L OEPSCHEF 'EN IGEN ZEELAND 2 mensen Je funktie "ptee oma de Vlaamse volksvertelling Denk aan het afstapje... PC KERKDIENSTEN RK KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN dingen DESTEM STAD EN STREEK 5 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 Kaars,dankmis en borrelparty TgI Uit 16 WiïlSt Koninklijk protest Smallingerland Eiken Zeeuwse babbels A82 delsknooppunt voor de in-food artikelen zoekt ingen. Die daarbij vast laar een hogere funktie. at vraagt wel van u een izet en doorzettingsver- 'ing wordt gestart in de laatsen die na een trai- van genoemde funkties in voltooide MBO-oplei- handel of distributie ling geven? ar wij zoeken. Bel snel ■879224 of schrijf naar cv, vestiging Breda, af- R. Bijl, Konijnenberg Zaterdag 26 november van 10.00-13.00 uur Pyreneeënweg 6 5022 DN Tilburg Tel. 013-359055 Zaterdag 10 december van 10.00-13.00 uur Pyreneeënweg 6 5022 DN Tilburg Tel. 013-359055 Zaterdag 26 november van 10.00-13.00 uur Lage Witsiebaan 4 5042 DA Tilburg Tel. 013-675947 n verkrijgbaar op genoemde IK/SA en Intas is te verkrijgen Oost 240, 5018 HC Tilburg, lederland, is al ca. 60 jaar i financieringen. a, Oosterhout, Etten-Leur, i.a. actief is op het gebied goed. s) an ing en uitstekende secun- rergezeld van een recente .V., Willemstraat 13, Post- lid rrva T6 i r-r i 1 ööEEi i rl Iztimrw Kivimom ITom HET Zeeuwsvlaamse jour naille had zich behaaglijk ge nesteld in de fauteuils in de gelagkamer van Hotel De Linde in Kloosterzande. Dienbladen vol borrels, bie ren en upjes werden aange voerd op commando van de burgervader van Hontenisse. Waard Raes liep de vouwen uit zijn polyester-broek, het dienstertje manoeuvreerde behendig met de volle dien bladen langs de zittende schrijvers en bestuurders. Aan de stamtafel, ietwat ver derop, zaten een handvol stamgasten even luidruchtig als de journalisten te keuve len over het weer, winsten en wetmatigheden. Een gewone dinsdag in november. Een man van middelbare leeftijd kwam binnen. Een stamgast. Hij schoof langs de tap heen, haalde zijn pet van zijn hoofd en keek met een scheef oog naar het kakelende schrijversvolkje. „Wat is dat daar allemaol?", vroeg hij de mannen aan de tafel. „Och, dat zijn allemaal journalis ten. Het gemeentebestuur heeft ze uitgenodigd voor een borrelpartijken," luidde het antwoord. Hoofdschuddend trok de man een stoel vanonder de tafel. Terwijl hij zich om slachtig neerplantte mom pelde hij: „Het is ook alla- maol hetzelfde. In Sas steken ze een kaars op, in Hulst zeg gen ze een mis op uit dank baarheid en hier in Klooster geven ze een borrelparty voor een goede publiciteit." HET was nogal gezellig in Den Dullaert in Hulst. De ene bokaal trappist na de andere gleed dan ook ongemerkt door het keelgat. Maar ja, wat maakte het uit. Hij was toch met de bus. Hoe laat gingen die bussen ook weer richting West Zeeuwsch-Vlaanderen? Ai, de laatste was net weg. Dan moeder de vrouw maar bellen of ze hem even wilde komen ophalen. Maar waar hing die telefoon nou. Hij zag het allemaal niet zo helder meer. Na enige wankele rondjes door het gemeen schapscentrum ging hem een licht op. Bij het postkantoor, zo wist hij, was een telefoon cel. Maar ja, dat was hele maal naar de binnenstad lo pen. Met veel pijn en moeite wist hij het openbare praat ijzer te bereiken. Goed, en dan maar wachten tot de taxi eraan kwam. Hij zette zich zo goed en zo kwaad als het ging op een bankje neer en trok prompt de aandacht van een paar agenten in een surveil lancebusje. Die haalden de voet van het gaspedaal en re den langzaam, onderwijl aan dachtig kijkend, verder. Een tijdje later verscheen het po- litiebusje opnieuw ten tonele. „Nee, nee, niks aan de hand", brabbelde hij, „ik wacht op mijn vrouw". De agenten ke ken alsof ze er geen snars van geloofden, maar besloten dan toch hun weg te vervolgen. „Gelukkig kwam even later mijn vrouw eraan", vertelde de West-Zeeuwsvlaamse trappistliefhebber een paar dagen na het voorval weer fris van geest, „want als ze weer langs waren gekomen hadden ze me vast opgepakt voor landloperij". Dan zou het pas echt stof zijn geweest voor een Vlaamse volksver telling. BIJ DE start van de verkoop van kinderpostzegels in Terneuzen ontstond deze week enige hilariteit. Burge meester C. Ockeloen verkocht de eerste zegels aan een stel zeeverkenners (waarom eigenlijk niet andersom?) en liet het geld prompt in zijn jaszak glijden. Nu zou de Terneu- zense gemeentekas met heel veel goede wil onder de cate gorie goede doelen geschaard kunnen worden, maar dat had het comité kinderpostzegels toch eigenlijk niet in gedachten. De burgervader was uiteraard niet van plan met het geld naar buiten te lopen, maar voor alle zeker heid werd hij er toch even op gewezen. De burgervader ledigde meteen zijn zakken en telde, om aan mogelijk gerezen wantrouwen onverbiddelijk een einde te maken, de centjes omzichtig op tafel uit. - foto de stem/corj.de boer DE promotie-campagne van de gemeente Hontenisse werpt, als we burgemeester A. Kessen mogen geloven, zijn vruchten af. Tuinpremies worden uitgekeerd en de middenstand verstrekt aan da lopende band waardebonnen. Een originele aanpak, zo werd de campagne maanden geleden gekarakteriseerd, maar wat blijkt? De wer vingscampagne werd in 1982 al eens op soortgelijke wijze uitgevoerd in het verre Fries land. Daar lokte, zo valt te le zen in een artikel in een lan delijk dagblad van donderdag 17 november, een grote ge meente met veel kleine ker nen potentiële nieuwe inwo ners van een premie van 500. De actie had succes. Het in wonertal van die gemeente steeg boven de 50.000 inwo ners. Die gemeente zelf, Smallingerland dus, kon in 1983 rekenen op ruim 5 mil joen gulden meer inkomsten. De bedenker van de actie van destijds kwam de afgelo pen weken regelmatig in het nieuws, net zoals de voortva rende burgervader van Hon tenisse. De vraag is nu of Smallenbroek en Kessen ooit samen op stap zijn geweest? Burgemeester Kessen liet daarover deze week geen misverstanden bestaan. „Ik ken die man niet, ik heb hem van mijn leven nog niet ge zien, laat staan dat ik ermee uit ben geweest," klonk het stellig uit Kloosterzande. HEEL wat krantenlezers be schikken over een gezonde dosis humor. Dat blijkt uit de waardering van de weke lijkse Zeeland Rond-pagina, waarvoor oplettende lieden menigmaal ook tipjes aan dragen. Waarvoor vanaf deze plaats uiteraard dank. Een le zer uit Axel bleek deze week wel erg bij de pinken. Er zijn verschillende ma nieren om het abonnement op de krant te betalen. De ge makkelijkste wijze is het ver schuldigde bedrag telkens automatisch van bank of giro te laten afschrijven. De krant is van de administratieve rompslomp af en in ruil daar voor krijgt de lezer een kor ting op zijn abonnementsgeld. Wie daar wel oren naar heeft, vult eenvoudigweg een daar voor bestemd kaartje in. Onze al genoemde Axelse abonnee heeft wel erg opti mistische verwachtingen over de vrijgevigheid van de krant. Hij stuurde het be wuste kaarlje terug als volgt ingevuld: Naam bank: eiken; plaats bank: woonkamer. „Als trouwe abonnee zeg ik u reeds bij voorbaat hartelijk dank!" Naarmate gedeputeerde Barbé vermagert, legt hij minder ge wicht in de politieke schaal. Eerste rijkspolitie-award voor Zeeland: 'Een late erkenning'. Een anoniem statenlid. Daar heeft Zeeland geen gebrek aan. PSD: Proeven, Slikken, Doorspoelen. Oostburg kleedt EVA verder uit. Archeologen in Hulst 'denderen' door. Wie haalt in Hulst nou de kastanjes uit het vuur? Dow-weg gevaarlijk. Brock-en in Zeeuwse pop Stropers waren weer het haasje. Archeologische vondst in Hulst. Dat is toch geen kloostermop zeker? Rioolbelasting om de beerput te dempen? EEN keurig protest was het. De politie in Zeeuwsch-Vlaanderen liet zich niet verleiden tot wilde acties. Een paar blauwe zwaailichten, hier en daar een gillende sirene. En pamfletten. Dat was het dan. Op hun rondrit door Zeeuwsch- Vlaanderen vonden enkele agenten dat wellicht toch een beetje ka rig. Aan de actie, vonden zij, moest iets meer cachet gegeven worden. Dat ge beurde uiteindelijk in Sas van Gent waar de foto van koningin Beatrix als kap stok diende. Een konink lijk protest. foto wim kooyman EINDREDACTIE: Eugene Verstraeten en Rein van der Helm fotowim kooyman KLAWIETERKEN Zoomaar enees lagtij van tenden in't schuurken op nen baol: e klein ondsjen, eel maoger en eel schraol. 't Kwupselden mee zijn stjèrtsjen, t'aoi van die fell'oogskes in zijne kop. „Alla toe blijf tan maar liggen," zeej Kamiel, „ik ruim da mer- ren wel op." 't Is nie te zeggen oe'n aon'ankeluk bleestjen datta was. Binnen wupten ij in den boks bij Leentsjen, die kroop toen pas, en eur'n eesten stap, da te zien was echteluk de moeite wjèrd, maokte'z'n twint da's'r vast'ouwden aon Klawieterken zijn stjèrt. Klawieterken wier en stik van 'tuis'ouwen meetertijd en genenenen, zeker Leentsjen niet, wout'm nog kwijt. Leettie kleine meid eurzomaor te slaopen op de grond dan rolden Klawieterken zijn eigen d'r as 'n dijksken rond. Laoter brochtij eur naor't schoolken tot an't t'ekken; zelfzadd'm dan weer op zijn eentsjen naor uis vertrekken; daor lettij'm dan in'tzonneken bij den dam, wachten, to dazze tegen de middag weer uit't'school kwam. Leentsjen wier groter, Klawieterken oud en 'n beetsjen stijf. IJ lag veel in uis, maor enees wistij dan meej zijn eigen geen blijf, dan ritsienij de traot op en ij perbeerden lik as toen, oftij nog ard kost loop'n, springen, weer van alles doen. Op nen middag wastij d'r bij t'eten nie! Meej zijn allen en ze gezocht tot tegen allef drie. Leentsjen vont'm zelf, in de goskant, terug: Auto,'szijn voorzo'n oud beestjen ommerst vees te vlug! zaterdag 19 november ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk8: 10 u. ds. C.v.d. Ploeg. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. A.v. Rijswijk. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. A.v. Rijswijk. zondag 20 november HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg, 10 u. dienst te St- Kruis. Axel 10 u. ds. J. Maasland. Biervliet, 11 u. ds. Meeuse. Breskens, 9.30 u. dhr. J. Ende. Cadzand, dienst te Retranchement. Groede, 9.30 u. ds. Liagre. Hoek, 10 u. ds. W. van Meeuwen. Hontenisse, 9 u. ds. B. van der Wel. Hoofdplaat, geen dienst. Hulst, 10.30 u. ds. B. van der Wel. Nieuwvliet, 10 u. dhr. Van Es. Oostburg, 10 u. cand. A. Senf. Philippine, dienst te Sas van Gent. Retranchement, 11 u. ds. C. Balk. Sas van Gent, 9.30 u. ds. P. de Vries (H.A.). Schoondijke, 9.30 u. mevrouw A. Panhuys. St.-Anna ter Muiden, dienst te Sluis. St.-Kruis, 10 u. ds. H. Valk. Sluis, 9.30 u. ds. C. Balk. Sluiskil, 11 u. mevrouw A. Panhuys. Terneuzen, Grote Kerk: 10.30 u. ds. C. Hoogendoorn. Goede Herderkerk: 10 u. ds. M. van der Meer, 19 u. ds. C. Hoogendoorn. Opstandingskerk: 10 u. ds. C. deRooij. Waterlandkerkje, 11 u. dhr. Van de Bauwhede. IJzendijke, 9.30 u. ds. Meeuse. Zaamslag, 10 u. ds. R. de Jonge. Zuidzande, 10 u. dhr. Van Es. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 en 17 u. ds. E.v.d. Weide. Hoek: 10 en 15 u. ds. A. Verheul, Sleewijk. Terneuzen (Noordstraatkerk8: 9 u. ds. J. Jurjens. (Opstandingskerk): 10 u. ds. de Rooij (gez. dienst). Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. Aardenburg: 9.30 u. ds. M. Lorier. Breskens: 9.30 u. dienst. 17 u. ds. M. Lorier. Oostburg: 11 u. ds. M. Lorier. Schoondijke: 9.30 u. drs. L.v.'t Hart, Middelburg, 14.30 u. J.v.d. Hoek, Oostburg. GEREFORMEERDE KERKEN (vrijgemaakt) Axel: 10 en 15 u. ds. G. de Kimpe. Terneuzen: 10 en 15 u. ds. C. Mewe. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. A. Krui- zinga. CHRISTELIJKE MEERDE KERK GEREFOR- Zaamslag: 10 en 15 u. leesdienst EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (De Kandelaar): 10 u. dhr. Belis. Hulst (Den Dullaert): 19.30 u. dhr. Koster. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. dhr. T. Postma (HA). PINKSTERGEMEENTE Terneuzen (Nieuwstr.): 10.30 u. Broeder ter Velde. VRIJ EVANGELISCHE GE MEENTE Cadzand: 9 u. ds. C.v. Garderen. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. C.v. Garde ren. LEGER DES HEILS Terneuzen (Donze Visserstr.): 10 u. heiligingsdienst. 19 u. verbindings dienst. NIEUW APOSTOLISCHE KERK Terneuzen/Hoek (Molendijk 8, Hoek)zond. 9.30 u. dienst. Goes (Turfkade 1): Elke 2e en 4e zondag 9.30 u. dienst. Vlissingen (A. de Westerbaan 20, W- Souburg) - zond. 9.30 en 16 u. woensd. 20 u. dienst. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat. 19 u. zond. 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Molenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hans weert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-B a th.- H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat 19 u. zond. 9.30 u. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 17 u., zond. 9.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. llu. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 10.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zond. 10 u. Kerkcen trum De Hoeksteen, Rozenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerkcen trum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 u. Lieve Vrouwekerk, Singel: zat. 19 en zond. 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- le en 3e zat. 19.15 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAANDE REN Clinge - H. Hendricus. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopening. zat. 19 u. St Jansteen - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zat. 18.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 9.30 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat 18.30 u. zond. 9.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zat. 17 u. zond. 9.00 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 11.00 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 11.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 11.00 u. Sluiskil - St. An toni us. zat. 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zat 19 u.zond. llu. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Trini- teitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand, tm. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 u, Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onder staande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE REN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Past. G. Claessens, St. Jansteen, tel. 01140-12187 of Ziekenhuis Hulst, tel. 01140-12651. KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, West dorpe, Sas van Gent - Pastor E. Er- pelinck, Westdorpe, tel. 01158-1661. AL EERDER namen we hier een couplet op van het lied over de kermiskoers op Lamswaarde. We ontvingen het van mevrouw L. Heijens-van de Bergen. Dankzij E. van Waterschoot uit Lams waarde en J. Valckx uit Hulst denken we het nu compleet te heb ben. Het wordt gezongen op de wijze van: We gaan van de jaar niet naar Zwitersland, aldus Eduard. Jos weet te melden dat het is gemaakt door Leon Claessens, secretaris-penningmeester van het toenmalige feestscomité. Volledigheidhalve vermeldt hij nog dat renners ven weleer waren: Leon Strobbe, Bert baert en Ben Fran ken. DE KERMISKOERS VAN LAMSWAARDE Lamswaarde het dorpje waar iedereen naar smacht Als het kermis wordt, het baankoersj e wacht. Dan komen ze allen van ver om te zien Om kunnen de rijders te zien. Wat kunnen die lappen en duwen en trappen, Daar is toch geen houden meer aan. De mensen weerleggen, ze zuchten en zeggen: Wat trekken die jongens eraan. Refrein: Een kermis daar hoort een baankoers bij. Holië! Holio! Elkeen heeft de tijd om eens toe te zien Holië! Holio! Naar hen die daar gaan als een vliegmachien; 't Is werkelijk een lust om te zien. Wie gaat dat winnen dat is steeds de vraag; Keesje of Bert? Leon of zijn maat. Ze geven elkaar nog geen banddikte toe Zeg mensen waar moet dat nu toch naar toe? Tot eensklaps een vogel wegschiet als een kogel En aankomt als eerst' aan de lijn Het volk zal hem eren en complimenteren; De palm is voor hem! O, wat fijn! Refrein. Na afloop dan gaat men de kermis weer op, Om een biertje of pils, een koek of wat drop. Elkeen wordt bezocht en zo heeft ieder wat Maar zeker genoeglijke uren gehad. Daarna gaat men huistoe, vaka is men dan moe Maar 't is jammer, dit is weeral voorbij Mor niet....want met permissie, want de feestcommissie Zorgt weer voor een volgend festijn. Een veelgezongen lied bij volksfeesten, bruiloften en partijen en feesten waar het 'werkvolk' werd uitgenodigd was: Het lied van Julia of iets dergelijks. We hebben het nu over Aardenburg en omgeving. Julia was een vrouw die gezegend was me alles be halve met schoonheid. Wie kent dit lied? Theo Buysse uit Aarden burg is er naar op zoek en wij dus uiteraard ook. Met brokstukken zijn we ook al tevreden. U merkt aan het lied over de koers op Lamswaarde dat je door samenwerking iets compleet kunt krij gen. Daarom: op zoek naar Julia. Het adres: Van Vollenhoven- straat 4,4561JJ Hulst Pegam

de Stem | 1988 | | pagina 27