even. UITBLAZEN Uiteenlopende reacties van deskundigen op persfusii Chinese fiets kan niet zonder bel Politiebond tast marges actiepad af PB YERBI Etten en Olen (2) IE STEM COM NPB EN ACP DENKEN VERSCHILLEND OVER NUT ACTIES n alle openheic DESTEM ACHTERGROND ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 STEM BINNENU DESTEM- B Chinese ^^indruhhen ALS de kerk van Olen eens kon spreken! Twee voorbeelden van de domheid van de boeren van Olen heb ik u de afgelopen weken al ge geven. A. Smeur uit Dorst stuurt me een derde. Hij heeft het verhaal gehoord van de uitbater van het Olense café waar de bekende bierpot met vier oren (en echt geen drie, zoals een andere lezer meende) nog altijd te pronken staat. Maar eerst nog even te rug naar het eerste verhaal. Dat was volgens Smeur nog niet af. Nadat burgemeester en schepe nen, naar het voorbeeld van de burgemeester, een voor een in de voor keizer Karei bestemde schalen rijstpap gestruikeld wa ren, draaide de burgemeester zich om naar de eerste schepen, gaf hem een draai om de oren en riep: 'dat niet idioot!' Daarop wendde de eerste sche pen zich tot de tweede schepen, gaf hem een draai om de oren en riep: 'dét niet idioot!' enzo voort, tot de vierde schepen geen vijfde meer vond om die om de oren te slaan. In het verhaal van de Olense kastelein speelt op nieuw de kerk een rol. Op ze kere dag ontdekten de boeren dat er gras groeide op het dak van de kerk. Er werd vergaderd over de vraag wat daaraan moest worden gedaan. Ze zou den een koe op het dak zetten die het gras zou weggrazen. Zo bedacht, zo gedaan. Ze deden een stevig touw om de nek van de koe, gooiden het losse eind over het kerkdak en gingen aan de andere kant van de kerk met z'n allen staan hijsen. Na enig getrek zei een van de boeren: 'ik zal eens aan de andere kant gaan zien of de koe er al bijna is.' De koe bleek halverwege te zijn en was natuurlijk al lang gestikt. De kop hing scheef, de tong uit de bek. De boer liep terug naar zijn makkers en riep: 'Zij is er bijna, ze likke baardt al!' Volgens Smeur hebben ook andere landen dorpen als Olen. Daar vandaan komen verhalen als het volgende, over het bou wen van een nieuw raadhuis. Toen het gebouw klaar was bleek het binnen aardedonker te zijn. Men was vergeten ra men aan te brengen. De bou wers gingen naar buiten, ieder met een grote zak. Die lieten ze vol zonlicht stromen. Daarna bonden ze de zakken dicht en gingen ermee naar binnen om het zonlicht er weer uit te laten lopen. Ik neem aan dat ze nog steeds bezig zijn. Nog een voorbeeld van Smeur: een inwoner van Schilda of Schildau (zo heet het Duitse Olen) vindt op zijn land een dier dat hij nog nooit eer der heeft gezien. Hij brengt het voor de gemeenteraad. Nie mand herkent het huive ringwekkende wezen. Dat moet de duivel zelf zijn! De raad be denkt straffen, de een nog gru welijker dan de andere. Tot slot wordt het ergst denkbare von nis uitgesproken: levend begra ven! Het bewuste dier is na tuurlijk een mol. WIMKOCK Ook van Etten zijn we nog niet af. Het ging over het gezeg de: Hij komt van Etten, hij weet van niets. Daarover heb ik nu een brief ontvangen van iemand wiens grootvader en vader rijksveldwachters zijn ge weest. De grootvader was zelfs de eerste rooms-katholiek die tot de Rijksveldwacht werd toegelaten. Volgens deze brief schrijver gaat de uitdrukking veel verder terug dan zestig jaar en komt hij uit een meer be paalde hoek van Etten, name lijk uit dat deel van Sint Wille- brord dat tot voor enkele de cennia nog bij de gemeente Et- ten-Leur hoorde. In dat deel, nu nog wel de Ettense Hoek ge noemd, werd vroeger door me nigeen een schamele boterham verdiend met het vlechten en aan de man brengen van man den en mattenkloppers. Ook was men er niet afkerig van een gestroopte haas of konijn. Voor hun werk hadden die mensen wilgentenen en griend- hout nodig en dat materiaal sneden ze meestal op particu lier terTein, vooral in de buurt van de Mark en de Aa of Wee rijs. Werden ze betrapt dan wisten ze natuurlijk niet dat ze zich op particuliere grond be vonden. „Nee, daar weet ik niks van." De brief van de veldwach- terszoon sluit helemaal aan bij de inhoud van de brief van G. v.d. Buijs uit Wernhout, waar uit ik in het vorige stukje 'Etten en Olen' (Uitbl. 11 nov.) we gens plaatsgebrek maar weinig kon aanhalen. Ik laat nu verder het woord aan de veldwachters- zoon die als jongen zijn vader soms op diens surveillances mocht vergezellen: „Het is een paar keer voor gekomen dat ik met mijn vader mee 'het veld in' mocht. Nu was er voor de oorlog nog veel Domein-grond in de omgeving en ook daarop waren de griendsnijders graag bezig. Mijn vader had veel begrip voor die mensen omdat hij wist dat ze arm waren. Hij be schouwde hen als harde wer kers. Als we dan griendsnijders ontdekten, zei mijn vader: 'Nou motte's oplette'. Hij sloop naderbij tussen de struiken en als hij dan vlak achter de man nen was aangekomen ging hij ineens rechtop staan. De man nen gingen er dan als hazen vandoor, dikwijls hun snoeimes achterlatend. Een paar dagen later kwamen ze dan heel on schuldig vragen of d'n prikbe- dier (zo spraken ze brigadier uit) soms toevallig een snoei mes gevonden had. Dat was er gens uit hun zak gevallen. Va der gaf het dan terug. 'Gullie wit natuurlijk nie hoe da mes daar kwam hé?', vroeg hij dan. En dan lachten die mannen maar wat en zeiden: 'We ko men van Etten, hei'." Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfj? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of J 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek,230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Louis van de Geijn PERSFUSIES kunnen het behoud zijn van de ver scheidenheid van de infor matievoorziening. Nee, de vérgaande economische bundeling van dagbladuit gevers houdt juist levens grote risico's in voor de in formatievrijheid en de de mocratie. Tussen die twee uitersten be wegen zich de deskundige opinies over de concentraties in de uitgeverij sector, waarin het samengaan van de Neder landse Dagbladunie en Pers combinatie voorlopig de kroon spant. „Ik ben toch wel geschrok ken", zegt prof. dr. J.H.J. van den Heuvel. „Ik vraag me af of er inderdaad, zoals de be trokken directies zeggen, vol doende waarborgen zijn voor de onafhankelijkheid van de dagbladen in kwestie". Van den Heuvel is hoogle raar politicologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en is in het verleden bij het toen malige ministerie van CRM en later bij de Wetenschappe lijke Raad voor het Rege ringsbeleid nauw betrokken geweest bij het persbeleid. Wat er gebeurt met de me dia mag volgens hem niet lou ter een zaak zijn van het be drijfsleven. De samenleving heeft wezenlijke belangen bij een pluriforme informatie voorziening door een onder ling concurrerende pers en moet nu maar afwachten of die in stand blijft, meent Van den Heuvel. „Dat is echt niet iets om lakoniek over te doen". Dat laatste is wel enigszins de houding van prof. dr. J.J. van Cuilenburg. „De geschie denis heeft geleerd dat con centraties van ondernemin gen niet doorwerken in het eigen gezicht van de kranten. Schaalvergroting betekende voor sommige kranten, zoals bijvoorbeeld Het Parool, Trouw en NRC-Handelsblad, juist een belangrijke reden voor het voortbestaan", aldus deze hoogleraar communica tiewetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam. Zonder zo'n bundeling, meent hijzou een krant als het Am sterdamse avondblad Het Pa rool niet meer hebben be staan. Waarop is dat vertrouwen in de goede afloop gebaseerd? Afgezien van de intentie verklaringen van uitgevers kennen de Nederlandse dag bladen sedert het begin van de jaren zeventig redactiesta tuten waarin de onafhanke lijkheid van de redacties is geformuleerd. De (hoofd-)re- dactie heeft een eigen verant woordelijkheid en strikt ge nomen zou het dus weinig moeten uitmaken wie de uit gever is. „Een enorme verworven heid", zegt Van den Heuvel over die redactiestatuten. Maar ze zullen in economisch zwaardere tijden niet méér blijken te zijn dan papieren tijgers, is zijn overtuiging. Het zijn per saldo niet meer dan interne afspraken in een bedrijf die onder gewijzigde omstandigheden hun geldig heid kunnen verliezen. Het Genootschap van Hoofdredacteuren in een re actie op de plannen van NDU en Perscombinatie dat in de Zal dit beeld tot het verleden gaan behoren redactiestatuten extra waar borgen moeten worden opge nomen. Van den Heuvel ziet daarin geen heil omdat daar mee aan de betrekkelijkheid van die statuten niets veran dert. Wat dan wel? De overheid moet regels stellen, meent de Amsterdamse professor. Of liever: had al lang moeten luisteren naar de Nederlandse Vereniging van Journalisten die jaren achtereen heeft ge pleit voor een controle op persfusies. De politiek heeft dat onder werp te laat opgepakt, stelt Van den Heuvel met spijt vast. Het Bedrijfsfonds voor de Pers rondt nu een advies aan minister Brinkman af dat in de loop van december wel ter sprake zal komen. Groten deels als mosterd na de maal tijd. Weliswaar verwachten ingewijden dat de samenbal ling in de Nederlandse uitge verij nog wel verder zal gaan, maar de gevolgen zullen be perkt zijn na de economische bundeling van op één na alle landelijke dagbladen in de 'Nederlandse Perscombinatie' die nu in de maak is. „Brinkman sloeg woensdag de spijker op z'n kop", zegt Van den Heuvel. „Waar heb ben we dat Bedrijfsfonds nog voor nodig als alle dagbladti tels in een paar grote handen zitten?". Dat fonds doet uitke ringen ten behoeve van nood lijdende titels, met de bedoe ling die onafhankelijk te hou den. Als echter vrijwel alle kandidaten voor die onder steuning zijn ondergebracht in florerende concerns, kan het Bedrijfsfonds eigenlijk wel opgedoekt worden. In een fusieregeling die grenzen stelt aan marktaan delen, zoals het Bedrijfsfonds en de Mediaraad voor ogen staat, ziet een andere deskun dige, prof. dr. J. Hemels, tot voor kort in Nijmegen en nu in Amsterdam hoogleraar communicatiewetenschappen, anders dan zijn collega Van den Heuvel, geen oplossing. „Dat soort kruideniersmet des leidt tot niets". Hemels meent dat na tot stand komen van ree, tiestatuten te gemakkelijk gedacht dat daarmee de oit hankelijkheid van de kram wel veilig was gesteld, had verder moeten ga trachten de interne afspn tot een publieke zaak te ken. De lezers meer krant betrekken. Maar wat achterover gaan leu en is toch weer te veel meii rug naar de lezer toe staan". De journalistiek moet te lang bij de emoties bliji die de bundeling van bi alle landelijke dagbladen weeg brengt, vindt Hem, Hij denkt dat de tijd rijp) om, in samenspraak met politiek, meer waarborgen creëren voor de onafhanW lijkheid van redacties. Zo ziet hij wel mogelijk,,, den voor een procedure ii het uit de markt nemen va een dagbladtitel aan voo: waarden bindt. Volgens onderzoek van Va. Cuilenburg en Klein-nijei huis ('Concentratie e persklimaat') blijkt dat tusse IEDAM (ANP) - Pas- irtfabrikant KEP (Heri jk en Personificatie bv) gchiedam heeft vrijdag ieuwe proefpaspoorten af- 1 everd. KEP is er van •rtuigd dat deze exem- ren aan de gestelde eisen l6n voldoen. is dan ook geen enkele reden arom de invoering van het ;uwe paspoort per 1 januari ■tkan doorgaan. Woordvoer- jj,C. van Dijk van KEP ,ft dit vrijdag bekendge- Ct ministerie van buiten- lar pas hee bez uit op aid kw pot I bui rig olil en HAAG - De politieb rschillen diepgaand van er nog verdere, hardere wien. r?*" u?,"® rp-voorzitter Koffeman wil n 1950 en 1985 het aantal zei /Rinnenlsnrke 7akerri standige dagbladen daalj an Dijk (Binnenlandse Zaken) van 45 naar 25. Van de 34 iij ie) verder onderhandelen ove gevers in 1950 waren er an agenten. Acties vindt de A jaar later nog 16 zetfstandKjdelijk is dat die tot een beter Het afgelopen jaar zijn dater door overname en fusie, wet e voorzitter van de NPB, Van enkele minder geworden. Door Marilou den Outer MIDDEN OP het kruis punt is een volksoploop ontstaan. In het midden van de kring nieuwsgieri gen staan twee mannen die elkaar de vreselijkste ver wensingen naar het hoofd slingeren. Naast hen op de grond liggen hun fietsen. Het is duidelijk dat zich een botsing heeft voorge daan. Steeds meer mensen stromen toe en de discussie over wie schuld had wordt heftiger. De beide heren lopen rood aan en beginnen uitdagend naar elk aar te slaan. Dan plotseling geeft één het op en raapt zijn fiets en boodschappentas van de grond. Beiden vertrekken met woedend gezicht. Een tafereel als dit is in China aan de orde van de dag. Zoals wellicht bekend is China een land van fietsers. Eén op de twee Chinezen bezit een fiets en maakt daar dan ook veel gebruik van. Goed, zou men zeggen, maar dat geldt ook voor Nederland. Maar bij ons gebeurt het niet zo vaak dat fietsers met elk aar in botsing komen. Nu, het grote verschil ligt 'm daarin, dat in Nederland talloze ver keersregels gelden en in China nauwelijks, en dat de meeste Chinezen zich niet houden aan de regels die er wél zijn. Door rood licht rijden met de fiets of auto komt vaak voor, evenals inhalen bij een doorgetrokken streep en par keren bij een stopverbods bord. Dat dergelijke dingen kunnen gebeuren komt vooral doordat er te weinig controle is op de naleving van ver keersregels. Waar gezagsdie- naren te zien zijn, verandert het verkeersgedrag op slag. Zo zijn er in veel steden op kruispunten met stoplichten verkeerstorentjes van waar uit agenten verkeersovertre- ders via een schallende luid spreker vermanend toespre ken. Op drukke oversteek plaatsen en op plaatsen waar oversteken verleidelijk maar verboden is, staan vaak ge pensioneerde dames en heren op wacht. Zij zijn herkenbaar aan een rode armband en aan hun onverbiddellijk optreden. Houd je je niet aan hun aan wijzingen dan is geschreeuw, gefluit en een berisping, waarvan alle omstanders zichbaar mee genieten, je deel. Toen twee jaar geleden in de stad Xiamen de eerste stoplichten werden geïnstal leerd, kregen deze gepensio neerde armband-dragers een opvoedende taak toebedeeld. Ze mèfesten de Xiamense be- Een systeem van kapveri ireageerd op het gunningen voor kranten,# landpunt van de christelijke als Hemels in gedachte slitiebond. Volgens hem heeft heeft, zou misschien kunm an Dijk het 'wel heel erg ge- voorkomen dat dit proces® akkelijk' gekregen, nu de gecontroleerd en achtelm "CP heeft verkondigd alleen verder gaat. eg actie te voeren als daar- oor de kans op een beter re- Jultaat vergroot wordt. Van manier om als achteropko- 8r Linden hoopt dat de twee mende fietser het vege lijf ti ,ijtiebonden niet verder uit redden is veilige afstand bewaren en bij inhalen alt flink te bellen. Chinese fietsen zijn gemii deld van niet al te hoge kwali teit: als men een fiets heel slechts een keer bellen langgerekt rinkelen. Zonder gebruik te Ook voor vrachtwagens, xi's en bussen geldt dat inha len zonder te toeteren uit den boze is. Alleen door te toete ren kan men vrij zeker zijn dat fietsers en voetgangers snognietin. Met meer dan levensgrote borden manen de autoriteten tot voorzichtiger gedrag in het verkeer. foto marilou den outer niet plotseling besluiten straat over te steken. Het verkeer in China is misschien nog het beste volking de betekenis van de lichten duidelijk maken. Zo dra het stoplicht rood werd, sprongen zij de weg op, bla zend op fluitjes en zwaaiend met rode vlaggen om fietsers en ander verkeer tot stoppen te dwingen. Werd het licht groen dan bliezen en zwaai den ze het verkeer door. Er is in China één regel, waar men zich in het alge meen ook zonder toezicht wel aan houdt: het rechts houden op de weg. Dat geldt zeker voor auto's, maar minder voor fietsers. Maar als er op een hete zomerdag aan de linker kant van de straat een rij bo men staat die fietsers een ver koelende schaduw biedt, dan steekt men massaal over en vervolgt zijn weg aan de lin kerkant. Een dergelijke ma noeuvre veroorzaakt geen scheldpartijen bij het tege moetkomende verkeer. Hoog uit ontstaat er wat verwar ring of kijkt men licht ver stoord op. Chinezen fietsen langzaam en met een in zichzelf ge keerde blik. Dat betekent dat men, zonder eerst op of om te kijken, plotseling links of rechtsaf slaat of vol op de remmen gaat staan. De enige chaos. Naarmate het riseerde verkeer zal toenemes - vooral het aantal urt geïmporteerde lichte motor® ziet men wekelijks stijgen - zal de Chinese overheid onge twijfeld meer verkeersregels instellen en de controle op na leving ervan verscherpen. Op dit moment lijken de wijdver breide borden langs China's wegen met in grote karakters 'Blij naar je werk, veilig naar huis' nog weinig effect te heb ben. Linden, heeft verbijsterd nieuwe kaar worden gespeeld, maar e ACP heeft het kabinet daar- oor wel de sleutel in handen igeven, aldus de NPB-voor- Bn. De ACP vindt het bod van gekocht, doet men er goed aai >t kabinet, ƒ50 miljoen voor deze eerst naar de fietser» n betere ongemakkentoeslag ker te brengen om deze 1989 en 1990, nog steeds 'vol- vragen alle moeren aan ti rekt onvoldoende'. Maar de draaien, de ketting te spannen denraad van de ACP heeft jn voorzitter Koffeman een ikere onderhandelingsruimte an zijn ledenraad gekregen oor het overleg van maandag. Het kabinet is niet van plan en de remmen gebruiksklaar te maken. Ook daarna men een regelmatige van de fietsenmaker. Daaren tegen is de Chinese fietsbel van uitstekende kwaliteit De ggr geld voor de politie uit te beste zijn degene die met ,ven z0 werd gisteren nog- duidelijk. Na afloop van :t wekelijkse kabinetsberaad irklaarde premier Lubbers van de bel is fietsen in China jt het standpunt van het ka- een hachelijke onderneming, net 0p dit punt niet veran- ird was. De bonden zullen het voorlopig - moeten doen met 50 miljoèn voor een betere on- imakkentoeslag. Een verho- ng van het salaris zit er voor- Als er al verdere acties ko len, dan moeten die in de ogen an de ACP een publieksvrien- ilijk karakter hebben. De omschrijven als een lawaaiige CP zal niet meedoen aan ac es waardoor bijvoorbeeld irkeer wordt opgehouden, offeman wilde zich ook niet itlaten over de vraag of even- iele 24-uurs estafetteacties, als gesuggereerd door Van de tir Ni na de sti ha ge ov va nil ter he za va bh vo PP cei kr br da va gr po ee ste cei ko me dr Dl op de De StE Sif (la no Door Ad Burger DEN HAAG - Echt staken mogen ze niet, de veertig duizend politie-ambtena- ren in Nederland. Een uit spraak van de Utrechtse rechtbankpresident baron Van Harinxma thoe Sloo- ten maakt het ambtenaren - en dus ook politie-agen- ten - praktisch onmogelijk om het werk neer te leg gen. De voorzitters van de politie bonden ACP en NPB, Koffe man en Van der Linden, zijn zich daarvan terdege bewust. „We mogen nog net onder werktijd een button op het uniform dragen, maar daar mee houdt het wel op", om schreef Koffeman onlangs de mogelijkheden voor de politie om actie te voeren. En ook NPB-voorman Van der Lin den weet dat hardere acties van 'zijn' leden bijna onmid dellijk door de rechter kun nen worden stopgezet. Neder land is, helaas voor Van der Linden, geen Zweden, waar de politie wel stakingsrecht heeft. Onder meer met die weten schap in het achterhoofd gaan de bonden maandag het over leg in met de politieministers Van Dijk (Binnenlandse Za ken) en Korthals Altes (Justi tie). Een overleg waarvan van tevoren eigenlijk al vaststaat dat het zinloos is. Tussen de eisen van de bonden en het bod van de beide ministers gaapt een enorme en schier onoverbrugbare kloof. Alleen een besluit van het kabinet om flink veel extra geld voor de politie uit te trekken, zou daarin nog ver andering kunnen brengen. Maar niets wijst erop dat Van Dijk en Korthals Altes maan dag inderdaad de door de bonden geëiste ƒ60 miljoen per jaar voor een betere sala riëring van agenten op tafel zullen leggen. Het verschil zit hem overi gens niet alleen in de hoeveel heid geld die de bonden willen hebben en de ministers willen geven. Het gaat vooral ook om de manier waarop het geld wordt uitgegeven. Het kabi net is bereid om de agenten, in afwachting van een nieuw systeem van functiewaarde ring en daaraan gekoppelde betere salarissen, in 1989 en 1990 ƒ25 miljoen extra uit te keren in de sfeer van de onge makkentoeslag. Dat is dus twee jaar lang een eenmalige (incidentele) uitkering, die na 1990 niet meer doorwerkt in de inkomsten van de agenten. Bovendien laten NPB en ACP niet na te benadrukken dat Van Dijk en Korthals Al tes niets extra's geven. Het is volgens hen niet meer dan het terugdraaien van de eerder aangekondigde en eenzijdig opgelegde korting op de onge- ACP-voorzitter Koffeman (r) gaf na afloop van de le denraad een prsconferentie. - fotoanp makkentoeslag. „De agent wordt er niet beter van, hij gaat er alleen niet verder op achteruit", aldus Koffeman. De bonden eisen twee extra period;eken (een salarisver hoging) voor alle agenten. Dat kost maximaal ƒ60 miljoen, maar die uitgave komt ieder jaar terug en is dus blijvend. Het kabinet is in dit geval niet alleen volgend jaar ƒ60 mil joen meer kwijt aan politiesa- larissen, maar ook in alle ja ren die erop volgen. De bon den zien het bovendien slechts als een begin; voor een we zenlijke betere beloning van agenten moet het hele ran gen- en standensysteem bij de politie omvergetrokken wor den. En dat kost op den duur toch al gauw meer dan ƒ200 miljoen per jaar extra. Beide partijen zullen dus maandag enkel en alleen wat beleefdheden met elkaar uit wisselen om vervolgens het onaanvaardbaar uit te spre ken over de wederzijdse standpunten. Het overleg hoeft dus maar een kwar tiertje te duren, daarna kun nen Koffeman en Van der Linden met hun respectieve achterbannen gaan overleg gen of, en zo ja, hoe verdere politie-acties kunnen worden gehouden. Want onder die verdere ac ties kunnen de politiebonden eigenlijk niet uit. Van der Linden, voorman van de bij de FNV aangesloten agenten, heeft ze trouwens al aange kondigd. Er komt een estafet te-staking, waarbij ieder poli tiekorps op een bepaalde dag 24 uur het werk neerlegt. Maar ook de bij het CNV aan gesloten ACP kan niet onder hardere acties uit. politie-agenten blijven ciplineerd". TEGENSTELLING tot veel andere ons land tamelijk onbekommerd e onis) enig verbaal geweld en de las fschap - inherent aan de functie Anders zit het met AU 'er het algemeen het recht gegund voorzitter Koffeman. Dief Nederland kennen we niet het bei gisteren na de ledenraad w hand aan het pistool - de meest ten in ieder geval verder uurders zelfs in hun vrije tijd moete Van Dijk en Korthals Altes* iuat is een mooie traditie die het v willen overleggen. En act» houden te worden. Door toedoe komen er wat hem betreftal lord optredende studenten, heeft leen maar als duidelijk a.® *1 week een lelijke knauw gekreg ze nog wat zullen uit» eiddadige acties, hebben zij de doi Als het kabinet blijft volw ganiseerde actieweek tegen de be den in zijn mening dat er g» soruikt. cent extra naar de politie kar Minister Deetman van Onderwijs - en daarvan mogen wevooj int |n Amsterdam liep hij een trap lopig uitgaan - dan zal-nt en nogmaals Amsterdam moe ACP afzien van verdere >c ng op <je vlucht. Als gevolg van ties. Immers, wat voor n heeft Deetman besloten om voor heeft het een actie te voer» het openbaar, als duidelijk blijkt dat M|nister-president Lubbers gebruit geen enkel resultaat zalP van de ministerraad om zijn one ben. kwa'ificeerde het optreden van De vraag is overigens 0 oernocratie, in-triest en ver bened- alle leden van Koffen® uat zijn zware woorden, maar het bond diezelfde memng wen en protesteren is in ons land toegedaan. Ook voor Er zijn duizend en een mani& christelijke politie-agenten en Onze democratische spelrege de maat meer dan vol. En» jv.du volop de ruimte. De tegenc ACP-hoofdbestuur zou al•'lichamelijk geweld, is echter eer woedende leden van zien vb. a moet worden gewezen. Daaro* vreemden, als het op hets HKheid bestaan lerlaatste moment alsnog v® ^clanks de ernst van de gepleei verdere acties afziet. r«worden voor generalisering.' Maar acties komen e ®en klein groepje raddraaiers, ker, al worden ze alleen»® gepakt. Dit gezegd hebbende, mi uitgeroepen door de He® 9 volgen dat de meeste studenten landse Politiebond. Stakin^hebben gevoerd. De Landelijke daarbij zeker niet M n, waarbij de bonden» et is te hopen dat de hele affaire t de garantie zullen geven» van de actievoerende studente de basis-politiezorg niet esteren in Nederland niet wordt gevaar komt. „Er mag af«n de gebeurtenissen van de af volg van eventuele ver® aisi weliswaar vervelende, maa acties van ons bijvoor^ Blijkt dat niet het geval te zij memand te laat in het z»K extra bescherming moeten krijg huis komen", verzekert» geval niet met het democratisch der Lmdea „Want zelfs W ek. dat is een minister die het nr illeor^Jaeen minister die het or Penheid zijn beleid te verdedic

de Stem | 1988 | | pagina 2