in de EG zou worden toegelaten, maar dan alleen voor verwerking tot honden en kattenvoer. De VS hebben dat afgewezen. Overigens is er nu al verdeeld heid ontstaan binnen de Twaalf over de kracht waar mee Amerikaanse acties tegen Europa moeten worden vergol den. Dat bleek gisteren in Brus sel, waar de EG-ministers van Buitenlandse Zaken zich voor het eerst waagden aan een con creet debat over de maatrege len waarmee de EG Ameri kaanse handelsbelemmeringen voor Europese produkten zou moeten beantwoorden. Engeland, daarin gesteund door Westduitsland, Denemar ken en Nederland, is niet afke rig van uitstel; de andere lid staten en de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, zijn daar absoluut te gen. Die verdeeldheid is de voornaamste reden dat over concrete maatregelen pas in december verder wordt gespro ken. De Amerikanen, die tot gis teren de tijd hadden om zich te Beraden over een compromis voorstel dat de speciale han delsgezant van president Rea son, Clayton Yeutter, en de Amerikaanse minister van Landbouw Richard Lyng za terdag mee uit Brussel namen, maakten gisteren ondubbelzin nig duidelijk dat een algeheel hormonenverbod voor de VS onaanvaardbaar is. De EG wil haar consumenten met ingang van 1 januari al- 'een nog hormoonvrij vlees aanbieden, onverschillig de herkomst. De Amerikanen, die hun vlees met natuurlijke hor monen 'verrijken', zien daar door hun vleesexport naar k<mPa ernstig 'n gedrang Ze besloten al in december tot een reeks importbeper- hende maatregelen waarmee ze het Europese hormoonverbod ""ten afstraffen In een uiter- Poging tot een vergelijk ®den Landbouwcommissaris andriesen en zijn Belgische De Clercq (Handelsbe- fe voo18' zatert*ag compensa- Maar deze zogenaamd 'the rapeutische' oplossingen wer den gisteren door Washington zonder meer verworpen. In al lerijl werden de VS gepolst of 'supplementaire compensaties' (verdere toegevingen) nog zin hadden, maar ook daarop kwam een negatief antwoord. „De VS zijn slechts bereid hun maatregelen te versoepe len naarmate wij onze richtlijn afzwakken, maar daar kan geen sprake van zijn", aldus EG-commissaris De Clercq. „Onze verlangens zijn gerecht vaardigd. Onze richtlijn is niet discriminatoir. Ze komt boven dien tegemoet aan de wensen van onze burgers. Derde lan den dienen dat als een feit te aanvaarden", aldus de commis saris. De EG-ministers besloten gisteren op voorstel van de Europese Commissie de Ameri kaanse vergeldingsmaatrege len in elk geval zo snel moge lijk aan te klagen bij het GATT, de wereldhandelsorga nisatie. Die procedure is al aangekondigd. Over Europese tegenmaatre gelen (importbeperking voor Amerikaanse producten) wordt da£ in december beslist. TIENDUIZENDEN Amerikanen hebben dinsdag de moord herdacht die 25 jaar geleden in Dallas (Texas) ge pleegd is op president John Kennedy, Ethel Kennedy, de weduwe van senator Robert Kennedy, was één van de allereersten die het graf van haar zwager en haar man op het kerkhof Arlington bezocht (foto). Jacqueline Kennedy Onassis, de weduwe van de ver moorde president, woonde met haar kinderen Caroline en John een rouwmis bij in een kerk in New York. Sena tor Edward Kennedy, de laatste nog levende van de drie broers die vaak grote familiebijeenkomsten leidt, ver blijft in Ierland, het stamland van de familie. Veel scholen in het hele land herdachten de dood van de 35e president van de Verenigde Staten. Het onderwijzend personeel hield de kinderen het ideaal van edelmoedig heid en zelfopoffering voor dat hij anno 1988 nog steeds vertegenwoordigt. fotoap PRETORIA (ANP) - De Zuidafri- kaanse regering heeft dinsdag het vredesakkoord voor zuidelijk Afrika goedgekeurd. Over het akkoord, dat een einde moet maken aan de al dertien jaar durende oorlog in Angola, is ruim een half jaar onderhandeld. Vorige week vrijdag hadden Cuba en Angola al bekend gemaakt dat zij kon den instemmen met het principe-ak koord over vrede in zuidelijk Afrika. Het akkoord zal volgende week door de regeringsleiders van de drie landen op een plechtige bijeenkomst in de Con golese hoofdstad Brazzaville worden ondertekend. In kringen van de Ver enigde Naties gingen maandag geruch ten dat nog deze week deskundigen van Angola, Cuba, Zuidafrika en de Ver enigde Staten opnieuw bij elkaar zullen komen om technische details van de overeenkomst uit te werken. Het hing alleen nog van Pretoria af of het vredesakkoord, dat een jaar gele den nog onmogelijk werd geacht, inder daad tot stayed zou komen. Sinds mei dit jaar voerden Zuidafrika, Angola en Cuba met bemiddeling van de VS se rieus overleg over het einde van de bur geroorlog in Angola en het begin van de onafhankelijkheid van Namibia. Het akkoord tussen Angola, Cuba en Zuidafrika regelt de aftocht van de naar schatting 50.000 Cubaanse militai ren uit Angola, die daar de marxisti sche regering bijstaan in haar strijd te gen de verzetsbeweging UNITA. Zuid afrika stelde zich steeds op het stand punt dat er pas sprake kon zijn van een onafhankelijk Namibia als de Cu baanse soldaten binnen afzienbare tijd Angola zouden verlaten. In Angola vechten de troepen van de marxistische regering in Luanda, ge steund door Cubaanse soldaten, tegen de verzetsbeweging UNITA die op haar beurt weer wordt bijgestaan door de VS en Zuidafrika. Namibia staat al sinds 1915 onder be wind van Pretoria, hoewel de VN de Zuidafrikaanse aanwezigheid in Nami bia herhaaldelijk hebben veroordeeld. Onder leiding van Zuidafrika bestrij den de 24.000 man sterke Zuidwest Afrikaanse Territoriale Troepen (SWATF) de Namibische bevrijdings beweging SWAPO. Over de inhoud van het in Genève gesloten akkoord zijn geen bijzonder heden bekendgemaakt door de deelne mers, maar Amerikaanse regerings functionarissen meldden dat Zuidafri ka, Cuba en Angola zouden zijn over eengekomen dat de Cubaanse troepen zich zich in 27 maanden uit Angola zul len terugtrekken. Na zeven maanden zou de helft van de 50.000 Cubanen verdwenen moeten zijn en na twaalf maanden moet twee derde van hen Angola verlaten hebben. Binnen zes maanden na het begin van de aftocht moeten alle Cubaanse strijdkrachten vanuit zuid-Angola naar het noorden trekken en nieuwe posities innemen op zo'n 400 kilometer van de Angolees-Namibische grens, tot een maand voordat er verkiezingen in Namibia worden gehouden. In de overeenkomst zouden geen af spraken zijn gemaakt over de hulp van Angola aan de anti-apartheidsbewe ging African National Congress ANC en de hulp van Zuidafrika en de VS aan UNITA. Na het tekenen van de vredesover eenkomst in Brazzaville kan een begin worden gemaakt met het uitvoeren van resolutie 435 van de VN-Veiligheids- raad van 1978, die Zuidafrika tijdens het overleg in juli dit jaar in New York aanvaardde. In die resolutie is een blauwdruk voorgesteld waarmee Namibia binnen zeven tot twaalf maanden onafhanke lijk zou zijn van Zuidafrika. De eerste stap naar de onafhankelijkheid betreft een bestand tussen Zuidafrika en de SWAPO waarbij beide partijen zich moeten terugtrekken op hun bases. SWAPO liet vorige week weten dat zij zich aan een dergelijk bestand zal hou den. Daarna moet Pretoria alle discrimi nerende wetten die in Namibia gelden intrekken en haar militaire aanwezig heid binnen twaalf weken na het begin van het onafhankelijkheidsproces te rugbrengen tot 1.500 man. Deze laatste eenheden moeten na de eerste verkie zingen Namibia verlaten. De SWATF en de lokale strijdkrach ten moeten vervolgens gedemobliseerd en ontwapend worden. Hierop krijgen SWAPO-verzetstrijders toestemming om terug te keren naar hun bases in Angola en elders. Daarna zullen er vrije verkiezingen worden gehouden voor een constitue rende vergadering, die een grondwet moet ontwerpen voor de 1,2 miljoen Na- mibiërs. De organisatie van de verkie zingen is in handen van de speciale VN- vertegenwoordiger voor Namibia, ter wijl een VN-vredesmacht (UNTAG) op het ordelijk verloop van de verkiezin gen moet toezien. Deze eenheden moe ten ook de demobilisatie van de Zuid afrikaanse en Namibische troepen in specteren. In de resolutie is niets geregeld voor de naar schatting 80.000 blanken die in Namibia wonen. Zij zijn niet onver deeld positief over een onafhankelijk Namibia. De plaatsvervangend leider van de Namibische blanke Nationale Party, Johannes de Wet, verklaarde vorige week dat veel blanken vrezen dat SWAPO de voorgestelde verkiezingen wint: 'Als deze zaken niet juist begeleid worden dan kan dit leiden tot chaos, rampen en de ondergang van de be schaving'. (ADVERTENTIE) van 649.- nü 445. blauw, zwart en grijs, 2-rij van 498.- nü 345. Ook shirts en pullovers sterk afgeprijsd mannenmode mannenmode van 149.- nü 95." mannenmode mannen mode mannenmode ■1 -¥ O ma WE VONDEN dat het weekeinde in New York niet te duur mocht worden en rea geerden dus op een ad vertentie van een ho tel dat enigszins buiten de stad lag. We zouden dan met het openbaar vervoer naar Man hattan gaan en ons 's avonds in een rus tige omgeving te slapen kunnen leggen. Onze aankomst was al niet zo opbeurend. We naderden het hotel via een grote autoweg, maar konden het niet bereiken. Welke afslag we ook namen, het gebouw dook dan links en dan rechts van ons op, maar bleef door wegen en woonblokken van ons gescheiden. Er viel intussen een gestadige regen en dat maakte het zoeken naar het hotel, dat zo aanlokke lijk langs een hoogst ingewik keld stelsel van wegen lag, nog moeilijker. Toen we de moed bijna hadden opgegeven, ston den we - na op goed geluk tal loze afslagen te hebben geno men en zeker drie keer tegen het een-richtingsverkeer te hebben ingereden - opeens voor de hoofdingang. De ontvangst was van iedere vriendelijkheid gespeend. Van enige tevoren gemaakte reserve ringen wist men niets, maar er was - als we tenminste vooruit betaalden - niettemin een ka mer vrij. Amerikaanse hotels - zo rea liseerden wij ons andermaal - hebben altijd iets bedrieglijks. Bij het betreden ervan suggere ren ze een zekere luister. Alles blinkt en schittert. Maar bij nadere beschouwing blijkt al die luister te zijn ver oorzaakt door geraffineerd te genover elkaar geplaatste spie gelwanden, met gouden bloe men bedrukt behang, namaak- leren zetels en plastic kroon luchters. Ook in dit hotel was het verval op luisterrijke wijze aan het oog onttrokken. De lift was smeriger dan alle andere lif ten ter wereld en leek nog het beste te passen in een magazijn van oliën en vetten. We betraden onze kamer om slechts tot de ontdekking te ko men dat we in een soort overja rige jeugdherberg hadden ge boekt. Er stond enig stoffig meubilair uit een lang vergeten stijltijdperk. De badkamer was eigenlijk een verzamelplaats van sanitaire mankementen. Toen we het licht aanknipten, zetten we ongewild een oorverdovend loeiende ventilator in werking die een hoeveelheid stof, keu- kengeuren en brokjes stucwerk door ettelijke openingen in het plafond de kamer injoeg. De vraag was nu of we het hotel spoorslags zouden moeten verlaten. Na ampel overleg be sloten we toch maar te blijven, want het was een druk weekein de, we wilden het enigszins bin nen de gestelde prijs houden en we verwachtten bovendien niet ons geld terug te krijgen. Toen we 's avonds uit de stad terugkeerden, liepen we in de hal een duivel tegen het lijf die door Ronald Reagan een ver trek werd binnengeleid waarvan de deur werd bewaakt door een ongelooflijk dik meisje in een diep uitgesneden Tiroleijurk die sommige aspecten van haar vrouwzijn op een genadeloze wijze aan het licht bracht. Ach ja, dat waren we nog ver geten. Amerika vierde Hallo- ween, een soort carnaval in de griezelsfeer aan de vooravond van Allerheiligen, bij gelegen heid waarvan de Amerikanen zich als monsters, trollen, grie zels, spoken, heksen en wat dies meer zij verkleden. Of de wereldleiders onder deze categorieën vallen weten we niet, maar even later stapte mevrouw Thatcher uit de lift, en in de gang waarlangs onze ka mer was gelegen, was een man net bezig een Gorbatsjovmasker voor zijn gezicht te schuiven. Beneden, in het zaaltje waar de feestelijkheden plaatsvonden, ging een popgroep aan de slag. Het gebons ervan zette zich voort in de brakke muren van het hotel en kon alleen maar worden onderdrukt door het licht van de badkamer aan te knippen, als gevolg waarvan dan die ventilator begon te loeien. We keken ontmoedigd naar bui ten waar nog meer heksen en monsters uit hun auto stapten en zich haastig naar binnen be gaven. Het werd een onrustige nacht. Op de gang hoorden we zo nu en dan stemmen van monsters en wereldleiders die zich, in ver regaande staat van dronken schap, naar bed begaven. De popgroep wist van geen ophou den en speelde tot het aanbre ken van de dag. Ons vertrek, de volgende morgen, droeg het karakter van een vlucht. We wierpen nog een blik in de ontbijtzaal waar tal van door een kater geteisterde gasten aan formica-tafels zaten en zwijgend aan kartonnen be kers dronken. We besloten toch maar in de stad te eten. Buiten raapte een zwarte man de rubberen kop van Abraham Lincoln op en keek er peinzend naar. Net als wij zette hij zich vervolgens in beweging en ver- het met afgewend hoofd en haastige tred de plek des on- heils. WASHINGTON (RTR/AFP) - De Amerikaanse regering heeft nog niet besloten of zij een visum zal verstrekken aan Yasir Arafat, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Arafat wil volgende maand in New York de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties toespreken. De PLO-leider, die momenteel in Egypte is, zei dinsdag van re geringsfunctionarissen in Cairo gehoord te hebben dat de VS zijn visumaanvraag, voor 6 en 7 december, hadden goedge keurd. Het zou de eerste Amerikaanse reis van Arafat worden, sinds het uitroepen van een onafhankelijke staat, vorige week dinsdag te Algiers. LONDEN - Duizenden Britten trotseerden gis termiddag de vroege winterkou om in de zon overgoten hoofdstad van Groot-Brittannië te kij ken naar de koninklijke processie, die van Buc kingham Palace naar Westminster reed voor het traditionele begin van het nieuwe parle mentaire zittingsjaar. De vorstin en haar ge maal, prins Philip, maakten de korte rit in een gloednieuwe staatsiekoets. Deze was door Australië geschonken naar aanleiding van het twee honderdjarige bestaan van dit land. Het rijtuig ziet er volko men traditioneel uit, maar er is één groot verschil: de ramen kunnen alleen electrisch worden geopend en gesloten. Uit de Britse Troonrede bleek dat premier Thatcher het ko mend jaar niet stil wil zitten. Ze komt met 16 wetsontwerpen naar het parlement, waaronder enkele controversiële. ROME - In het Italiaanse parlement moet een medisch cen trum ingericht worden voor de opvang van aan drugs en alco hol verslaafde volksvertegenwoordigers. Dat hebben de radi calen voorgesteld. Ze zijn met hun voorstel gekomen nadat woordvoerder Mastella van de christendemocraten had toegegeven dat 'ook in het parlement cocaïne gebruikt wordt'. Het is een publiek geheim dat menig Italiaans parlementslid cocaïne snuift of een glaasje teveel drinkt om de stress te lijf te gaan. De radicalen ergeren zich er over dat veel parlementa riërs hun verslaving verbergen en er niet over willen praten. MOSKOU (ANP) - De Sovjetunie zal de opwekking van ener gie door middel van kernenergie in veel mindere mate uitbrei den dan zij voor de ramp in Tsjernobyl van plan was. Het aan deel van kerncentrales in de totale energieproduktie zal niet méér worden dan 15 procent. Aanvankelijk hadden de autoriteiten gedacht in het jaar 2010 meer dan 65 procent van de benodigde elektriciteit uit nu cleaire energie te betrekken.

de Stem | 1988 | | pagina 5