SOVJETUNIE EN CYPRUS 'ERKENNEN' PALESTIJNSE STAAT Litouwen slaat hoop Estland de bodem in Bisschoppen-conferenties: massaal verzet tegen Rome Toekomst van Londen? Europa zet stapje op de weg naar fusiecontrole m verder ns tijd voor inismaking Adviseur van Gorbatsjov: 52 politieke gevangenen Een heer van Stand neemt de Concordia Koopsompolis! BUITENLAND DE STEM BUITENLAND ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 T21 JERUZALEM - Israël is volgens een regerings woordvoerder in Jeruzalem „diep teleurgesteld" Het gaat erom eikaar «e V,J over de erkenning van de proclamatie van een i heipen. Ruim 30 jaar ervarl onafhankelijke Palestijnse staat door de Sovjet- het unie en Cyprus. ;hting LCH Relatielijn Centrum Europa ïgo rs schieting grote vleespriji kaarting schieting St. Nicolaas vleeskaarting ing vleeskaarting schieting Watermaatschappij jid-West-Nederland fAARSCHUWING AKEN LEIDINGNET RSCHUWING concordia jegrijpt precies wat u bedoelt UITDRUKKING VAN DEMOCRATISERING NA TWEEDE VATIKAANS CONCILIE Geen basis NIEUWSOVERZICHT Mexicaanse tv gaat naar Europa uitzenden Rita Süssmuth opvolgster Jenninger Legertop Pakistan feliciteert Bhutto Heropstanding oude partij in Hongarije Lubbers ereburger van Grieks eiland EG geeft bijna honderd miljoen aan Sudan Belgen staken voor Amerikaanse collega's Doodstraf voor anti-Armeense rellen s je nü belt, beland je meteen in een jesprek met 'n stel andere bellers. Pb L pee, lach mee, of luister mee: bij de k^Line is 't altijd gezellig} MWt' soctpjn. Israël voelt zich geïsoleerd Van onze correspondent i wnnHon oll/o»» vonden elkaar via 760630. en relatiebemiddeling. 4 De Bilt. In uw omgeving: ■end door Raad van Toezicht Geef anderen de gelegenheid i regio-medewerkster vertelt relatiekring van circa 6000 pa tl vrijblijvend: B076-2116 r. Daeter01640-57'. 101100-141 "leyS.01650-553 r. van Gils04167-79C van Nederl. grootste relatieburc fn mannen: 06-320.322.54 vrouwen: 06-320.322.55 oort u misschien wel de stem In (50 ct. p/m). lederlands grootste relatieburo r de Raad van Toezicht. bel: 9.00- do.: u. in Jan- het geelde 9-18 R- Tel. zat. 39. afslag 'lagerij fiat 137 -283 Zat. 19 en zond. 20 nov. Bij Rudy en Sonja, Nooi str. Walsoorden, J j gratis. Aanv, 14.30 uur. Jeruzalem had gehoopt, dat die Russische erkenning voorlopig achterwege zou blijven nadat Moskou onder Gorbatsjov een evenwichtiger Middenoosten-beleid is gaan voeren en de betrekkingen met de Joodse staat de laatste paar jaar tot op consulair niveau heeft aange haald. De verrassende aankondiging van de Sovjetunie wordt in Je ruzalem nog bestudeerd. Hoe wel de stap van Moskou niet neerkomt op een volledige er kenning van de Palestijnse staat, is het feit alleen al dat het wel als erkenning zal wor den uitgelegd een tegenslag in het diplomatieke propaganda- offensief van Jeruzalem om de erosie van het door Israël gelei de, internationale anti-PLO- front als gevolg van de PNR- besluiten tegen te gaan. Israël had tot gisteren poli tieke moed geput uit het feit, dat afgezien van Arabische en islamitische landen de Sovjet unie evenals de westerse mo gendheden, waarmee de Joodse staat diplomatieke betrekkin gen onderhoudt, met uitzonde ring van Turkije, de nieuwbak ken Palestijnse staat niet had den erkend. Volgens Peres is het vredes proces door de stellingname van de Sovjetunie nog inge wikkelder geworden aangezien Moskou niet alleen geen diplo matieke banden met Israël heeft en nu ook nog een eenzij diger positie ten gunste van een Palestijnse staat heeft ingeno men. Door deze Sovjet-positie wordt het Shamir in Israëli sche ogen makkelijker ge maakt zich tegen een interna tionale vredesconferentie te blijven verzetten. Cyprus is na Turkije het tweede land, waarmee Israël diplomatieke betrekkingen on derhoudt, dat de Palestijnse staat heeft erkend. De demis sionaire Israëlische regering is nu vooral bevreesd, dat de be trekkingen met de Verenigde Staten en de Europese Ge meenschap als gevolg van de besluiten van Algiers onder hoogspanning komen te staan. Als eerste EEG-lidstaat is Griekenland, de huidige voor zitter van de EEG-minister- raad, van plan de Palestijnse staat volgende week te erken nen, na het maandag in Brussel te houden EEG-overleg van de Minister van buitenlandse zaken Peres deed gisteren ten overstaan van 60 ambassadeurs een felle aanval op de PLO. - foto ap ministers van buitenlandse za ken over de besluiten van de Palestijnse Nationale Raad. Tegelijkertijd zal de diploma tieke vertegenwoordiging van Griekenland in Tel Aviv tot ambassade-niveau worden verhoogd. De meeste EEG-lan- den, zoals Engeland bij monde van premier Thatcher, hebben de PNR-besluiten onder voor behoud geprezen als een be langrijke stap op weg naar vrede. In een felle aanval op de PLO heeft minister van bui tenlandse zaken Simon Peres de ambassadeurs en hoofden van diplomatieke missies van de zestig landen, die in Israël zijn vertegenwoordigd, giste ren te verstaan gegeven, dat de PLO aan de fasentheorie voor de verovering van heel Pales tina de voorkeur geeft boven de afbakening van de grenzen van een Palestijnse staat. Alleen de Turkse vertegen woordiger is niet op de diplo matieke voorlichtingsbijeen komst van- Peres verschenen. De demissionaire minister van buitenlandse zaken ziet zonder een zogenaamde 'Jordaanse optie' en zonder voor Israël aanvaardbare Palestijnse on derhandelingspartners geen realistische mogelijkheden meer voor een internationale vredesconferentie. Met die uit spraak heeft Peres meteen de weg gebaand voor de vorming van een tweede regering van nationale eenheid. Als voorwaarde voor de vor ming voor zo'n grote regerings coalitie van de Likud en de Ar beiderspartij had premier Sha mir namelijk geëist, dat Peres zijn streven opgeeft om zo'n in ternationale conferentie bijeen te roepen ter inleiding van rechtstreekse vredesonderhan delingen tussen Israël en een Jordaans-Palestijnse delegatie. Shamir, die al vóór de PNR- zitting een eventuele Pales tijnse onafhankelijkheids verklaring als een Palestijnse oorlogsverklaring aan Israël had bestempeld, zei gisteren, dat de PLO haar beleid in Al giers niet heeft gewijzigd en nog steeds uit is op de vernieti ging van Israël. Politieke kringen in Jeruza lem zijn in verlegenheid ge bracht door de analyse van een Israëlische Middenoosten-des kundige in overheidsdienst, die het heeft gewaagd op de gema tigdheid en de fundamentele doorbraak van de PLO te wij zen, die uit de PNR-besluiten van Algiers blijkt. In het Israë lische document wordt het toe nemende pragmatisme van de PLO benadrukt evenals het feit, dat het door Israël ver foeide Palestijnse handvest met geen woord wordt ge noemd. In de analyse van de PNR-besluiten wordt onder streept, dat de Palestijnse er kenning van Israël kan worden afgeleid uit de aanvaarding van het delingsplan van Pales tina en van VN-resoluties 242 en 338 als basis voor onderhan delingen. Als een draaiorgel is de Is raëlische propaganda-machine alleen in staat het overbekende deuntje ten gehore te brengen: Je kunt de PLO niet geloven en ze menen niet wat ze zeggen. De klanken van de in Tunis en Algiers gecomponeerde Pales tijnse vredesmuziek worden door de Israëlische leiders niet gehoord. Zondag 20 november bieden jokeren, 1 op prijs, aanv. 14.00 u., T ziens in Café 't Centre St.Jansteen. Zaterdag 19 novembeil in Rest. Onder de Lind Zuiddorpe, aanv. 14.30 gratis 25,-. komt op zondag 27 i vember in Graauw. Aa 14.30 u. aan de Oude Ka Zat. 19 nov. Café de Lamsor Lamswaarde. 1 op 2 p Aanv. 14.00 uur. Dlinge, lebber, 10.30 Zaterdag 19 november Café Sport, St. Jansta Jokeren bieden, Aa, 14.00 uur.I Zondag 20 nov. Café de Lamso Lamswaarde f 50.-. g tis. Aanv. 14.30 uur. jth. Fokkerstraat 8,4462 ET Goes oners van Oostburg ten de Nieuwstraat en ten in de Brouwerijstraat, traat en Bredestraat. iatschappij Zuid-West-Nederland 'eek van 21 november 1988 begin- inmaken van het buizennet in bo- .ebied. >t werk plaatsvinden de hele week jen met vrijdag en zo nodig een en- :s. n de straten in genoemd gebii paalde dag de leidingen worden zullen hiervan door middel van een zorgde brief persoonlijk op de rbracht. lij een dergelijke schoonmaak ook in last van bruin water kunnen kri|- elijk de druk lager kan worden, an het genoemde gebied wor® ten voor alle zekerheid een kleit» water bij de hand te houden. Brum op het wasgoed achterlaten, mogelijke om de bewoners ge® maar kan incidenteel bruin wate zolang de werken duren. Hiervoo rontschuldigingen. allen kan overleg worden gepleeg :skantoor te Terneuzen, telefoo :ht bedrijven en instellingen ook m schuwen. geen enkele vorm van aansprak ade die zou kunnen voortvloeien ijven, instellingen of personen m I zijn gewaarschuwd. Watermaatschappij id-West-Nederland (WMZ) P. Stoter acteur. Zo moet het hart van de Londense City eruit gaan zien, als de plannen van architect Sir Philip Dowson doorgaan. De architect toont hier een maquette van zijn toekomstsuggestie voor het gebied rond St. Paul's Cathedral. - fotoap BRUSSEL (ANP) - De Europese ministerraad is wij dag in Brussel iets dich ter bij een Europese wetge ving gekomen die de EG- commissie het recht zal ge ven een voorafgaande con trole uit te oefenen op grote fusies en concentraties in net bedrijfsleven. Ben definitief besluit is over die zaak nog niet gevallen. Staatssecretaris voor Europese zaken, Van Voorst tot Voorst, verwacht zo'n besluit ook nog niet voor het eind van het j aar. „Ik ben bang dat dat teveel gevraagd is", zo zei hij vrijdag avond. Maar over één punt is men het in elk geval eens ge worden: als straks de EG-com- missie fusies en concentraties gaat beoordelen dan doet ze dat 'exclusief'. Dat wil zeggen dat als zij een uitspraak heeft ge daan, niet-nationale autoritei ten zich ook nog eens met een fusie mogen gaan bemoeien. Dat komt tegemoet aan de wensen die het Europese be drijfsleven recentelijk heeft geuit. De 'exclusiviteit' van de Commissie geeft het bedrijfsle ven de zekerheid die het nodig heeft, aldus Van Voorst tot Voorst. De Nederlandse staats secretaris heeft er ook op aan gedrongen dat als de Commis sie haar nieuwe bevoegdheid eenmaal heeft snel uitspraken doet. VILNIUS (AFP/RTR) - Het Litouwse parlement heeft vrijdag van de voorgestelde nieuwe grondwet drie artike len verworpen die de republiek autonomie tegenover Mos kou zouden hebben gegeven. Dit gebeurde met algemene stemmen. Het is een slag voor Estland, waar het parlement woensdag wel zulke artikelen aannam, li, Zij geven het parlement veto recht over toepassing van wet- "ten uit Mosköu, bepalen dat de ^roduktiemiddelen eigendom van de republieken zelf zijn en garanderen dat de burgers hun grondwettelijke rechten kun nen uitoefenen. Het presidium van het unie- parlement van de Sovjetunie in Moskou had de Estische stap pen onmiddellijk na de stem ming als ongrondwettelijk ver worpen kennelijk tevens om de parlementen in Litouwen en Letland te waarschuwen het voorbeeld niet te volgen. Door de verwerping door het Litouwse parlement komt de Estische partijleiding alleen te genover Moskou te staan. Pre sident Arnold Ruutel was na de stemming van woensdag on middellijk naar Moskou ge reisd om te praten met het pre sidium van het unie-parlement en bevond zich nog in Moskou toen bekend werd dat Litou wen niet meedoet. Het parlement van de derde Oostzeerepubliek, Letland, moet zich op 22 november uit spreken over soortgelijke arti kelen. In alle drie Oostzeerepu- blieken Estland, Letland en Li touwen zijn de voorstellen aan het parlement gedaan onder druk van volksfrontbewegin gen die in de afgelopen tijd zijn opgekomen. Deze bewegingen zijn tegen de wijzigingen van de kieswet en de grondwet van de unie die Moskou wil. Volgens Sovjetlei der Gorbatsjov leiden het toe laten van meer kandidaten, vergroting van bevoegdheden van het parlement en een pre sident met uitvoerende macht tot grotere democratie. Maar de volksfrontbewegingen in de drie republieken vrezen dat de door Moskou voorgestelde wij zigingen juist leiden tot over- centralisering en verdwijning van de, zij het symbolische, soevereiniteit van de onder scheiden republieken in de Sovjetunie die formeel wordt gegarandeerd in de bestaande grondwet. De wijzigingen in kies- en grondwet komen op 29 november aan de orde in het parlement van de unie in Mos kou. Het Litouwse parlement keurde vrijdag de voorgestelde wijziging in de kieswet goed, maar besloot dat de grond wetswijzigingen dienen te wor den uitgesteld en dat deze eerst moeten worden besproken in de nieuwe, democratischer ge kozen parlementen die er waarschijnlijk begin volgend jaar komen. Toen het parlement in Vil nius de soevereiniteitsartikelen verwierp verlieten leiders van de legale volksfrontbeweging .Sajudis' die de vergadering bijwoonden als waarnemers de zaal. Enige troost was mis schien dat het parlement wel de geel-groen-zwarte vlag in ere herstelde en Litouws tot of ficiële taal verklaarde. Litouwers demonstreren voor het parlementsgebouw. - foto anp MOSKOU (RTR) - In de Sovjetunie zijn 52 personen gevangen of intern verban nen voor misdaden die het Westen 'politiek' noemt, maar hun zaken worden alle herzien, zo heeft Vadim Zagladin vrijdag gezegd op een persconferentie. Zagladin is één van de per- (ADVERTENTIE) Door de Concordia winstdeling plus slotbonus groeit uw kapitaal en gaat uw pensioen met sprongen vooruit. De koopsom is dit jaar fiscaal aftrekbaar tot een maximum van f 16.812,- en de lijfrente wordt te zijner tijd tegen een meestal lager tarief belast. Bel dus voor een offerte' 030-330 841 aan concordia levensverzekering nv. Of bestel de brochure'. Antwoordnummer 2102. 3500 VE Utrecht. Zend mij O de brochure Kapitaalverzekenng met lijf rente-clausule". vrijblijvend offerte. Naam:Tel, Straat: Postcode/Plaats; Geb. datum;m/vr. Eindleeftijd:jaar. Bedrag koopsom: f verzekeringen soonlijke adviseurs van Sovjet leider Michail Gorbatsjov en secretaris van het comité voor buitenblandse zaken van het Sovjetparlement. Onder de nieuwe wetgeving zullen de vergrijpen waarvoor de meeste van hen zijn veroor deeld „niet langer beschouwd worden als misdaden", aldus Zagladin. De door hem genoemde aan tallen komen meer in de rich ting van het door het Westen geschatte aantal politieke ge vangenen in de Sovjetunie. Twee weken geleden zei een Sovjetwoordvoerder nog dat er in de Sovjetunie slechts elf po litieke gevangenen waren en dat in psychiatrische zieken huizen 25 patiënten om poli tieke redenen behandeld wor den. Het onderwerp van de poli tieke gevangenen en de zaak van 'refuseniks' (mensen die een visum wordt geweigerd) waren de voornaamste ge spreksonderwerpen tijdens het driedaags overleg dat deze week gevoerd werd door Ame rikaanse congresleden, mes- nenrechtenactivisten en Sov jetparlementariërs in Moskou. Stene Hoyer, democratisch congreslid voor Maryland, zei dat 147 mensen die voorkomen op een Amerikaanse lijst van personen die de Sovjetunie niet mogen verlaten inmiddels vrij waren om te gaan. Van onze correspondent HOME - De poging van het Jaticaan om de macht van plaatselijke bisschop penconferenties te beper ken, stuit op felle weer stand. De voorstellen die Rome gedaan heeft om de conferenties weer in het ge ld te krijgen, worden door tel van episcopaten verwor pen. Deze week bestempelden de Amerikaanse bisschoppen met overweldigende meerderheid (205 tegen 59 stemmen) de Ro meinse voorstellen als 'onaan vaardbaar'. De plaatselijke bisschoppen conferenties zijn uitdrukking van de democratisering die in de kerk is ingezet na het conci lie. In de loop der jaren hebben ze een grote zelfstandigheid verworven. Ze bieden de bis schoppen van een land of een groep landen de mogelijkheid hun opvattingen kenbaar te maken en aandacht te vragen voor specifieke eigen proble men. Rome is daar niet geluk kig mee. Het Vaticaan vindt dat de conferenties te onafhan kelijk zijn geworden. Gezien de geest van restauratie die onder het pontificaat van Johannes Paulus de Tweede is gaan waaien was het trouwens te verwachten dat ook de bis schoppenconferenties aan de beurt zouden komen. De Congregatie voor de Bis schoppen onder leiding van de Afrikaanse kardinaal Gantin, heeft een aantal voorstellen ge daan om de theologische en ju ridische status van de bis schoppenconferenties te veran deren. Het komt er op neer dat de bisschoppenconferenties sterker gekoppeld worden aan het centrale Romeinse gezag. De bevoegdheden van de confe renties worden verminderd. Het recht bij voorbeeld om openlijk standpunten in te ne men en documenten uit te ge ven wordt beperkt. Als 'werk document' heeft Rome de voor stellen naar de bisschoppen conferenties gestuurd voor een reactie. De kritiek van de Amerikaanse bisschoppen op het stuk van Gantin is vernietigend. „Wij geloven niet dat het werkdocu ment geschikt is als basis voor een discussie", zo hebben de bisschoppen laten weten. Bis schop Norbert Gaughn van Gary vergeleek het werkdocu ment zelfs met „een auto die kapot is en niet meer gerepa reerd kan worden". Niet zo hard geformuleerd, maar even duidelijk is de kri tiek van de Italiaanse bis schoppen. Doorgaans toch snel ler geneigd om Rome te volgen dan veel andere bisschoppen conferenties, houden de Italia nen nu de boot duidelijk af. De bisschoppen hebben het Vati caan laten weten dat ze de vra genlijst bij het stuk van Gantin niet in kunnen vullen „van wege de ernstige tekortkomin gen van het document". Dr. Rita Süssmuth fotoap MEXICO-STAD (RTR) - Het Mexicaanse televisieconcern Te- levisa S.A. heeft aangekondigd dat het zijn programma's ook naar Europa gaat uitzenden, in samenwerking met het Neder landse bedrijf Eurovisa b.v. Televisa begint op 5 december met het stralen van een Spaans nieuwsjournaal, amusementspro gramma's en drama-series. Ongeveer 70 procent van de pro gramma's zouden live-uitzendingen worden. De uitzendingen zullen onder de naam 'Galavision' via satelliet op de Neder landse kabel komen en zo gratis te zien zijn. Televisa zendt al uit in de VS en Mexico. Televisa is de eerste Zuidamerikaanse zender die terrein in Europa probeert te veroveren. BONN - Dr. Rita Süssmuth, CDU-bondsminister voor jeugd, gezin, vrouwen en ge zondheid, wordt de nieuwe voorzitter van de Bondsdag, het Westduitse parlement. Zij volgt Philipp Jenninger op, die vorige week aftrad na zijn omstreden redevoering ter herdenking van de Kristall- nacht' de jodenpogrom in no vember 1938. Met de voor dracht van Süssmuth heeft de fractievoorzitter van de CDU/CSU in de Bondsdag, Alfred Dregger, een eind ge maakt aan de beschamende vertoning rond de opvolging van Jenninger. Bondskanse lier en CDU-voorzitter Hel mut Kohl had met de bezet ting van de voorzittersstoel personeelsproblemen in de partij willen oplossen. Het liefst had Kohl Dregger als opvolger van Jenninger gezien, om zo de in zijn fractie toenemend impopu lair wordende voorzitter kwijt te raken. Dregger hield echter vast aan zijn huidige functie. KARACHI (RTR) - De opperbevelhebber van het leger, generaal Mirza Aslam Beg, heeft Benazir Bhutto gefeliciteerd met haar overwinning bij de algemene verkiezingen van woensdag. Dat is vrijdag uit welingelichte bron in Karachi vernomen. Aslam Beg zou mevrouw Bhutto hebben beloofd de macht op vreedzame wijze over te dragen aan het nieuw- gekozen parlement. Naar verluidt heeft de opperbevelhebber de leidster van de Pakistaanse Volkspartij (PPP) donderdagavond telefonisch zijn gelukswensen overgebracht. Bij de verkiezingen heeft de PPP 45 procent van de stemmen in de wacht gesleept. Volgens kenners is de opstelling van het Pakistaanse leger, dat sinds 1949 meer dan twintig jaar de macht heeft gehad, beslissend voor het welslagen van de democratie in het land. BUDAPEST (RTR/UPI) - In Hongarije is vrijdag nieuw leven geblazen in een politieke partij die 40 jaar geleden geruisloos ten onder was gegaan als gevolg van de communistische machtsovername, maar nooit is ontbonden. Geen oppositiegroep in het land heeft zich tot dusverre tot politieke partij durven uit te roepen, ofschoon ook de grondwet geenszins bepaalt dat Hongarije maar een partij mag hebben. Het gaat óm de in 1930 opgerichte onafhankelijke Partij van Kleine Boeren en Bezitters, die bij de algemene verkiezingen van 1945 57 procent van de stemmen kreeg en een regeringscoalitie leidde totdat de communisten geleidelijk de macht overnamen. Doel is om „het land te redden". ATHENE (AFP) - Premier Ruud Lubbers wordt ereburger van het Griekse eiland Nisiros dat behoort tot de Dodekanesos (Groep van 12 eilanden) in het zuidoosten van de Egeïsche Zee voor de kust van Turkije. Dit heeft de burgemeester van Rhodos meegedeeld. Op 2 en 3 december heeft op het eiland Rhodos een topconferentie plaats van staatshoofd en regeringsleiders van de lidstaten van de Europese Gemeenschap. Ereburger van Rhodos, het grootste van de groep eilanden, wordt president FRangois Mitterrand van Frankrijk. Premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannië, moet genoegen nemen met het veel kleinere Khalki dat een vrouw als burgemeester heeft. Premier Andreas Papandreou, die als gastheer van de Europese top optreedt, wordt ereburger van het eilandje Kastelorizo. BRUSSEL (ANP) - De twaalf EG-landen hebben sinds de overstromingen van afgelopen zomer al meer dan veertig miljoen ecu (bijna honderd miljoen gulden) toegezegd aan Sudan, zo heeft de Europese Commissie vrijdag bekendgemaakt. Eind deze maand komen de voornaamste donorlanden van Sudan in Parijs bij elkaar voor een speciale vergadering. Volgens de Commissie is er na de noodhulp, die onmiddellijk na de ramp op gang kwam in de vorm van tenten, dekens, voedsel, medicijnen en medische teams, vijftien miljoen ecu toegezegd voor de heropbouw van het getroffen gebied. Dit bedrag is bestemd voor de reparatie van landbouwwerktuigen, irrigatie-apparatuur, wegen, spoorwegen en bruggen. Een tweede programma, ter waarde van 11,5 miljoen ecu, is in zijn geheel gericht op het herstellen van de westelijke spoorweg in Sudan. De rest van het geld gaat naar kleinere hulpprojecten voor de slachtoffers van de overstromingen. WASHINGTON (RTR) - Amerikaanse vakbonden van supermarktpersoneel hebben de loftrompet gestoken over aangekondigde wilde stakingen van Belgische collega's bij de Lion-supermarkten, als protest tegen vermeend anti- vakbondsgedrag bij Lion-filialen in de VS. „Het is een ironische situatie", zegt Thomas McNutt, voorzitter van de Amerikaanse voedingsbond. „Vroeger oefende de Amerikaanse arbeider druk uit op zijn werkgever om collega's overzee beter te behandelen". „Nu worden onze uitgebuite arbeiders voorwerp van sympathie van andere landen". Vorige maand kondigde een sectie van de Belgische bond van detailhandelspersoneel (SETCA-FGTB) een jaar van acties en wilde stakingen aan tegen de Etablissements Delhaize Frères et Cie, beter bekend als Le Lion. Hun doel was de Food Lion Inc. met zijn 560 supermarkten in het zuidoosten van de VS te dwingen een einde te maken aan de „onderdrukking van de vakbonden". MOSKOU (AFP) - Een van de drie inwoners van de Sovjet republiek Azerbajdjan die in Moskou terechtstaan wegens de anti-Armeense onlusten in Soemgajt in februari, is vrijdag door het Sovjet-Hooggerechtshof ter dood veroordeeld. Dit heeft een Armeense woordvoerder, Koeren Nagapetjan, meegedeeld. De doodstraf werd uitgesproken tegen de 24- jarige Achmed Achmedov. Hij was een van de drie beklaagden die in Moskou terechtstonden in verband met een reels moorden op Armeense burgers in de havenstad Soemgajt in Azerbajdjan. Bij de anti-Armeense onlusten in februari kwamen volgens officiële lezing 32 Armeniërs om het leven. De aanvallen op de Armeniërs in Soemgajt deden zich voor nadat de inwoners van de Armeense enclave Nagorni-Karabach in Azerbajdjan aansluiting van hun regio hadden geëist bij de republiek Armenië. V

de Stem | 1988 | | pagina 5