Sint opent promenade Sas van Gent Sponselee en Taelman maken boek over 'Hulst toen en nu AAJNTAL WESTERSCHELDE-GEMEENTEN AARZELT NOG, MAAR: Vissers geven strijd om Oosterschelde niet op LEASING CENTRUM MAANDAG 21 NOVEMBER 1988 Moordend Verkeer MIDDELBURG - Hoewel nog niet alle gemeenten 'over de streep' zijn, willen Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland de nieuwe markeringsboot van DGSM (Directoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme zaken) alvast geschikt laten maken voor rampenbestrij ding op de Westerschelde. Phillipine Sluiskil Hoek Aardenburg Hulst Man zwaargewond bij ongeval Volle bak bij amateurdansfestival Terneuzen Dronken zeeman valt van de trap Man (24) stikt bij brand in 's-Heerenhoek BRIEVEN HENGELCLUBS AAN BRAKS: Twee gewonden bij ongeluk Stoppeldijkveer vingers van een hand te tellen. Twee wisten niet eens of ze 1* stolen waren of dat ze hun spul len gewoon ergens hadden latei liggen. Een van hen was d vrouw van een Nederlandse ma rechaussee. De man mopped, tegen me: „Meneer, wat doet 1 hier? U kunt beter naar Ainstet dam gaan". J- Id. n, ui Ij- te lia it. e- al e- |j- er 'e- Door Qorard Koasoi* uw nd dat ere lo- te ten rde ha- de Nee mensen, veel meer i dan uw geld loopt in Rome leven gevaar. De straat overste. ken is een koene daad, die zeer goed overwogen moet worden Vooral zebra's zijn gevaarlijk Het wit is vaak zover weggesfe. ten dat daaruit alleen al blijk welk belang aan deze verkeers- voorziening wordt toegekend. Zebra's zijn dodelijk Omdat ze meestal zijn aangebracht op plekken waar het stadsverkeer weer wat gas kan geven. En dat doen de Romeinen dan ook. In de optiek van de Romein is de stad er voor de auto's. Wie zich als voetganger, laat staan fietser, door het centrum be weegt stelt zich aan ongehoorde risico's bloot. Zo mogelijk nog gevaarlijker dan de gewone zebra's zijn de 'bewaakte' voetgangersover steekplaatsen. Wee uw leven als u zich midden op de oversteek bevindt wanneer het groene 'Avanti' plaats maakt voor het rode 'Alt'. Het grommende ge motoriseerde verkeer krijgt op hetzelfde moment groen en be gint aan te stormen. De bij c gebruikelijke ontruimingstijd hier een onbekend verschijnsel. Een Romein kan niet begrijpen waarom een ogenblik lang ieder een rood zou moeten hebben. In het Romeinse stadsverkeer eigenlijk maar één regel: voor rang heeft degene die de meeste vaart heeft. Wie stilstaat is een rechteloze donder. Dus Nederlandse toerist, hoe wel het enigszins tegen uw land saard indruist, denk in Rome eerst aan uw leven en dan aan uw centen. Dan hoeft de eeu wige stad niet het voorportaal tot de eeuwigheid te zijn, llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil ziekenhuis zou moeten wor den overgebracht Als dat een belangrijk voordeel is dan zou dat moeten blijken uit verschillen in de neurologi sche test bij de ziekenhuis- en thuiskinderen. Dat bleek helemaal niet het geval te zijn. Kinderen die thuis ter wereld waren geko men, of haasje repje naar het ziekenhuis waren doorge stuurd, bleken het net zo goed te doen als hun ziekenhuis collegaatjes. Een belangrijk resultaat, omdat dit het ver moeden van de meeste verlos kundigen eindelijk eens met betrouwbare cijfers staafde. Dus hoe het beleid ook is tij dens de bevalling, hoe ver schillend ook, voor de conditie van het kind maakt dat na de bevalling weinig of niets uit. Een van die verschillen in de behandeling thuis en in het ziekenhuis, en een verkoopar gument van de gynecoloog, is de voortdurende elektroni sche bewaking van moeder en (ongeboren) kind in het zie kenhuis met een apparaat dat alsmaar de weeën en - van het kind - de hartslag regi streert Op het gebruik van dit ap paraat bij normale bevallin gen is in de internationale vakpers de laatste jaren veel kritiek omdat het de arts eer der tot een keizersnee zou verleiden. En inderdaad. De gynecologen besluiten in dit onderzoek twee keer zo snel tot een kunstverlossing (ook knippen ze twee keer zovaak in), maar dat zou niet hele maal aan het apparaat te wij ten zijn. Afgaand op de resul taten zien de onderzoekers geen reden om het gebruik van het apparaat af te raden, maar aanraden doen ze ook niet. Het ding, aldus een stel ling 10 van Berghs, is na een normale zwangerschap net zo betrouwbaar als de aloude houten toeter van vroed vrouw en huisarts. Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND Ze stellen het provinciebestuur voor 50.000 gulden op tafel te leg gen en spreken de hoop uit dat dit een stimulerende werking zal hebben op die gemeenten die nog aarzelen. Over de rampenbestrijding op de Westerschelde wordt al jarenlang ge praat, maar weinig gedaan Aanvan kelijk werd gedacht aan de mogelijk heid de particuliere bergingsbedrij ven daarbij in te schakelen. De kosten daarvan bleken echter veel te hoog te zijn en de rampenbestrijding kwam meer en meer op de lange baan. Totdat DGSM alle Westerschelde- gemeenten een aanbod deed. Deze in stantie laat momenteel twee nieuwe vaarwegmarkeringsvaartuigen bou wen en die zouden kunnen worden uitgerust met brandblusmateriaal. Daarmee zouden alleen de materiaal- en plaatsingskosten voor rekening van de gemeenten komen. „Eeri vol strekt unieke gelegenheid", betogen GS. Nu zijn er drie mogelijkheden. De goedkoopste (200.000 gulden) is een vaartuig geschikt maken als zoge naamd commandovaartuig. Van deze boot kunnen dan hulpverlenings werkzaamheden (verricht door ber gers) gecoördineerd worden. Het vaartuig zou dan worden uitgerust met beperkte blusmiddelen. Een tweede alternatief, de boot voorzien van uitgebreide blusmiddelen, kost 400.000 gulden. Tenslotte is er nog de mogelijkheid om ook het tweede DGSM-vaartuig geschikt te maken om de blusmiddelen aan boord te ne men. Dan komen de kosten op 600.000 gulden. Voor welke optie gekozen zal wor den moet nog uitgebreid worden be sproken. Bovendien zijn er gemeen ten, zoals Terneuzen, die de construc tie nog helemaal niet zien zitten. Tijd voor een gemoedelijke besluitvor ming is er volgens GS echter niet. Het eerste vaartuig loopt namelijk al in februari van stapel en als er aanpas singen moeten komen, dan moeten die tijdens de bouw worden aangebracht. Dat geldt met name voor de eerste Van onze correspondenten TERNEUZEN - Met een passend rijm en een klin kend belsignaaal nam Sin terklaas zaterdagmiddag in Sas van Gent de nieuwe licht- en geluidsinstallatie in gebruik van de Stich ting Verfraaiing Koopcen trum Sas van Gent. Gevolgd door flink wat kin deren en hun ouders opende de Sint daarnaast de gereno veerde Westkadepromenade, om vervolgens een wandeling te maken door het Sasse koopcentrum. Kort voor het verrichten van zijn officiële taken arri veerde de Sint per boot in Sas en meerde hij af bij het voet gangerbruggetje. Hij werd opgewacht door de kinderen en harmonie De Verenigde Vrienden, om vervolgens per koets richting stadhuis te rij den. Daar werd hij opge wacht door burgemeester J. van Rest en vertegenwoordi gers van de middenstand. Uit handen van de Zwarte Pieten kregen de Sasse kinderen een knutselboek uitgereikt. In de namiddag werd de school jeugd getrakteerd op een kin dertheater. Sinterklaas had zaterdag nog heel wat andere verplich tingen. In verschillende plaatsen stonden de kinderen al reikhalzend op zijn komst te wachten. Sinterklaas maakte zoals gewoonlijk weer gebruik van allerlei vervoermiddelen en vanwege regen en natte sneeuw moest hier en daar de rondrit wor den ingekort. Burgemeester Van Rest kon de Sint zelfs twee keer de hand schudden. Deze bracht namelijk ook een bezoek aan Philippine, waar hij in de Meerpaal werd verwelkomd door L. Segers van de mid denstandsvereniging. Burge- Sinterklaas loopt al handenschuddend door de erehaag in Sas van Gent FOTO WIM KOOIJMAN meester Van Rest gaf het goede voorbeeld door in een bomvolle zaal zelf het lied Sinterklaas Kapoentje in te zetten. Ze liet doorschemeren dat er nu eindelijk schot komt in de bouw van een cultureel centrum voor het dorp. In dat verband wees ze erop dat het wellicht de laatste keer was dat de Sint in de Meerpaal zou worden ontvangen. In Sluiskil maakte de jeugd, in afwachting van de komst van Sinterklaas, tekeningen in het jeugdgebouw De Ark. Die was op weg daarheen, be geleid door de plaatselijke fanfare en showband De Zwaluw. Voorzitter Adri de Bruijne van de ondernemers vereniging zei niet al te blij te zijn met het cadeautje van de gemeente Terneuzen, de stort van zwaar verontreinigd slib. Hij vroeg de Sint er een stokje voor te steken. In Hoek werd de Sint ontvan gen op het bordes van het voormalig gemeentehuis. Hij had niet alleen zijn bekende witte schimmel meegenomen, maar ook een mini-pony met daarop een mini-Piet. De showband Irene luisterde de ontvangst muzikaal op. De peuters mochten de Sint per soonlijk de hand drukken. Vervolgens was er voor de kleinsten poppenkast en voor de groteren een film. Ook in Aardenburg, Koe wacht en Schoondijke was de Sint zaterdag te vinden. Op gewacht door plaatselijke en gemeentelijke hoogwaardig heidsbekleders en muziekge zelschappen en uiteraard door heel veel jeugd. Gisteren trok Sinterklaas naar Hulst. Na een rondgang door de Reynaerstad, begeleid door de koninklijke stedelijke harmonie en majorettenpelo- ton De Vossen, arriveerde hij op het stadhuis. Daar werd hij ontvangen door burge meester F. Jacobs en verte genwoordigers van de mid denstand. De pieten deelden op de Grote Markt allerlei lekkers uit. Tenslotte bracht de Sint gisteren ook nog een bezoek aan Westdorpe. Van onze verslaggever YERSEKE - Zaterdagmid dag omstreeks half vier werd de 24-jarige H. van de H. uit Kruiningen bij een eenzijdig verkeersongeval ernstig gewond. De man moest door de brand weer van Kruiningen uit het wrak van zijn voertuig worden bevrijd. Hij werd per ambu lance overgebracht naar het Oosterschelde ziekenhuis te Goes. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De 50-ja- hge Noor E. H., opvarende van het aan het Noorwe- gendok in het Terneuzense havengebied afgemeerde fweedse schip Nor-Obo 1, is in de nacht van zaterdag op bondag bij het aan boord gaan van het vaartuig van aan trap gevallen. Hij viel twee meter naar bene oen en brak daarbij zijn reeh or onderbeen. Hij werd per ambulance overgebracht naar Si ,®isabeth ziekenhuis te kil. Volgens de politie ver keerde de'' zeeman onder in vloed. Van De H. reed met zjn per sonenauto over de Molendijk en raakte door onbekende oor zaak nabij de kruising met de Tolseindeweg in een bocht in een slip. Daarbij raakte het voertuig van de weg en kwam beneden aan dijk tot stilstand. Eventuele getuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie in Kruiningen. Van onze correspondent •S-HEERENHOEK - De 24- jarige J. Boone is gister morgen bij een brand in zijn woning aan de Burgemees ter Van Horsighstraat te 's- Heerenhoek om het leven gekomen. Volgens de politie is de man ge stikt. Een ijlings te hulp geroe pen arts kon de jongeman niet meer redden. De brand, vermoedelijk ont staan in de keuken, werd rond vijf uur door een buurtbewo ner ontdekt. De brandweer was het vuur spoedig meester. Hoe groot de schade is is niet be kend. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het tweede landelijke amateurdansfes tival ging het afgelopen weekend in het Zuidland- theater in Terneuzen van start. Zondagmiddag gaven zeventien groepen een dansvoorstelling voor een uitverkocht theater. Het tweedaagse amateurdans festival Zeeland '88 begon za terdag met een aantal work shops. Hiervoor waren allerlei accommodaties ter beschikking gesteld. De workshop Europees moderne dans voor beginners en gevorderden werd onder meer gegeven door Hanneke van der Wal en Annemieke Weijers in de entree van het Zuidlandthater en in de gym zaal van De Honte. Jazzdans werd gedoceerd door Marjolein Brier in de dansstudio van Lilianne Butler en in de gymzaal van scholen gemeenschap Petrus Hondius door Dagmar Hoorn. Ook het volksdansen werd belicht in de foyer van het Zuidlandtheater. Met zo'n tweehonderd deelne mers waren alledrie de work shops maximaal bezet. Zaterdagavond gaf het Zeeuws balletgezelschap de Stichting Dansz een uitvoering van de produktie Expresz Het Dansschool Lilianne Butler in actie in het Zuidlandtheater in 1984 opgerichte gezelschap dat zich kan rekenen tot de se- mi-professionele dansgroepen, confronteerde de bezoekers met alle verschillende vormen van ballet. In tegenstelling tot de drukbezochte zaterdagmid dag trok dit theaterevenement slechts een tachtigtal bezoe kers. Zondagmiddag kon iedere groep of school zich presente ren. De presentatie had als doel een beeld te geven van hetgeen amateurs op dansgebied pres teren. Tevens selecteerde de landelijke jury een groep voor de finale in Amsterdam in het najaar 1989. Ruim tweehonderd dansers vormden de zondag middag de hoofdrolspelers. De dansen varieerden van mo derne jazz tot volksdansen en traditionele dansen. Voor het amateurdansfesti val bestond zoveel belangstel ling dat het Zuidlandtheater met vijfhonderd bezoekers compleet uitverkocht was. Voor de pauze traden op de kunstzinnige vorming Middel burg, Oostburg, Vlissingen, balletschool Anita Boonen, volksdansgroep Vlissingen en - FOTO WIM KOOIJMAN balletschool Rola Besselse uit Zuiddorpe. Een traditionele krijgsdans werd uitgevoerd door Mae Uku uit Oost Sou burg. Verder werkten mee J. Oosthoek uit Schoondijke, bal letschool Lilianne Butler, volksdanstheater Vranje uit Vlissingen, Hedy Bommelje uit Nieuwerkerk, studio Free uit Goes, Release uit IJzendijke, Anje Goedemont uit Kapelle, We Makandra uit Goes, stich ting Dansz en De Babbelaars uit Heinkenszand. Volgende week wordt de winnaar be kendgemaakt. Rampenbestrijding van start mogelijkheid. Verdere aanpassingen zoals in de tweede en derde mogelijk heid kunnen altijd later nog worden aangebracht. GS vinden dat ze deze kans op een gunstige oplossing van het materieel- vraagstuk voor de hulpverlening op de Schelde niet voorbij mogen laten gaan. Daarom willen ze in ieder geval het eerste vaartuig zodanig geschikt - laten maken dat verdere, ontwikke lingen niet onmogelijk worden. Hier mee is dus een bedrag van 200.000 gul den gemoeid. De helft wordt bijge spijkerd door Binnenlandse Zaken, de provincie betaalt 50 mille en eenzelfde bedrag zullen de gemeenten moeten ophoesten. Van onze correspondente HULST - De feestdagen naderen. Lange gezellige avonden in de huiselijke kring zijn dan heel ge woon. Vaak komen dan de foto-albums boven en vertellen de 'ouderen' de verhalen van vroeger. Nostalgie ten top, heer lijk wegdromen en mij meren. Of nieuwsgierig luisteren en kijken naar de prenten die het verle den weer levend maken. George Sponselee en Eddy Taelman uit Hulst hebben de handen ineen geslagen en stelden een boek samen waarin Hulst wordt belicht op een prettig leesbare ma nier. Een praatje bij een plaatje. Iets wat de bekende publicist George Sponselee ligt. Boekhandel van Geyt zorgt voor de druk van dit werk. De uitgever verwacht dat de Hulstenaren dit boek met plezier zullen aanschaf fen. Het wordt een uniek kijk en leesboek vol met herinne ringen aan vroeger dagen en met een blik op de tijd van nu. Eddy Taelman is een verwoed verzamelaar van oude foto's, prentbriefkaar ten en afbeeldingen van Hulst. Samen met George Sponselee zocht hij in de veelheid van materiaal naar geschikte onderwerpen. Het werd sorteren, wegleggen en tenslotte kiezen voor de meest sprekende zaken. „Folklore, mooie gebou wen en de mens staan cen traal. De geschiedenis van het fokpaard wordt uitvoe rig behandeld en dan zijn et nog een heleboel dingen waar we zeker van weten dat het de inwoners van Hulst en ver daar buiten zal interesseren", wil George Sponselee kwijt. Uitgever van Geyt weet te melden dat het boek gedrukt wordt op mooi papier, dat het fraai gebonden wordt en dat er minimaal 150 illustra ties instaan. De teksten slaan op de afbeeldingen en geven een aardig beeld van Hulst, binnen en buiten de wallen. Een stukje historie, aardige vergelijkingen en veel informatie over de Hul stenaren, hun werk en de bezigheden. Het is de bedoeling dat het boek in het voorjaar 1989 van de persen rolt. De be langstellenden kunnen nu reeds intekenen. Er zijn twee uitvoeringen, de ge wone en de luxe uitgave die genummerd is. De namen van de intekenaars worden in het boek vermeld. Tijdens de officiële presentatie wor den alle intekenaars uitge nodigd en kunnen zij het boek door de auteurs laten signeren. De inschrijffor mulieren zijn bij boekhan del van Geyt in de Steen straat te verkrijgen. De in schrijf periode eindigt op 31 december. Daarna betaalt de koper een tientje meer voor het boek. Het boek kent een andere opzet dan de meeste fotoboe ken van plaatsen. Daarin vindt de lezer een foto met onderschrift. In 'Hulst toen en nu' worden de illustraties voorzien van een uitleg waarin alle gegevens en anecdotes betreffende het onderwerp staan. Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - De Brabantse, Zeeuwse en Zuidhol landse hengelsportverenigingen die aangesloten zijn bij de ruim dertigduizend leden tellende Deltafederatie, gaan al lemaal protestbrieven schrijven naar minister G. Braks. De minister wil namelijk de Oosterschelde de status van natuurmonument geven. Dat houdt in dat in grote delen van het gebied niet meer gevist mag worden. Tijdens de vergadering die de Deltafederatie zaterdag in Ber gen op Zoom hield, bleek dat de hengelaars allerminst bereid zijn om hun vertrouwde vis- plaatsen op en rond de Ooster schelde op te geven. „Dit kan niet en dit mag niet. We laten ons niet zomaar uit de Oosterschelde verdrijven. Dat kunnen we niet toelaten. We gaan daar actie tegen voeren. •Eerst nefjes in de vorm van een massale protestbrief. Later, als het moet, gaan we er harder te genaan", zei Toon van Over- veld uit Nieuw-Vossemeer, voorzitter van de Deltafedera tie. Naar zijn mening moet door de sportvissers fel worden ge reageerd omdat de Ooster schelde een van de eerste grote wateren is waar men de henge laars weg wil hebben. „Nu gaat het om de Oosterschelde", al dus Van Overveld. „Straks om de Waddenzee, de Voordelta en ga zo maar door." Hij voerde aan dat de Delta federatie het eens is met het streven om natuur en milieu in het Oosterscheldegebied te be schermen. „Wij zijn er ook mee gebaat als er goed water is met daarin gezonde vissen. Maar dit streven hoeft niet in te hou den dat er voor de mens geen plaats meer is", meende Van Overveld. In dat verband vond hij het niet terecht dat natuur- en mi- Van onze correspondent VOGELWAARDE - Bij een verkeersongeval nabij Stoppeldijkveer zijn zater dagmiddag de bromfietser M. D. uit Terneuzen en zijn duo-passagier M. van B. uit Vogelwaarde gewond. Bei den werden met beenletsel per ambulance overge bracht naar het Elisabeth ziekenhuis te Sluiskil. Het ongeval gebeurde doordat de automobiliste J. de F. uit Axel komende vanaf de Sas- dijk geen voorrang verleende aan de over het naast de rijks weg gelegen rijwielpad rij dende bromfietser. lieubeschermers de hengelaars brandmerken als verstoorders van flora en fauna. Van Over veld: „In het grote gebied van de Oosterschelde betreden wij maar een heel klein stukje. Het gaat maar om een paar pro cent. Wij zijn bovendien geen vogelverstoorders. Het spitten van pieren doet geen afbreuk aan de natuur. Onze invloed op natuur en milieu in de Ooster schelde is zo miniem dat die te verwaarlozen is." Volgens Van Overveld is de informatie die minister Braks daarover van zijn ambtenaren heeft gekregen, erg overtrok^ ken. „De ambtenaren van het ministerie zijn kennelijk nog nooit in het Oosterscheldege bied geweest. Hun rapport geeft een verkeerde voorstel ling van zaken", voerde hij aan. De aanwezige bestuursleden van de bij de Deltafederatie aangesloten verenigingen wa ren het volmondig met Van Overveld eens dat bedrijven in Zeeland en West-Brabant, die hun activiteiten op de sportvis- serij in de Oosterschelde heb ben afgestemd, een enorme klap krijgen als minister Braks doorgaat met zijn plannen. „Ze zullen het met name in Zeeland voelen als de hengelsport de nek wordt omgedraaid. Vele bedrijven moeten dan het loodje leggen", merkte van Overveld in verband hiermee op. De georganiseerde hengel sport komt overigens niet al leen tegen minister Braks in actie vanwege de Oosterschel de. De landelijke hengelsport- bond NWS (waarvan Toon van Overveld ook voorzitter is) is het helemaal niet eens met de veranderingen die de minister in de Visserijwet wil aanbren gen. Onder meer is de NWS ge kant tegen het voorstel om de Kamer voor de Binnenvisserij op te heffen. Via deze kamer wordt het vergunningstelsel in Nederland geregeld en komen ook afspraken over visrechten tot stand. Ook vreest de NWS dat bij het verdwijnen van de kamer de visrechten voor beroeps- en sportvissers onbetaalbaar wor den. De minister wil de tarie ven voor de beroepsvissers met vijfhonderd procent verhogen, die voor de sportvissers met honderd procent. „We zullen de minister trachten duidelijk te maken dat hij op deze manier verkeerd bezig is", aldus Van Overveld.

de Stem | 1988 | | pagina 5