Zwarte neushoorn met uitsterven bedreigd Chimpansees zeer bedreven in het 'weer goedmaken' Venetianen houden voeten droog dankzij onderzeese vloedkering NOG MAAR AMPER 4000 EXEMPLAREN IN LEVEN STUDIE MENSAPEN TOONT AAN: Omarmen Speculeren DE STEM EXTRA WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988ClT4^ HARARE - „Jammer dat jullie hier gisteren niet waren, dan hadden jullie zes neushoorns kunnen zien.„Twee dagen geleden zag ik een neushoorn bij Long Pool." Opsporen Ont-hoornen Uitwerpselen Onzichtbaar Fantastisch Schoonmaken Volgens De Waal beschikken apen over een heel scala van handgebaren en geluiden om. de tegenpartij te laten weten, dat ze er een 'dikke streep onder willen zetten'. - fotoanp Door Ronald Spaak ARNHEM - Twee mannetj es-chimpansees zitten op vijf meter afstand mokkend tegenover elkaar, zon der dat de één de ander rechtstreeks in de ogen kijkt. Ze houden elkaar vanuit de ooghoeken in de gaten, nadat ze een paar minuten daarvoor een knallende ruzie met veel kabaal en ontblote tanden hebben uit gevochten. Na een paar minuten na dert een vrouwtje, die één van de twee ruziemakers begint te vlooien. Als ze dat een tijdje gedaan heeft wandelt ze naar de ander, bij wie ze vervolgens het zelfde doet. Dan komt heel voorzichtig de eerste chim pansee dichterbij, die zich na enige aarzeling bij het vlooiende koppel voegt. Een tijdlang zitten ze met z'n drieën te vlooien. Maar dan loopt het vrouwtje ineens Weg, de twee voormalige vechtersbazen gezellig vlooiend achterlatend. De r vréde is getekend, de ver zoening is een feit. Gedragswetenschapper dr. Frans de Waal bestu deerde zes jaar lang in de Verenigde Staten het ver zoeningsgedrag bij apen. Resultaat van de studie is het boek 'Verzoening; vrede stichten onder apen en mensen'. Het is De Waals tweede boek over apen, na dat in 1982 'Chimpansee Po litiek' - over coalities en machtsblokken binnen de Arnhemse chimpansee-ko lonie - zijn weg naar het grote publiek had gevon den. „De eerste verzoening tus sen apen maakte ik mee toen ik voor mijn eerste boek de Burgers-kolonie in Arnhem observeerde. Er was een geweldige ruzie tussen twee apen geweest, waar de hele kolonie een flinke stampij omheen maakte. Tien minuten na dat het lawaai een beetje was verstomd zag ik twee dieren elkaar midden in de groep innig omarmen. Toen ik me realiseerde dat het de twee ruziemakers waren begon bij mij langzaam het idee te groeien, dat we daar meer aan moesten gaan doen", zegt De Waal. Onderzoek naar verzoe- nings-vaardigheden bij dieren was op dat moment nog door niemand gedaan. „Alle wetenschappelijke theorieën legden tot nu toe het accent op het agressieve karakter van het dier. 'Die ren', zo luidde de algemene opvatting, 'zijn afzonder lijke individuen, die alleen maar geïnteresseerd zijn om voor zichzelf het beste te bereiken en dientenge volge bijzonder competitie- gericht zijn'. Maar uit mijn studie blijkt, dat apen de meeste tijd bijzonder har monieus samenleven". Voor zijn onderzoek maakte De Waal gebruik van zijn gegevens uit zijn Arnhemse periode en be studeerde hij de bonobo - een aan de chimpansee ver wante mensaap - in de die rentuin van San Diego in Californië. De apen bleken volgens De Waal juist op vallend bedreven in het 'weer goedmaken'. Ze be schikken over een heel scala van handgebaren en geluiden om de tegenpartij te laten weten, dat ze er een 'dikke streep onder willen zetten'. Het goedmaken blijft lang niet altijd beperkt tot de twee strijdende partijen. Heel vaak worden de dien sten, gevraagd of onge vraagd, van een bemidde laar ingeroepen. Dat kan - zoals in het voorbeeld hier boven - een vrouwtje zijn, dat de ruziemakers om de beurt vlooit. Maar ook een kind dat heen en weer loopt tussen pa en ma blijkt in staat de ruzie tussen de beide ouders te sussen. „Mensen", zo schrijft De Waal in zijn boek, „maken het wel op honderd ver schillende manieren goed: we breken de spanning met een grapje, raken ander mans hand of arm even aan, bieden onze excuses aan, sturen bloemen, be drijven de liefde, maken het lievelingskostje klaar van de ander enzovoort. Al deze variatie ten spijt is de kus het verzoenings- gebaar bij uitstek. Een an der punt, dat we met de chimpansee gemeen hebben is de sleutelrol van het oog contact. Bij mensapen is dit een voorwaarde voor ver zoening. Het is net of chim pansees zonder een blik in de ogen eikaars bedoelin gen niet vertrouwen. Even min beschouwen wij een geschil beslecht met men sen die hun ogen elke keer dat we in hun richting kij ken naar het plafond of de vloer afwenden". De Waal vergelijkt in zijn boek regelmatig het apen- gedrag met het gedrag van de mens. „Maar", zo zegt hij, „ik ben de eerste om toe te geven, dat dat voorna melijk speculeren is. En dat is niet zozeer mijn schuld, als wel de schuld van de menswetenschappen. Afge zien van studies over ver zoeningsgedrag bij kleuters en een enkel antropologisch verslag ben ik geen gege vens over dit gedrag bij mensen tegengekomen. Het wordt domweg niet als be langrijk terrein van onder zoek erkend. Er zijn hand boeken vol met verwijzin gen naar 'geweld' en 'agres sie', maar de eerste verwij zing naar persoonlijke 'vre desluiting' of 'vergevings gezindheid' moet ik nog te genkomen". Verzoenen en vergeven - zo luidt de belangrijkste conclusie van De Waal - zijn niet voorbehouden aan de intelligente mens. „Ver giffenis is niet, zoals som mige mensen lijken te gelo ven, een geheimzinnig idee, dat we aan enkele duizen den jaren joden- en chris tendom te danken hebben. Ze is niet aan een mense lijke geest ontsproeten en kan dan ook niet door een of andere religie worden toegeëigend. Het feit dat zo wel gewone apen als mens apen en mensen verzoe ningsgedrag kennen, bete kent dat het waarschijnlijk al meer dan dertig miljoen jaar oud is, van voor de splitsing in hun evolutie". Door Roger Boyes Door Virginia McKenna Nadat dertien dagen van onze 'Redt-de-Neushoorn Trust' safari door Zambia en Zimbabwe verstreken waren en we nog steeds geen neushoorn hadden gezien, begon ik toch wat moedeloos te worden. In de jaren '70 werd de zwarte rinoceros-populatie in de Zam- biaanse Luanga vallei op acht- a twaalfduizend geschat. In 1984 was dat aantal al gedaald tot ongeveer 3130. Twee jaar geleden werden de neushoorns in Zambia voor het laatst offi cieel geteld en daarbij* bleek dat er nog maar zo'n vierhon derd over waren. Vermoed wordt dat er op het moment niet meer dan honderd zwarte neushoorns rondlopen in de vallei, het laatste bolwerk van deze dieren. In feite komen er in heel Afrika nog slechts drie tot vierduizend zwarte neus hoorns voor. In Zambia beseft men wel dat er iets aan deze crisis ge daan moet worden, maar de plannen zijn erg vaag. Over het idee van een groot, beschermd wildreservaat - zoals in Kenia - wordt alleen nog maar gedis cussieerd. Gelukkig was er één man die voor een zeldzaam moment van optimisme zorgde: David Lloyd, natuurbeschermer en voormalig wildopzichter in Ke nia. Hij verkeert op het ogen blik in de laatste onderhande lingsfase met de Zambiaanse regering over hét pachten van het Kasanka nationale park in de noordelijke provincie. Na tuurlijk is het noodzakelijk om te onderzoeken of het woonge bied wel kan voorzien in de voedselbehoefte van de rinoce ros, hoe de minerale samenstel ling van de grond is en of er ge noeg waterplaatsen zijn. Als de uitkomst daarvan positief is, hoopt Lloyd zo spoedig moge lijk actie te kunnen onderne men. Dan is hij er echter nog niet, want hij zal eerst de neus hoorns moeten opsporen. Aan gezien de laatste telling van twee jaar geleden dateert, weet niemand precies waar de die ren zich inmiddels ophouden. Bovendien bestaat de angst dat een overplaatsing een risico in houdt voor de dieren. Maar het enige alternatief is dat ze on herroepelijk ten prooi vallen aan de stropers, hetgeen uitein delijk het uitsterven van het ras tot gevolg heeft. Ondanks alle inspanningen van de 'Redt-de-Neushoorn Trust' gaat het doden van de beesten gewoon door. Er is in toenemende mate vraag naar dë hoorn, vooral in oorden zoals Noordjemen waar een dolk met een heft van rinoceros-hoorn - voor prijzen rond de dertigdui zend gulden - een status sym bool is. En in het Verre Oosten worden verpulverde hoorns ge bruikt voor medische doelein den. Gedurende de zestiendaagse rondreis door Zambia en Zim babwe, georganiseerd door Eco Safari's, spraken we met een groot aantal deskundigen over de neushoorn - mensen die er varing hebben met de rimboe en het Afrikaanse volk en zo doende over een zeer specifieke kennis beschikken. Eén van de meest controver siële ideeën die over tafel gin gen, was het 'ont-hoornen' van de neushoorn, waardoor de stropers geen reden meer zou den hebben om het dier te do den. Naast de ethische bezwa ren (moet je een dier vermin ken en hem zijn belangrijkste wapen afnemen?), werd be twijfeld of zo'n plan werkelijk uitvoerbaar zou zijn. Eerst zou het huidige woongebied van de neushoorns opgespoord moeten worden, vervolgens moeten ze met behulp van verdovende pijlen bewusteloos geschoten worden, met alle paniek en angst die je daarmee onder de beesten veroorzaakt, waarna de hoorn verwijderd kan wor den. Tegen de tijd dat zo onge veer alle rino's onder het mes zijn geweest, kan weer over nieuw worden begonnen omdat de hoorns vanzelf weer aan groeien. Voorstanders van dit idee voeren aan dat de kosten van deze anti-stropersmethode gedekt kunnen worden met de opbrengst van de 'gesnoeide' hoorns. Maar deze oplossing betekent dat aan de vraag naar hoorns tegemoet wordt geko men en er in feite een 'legale' handel in rinoceros-hoorns ontstaat. Enigszins verward door deze discussie verlieten we Zambia. We waren vooral gedepri meerd. Het redden van de overgebleven neushoorns leek zo'n enorme, bijna onmogelijke taak - misschien was het zelfs al te laat. In Zimbabwe was het echter heel anders gesteld. Toen we langs de wetenschappelijke re- Een zwarte neushoorn in de vrije natuur (foto boven). Foto onder: een door stropers van zijn hoorn beroofde neushoorn. Het karkas is leeggevreten door de gieren. - foto swnf search-kampen reden, kregen we ogenblikkelijk het idee dat de noodklokken geluid waren en alle aanwezige energie, ken nis en actie in stelling gebracht was. De zoöloog Kevin Dun ham houdt zich bezig met een nauwkeurige telling van de ri nocerossen. Zes maanden gele den gebeurde dat voor het laatst en daaruit kwam naar voren dat er circa zevenhon derd neushoorns in de Zambezi vallei zijn. In Zimbabwe heerst een ware neushoorn-oorlog: stropers zijn officieel vogelvrij verklaard door de Zimbabwaanse rege ring en worden zonder pardon neergeschoten. Stropers die vanuit Zambia de Zambezi-ri- vier oversteken zijn op de hoogte van dit beleid, maar zijn toch bereid het risico te lopen. De verleiding om in één dag te verdienen waar je normaal een jaar lang hard voor moet wer ken, is toch te groot. Sinds mei van dit jaar wer den vijftig neushoorns gevan gen in de Zambezi-vallei en overgebracht naar particuliere wildparken, waar ze evenwel staatseigendom blijven. Zelfs een reddingsoperatie als deze eist zijn tol van de neushoorns. Door de gevangenneming en het transport raken de beesten van slag. De moedermelk ver andert van samenstelling en is daardoor niet meer geschikt. Rino-baby's moeten in alle ge vallen met de fles (koeiemelk) grootgebracht worden. Als ze vijf jaar oud zijn worden ze vrijgelaten in de wildernis. Aanpassingsproblemen zijn er nauwelijks, omdat het park zo uitgestrekt is dat dit voor hen al bijna de 'wildernis' is. Na de lunch in het kamp van Mana Pools gingen we op zoek naar een neushoorn. Onze gids had er het volste vertrouwen in dat we er eentje zouden zien. Hij bestudeerde en volgde de pootafdrukken in de stoffige weg. We zaten met z'n drieën op het dak van de jeep en tel kens als we in de verte een grijze schim zagen, ging ons hart sneller kloppen. Bijna al tijd bleken de grijze contouren toe te behoren aan een olifant (of een rots). Toen de Land rover plotseling stopte en we grote sporen zagen die in de richting van de rivier leidden, raakten we allemaal opgewon den. Op het zachte geronk van de jeep na, bleef het doodstil in het lage struikgewas - de per fecte habitat voor een neus hoorn - waar we dwars door heen reden. We arriveerden bij een droge rivierbedding. Te voet gingen we verder door de bosjes naar de groep bomen aan de over kant. Daar, vlak voor ons, lag een berg neushoorn-uitwerpse len, maar de eigenaar was ner gens te bekennen. „Dit is ver moedelijk van gisteren", werd ons verteld - dat verhaal kon den we inmiddels wel dromen; zo ging het al de hele reis. Geen enkele keer mochten we een neushoorn in levende lijve aanschouwen. We foto grafeerden slechts de uitwerp selen en de voetsporen. Maar aan de andere kant voelden we ons lang niet zo teneergeslagen als in Zambia: het is heel be moedigend om te zien hoeveel eraan gedaan wordt om de ri noceros te behoeden voor uit sterving. Wat echter zowel in Zambia als in Zimbabwe naar voren komt, is het besef dat bij de po gingen om de dieren en hun woongebieden te redden, het menselijk aspect niet vergeten mag worden. Het één is afhan kelijk van het ander. De men sen die in de gebieden wonen moeten er zelf ook beter van worden, anders stellen ze hun eigen overleving en de nood zaak om het land te bebouwen toch voorop. Hoe vertel je men sen die zelf nauwelijks vol doende te eten hebben dat ze een gedeelte van het land moe ten opofferen voor de dieren? Alhoewel de logica toch wel duidelijk is: de dieren trekken toeristen, de toeristen brengen geld in het laatje en de plaatse lijke bewoners profiteren daar weer van. Of misschien hebben we de neushoorn helemaal niet meer nodig - misschien kunnen we het ook wel zonder olifanten stellen, of leeuwen, gorilla's, paarden, vogels, honden, kat ten. Copyright The Sunday Ti mes VENETIË - Venetië, waar de waterstand net zo nauw lettend in de gaten wordt gehouden als een koortsgra fiek, zal voortaan behoedt worden voor overstromin gen. Er zullen gigantische onderzeese barrières ge plaatst worden, voorzien van opvallende kanarie gele tongen die overstro mingen moeten voorkomen. Onlangs is men begonnen de prototypes van deze drijvende bruggen, 'Moses' genaamd (een afkorting van Experimentele Elektro-Magnetische Model len), langs het San Marco-plein naar de monding van de haven, vlakbij het Lido, te slepen. Ge durende negen maanden zal het project dag en nacht bestu deerd worden en zullen even tuele verbeteringen aange bracht worden. De komende zes jaar zullen nog tachtig van deze dammen geplaatst wor den. Ernstige overstromingen zijn al eeuwen en eeuwen lang een onontkoombaar feit in de lagu ne-stad. Venetië kwam onder water te staan in 589, 875, 1240 en in 1966. Die laatste, de ern stigste overstroming aller tij den, was de druppel die de em mer deed overlopen. Zowel van Venetiaanse als van interna tionale zijde werd er vaart ach ter gezet de stad te redden van een zekere ondergang in de golven. Hiervoor werd een be drag van zo'n 8.200 miljard lire (omgerekend ongeveer elf mil jard gulden) uitgetrokken. Het overeengekomen plan, het 'Ve netië Project', zal worden voor gelegd aan een inter-mini- streiële commissie, die over veertien dagen uitsluitsel zal moeten geven. De Moses barrières maken deel uit van het getij-controle pro gramma. Ze wegen 1.100 ton per stuk en zullen door middel van een betonnen plaat in de Ernstige overstromingen zijn al eeuwen en eeuwen lang een onontkoombaar feit in de lagune-stad. Venetië kwam onder water te staan in 589, 875, 1240 en in 1966. Die laatste, de ernstigste overstroming aller tijden, was de druppel die de emmer deed overlopen. zeebodem worden verankerd. Onder normale omstandighe den zijn de dammen niet zicht baar. Schepen en het gewone Venetiaanse waterverkeer kunnen ongehinderd de haven in en uit varen. Maar zodra een uitzonderlijk hoge vloedgolf zich aandient, komt een com- pressiemechanisme in werking dat het water wegdrukt. Het kanarie-gele gevaarte stijgt dan boven het water uit iri een hoek van 45 graden, als een soort metalen versie van het monster van Loch Ness. Een reeks van tachtig bar rières moeten voldoende zijn om de stad tegen de aanstor mende vloed te beschermen. Dr. Luigi Zanda, het hoofd van het ingénieursbureau dat de dammen vervaardigt, zegt: „Ons systeem van beweegbare afsluitingen maakt deel uit van een gecoördineerd milieuver beteringsproject. Hiertoe be hoort tevens de versterking van de kustlijn, waar we vol gend jaar mee zullen beginnen, en een grootscheepse sanering van de lagune." In de verwezenlijking van het project zal getracht worden een financieel compromis te vinden tussen een defensiesys teem voor de getijden en het te gengaan van de vervuiling in de kanalen. Zo zullen bruggen en zeewaterkeringen gerepa reerd en in verval gerakende gebouwen gerestaureerd moe ten worden. En er zullen aqua ducten en rioolwaterzuive ringsinrichtingen gebouwd worden. Twintig jaar lang passeerden allerlei plannen de revu, de één nog fantastischer dan de ander. Zo bestond bij voorbeeld het idee oip Venetië op te hogen door een veerkrachtige sub stantie in de ondergrond te pompen. Uiteindelijk, na lang twijfelen, werd gekozen voor de beweegbare barrières. Eco logen staan evenwel bijzonder sceptisch tegenover het project. Zij zijn van mening dat de nieuwe dammen het natuurlij ke, doorspoelende effect van de Adriatische getijden nog ver der zullen aantasten. De Doges van Venetië fun geerden in het verleden tevens als inspecteurs van de water huishouding in de stad. Zo was het ten strengste verboden om de lagune op wat voor manier dan ook in te dammen of de wadden af te sluiten. Twee maal daags stroomden de getij - den ongehinderd door de kana len van Venetië, riolen en goten schoonspoelend. De zeewater keringen werden zorgvuldig onderhouden en bediendes mochten zelfs geen kleden - foto upi kloppen in de nabijheid van de kanalen uit angst dat het stof het water zou bezoedelen. Te genwoordig dobberen er cola blikjes in het modderige Grand Canal. In de negentiende eeuw wer den de zeewaterkeringen ver waarloosd. Nieuwe industriële zones - zoals de Porto Maghera, gebouwd in de Mussolini perio de, en andere drooggelegde ge bieden, in totaal goed voor zo'n 1500 hectare - blokkeerden een ontlastklep voor overtollig wa ter. Van een vrije doorstroming is op het moment absoluut geen sprake meer. De lagune wordt aan alle kanten afgesloten en het resultaat daarvan is ruik baar. Stinkende, dichtgeslibde kanalen bepalen het gezicht van deze monumentale stad. Ecologen vinden dat het reini, gen van Venetië voorrang ver dient boven het aanbrengen van een stormvloedkering. Een herhaling van de overstroming van 1966, toen het water twee meter hoog stond in huizen, musea en gangen, is absoluut niet uitgesloten. Maar inmid dels weet Venetië wel om te gaan met dat probleem. Wat momenteel veel urgen ter is, is dat er jaarlijks tien duizend ton nitraten en twee duizend ton fosfaten in de la gune geloosd wordt door de fa brieken, die bovendien vieren twintig uur per dag nicotine- kleurige rook uit hun schoor stenen stoten. Verder staat nog in het Ve netië Project dat er moet wor den begonnen met het uitbag geren van de kanalen en dat er een technische commissie in het leven moet worden geroe pen voor het bedenken van een afvalverwerkingsstrategie. Rond 1992 zal de rioolwaterzui veringsinrichting - voor 70 pro cent van de inwoners - gereed moeten zijn. Zelfs ogenschijn lijk weinig controversiële maatregelen als deze hebben aanleiding gegeven tot protes ten. Vorige week protesteerden de bewoners uit de Veneto streek tegen de bouw van che mische afvalverwerkingsfa- brieken, omdat ze niet opge scheept wilden worden met de rotzooi van Venetië. Ze zouden uit hun dorpen verdreven wor den door de stank. De bureaucratie van de overheid heeft onvermijdelijk tot gevolg dat het lang duurt eer reddingsplannen doorge voerd worden en dat er gebruik wordt gemaakt van verwerpe lijke, moderne kunstgrepen. Maar dat is nu eenmaal de prijs voor droge voeten. Copyright The Times

de Stem | 1988 | | pagina 4