g PLAATSELIJK NIEUWS HET MUISJE EN HET STAARTJE Oostburg: geld voor ziekenomroep in streekziekenhuis COMMISSIE AARDENBURG PRAAT MEE OVER BEHOUD OF SLOOP ndaars traf en e rijden Herdenkingsfeest in somber perspectief Geduld Overwint nu ook op de planken Werkgevers willen imago bouw verbeteren DE STEM sóssrwa *r° "M'n DUIVENSPORT EN Spreekuren Zeeuws buro voor rechtshulp Thema-avond over Nicaragua Hoofdplaat Oostburg Sluis Kampioenschappen PV De Postduif PESTEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 AARDENBURG - Het col lege van Aardenburg wil graag van de raadsleden weten wat er met de voor malige luchtwachttoren in Eede moet gebeuren. DELBURG ijnvoorraad an minstens 10.000 weg ROZENOORD BESTAAT 75 JAAR int bezoekt oofdplaat Sassenaar naar nationale finale bloemschikken Toekomst Meer personeel OBK Hoofdplaat bestaat 90 jaar HULPPROJECT OOSTBURG AAN CONDEGA VAKBOND BLUFT STRUDEN TEGEN SLECHTE WERKOMSTANDIGHEDEN JE HAD'TKUNNEN LEZEN IN. OUDERENSOOS - De oude- rensoos houdt dinsdag 22 no vember kaart- en sjoel wed strijden. Belangstellenden zijn vanaf 14.00 uur welkom in het dorpshuis. BRIDGE - De Bridge Socië teit Oostburg hield de zesde wedstrijd voor promotie en degradatie. Uitslag groep A: 1. dames Brevet-Pieters, 2. dames Rosseel-Risseeuw, 3. dames Van Dun-Jonker. Groep B: 1. dames Van Dron- kelaar-Luteyn, 2. echtpaar Verbist, 3. dames Knuyt-Tan. TONEEL - Zaterdagavond voert de rederijkerskamer 'De Oranjebloem' een blijspel op in 't Zoute Vestje. Het is een blijspel in drie bedrijven en heet: 'Markus de Water man'. Omdat deze uitvoering weer door Sluizenaars opge voerd wordt verwacht men voor deze avond een grote be langstelling. Na de toneel voorstelling is er gelegenheid tot dansen. Van onze duivensportmedewerker HEIKANT - Het generaal kampioenschap bij de post duivenvereniging De Post duif te Heikant is dit seizoen gewonnen door L. Herwegh. Dit na een spannende strijd met Th. de Block en Ch. de Beule en zoon. Voor dit aangewezen kam pioenschap telden 24 wed vluchten mee. Jeugdkam pioen werd Luc. Segers. De eindstanden in de verschil lende categorieën zijn als volgt: Generaal: 1. L. Herwegh 10302 punten, 2. Th. de Block 10291, 3. Ch. de Beule en zoon 10283,4. D.O. Nice 10223, 5. gebroeders Van Houte 10150 punten. Asduifkampioenschap oude dui ven: 1. Jos Gijsel, 2. D.O. Nice, 3. Jos Gijsel. Idem jaarlingen: 1. Ch. de Beule en zoon, 2. Th. de Block, 3. ge broeders Van Houte. Idem jonge duiven: 1. Ch. de Beule en zoon, 2. Cl. Thuij, 3. L. Herwegh. Liefhebbers kampioenschappen eerste afgegeven duif: 1. Jos Gij sel, 2. Cam. de Beule, 3. L. Her wegh. Idem eerste afgegeven jaarling duif: 1. Ch. de Beule en zoon, 2. Ch, de Bruin, 3. L. Herwegh. Fondkampioenschap eerste en tweede afgegeven duif: 1. P. van de Bergen, 2. Ch. de Beule en zoon, 3. gebroeders Van Houte. Idem midfond; 1. Ch. de Beule en zoon, 2. Th. de Block, 3. gebroe ders Van Houte. Najaarskampioenschap oude duiven: 1. Th. de Block, 2. A. van Iteghem, 3. P. van de Bergen. Idem jonge duiven: 1. F. van Hoye, 2. Th. de Block, 3. G. Smet. Koningsschap: 1. Ch. de Beule en zoon, 2. L. Herwegh, 3. Jos Gijsel. Koningin: 1. mevrouw Van Hoye, 2. mevrouw Thuij, 3. mevrouw De Bruin. Uitslag zesdaagse oude duiven: 1. D. Nice/gebroeders Van Houte/ Ch. de Beule en zoon. 2. G, Smet/ Cam. de Beule/Ch. de Block. Idem jonge duiven: 1. A. de Vliegher/Cl. Thuij/Ch. de Bruin, 2. F. van Hoye/Ch. de Beule en zoon/W. Kuipers. erk en W. Prenen, t Terneuzen, zijn al'twfo iar lid van dit korps. it feit kregen zij vrije ond de vrijwilligersmed die hen werd ~r wethouder Gosselaar kl. 10,58. Selderij bos U, 1 0,10-0,11. Knolselder ad st., 190 st: kl. 2 08 0,25-01 1. Knolselderij zonder bl»H kg: kl. 2 0,16. Late aart en, 950 kg: kl. 2 80 0,16-0 >7 7, KR 0,87-1,08, Ml 0,10-o' s ISTERDAM, 18 nove,Z rdappelterrruj nmarkt: tje 50mm, oogst 1988, wer contracten verhandeld v vering april bij een prik ,00 tot ƒ26,70 per 100 k», ntracten levering mei ,80. De stemming was pr Van onze verslaggever Het Zeeuws buro voor rechtshulp is gevestigd in Middel burg. Twee keer per week houdt het buro in het gebouw aan de Vlasmarkt 28 spreekuur. Maandag van 13.30 uur tot 15.30 uur, donderdag van 17.00 uur tot 19.00 uur. Juridische medewerkers trekken zes keer per week de pro vincie ia De spreekuren die buiten Middelburg gehouden worden zijn ais volgt over de verschillende regio's ver deeld: Goes: maandag van 9.30 uur-11.30 uur, F. den Hollan derlaan 25. Vlissingen: dinsdag van 9.30 uur-11.30 uur, Badhuisstraat 104. Zierikzee: dinsdag: 14.15 uur- 16.15 uur, Poststraat 37. Hulst: donderdag van 10.30 uur-12.30 uur, Sportlaan 16. Oostburg: donderdag van 13.30 uur-15.30 uur, Nieuwstraat 7. Terneuzen: vrij dag van 10.30 uur-12.30 uur, Axelsestraat 2. Lot wachttoren Eede onzeker Van onze verslaggever B en w hopen er op dat de com missie algemeen bestuurlijke za ken op dinsdag 22 november wat meer duidelijkheid kan geven over de toekomst van het beton nen gevaarte: behouden of slo pen. Begin dit jaar maakte de Dienst der Domeinen bekend af te willen van de wachttoren in Eede. Het college van Aardenburg was geïnteresseerd in de wachttoren en stuurde een berichtje naar de Dienst. De Dienst der Domeinen stelde voor om de toren vanaf 1 juli 1988 over te dragen aan de gemeente Aardenburg. De gemeente zag in eerste instantie de wachtpost wel zitten. Volgens b en w van Aardenburg zijn er slechts twee van deze uitkijk posten in Zeeuwsch-Vlaanderen, te weten in Eede en in Kloosterzande. Het college vergeet daarbij wel dat er in Koewacht en Nieuw-Namen nog van dergelijke torens staan. Toch neemt dat voor B en W niet weg, dat de toren van meer dan vijf tien meter hoog een opmerkelijk bouwwerk in de gemeente Aarden burg is. Ook de heemkundige kring vindt dat het inderdaad de moeite waard is het markante gevaarte voor het nage slacht te behouden. Vanaf de toren is er een mooi uitzicht over Eede en om geving. De uitkijkpost is verder goed af te sluiten en kan mogelij k in de toe komst een functie krijgen als beziens waardigheid in Eede, een lokkertje voor de toeristen. Maar de afdeling gemeentewerken heeft onlangs een kijkje genomen bij de toren en is met sombere berichten teruggekomen. De wandtegels aan de onderkant van de toren zitten los. Verder zijn de metaalconstructies door roest aange tast. De houten trap vertoont diverse gebreken en het voegwerk zit bijna overal los. Kortom: het gebouw is zwaar verwaarloosd. Daar komt nog voor het college bij dat tijdens een inspraakavond in Eede, geen enkele Eedenaar iets voor behoud van de toren voelt. Raadslid H. van Rie (D66) heeft al eerder laten weten dat de toren be houden moet blijven. Vandaar dat het college momenteel in een tweestrijd is verwikkeld en aan de commissieleden vraagt om een oplossing. De commissie ABZ vergadert 22 no vember om 19.30 uur in het gemeente huis in Aardenburg. rkeerszondaar', noem e 30-jarige Goesenaar ~r de Middelburgse po n een groot aantal vc t niet de eerste keer dat trapt was op het rijdeni n te hoog alcoholpromilli tmaal gebeurde dat in V gen en toonde de bloedpn n promillage aan van 2 aarvoor de Belg veroordc erd tot een gevangenisst n twee weken plus een ji et rijden. 5TEREN - Uit een g ge annex tuinkamer V' Van onze verslaggever n huis in de Rode Schou Halsteren zijn 500 fless tbare wijn en een voo ad diepgevforen vil eggehaald. daders moeten geruime tjj| zig zijn geweest om de wij rraad, die volgens een voo chtige schatting minste, .000 gulden waard was, rvoeren. OOFDPLAAT - Sint-Ni laas bezoekt zondag toekomst zijn we net op tijd", stelde voorzitter C. van Rooy van de Landelijke Stichting Bejaardenoorden (LSB) vast. De oud-burgemeester van Hontenisse doelde daarbij op het samengaan van de vier lan- delijke verenigingen -katho liek, protestants, humanistisch en algemeen- in die LSB en vember Hoofdplaa lvees °P dat bejaardenoor- naf 14 00 uur worden all den ln de toekomst samen sterk 14 UU uur moeten staan. „Want dan komt P het geld niet meer van de pro vincie, maar van verzeke raars".. Over die ontwikkeling had aan de Zuidlange eerder ook gedeputeerde W. Don zijn licht laten schijnen. Hij vreest dat er in de toekomst grote kwaliteitsverschillen zul len ontstaan door de koppeling van de basisverzekering aan verzorgingstehuizen, zoals de commissie-Dekker voorstelt. „Hoe lager de verzekeringspre mie, hoe minder geoutilleerd de nderen van ijkplaat, Sasput en Nuni er Eén uitgenodigd om d -heilig-man te verwei men eg. de rondgang door het dor] men met de plaatselijke im ekvereniging Oefening Baai unst, zal de Sint de kindere ipreken vanaf het dorsj ein In het dorpshuis geven owns Flip en Flap een voo: lling voor de jeugd. Vrijcto december wordt de plaatse jke basisschool bezocht doe lint-Nicolaas. SAS VAN GENT - De Sassenaar M. Torbijn is doorgedrongen tot de finale van de Neder landse Kampioen schappen Bloemschik ken voor professionals, die op 18 maart in het congresgebouw in Den Haag worden gehou den. Torbijn plaatste zich deze week in Breda als enige Zeeuw voor de finale. Daar werden de districts voorrondes gespeeld. Torbijn moest in Breda verschillende bloemstuk ken schikken, waaronder een zogenaamde lineaire schaal, een rouwarrange- ment in kruisvorm, een handgebonden boeket, verrassingsopdracht en een vrij arrangement rond het thema sport Voor elk onderdeel kreeg hij dertig minuten de tijd, hei met uitzondering van boeket waar hij tien nu- nuten langer over mort" doen. De Sassenaar slaagde, door een goede prestatie bij de eerste opdracht erin beslag te leëSe??5 een tweede plaats. Doen voor een plaatsje in de nalepoule. SLUIS - Op de herdenking van het 75-jarig bestaan van verzorgingstehuis Rozenoord vielen gisteren sombere ge luiden te beluisteren. De bijeenkomst in het Sluise ge meentehuis werd overschaduwd door het in de zorgsec tor inmiddels beruchte plan-Dekker. „Gezien de dreigingen in de ouderenzorg dat de provincie van de rijksoverheid heeft ge vraagd vooral moet worden ge bruikt om meer personeel in dienst te nemen. Ook vindt) hij dat onderhoudskosten voor'de volle honderd procent vergoed moeten worden. „Maar", voegde hij er aan toe, „voor elk ander soort investering zullen wel erg sterke argumenten op tafel moeten worden gelegd". Gelijktijdig met het 75-jarig bestaan van Rozenoord werd ook het 75-jarig jubileum ge vierd van de Vereniging Pro testants Tehuis. Die vereniging bestuurt naast Rozenoord ook Terschelde in Breskens en Ter- walle in Biervliet. Voorzitter "J. Bliek vertelde een en ander over het ontstaan van de vereniging en van de te huizen. Maar ook hij richtte zijn blik op de toekomst en met name op het provinciaal sprei dingsplan. „De tijd van de ver zorgingsstaat is al lang voorbij. Ook wij zullen niet kunnen ontkomen aan beperking van de capaciteit". Don stelde daar tegenover dat de tehuizen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen 'nog ruim in hun jasje' zitten, maar zei bereid te zijn om met de besturen om de tafel te gaan zitten en te praten over de toe komst. Don. Hij zei zich enigszins gerustge steld te voelen door 'geluiden vanuit Den Haag', dat het deel uit het plan-Dekker dat de ouderenzorg aangaat later dan gepland wordt uitgevoerd. Wat de nabije toekomst betreft zei Don dat het extra geld voor Van onze verslaggever HOOFDPLAAT - De muziekvereniging Oefening Baart Kunst (OBK) uit Hoofdplaat viert op zaterdag 26 november het negentigjarig bestaan. In het club- en oefenlokaal van OBK, café De Vriendschap in Hoofdplaat, wordt vanaf 19.00 tot en met 21.00 uur een grote receptie gegeven. OBK heeft voor die gelegenheid alle muziekvrienden van alle korpsen en alle andere belangstellenden uitgenodigd. Een momentopname van de repetitie van een scène uit 'Papa strijkt de vlag'. IJZENDIJKE - Muziekvereniging Geduld Overwint uit IJzendijke houdt vandaag een uitvoerings avond. Liefhebbers van muziek en toneel komen vanavond, om 20.00 uur wordt er begonnen, ruimschoots aan hun trekken. Na de opening van de voorzitter speelt de muziekvereniging onder leiding van G. Clauws acht werken. Na de pauze voert Geduld Overwint het toneelstuk 'Papa strijkt de vlag' op. Een klucht in twee be drijven, geschreven door Henri Lemor. Het stuk wordt voor het voetlicht ge bracht door Camiel Scherbeijn, Lies de Pooter-De Jager, Erna Wolfert-Aerssens, Netty de MaUlie-Datthijn, André de Houck, Rinus Scherbeijn en Henk Corijn. De regie is in handen van Herman Baillie. Souffleur is Johan Steenkiste, grimeur Edie de Smit. De technische leiding is in handen van Dick de Pooter. OOSTBURG - Het college van Oostburg wil het nieuwe - foto wim kooijmam streekziekenhuis De Honte in Terneuzen een gift van 3.640 gulden geven. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het Nicaragua Komitee houdt op woensdag 23 november in Den Hoekzak in Oostburg een thema avond over het project Oostburg - Condega. Condega is een gemeente in Nicaragua die voor een periode van twee jaar hulp ontvangt van Oostburg. De West Zeeuws-Vlaamse gemeente geeft geld voor een aantal projecten in Condega. De thema-avond begint om 20.00 uur met een inleiding van de groep Vrouwen voor Vrede, afdeling West Zeeuws-Vlaanderen. Deze groep doet ook aan het project mee. Daarna laten Marion Kindt, Hetty Harmsen en Willem Sleijster dia's zien van de Nicaragua-reis die ze de afgelopen zomer maak ten. Inmiddels is één van de drie projecten afgerond. De vracht auto die gekocht is in Panama rijdt nu rond in de gemeente Con dega. In de pauze wordt door Wereldwinkel Schoondijke Nicaragua- koffie geschonken. Tijdens deze avond staat er een Condega in formatie-stand van het Komitee. Verder kunnen de mensen een fototentoonstelling bezichtigen over deze stad in het noorden van Nicaragua. Dat geld moet gebruikt worden voor de aanschaf van appara tuur voor de Ziekenomroep Radio De Honte. De acht gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben op 26 oktober in principe beslo ten de nieuwe ziekenomroep fi nancieel te ondersteunen. Op dinsdag 29 november komt de commissie Welzijn in het gemeentehuis bijeen om over de eenmalige gift te pra ten. De benodigde apparatuur voor omroep De Honte kost in totaal twintigduizend gulden. Dat komt neer op een bedrag van twintig cent per inwoner. De Oostburgers moeten dus een bijdrage leveren van 3.640 gul den. Het college gaat er van uit dat er verder geen financiële verplichtingen voortvloeien uit deze bijdrage. De omroep moet in staat zijn eigen inkomsten binnen te slepen om de exploi tatielasten te dekken. De nieuwe omroep De Honte is een samenvoeging van de ziekenomroepen van de zieken huizen in Sluiskil en Terneu zen. Een ander punt waar de wel zijnscommissie met het college overleg over gaat plegen, is het programma basiseducatie Zeeuwsch-Vlaanderen voor het jaar 1989. De commissieverga dering in de burgerzaal begint om 19.30 uur. ROOSENDAAL - „Ik zou mijn kinderen nu best weer kunnen aanraden om voor de bouw te kiezen. Dat zou ik een paar jaar terug niet zo makkelijk hebben ge zegd". Louis Smulders (53) is districts bestuurder van de Bouw- en Houtbond FNV. Vanuit Roosendaal bestrijden Smul ders en zijn collega's in Zeeland en West-Brabant slechte ar beidsomstandigheden op bouwplaatsen. Sinds kort, zo blijkt uit zijn verhaal, willen ook de bonafide aannemers met de bond proberen om van de bouw voor werknemers een aantrekkelijkere sector maken. In de CAO '87 is het gelukt om afspraken te maken om de arbeidsomstandigheden te ver beteren. Er staat in dat dat het verboden is om te werken met cementzakken van 25 kilo of zwaarder. „Dat was een eerste stap", zegt Smulders. „We willen nu dat stoepranden en dat soort zware dingen vanaf 18 kilo voortaan mechanisch worden behandeld". Het doel is duidelijk. De bouw staat niet bekend als een bijzonder gezonde bedrijfstak. Velen halen de VUT niet maar eindigen ver voortijdig in de WAO. Rugklachten staan bo venaan de lijst van de meest- voorkomende klachten. Dat is voor de werknemer geen pret tig vooruitzicht, maar ook voor de werkgever een slechte zaak, vindt Smulders. „Wij willen dat met stren gere maatregelen de slijtage van de mensen afneemt. Er zijn natuurlijk altijd beroepen in de bouw die zwaarder zijn dan andere. Straatmaker blijft al tijd heel zwaar en ook beroepen waarbij je veel boven je macht moet werken". „De werkgevers willen nu ook graag het imago van de bouw verbeteren. Maar, zo zeg gen wij, dat kun je niet doen door er een keertje met de poetsdoek over heen te gaan om de bouw te laten glimmen. Neen, je moet dan de zaken bij de bron aanpakken. Ik heb goede hoop dat de werkgevers dat ook willen". Immers: het is ook in het economisch belang van de aannemers dat ervaren vaklui behouden blijven. En: „De ziektewet kost ook heel wat". De Bouw- en Houtbond FNV heeft bij controle-acties die dit jaar op bouwplaatsen is gehou den de indruk gekregen dat de meeste werkgevers zich goed aan de nieuwe afspraken hou den. Daar waar dat niet ge beurde, was er vaak sprake van onwetendheid. Slechts een kleine groep, voornamelijk kleine onderaannemers, hield zich bewust niet aan de afspra ken. Een verbeterd imago moet de belangstelling van jongeren voor de bouw doen toenemea „De toeloop tot de bouw is toch minder dan we verwacht had den èn dan nodig is. Er zijn in Brabant prognoses gemaakt. Voor 1988 waren in deze pro vincie 630 leerlingen nodig. Het werden er slechts 438 ofwel een tekort van 192. Volgend jaar is er een behoefte van 800 leerlin gen. De uitstroom van de LTS'en ligt te laag en dat baart ons grote zorgen". Louis Smulders, zelf ex- schilder, kan de ontwikkeling wel verklaren. „Vroeger ging het werken in de bouw over van vader op zoon. Maar daar Louis Smulders: .ik zou er niet aan moeten denken de hele dag op een vierkante meter in de fabriek te moe ten werken - foto de stem/ben steffen kwam met de recessie van zes jaar terug de klad in. De kinde ren zagen hun vader jaren lang zonder werk thuis zitten. Die dachten dus: ik kijk wel drie keer uit voordat ik in de bouw ga". Daarom, zegt Smulders, pro beren alle partijen in de bouw samen betrouwbare voorspel lingen over het aantal toekom stig benodigde werknemers te maken. De toestroom kan zo worden aangepast aan de wer kelijke behoefte. „Ik moet niet meer denken aan de tijd van minister Bogaers van volks huisvesting, toen iedereen die een hamer vast kon houden bouwvakker werd. Er moet worden opgeleid naar behoef te". Die opleidingen zijn er overi gens niet alleen voor jongelui, maar ook voor volwassenen die zich willen laten om- en bij scholen. Het Centrum voor Vakonderwijs Volwassenen doet daarbij belangrijk werk voor langdurig werklozen. „Zo kun je ook daadwerkelijk wat aan de werkloosheid doen", zegt Smulders. „Door het op richten van arbeidspools die de werknemers uitlenen, kun je mensen die zich laten omscho len werk garanderen". Met de de betaling is het in de bouw op dit moment rede lijk gesteld, vindt Louis Smul ders. „Het grote probleem is echter dat zolang er redelijk werk is, de betaling ook rede lijk is. Maar zodra het in de be drijfstak minder gaat, gaan de lonen ook omlaag. In de bouw wordt een combinatie van ga rantieloon en prestatieloon be taald. Wij vinden dat het ga rantieloon omhoog moet". Wat ook moet verbeteren, zo vindt de FNV-bestuurder, is het bestrijden van de seizoens- en frictiewerkloosheid. „De re gering moet de stuwende kracht zijn achter de bouw, door te zorgen dat er steeds projecten zijn. De overheid ont trekt zich volgens mij een beetje aan die taak". De bouw, vindt Louis Smul ders, wordt weer een bedrijfs tak die je je kinderen kunt aanraden. „Binnen een paar jaar zullen de arbeidsomstan digheden sterk zijn verbeterd. Een groot voordeel van de bouw is dat je redelijk vrij bent. Ik zou er niet aan hebben moeten denken om de hele dag op een vierkante meter in de fabriek te moeten werken". Alle kranten staan dagelijks boordevol nieuws. Nationaal en internationaal. Maar, en dat is het grote verschil, in uw Regionale Uagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen z'jn vopr uw eigen stad, streek of plaats. DE WANTVOOB JE BGEN STUK WN NEDtMAND/J Want nieuws maakt weer méér nieuws. En dat kan wel eens belangrijker zijn: het raakt u immers persoonlijk. U hoeft alleen maar even te bellen en ook dat nieuws komt dagelijks bij u in de bus.

de Stem | 1988 | | pagina 23