DE STEM PROMEST PIONIERT MET VERWERKING VAN OVERSCHOTTEN Kinder ZATERDAG 19 NOVEMBER 19881 n Helmond draait een tijdje een proef fabriek voor de verwerking van mest. Promest is de naam, Bert Hilberts heet de directeur. Hilberts: „Wie weet, is er over een paar jaar een tekort aan mest". De wegen rondom de mestfabriek op het nieuwe in dustrieterrein in Helmond zijn nog niet klaar, zoveel haast was er om Promest uit de grond te stampen. Een boer rijdt een volle gierton noodgedwongen via hobbelige, blubberige landweggetjes naar de fabriek. Het deert hem niet. Als hij zijn stront maar kwijt is, want uitrijden op het land mag voorlopig niet. Handenvol geld Te vroeg HILVERSUM - De KRO ruimt komende maandag een grool deel van zijn tv-avonc in voor de actrice Mar> Dresselhuys. Zij is, sa men met haar dochtei Petra Laseur en Leer Jongewaard, te zien ir het blijspel 'Een bijzon der prettig vergezicht' geschreven door Pau Haenen. Later op de avond volgt nog een 5( minuten durend inter view van Haenen me Mary Dresselhuis. Rollenspel Verkeerd beeld I Door Bart Eblsch Het tijdelijke uitrijverbod heeft de be langstelling van boeren voor het mest verwerkingsproject in Helmond de afge lopen tijd alleen maar vergroot, zegt di recteur Bert Hilberts (50) van Promest. „De aanvragen stromen binnen. Hon derden veehouders willen mest leveren, terwijl we maar een klein deel kunnen gebruiken. Als de proeffabriek eind dit jaar op volle toeren draait, kunnen we 300 kuub varkensmest per dag verwer ken. Dat zijn tien tankwagens vol, ofwel de mest van 30 tot 40 bedrijven". De fabriek in Helmond centrifugeert en droogt de mest tot poeder. Het poe der wordt vervolgens elders verwerkt (onder meer in Weert) tot korrels voor voornamelijk wijnboeren in Frankrijk en Duitsland. Proeven worden momenteel uitgevoerd met medewerking van institu ten en universiteiten in Nederland, Frankrijk en Duitsland om te bekijken of de korrels ook geschikt zijn voor het bemesten van aardappels, gras en groen ten. DSM helpt daarbij een handje en bekijkt tevens de afzetmogelijkheden voor de Promestkorrel. Het nieuwe produkt - het wordt nog nergens anders gemaakt - wordt de grote concurrent van kunstmest, voorspelt Hil berts. „Het gebruik van kunstmest leidt tot verschraling van de bodem. Daar door gaat de opbrengst na verloop van tijd onherroepelijk achteruit. Kijk, deze foto's zijn gemaakt van een wijngaard in de Elzas. Een deel van het perceel is be strooid met korrels van Promest, het an dere deel heeft de normale bemesting ondergaan. Het verschil is duidelijk zichtbaar. Het gedeelte dat bemest is met de Promest-korrel is veel groener. Orga nische mest zorgt ervoor dat de bodem beter aan elkaar klit. De uitspoeling is daardoor veel minder. Proeven en en quêtes moeten uitwijzen wat de waarde van het produkt is. Ik denk dat 75 pro cent bestemd zal zijn voor de export. Ja, wie weet is er binnenkort een tekort aan mest". Mestverwerking is big business. Alleen, de boer kost het mestoverschot handen vol geld! Afhankelijk van de kwaliteit betaalt een veehouder tussen de zes en elf gulden per kuub mest, die hij levert aan Promest. Dat kan een varkensmester met 1500 plaatsen - die zelf niet over grond beschikt - 28.000 gulden per jaar kosten. Daarnaast moet die veehouder zonder grond nog een boete betalen aan minister Braks, omdat hij geen mest kan uitrijden. Dat kost de varkensmester nog eens jaarlijks 5.500 gulden. Eerlijksheids- halve dient wel gezegd te worden dat de meeste varkenshouders wel beschikken over enige grond. Promest is in één jaar tijd uit de grond gestampt. (Hilberts: „Hier was eerst niets. Promest was er eerder dan de we gen".) De mestfabriek is een initiatief van de Noordbrabantse en Limburgse standsorganisaties NCB en LLTB, en kele landbouwcoöperaties en de Rabo bank/Interpolis. De mestverwerkingsfa briek kostte 24 miljoen gulden. Via sub sidies kwam tien miljoen binnen, de rest betaalde het bedrijfsleven. Promest moet de voorloper worden van een fabriek die per jaar 500.000 tot één miljoen ton mest gaat verwerken. Maar dan moet de poli tiek Promest wel nog wat tijd gunnen, benadrukt Hilberts. „Ik heb me geërgerd aan de PvdA. Vo rig jaar zei die partij nog, 'wij geloven in mestverwerking'. Eén jaar later gelooft de PvdA daar niet meer in en moet de veestapel maar worden ingekrompen. Dat is toch bespottelijk „Mestfabrieken trek je niet zomaar uit de la. De politiek vergeet dat we bezig zijn met een technologie, die nog nergens is beproefd. Nog nooit is waar dan ook ter wereld van organische stof een korrel gemaakt. Als je bedenkt hoe lang de in dustrie erover heeft gedaan om kunst mest te maken. Dan moeten milieu-orga nisaties en de politiek niet vreemd opkij ken als wij één of twee jaar ervaring wil len opdoen om van organische mest kor rels te maken. Die korrel moet transpor- teerbaar zijn. Die mag dus niet vergrui zen bij transport. Maar tegelijk moet die korrel wel gemakkelijk in de bodem kun nen oplossen". Het mestoverschot neemt de komende vijf tien jaar toe, omdat de mestwetgeving ver der wordt aangescherpt. Brabant kampt met een overschot van 2,2 miljoen ton, Limburg blijft jaarlijks zitten met 1,6 mil joen ton varkensdrijfmest. Intussen kwij nen de bossen verder weg. Hilberts: „Ik ben niet voor verdere uitbreiding van de veestapel, laat dat duidelijk zijn. Maar het is nog veel te vroeg om te kiezen voor inkrimping van de veestapel. Daarmee bewijs je de vee houderij en ook de hele samenleving geen dienst. Kijk eens naar de produktie- waarde van die sector. Als je zegt, 'krimp met de helft in', dan gooi je zo drie mil jard gulden weg. En wat zeggen dan de concurrenten in Frankrijk, Duitsland en België? 'Dat is fijn, dan hebben wij meer ruimte voor onze varkens'. Een techni sche oplossing is best mogelijk. Mestver werking is daar een voorbeeld van. Maar de boer zelf kan ook wat doen. De uit stoot van ammoniak kan hij terugdrin gen door een betere stalinrichting. Ook Promest Helmond wordt begin volgend Jaar officieel geopend. Maar eerst moe ten de wegen klaar zijn. - fotös fotopersbureau glh Van onze rtv-redactie HILVERSUM - De Fa dat feest te vieren houd festival. De kijkbuiskir winnende liedje. Vanai het songfestival om 18.1 Het elndprodukt: vrijwel reukloze korrels die In de Franse wijngaarden hun nut al hebben bewezen. De mest als 'big business' Ik geloof niet dat voelen, totdat j moeilijke tijde Muddy Waters f Door Mart van der Sanden Paul Haenen is bij het bred publiek beter bekend als Mar greet Dolman of de stem va: Bert in Sesamstraat dan als to neelschrijver. Toch zijn al tal rijke toneelstukken van zijl hand in Nederland opgevoerd 'Een bijzonder prettig verge zicht', 'een frappant blijspel zoals hij het zelf noemt, schree hij naar aanleiding van de 80 verjaardag van Mary Dressel huys, de laatst overgebleven van een grote Nederlandse to neelgeneratie. Het stuk ging op 21 januai 1987 in première en draaid twee seizoenen lang met succe in de theaters. Regisseur Be rend Boudewijn liet voor de tv registratie het decor nabouwei in de studio's van Joop van de Ende in Aalsmeer en nam he blijspel op met publiek. Hi kreeg daardoor lachende toe schouwers op de geluidsbanc maar vermeed de beperkinge die tv-opnamen in een theate met zich meebrengen. In 'Een bijzonder prettig verge zicht' zijn de twee vriendinne Sylvia (70) en Ingrid (40), cl beiden kampen met onver werkte gevoelens, de hoofdpei sonen. Sylvia heeft een vei stoorde relatie met haar doch ter en Ingrid lijdt onder ee schuldcomplex na de dood va haar moeder. Zij spelen gebeurtenissen u Directeur Bert Hilberts neemt een schep van de gedroogde mest. kunnen de mineralen in het veevoer wor den verminderd. Als we daarvoor kiezen, hoop ik over vijf jaar te kunnen conclu deren dat we de veestapel terecht niet hebben gehalveerd. Want dat vind ik een armoede-oplossing. Alsof de techniek niet in staat is het overschot op te lossen. Wij zijn toch ook in staat om mensen naar de maan te brengen? Maar dan moet er wel een politieke wil zijn. Er moet geld zijn. En procedures moeten niet onnodig ingewikkeld worden ge maakt. Het moet niet zo zijn dat voor iedere schop die de grond in gaat een mi lieu effectrapportage nodig is, die alleen al twee jaar duurt". Scar abeel Shell wil een mestfabriek bou wen in Ysselsteyn, evenals de Machinefa briek Stramproy. En een paar kilometer verder in Sevenum moet september vol gend jaar al een mestfabriek gaan draai en. Ook Gemert wil volgend jaar starten. Wordt daardoor de onderlinge concurren tie niet te groot? Hilberts: „Hoe kun je op een markt van miljoenen tonnen mest concurrent van elkaar worden. Dat zie ik niet zitten. Er is een overschot en dat zal verwerkt moeten worden. Bovendien is het een techniek die niet ieder bedrijf kan oppik ken. Het is moeilijk om alle procedures en de financiering rond te krijgen. Het zal nog tien jaar duren voordat er vol doende verwerkingscapaciteit is voor het totale mestoverschot. Vóór die tijd moe ten mestfabrieken wel afspraken maken om te voorkomen dat ze op de buiten landse markt eikaars concurrenten wor den. Volgens mij is er nog plaats voor ze ker twee of drie mestfabrieken. Zelf den ken we nog aan een fabriek in Uden- Zeeland. Daar zit erg veel mest. Trou wens, de fabriek in Helmond kun je niet vergelijken met die van Sevenum. Seve num is een mestzuiveringsinstallatie van zeugemest en kalvergier. De mest wordt er alleen gedroogd, ingedikt. Wij verwer ken varkensmest tot korrels. Er lopen onderhandelingen om de ingedikte koek van Sevenum in Helmond te drogen tot grondstof voor korrels". In Kronenberg protesteren buurtbewo ners tegen de de komst van de mestfa briek. Ook in Helmond waren er protes ten. Mensen in een woonwijk anderhalve kilometer van de fabriek vandaan vrees den voor stank- en geluidsoverlast. Hil berts wuift alle bezwaren weg. Begin vol gend jaar wordt de fabriek officieel ge opend. De buurt kan dan een kijkje ko men nemen en zien hoe Promest werke lijk werkt, zegt Hilberts. „De leek heeft een verkeerd beeld van mestverwerking. Als mensen via de me dia iets vernemen over de mestproblema tiek, dan wordt dat altijd geportretteerd met een gierton. Het wordt onmiddelijk geassocieerd met stank, hinder, bah vies". De mest die bij Promest wordt aange voerd, komt via slangen in afgedichte vergistingstanks. Gassen die vrijkomen, worden verbrand. Na het drogen komt het vrijwel reukloze poeder in een con tainer terecht. Het spul wordt daarna el ders verwerkt tot korrels. Het procédé is Van onze rtv-redactie HILVERSUM - 'Nederlar en Nederlands-Indië 191 1949' is komend jaar ee eindexamenvak voor M VO, HAVO en VWO. O deze redenen heeft de Nt derlandse Onderwijs Telt visie (NOT) een vijfdelij schooltv-serie over dit ot derwerp gemaakt. De vi Programma's gaan gepaai niet een acht pagina's te lende leerlingenkra waarvan er ruim 10.000 zj gedrukt alsmede een hant leiding ten behoeve van docenten. Brein achter serie is de voormalige g schiedenisleraar Wim v< der Spek, thans redactei bij de NOT. vrijwel reukloos. Het afvalwater zal bin- nenkort zo schoon zijn dat het kan wor-j den geloosd op het opppervlaktewaW1 verwacht Hilberts. Het biogas dat vrij' komt bij het vergisten, dient als energie bron. Dat is echter onvoldoende om fabriek helemaal draaiende te houd® Daarom hoopt Promest dat er in buurt een installatie komt voor het va- branden van huisvuil. De energie dij daarbij vrijkomt, kan de mestfabrie» best gebruiken. Niet alles loopt bij Promest van e® leien dakje, erkent de directeur. De kei die overtollige gassen verbrandt werkte een paar dagen niet. Dat leiddj tot klachten over stankoverlast in buurt. Verder hep in een droger de t- peratuur zo hoog op, dat er spontaan ee> binnenbrandje optrad. En een vergt1- tingstank werkte niet goed, omdat zand tussen de mest zat. Hilberts: „Je kunt niet verlangen d' in het begin alles goed verloopt. D9® voor zijn we ten slotte een proeffabriek hou tit vo n eet uitgec gedwong de w dit i c a De schooltelevisie-serie ach niet aan zijn eigen want Van der Spek is om de hand liggende redenen begonnen in 1918, maar is eet wen de geschiedenis ingedokc Want Nederland heeft per jaar het bewind over Lordel van Smaragd tend en pas in 1949, geu oer de nieuwe tijd en geldpolitiek, hebben wij cui bied, zestig maal groter dan bigen land, moeten afsta?" de eigen bevolking. 'Ons Indië' heeft voor baren nog een grote soonlijke betekenis. I Wee naar dat land is opvalle ;b de belangstelling btfen, ook van de zi; cnolieren. De serie is blaakt dat niet alleen en er veel aan hebben, m; °°k volwassenen, o, üe serie vertoont uthentieke filmbeelden schrijft op neutrale t( vergang van koloniaal aar nationale staat. duren elk maar 25 want het is de ont en p< heis zijde onov< v zo schol mE v enl toon geb De less minut bedoeling dat

de Stem | 1988 | | pagina 32