Echte oplossing van politieproblemen is nog ver weg FNV kiest positie voor komende cao-onderhandelingen SEN even._ UITBLAZEN DESTEI Spectaci Kans vo< Luchtvaart- journalist DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 WIM KOCK .DE STEM- PRINCIPE-AKKOORD MET KABINET HAALT KOU UIT DE LUCHT, MAAR: PAPIER VOOR UW PEN Milieuheffingen Vrouwen in het nadeel Verbazing 'Eigen' huis pjE STEM IN november 1938 was ik vijf jaar en vijf maan den. Bart van der KJaauw zette toen zijn eer ste stap op de weg van een lange loopbaan als lucht vaartjournalist. In die tijd, rond 1938, mocht ik af en toe, aan de hand van mijn vader, door de bossen, heiden en zandverstuivingen van wat nu nog steeds Klein Zwitser land heet, hoewel het in 1940 vrijwel geheel is weggebulldo- zerd door de Duitsers, mee naar de vlieghei om naar de vliegmachines te gaan kijken. En om er besmet te worden met dezelfde bacil die zich voor het eerst bij Bart van der Klaauw manifesteerde toen hij in no vember 1938, voor het blad van zijn Haagse gymnasium, een re portage schreef over een bezoek dat hij had gebracht aan Schip hol. Het artikel was geïllu streerd met foto's die hij zelf had gemaakt. Bart van der Klaauw en fo to's! Het eerste dat mij opviel, toen ik hem zo'n vijfentwintig jaar geleden leerde kennen - hij was dus toen al een oude rot - was dat hij geen vliegtuig voor bij kon zonder het te fotografe ren. Niet alleen op de grote shows van Farnborough en Le Bourget, maar bijvoorbeeld ook door een raam van een op een buitenlandse militaire basis landende Friendship, 'omdat je waarschijnlijk toch geen toe stemming krijgt het vliegtuig op de grond te naderen voor een foto'. Als hij voor zijn werk op stap is heeft de gouden lucht vaart-publicist Bart van der Klaauw alleen maar oog voor vliegtuigen. Ik heb maar een re latief zeer klein deel van zijn talrijke vliegreizen meege maakt, maar ik heb hem hon derden foto's van vliegtuigen zien maken en honderden vra gen van collega's horen beant woorden. „Wat staat daar Bart? Is dat nou een F-84F of een RF-84F?" Als Bart dat niet zó kon zien, dan zag hij het wel aan het registratienummer. Bart was vanaf het begin van zijn loopbaan een luchtvaart- journalist met een spotters-tic. Hij werd vijf keer nationaal kampioen Vliegtuigherkenning. Toen ik een jaar of zestien was, kwam ik als bibliothecaris van een zweefvliegclub de naam van Bart nogal eens tegen en dan dacht ik: 'kon ik dat ook maar, schrijven over vlieg tuigen'. Bart van der Klaauw was toen al - in 1950- een ta melijk bekende luchtvaartpu blicist die als free-lancer zijn brood verdiende. Een jaar of zeven later, toen ik mijn eerste luchtvaartreportage schreef, een serie over het vliegbedrijf op de 'Karei Doorman', ston den Van der Klaauws lucht- vaartbijdragen ook regelmatig in deze krant. En hoewel hij er zelf toe had bijgedragen door de Nederlandse Vereniging van Luchtvaartpublicisten (NVLP) mede op te richten, vond Bart het maar niks dat overal 'in de provincie' journalisten net als ik opstonden, die zich voor hun kranten in luchtvaart gingen Ï5 specialiseren. Wij verdrongen free-lancers als Bart van der Klaauw en de vrij jong gestor ven Hugo Hooftman uit de gra zige weiden van de regionale pers. Maar Bart heeft ons daar nooit echt op aangekeken. Bovendien leek er ook bui ten de dagbladen werk volop te üggen. Van der Klaauw schreef of vertaalde rond honderd boe ken over luchtvaart. Hij was ja renlang redacteur respectieve lijk hoofdredacteur van 'Avia' en verzorgde een niet meer te tellen aantal publikaties over luchtvaart in binnen- en bui tenland. Daarnaast is hij al sinds jaar en dag de strenge doch rechtvaardige penning meester van de NVLP die me met de regelmaat van een kerst kaart jaarlijks een acceptgiro stuurt. Bart van der Klaauw is nooit een jongen van de ge stampte pot geweest. Doodern stig wat zijn vak betreft. Altijd druk. Een magere, licht gebo gen gestalte met een scherp ge sneden ascetengezicht. Conven tioneel gekleed, maar met een wat frivole smaak voor kleur en dessin. Kortom: een serieuze heer, niet iemand om mee te la chen. Op die ene keer na op Kreta, nu precies tien jaar gele den. Toen deed Bart ons bijna letterlijk over de kade rollen van de Venetiaanse haven in Ghania. Bart had een wijntje meer gedronken dan hij ge wend was en kreeg daardoor zo'n lol in het leven dat hij het uitzong naar de sterren. Niets in de wereld is komischer dan het onverwacht uit de band springen van iemand die je nooit anders dan in de plooi hebt gezien. De ernst van Bart van der Klaauw heeft misschien ook een reden die een veilig aan een krant verbonden journalist niet helemaal kan bevatten. Waar de door de cao beschermde vakbroeder de teugels viert om uit te blazen, gaat de free-lan cer, die soms per regel of per woord wordt betaald en die bo vendien een veel groter en soms sterk gedifferentieerd afzetge bied heeft voor zijn werk, op zoek naar nóg meer nieuws. Ik heb altijd groot respect gehad voor vakbroeders die zich als free-lancer door het leven slaan. Dat komt niet in het minst doordat ik vijfentwintig jaar geleden Bart van der Klaauw heb leren kennen en hem sindsdien regelmatig aan het werk heb gezien. Er waren dit jaar niet veel Nederlandse luchtvaartjourna listen op Farnborough. 'Geen nieuws te halen, deze keer'. Maar Bart was er natuurlijk wel. Zevenenzestig, still going strong. Free-lancers worden niet met vut gestuurd. Uitgave van uitgeversmaatschappij Oe Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rep 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ad Burger EEN DIK uur hadden ze al met elkaar overlegd, de ministers Van Dijk (Bin nenlandse Zaken) en Kort hals Altes (Justitie) en de voorzitters van de politie bonden, toen beide minis ters vroegen om een korte schorsing van het beraad. Het overleg was tot dan toe nauwelijks opgeschoten, beide partijen hadden hardnekkig in hun standpunt volhard. Maar zie: na een kort beraad bleken beide ministers ineens een kleine 50 miljoen extra voor de politie over te hebben. Voor dit bedrag kon de voor genomen afslanking van het politiekorps in 1989 en 1990 (het verlies van 459 politieba- nen) worden teruggedraaid. De onderhandelaars van de bonden waren compleet ver rast door het plotselinge bod. Dat extra geld trok ze uitein delijk, onder voorbehoud dat de leden er hetzelfde over zul len denken, over de streep. De bonden lieten hun eis voor twee extra periodieken varen, ook al omdat de ministers nog steeds bereid waren in '89 en '90 een extra bijdrage-ineens te geven. Die bijdrage loopt uiteen van 450 bruto per jaar voor agenten in de rang van adjudant en hoger tot ƒ750 voor een hoofdagent en briga dier. Alléeh de hele 'dure' po- litie-agenten (hoog inge schaalde hoofdinspecteurs en commissarissen) blijven er, vaak zeer fors, op achteruit gaan. Een derde punt van over eenstemming betrof de verde ling van de politiesterkte, de grootschalige verhuizing van agenten van kleine gemeen ten met weinig problemen naar grote steden met veel criminaliteit. Minister Van Dijk bleek bereid de keiharde garantie geven waarom de bonden al wekenlang ge vraagd hadden: geen enkele politie-ambtenaar zal tegen zijn of haar wil worden over geplaatst. En tenslotte beloofden Van Dijk en Korthals Altes dat ze een onderzoek zouden laten instellen naar de functie waardering van agenten. En, nog veel belangrijker, de mi nisters beloofden plechtig aan de uitkomsten van dat onder zoek conclusies te willen ver binden. Als inderdaad blijkt dat het politiewerk in salaris wordt ondergewaardeerd, komt er een nieuwe salaris structuur met betere lonen. Maar een besluit daarover valt op zijn vroegst pas ergens in 1990. Hetzelfde verhaal gaat op voor de eis van de politiebon den om dezelfde arbeidsvoor waarden voor uitvoerend en administratief politieperso neel. Daarover wordt de ko mende maanden overleg ge voerd. En dat overleg moet dan resulteren in „een zo een vormig mogelijke rechtsposi tie van het burgerpersoneel bij de politie". Wie deze onderhandelings resultaten afzet tegen de oor spronkelijke eisen van de po litie, ziet dat de ministers vooral de kou uit de lucht hebben gehaald. Het besluit over een van de belangrijkste eisen - een betere beloning voor alle agenten - hebben de ministers voor zich uitgescho ven naar 1990. Aan de hand van de resultaten van het functiewaarderingsonderzoek mag hoogstwaarschijnlijk een De vraag is of de achterban akkoord zal gaan met het akkoord. - foto de stem/johan van gurp nieuw kabinet besluiten of er inderdaad extra geld moet komen voor een betere sala risstructuur en beloning van de politie. Als pleister op de wonde, om de periode tot 1990 finan cieel te overbruggen, krijgen bijna alle politie-ambtenaren dus een extraatje, een uitke ring van om en nabij de 700 per jaar. Het is de vraag of je overigens van extraatje mag spreken, want in feite gaat het voor het grootste deel om het terugdraaien van een eer der aangekondigde korting op de ongemakkentoeslag. Dit uiteindelijke resultaat staat toch wel ver af van de oor spronkelijke eis van de poli tiebonden. Die wilden eerst, ook in afwachting van een be tere salarisstructuur, een soort extra loonronde voor hun leden. Iets soortgelijks doen beide 'politieministers nu met de sterkte van het politiekorps. Ook hier wordt een aange kondigde korting (ruim 450 agenten eraf in 1989 en 1990) ongedaan gemaakt. En dat is toch een heel eind verwijderd van de eis waarmee de bon den het overleg ingingen. Zij eisten intrekking van de com plete korting op de politie sterkte, waarmee zo'n 2400 banen zijn gemoeid. Een ver schil van dik tweeduizend ba nen dus. Het is dan ook de vraag of de achterban van de politie bonden ACP en NPB akkoord zullen gaan met het principe akkoord. Hoewel de respec tieve voorzitters Koffeman en Van der Linden het met met zoveel woorden wilden zeg gen, zijn ze bereid het princi pe-akkoord tegenover him le den te verdedigen. Maar dat dat nog geen garantie voor succes is, werd een jaar gele den wel duidelijk. De leden van ACP en NPB verwierpen het met de bewindslieden be reikte akkoord over de onge makkentoeslag, waarna mi nister Van Dijk de nieuwe toeslag eenzijdig oplegde. En ook nu is het nog lang met ze ker dat de leden van de ACP en de, radicalere, NPB ak koord zullen gaan met het be reikte onderhandelingsresul taat. Er zullen zonder twijfel agenten zijn die het veel en veel te mager vinden. Om het principe-akkoord maandag bij de leden aan vaard te krijgen, zullen de be- stuursleden van ACP en NPb er zonder enige twijfel op wij. zen dat de nu bereikte over eenstemming het hoogst haal bare was. En ze kunnen ook nog het nauwelijks verholen dreigement van minister Van Dijk uitspelen. Als de bonden met akkoord gaan met het eindbod of dat op onderdelen willen aanpassen, gaat het hele feest met door. Piet Staffelen, de politie- specialist van de PvdA (de partij die tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer tevergeefs ƒ125 mil-i joen extra per jaar voor de politie vroeg), is op zich blijl met het bereikte principe-aks koord. Maar van een oplos-fj sing voor de problemen bij dl politie is geen sprake, vindt dl PvdA'er. „Van de 2450 politie- banen die dreigden te ver dwijnen, blijven er nu toch 450 intact. Dat is net één-vijf de. En hetzelfde geldt voor de betere salariëring. Daar is nu een tijdelijke maatregel geno men, maar een echte oplos sing komt pas in 1990". Het bereikte principe-ak koord mag volgens Staffelen slechts gezien worden „als een goede stap in de goede rich ting". Maar een echte oplos sing van de echte problemen bij de politie is het niet. Die komen, als alles volgens plan verloopt en er het komende anderhalf jaar geen nieuwe problemen rijzen, waar schijnlijk pas weer aan de orde in 1990, bij de onderhan delingen over het regeerak koord van het volgende kabi net. Door Thom Meens Nog voor vandaag de eer ste ronde van de cao-on derhandelingen in de bouw begint, heeft de Fe deratie Nederlandse Vak beweging FNV al aange kondigd dat de leden in ge val van nood een beroep kunnen doen op stakings kassen. De boodschap is duidelijk. Werkgevers die met bereid zijn aan de FNV-eisen tege moet te komen, kunnen reke nen op acties, harde acties als het moet. Komende tijd wordt onder handeld over nieuwe cao's in de bouw, de kleinmetaal (bij voorbeeld garagebedrijven), de havens en bij de hoogo vens. Verder komen het weg vervoer, de glas- en tuinbouw en de detailhandel aan bod. Het zijn voor het merendeel cao's waar je een potje kunt breken. In de havens zou de loonruimte zelfs 7,5 tot 8 pro cent zijn.- Des te vreemder dat de FNV al bij voorbaat dreigt met de stakingskassen. Dat is geen best begin van een nieuw cao-seizoen; onderhandelen met het mes op tafel. Het is ook vreemd. Alsof de FNV vindt dat ze te hoge eisen stelt. Die eisen zijn niet overdre ven te noemen. De vakcen trale eist weliswaar de volle dige loonruimte op, maar stelt - zeker als wordt gekeken naar de voortdurende loon matiging van de afgelopen ja ren - geen absurd hoge loon eisen. De FNV wil de loonruimte aan drie zaken besteden: één deel voor loonsverhoging, één deel voor scholing en vorming en één deel voor werkgele genheid. De drie delen zijn onderling verbonden. Als een werkgever mets voelt voor scholing van zijn personeel en het scheppen van werkgele genheid, wordt de gehele loonruimte opgeëist voor loonsverhoging. Ook dan blijft de bond binnen de stij ging van de produktiviteit, zodat de netto kosten voor de werkgever met stijgen in ver gelijking met vorig jaar. Het lijkt een inzet waar elke werkgever direct voor zou kunnen tekenen, de praktijk is anders. Want zoals de FNV ram melt met de stakingskassen, zo roepen de werkgevers al enkele maanden om het hardst dat de „luxe tijden" Kamminga - fotoanp van steeds verdergaande her-, verdeling van arbeid, ar beidstijdverkorting en deel tijdwerk tot de geschiedenis moeten gaan behoren. „Terug naar een veertigurige werk week" zei voorzitter Kam minga van het KNOV on langs. En Blankert (metaal voorzitter) wil van de VUT af. Van Wijk (voorzitter van de kleinmetaal) zegt het hem na. De anderen (Van Lede van het VNO en het duo Andries- sen/Weitenberg van het NCW) denken net zo. Ook aan die kant ligt het mes op tafel. Niet zeuren maar werken, is hier het devies. Nu is onenigheid aan de vooravond van cao-onder handelingen normaal. Het hoort bij het ritueel, is een vorm van baltsgedrag. Werk gevers en werknemers spelen een rol en moeten daar ook naar handelen. Heibel vooraf doet het goed bij pers en (vooral) achterban. Een cao akkoord zonder voorafgaande ruzie leidt immers gemakke lijk tot de suggestie dat er méér in had gezeten. Maar om zo'n ruzie gaat het nu niet. De FNV praat niet over één cao. Ze zegt niet: „Als de werkgevers in de bouw geen anderhalf procent loonsverhoging willen geven, dan gooien we de boel plat." Nee, de FNV roept: „Als het in' de ene onderhandeling mis gaat, sluiten we acties in an dere sectoren niet uit. We zijn solidair over de hele lime." Alle onderhandelingen worden door de cao-coördina tiecommissie op elkaar afge stemd. In die commissie zitten de onderhandelaars van de bonden en federatiebestuur- der Draijer. Daór worden de besluiten genomen. Daar wordt beslist over snel onder handelen of langzaam, over traineren of druk op de ketel Draijer - fotoanp zetten, over actie of geen ac tie. „Centraal op elkaar af stemmen", heet dat in FNV- j argon. Volgens de FNV is deze centrale lijn nodig omdat de werkgevers steeds meer nei gen naar decentraal onder handelen, naar besluiten per bedrijfstak. De FNV is bang dat ze de grote lijn uit het oog verliest en wellicht terugkomt bij de leden met cao-resulta ten die te veel van elkaar ver schillen. Daar komt bij dat het gevaar nog steeds bestaat dat werkgevers kiezen voor de gemakkelijkste weg en al leen meer geld bieden. Dan doen ze niets aan scholing en werkgelegenheid, maar bie den ze hun werknemers wel veel meer geld. Dat is precies wat de FNV met wil. „Er hebben geen 150.000 mensen op het Mu seumplein gestaan omdat ze meer geld willen, maar omdat ze vinden dat er iets moet worden gedaan aan scholing en aan de werkloosheid", zegt FNV-voorzitter Stekelenburg. Om te voorkomen dat indi viduele leden toch bezwijken voor een snelle loonsverho ging kiest de FNV voor een centrale onderhandelingslijn. Onderhandelaars kunnen zich dan met alleen tegenover de werkgevers, maar ook te genover de leden beroepen op centrale afspraken. Niet ak koord gaan met alleen een paar centen meer in de bouw als je weet dat ze in de havens of bij de Hoogovens wel geld uitrekken voor scholing of voor werkgelegenheidsplan nen. Draijer: „Die solidariteit kunnen onze leden opbrengen, daarin hebben wij het volste .vertrouwen." Het komt er resoluut uit, alsof hij het zelf gelooft. Het al bij voorbaat dreigen met het stakingswapen doet (he laas) toch anders vermoeden. ioPÖ Met de groei van de wel vaart schijnt de vervuiling gelijke - zo met grotere tred te houden Wanneer je leest wat er zoal moet worden ge daan om ons landje leefbaar te houden, dan slaat de schrik je om het hart. Vele zaken in het huishouding worden door nieuwe ver vangen, alhoewel dat vaak niet noodzakelijk is. Vaak wordt men gedreven door welvaartszucht. Maanden geleden was dat nog goed te zien wat er zoal op de stoep voor grof vuil stond. Redelijke bankstellen, ijs kasten, wasmachines, veel klein huisgerei en dat alles was of met mooi genoeg meer of defect, welk defect met een kleine ingreep had kunnen worden verholpen. Kringloopcentrum Breda is een goed voorbeeld van wat er opnieuw kan worden ge bruikt. De aanmaak van nieuwe artikelen is der halve vaak overbodig, het geen een overbodige vervui ling van het milieu geeft. Velen van ons hebben het te goed en velen van ons kun nen maar net rondkomen. Daarnaast hebben we veel vervuiling van de auto's en van de landbouw en vee teelt, alsook van de vele produkten, die de fabrikan ten op de markt werpen en die, zoals bij waspoeders b.v., fosfaat bezitten. Al deze narigheid moet worden weggewerkt. Dat is een dui delijke zaak. Wat met dui- delij k is, is dat alle inwoners van Nederland hieraan moeten meebetalen. En dat is een onrechtvaardige zaak. Immers, de minima onder ons rijden normaliter geen auto, hebben geen land bouw- of veeteeltbedrijf, hebben geen fabrieken, die alsmaar meer winsten ma ken ten koste van de consu ment. Zou het met een recht vaardige zaak zijn eenieder voor de vervuiling die hij zelf maakt te laten opdraai en. De automobilisten voor hun deel, de fabrikanten voor het door hen veroor zaakte vervuiling en de boe ren en tuinders idem dito. Zoals in het buitenland de wegenbelasting wordt gehe ven in de benzineprijs, dus wie het meest van de weg gebruik maakt betaalt ook het meest, zo zou dat ook in ons land moeten gebeuren met de milieu-heffing. Trouwens ziet u een gezin met een minimum inkomen al 400,- ophoesten voor deze heffingen. Zoals de voorstellen nu liggen wor den de minima afgegraven als giftige plekken in de maatschappij en wordt bij hen de noodzakelijke lee- flaag met aangebracht of gehandhaafd, maar rauw van de botten gescheurd. Breda V. v.d. Wijngaart Twee zogenaamde agenten, een man en een vrouw, zich uit protest uitgekleed bij een voetbalwedstrijd. Zij liep in sexy lingerie en hij in een grote boxershort over het veld. De vrouw dus had een goed figuur en bijzonder geraffineerde lingerie daar-' omheen. Het totaal gaf haar beslist een sexy imago, een lekker enz. enz. De man ech ter had een wat vettig fi guur, met echt lelijk, maar beslist geen lekker enz. enz., en hij had danook nog een enorme lawaaibroek aan. Waarom werd het manne noog weer gestreeld, en kon het vrouwenoog het wel weer helemaal vergeten? Geen fraaie man in een ge raffineerde slip, met een sexy imago.Of wat dacht u van het ludieke idee, om een sexy man met sexy lin gerie (wanneer vinden die knappe modebazen nu eens een breed scala van sexy lingerie uit voor de man, zo als ze 50 jaar geleden de pantalon voor de vrouw uit vonden?) langs het veld te laten paraderen en daar naast een wat vettige vrou wenfiguur in een grote tri cot onderhoek en hemd? Ge woon om de rollen eens om te draaien? Want zo wordt er toch maar weer eens slecht voor ons vrouwen ge zorgd, zijn we toch duidelijk in het nadeel. Bergen op Zoom Else Kommers Ik ben het eens met de op vatting van P. Siteur in de Stem van 17 november. Wel vaker wordt bij een tekst verkeerde foto's geplaatst of verkeerde teksten bij foto's. Dit voorjaar bijvoorbeld stond er een grote foto bij een artikel over de Ruc- phense bossen. Een triest beeld. Die foto was echter met van Rucphen. Bedrog dus! Ik ontmoet nu dagelijks gewa pende jagers. Als ik een ge wapende agent(e) om hulp of informatie vraag, voel ik dat geenszins als harde con frontatie. Als De Stem, zoals' momenteel gebruikelijk, al leen maar negatieve berich ten over bijvoorbeeld Israël, het Vaticaan en het CDA lanceert, dan is dat mislei ding. Door eenzijdige beschul digingen gaat met alleen de objectiviteit en dus de ge loofwaardigheid teloor, maar wordt ook kleingees tigheid getoond. Ze tonen wel degelijk anti-gevoelens aan en een met al te hoog staande gesteldheid. Rucphen J. P. C. Marijnissen De laatste tijd leest men nogal eens: 'Een koopwo ning is meestal goedkoper per maand dan een huurwo ning'! Dat verhaaltje vertel len de makelaars in hun ad vertenties. Wat ze met vertellen is dat men dan met de pech moet hebben zonder werk te ko-, men en uiteindelijk moet le-J ven van een bijstandsuitke ring! Uw - na hard werker en lang sparen - eigen gek bent u gelijk kwijt! U wordtj namelijk gedwongen (door de sociale dienst) een kre diethypotheek op 'uw' huis te nemen. Alles waar u een leven lang krom voor heeft gele gen, wordt u door deze rege ring zonder pardon afgeno men! Gelooft u dit niet? Bergen op Zoom W. Hul termans poor Jan Bouwmans BREDA - Het is nekkig misversta astronomische sch rie Derde Wereld probleem van de den zelf zou zijn, henzelf is veroorz Natuurlijk gaan de den niet geheel vrij menig land is een v leid gevoerd. Maa landen hebben het van de schuldenla zaakt. Dat schept plichtingen. Dit is in een no valshoek van het r kerken en het sch stuk' van de Nederl van Kerken Ds. W. gemeen secretaris v biedt dit rapport K Minister Kortha Kamer achter de r ANGOLA, CUBA en zaville een vredesakl baanse militairen uit vrijgemaakt voor de land met weinig inw uranium). Zuidafrika land terugtrekken. Het vredesakkoorc worden als een spec tieke verhoudingen houdingen. Eerst de wereldpol president Reagan v Rusland, een punt h log, begint de nieuw politieke vruchten elt teken van een op c< Wereldorde van Rea king, ontspanning en Niet langer is de i< den, maar zakelijke de boventoon. Daarb zen van hun mogelijk De supermachten conflicten waarbij zij een te zware econom Daarenboven heb 'Ideologische compE kostbare en langduri als voor Amerika zijr dan dat ze de poiitiel Grote Twee hebben macht van een grote Tegen deze achti Atrika-Namibië op de Het vredesakkoord i vrucht van de goede worden genoemd. Zi zodat de VN-bemidd( De vraag of het 'm n°g niet worden bear regeringen haar me nebben opgegeven, b'jna failliet gegaan termijn die weg kiest. Westen wil er graag r het feit DAT Zuidc tekent dat Pretoria Pretoria heeft tegen steeds weer de moo n'sme' geplaatst. 'Al: zullen de blanken en net goddeloze comm Met zulke fraaie re Pedities tegen Ango argumenten zullen ii Qehoord worden. Da straks niet meer de zwarte Afrikaanse le standen aan de kaak Zuidafrika zal waar d® zwarte Afrikaan pretoria moet zijn n nouden. De tweede: sche last Namibië en mar), zal snel moet I aerheid.

de Stem | 1988 | | pagina 2