'Leuk om een keertje VIP te zijn' HET MU GESCHEIDEN INZAMELEN VAN AFVAL IN TERNEUZEN SUCCES Golf van vrije sector-bouw in Terneuzen V erkeers-zondaars krijgen celstraf en verbod om te rijde COMMISSIE Spreekuren buro voor re Herdenkin somber pei TERNEUZENSE JONGEREN NAMEN DEEL AAN JONGERENWEEK IN PARIJS PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN Sasse raad bespreekt begroting Zuid-Chemie huldigt medewerkers DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 TERNEUZEN - De Terneuzenaren maken massaal gebruik van de chemo-kar in de ge meente. De hoeveelheid klein chemisch afval die de burgers aanbie den, vertoont de laatste maanden een steeds stijgende lijn. Ceremonie MAKELAARS VREZEN INZAKKEN MARKT VOOR DUURDERE WONINGEN Water Florida Prijsdaling Terneuzen 7 POLITIERECHTER MDDELBl® Wiji |n voorraad van minstens 10.000 weg Sint bezoekt Hoofdplaat Sassenaar naar nationale finale bloemschikken DB STEM VAN ZEEI AARDENBURG - Het c lege van Aardenburg t graag van de raadsled weten wat er met de voc malige luchtwachttoren Eede moet gebeuren. ROZENOORD BEST Meer personeel T16 Chemo-kar breekt records Van onze verslaggever De afgelopen maand wer den alle records verbrokea Die maand leverden dik 620 mensen 4850 kilogram klein chemisch afval in. Het aantal aanbieders was in oktober meer dan het dubbele van het aantal in april 1988. Toen kwamen er 310 mensen klein chemisch afval aanbie den. Ook het totaal aantal kilo grammen steekt bij de laatste inzameling goed af tegen die van april 1988. Toen werd er 1690 kilogram ingeleverd en nu 4850 kilogram. Het overzicht van de vier in- zamelacties in Groot-Terneu- zen is: september 1987:1825 ki logram van 210 personen, ja nuari 1988: 2284 kilogram van 356 personen, april 1988: 1690 kilogram van 310 personen, ok tober 1988: 4850 kilogram van 624 personen. De reden van de record-op brengst in oktober moet ge zocht worden in het feit dat steeds meer mensen op de hoogte raken van de mogelijk heden klein chemisch afval in te leveren bij de chemo-kar (mede ook door de vele publici teit daar omheen), terwijl an derzijds ook steeds meer men sen het grote belang gaan in zien van het apart houden van klein chemisch afval. De wijk Serlipens nam 'de koppositie' in wat betreft het aantal aanbieders. Het waren er 112 (in april slechts 49) die in totaal 690 kilogram inleverden. Verder werden geteld: in de Sloelaan 92 aanbieders met 640 kilogram, de Zuidpolder 84 met 920 kilogram, Sluiskil 60 met 370 kilogram, Hoek 59 met 580 kilogram, Oude Vaart 50 met 480 kilogram, Zaamslag 49 met 580 kilogram, Schuttershof 46 met 420 kilogram, Biervliet 44 met 270 kilogram en de Markt te Terneuzen 28 met 160 kilo gram. TERNEUZEN - Een erva ring rijker en wat Franse francs armer zijn de drie Terneuzense scholieren, die op uitnodiging van de Franse regering de Euro pese jongerenweek moch ten bijwonen, teruggeko men uit de lichtstad. Stefan Baecke, Maarten Bouvy en Sandra van de Velde konden deze week hun dagelijkse gang naar school weer maken. Tussen de lessen door blikten de jongeren te rug op hun Parijse escapade. „We hebben een heel pro gramma moeten afwerken, waarbij nogal eens wat spee ches aangehoord moesten worden. Dat was een beetje vervelend, maar over het al gemeen was het een enorme ervaring om zo'n grootse ma nifestatie mee te maken," ver telt Sandra. Direct na aankomst in Pa rijs maakten de Terneuzense scholieren kennis met de jon geren uit andere Europse lan den. „Het was eventjes wen nen, maar de sfeer was erg goed. We legden dan ook al tijdens de rondvaart, de avond na aankomst, vele con tacten," aldus Maarten. De Franse regering had voor een eivol programma ge zorgd. Bezoekjes aan musea, het centre Pompidou, het Pa leis van Versailles, een ont vangst op het Parijse stadhuis -Chirac was er niét die had het te druk'- bezoekjes aan Franse gezinnen en tentoon stellingen. Hoogtepunt van de reis vormde het bijzetten van de stoffelijke resten van de eer ste Europeaan Jean Monnet in het Panthéon op 9 november. „Daarvoor moesten we nogal wat oefenen. De ceremonie vergde veel tijd en aandacht. Een keer moesten we tot twee Stefan Baecke, Maarten Bouvy en Sandra van de Velde namen deel aan de internationale jongerenweek in Parijs. 'De reis was een ervarin g om nooit te vergeten'. foto de stem cor j. de boer uur 's nachts repeteren voor de parade. Al staande moes ten we een bijna twee uur du rende toespraak van presi dent Mitterand aanhoren. Dat viel echt niet mee. Maar ja, aan de andere kant was het bijzonder leuk om een keertje als een echte VIP (very im portant person) behandeld te worden. Met de pasjes die we gekregen hadden konden we komen en gaan waar anderen hun neus niet mochten verto nen," aldus Maarten. Volgens Sandra was de reis, ondanks het drukbezette pro gramma, een verademing. „We werden letterlijk in de watten gelegd. Zelfs de pro gramma-onderdelen waar we weinig zin in hadden, zoals een discussiebijeenkomst met andere jongeren over de Europese eenwording, bleek prima geregeld te zijn en eigenlijk heel leuk. De reis was gewoon een ervaring om nooit te vergeten," aldus Sandra. De Europese Jongerenweek vergeten is men dan ook niet van plan. Nu al bereiden de Nederlandse jongeren, onge veer 25 in getal, die de reis mochten meemaken een ré- unie voor. Door Conny van Gremberghe DE LAATSTE maanden heerst er in Terneuzen een ware bouwwoede. Aannemers en project-ontwikkelaars bele ven hoogtijdagen. In de landelijke dagbladen worden dure reclamecampagnes gevoerd. Het Bouwfonds van Nederlandse Gemeenten maakt in zijn eentje meer pro motie voor de Scheldestad, dan Terneuzen zelf in jaren heeft gedaan. De bouwexpositie van BNG in het Terneu zense hotel L'Escaut, waar het ambitieuze Stuvesande- project gepresenteerd werd, trok dik achthonderd bezoe kers. De westenwind van veranderingen waait aan de Westerschelde, maar in sommige huizen en kantoren wordt met een zekere vrees de toekomst afgewacht. Ma kelaars en politici verwachten dat de bouwgolf in de vrije sector binnen afzienbare tijd zal leiden tot een ver regaande leegstand. niet bij de woningbouwvereni ging aan voor een flatje. Dat is zo goed als zeker, het gaat per slot van rekening om een heel andere doelgroep. Ik voorzie dat de bouw van de dure ap partementen een hele ver schuiving op de koopmarkt zal veroorzaken. Jarenlang is er in Terneuzen in feite een gebrek geweest aan gewone woningen in de vrije sector. De wat duur dere twee-onder-een kappen en vrijstaande woningen. Op grond van de onderzoeken van de project-ontwikkelaars gaan we ervan uit dat een deel van die woningbezitters door schui ven zal naar de flats aan de Schelde.- Hun woningen komen dan vrij, waardoor er in Ter neuzen een breder aanbod aan bestaande woningen komt. Dat is een positief effect," redeneert Gosselaar. DE VAART waarmee in Ter neuzen de nieuwbouwwonin gen de grond uitgestampt wor den, staat in schril contrast met het verloop van de bevolking. Sinds 1981 loopt het aantal Ter neuzense ingezetenen lang zaam af. Vorig jaar keerden bijna 250 mensen Terneuzen de rug toe, veelal jonge gezinnen. De Terneuzense woning bouwvereniging verkeert in een bepaald niet florissante fi nanciële positie en hikt al jaren tegen een toenemende leeg stand van met name flat-ap partementen aan. De WD- wethouder W. Gosselaar van openbare werken gelooft ech ter niet dat de huidige bouw golf zijn weerslag zal hebben op de woningbezetting bij de Terneuzense woningbouwver eniging. „De mensen die in die dure appartementen aan de Wester schelde willen wonen kloppen Wie echter een flatje in Stu- vesande of de Ostrea hebben wil, zal behoorlijk diep in de beurs moeten tasten. De prijzen van de appartementen begin nen bij 215.000 gulden en lopen door tot tegen de vier ton. Gos selaar ziet zich zelf nog geen intrek nemen in een van de complexen. „Maar," stelt hij, „cijfers van de BNG hebben toch uitgewezen dat er behoor lijk belangstelling voor de ap partementen bestaat. Vijftig procent van de potentiële ko pers woont nu buiten de ge meentegrenzen en wanneer die daadwerkelijk hierheen komen is dat geen slechte ontwikke ling." Terneuzen a la Cnocke- Le Zoute ziet Gosselaar nog niet zitten. „Nee, kijk, Terneuzen heeft in het verleden een echte band gehad met het water. Het innovatie-project voor de Scheldeboulevard, dat onlangs gepresenteerd werd en waar de raad zich - met gematigd opti misme - achter schaarde, heeft als doel die relatie met het wa ter weer te herstellen. „Een be tere binding met het water dan nu het geval is, is eigenlijk noodzakelijk," vervolgt de wet houder. De vrees die bij sommige plaatselijke politici, waaronder A. van Himme (Links Perspec tief Terneuzen) en enkele PvdA'ers, leeft dat de het Ter neuzense waterfront straks het territorium wordt van rente nierende Belgen en andere ka pitaalkrachtigen is volgens Gosselaar ongegrond. „Natuur lijk, zo'n duur appartement aan de Westerschelde wordt door velen als een soort belegging gezien. Ik denk dan echter aan mensen uit de regio, die een ap partement nu kopen met de be doeling er later zelf in te gaan wonen. Ik geloof niet dat we straks een toeloop krijgen van Belgen die er enkele tientallen opkopen, om ze vervolgens leeg te laten staan." Gosselaar verwacht dat met name ouderen voor de prijzige appartementen in de markt zijn. „We zijn zelf bezig met een onderzoek naar de woonbe hoefte onder ouderen. We mo gen niet vergeten dat de ver grijzing ook in deze stad enorm toeslaat. De filosofie die mo menteel opgang maakt is dat er straks een groter tekort aan plaatsen in bejaarden- en ver pleegtehuis zal optreden, daar naast mag echter niet vergeten worden dat de vraag naar wo ningen voor ouderen zal blij ven toenemen, omdat steeds meer ouderen langer thuis wil len blijven wonen." Het ministerie van VROM bevestigde deze week de uitla tingen van de Terneuzense wethouder. Recente onder zoekstij fers wijzen uit dat 95 procent van ouderen tot 70 jaar over een eigen woonruimte be schikt. Van de 75-plussers woont nog 71 procent zelfstan dig. Dat ouderen echter zouden zoeken naar eigen dure woon ruimte, iets waar Gosselaar vanuit gaat, wordt door het mi nisterie afgedaan als een ver zinsel. Ouderen blijken voorname lijk huurwoningen te bewonen. Wel daalde sinds 1981 de vraag naar huurwoningen enigszins. Als de gewenste verhuizin gen worden gerealiseerd zullen 87 procent van de oudere door stromers een huurwoning be trekken. Het merendeel komt terecht in de duurdere huur woningen, maar niettemin zoekt 36 procent van de oude- Een maqette van het ambitieuze Stuvesandeproject in Terneuzen. foto de stem cor j. de boer ren een woning met een huur van 350 gulden of minder. Bij het streven van de Zeeuwse gemeente en provin ciebestuurders om de zuid west-hoek van ons land te lan ceren als het Florida van Ne derland kan dan ook de nodige vraagtekens gezet worden. De groei van Terneuzen als centrum-gemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen begon eigenlijk pas na de Tweede we reldoorlog. In de periode voor de economische recessie -begin tachtiger jaren- werden er in de stad 1200 woningen in vier jaar tijd gebouwd. Daarna was het enkele jaren vrij stil aan het bouwfront. De afgelopen jaren wordt er in Terneuzen weer fors geheid en gemetseld. „We zitten de laatste jaren rond de 200 woningen per jaar. Dan spreek ik over de vrije sec tor en premiebouw. De sociale woningbouw, dat is een ander hoofdstuk. Dat het tempo op het ogenblik erg hoog ligt, komt gewoon doordat er vraag is naar woningen. Het plan de Oesterputten (in de volksmond inmiddels bekend als de stank- putten in verband met een bij het bungalowparkje gelegen boezem van het waterschap) is praktisch volgebouwd, de laat ste hand wordt gelegd aan het bouwplan Nassaustraat, in de Oude Vaart is nog wat ruimte en verder wordt er, naast de bouw van Ostrea en Stuvesan- de, druk gebouwd in het plan Sint-Anna," aldus Gosselaar. De bouwwoede wordt door tal van makelaren in het Ter neuzense met lede ogen aange keken. Volgens velen vormen de nieuwe dure flats aan de Westerschelde (er wordt voor zichtig begonnen met 100 Stu- vesande-appartementen en 48 Ostrea-flats) een nieuwe belas ting voor de duurdere woning markt. Verwacht wordt dat de bouwgolf uiteindelijk leiden zal tot scherpe prijsdalingen. Gosselaar blijft echter, evenals zijn collega-bestuurders, 'ge matigd optimistisch'. HULDIGING - Tijdens een feestelijke bijeenkomst in restaurant De Kraag zijn twee leden van de bedrijfs brandweer van Philips Ter neuzen gehuldigd. A. de Klerk en W. Prenen, t, uit Terneuzen, zijn al t» jaar lid van dit ko dit feit kregen zij avond de vrijwilligersrri le, die hen werd opge door wethouder Gossela; KAPELLE, 17 november - Krul andijvie, 30 kg: kl. 2 A 0,50-0,51. Andijvie natuur, 50 kg: kl. 2 A 1,19. Bloemkool natuur, 350 st.: kl. 2 06 1,10-1,80, 08 1,10. Boerenkool, 100 kg: kl. 1 0,23-0,26. Breekpeen, 90 kg: kl. 1 20 0,24. Kl. 2 40 0,24. Spruiten ongeschoond, 170 kg: kl. 1 A 0,60-0,61, 8 0,37. Kl. 2 A 0,42- 0,43. Witlof, 580 kg: kl. 2 A 1,80- 2,00, 8 0,80-1,10. Prei, 280 kg: kl. 2 A 0,29-0,60. Rode kool, 40 kg: kl. 2 AI 0,28. Savooie kool groen, 90 kg: kl. 1 A 0,20. Witte kool, 110 kg: kl. 1810,09-0,10. Uien kg, 190 kg: kl. 2 80 0,31, MI 0,37. Peterselie bos, 110 bos: kl. 10,58. Selderij bos s kl. 1 0,10-0,11. Knolselders blad St., 190 st: kl. 2080^i; 0,31. Knolselderij zonder te 20 kg: kl. 2 0,16. Late a» pelen, 950 kg: kl. 2 80 0,184] 0,17, KR 0,87-1,08, Ml 0,10-o'|i AMSTERDAM, 18 novetj Aardappeltermijnmarkt: bintje 50mm, oogst 1988, 94 contracten verhandeld' levering april bij een ƒ27,00 tot ƒ26,70 per 10 contracten levering mei ƒ27,80. De stemming houdend. Van onze correspondente MIDDELBURG - 'Een groot verkeerszondaar', noa officier van justitie mr. Oppe de 30-jarige Goesenai N. Hij stond gisteren terecht voor de Middelburgse tierechter op beschuldiging van een groot aantal keersmisdrijven en een diefstal. het niet de eerste keer betrapt was op het rijd een te hoog alcoholpromi Ditmaal gebeurde dat iil singen en toonde de bloed) een promillage aan van waarvoor de Belg veroorö werd tot een gevangenis van twee weken plus een niet rijden. In de strafmaat, die hem con form werd opgelegd (een ge vangenisstraf van vier maan den, een rijontzegging van twee jaar en verbeurdverkla ring van de in beslag genomen auto), wogen vooral de ver keersdelicten zwaar door. Tot driemaal toe had N. dronken achter het stuur van zijn auto gezeten terwijl hij (in december '87 en februari van dit jaar) zelfs helemaal geen motorrijtuig mocht besturen, omdat hem bij een eerder von nis een langdurige rijontzeg ging was opgelegd. Bovendien was hij enkele malen doorgere den na een aanrijding en die, zo stelde de officier, Vijst er op dat u alle vonnissen en ver keersregels gewoon aan uw laars lapt'. De 41-jarige Terneuzenaar G. S. werd op 21 maart betrapt op het rijden met een alcohol promillage van 2.26. S., die al meermalen voor het beklaag- denhekje had gestaan voor het rijden onder invloed, kreeg een gevangenisstraf opgelegd van twee maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, plus een rijontzegging van achttien maanden. Ook voor de 43-jarige M. P. uit het Belgische St. Gillis was Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De Sasse gemeenteraad bespreekt volgende week de begroting voor 1989. Met het oog op de begrotingsbehandeling be gint de vergadering een half uur eerder dan gebruike lijk, namelijk om 19.00 uur. De wijze waarop de begroting wordt behandeld wijkt af van die van voorgaande jaren. De algemene beschouwingen van de verschillende raadsfracties worden nu niet meer voorgele zen. Hetzelfde geldt voor de antwoorden van B en W in eer ste termijn. De beschouwingen en «Je antwoorden in tweede termijn worden 's avonds wel voorgelezen. Behalve de begroting komt onder meer een voorstel aan de orde betreffende de restauratie van de Waterkorenmolen en een voorstel voor een nieuwe Verordening verhuur buiten- sportakkommodaties. De ver gadering is op donderdag 24 november in het gemeentehuis. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Zuid- Chemie in Sas van Gent huldigt donderdag 8 decem ber vijf medewerkers die 25 en veertig jaar bij het be drijf werken. Twee medewerkers, R. van Hoecke-Ertvelde en J. Wattel tut Sas van Gent, worden ge huldigd omdat ze 25-jaar in dienst zijn bij de onderneming. A. Apers (Zuiddorpe), A. de Caluwé (Sluiskil) en J. Geer- naert (Sas van Gent) zijn veer tig jaar werkzaam bij Zuid- Chemie. De personeelsbijeenkomst in het cultureel-centrum De Speye begint om 15.30 uur. HALSTEREN-Uit mi rage annex tuinkamer een huis in de Rode Scho in Halsteren zijn 500 fis kostbare wijn en een v: raad diepgevforen weggehaald. De daders moeten geruime bezig zijn geweest om de» voorraad, die volgens eenv: zichtige schatting minst 10.000 gulden waard was vervoeren. HOOFDPLAAT - Sint-li colaas bezoekt zondag november Hoofdpla Vanaf 14.00 uur wordena kinderen van Hoofdpla Slijkplaat, Sasput enNii mer Eén uitgenodigd om goed-heilig-man te vere komen aan de Zuidlang weg. Na de rondgang door het da samen met de plaatselijke ziekvereniging Oefening Bal Kunst, zal de Sint de kinds toespreken vanaf het plein In het dorpshuis ge clowns Flip en Flap een v# stelling voor de jeugd. Vriji 2 december wordt de plaat lijke basisschool bezocht do Sint-Nicolaas. SAS VAN GENT-ft Sassenaar M. Torbijnis doorgedrongen tot finale van de Neder landse Kampioem schappen Bloemschik' ken voor professionals die op 18 maart intó congresgebouw in Haag worden gehou den. Torbij n plaatste zich dea week in Breda als enig< Zeeuw voor de finalt Daar werden de districts- voorrondes gespeeld. Torbijn moest in I verschillende bloemst* ken schikken, waarondt' een zogenaamde lineairt schaal, een rouwarrar# ment in kruisvorm, handgebonden be verrassingsopdracht een vrij arrani rond het thema Voor elk onderdeel kra hij dertig minuten de V met uitzondering van V boeket waar hij tien®; nuten langer over m®" doen. De Sassenaar slaag® door een goede prestau bij de eerste opdrat® erin beslag te legge"J een tweede plaats. voor een plaatsje inde1' nalepoule. Lot ys Van onze verslaggever B en w hopen er op dat de co missie algemeen bestuurlijke ken op dinsdag 22 november meer duidelijkheid kan gei over de toekomst van het bet< Het Zeeuws buro voor rechtshi burg. Twee keer per week hou aan de Vlasmarkt 28 spreekuur 15.30 uur, donderdag van 17.00 u Juridische medewerkers trekke vincie in. De spreekuren die bu worden zijn als volgt over de deeld: Goes: maandag van 9.30 uur- derlaan 25. Vlissingen: din: uur, Badhuisstraat 104. Zieri 16.15 uur, Poststraat 37. Hul uur-12.30 uur, Sportlaan 16. O 13.30 uur-15.30 uur, Nieuwst: dag van 10.30 uur-12.30 uur, Van onze verslaggever SLUIS - Op de herdenking va verzorgingstehuis Rozenoord luiden te beluisteren. De bij a meentehuis werd overschaduv tor inmiddels beruchte plan-D „Gezien de dreigingen in de toekomst zijn we net op tijd", stelde voorzitter C. van Rooy van de Landelijke Stichting Bejaardenoorden (LSB) vast. De oud-burgemeester van Hontenisse doelde daarbij op het samengaan van de vier lan delijke verenigingen -katho liek, protestants, humanistisch en algemeen- in die LSB en wees er op dat bejaardenoor den in de toekomst samen sterk moeten staan. „Want dan komt het geld niet meer van de pro vincie, maar van verzeke raars".. Over die ontwikkeling had eerder ook gedeputeerde W. Don zijn licht laten schijnen. Hij vreest dat er in de toekomst grote kwaliteitsverschillen zul len ontstaan door de koppeling van de basisverzekering aan verzorgingstehuizen, zoals de commissie-Dekker voorstelt. „Hoe lager de verzekeringspre mie, hoe minder geoutilleerd de tehuizen zullen zijn", aldus Don. Hij zei zich enigszins gerustge steld te voelen door 'geluiden vanuit Den Haag', dat het deel uit het plan-Dekker dat de ouderenzorg aangaat later dan gepland wordt uitgevoerd. Wat de nabije toekomst betreft zei Don dat het extra geld voor O c c Alle kranten staan dagelijks nieuws. Nationaal en internationa dat is het grote verschil, in uw R dagblad kunt u óók lezen wat d Zljn vof>r uw eigen stad, streek o

de Stem | 1988 | | pagina 22