iedeseesiëi V0LENDAM MAAKT TOPPOSITIE WAAR IN BEKERDUEL Bennie Tieleman sterkste Van Bakel snelste in veldrit Zarautz KNSB: ruimte voor privé-sponsoring AIs Sabatini wint Masters verder provincie box 06 320.330 A98 gLCH vlees- prijskaarting Groningen23 Friesland24 Drenthe25 Overijssel26 Gelderland27 Utrecht28 Noord Holland 29 Zuid Holland83 Brabant84 Limburg de opleiding dan een ïarin je alles .□m Dv I politie, Den Haagj EINDHOVEN - Scheidsrechter Egbertzen, toch niet de slechtste fluitist in het betaald voetbal, heeft een aardig bekerduel tussen PSV en Volen- dam zaterdag volkomen verziekt. Speldeprikken Fluitconcert Scenario MAGERE BEZETTING VELDRIT 'S-HEER ARENDSKERKE Pech Ongelukkig Mager FC Groningen waarschijnlijk zonder Wim Koevermans MAANDAG 21 NOVEMBER 1988 ANDERE KOERS KNSB erom elkaar te vinden ~n. Ruim 30 jaar ervaring A~- elkaar via het LCH tiebemiddeiing. ilt. In uw omgeving: r Raad van Toezicht. Maandag 21 nov. bieden jokeren, 1 op j prijs, aanv. 14 u. Café de Kroon, Terhole. Waarom verre afstanden als het ook zo kanl Iedere provincie z'n eigen num. mer. Alle nummers begin- nen met Het is wel de bedoeling dal je je eigen provincienum mer belt. We kunnen uiter aard niet verbieden, dat je op „visite" gaat bij een an dere provincie. 0,50 p.m. Viditel pag.611. STtt-11 I I I I IMM Ginnekenweg 21, Breda Telefoon: 076-222100 DE STFM Scheidsrechter helpt PSV Door Chris van Nij natten Hij schonk de bekerhouder met nog iets meer dan een kwartier te spelen een strafschop, waaruit Koeman zijn ploeg naar 2-1 schoot. Op zich speelt PSV nu terecht in de derde ronde; de Braban ders dicteerden het spel name lijk gedurende het grootste ge deelte van de wedstrijd. Maar de razernij bij de Volendam- mers was zeer begrijpelijk. Eg bertzen zag in een houterige beweging van Kemper een handsbal, terwijl daar absoluut geen sprake van was. „Ik heb naar eer en geweten gefloten", luidde de voor de hand liggende reactie van de betrokken arbiter. Volgens Vo- lendammer Kemper zal Eg bertzen een ruim geweten heb ben, want: „Ik speelde de bal met mijn borst, zeker weten", was zijn relaas. Vergezeld van zijn vader of schoonvader, een van de twee is volgens Volendam-trainer Leo Steegman altijd bij hem, betrad Egbertzen ruim op tijd het paleis van PSV en raakte waarschijnlijk diep onder de indruk van glitter, glamour en accommodatie. Waar Volen- dam zijn scheidsrechters in het verleden vaak een bos paling mee naar huis gaf, daar geeft PSV zijn arbiters, maar ook de tegenstander, een VIP-behan- deling, waar menige Hiltonma- nager nog wat van kan leren. In het veld wordt de grandeur van PSV dit seizoen echter maar uiterst spaarzaam uitge dragen door de voetballers van trainer Guus Hiddink. Zo ook tegen Volendam. De dorpelin gen maakten het de verveelde reus uit Eindhoven tamelijk moeilijk. Het technisch zeer vaardige gezelschap uit Volen dam, met de uitblinkende ver dedigers Plugboer en Guijt en de opvallende middenvelders Sneekes en Steur, hield lang stand tegen 'grote' meneren als Gepets, Koeman, Lerby en Ro mario. PSV had het spel welis waar in handen, maar de spel deprikken van de balkunste naars uit Volendam maakten de kampioen der kampioenen onzeker. Tot grote verbazing van de 11.500 aanwezigen, onder wie een ongebruikelijk groot mee gereisd contingent Volendam- mers, stond het na een uur spe len binnen twee minuten in eens 1-1. Romario trof het doel via het been van Van Loon en Steur versloeg Van Breukelen, nadat Duif de bal panklaar voor het doel had gekopt. Op dat moment maakte PSV, met de weer herstelde Van Aerle in de tweede helft voor de licht geblesseerde Gerets, zich kwaad en startte de aan- valsmachine op. Heintze wipte de bal juist over en een schot van Koeman, die in de eerste helft de doellat bijna in tweeën schoot, schampte af op de prima spelende vrije verdedi ger Guijt „Hands!", brulde het meestal zwijgende Eindho- vense publiek en hief een mi nuten durend fluitconcert aan. „Ik dacht toen: zal Egbertzen hierin overeind blijven?", ver telde Steegman na afloop. De arbiter bleef niet hele maal overeind. Een foutje van hem leidde een nog grotere ar bitrale fout in. Egbertzen gaf PSV eerst geen hoekschop, toen Van Aerle in de 71ste via doel man Schilder overschoot. Het stadion loeide wederom. Een scheidsrechter zal het tijdens zijn actieve carrière nooit toe geven, maar in zulke situaties heeft het er vaak de schijn van dat arbiters in een om welke reden dan ook imponerende ambiance hun fouljes willen recht trekken. Dat scenario leek zich zaterdag in Eindhoven weer te voltrek ken. In de slotfase zag Egbert zen Kemper in het strafschop gebied een vreemde beweging maken en floot: penalty. Ver volgens kreeg hij de Eindho- vense handen op elkaar, toen hij keeper Schilder een gele kaart voorhield. Zoals alle doelmannen in de hele wereld een penaltyschutter uit zijn concentratie trachten te halen, waagde ook Schilder een po ging. Dje daad kwam hem op het geel van Egbertzen te staan. Koeman, de onverstoor bare Groninger, trok zich van het tumult niets aan en scoorde gewoon. Vervolgens floot Egbertzen voor ieder wissewasje van PSV waardoor het vrije trappen re gende in het voordeel van Vo lendam. „Ik zag de scheids rechter in die fase af en toe zijn fluit in de mond nemen, als PSV'ers nog maar op het punt stonden een sliding te maken. Begrijp je wat ik bedoel?", rea geerde Steegman na afloop fijntjes. „Ik vraag me weieens af", filo sofeerde Steegman verder, „waarom overkomen zo'n gele kaart en strafschop je alleen maar tegen topclubs? Is dat Door Rien de Jonge 'S-HEER ARENDS KERKE - De tweede veld- rit in de Zeeuwse compe titie, die zaterdag in 's- Heer Arendskerke werd verreden, kreeg opnieuw een magere bezetting. Er waren nog minder deelne mers dan een paar weken tevoren in Heinkenszand. Jammer uiteraard voor het organiserende wieier- comité 's-Heer Arends kerke, dat een nieuw par koers had gecreëerd in het Poelbos, dat uitstekend geschikt bleek voor het houden van een cross. Evenals in Heinkenszand toonde de Zeeuwse districts kampioen veldrijden Bennie Tieleman uit Kloosterzande zich het sterkste bij de cate gorie amateurs/profs met dertien deelnemers. Tiele man voelde zich op het dras sige parkoers in zijn element, zoals hij na afloop ver klaarde en liet dat al vroeg merken. Na de eerste ronde had Tieleman zich van de lei ding verzekerd, samen met zijn streekgenoot Patrick van Hulle, die eveneens een uitstekende indruk achter liet. Het tweetal domineerde in de eerste vier ronden, maar kort daarop moest Patrick van Hulle afhaken en toen leek het er even op dat de strijd interessant werd. De enige beroepsrenner in het gezel schap, Patrick Tolhoek, kwam namelijk steeds beter in zijn ritme en kroop lang zaam maar zeker dichterbij. Tieleman bleef voorlopig buiten schot, maar Van Hulle moest zijn tweede positie af staan aan Tolhoek, die echter na dertig minuten wedstrijd met pech kreeg af te rekenen. De gebrilde coureur uit Yer- seke moest een ander voor wiel steken en voordat dit was geklaard, werd hij voor bij gestoken door Patrick van Hulle. Tolhoek: „Jammer van die tegenslag, die op een onge lukkig moment kwam, juist toen ik een aanval had inge zet op de leiderspositie van Tieleman, die overigens sterk reed. Ook Van Hulle kon ik trouwens niet meer bereiken, want de snee was er wat uit bij mij. Toch vond ik het leuk om er weer eens bij te zijn." Bennie Tieleman, die dus een onbedreigde zege tege moet reed, werd gevolgd door Van Hulle en Tolhoek, die gemakkelijk hun stek kon den vasthouden, terwijl Ed ward Koets het ook niet slecht deed deze middag en de vierde plaats voor zich op eiste. Jan de Craene en Wim Wolfert kwamen daarna over de eindstreep en de an deren volgden op een ronde achterstand. Mager was de opkomst bij de junioren en nieuwelingen, met slechts drie vertrekkers. Raymond Tolhoek won bij de junioren met ruime voor sprong en Michel Rommers zegevierde bij de nieuwelin gen, waarbij Randy van Gils pech kreeg en genoegen moest nemen met de tweede plaats. Van de vier liefhebbers die zich hadden gemeld was de Belg José Delheye opper machtig. Bij de recreanten reden Kees Coppens en Jean- Marie de Roo toonaangevend. Ze bleven geruime tijd met zijn beiden aan de leiding, maar in de slotfase had Cop pens toch niet al te veel moeite om zijn rivaal van zich af te schudden. Deze ca tegorie telde de meeste deel nemers met achttien. UITSLAGEN Amateurs/profs: 1. B. Tieleman, (Kloosterzande), 2. P. van Hulle (Sas van Gent), 3. P. Tolhoek (Yerseke), 4. E. Koets (Biggeker- ke), 5. J. de Craene (Hulst), 6. W. Wolfert (Sluiskil), 7. op één ronde A. van Loon (Woens- drecht), 8. R. Mathijsse (Goes), 9. C. Schouwenaar (Goes), 10. W. de Koeijer (Biezelinge). Bennie Tieleman uit Kloosterzande op weg naar de overwinning in de veldrit te 's-Heer Arendskerke in de categorie amateurs/ profs. Junioren: 1. R. Tolhoek (Yerse ke), 2. F. Zoetewei (Kapelle), 3. J. Wiskerke (Kortgene). Nieuwelingen: 1. M. Rommers (Rilland), 2. R. van Gils (Vlissin- gen), 3. P. Ridderbos (Middel burg). Liefhebbers/veteranen: 1. J. Delheije (Knokke), 2. C. Schroe- vers (Arnemuiden), 3. J. van Stel (Wemeldinge), 4. C. den Hartog FOTO WILLEM MIERAS (Biggekerke). Recreanten:; 1. C. Coppens (Wouw), 2. J. de Roo (Evergem), 3. S. Rommers (Rilland), 4. J. Minnaard (Wemeldinge), 5. D. Verhulst (Waarde), 6. M. van der Meulen (IJzendijke), 7. A. Alle- wijn (Goes), 8. J. Traas ('s-Heer Arendskerke), 9. S. Brooymans (Terhole), 10. H. van Landegem (Overslag). ;- Van onze sportredactie GRONINGEN - Het is niet waarschijnlijk dat Wim Koevermans morgenavond meespeelt met FC Gronin gen in het UEFA-Cup-duel met VfB Stuttgart. De van Fortuna overgenomen verdediger heeft een gecompli ceerde rugblessure en viel na 88 minuten in de bekerwedstrijd tegen VW uit. Koevermans wordt vandaag behandeld door Ted Troost, maar de Groningse trainer Hans Westerhof is uiterst sceptisch over de inzet baarheid van Koevermans. De blessure van de andere centrum verdediger, John de Wolf, die al na 20 minuten uit viel, blijkt mee te vallen. De Wolf kreeg tegen VW een trap op zijn eerder dit seizoen ge broken middenvoetsbeentje. Westerhof rekent op de inzet baarheid van De Wolf. Ook gaat de oefenmeester ervan uit dat middenvelder Theo ten Caat aan de aftrap zal staan. Ten Caat ontbrak in Venlo vanwege een blessure aan de hamstrings, maar trainde gis termorgen voluit. Doelman Storm is weer beschikbaar voor de reservebank. ZARAUTZ (ANP) - Frank l3n Bakel heeft, net als wee jaar geleden, de veldrit m het Baskische Zarautz gewonnen. Door zijn eerste Plaats in deze tweede rit uit Super-Prestige-klasse- nient kwam de Brabander samen met de Belg Paul de fauwer aan de top van de "angschikking. rit van Zarautz was ge ve*, li Voör fietsers> niet de lopers en ploeteraars. Bij een zomerse temperatuur van 25 graden en een volstrekt droog parkoers waren de sterkste twee van vorig jaar, Roland Liboton en Martin Hendriks, kansloos. Zij eindig den net bij de eerste twintig, op meer dan vier minuten achter stand. De rit over één uur plus een ronde werd bepaald door de Nederlanders, van wie Van Ba kel, Stamsnijder, Baars en Kools van de start het veld aanvoerden met de Belgen De Brauwer en Hautekeete en de Tsjechoslowaak Bambula. De beslissende schifting vond plaats na het eerste half uur. Hautekeete viel als eerste af, Stamsijder als laatste en ten slotte bleven alleen De Brau wer en Van Bakel over. De Belg, die in de eerste plaats verantwoordelijk was voor het losrijden van de concurrentie, kon Van Bakel niet kwijt ra ken. In de laatste helling naar de streep had de Nederlander iets meer kracht over. Aan zijn overwinning in Za rautz durfde Van Bakel geen consequenties voor de voortzet ting van de strijd in het Super- Prestige-klassement te verbin den. „Ik had het voordeel het parkoers goed te kennen. Het gaf mij voorsprong op de con currenten. Mijn probleem is dat ik vaak goed rijd in het be gin van het seizoen, maar tot nu toe daarna altijd wat ben teruggevallen. Als het weer zou gebeuren, is Hennie Stamsnij der voor mij opnieuw de eerste kanshebber voor het klasse ment". Uitslag: 1. Van Bakel (Ned) 1 uur 6 Scheidsrechter Egbertzen wordt belaagd door de Volendam-spelers, onder aanvoering van doelman Jaap Schilder, na het toekennen van de strafschop aan PSV. - foto anp NEW YORK (SID) - De Argentijnse Ga- briela Sabatini heeft zondag in New York het Masterstoernooi gewonnen. In de finale won ze in drie sets van de Amerikaanse Pam Shriver: 7-5,6-2,6-2. Titelhoudster Steffi Graf werd zaterdag in de halve finales van het toernooi uitgeschakeld. De door een griep-aanval verzwakte nummer één van de wereldranglijst verloor in 96 minuten met 3-6 en 6-7 (5-7) van de als vijfde geplaatste Amerikaanse Pam Shri ver. De 19-jarige Westduitse voelde zich beroerd, maar wilde beslist spe len, hoewel zowel haar vader als de toernooi- arts het haar had afgera den. Volgestopt met me dicamenten verscheen zij op de baan; in de pauze tijdens het wisselen stof fen inhalerend, die de adem-wegen vrij moes ten maken. Het hielp weinig. Pam Shriver, die sinds 1985 in de onderlinge duels niet meer had gewonnen, was eenvoudig de sterkste. Waarschijnlijk zou de medewerkster in de cam pagne om het president schap van George Bush ook in andere omstandig heden door Graf moeilijk te verslaan zijn geweest. Dit voorjaar bij het toer nooi van Boca Raton had Shriver twee match points, die slechts met enig geluk door de toen eveneens enigszins grie perige Graf ongedaan werden gemaakt Voor Steffi Graf is met deze onverwachte neder- Steffi Graf. -fotoap laag een einde gekomen aan het uitermate sterke seizoen 1988. Ze won de Grand-Slam-toemooien van Australië, Parijs, Londen en de Verenigde Staten en maakte van de Grand-Slam-titel zelfs een Super-Grand-Slam- titel door in Seoul ook nog de Olympische titel te veroveren. Ze bleef 47 partijen achtereen ongeslagen. Het aantal gewonnen partijen bedroeg in één jaar 73. Daartegenover stonden slechts drie ne derlagen; twee in het voorseizoen tegen Saba tini en nu dus in de laat ste partij van het seizoen tegen Shriver. UITSLAGEN Damesenkelspel: kwartfi nales: Sukova (Sov)-Navra- tilova (Vst) 2-6, 7-5,6-3; Sa batini (Arg)-Zvereva (Sov) 6-1,6-1; halve finales: Shri ver (VSt)-Graf (WD1) 6-3, 7- 6 (7-5), Sabatini (Arg)-Su- kova (Tsj) 6-4, 6-2; finale: Sabatini-Shriver 7-5, 6-2, 6- 2. Damesdubbelspel: finale: Navratilova/Shriver (VSt)- Savtsjenko/Zvereva (Sov) 6-3,6-4. nou toevallig? Koeman kan van alles ongestraft flikken en tegen jongens van ons fluit Eg bertzen wel. Misschien is hij wel onder de indruk geraakt van het een en ander". PSV-VOLENDAM 2-1, 55. Roma rio 1-0,57. Steur 1-1,75. Koeman 2- 1 (strafschop). Scheidsrechter: Eg bertzen, toeschouwers: 11.500. Gele kaart: Schilder (Volendam). PSV: Van Breukelen; Gerets (46. Van Aerle), Koot, Valckx, Heintze; Vanenburg, Koeman, Lerby, Jans sen; Gillhaus, Romario. VOLENDAM: Schilder; Van Loon, Samuel, Guijt, Plugboer; Steur, Sneekes (54. Binken), Zwarthoed, Kemper; Van Dorpel (81. Burle son), Duif. Door Rob van Deursen DEVENTER - De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond (KNSBK vaart wat privé-sponsoring betreft plotseling een andere koers. minuten en 2 seconden, 2. De Brau wer (Bel) op 4 seconden, 3. Stam snijder (Ned) op 0.17,4. Baars (Ned) op 0.26, 5. Bambula (Tsj) op 0.35, 6. Kools (Ned) op 0.49, 7. Hautekeete (Bel) op 1.08, 8. Zweifel (Zwi) op 1.19,9. Thielemans (Bel) op 1.38,10. Richard (Zwi) op 1.44, 11. Kloucek (Tsj) op 1.47, 12. Simonek (Tsj) op 2.18, 13. Honegger (Zwi) op 2.28,14. Van Luchem (Bel) op 3.01, 15. Camrda (Tsj) op 3.40,16. Yurebasso (Spa) op 4.00, 17. Liboton (Bel) op 4.29, 18. Kuiper (Ned) op 4.48, 19. Hendriks (Ned) op 4.56,20. Messelis (Bel) op 5.28. Stand Super-Prestige-klassde- ment: 1. Van Bakel en De Brauwer 22, 3. Stamsnijder 18, 4. Honegger 17, 5. Baars, Breu (Zwi) en Bam bula 15, 8. Zweifel 14, 9. Runkei (Zwi) 13,10. Kools (Ned) 12. Nu zaterdag voor de strijd om de IJsselcup in Deventer be kend werd gemaakt, dat na Yvonne van Gennip ook 'dissi dent' Leo Visser over een eigen geldschieter voor dë rest van het seizoen kan beschikken, blijkt daar ruimte voor te be staan. Werd tot nu toe aangenomen dat na de Nederlandse af standskampioenschappen, van 6 tot en met 8 januari in Hee renveen, het tweetal - met eventueel in hun spoor Jolanda Grimbergen en Jac Orie - zich in het keurslijf van de hoofd sponsor van de schaatsbond Aegon zou moeten hijsen, in Deventer berustte dat ineens op een 'misverstand'. De mogelijkheid van per soonlijke sponsors werd name lijk door de officials in voor gaande jaren niet gepropa geerd, maar was ondanks de strakke lijnen naar Aegon al tijd reeds aanwezig. En dat Van Gennip en Leo Visser daartoe de gelegenheid krijgen, komt vooral voort uit een plei dooi van Ard Schenk, tegen woordig lid van de Begelei- dings Commissie Kernploegen (BCK). Dirk van Zanten, de voorzitter van die commissie; „We zitten met Schenk totaal op dezelfde golflengte, maar Schenk heeft het voordeel dat hij als ex-topschaatser het denken van sporters beter kan vertalen". „Zie je wel, we hebben geen sprookjes verteld", kraaide Hein Vergeer, manager van de alternatieve kernploeg van Van Gennip en Visser het van plezier uit. „Dat de weg, die wij met onze equipe nu volgen, nog nooit werd ingeslagen, ligt ge woon aan het gegeven dat er voorheen geen andere moge lijkheid bestond. Wij ontdekten dat nergens geschreven staat dat je je in de voorbereiding op de grote toernooien bij de offi ciële kernploeg moet voegen". Van Zanten bevestigde dat „De faciliteiten van de kern ploeg vormen een recht, geen plicht". En de grenzen aange vend: „Van Gennip en Visser kunnen in de kleding van hun sponsors rondlopen tot het mo ment dat zij onder de hoede ko men van onze coaches Jan Wiebe Last en Ab Krook. Of anders gezegd: tot het moment zij een vliegtuig of een trein in stappen, waarvoor de KNSB het kaartje betaalde. Daarna zijn zij een communicatiemid del voor de KNSB, waarvan de rechten exclusief aan Aegon zijn verkocht". Het betekent concreet dat Van Gennip en Visser (hij werd onderdak genomen door een dakdekkersbedrijf uit Noord- Holland) zich alleen tijdens de EK's en WK's plus de wedstrij den uit de reeks van de World Cup met de officiële KNSB- kledij op en rond het ijs moeten vertonen en dat zij voor de rest hun eigen gang kunnen gaan. Dus ook op nationale kam pioenschappen. En dat maakt het verhaal wel even anders. A.J. Tuit, directeur van het be drijf dat Leo Visser steunt: „Ik denk zelfs dat hij een dag voor en de dag na bijvoorbeeld een EK reclame voor mij mag ma ken". Van Zanten: „We ver trouwen er op dat het spel sportief gespeeld zal worden. Met deze nieuwe ontwikkelin gen in de schaatssport moeten we nog leren omgaan. Wordt er opzettelijk door de mazen van onze wetten geglipt, dan gaan ze de ploeg uit". In het instituut van privé- sponsoring ziet Van Zanten een situatie ontstaan als die bij de atletiek-unie. Sporters met persoonlijke trainers, die alleen bij de grote, internationale toernooien onder de vlag van de bond optreden. „Dit zou een voorbode kunnen zijn van het opheffen van de kernploegen", zo gaf Van Zanten aan. Intussen bouwde de KNSB wat de dames-kernploeg be treft wel een extra-voorzorg in. Egbert van 't Oever zal tijdens het EK in West-Berlijn en het WK in Lake Placid bij die for matie als teamleider optreden. „Het is nooit verkeerd om zo'n ervaren man naast nieuwko mer Last neer te zetten", aldus Van Zanten veelbetekenend. En Van 't Oever: „Er komt veel op die ploeg af. Van Gennip met in haar spoor Kloosterboer en een fysiotherapeut. Dan kan de organisatie rond de equipe wel wat hulp gebruiken". Hoofdsponsor Aegon van de KNSB kijkt het allemaal met lede ogen aan. Naast het feit dat de twee Nederlandse Olympische toppers van Gal- gary, Van Gennip en Leo Vis ser, uit het pakket verdwenen, weigeren ook nog de medaille winnaars Jan Ykema en Ge rard Kemkers het reglement te ondertekenen. Die twee willen meer geld uit de met 680.000 gulden gevulde pot. H.J. van Savooyen van het bedrijf, dat tot en met 1992 jaarlijks een miljoen gulden in de KNSB stopt: „We kijken het een jaar aan. Er gebeurt op het ogenblik niets wat niet mag. Al vinden we het allemaal niet leuk".

de Stem | 1988 | | pagina 11