DESTEM MODEL DOORSNEE BELASTINGBETALER SNAPT HET NU HOPELIJK BETER Nieuwe fietsverlichting Nieuw model girobetaalkaart Hoe de vijftigers mooi fit blijven Meeste buikpijn psychisch van aard Boekje over wat te doen tegen inbraak in je huis Als nieuwe wet er komt gaat OGB stuk omhoog V erzamelaarsjaarmarkt in Utrechtse Jaarbeurs W-'~ mïêk'- Rood Huis Handtekening Hokjes Helder Stap POS K betaalkaart 89x3 ha lootuoude geldig t/ro oa-91 nr Géén loopstoeljes VRIJDAG 18 NOVEMBER 1988 Op de Consumentenpagina van maandag: Het was poeder als je de was deed. FORSE KRITIEK CONSUMENTENBOND Aangiftebiljet een stuk duidelijker Door Peter Munnix Het nieuwe en verbeterde aangiftebiljet van de belastingdienst, dat binnenkort heel wat Nederlanders in de brievenbus zullen vinden, was wel heel hard nodig. Want met het biljet oude stijl kon het gros van de Nederlanders geen kant uit Het nieuwe biljet is ook meer klantgericht, tenminste als je de belas tingbetaler als klant van de fiscus mag betitelen. Het biljet is in een ander jasje gestoken en ziet er met de kleuren groen en blauw voor het belasting jaar 1988 een stuk aantrekkelijker uit dan de biljet ten die de belastingbetaler voorheen kreeg toege stuurd. De meeste mensen struikelden bij het in vullen over de onlogische indeling van het biljet en het zeer ambtelijke taalgebruik. Met name aan deze punten hebben de ontwerpers van het biljet nieuwe stijl de nodige aandacht besteed. De inde ling is overzichtelijker geworden en de taal is meer aan de doorsnee Nederlander aangepast. Vroeger stonden vragen over rente en eigen huis kris-kras door het hele biljet verspreid. Nu niet meer. Alle vragen over het hebben van rente en di videnden staan nu bij elkaar met als sluitstuk de vraag over de rente- en/of dividendvrijstelling. Voor het eerst heeft de fiscus ook de populaire term 'rood staan' gebruikt. Wie rente over een ge wone bankrekening krijgt, moet die rente opgeven. Wie 'rood' heeft gestaan, moet hiervoor aan de bank een bepaald bedrag aan rente betalen. Deze negatieve rente mag niet met de positieve verre kend worden. In de nieuwe toelichting staat duide lijk dat rente voor 'rood staan' onder de post 'rente van schulden' vermeld moet worden. „Op de ban- kafrekening wordt deze rente (ten onrechte) soms met 'kosten' aangeduid", zo besluit de toelichting op dit punt. Helemaal onder aan het lijstje van de inkomsten is de vraag over de inkomsten van het eigen huis (ne gatief of positief) opgenomen. En dat is heel anders dan vroeger. Voor veel mensen is dit bedrag uit sluitend negatief. De andere posten op de verza- melstaat inkomsten zijn alleen maar positief. Veel mensen gingen bij het oude biljet ongewild in de fout. Zij telden hun negatieve huisinkomsten op bij bun andere inkomsten in plaats van ze af te trek ken. Om te voorkomen dat mensen zich tekort doen, is de post eigen woning het sluitstuk van de lijst met inkomsten. Zo kunnen telfouten in het na deel van de klant normaal gesproken niet meer voorkomen. Een hele verbetering dus. Het aantal pagina's van het A-biljet is terugge bracht van tien naar acht. Het grijze inlegvel voor tweeverdieners is namelijk verdwenen. Voor mensen die hiervoor in aanmerking komen, zit er een apart model in de toelichting. Dat model moet indien nodig bij het biljet gevoegd worden. Vroeger waren de pagina's van het biljet aan elkaar gelijmd. Die lijmrand gaf nogal wat problemen bij het in een schrijfmachine draaien van het biljet. De eerste pagina van het biljet is iets smaller (ongeveer de helft) dan de andere pagina's. En wat opvallend is: de 'klanten' moeten hun handtekening aan de voorzijde zetten. Vroeger prijkte die handtekening aan de achterzijde. Nogal wat mensen vergaten het biljet te ondertekenen. De belastingdienst contro leert altijd of de mensen getekend hebben. Met vijf miljoen biljetten betekent dit vijf miljoen keer een biljet omdraaien. Dat hoeft voortaan niet meer. Het betekent een fikse tijdsbesparing. Wat is nog meer nieuw bij het biljet? De invulhok- jes zijn wit uitgespaard, zodat iedereen meteen ziet waar de getallen terecht moeten komen. Alle eind- totalen moeten overgebracht worden naar een zo geheten verzamelstaat om zo het onzuivere en het belastbare inkomen te kunnen berekenen. De hok jes van die einddtotalen zijn groen gekleurd. Om mensen die kleurenblind zijn te gerieven, zijn deze hokjes ook nog van een rand voorzien. Bij de no dige vragen is in de marge ook nog een keer in het kort aangegeven wat precies bedoeld wordt. Een voorbeeld: in de marge van de vraag over premies voor lijfrenten staat: „Er is een maximumbedrag, zie blz...". Mensen die meer informatie wensen, worden dus keurig verwezen naar de toelichting. Ook aan de toelichting heeft de belastingdienst ge sleuteld. De taal is helder en meer afgestemd op de spreekgewoonten van de burgers. Er worden zelfs al vragen gesteld en beantwoord. De toelichting nieuwe stijl begint al met de vraag: „Geld terug? Vraag voorrang! Hoe u dat moet doen staat op blz. 2." Mensen hebben inkomsten uit tegenwoordige en/of vroegere arbeid. In de toelichting wordt nu precies uit de doeken gedaan wat inkomsten uit vroegere arbeid zijn. Daar gaat ie: pensioen (ook wegens invaliditeit; wachtgeld; uitkeringen VUT, AOW/AWW, NWW, WAO, AAW, IOAW, VOV, WWV en algemene bijstandswet; lijfrenteuitkerin gen waarover loonbelasting wordt ingehouden; uit keringen Stichting 40-45 en kostwinnaarsvergoe- dingen dienstplichtwet. Wie inkomen uit een van bovengenoemde bronnen, geniet mag een vast be drag van 200 als kosten aftrekken. Er zijn natuurlijk meer voorbeelden op te sommen. Waar het echter om gaat is dit: de fiscus wil de burger meer duidelijkheid verschaffen. Biljet en toelichting nieuwe stijl zijn een stap in de goede richting. Of de burger dit ook vindt, zal pas vol gendjaar blijken als de aangiften over 1988 zijn in gevuld. Hoe het ook zij, één ding is zeker: veel mensen zullen het invullen van hun biljet toch nog altijd büjven beschouwen als de worsteling met de beer. Er is een opmerkelijk nieuwtje op fietsgebied Uw fietslamp kan voortaan ook branden als uw voertuig stil staat. Dat belooft de Nederlandse fabrikant van deze Zwitserse vinding. Onder de naam Cordo Danimo (f79,50) komt het apparaatje in de handel. Het gaat hier om een combinatie van een fietsdynamo en een accu. Ge garandeerd wordt een constante lichtopbrengst onder alle omstandigheden. Fietsers, vooral kinderen, denken vaak dat de verlichting van hun fiets bedoeld is om zelf meer zicht te hebben. Maar, aldus de fabrikant, dat is een misverstand Gezien worden bevordert de veiligheid van de fietser en van het andere verkeer. fotoanp néderi&nd pays-bas Met ingang van 21 november van dit jaar neemt de Postbank een nieuw mo del girobetaalkaart in gebruik. Deze nieuwe girobetaalkaart is volgens <!e modernste druktechnieken vervaardigd en biedt naar de huidige maatstaven een maximale beveili ging tegen fraude in het betalingsverkeer. Met de introduktie van deze nieuwe girobetaalkaart is een nieuwe stap gezet in het kader van de fraude- preventieve maatregelen die de Postbank tot nu toe genomen heeft In 1987 zijn in totaal 234,5 miljoen girobetaalkaar ten uitgeschreven met een totale waarde van 16,7 miljard gulden. Daarvan werden er 158 miljoen met een totale waarde van 15 miljard gulden via detaillisten aangeboden en 6,5 miljoen girobetaal kaarten met een totaal bedrag van 1,7 miljard gul den door toeristen verzilverd op postkantoren in het buitenland. Zeventig miljoen girobetaalkaarten werden via de binnenlandse postkantoren verzilverd met een to tale waarde van 12,3 miljard gulden. Degenen die regelmatig girocheques ontvangen hebben op ver zoek van de Postbank in groten getale ultra-vio lette (uv-)lampen aangeschaft ten einde eventuele falsificaties meteen te kunnen ontdekken. Ook bij deze nieuwe betaalkaart blijft controle via een uv- lamp, ondanks de maximale beveiliging van de kaart, toch een goede extra waarborg. grk SPECIMEN |~ySTjtiedf39 vso te t? a wan dijk 528t19<9234567< MOD EL haodjpkening signature 933456?' datum-date gtropas - carte de garantie h<ert jvtfiq.&cKfijvöft pg et dcwA». 21 In de cheque zijn de nieuwste druktechnieken verwerkt. 'Pit zijn en blijven' is een nieuwe bro chure van het Voorlichtingsbureau voor Voeding bestemd voor de zogenaamde 'jongere ouderen', mensen die de vijftig „-r„seerd. Blj het ouder worden verandert er het een en ander m het leven. De grote drukte is dan vaak voorbij; hinderen zijn meestal de deur uit, het werk be- pnt nogal eens weg te vallen en er komt waar schijnlijk meer ruimte om aandacht aan jezelf te besteden. In deze levensfase treden in het lichaam b°k veranderingen op. Met een goede voeding is het mogelijk langer vitaal ,e hlijven. Daar is dus zelf iets aan te doen. 'Ieder- wil oud worden, maar niemand wil oud zijn'. 'Fit het zijn en blijven' geeft veel praktische tips voor samenstellen van een gezonde, dagelijkse voe- In de brochure is onder andere veel aandacht ^°or het inkopen en het bewaren van voedingsmid- Aan bod komen ook het gezellig tafelen, het gewicht en osteoporose (bot-ontkalking). et is een fleurig geïllustreerde brochure van 36 Pagina's. Debrochure 'Fit zijn en blijven' kost 4.75 en is te Jgen bij-het Voorlichtingsbureau voor de Voe- "810 Den Haag, tel. 070-503777. iê Voeding voor wie de 50 is gepasseerd De speelse voorzijde van het boekje. Meer dan voeding of maag-darmstoor nissen zijn psychische factoren bepalend voor buikklachten. De Eindhovense in ternist H J. van Wijk is tot deze conclu sie gekomen na een vergelijkend onderzoek. De resultaten staan in het proefschrift 'Het irritable bowel syndroom, een multifactoriële benadering' waarop hij op 24 oktober aan de Rijksuniversiteit in Utrecht is gepromoveerd. Van Wijk heeft bij een groep patiënten die last hebben van een spastische dikke darm zowel het dieet en de motorische activiteit van het maag darmkanaal bekeken, als de psychische factoren. Hij deed hetzelfde bij een groep vergelijkbare men sen zonder buikklachten en zette de resultaten naast elkaar. Volgens hem blijkt het wereldwijd aangehangen idee dat een prikkelbare darm de ver oorzaker is niet te kloppen: psychische aspekten zijn de boosdoeners. Een op de vijf Nederlanders heeft ooit last van buikklachten. Die klachten doen zich vooral vaak voor bij jonge mensen tussen de twintig en dertig. Slechts een klein deel van de mensen die er last van hebben, gaat naar de dokter. Of iemand zich tot een arts wendt, wordt volgens Van Wijk uiteinde lijk ook bepaald door psychische factoren en niet door de ernst van de lichamelijke klacht. Mensen die wél komen, zo zegt hij in het bulletin van de RUU, zijn vaak angstiger, depressiever en tobberiger dan anderen. Ze denken gauw dat er iets ernstigs met hen aan de hand is. Daarom moe ten artsen deze patiënten ook vragen waarom ze juist op dat moment bij hen aankloppen. En bij voorbeeld ook uit wat voor gezin ze komen. „Is die persoon opgevoed met buikpijn als smoes om be paalde dingen gedaan te krijgen? Zodat je niet naar die akelige tante hoeft?" Overigens meent Van Wijk dat artsen de klachten serieus moeten nemen. Vaak zijn de buikklachten vaag. Een goede diagnostiek is een eerste vereiste. „Alle middelen die je geeft, helpen bij zestig pro cent van de mensen, of het nu een foppil is of een onschuldig laxeermiddel". De Stichting Consument en Veiligheid raadt iedereen sterk af om voor een jong kind een zogenaamd loopstoeltje aan te schaffen. Onderzoek in het buitenland heeft namelijk aangetoond dat het hier om een ty pisch kind-onveilig produkt gaat. De kans op een ongeluk is groot en bovendien remt het stoeltje de natuurlijke ontwikkeling van het kind. Vooral komt het vallen over drempels en tapij ten of van de trap veel voor. 'Hoe houd ik inbrekers buiten?' Op die vraag probeert Uitgeverij Quint Publicaties uit Soest het antwoord te geven in het boekje: 'Inbraak: te voorkomen?' V De maatregelen lopen uiteen van heel simpel 'geen ramen of deuren open laten staan' tot het monteren van degeüjk hang- en sluitwerk. Alle inbraakgevoelige punten van een woning worden bekeken en de daarbij passende beveiligingsmaatregelen belicht. Verschillende typen sloten en sleutels en nuttige adviezen om trent de toepasbaarheid ervan komen uitgebreid aan de orde, voor zien van duidelijke tekeningen. Ook allerlei vernuftige elektroni sche beveiligingsapparatuur wordt doorgelicht. De uitgever heeft al eerder soortgelijke boekjes gemaakt. Toen ging het om spreekwoorden, tuinieren zonder vergif, eten en ons homeopathisch gedrag. Voor de kleuters werd een kleurboekje ge maakt. Het boekje is te verkrijgen voor ƒ9,95 bij Quint Publikaties in Soest. Er kleven heel veel bezwaren aan het wetsontwerp onroerend- goedbelasting (OGB) dat de regering op 1 januari 1989 als wet wil invoeren. Vooral in 'arme' gemeenten met betrekkelijk goedkope woningen kan het maximale tarief voor de burger flink stijgen. Dit blijkt uit een onderzoek dat de consumentenbond publi ceert in de Consumentengids van november. De nieuwe maximale verhouding tussen het eigenaren- en gebruikersdeel leidt waar schijnlijk tot een stijging van de woonlasten van huurders. Stijgin gen in de OGB tot 76 procent zijn mogelijk als de wet doorgang vindt. De bond heeft zelf een alternatief voorstel naar de Tweede Kamer gestuurd. V In de nieuwe wet mag de totale opbrengst van de OGB niet meer zijn dan gemiddeld 475 per woning. In een 'arme' gemeente als Schiedam met betrekkelijk goedkope woningen komt het maxi male tarief 3,5 maal hoger uit dan in een 'rijke' gemeente als Was senaar. Hoe hoger de gemiddelde waarde van de woningen in een gemeente, des te lager valt het maximale tarief uit. Volgens de Consumentenbond is het bedrag van 475 te hoog vastgesteld. Er zit een marge in van 55 om de gemeenten te compenseren voor het wegvallen van de winstmogelijkheden bij dienstverlening (riole ring, huisvuil e.d.). V Volgens de bond hoort de winst op overheidsdiensten aan de burger terug te worden gegeven. Hl Daarnaast staat in de bijna afgeronde Elektriciteitswet dat er vijf jaar lang nog eens 75 op het vaste bedrag van de OGB moet komen. Dat komt op 550 per woning en vergroot de kloof tussen rijke en arme gemeenten nog verder. De onroerend-goedbelasting (OGB) bestaat uit een eigenaren- heffing en een gebruikersheffing. De huidige Gemeentewet bepaalt dat de totale opbrengst van de eigenarenheffing niet meer mag zijn dan vijftien procent van de uitkering uit het gemeentefonds die iedere gemeente van het rijk ontvangt. Voor het gebruikersdeel geldt eenzelfde wettelijke limiet van twaalf procent. In het wets voorstel mag het eigenarendeel niet meer zijn dan 150 procent van het tarief voor gebruikers. Uit het onderzoek blijkt dat hierdoor het gebruikersdeel in 45 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners om hoog moet, willen deze gemeenten evenveel geld ontvangen als in het verleden. De Consumentenbond heeft het voorstel gedaan om een maxi male aanslag van drie promille voor eigenaren en twee promille voor gebruikers (huurders) te berekenen. Deze promillages kunnen volgens de bond worden aangepast als de ontwikkeling van de hui zenprijzen uit de pas gaan lopen met het besteedbaar inkomen. Volgens de bond neemt dit voorstel de bezwaren weg en legt het een directer verband tussen de waarde van de woning en de aan slag. Wie wat dan ook verzamelt, kan zijn hart ophalen op zaterdag 19 en zondag 20 november van 10.00 tot 17.00 uur in de Utrechtse Jaarbeurs. Daar wordt dan de verzamelaarsjaarmarkt gehouden. V Die markt is het jaarlijkse ontmoetingspunt waar verzamelaars op allerlei gebied hun goederen te ruil en te koop aanbieden. Er worden de meest uiteenlopende collecties van meer dan duizend hobbyisten uitgestald. Twee dagen lang worden de voorwerpen ge koesterd, geprezen, vergeleken en, tot vreugde van de nieuwe eige naar, uiteindelijk verhandeld. V Natuurlijk zijn op de verzamelaarsjaarmarkt de traditionele 'collector items' zoals postzegels, munten, lucifersdooosjes en sui kerzakjes te vinden. Maar met de groei van het aantal verzame laars, voor een groot deel te danken aan de toenemende vrije tijd, worden er steeds meer uiteenlopende dingen verzameld. Denk aan een verzameling diepgevroren tropische vlinders of aan een collec tie computers van vlak na de oorlog. Het geheel is meer dan de som der delers, zegt men wel. En dat geldt zeker voor verzamelaars. Het is net die ene postzegel, dat ene grammofoonplaatje, die zeldzame dierenschedel, die de verzame ling in zijn geheel tot een heel bijzondere maakt. Een verzamelaar wordt wel eens gezien als iemand met een flinke tic, maar een we reld zonder hem of haar zou erg saai zijn. Ook dit jaar komt de verzamelaarsjaarmarkt tot stand in nauwe samenwerking met de vereniging 'De Verzamelaar'. M Als extra dimensie wordt aan de verzamelaarsjaarmarkt '88 de tentoonstelling 'Museum Museum' toegevoegd. Dertig musea uit stad en provincie Utrecht stellen zich hier voor aan de bezoeker. Uiteenlopende musea treft u aan: van het Centraal Museum, met zijn 150-jarige geschiedenis, tot musea als het Bijenteeltmuseum en het Waterleidingmuseum. Een unieke presentatie die aandacht vraagt voor de Utrechtse musea, die gedurende de maand decem ber in het kader van de actie 'Nederland Museumland' extra actief zijn.

de Stem | 1988 | | pagina 17