SnkJélj esparen- de Stem FLORENNES BLIJFT NUCHTER ONDER VERTREK RAKETTEN iderland n het Waalse Florennes worden eind dit jaar, begin volgend jaar de zestien Amerikaanse kruisraketten gedemonteerd die daar op 15 maart '85, nog voordat het parlement ermee had ingestemd en zonder dat de toenmalige minister van defensie ervan op de hoogte was, werden opgesteld. Meer dan de helft van de ruim duizend Amerikaanse militairen is al naar huis, de rest volgt binnenkort. De bevolking van Florennes wordt niet warm of koud van hun vertrek, maar de vredesbeweging blijft waakzaam: een bericht uit het Belgische Woensdrecht. Trauma ZATERDAG IH 19 NOVEMBER 19881 I Voorbeeldig Temperament In ramen, deuren en lum. Op dit moment voeren len, willen wij in contact roeiende markt snel succes voorwaarden, met name |ng. Indoorn, tel. 02502-7013, na >f reageer schriftelijk aan n maximumtarieven en Postbanktarieven ven: wijzigingen voorbehouden). Laat de Theoretische lnnptijd max. (in maanden) volgens wettelijk bij Verschil maximum Postbank bij Postbank B3% (10,4%) 13% (10,4%) 13% (10,4%) 13% (10,4%) 13% (10,4%) 13% (10.4%) 65 65 65 65 65 65 19 x F100,- 12 x f200.- 8 x f300,- 7 x f400,- 6 x f600.- 5 x f800.- ietlimiet volledig wordt benut, het rentepercen- sities en geen extra aflossingen plaatsvinden e reengekomen. opjaarbasis. :n envelop zonder postzegel Consumptief Krediet, Antwoord LEEUWARDEN. ,i 532/lff 1 Door Frans Boogaard daag zijn sporen nalaat. Op de najaars- De basis in Florennes, de grootste in België, ligt verscholen in het groen van de Belgische Ardennen. Op een kleine twintig kilometer van Dinant, een 'ge kend' toeristisch centrum. En op twaalf kilometer van de schilderachtig gelegen abdij van Maredsous, waar uitstekend bier en nóg betere kaas worden gemaakt. In deze vredige omgeving, nu getooid met de meest uitbundige herfstkleuren, kwamen op 15 maart '85 de eerste zes tien Amerikaanse kruisraketten ongeveer letterlijk uit de lucht vallen. Terwijl in Bmssel de Kamer van Volksvertegen woordigers er nog volop over in debat was, en de toenmalige minister van de fensie Vreven het antwoord schuldig moest blijven op de vraag wanneer pre cies de raketten zouden worden ingevlo gen, waren de kolossale Amerikaanse vrachtvliegtuigen met hun omstreden la ding al op Florennes geland. „In mijn hoedanigheid van Belgisch premier heb ik dat persoonlijk geëist. Ik was er namelijk van overtuigd dat het parlement de uitvoering van de beslis sing nodig zou hebben om zijn vertrou wen in de regering te behouden. Ik ge loofde, met andere woopden, dat iedere aarzeling over de bekwaamheid van de regering om deze beslissing te nemen en onmiddellijk uit te voeren, het kabinet fataal zou zijn geworden", aldus nog dat zelfde jaar de premier in een buitenge woon openhartige verklaring. Maar tegelijk zadelde Martens met dit gewaagde solo-optreden een groot deel van de Belgische bevolking met een trauma op, dat tot op de dag van van zitting van de Nucleaire Plangroep van de NAVO, eind vorige maand in Scheve- ningen, schreef de nieuwe Belgische de fensieminister Guy Coëme de reserves van zijn land tegen modernisering van de korte-drachtskernwapens (tot 500 kilo meter) zonder meer op het conto van de ervaringen van maart '85. Zoiets, aldus Coëme in Scheveningen, mag de Belgen nooit meer worden aangedaan, en daarom zal over elke volgende stap rich ting modernisering vooraf diep worden nagedacht. „C'est mieux de rire deux fois que pleurer une fois", heet dat in het Frans. Anders dan in Brussel, heeft de komst van de raketten in Florennes zelf nooit grote beroering veroorzaakt. Net als in Woensdrecht weerde de vredesbeweging zich stevig, maar de schaal waarop dat gebeurde was zelden indrukwekkend. „De grootste demonstratie was er één van tienduizend mensen, en daar zaten misschien tien inwoners van Florennes bij", zegt in de stemmige trouwzaal van het stadhuis wethouder Eugène Jeanty (66). „Toen die wapens hier werden inge vlogen, was ik plaatsvervangend burge meester, maar als lokale overheid kun je tegen beslissingen op nationaal niveau weinig ondernemen. Demonstraties van de vredesbeweging heb ik altijd toege staan, ook al waren het voornamelijk Vlamingen en nog wat Nederlanders die binnen die beweging de dienst uitmaak ten. Erg handig deden ze dat trouwens niet. Ze kwamen hier met lang haar en op blote voeten onze boerenbevolking uitleggen hoe het verzet tegen de raket ten moest worden georganiseerd. Van de sfeer in een dorpsgemeenschap hadden ze geen kaas gegeten". „De vredesbeweging heeft sterk on- Wethouder Eugène Jeanty: „Als er oorlog komt, Is Florennes toch de klos. Dat s ons lot, maar In vredestijd valt daar best mee te leven In het actlepand De Florennade Is men zich al volop aan het voorbereiden op nieuwe periodes vol actie. Volgens Louis De Meuter moet het vertrek van de raketten met enig vredesvertoon gepaard gaan en moeten de komst van de nieuwe vllegoplelding en munitie-opslag te worden bestreden. - fotosdann Het Belgische Woensdrecht derschat dat bijna eenderde van de be volking hier voor haar boterham recht streeks van de basis afhankelijk is", zegt ook de deken van Florennes, Alfred Pi- rotte. „Beter dan de vredesbeweging dat blijkbaar doet, beseft de bevolking dat de Amerikaanse militairen die in Floren nes wonen en werken met de raketten maar weinig te maken hebben. Vanuit mijn christelijke geloofsovertuiging zie ik het liefst ook militairen zonder raketten, maar het plaatsingsbesluit is op een ho ger politiek niveau genomen. Dat kan de mensen hier niet worden aangerekend". In zijn eigen kerk, de imposante Saint Gengulphe in het centrum van Floren nes, heeft hij bij de missen op zaterdag avond en zondag menige Amerikaan mo gen verwelkomen. Daaruit zijn hechte, persoonlijke relaties voortgekomen. Zes Amerikanen zijn lid van de plaatselijke harmonie, die van tijd tot tijd in de kerk musiceert. „De Amerikanen in Floren nes hebben zich onderscheiden door een voorbeeldig gedrag", meent Pirotte. „Toen op een bepaald moment een na burig dorp onder water liep, waren zij de eersten om met groot materieel hulp te bieden. Hetzelfde toen hier in Florennes een huis in brand stond. Bij feesten heb ben zij altijd prijzen en andere presentjes aangedragen. En toen er één op het ge bruik van drugs werd betrapt, is die zon der pardon naar de VS teruggestuurd". De discipline onder de Amerikanen is onverbiddelijk, weet ook Jeanty. „Ze ko men wel eens in het café hier tegenover, of in een disco. Maar de eerste dronken Amerikaan moet ik in al die jaren nog tegenkomen. Dat kan ik van alle inwo ners van Florennes niet zeggen". In hotel La Régence is ook deze mid dag de Bass au fut strikt voor lokaal ge bruik. De cafébaas en een paar stamgas ten leggen een kaartje, en hebben verder slechts oog voor wie over straat loopt. De bevolking van Florennes, zeggen zij, blijft in het algemeen nogal nuchter on der het vertrek van de Amerikanen, die zich in het dorp maar af en toe heten zien, en die de plaatselijke economie minder voordeel hebben gebracht dan aanvankelijk werd aangenomen. „Ik ga zeker niet failliet als ze morgen vertrok ken zijn", zegt Benoit Biot, die in het centrum een zaak in luxe huishoudelijke artikelen heeft. „Ik heb wel eens Ameri kanen over de vloer gehad, dat wel, maar in je omzetcijfers vind je dat niet terug. Misschien dat de restaurants daar betere berichten over hebben, maar de midden stand beslist niet". Mevrouw Daniël van de gelijknamige schoenenhandel in het centrum zit zelfs door het onverwachte Sovjet/Ameri kaanse akkoord om alle middellange af standsraketten op te ruimen met een forse schadepost. „Al die Amerikaanse vrouwen hebben maat 42 of 43, de Belgi sche vrouwen 36 tot 40. En net nu ik de grotere maten heb aangeschaft, gaan ze weg. Maar ik moest ze toch al niet. Heb Op de basis zellls alles rustig. Hall augustus tijdens de officiële Inspectie door de Sovjets mocht de pers even kijken. Sindsdien worden de Amerikaanse militairen weer even goed afgeschermd als hun raketten. je ooit meegemaakt dat iemand schoe nen komt kopen en dan een tolk nodig heeft?" „De middenstand heeft er zich op ver keken. In het begin hebben vooral instal latiebedrijven veel extra werk gehad, maar daar is het bij gebleven", zegt Jean- <y- „Voor de meeste artikelen hebben de Amerikanen op de basis hun eigen win kels, die bovendien goedkoper zijn. Daarom kan ik ook rustig stellen dat het vertrek van de Amerikanen, die hier ove rigens nooit voor problemen hebben ge zorgd, voor Florennes geen verlies is. Voor de bevolking, noch voor de mid denstand". Jeanty maakt er geen geheim van dat wat hem betreft zo al niet de Amerikanen, dan toch minstens hun ra ketten beter hadden kunnen wegblijven. „De burgemeester denkt daar anders over, dat weet ik, maar dat is een libe raal, en bovendien de zoon van een ad miraal. Als socialist ben ik altijd zo vrij geweest om er een andere mening op na te houden. In de gemeenteraad heeft onze fractie destijds een stemming uitge lokt om Florennes kernwapenvrij te hou den, waarbij toen de liberalen zich heb ben onthouden. Een meerderheid was voor een kernwapenvrije gemeente, maar je weet dat zoiets niet meer dan een sym bolische uitspraak is. In de praktijk we gen regeringsbesluiten zwaarder. Boven dien maakt het weinig verschil. Wij heb ben hier al sinds de Tweede Wereldoor log de grootste vliegbasis van het land. Als er oorlog komt, is Florennes toch de klos. Dat is ons lot, maar in vredestijd valt daar best mee te leven". Veel meer zorgen maakt Jeanty zich dan ook over het Belgische kernafval. Voor de opslag waarvan zijn gemeente naast nog een handvol andere voor het centrale gezag is uitverkoren. „De raad heeft zich daar unaniem tegen uitgespro ken, maar voor het kernafval geldt het zelfde als voor de raketten: als Brussel er zijn zinnen op heeft gezet dat afval hier te storten, doen wij daar niks tegen." Op de basis zelf, even buiten het dorp aan de grote weg naar Dinant, is alles rustig. De Sovjets hebben er half augus tus hun eerste officiële inspectie gehad, en bij die gelegenheid was een klein deel van de doorgaans hermetisch afgesloten •basis gedurende één dag ook voor de pers toegankelijk. Sindsdien worden de Amerikaanse militairen weer even goed afgeschermd als hun raketten. Slechts na tussenkomt van het Penta gon, en dan nog in aanwezigheid van een persofficier, mag luitenant-kolonel John Gibiey (54) verklappen dat hij en zijn vrouw België 'beautiful' vinden, en dat ze het in die zin - „maar dat heeft niets met politiek te maken" - jammer vinden hun koffers te moeten pakken. Majoor Allen Duhan (41) durft het bijna niet hardop te zeggen, maar ook zijn vrouw en kinderen hebben het in België erg naar hun zin. Dat de contacten niet al tijd zo oppervlakkig blijven, blijkt uit het mededelingenbord op het gemeentehuis. Op de valreep hebben Paul Thompson en Michael Jungjohann tot een huwelijk met twee Ardense schonen besloten. Zij zullen dus overplaatsing moeten aanvra gen naar de NAVO-vliegopleiding, die na het ontruimen van de raketbasis vrij wel zeker op Florennes wordt gevestigd, en die nu de gemoederen in de plaatse lijke vredesbeweging alweer volop bezig houdt. „Die vliegopleiding is maar een van de nieuwe dingen die we nu weer op ons donder krijgen", zegt met veel gevoel voor dramatiek Louis de Meuter van de Florennade, de meest militante van de drie vredesgroepen. „Die raketten gaan weg, maar in plaats daarvan krijgen we nu een hoop lagehoogtevluchten, met veel lawaai en risico's op ongelukken. Er komt een munitie- en materieeldepot, er komen nieuwe F-16's. En alsof er geen akkoord met de Russen is, blijven ze hier tot de laatste dag met die raketten rond rijden. Wij proberen dat te stoppen, maar om ons te misleiden kiezen ze steeds andere tijden. In augustus is bij al dat gerij nog een onrechtstreekse dode gevallen, toen een MP die het konvooi begeleidde met een onwaarschijnlijk hoge snelheid op een burgervoertuig knalde". De Florennade, die aan de Route Charlemagne een fleurig pand bewoont, pal tegenover de gendarmerie, is zich dan ook al volop aan het voorbereiden op nieuwe periodes vol actie. Naar goed Vlaams gebruik spreekt De Meuter zelf van „een deftig gevulde agenda": het vertrek van de raketten moet met enig vredesvertoon gepaard gaan, de komst van de nieuwe vliegopleiding en munitie opslag dienen bestreden. Het veertigjarig bestaan van de NAVO, volgend jaar, mag al evenmin onopgemerkt voorbij gaan. Met het oog op de toekomst ko men er in het Florennade-pand vor mingsweekends, en worden er extra slaapplaatsen ingericht voor demon stranten die het na een weekje pas leuk beginnen te vinden. De Meuter erkent dat de Florennade sterk drijft op Vlamingen - waarom weet hij niet. Jeanty, belangrijk ouder, heeft daar wel een verklaring voor: het ver schil in temperament tussen Vlamingen en Walen, tussen Nederlands- en Fran- staligen, én het feit dat zoveel Franson- kundige Vlamingen in '14-'18 onder Franstalig bevel als kanonnenvlees dien den, dat heel Vlaanderen daar een anti militaristische reflex aan heeft overge houden. Volgens Jeanty, zelf wethouder voor de Parti Socialiste, verklaart dat ook waarom de Vlaamse socialisten fel ler anti-raket zijn dan hun Waalse geest verwanten. Coëme lijkt op die regel een uitzonde ring, maar volgens De Meuter is dat maar schijn: „Hij zegt veel maar we zul len eerst eens afwachten wat hij doet". De bijnaam die Coëme bij de vredesacti visten heeft, 'Monsieur Piste de Réflec- tion', Meneer-nog-eens-nadenken, is veelzeggend. De zes miljoen frank die de gendarmerie onder meer van zijn depar tement heeft gekregen om de slapende post pal tegenover het actiecentrum van de Florennade op te knappen, heeft aan zijn populariteit niet bijgedragen. „De rijkswacht kijkt ons vanachter het bu reau letterlijk op de vingers. Echt prettig is dat niet", zegt De Meuter. In zijn eigen kerk, hartje Florennes, voert Alfred Pirotte op zijn manier actie. Links van het altaar, temidden van de gebeden voor de zieken en stervenden, vindt het kerkvolk zijn 'Litanie a Marie pour la Paix': „Laten wij bidden voor de vrede op onze aarde, want zij is op ster ven na dood. Help ons, lieve maagd Ma ria, zeg met ons dat onze arme aarde de vrede nodig heeft Over twee, hooguit drie maandetl is Florennes kernwapenvrij.

de Stem | 1988 | | pagina 29