Philips. 'PLO BRENGT POLITIEKE STATUS QUO IN GEVAAR' Alte Kameraden Waddenlanden slaan spijkers met koppen Mysterieuze 'milieu'-sekte actief in België Navo-parlement ruziet over lastenverdeling BUITENLAND vindt u nu de ideale chrijfapparatuurvan rten, een jaarverslag ieuwe Videowriters, dscherm en printer, erkers waar geen t direct aan het tal van nederlands- ontrole, teksten rig afdrukken... het uitgebreide mogelijk- ilips Videowriter alles reven te krijgen, ypewriters, met ver- Bijzonder compacte et het grootste gemak de Philips Typewriters lag woorden of zelfs ontroleert zelfs de oorden. Zodat u nooit, te weifelen, ven langs. Wij geven u er het nieuwe „jjgSTEM BUITENLAND VRIJDAG 18 NOVEMBER 1988 JERUZALEM - Israël is met een diplomatiek te genoffensief begonnen tegen de Palestijnse onaf hankelijkheidsverklaring en de politieke beslui ten die de Palestijnse Nationale Raad in Algiers heeft genomen. NIEUWSOVERZICHT 92 zetels voor Bhutto in Pakistan Sununu benoemd tot stafchef Witte Huis Hongerstaking in Polen heeft succes Moskou gaat besluit Estland toetsen 'Op 30 november tv-debat met Walesa' CONFERENTIE IN BONN STEMT WADDENVERENIGING TEVREDEN BANDEN MET EXTREEM-RECHTS, RIDDERORDE, LIBIË EN PALESTUNEN? DESK EQUIPMENT WEN RENTE 14,3% PJR. GELDIG TOT 31 DECEMBER^ 90 T21 Israël in de tegenaanval Van onze correspondent Op een persconferentie in Jeruzalem zei de demissio naire Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sji- mon Peres, gisteren dat de politieke status quo door de pNR-verklaringen van Algiers in gevaar is gekomen. Volgens Peres is na de 'intifa- Jeruzalem als hoofdstad, zoveel dah'-zitting van het Palestijnse parlement in ballingschap door de gematigde indruk die de PNR heeft gewekt en die 'vol komen ongegrond' is, een 'ern stige situatie' in het Midden oosten ontstaan, die 'ingewik kelder en moeilijker' is dan voor de bijeenkomst in Algiers. Met een intensieve propa gandacampagne hoopt Israël het effect op de internationale opinie van de PNR-verklaring van een onafhankelijke Pales tijnse staat in de bezette gebie den met het Arabische deel van mogelijk te beperken evenals van de erkenning door de PNR van resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad en de afwij zing van terrorisme 'in al zijn vormen'. De PNR is op die manier ge deeltelijk tegemoet gekomen aan de voorwaarden die de Amerikaanse regering aan de PLO heeft gesteld om als ge sprekspartner te worden er kend en als deelnemer aan vre desonderhandelingen met Is raël in aanmerking te komen. In de politieke verklaring van de PNR, die in Algiers met Peres..zwak.- fotoap 253 tegen 46 stemmen bij 10 onthoudingen werd aangeno men, wordt het bestaansrecht van Israël binnen veilige en er kende grenzen via VN-resolu- tie 242 alleen impliciet en niet uitdrukkelijk erkend. In de Is raëlische visie wordt die aan vaarding van resolutie 242 te vens in een negatief daglicht geplaatst, aangezien de Pales tij nen daaraan het recht op zelfbeschikking van het Pales tijnse volk hebben verbonden. Israël kan het bovendien niet verkroppen dat in de politieke verklaring van de PNR wordt verwezen naar eerder genomen Palestijnse en Arabische be sluiten en VN-resoluties, die vaak een veroordeling van het Israëlisch beleid inhielden. VN-resoluties 242 en 338 zijn volgens Peres compromisfor mules tussen Israël en Arabi sche landen, waaraan niet mag worden getornd. „De minste verandering in de bewoordin gen kan deze formulering om zeep helpen en ons zonder een overeengekomen openingsposi tie voor onderhandelingen ach terlaten. De PLO besloot zo'n zware last op 242 te leggen, dat de be tekenis erdoor wordt begra ven." Uit de woorden van Pe res, die met een gekwelde blik duidelijk aangeslagen door de naweeën van de Knessethver- kiezingen volstrekt ongeloof waardig overkwam, bleek dat Israël onder geen beding on derhandelingen met de PLO wenst te voeren, het zelfbe schikkingsrecht van het Pales tijnse volk wenst te aanvaar den of met de oprichting van een Palestijnse staat in de be zette gebieden zal instemmen. Peres, die de afwijzende Is raëlische houding tegenover het vredesoffensief van de PLO uitermate zwak verdedigde, bleef het antwoord dan ook schuldig op de vraag op welke wijze de PLO volgens hem re soluties 242 en 338 zou moeten aanvaarden. Door aan de af wijzing van terreur de Cairo- formule van 1985 toe te voegen, waarin de PLO zich alleen ver plichtte gewelddaden buiten de Israël en de bezette gebieden achterwege te laten, is die hele paragraaf in de PNR-verkla ring volgens Peres waardeloos geworden. „De PNR heeft drie voorwaarden verworpen die ook door de Verenigde Staten worden gesteld. Met tragische ogen zie ik een poging om een steen in een glazen bouwwerk te gooien." Peres denkt echter niet dat Egyptische erkenning van de Palestijnse staat de vrede tussen Israël en Egypte in gevaar zou kunnen brengen. „Zowel Egypte en Israël moe ten erg voorzichtig zijn de sta tus quo van de westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook niet te veranderen. Het is deel van de Camp David-overeen- komst." Israël maakt zich intussen niet druk over de erkenning van de Palestijnse staat door 27 voornamelijk Arabische en Is lamitische landen. Zowel de Sovjetunie als de westerse mo gendheden, waarmee de joodse staat diplomatieke betrekkin gen onderhoudt, met uitzonde ring van Turkije, hebben de nieuwe staat tot geruststelling van Israël tot dusver niet er kend. Toch zijn Israëlische di plomaten in Jeruzalem bezorgd dat de PNR-verklaringen van Algiers de internationale posi tie van Israël zullen aantasten. HAMBURG (AFP/DPA) - De Assemblée van de Navo, het parlement van het Noordatlantiseh bondgenootschap, heeft donderdag wegens meningsverschillen tussen de Ameri kaanse en Europese afgevaardigden geen overeenstem ming kunnen bereiken over (her-)verdeling van de kosten voor de gezamenlijke defensie. De assemblée riep de zestien gesteld door de Portugese so- Navo-lidstaten op bij de Ver enigde Staten aan te dringen op een spoedige overeenkomst met de Sovjetunie over de Start overeenkomst over beperking van de strategische kernwa pens. Voorts vroegen de 188 afge vaardigden om verdere ver trouwenwekkende maatrege len en uitbreiding van de eco nomische samenwerking met het Warschaupact Om het zo genoemde 'Gorbatsjov-effect' tegen te gaan vroegen de Navo- parlementsleden de regeringen weer krachtiger het initiatief te nemen in de discussie over wapenbeheersing. Volgens on derzoek van experts van het bondgenootschap heeft de Sov jetleider de bevolking van wes terse landen in zekere mate overtuigd van zijn wapenbe- heersingspolitiek. De bevolking in de Navo-staten staat volgens hun bevindingen in toene mende mate gereserveerd te genover de doctrine van de ato maire afschrikking. De vergadering nam verder een resolutie aan waarin wordt opgeroepen tot versterking van de bestrijding van het terroris me. De Navo-assemblée kon het door verschillen van mening tussen de Amerikaanse en Europese afgevaardigden nog niet eens worden over aan vaarding een rapport over de omstreden kwestie van de „verdeling van de taken binnen de Navo". Feitelijk gaat het om de door de Amerikanen weer opgevoerde kwestie van de burden sharing', waarbij van de West-Europese partners wordt geëist dat zij meer uitge ven aan de gezamenlijke de fensie. Het voorlopige rapport, op- cialistische afgevaardigde José Lello, was samengesteld op ba sis van vijftien onderzoeken. Tijdens de presentatie van het rapport, maandag, bleken de meningsverschillen tijdens een pittig debat tussen de Ameri kaanse Democratische Afge vaardigde Patricia Schroeder en de Westduitse sociaaldemo cratische Karsten Voigt, beiden woordvoerders van de twee te gengestelde benaderingen. Mevrouw Schroeder is voor zitter van de subcommissie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden voor 'de kosten verdeling' over de bondgenoot schappelijke defensie. De com missie publiceerde in de zomer een rapport waarbij het aan deel in de kosten van de Euro pese partners er slecht van af kwam. Een tiental landen, vooral de Bondsrepubliek en Italië, werd gekapitteld omdat zij te weinig zouden besteden aan defensie; minder dan 3,5 procent van het bruto natio naal produkt tegenover zes procent voor de Verenigde Sta ten. Het Westduitse parlements lid Voigt verwoordde daarop de terughoudendheid van de Westduitse publieke opinie, volgens welke de aanwezigheid van 400.000 geallieerde soldaten reeds een aanzienlijke belas ting voor het land is. In zijn samenvattende rap port stelde de Portugees Lello dat niet slechts kan worden ge keken naar de BNP-percenta- ges die landen besteden aan de gezamenlijke defensie. „De dichtheid van de militaire be volking is in de Bondsrepubliek 26 maal hoger dan in de Ver enigde Staten", onderstreepte hij inzake de niet aanwijsbare of onzichtbare belasting van landen ten gunste van de Navo. John Sununu fotoap ISLAMABAD (AFP/RTR) - De Pakistaanse Volkspartij (PPP) van Benazir Bhutto is woensdag bij de parlementsverkiezin gen in Pakistan als overwinnaar uit de bus gekomen. De PPP, tot voor kort de belangrijkste oppositiepartij, won met 92 zetels glansrijk van de regeringsgezinde Islamitische Democratische Alliantie (IDA) die 54 zetels in de wacht wist te slepen. Kleine lokale partijen en onafhankelijke kandidaten kwamen in to taal op 58. President Ghulam Ishaq Khan, die binnen 30 dagen een premier moet benoemen, heeft inmiddels gezegd dat hij zich aan de grondwet zal houden, die niet uitsluit dat een vrouw regeringsleider wordt. Veel moslimleiders menen echter dat een vrouw geen regeringsleider kan zijn in een islamitisch land. ZIE OOK ACHTERGROND WASHINGTON (RTR) - De toekomstige Amerikaanse president George Bush heeft donderdag John Sununu, de goeverneur van New Hamps hire, aangewezen als zijn hoofd van de staf van het Witte Huis. „Ik ben blij be kend te maken dat ik besloten heb John Sununu te benoe men tot stafchef van mijn ad ministratie", aldus Bush tij dens de persconferentie in Washington. Bush benoemde zijn campagneleider Lee At- water tot voorzitter van de Republikeinse partij. Atwa- ter volgt Frank Fahrenkopf op, die te kennen had gegeven de functie niet langer te willen vervullen. Volgens Bush bezit Sununu een „verfrissend nieuw perspectief dat naar mijn me ning doorslaggevend is om het land vooruit te helpen". WARSCHAU (AP) - In de Poolse stad Katowice hebben vak bondsleden, die verleden week in hongerstaking gingen, hun actie beëindigd. De inzet van de actie was dat alle mijnwer kers, die bij de stakingsgolf van afgelopen zomer werden ont slagen, weer in dienst worden genomen; die eis is volgens de hongerstakers nu definitief ingewilligd. Adam Slomka, een woordvoerder van de activisten die zaterdag in een kerk in Ka towice aan hun protest begonnen, zei dat bisschop Damian Zi- mon als bemiddelaar een belangrijke bijdrage had geleverd aan de overeenkomst. „We hebben in vijf dagen bereikt, wat maandenlang niet mogelijk bleek," zei de woordvoerder. MOSKOU (AFP/TASS) - De Opperste Sovjet (het parlement) van de Sovjetunie gaat onderzoeken of de grondwetswijziging die het Estische parlement woensdag aannam en die de republiek voortaan vetorecht geeft over wetten uit Moskou, niet in strijd is met de grondwet van de Sovjetunie. Volgens het officiële nieuwsagentschap TASS besloot het presidium van de Opperste Sovjet donderdag de zaak op de agenda te zetten, omdat „het amendement en een aantal ander besluiten van het Estse parlement afwijken van de bepalingen van de huidige grondwet". Het presidium van het Sovjetparlement heeft de commissies voor wetsvoorstellen van de beide kamers van de Opperste Sovjet om een advies gevraagd over de ongekende maatregelen van Estland, die de Baltische republiek meer zelfstandigheid moeten geven. Op grond van dat advies zal het presidium dan op zijn volgende vergadering een besluit nemen over de wettigheid van de Estse maatregelen, die volgens TASS de „grondbeginselen van de structuur en de eenheid van de socialistische sovjetfederatie". WARSCHAU (DPA) - De voorzitter van de officiële Poolse vakbonden OPZZ, Alfred Miodowicz, heeft donderdag in Warschau de leider van het verboden vakverbond Solidariteit, Lech Walesa, voorgesteld op 30 november aanstaande met hem een tv-debat te houden. Dit heeft het Poolse persagentschap PAP gemeld. De leider van Solidariteit bevestigde/donderdag in zijn woonplaats Gdansk de datum voor het tv-duel. Walesa zei dat zijn medewerkers deel moeten nemen aan de voorbereiding van het debat om 'bedrog' door de Poolse tv- organisatie te voorkomen. Miodowicz zei volgens PAP dat de discussie 's avonds na het hoofduitzending van het journaal zou plaatsvinden en ongeveer 30 tot 60 minuten zou duren. Hij had eerder verklaard dat het gesprek direct uitgezonden zou worden. De voormalige leider van de Tsjechoslowaakse communis tische partij, Alexander Dubcek, begroet verheugd de leider van de Italiaanse communisten, Achille Occhetto. De ont moeting vond plaats op het partijhoofdkwartier in Rome. De Tsjechoslowaakse partijleider Milos Jakes heeft gisteren ove rigens voorgesteld een officiële mensenrechtorganisatie in zijn land in het leven te roepen. Dit zou dan kunnen gebeu ren op 10 december, de 40ste verjaardag van de onderteke ning van het handvest inzake de universele rechten van de mens. - foto anp Van onze verslaggever LUIK - Justitie in België heeft een onderzoek inge steld naar een sekte die ac tief is in Brussel en in Wal lonië. P® sekte met de naam Ecoovie 15 op het oog een onschuldige ecologische beweging. In wer kelijkheid zijn de leden goed kope werkkrachten voor de be drijfjes van de leider, goeroe Norman William. Die zou bovendien contacten onderhouden met Libië, de Pa lestijnse bevrijdingsorganisa- e' extreem-rechtse groepen en een duistere ridderorde. Ue kwestie is openbaar ge haakt door journalisten van de want La Libre Belgique. Die ™amen op het spoor van de sekte toen zij getipt werden over vreemde activiteiten rond kasteel Sainval in Tilff, bij Omwonenden hadden perso- en gezien die mysterieuze Pjanten kweekten en aten. De lroeP blijkt Ecoovie te heten. •e 'eden leven strikt vegeta- ®th, ze voeden zich uitslui- ri, „met smeerwortel. Boven- ™en hielden in het kasteelpark "lansen, als ridder verkleed met mantel en zwaard, cu rieuze ceremonies. Na de publicatie over de ac tiviteiten van de sekte in La Li bre Belgique, hebben zich drie echtparen bij de krant gemeld. Die zeggen dat hun kinderen, na in contact te zijn gekomen met Ecoovie, zijn verdwenen. Volgens La Libre Belgique ronselt de sekte nieuwe leden in ecologische kringen. Het kasteel lijkt een doorgangshuis te zijn, waar de nieuwelingen vertrouwd gemaakt worden met de sekte. Daarna worden ze tewerkge steld in de zeker vijftien instel lingen en bedrijfjes van de sek te, zoals Cristal 3 (broodbakke rij), Saponair (wasserettes), de Universiteit van de Vrede en het Oecumenisch Centrum Al- bert Schweitzer. De sekteleden werken hard, en kosteloos. Het geld dat binnenkomt, wordt, volgens La Libre Belgi que, doorgesluisd naar stich tingen als 'SOS Desert Trans continental' en de 'Wereldraad van Volkeren' en verdwijnt vervolgens spoorloos. De goeroe van de sekte, Nor man William, blijkt in Brussel allerlei panden te bezitten. In die stad heeft hij ook dertien auto's, waaronder drie Merce- dessen en een Jaguar. Het kasteel is eigendom van een Engelse stichting die onder leiding staat van een zeker do minee Pont Spoerry. Dat is, volgens La Libre Belgique, de zelfde als Norman William. De man blijkt de afgelopen jaren dertien verschillende namen gebruikt te hebben. De echte naam van Spoerry, alias William, zou Piel Petjo- Maltest zijn. Een Canadees, die in de jaren zeventig ook een natuur-sekte leidde in de Franse plaats Noisy-Le-Grand aan de oever van de Marne. De bewonderaars van Petjo-Mal- test woonden in een tenten kamp, aten brandnetels en wortels, en werkten veertien uur per dag in winkels, restau rants en bedrijfjes van hun goeroe. Van een naaste medewerker van Piel Petjo-Maltest, Francis Dessart, is bekend dat hij een propagandist is van de anti communistische Zuidkore- aanse goeroe Moon en contac ten heeft met de Libische leider Kadhafi en de Palestijnse be vrijdingsorganisatie. Spoerry, alias Piel Petjo-Mal- test, zou zelf in de jaren zestig actief geweest zijn in de terro ristische organisatie FLQ in Canada. Hij bewaarde contact met zijn oude strijdmakkers via Cuba, Algerije en PLO- kampen. Zelf was hij onder meer in Libië, waar hij contac ten had op het hoogste niveau. De omwonenden van het kasteel in Tilff hadden het goed gezien; ook een duistere ridderorde maakt deel uit van het netwerk van de goeroe. De stichting 'Koninklijke com- manderie van de souvereine orde van Saint-Jean van Jeru salem, oecumenische ridders van Rhodos en Malta' is geves tigd in Brussel en wordt mede geleid door Gustaaf Keteleer, bestuurslid van de 'Wereldraad van Volkeren'. In het bestuur van de ridde rorde zit ook burgemeester Re made van Vielsalm en Francis Dessart, de naaste medewerker van Piel Petjo-Maltest. Be schermheer is prins Alexis d'Anjou de Bourbon. Die werd in 1978 in Brussel bij verstek veroordeeld wegens oplichting. In Spanje stichtte hij dezelfde ridderorde. Daarin verzamelde hij advocaten van extreem rechtse activisten. Een van de bekendste leden is luitenant kolonel Antonio Tejero, die ge wapenderhand het Spaanse parlement binnendrong. Van onze correspondent BONN - Nederland, de Bondsrepubliek Duitsland en Denemarken zijn het donderdag in Bonn eens ge worden over een gezamen lijke strategie ter bescher ming van de Waddenzee. De ministers van de drie lan den die de natuurbescher ming in hun portefeuille hebben - voor Nederland minister Braks - zijn het in principe eens geworden over een regionaal akkoord ter bescherming van de zee honden. De Waddenzee van de drie landen kan nu als één aaneengesloten natuur gebied worden aangepakt. De hoofdpunten van dit ak koord zijn: een jachtverbod, coördinatie - in het Internatio nale Waddenzeesecretariaat in Wilhelmshaven - van het be heer en het onderzoek van de Waddenzee, versterkte controle en bewaking van de - nog uit te breiden - stiltegebieden, con tinu onderzoek (monitoring) en het bewerken van de publieke opinie. De overeenkomst, die wat Duitsland betreft nog moet worden goedgekeurd door zo wel de Bondsdag als de Bonds raad, betekent een eerste in vulling van de in 1979 door een groot aantal landen in de ge hele wereld ondertekende 'Conventie van Bonn'. In dit kaderverdrag verplichten die landen zich tot bescherming van in het wild levende en mi grerende diersoorten. Voorts werden de ministers het donderdag eens over een actieprogram tot behoud van de zeehonden in de Waddenzee. Doel daarvan is, weer gunstige levensomstandigheden te scheppen voor de bedreigde diersoort. De Duitse minister van na tuurbescherming, milieuzaken en reactorveiligheid, Klaus Töpfer, wees zowel aan het be gin van de vergadering als la ter in een persconferentie op het directe verband dat bestaat tussen de toestand van de Noordzee en die van de Wad denzee. „Bij de bescherming van de Noordzee en van de Waddenzee streven we parallel twee doelen na: enerzijds gaat het erom, zo snel mogelijk de lozing van mest en schadelijke stoffen in de Noordzee te ver minderen en daarmee de wa terkwaliteit te verbeteren. Deze maatregelen komen ook direct ten goede aan het milieu in de sterk bedreigde Wadden zee. Anderzijds echter moeten we er ook met onze natuurbe- schermingspolitiek voor zor gen, dat bédreigde eco-syste- men, dieren- en plantensoorten in de Waddenzee worden be schermd. Ook deze natuurbe schermingsproblemen kunnen slechts in internationale sa menwerking worden doorge voerd, want de Waddenzee is een ecologische eenheid. Met deze conferentie zijn we een flink stuk nader tot dit doel ge komen." Het actieprogramma is in feite de concretisering van het gecoördineerde beheer waartoe de ministers hadden besloten. Behalve in het verminderen van de vloed van mest en gif tige stoffen voorziet het in: Minister Braks, de Westduitse minister van milieu Klaus Top/er en zijn Deense collega Leo Bjornskov (v.l.n.r.) tijdens de persconferentie donderdag in Bonn. - fotoanp uitbreiding van het aantal stiltegebieden voor zeehonden; een toezichtsysteem met goed opgeleid personeel, dat in het gehele gebied moet kunnen opereren; gecoördineerde bewaking en luchtverkenning om rust verstoorders en milieuzondaars op te sporen; de start vanaf 1989 van een gemeenschappelijk weten schappelijk project, dat nieuwe kennis vergaart over de leefge woonten van de zeehonden, als basis voor de beheersplannen van de natuurbeschermingsge- bieden en natuurparken. De buitenland-coöordinator van de Nederlandse Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, mr. Karei van der Zwiep, toonde zich na afloop van de ministersconferentie 'gematigd optimistisch' over de bereikte resultaten. Feitelijk zijn ze voor het Nederlandse deel van de Waddenzee nauwelijks van waarde, meende hij, want Ne derland heeft al jaren - mede dankzij het werk van de Wad denzeevereniging - het voor touw waar het gaat om de be scherming van dit in de wereld unieke natuurgebied. Van waarde vond hij wel, dat de maatregelen die in Nederland al gemeengoed zijn nu ook in Duitsland en Denemarken worden verwezenlijkt. Van be lang is ook, dat nu voor het eerst inhoud wordt gegeven aan de Conventie van Bonn uit 1979. In de praktijk werd al geen jacht meer gemaakt op zeehonden in de Waddenzee, maar door de nieuwe wetge ving wordt het jagen strafbaar gesteld.

de Stem | 1988 | | pagina 5