STIJGENDE BELANGSTELLING VOOR DE BERGSPORT De Schelde houdt zwemmarathon TOGO blij met zaalcompetitie 'We kunnen wel tegen een stootje' mit Bij keuze t WOV insp< het Europa MILIEUFEDj Indeling zaalkorfbalcompetitie JJjm bliUM bXIHA SHUKI 3 VKüüAb iü iSiÜV izlVibbH tUttÖ TERNEUZEN - Berg sport in Zeeuwsch- Vlaanderen, vraagt ge wenning. Temeer daar dit stukje Vlaanderen niet meer te bieden heeft dan dijken en duinen. Prima obsta kels voor wandelaars en joggers, maar zeker niet geschikt voor bergsporters, die pas warm worden als de lucht ijler wordt. Voorlichting Zorgen Optimisme bij trainer Tjoba UNIEK GEBEUREN MET VEEL ACTIVITEITEN IN TERNEUZEN MARIE DE PAAUW BETROUWBARE SLUITPOST DAMESTEAM BIERVLIET IETS TE VIE GOES - Het Zeeuws p: procedure om tot een binding (WOV) te komer Snelweg BURGEMEESTEI I 4Ö Walter Hoffmann enthousiast Door Rinus Verberkmoesd Toch kent de regio een bergsportvereniging met ruim 200 leden. Voorzitter van deze club is de berg sport-enthousiast Walter Hoffmann uit Terneuzen. De Nederlandse bergsportvere niging Zeeuwsch-vlaanderen, zoals de regionale club heet, bestaat voor een groot gedeelte uit leden die het wandelen over en langs bergen als hobby heb ben. Daarnaast kent deze ver eniging een fiks aantal leden dat aan het zogenaamde 'klet- tersteigen' verknocht is. En dus klimt langs uitgezette routes met een behoorlijke moeilijk heidsgraad. De kleinste groep vormen de klimmers. Een twintigtal alpinisten, die zich hangend aan de steile wanden het best in hun element voelen. Kortom, de bergsportvereni ging herbergt een behoorlijk scala. Walter Hoffmann uit Ter- neuzen is binnen deze groep een actief promotor voor zijn sport. Als voorzitter vormt hij samen met plaatsgenoten Ca- rolien de Koeyer (secretaresse), Co van de Plasse (penning meester) en Ben Tornij samen met de medewerking van Elly de Groote uit Sas van Gent en Jan de Maat uit Kloosterzande, het bestuur. Die leideing zorgt er regelmatig voor dat de leden bijeenkomen voor uitstapjes, maar ook voor informatieve samenkomsten. Met name dat laatste staat bij Hoffmann hoog in het vaandel. Hoff mann: „Je kan en mag nu een maal niet klakkeloos de bergen ingaan Dat doen, en helaas stijgt dit aantal onbezorgden, is vragen om problemen" „Wij als vereniging willen dat Walter Hoffmann, de enthousiaste voorzitter van de bergsportvereniging Zeeuwsch- Vlaanderen. - FOTO WIM KOOYMAN. voorkomen door voorlichting te geven. De mensen op de risico's wijzen en ze vertrouwd maken met de noodzakelijke materia len zoals kaarten en kompas zonder dat wij ons opwerpen als alles-weters. Samenvattend komt het er op neer dat wij de mensen helpen met voorberei den," aldus Hoffmann, die de sociale contacten binnen zijn vereniging veel waarde toe kent. Voorbeelden van deze contacten zijn de clubavonden. Bijeenkomsten waarop leden op verzoek voor een dia-pre sentatie zorgen en daarbij hun belevenissen vertellen. De Hulsterse 'globetrotter' Pierre Kintgens liet op die ma nier beklimmingen van de Mount McKinley in Alaska en de Kilimajaro in het Andes-ge- bergte de reveu passeren. De Terneuzenaar Fons van Piem- broek vertelde ook op die wijze over zijn trip naar Peru en Jan de Maat uit Kloosterzande over zijn trektocht door Nepal waarbij, passen op 5500 meter hoogte genomen werden. Alle maal ervaringen die de toch al aan de bergen verslingerde Zeeuws-Vlamingen nog en thousiaster maakten dan ze al waren. „Binnenkort, op donderdag 24 november, hebben we op nieuw een bijenkomst in ons clublokaal, restaurant De Braakman. Deze samenkomst heeft een speciaal karakter en is voor iedereen toegankelijk. Gast die avond is Gerard van Sprang. Deze ervaren bergbe klimmer houdt vanaf 20.00 uur een dia-lezing over zijn expedi tie naar de 7710 meter hoge berg Jannu in Nepal. Een dra matische ervaring, omdat er tijdens die expeditie enkele klimmers de dood vonden," al dus Hoffmann. Dergelijke met dramatiek gevulde trips zijn veelal be kend. Ze halen het nieuws, ter wijl de meeste beklimmingen niet verder bekend worden dan in het eigen kringetje. De berg sport heeft juist van die aan sprekende ongevallen de meeste hinder. Het 'gevaar' overheerst, de dramatiek volgt. Hoffmann: „Waar het in deze gevallen om gaat, zijn de expe dities die meestal gesponsord worden. Deze sponsoring brengt verplichtingen met zich mee. Dan worden er misschien wel eens wat teveel risicio's ge nomen. Ik vergelijk het voor de regio altijd met: je haalt de boot of je bent dood.' Onze le den, onze klimmers dus, vallen niet onder die categorie." Klimmen, het bedwingen van steile wanden, is overigens mo menteel binnen de Zeeuws- Vlaamse club een zorgenkind. Waarom dat zo is, legt Hoff mann uit. „Momenteel hebben we niet de beschikking over een gediplomeerde klimin- structeur. Dat is erg jammer. Gelukkig komt er binenkort mogelijk verandering in. Twee van onze leden hebben name lijk het plan opgevat de oplei ding tot instructeur te gaan volgen. Lukt dat, dan zijn we weer boven Jan." Wat wel floreert, is het klet- tersteigeren en het wandelen. Twee vormen van bergsport die als het ware in elkaar over vloeien. Hoffmann beoefent beide onderdelen, omdat, zoals hij zegt: „Hij gepakt is door het verblijf in de bergen." Dan ge niet hij volop van de rust, de natuur en de fascinerende ver gezichten. Vandaar ook dat hij gruwt van de vlucht die de ski pistes hebben genomen. Het aanleggen van die routes gaat ten koste van de bebossing en van het totale milieu. Zijn fa voriete stekjes vindt Hoffmann in de Italiaanse Dolomieten, de Franse en Oostenrijkse Alpen. Korter bij huis zijn de trips naar de Tuk-hut in Sy (Vlaamse Ardennen) en naar 't Eifelheim in Blens (Eifel). Twee onderkomens van de Ne derlandse Bergsportvereniging waarvan druk gebruik wordt gemaakt. Daarnaast houdt de bijna 10-jarige bergsportvere niging Zeeuwsch-Vlaanderen jaarlijks, op Hemelvaartsdag, een wandeltocht in de Vlaamse Ardennen. Kortom, ruim vol doende activiteiten om de leden bezig en bijeen te houden. Die activiteiten zorgen ook voor aanwas, want ondanks het feit dat bergsport bedrijven niet goedkoop genoemd mag wor den, al is het alleen al de reis die ondernomen moet worden, steeg het landelijke ledenaan tal in de laatste jaren van 16.500 tot ruim 20.000. Een winst die aangeeft dat er steeds meer mensen een kick van de bergen krijgen. Hoffmann ziet als voorzitter van de regionale afdeling deze aanwas vergenoegd aan. Op doemend probleem is om deze enthousiastelingen iets dicht bij huis te bieden. Een stukje bergsport, als het ware in de achtertuin. Een oplossing voor dit vraagstuk is het bouwen van een klimmuur. Een obsta kel, dat zich door zijn speciale constructie uitstekend leent voor het opdoen van ervaring. Voorlopig staat dat klim-object er nog niet. Dat dat nog wel even op zich zal laten wachten, daar is Hoffmann van over tuigd. Daarvoor is hij realist genoeg. Van onze korfbalmedewerker 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN - Trainer Ko Crucq van Tjoba is over de komende competitie ge matigd optimistisch. Hij heeft dan ook zeker een ploeg met een aantal sterke troeven. De keuze heeft hij als volgt gemaakt: Johan Harinck, Wilco Fokke (aanvoerder), Marius Boogaard, Leo Goedegebure, Karin Blommaart, Addie Dekker, Jolanda Koole en Jeanette Mijnsbergen. Met deze acht gaat hij in principe spelen. „Je zult zien dat je een keer de boot ingaat omdat de vakken op een gegeven moment niet goed draaien," zo stelt hij. „Met een vaste ploeg raak je het beste op elkaar inge speeld, als er tenminste geen blessures volgen." Het oefenprogramma is goed verlopen. Vooral het toer nooi in Dordrecht, waarin Tjoba wedstrijden speelde van 36 minuten achtereen en het gerenommeerde Snel klopte met 11-5, gaf goede hoop. Als het in de competitie zo lukt als tegen Snel, moet Tjoba volgens hem heel ver kunnen komen. Of de eerste klasse haalbaar is weet hij niet. Het vorig seizoen, toen Tjoba uit die eerste klasse degradeerde, was het nog te zwaar. Toen waren enkele mensen er nog niet rijp voor. Daar wil hij wel naar toe werken, terug naar de eerste klasse en dan de po sitie consolideren. De indeling zegt Crucq weinig. Het zijn vrijwel al lemaal onbekende ploegen. Alleen Merwede en KOAG kent hij vanuit zijn tijd bij Animo. Naar zijn mening zal Tjoba met die ploegen moeten afrekenen, al kan de onbekendheid met de andere ploegen parten spe len. Als het spel een beetje wil lukken moet Tjoba toch een heel eind kunnen ko men en promotie af kunnen dwingen, omdat er ook dit seizoen twee promotie- plaatsen te verdienen zijn. Van onze sportmedewerker TERNEUZEN - De actieve zwem- en poloclub De Schelde houdt in de nacht van 23 op 24 december een zwemmara thon in het plaatselijke zwembad De Honte. Vrijdag 23 de cember gaan 's avonds om acht uur de eerste zwemmers en zwemsters te water en het is de bedoeling dat gedurende twaalf uur steeds één persoon van de deelnemende ploegen in het water 'ligt'. Een uniek initiatief voor Zeeland, dat nu al op de nodige respons kan rekenen. Van onze korfbalmedewerker TERNEUZEN - De indeling van de landelijke zaalkorfbal competitie ziet er als volgt uit: Overgangsklasse B: DOC Bussum, DVO Bennekom, KVS Scheveningen, Pernix Leiden, Swift, VEO Voorburg, VES Den Haag, De Vinken Vinkeveen. Eerste klasse G: Albatros Zwijndrecht, Animo, HKC Hard- inxveld-Giessendam, ODO Maasland, Oranje Nassau Vlaardingen, Oranje Wit Dordrecht, Snel Dordrecht en Vriendenschaar Hardinxveld-Giessendam. Tweede klasse F: Excelsior Delft, KOAG Krimpen aan de IJssel, Merwede Sliedrecht, Nieuwerkerk, Sagitta Ridder kerk, Tjoba, Velocitas Leiderdorp en IJsselvogels Moor drecht. Derde klasse N: ADO 's-Gravendeel, Olympia Spijkenisse, ONDO, Stormvogels, TOGO, TOP, Ventura Sport Strijen en Zuidwesters. Reserve eerste klasse G: Albatros 2, Animo 2, Kinderdijk 2, Alblasserdam 2, Pernix 2, Swift 2, VEO 3, VES 2, Vrienden schaar 2. Reserve tweede klasse N: GKV 2, Gorinchem 2, HKC 3, KOAG 3, ONDO 2, Oranje Wit 2, Snel 2, Swift 3 en Tjoba 2. H-junioren: Albatros, Animo, GKV, Maassluis, PKC Pa- pendrecht, Snel, Tjoba en Vriendenschaar. Voorzitter Piet Acke zegt over het onstaan van deze eerste marathon: „We liepen al langer met dat plan rond Onze eigen ploeg had begin juni met succes - tweede plaats - aan een zwemmarathon in Breda deel genomen en was zo enthousiast over dat gebeuren, dat al snel het plan geopperd werd om ook zoiets te organiseren. Eerst wil den we het vroeger in het sei zoen in het buitenbad houden, maar dat leek ons toch niet zo'n goed idee. Je bent dan afhan kelijk van de weersomstandig heden en als die slecht zijn kan dat het hele gebeuren nadelig beïnvloeden. Nu houden we het in De Honte waar we, naast het zwemgebeuren, nog allerlei rand-activiteiten houden. Het plaatje is nog niet helemaal in gevuld, maar we denken aan diverse spelen in de loop van de avond, life-muziek en nog en kele activiteiten. De toeschou wers kunnen langs het bad of vanaf het terras de wedstrijd volgen en de kantine is gedu rende de gehele wedstrijd open. Het wordt een echt evenement voor het publiek. Vergelijk het maar een beetje met de sfeer van een wielerzesdaagse. Het is natuurlijk niet iets wat je zomaar even uit de losse pols doet. Er komt heel wat bij kijken. Zo moet je onder meer voor slaapgelegenheid zorgen, dat kan in een aangrenzende ruimte, en voor de eerder ge noemde rand-activiteiten heb je medewerkers nodig. Op die dag hebben we de steun nodig van zo'n 60 a 70 vrijwilligers. Nu al is de respons goed te noe men. Vooral vanuit het be drijfsleven, ik doel dan op per soneelsverenigingen, is er be langstelling voor het recrea tieve gebeuren. Naast het wed- strijdgebeuren, dat meer be stemd is voor de echte zwem mers, laten we ook de puur re creatieve zwemmers en zwem sters aan de bak komen. Dat past uitstekend in de totale ambiance die rondom een der gelijke marathon hangt." Vrijdag 23 december is het zover. Dan wordt, na de ploe- genvoorstelling om zeven uur, om acht uur het startsein gege ven voor deze eerste Zeeuwse nacht-zwemmarathon. Daar aan wordt deelgenomen door teams van acht personen, zeven mag ook, maar dan wordt de belasting groter, omdat er ge durende die twaalf uur steeds een zwemmer of zwemster ac tief moet zijn. Er wordt ge zwommen in twee categorieën: de wedstrijdcategorie waaraan uitsluitend startvergunning houders aan deel mogen nemen en de liefhebberscategorie die voor iedereen open staat. Men kan met een team van een ver eniging inschrijven, maar ook zijn combinaties mogelijk. „Met deze marathon brengen we weer wat leven in de brou werij. Het brengt de zwemsport onder de aandacht en je komt er als vereniging door naar buiten. Je moet wakker blijven en steeds proberen aan de weg te timmeren. Zie het maar als een stukje promotie voor onze club en de zwemsport op zich," besluit De Schelde-voorzitter Piet Acke. De Schelde-voorzitter Piet Acke: „Het wordt een uniek ge beuren voor de Zeeuwse zwemsport." - FOTO WIM KOOYMAN. GOES - Het heeft TOGO in de eerste helft van de veldcom- petitie zeker niet meegezeten. Blessures en dikwijls afwe zigheid van spelers brachten meestal niet het sterkst mo gelijke TOGO in het veld. „Een eerste helft om snel te vergeten," aldus Jan Voshart, trainer van TOGO. „Eigenlijk had dit het jaar van de door braak moeten worden, maar het enige lichtpunt is dat TOGO in die derde klasse veld- competitie er tamelijk veilig voorstaat met 6 punten en twee ploegen op 0. Het zit hem daar bij vooral in de dames, waar van er eigenlijk maar net ge noeg zijn. In die sector is er weinig rugdekking, dus als er wat gebeurt val je een stuk te rug in kwaliteit." Voshart is dan ook blij dat de zaalcompetitie weer is aange broken. Jacco van Beugen is na een langdurige en ernstige blessure weer voor de volle honderd procent terug en durft ook weer voluit te gaan, nadat hij twee veldwedstrijden en enkele oefenpartijen in de zaal heeft meegespeeld. Wat de zaal betreft, verwacht hij een zware competitie. Alle Zeeuwse ploe gen zitten weer bij elkaar en dat geeft een extra dimensie aan vrijwel elke wedstrijd. Daarom ook durft hij nu geen uitspraak te doen over de kan sen. Hij zegt: „TOGO kent de tegenstanders volop, maar dat geldt ook omgekeerd." Hij verwacht open wedstrij den, waarbij hij nog niet pre cies weet waar TOGO op dit moment staat. De oefenparij tegen het Rijs wij kse KVR ging goed. Een fijne partij met een gelijk spel aan het einde. Dat gaf toch wat inzicht in hoe het moet gaan. Voshart gaat het proberen met de volgende spe lers en speelsters: Jacco van Beugen, Jaap van Gastel (aan voerder), Leon van Hekke, Dennis Voshart, Annelies de Clerck, Hannie Domisse, Gerda Kloet en Heieen van Zaltbom- mel. Marie de Paauw, op 50-jarige leeftijd nog steeds onder de lat in het doel van het Biervlietse damesvoetbalteam. FOTO WIM KOOYMAK Door Fred Rabout BIERVLIET - Toen Jan Jongbloed destijds tijdens het wereldkampioenschap in München op zijn veer tigste onder de lat stond werd hij versleten voor opa. Marie Puijenbroek-De Paauw heeft dat leeftijdsre cord onder de lat staan al lang gebroken. Zij begon in het Biervliets damesteam pas op haar vijfendertig ste en dit seizoen op haar vijftigste staat ze nog steeds in het hok. Een sportvrouw die eigen lijk te vroeg geboren is, want rond haar twintigste waren er voor meisjes in het West-Zeeuws-Vlaamse landje niet de mogelijkhe den van tegenwoordig om aan sport te doen. Laat staan damesvoetbal dat, ondanks dat het toch al vrij veel wordt beoefend, nog met een scheef oog wordt bekeken. De dames spelen hun wedstrijden op de zon dagmorgen. Op een tijdstip dat veel vrouwen aan de koffie zitten. Marie de Paauw reageert deson danks fel op de vraag of het voetbal nu echt wel iets voor het zwakke geslacht is. „Waarom zou dit niet mo gen. We zitten toch ook in de wielrennerij en de atle tiek. Dat zijn toch ook spor ten die lichamelijk niet tot de minsten behoren. Na tuurlijk is voetbal fysiek een zware sport, maar we kunnen echt wel tegen een stootje." De voetbalbacil zat er al vroeg in bij het gezin De Paauw te Biervliet. Daar was het allemaal voetbal dat de klok sloeg en nog steeds komt die naam veel vuldig voor op de ledenlij sten van de rood-witten. „Toen er in 1973 hier dan ook een damesteam werd opgericht heb ik geen mo ment getwijfeld, want ik hou van voetbal. Theo Pijcke was destijds samen met Sjaak Lij baart één van de drijvende krachten en ondanks dat de animo goed was, gingen we toch na een paar jaar op de fles. Die pe riode heb ik overbrugd door in Hoofdplaat te spelen, maar toen hebben we het hier opnieuw van de grond kregen was ik weer pre sent." Toe nu toe moest ze slechts één seizoen missen wegens een operatieve in greep. „De dokter gaf ech ter vlug weer groen licht voor het voetbal en het sei zoen daarop stond ik weer onder de lat. Ik beleef er enorm veel plezier aan. Als ik er één doorlaat is dat jammer, maar geen ramp. Wij zijn één grote familie en ze maken er aan de an dere kant van het veld ge woon weer een paar." Twee keer in haar loop baan mocht ze een kam pioensfeestje meemaken en het zit er dik in dat ze in het huidige seizoen haar derde titel mee binnen haalt. De nazaten van Willem Beu- kelsz staan immers met slechts één tegengoal na acht wedstrijden riant aan de leiding. Eten tegengoal, die zelfs een familiale aan gelegenheid was, want al leen dochter Fieneke was in staat de Biervlietse goalie te verslaan. Dat gebeurde in de thuiswedstrijd tegen Terneuzen. De laatste zeven jaar wordt het team getraind door, ja opnieuw een De Paauw. Immers, broer Jo han is het taktische brein achter de successenreeks. Marie de Paauw: „Hij is van onschatbare waarde. Dat ondervonden we nog maar eens toen we onlangs tegen de Zeeuws-Vlaamse selectie aan moesten treden in Hoofdplaat. Johan was verhinderd en we missen dan gewoon zijn aanwijzin gen vanaf de kant. Dan gaat het mis. Iedereen loopt dan naar haar plaats te zoeken. Dat, ondanks het feit dat de groep al zo'n ne gen jaar bijeen is, want er is bijzonder weinig verloop. Op zich een goed punt, maar toch moet er op zijn tijd aanwas komen. Niet dat ik al aan stoppen denk, want het gaat nog voortref felijk, maar komt er een jongere keepster dan ben ik bereid mijn plaats af te staan." Of ze ook wel eens verve lende momenten in haar vijftienjarige loopbaan heeft megemaakt? Ze kan er geen bedenken. „Ja. wacht eens. Eten aantal ja ren terug stond ik eens in Kwadendamme zonder voetbalschoenen. Dat is ge loof ik wel het enige nega tieve, als je dat zo noemen wilt." Dat Marie de Paauw op handen wordt gedragen - ze bracht onlangs nog zelf een sponsor voor het da mesteam binnen - bleek tij dens de jongste 21e septem ber toen ze vijftig werd. Toen ze wakker werd stond 'Sara' in voetbaltenue haar in de tuin al op te wachten. „De spreuk die ze bij ziek droeg zal ik maar niet vrij geven." Zoon Peter, voet ballend in het tweede van Biervliet, kan zijn lachen nauwelijks bedwingen Was hij het die 'Sara' mee troonde naar de Gentse vaart? Moeder Marie „nee, ik ben nog geen oma' - zit er niet mee. Onder de lat kan ze nog steeds intens genieten. En gaat er eens één in, dan is het nog geen ramp. Voor uw party, reünie, of gewoon gezellig ui specialiteiten restaurant culinair niveau vriendel Oosterhoutseweg - Teteringe Van onze verslaggever SAS VAN GENT SLUIS KIL - Het verontreinigde slib uit het Kanaal van gent naar Terneuzen mag niet tijdelijk geborgen wor den in Kanaalarm B of aan land in de Koegorspolder. Blijven de verantwoordelijke bestuurders vasthouden aan git voornemen, dan is er sprake van 'onverantwoordelijk beleid ten opzichte van burgers'. Dit benadrukken de bewo ners van de Koegorspolder, het Siuiskilse Kanaalzicht, het Contactorgaan Sluiskil, de be wonerscommissie Woning bouw Axel, de werkgroep Schc Dat is volgens de Zeeuwse I nu uit de eerste versie van rapport blijkt dat de WOV ternationale verbinding. „Dat is in strijd met het gel dende ruimtelijk beleid van provincie en Rijk," vindt de ZMF. De federatie is beducht dat een dergelijke verbinding de grote natuurwaarden van het centrale Deltagebied zal aantasten. Daarom is een veel bredere belangen-afweging nodig en moet niet de provincie maar het Rijk optreden als ini tiatiefnemer van de milieu-ef fect-rapportage (MER). De ZMF baseert zich op de re kenmodellen uit het rapport dat de provincie vorige week op tafel legde. Daaruit blijkt dat men alleen toekomt met de toegezegde overheidsbijdragen (totaal 34 miljoen per jaar) als de WOV aansluit op een snel weg Goes-Gent, die aan de noordzijde dwars door de Zak van Zuid-Beveland loopt. De mogelijke aantasting van Van onze verslaggever MIDDELBURG - Bij de kï vaste oeververbinding ovei moet terdege rekening wore stellen van de Europese gren Burgemeester A. Kessen van Hontenisse stelde dat gisteren ln een toespraak tijdens de Zeeuwse Boerinnendag in Mid delburg. Kessen wees erop dat Zeeland bij het weg vallen van de grenzen in een heel andere po sitie komt te ritten. Van een aan de rand van het land ge legen gebied komt de provincie straks dicht b« het Europese machtscen trum te zitten van een Verenigd r-uropa, Brussel. „Zeeland", aldus Kessen, „moet hier op inspelen, waarbij een vaste oeververbinding over e Westerschelde een belang- vp K- ro! kan spelen. Mits deze ^bmding een bovenregionale n k®nis wordt toegekend". Ken WOV die Terneuzen met issingen verbindt, zal volgens rii.?sen weinig zoden aan de JK zetten in het licht van uropa 1992 en de rol die de Provincie daarin kan vervullen. "t j gelegen zijn tussen Rand- fn de Kanaaltunnel, gele- derhalve aan li;jn g. twee punten van wezenlijk °pees belang, moet toch een Kessen identificatie plicht. FOTO DE STEM CORJ.DE BOER i

de Stem | 1988 | | pagina 10