ver weg ndelingen Massaal verzet tegen fusie kranten 'Armen onder schulden bedelven is immoreel' SENAAT VINDT BELEID NIET GELOOFWAARDIG Priesteropleidingen opnieuw doorgelicht I ïe-reiyd BINNENLAND RAPPORT RAAD VAN KERKEN OVER SCHULDENVRAAGSTUK DE STEM COMMENTAAR Spectaculaire doorbraak Kans voor Zuidafrika Maas sterk met cadmium vervuild 'Eigen' huis pg STEM BINNENLAND WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 DEN HAAG - Het kabinet roept onbehagen op en gedraagt zich soms autistisch, van de buitenwe reld afgekeerd. Het kabinet spreekt niet met één mond en dat komt zijn geloofwaardigheid niet ten goede. Affaires c; u NIEUWSOVERZICHT Helft acute buikklachten fout beoordeeld Westduitse tol loopt op tot 7.000 gulden Geen uitspraak Senaat collegegelden Nederland bespaart half miljard op EG Enorme fraude betaalkaarten en cheques Weer ontsnapte gevangene gepakt in Breda T5 agenten zijn die het veel en veel te mager vinden. Om het principe-akkoord maandag bij de leden aan vaard te krijgen, zullen de be stuursleden van ACP en NPB er zonder enige twijfel op wij zen dat de nu bereikte over eenstemming het hoogst haal bare was. En ze kunnen ook nog het nauwelijks verholen dreigement van minister Van Dijk uitspelen. Als de bonden niet akkoord gaan met het eindbod of dat op onderdelen willen aanpassen, gaat het hele feest niet door. Piet Stoffelen, de politie- specialist van de PvdA (de partij die tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer tevergeefs 125 mik joen extra per jaar voor de politie vroeg), is op zich blijj met het bereikte principe-ak koord. Maar van een oplos sing voor de problemen bij di politie is geen sprake, vindt d< PvdA'er. „Van de 2450 politie- banen die dreigden te ver- pe- dwijnen, blijven er nu toch ec- 450 intact. Dat is net één-vijf- en de. En hetzelfde geldt voor de net betere salariëring. Daar is nu eg- een tijdelijke maatregel geno- ïci- men, maar een echte oplos- Ie- sing komt pas in 1990". dat Het bereikte principe-ak- oor koord mag volgens Stoffelen :1e- slechts gezien worden „als een ien goede stap in de goede rich- jen ting". Maar een echte oplos- be- sing van de echte problemen ge- bij de politie is het niet. Die ni- komen, als alles volgens plan iwe verloopt en er het komende En anderhalf jaar geen nieuwe ze- problemen rijzen, waar- CP schijnlijk pas weer aan de ak- orde in 1990, bij de onderhan- be- delingen over het regeerak- ul- koord van het volgende kabi- fel net. doen ze niets aan scholing en werkgelegenheid, maar bie den ze hun werknemers wel veel meer geld. Dat is precies wat de FNV niet wil. „Er hebben geen 150.000 mensen op het Mu seumplein gestaan omdat ze meer geld willen, maar omdat ze vinden dat er iets moet worden gedaan aan scholing en aan de werkloosheid", zegt FNV-voorzitter Stekelenburg. Om te voorkomen dat indi viduele leden toch bezwijken voor een snelle loonsverho ging kiest de FNV voor een centrale onderhandelingslij a Onderhandelaars kunnen zich dan niet alleen tegenover de werkgevers, maar ook te genover de leden beroepen op centrale afsprakea Niet ak koord gaan met alleen een paar centen meer in de bouw als je weet dat ze in de havens of bij de Hoogovens wel geld uitrekken voor scholing of voor werkgelegenheidsplan nen. Draijer: „Die solidariteit kunnen onze leden opbrengen, daarin hebben wij het volste „vertrouwen." Het komt er resoluut uit, alsof hij het zelf gelooft. Het al bij voorbaat dreigen met het stakingswapen doet (he laas) toch anders vermoeden -ANP ac- af- IV- eze de lei- Ier per ang oog omt ta- 'er- dat aat 'oor al- 3a n ch- fi- aar nz., een lan. ne- con wel en? ge- een cht om in die ens ïxy zo de Uit te ar- ou- tri- Ge- om irdt ens ge lijk op- de Vel kst tof o's. >eld bij uc- iest van Ik va- pende jagers. Als ik een ge wapende agent(e) om hulp of informatie vraag, voel ik dat geenszins als harde con frontatie. Als De Stem, zoals' momenteel gebruikelijk, al leen maar negatieve berich ten over bijvoorbeeld Israël, het Vaticaan en het CDA lanceert, dan is dat mislei ding. Door eenzijdige beschul digingen gaat niet alleen de objectiviteit en dus de ge loofwaardigheid teloor, maar wordt ook kleingees tigheid getoond. Ze tonen wel degelijk anti-gevoelens aan en een niet al te hoog staande gesteldheid. Rucphen J. P. C. Mari jnissen De laatste tijd leest men nogal eens: 'Een koopwo ning is meestal goedkoper per maand dan een huurwo ning'! Dat verhaaltje vertel len de makelaars in hun ad vertenties. Wat ze niet vertellen is dat men dan niet de pech moet hebben zonder werk te ko-. men en uiteindelijk moet le-j ven van een bijstandsuitke ring! Uw - na hard werkeif en lang sparen - eigen geld bent u gelijk kwijt! U wordtl namelijk gedwongen (doorl de sociale dienst) een kre diethypotheek op 'uw' huis te nemen. Alles waar u een leven lang krom voor heeft gele gen, wordt u door deze rege ring zonder pardon afgeno men! Gelooft u dit niet? Bergen op Zoom W. Hul termans T28 poor Jan Bouwmans BREDA - Het is een hard nekkig misverstand dat de astronomische schulden van de Derde Wereld vooral een probleem van de arme lan den zelf zou zijn, dat door henzelf is veroorzaakt. Natuurlijk gaan de arme lan den niet geheel vrij uit, want in menig land is een verkeerd be leid gevoerd. Maar de rijke landen hebben het grootste deel ïan de schuldenlast veroor zaakt. Dat schept morele ver plichtingen. Dit is in een notedop de in valshoek van het rapport 'De kerken en het schuldenvraag stuk' van de Nederlandse Raad van Kerken. Ds. W. v.d. Zee, al gemeen secretaris van de raad, biedt dit rapport vandaag in Den Haag aan voorzitter Aarts van de Vaste Kamercommissie voor Ontwikkelingssamenwer king aan. Daarmee doet de raad een klemmend beroep op de regering de aandacht voor het schuldenvraagstuk niet te laten verslappea Het schuldenprobleem prijkt al meer dan tien jaar op de in ternationale kerkelijke agenda. De kerken in Nederland heb ben zich er echter nog maar weinig mee bezig gehouden. Alleen de kerkelijke organisa tie Solidaridad heeft campagne gevoerd voor een rente-solida riteitsfonds, maar die heeft weinig weerklank ondervon den. Gesprekken tussen de werk groep Transnational van de Raad van Kerken en enkele commerciële banken in Neder land hebben volgens het rap port tot de teleurstellende con clusie geleid dat het gevoel van verantwoordelijkheid en crea tiviteit bij de Nederlandse ban ken gering is. De Raad van Kerken roept met het rapport kerken en christenen tot actie op. Hoewel de ingewikkeldheid van het schuldenvraagstuk duidelijk is, evenals de vaak geringe resul taten van acties om het grond vlak van de kerken en de sa menleving te mobiliseren, moet de gedachte worden afgezwo ren dat de problemen zo groot en ingewikkeld zijn dat er toch niets aan te doen is. Kerkelijke leiders en het kerkelijke kader zouden meer dan tot nu toe de vraag moeten stellen of het moreel verant woord is rente te vragen aan de armen en hen onder schulden te bedelven. De Nederlandse kerken moeten zich voegen in het groeiende Europese net werk dat de basis is voor een gezamenlijke schuldencam pagne in Europa. De kerken dragen op lande lijk en Europees niveau vol gens het rapport een duidelijke verantwoordelijkheid om be leidsmakers op het schulden probleem aan te spreken en hun handelen te toetsen. In gesprekken met politici en bankiers moeten kerken de stem zijn van de organisaties van de armsten in de Derde Wereld. De kerken zouden als eerste stap het minimumpro gramma van eisen moeten on derschrijven dat in de loop van het volgende jaar voor alle Europese kerken en onafhan kelijke organisaties wordt ont wikkeld. Er is echter ook werk aan de winkel voor christenen aan de basis. Een economische cursus voor kerkleden en kader over vragen rond vrije markt, rente, koopgedrag en het bestaande economische systeem is op zijn plaats. Gewapend met kennis zou dan een campagne denkbaar worden waarin kerkleden hun plaatselijke banken schrijven om discussie los te maken over de doelstellingen van bankle ningen en hun effecten op de armsten. Binnen de kerken is een dis cussie over het fenomeen rente op zich op zijn plaats evenals over de kerkelijke beleggingen. 'Kabinet oorzaak onbehagen' Van onze Haagse redactie Het ontbreekt nogal eens aan eenheid van beleid. De wens van het kabinet dat het overleg tussen regering en parlement in het teken zal staan van rechtszekerheid en bestuurlijke zorgvuldigheid, wordt te vaak door het ka binet zelf niet ingelost. Minister Korthals Altes (Justitie) en zijn staatssecretaris Korte Van Hemel wachten tot ze in de vergaderzaal van de Eerste Kamer achter de regering stafe l kunnen gaan zitten. - F0T0 ANP Vrijwel alle fractieleiders in de Eerste Kamer bestookten giste ren tijdens de algemene poli tieke beschouwingen Lubbers en de zijnen met dit soort kri tiek. CDA-fractievoorzitter Ka- land hekelde het gebrek aan eenheid van beleid tussen de ministers Smit-Kroes en Braks (die ruzieden over de vraag of de auto of de mest de grootste milieuvervuiler is), tussen Braks en Nijpels over kern energie, tussen verscheidene bewindslieden over pas poorten. Kaland zei ernstige twijfels te hebben aan de wijze waarop door het kabinet prio riteiten worden gesteld. Kaland besteedde een groot deel- van zijn rede aan het on- ANGOLA, CUBA en Zuidafrika tekenen volgende week in Braz zaville een vredesakkoord. Het regelt de aftocht van 50.000 Cu baanse militairen uit Angola. Voorts wordt in het akkoord de weg vrijgemaakt voor de onafhankelijkheid van Namibië, een groot land met weinig inwoners maar met veel bodemschatten (zoals uranium). Zuidafrika zal over enige tijd zijn toepen uit dat buur land terugtrekken. Het vredesakkoord is van grote betekenis. Het kan beschouwd worden als een spectaculaire doorbraak, zowel in de wereldpoli tieke verhoudingen als in de regionale, Zuidelijk Afrikaanse ver houdingen. Eerst de wereldpolitiek. Sinds de leiders van de supermachten, president Reagan van Amerika en partijleider Gorbatsjov van Rusland, een punt hebben gezet achter veertig jaar koude oor log, begint de nieuwe toenadering tussen de Grote Twee haar politieke vruchten elders af te werpen. Stond de Oude Orde in het teken van een op confrontatie gerichte verhouding, de Nieuwe Wereldorde van Reagan-Gorbatsjov is gebaseerd op samenwer king, ontspanning en stabiliteit. Niet langer is de ideologie bepalend voor internationaal optre den, maar zakelijke afwegingen van belangen voeren van nu af de boventoon. Daarbij houden de supermachten de eigen gren zen van hun mogelijkheden nadrukkelijk in het oog. De supermachten zijn tot de conclusie gekomen dat regionale conflicten waarbij zij direct of indirect zijn betrokken, op den duur een te zware economische last vormen. Daarenboven hebben Moskou en Washington ingezien dat 'ideologische competitie' in de Derde Wereld slechts leidt tot kostbare en langdurige regionale conflicten. Zowel voor Rusland als voor Amerika zijn zij eerder een politieke en militaire last zijn dan dat ze de politieke positie van één van beide versterken. De Qrote Twee hebben door schade en schande ervaren dat ook de macht van een grote mogendheid beperkt is. Tegen deze achtergrond is de kwestie Angola-Cuba-Zuid- Afrika-Namibië op de politieke agenda van de 'Groten' gekomen. Het vredesakkoord in Zuidelijk Afrika mag daarom een directe vrucht van de goede verstandhouding tussen de supermachten worden genoemd. Zij hebben op de 'kleintjes' druk uitgeoefend, zodat de VN-bemiddelaars konden oogsten. De vraag of het 'marxisme' nu zijn globale claims opgeeft, kan nog niet worden beantwoord. Wel is zichtbaar dat veel Afrikaanse regeringen haar marxistische neigingen (zoals Mozambique) "ebben opgegeven. Het zou ons niet verbazen dat ook Angola, brjna failliet gegaan aan marxistische experimenten, op langere termijn die weg kiest. Angola is schatrijk aan grondstoffen en het Westen wil er graag miljarden gulden investeren. HET FEIT DAT Zuidafrika het vredesakkoord heeft aanvaard, be tekent dat Pretoria enkele politieke axioma's heeft losgelaten. jTetoria heeft tegenover zijn 'heilige missie van de apartheid' steeds weer de moordenaarshanden van het 'bloedige commu nisme' geplaatst. 'Als wij het apartheidssysteem niet handhaven, zuilen de blanken en zwarten vroeg of laat de prooi worden van "«goddeloze communisme', aldus Pretoria. Met zulke fraaie retoriek ondernam Zuidafrika militaire strafex pedities tegen Angola, Namibië en andere frontlijnstaten. Zulke «gumenten zullen in Pretoria na het vredesakkoord niet meer senoord worden. Dat wordt even wennen, maar Zuidafrika kan zw niet meer 010 vu'le hancien van de roden achter acties van ski8 Afrikaanse leiders ontwaren, als zij Zuidafrikaanse toe- tanden aan de kaak stellen. Zuidafrika zal waarschijnlijk in de toekomst aan respect winnen Prof zwarte Afrikaanse landen. Op twee voorwaarden. De eerste: hoi'°na moet zijn militaire troepen binnen zijn eigen grenzen sch in '~>e tweede: de blanke regering, verlost van de economi- iaart Namibië en Angola (kosten: een paar miljard dollar per derh' cf' Sn8' m°et ^omen tot een dialoog met de zwarte meer- DEN HAAG (ANP) - In de Maas in Limburg zijn maandag hoge hoeveelhe den cadmium gemeten. De metingen werden verricht door het automatisch meetsta tion in Eijsden bij de Belgische grens. Het ging om gehalten van 100 microgram per liter, terwijl 2,5 microgram per liter toelaatbaar wordt geacht. Voor oppervlaktewater dat dient ter bereiding van drink water, zoals dat van de Maas, geldt zelfs een norm van 1 mi crogram per liter. De verhoging is vermoede lijk het gevolg van een lozing in België. Cadmium staat van wege zijn zeer giftige eigen schappen op de zwarte lijst. De drinkwaterleidingbedrij- ven zijn op de hoogte gesteld van de verontreining van het Maaswater. Zij zullen voorlo pig stoppen met de inname er van. Het verloop van de ver ontreiniging zal verder worden gevolgd. Van onze verslaggevers BREDA - De katholieke universiteiten/faculteiten van Nijmegen, Heerlen, Tilburg, Utrecht en Amsterdam wor den doorgelicht. Voor eind 1989 moet duidelijk worden of ze voldoen aan de Vati caanse normen. Het onderzoek strekt zich ook uit tot het gedrag van de docenten. Het groot-seminarie van bisschop Gijsen van Roermond, Rol- duc, valt buiten het onderzoek: dat is immers al door Rome er kend. Vijf jaar geleden zijn de priesteropleidingen ook al eens onder zocht, echter onvoldoende volgens het Vaticaan. Het onderzoek moet onder meer het leerprogramma en het on derwijs toetsen aan de eisen die de Vaticaanse documenten stellen aan katholiek onderwijs en aan de priesteropleidingen. Deze eisen zijn opnieuw opgesteld na het Tweede Vaticaanse Concilie en daarom moet ook de Nijmeegse theologische faculteit zich aan het ondezoek onderwerpen. Nijmegen heeft zich er altijd op beroepen al lang door Rome officieel erkend te zijn geweest en dus geen nieuwe erkenning nodig te hebben. Onderdeel van het onderzoek vormen ook de hoogleraren en docenten. Zoals al veel langer bekend is vormen gehuwde pries terdocenten een belemmering voor erkenning als ambtsopleiding. Maar ook de algehele sfeer en het kerk(on)vriendelijke klimaat maakt deel van het onderzoek uit. behagen dat door de overheid bij de burgers wordt opgeroe pen. Hij zocht de oorzaak daar van in de nog steeds te grote bemoeizucht van de overheid, in verwachtingen die de over heid wekt en vervolgens niet of niet meer waarmaakt, in over schatting van de rol van de overheid. De CDA-fractieleider toonde zich in dit verband weinig en thousiast over het trage ver loop van grote operaties als de regulering, decentralisatie en privatisering. Het streven van het kabinet om tot minder re gels te komen is uitgekomen op verdergaande regelgeving. Kaland hield het kabinet voor dat tijdens het kabinet- Lubbers I 546 wetsvoorstellen tot wet zijn geworden tegen over 415 tijdens het kabinet- Den Uyl, 'dat zich toch niet ma nifesteerde als een groot voor stander van deregulering'. PvdA-fractieleider Schinck keek in zijn bijdrage aan het debat naar wat hij noemde 'de achterkant van het beleid' en kwam tot de conclusie dat het kabinet een zeer verschillend beeld oproept. „Enerzijds is er het succes op financieel-economisch terrein, anderzijds laat het kabinet een spoor van affaires achter. Het derde beeld is dat van de over heid die bij het streven naar een gezonder financieel-econo- mische situatie soms te weinig respect heeft voor de grondsla gen van de rechtsstaat, rechts gelijkheid en rechtszekerheid". De fractieleider van D66, Vis, sprak zijn verontrustig uit over het milieubeleid van het kabi net. Niet alleen omdat er geen eenheid van beleid is, maar ook omdat het kabinet niet echt mobliseert voor een daadwer kelijke aanpak van de milieu problemen. Van onze verslaggever AMSTERDAM - Het plan van de Nederlandse Dag bladunie en de Perscombi natie voor een fusie roepen steeds meer weerstanden op. De meeste redacties van de be trokken dagbladen hebben in middels in uiteenlopende gra daties afstand genomen tot de plannen van hun directies. Alleen bij Het Vrije Volk, dat al werd uitgegeven door beide fusiepartners, en Het Parool worden de plannen positief be oordeeld. Deze kranten staan er in economisch opzicht zwak voor. Redactie en hoofdredactie van Het Parool zien in de fusie een economische versterking van hun krant. Zij eisen wel harde garanties voor hun onaf hankelijkheid en de voortzet ting van een eerder ingezet meerjarenplan, dat de krant weer rendabel moet maken. Haar definitieve oordeel geeft de Parool-redactie pas als aan deze voorwaarden is voldaan. De journalisten van beide nationale NDU-bladen, NRC- Handelsblad en Algemeen Dagblad, zeiden eerder al de noodzaak van een fusie voor hun goed renderende uitgaven niet in te zien en bang te zijn dat het samengaan met een zwakkere groep ten koste gaat van investeringen in de kwali teit van hun kranten. Redactie en hoofdredactie van De Volkskrant wezen de fusieplannen deze week even eens zonder reserve af. Er is een actiecomité opgericht dat op maatregelen zint om de fu sie te blokkeren. Bij Trouw kwam de redactie tot een voorlopig nee. De Trouw-journalisten willen schriftelijke garanties dat het blad op de oude voet kan wor den voortgezet en dat er mid delen beschikbaar blijven om de groei en de kwaliteit van de krant te bevorderen. „Als die garanties komen, praten we verder", aldus voor zitter B. van Panhuis van de redactieraad. De uitkomst van dat overleg kan ook dan nog een afwijzing zijn. Deze week sprak ook de vak centrale FNV zich uit tegen het economisch samengaan van alle op één na (De Telegraaf) landelijke dagbladen. FNV- voorzitter J. Stekelenburg keurt dezeconcentratie op principiële gronden af, van wege de betekenis van de be trokken dagbladen voor de werking van het democratisch bestel. De stellingname van de grootste vakcentrale kan niet helemaal los worden gezien van de houding die één van de bij de fusieplannen betrokken stichtingen straks zal gaan aannemen. De FNV is als erf genaam van de katholieke vak centrale NKV destijds betrok ken geraakt bij de Stichting de Volkskrantgroep. Penningmeester M. Negen man van de FNV is voorzitter van deze stichting, die mede- aandeelhouder is van de Pers combinatie en die tot doel heeft de identiteit van de krant te bewaken. Het stichtingsbe stuur bestaat voor de helft uit vertegenwoordigers van de vakcentrale en voor de helft uit vertegenwoordigers van de Volkskrant-redactie. Het verzet van de betrokken redacties kan een overweging zijn voor de directies bij het verder uitvoeren van hun, al dan niet aangepaste, toekomst plannen. De besluitvorming aan de kant van Elsevier-doch- ter NDU ligt in handen van de aandeelhoudersvergadering, die zoals gebruikelijk in ven- nootschapsland, normaliter nauwelijks mogelijkheden heeft de concerndirectie terug te fluiten. Bij de Perscombinatie is het veel ingewikkelder. Naast de eerder genoemde Volkskrant stichting treden daar nog twee andere ideële stichtingen op als aandeelhouders: de stichting Bevordering De Christelijke Pers (Trouw) en de stichting Het Parool van het gelijkna mige Amsterdamse middag blad. De Volkskrantgroep bezit 7,7 procent van de aandelen, de Trouw-stichting 2,6 procent en Het Parool 89,7 procent van de aandelen. In de stichting Bevordering De Christelijke Pers is behalve de redactie een groot aantal maatschappelijke organisaties vertegenwoordigd met een pro- testants-christelijke achter grond. Zo zijn bestuurders van het CNV en CDA-politici in het stichtingsbestuur opgenomen. Voorzitter is de voormalige CNV-voorman J. Lanser. De christelijke vakcentrale heeft zich tot dusver nog niet over de fusie uitgesproken. Volgens een woordvoerder zal dat pas gebeuren nadat het be stuur van de Trouw-stichting zich heeft beraden. Dit gezel schap komt morgen bijeen. >V -A »i J Wat vindt u, moeten we een handelsoorlog met de VS riskeren omwille van hormoonvrij vlees of moeten we de Amerikanen te vriend houden en trouw de rotzooi blijven eten die zij ons toe zenden? Wat mij betreft gaat dat verbod op hormoonvlees vandaag nog in. Ik geloof dat we in ruil voor die Marshall-hulp in al N die naoorlogse jaren nu onderhand wel genoeg Amerikaanse rommel hebben geslikt. Je kunt in heel Westeuropa in zowat geen enkele plaats meer komen of je struikelt over de cola-automaten en de McDo nalds, overal jankt Amerikaanse popmuziek je tegemoet en overal hoor je mensen een veramerikaanste versie van hun eigen taal spreken. De Amerikanen schermen met het argument dat hun hor monen volstrekt natuurlijk zijn. Inderdaad, die hormonen zijn niet onnatuurlijker dan pakweg kanker of hart- en vaat ziekten. Niet alleen zou ik willen dat dat verbod op hormoonvlees mor gen al in gaat, ik zou vandaag nog willen weten waar dat Ame rikaanse hormonenvlees verkocht wordt. Ik eis dat er een bordje bij komt met een tekst als 'Dit is Amerikaans vlees vol hormonen. Consumptie op eigen risico'. Ik denk dat als we voortaan onder die omstandigheden Amerikaans vlees etaleren dat het probleem van die import snel verholpen zal zijn. Koopt louter Europeesche waar! MERIJN UTRECHT (ANP) - De helft van alle acute buikaandoeningen wordt in eerste instantie meestal te voorzichtig beoordeeld. Daar bleek dus geen sprake te zijn van bij voorbeeld blinde darmontsteking. Tot die conclusie komt de Maastrichtse huisarts drs. Th. Kreb- ber in zijn proefschrift waarop hij vrijdag promovèert aan de Rijksuniversiteit Limburg. Krebber onderzocht het ziekteverloop en de behandeling van 1.100 mensen met buikklachten, zowel onschuldig (buikgriep) als levensbedreigend (blindedarm). Bij 43 procent konden de klachten niet worden verklaard. Van de gevallen waarin de huisarts een blindedarmontsteking vaststelde, bleek dat in 62 procent van de gevallen niet zo te zijn. Bij de specialisten lag dit op 44 procent. Het percentage juist gestelde diagnoses was bij de huisartsen 50 en bij de specialisten 59. Het maximaal haalbare percentage ligt op 80, dus er moet het een en ander worden verbeterd, al dus Krebber. DEN HAAG - Het Westduitse plan om tol te gaan heffen op de snelwegen gaat de vervoersondernemingen flink wat geld kos ten'. De tol wordt alleen geheven voor wagens die zwaarder zijn dan 18 ton. Voor de grootste en zwaarste vrachtwagen (vier as sen en meer dan 32 ton) moet per jaar bijna 7.000 gulden neer geteld worden. i x Voor de lichtste categorie (18 tot 27 ton) moet ongeveer 1.200 gulden per jaar betaald worden, zo blijkt uit berekeningen van de Stichting Nederlandse Internationale Wegvervoer-Organi- satie in Rijswijk. DEN HAAG - De Eerste Kamer heeft zich gisteren niet uitge sproken over de vraag of minister Deetman (Onderwijs) de te rugwerkende kracht van de Wet Harmonisatie Collegegelden moet intrekken. Die wet regelt dat alle studenten in principe niet langer dan zes jaar hoger onderwijs mogen volgen. De Haagse rechtbankpre sident oordeelde in een kort geding dat laatste gedeelte van de wet in strijd met het beginsel van rechtszekerheid. De senato ren Vis (D66) en De Gaay Fortman (PPR) wilden daarom via een motie aanpassing van de wet: de terugwerkende kracht moest uit de wet gehaald worden. De motie kwam niet in stemming omdat een meerderheid in de Senaat, bestaande uit WD en CDA, dwars lag. WD en CDA willen eerst de uitspraak van de Hoge Raad afwachten in het beroep dat Deetman heeft aangespannen. Vis en De Gaay Fort man gingen daarmee, zij het met tegenzin, akkoord. BRUSSEL (ANP) - Nederland hoeft volgend jaar 415 miljoen gulden minder in de EG-kas te storten dan aanvankelijk was voorzien. In totaal moet minis ter Ruding (foto) volgend jaar circa 5,4 miljard gulden uit trekken voor de EG, zo blijkt uit de gewijzigde EG-begro- ting die de ministers van Fi nanciën dinsdag in Brussel hebben goedgekeurd. De meevallers in de EG-uitga- ven zijn vooral te danken aan de stijging van de landbouw prijzen op de wereldmarkt. Daardoor kost het Europese landbouwbeleid minder geld. De EG krijgt dankzij een gro tere economische groei boven dien meer invoerrechten binnen. In totaal is er volgend jaar bijna negen miljard gulden minder nodig. DEN BOSCH (ANP) - Een rechercheteam van de rijks- en ge meentepolitie uit Oost-Brabant heeft een fraude met girobe taalkaarten en Eurocheques aan het licht gebracht waarbij banken voor zeker een miljoen gulden zijn benadeeld. In verband hiermee heeft de politie sinds oktober zeven perso nen aangehouden uit Den Bosch, Dordrecht en Rosmalen. Het team stelde vast dat in 1987 en 1988 gestolen en/of vervalste betaalkaarten en cheques werden verzilverd in Spanje, Portu gal, Frankrijk, Italië, België en Nederland. Volgens de politie maakten de verdachten bij het inwisselen gebruik van in Zuid en West-Nederland ontvreemde paspoorten, chequepasjes, gi ropasjes en rijbewijzen. BREDA - Een arrestatieteam heeft gistermorgen in een wo ning in de Wensel Cobergherstraat in Breda de 27-jarige C. W. uit Mook aangehouden. W. was een van de tien mannen, die en kele weken geleden uit de gevangenis Schutterswei in Alk maar ontsnapten. Het arrestatieteam is volgens een politie-woordvoerder inge zet, omdat W. vuurwapengevaarlijk kon zijn. De leden van het team hebben dinsdag de voordeur uit de woning getrapt. Ook is een binnendeur ingetrapt, waarna de ontsnapte gevangene kon worden ingerekend. W. verbleef met zijn echtgenote en kinderen bij aangetrouwde familie. De verklaring van een woordvoerder van de familie dat in de woning een hoogzwangere vrouw in de buik zou zijn getrapt, wordt door de woordvoerder ontkent.

de Stem | 1988 | | pagina 3