DIPLOMATIEK OFFENSIEF VAN SOVJET-PRESIDENT Akkoord over vrede Laatste verkiezingsbijeenkomst in Pakistan in Zuidelijk Afrika Walesa debatteert, op tv met toegestane vakbond BUITENLAND deSTEM FINAN Minister Letland voor het eerst geen lid van Partij Een miljoen geëist voor Duits kind AMSTERDAM DE STEM BUITENLAND WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 MOSKOU (AFP/RTR) - Sovjetleider Michaïl Gorbatsjov zet voor het einde van dit jaar nog enkele forse schreden op het diplomatieke pad, dat zal leiden naar India, Cuba, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. NIEUWSOVERZICHT 'Bush weet voldoende van financiën' België is bezig te verkrotten Franse stakingen naar nieuw hoogtepunt 'Geen regeeroverleg Suriname-Bouterse' Europees Parlement gedenkt Jean Monnet Moordpartij door Zuidafrikaanse blanke Medewerker Martens ingerekend Beieren: KI buiten huwelijk verbieden Hervormer Kovacevic nieuwe partijleider Jritish Airways iet winst dalen Inter-Canadian I koopt vijf Fokkers F-100 Van der Have koopt Olds Seeds Company Fokker ster op afwachtende beurs T21 Gorbatsjov gaat er tegenaan De Sovjetleider kondigde gisteren aan dat hij op 7 de cember de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties in New York wil toespreken. verjaardag van de oktoberre volutie. Het Witte Huis verklaarde dat Gorbatsjov in New York president Reagan en diens op volger, George Bush, zal ont moeten. Woordvoerder Marlin Fitzwater onderstreepte dat die ontmoeting een 'vriendschap pelijke reünie' zal zijn. Sovjet woordvoerder Gennadi Gerasi- mov zei dat men niet moet re kenen op „het ondertekenen van een akkoord", aangezien elk document grondig moet zijn voorbereid. Gerasimov zei verder dat Moskou hoopt dat het officiële bezoek van Gorbatsjov aan Groot-Brittannië „een grote impuls zal geven aan de Sov jet-Britse dialoog". Gerasimov sprak van „positieve verande ringen" in de betrekkingen tus sen de twee landen. Maar Mos kou betreurt het vasthouden door Londen aan de doctrine van de nucleaire afschrikking. Gorbatsjov maakte in decem ber 1987 op doorreis naar Washington een tussenlanding in Groot-Brittannië. Hij houdt dan een rede over „de positie van de Sovjetunie in het licht van de ontwikkelingspro blemen in de wereld". Vanuit de Verenigde Staten reist hij door naar Cuba en Groot-Brit tannië. Gorbatsjov noemde geen data voor zijn bezoeken aan de Westerse landen. Lon den verwacht hem van 12 tot 14 december en Amerikaanse bronnen houden rekening met een bezoek aan New York op 7 december. Het is voor het eerst dat Gor- batsjov een toespraak zal hou den in de VN. Zijn bezoek aan de VN roept het roemruchte optreden van de vroegere Sov jetleider Nikita Chroetsjov in herinnering. Deze deed in 1960 tijdens een redevoering van een Filipijnse afgevaardigde plotseling zijn schoen uit en hamerde ermee op tafel uit protest tegen kritiek op het 'op slokken' door de Sovjetunie van Oost-Europa. Van Gor batsjov wordt een dergelijk flamboyant optreden niet ver wacht. Het wordt tevens het eerste bezoek van Gorbatsjov aan Cu ba. De Cubaanse leider, Fidel Castro, was voor het laatst in november 1987 in Moskou. Toen vierde de Sovjetunie de 70e 'President-elect' George Bmh, gisteren inb Washington te ruggekeerd van vakantie, kan zich gaan voorbereiden op zijn rol in de wereldpolitiek. - fotoap Het bezoek van Gorbatsjov aan de Verenigde Staten, Cuba en Groot-Brittannië vormt, net als dat aan India, een onderdeel van het nieuwe politieke den ken in de Sovjetunie. De reizen hebben tot doel de buitenlandse politiek van Moskou te active ren, meldt het persbureau TASS. Met de aankondiging dat hij volgende maand de VS zal be zoeken heeft Gorbatsjov de zo veelste onverwachte zet op het diplomatieke schaakbord ge daan. Gorbatsjov bezoekt op 7 en 8 december de Verenigde Naties in New York, maar zal natuurlijk ook een gesprek hebben met de vertrekkende Amerikaanse president Rea gan en de nieuwe president George Bush. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken rea geerde gisteren enigszins ver bouwereerd op de voortijdig uitgelekte aankondiging van Gorbatsjovs bezoek en liet haastig weten dat het „niet om een topontmoeting gaat, maar om een soort kenningsma- kings- en afscheidsbezoek". Daaraan werd meteen toege voegd dat de Amerikanen nog weinig aan de concrete voorbe reidingen voor Gorbatsjovs be zoek hadden gedaan. Weliswaar heeft de nieuw- gekozen Amerikaanse presi dent George Bush diverse ke ren gezegd dat hij Gorbatsjov zo snel mogelijk wil ontmoeten, maar het staat vrijwel vast dat Bush niet op een zo snelle en doortastende reactie had gere kend. Bush, die de afgelopen dagen juist enigszins terug be gon te komen op een vroege top met Gorbatsjov, had laten we ten dat zijn nieuw te benoemen minister van buitenlandse za ken, James Baker, een derge lijke ontmoeting zou voorberei den. De nieuwe gekozen presi dent voegde daaraan toe dat een topontmoeting zeer goed zou moeten worden voorbereid. Daar heeft Gorbatsjov nu een stokje voorgestoken. Het staat dan ook nog niet vast of Bush en Reagan naar New York zullen gaan om de Russi sche leider te ontmoeten, of dat Gorbatsjov een toegevoegde trip naar Washington maakt. Over de reden van Gorbats jovs diplomatieke offensief kon gisteren in Washington weinig worden meegedeeld. Gorbats jov zal zonder twijfel proberen de vastgelopen Start-gesprek- ken - over de halvering van de strategische kernwapens - weer vlot te trekken. Maar of dat het hoofddoel van zijn be zoek aan Washington is, valt enigszins te betwijfelen. Het is bekend dat de nieuwe Ameri kaanse president Bush veel plooibaarder tegenover SDI (het Amerikaanse nucleaire ruimteschild) staat dat presi dent Reagan. Het SDI vormt nog steeds een belangrijk strui kelblok voor het bereiken van een Start-akkoord. Maar in de cember kan Bush daar nog geen uitspraken over doen, om dat op dat moment Reagan nog in het Witte Huis zit, die nog steeds met grote hardnekkig heid aan het SDI-project ge looft. Gorbatsjov kan van Bush onmogelijk verwachten dat hij op het stuk van SDI dan ook al water in de wijn zal doen. Daarom lijkt het waar schijnlijker dat Gorbatsjov de dialoog met het westen - hij be zoekt in december ook Enge land - wil gaande houden en een soort beleefdheidsbezoek aan de Amerikaans leiders wil brengen, om bij die gelegenheid afscheid te nemen van Ronald Reagan en om zijn kennisma king met Bush te hernieuwen. Gorbatsjov ontmoette Bush het vorig jaar december bij zijn derde topontmoeting met Rea gan. Maar het is evengoed niet uitgesloten dat de Sovjet-leider tijdens zijn gesprekken met Bush en Reagan mogelijk nieuwe ontwapeningsvoorstel len op tafel legt die de nieuwe Amerikaanse president dan meteen in overweging kan ne men. Op dat stuk heeft Gorbatsjov de afgelopen jaren al meer zeer onverwachte en verrassende stappen gedaan. Washington sluit bovendien niet uit dat Gorbatsjov zijn voorgenomen toespraak tot de Algemene Vergadering van de VN wil gebruiken om de Russi sche politiek met betrekking tot Afghanistan te verhelderen. De Sovjets hebben onlangs be sloten de terugtrekking van hun troepen uit dat land tijde lijk stop te zetten, een stap waarop de Amerikanen zeer terughoudend hebben gerea geerd. George Bush heeft zelfs al gesuggereerd dat een vertra ging van het terugtrekken van Russische troepen uit Afganis- tan, niet noodzakelijkerwijs hoeft te betekenen dat daarom ook de ontwapeningsdialoog met Moskou wordt vertraagd. GENÈVE (DPA) - Er is een akkoord bereikt in de onder handelingen over het beëindigen van de burgeroorlog in Angola en de onafhankelijkheid van Namibia. Aan het overleg wordt deelge nomen door Zuidafrika, An gola en Cuba, onder bemidde ling van de Verenigde Staten. De Zuidafrikaanse delega tieleider Neil van Heerden heeft na het overleg dinsdag in Genève gezegd dat als de rege ringen met de slotverklaring instemmen dit de deur kan openen voor beslissend overleg van ministers in de Kongolese hoofdstad Brazzaville. Het voornaamste punt van bespreking tussen de drie par tijen was het tijdschema waarop de naar schatting 50.000 Cubaanse militairen uit Angola worden teruggetrok ken. Zuidafrika had in eerdere overlegrondes verklaard dat dit tijdschema voor haar van doorslaggevend belang was voor de onafhankelijkheid van Namibia. Deze laatste overlegronde die vijf dagen duurde, onder bemiddeling van de Ameri kaanse assistent-secretaris voor Afrikaanse zaken Chester Crocker, was de negende ronde sinds mei dit jaar. Naast de af tocht van Cuba stond ook de toestemming van Zuidafrika voor de inwerkingtreding van resolutie 435 van de Veilighei- draad van de Verenigde Naties op de agenda van de laatste en enige plenaire vergadering deze ronde. Met de uitvoering van resolutie 435 zou een eind komen aan zeventig jaar Zuid afrikaans bewind over de voor malige Duitse kolonie Namibia. In het slotdocument van het overleg zijn de voorwaarden en het tijdschema van de Cu baanse aftocht vastgelegd maar de datum waarop met de terugtrekking wordt begonnen moet nog worden bepaald. Crocker stelde volgens gedele geerden voor dat de Cubaanse troepen binnen twee jaar na het van kracht worden van re solutie 435 uit Angola moesten verdwijnen, maar dit voorstel werd aangepast tijdens de on derhandelingen. „We hebben overeenstem ming bereikt over een overeen komst die onze regeringen moeten bevestigen", zei de An golese delegatieleider generaal Antonio dos Santos Franca, „over de datum van uitvoering is nog niet besloten. Die moet bepaald worden in Brazzavil le". Ook de datum van het overleg in Brazzaville is nog niet vastgesteld. Van Heerden zei verslagge vers dat „zodra de partijen het eens zijn en de (de overeen komst) is ondertekend zal er een bilaterale overeenkomst zijn tussen Angola en Cuba waarin de aftocht van de Cu baanse troepen is geregeld en een trilaterale overeenkomst tussen Cuba, Angola en Zuid afrika waarin in formele taal wordt gezegd wat we de afge lopen zeven maanden hebben besproken". Een Zuidafrikaanse diplo maat zei dat in het document waarover de delegaties in Ge nève het eens waren geworden geen data werden genoemd voor de terugtrekking van Zuidafrikaanse troepen uit Na mibia en de stationering van VN-vredestroepen en VN-ver- tegenwoordigers die toe moe ten zien op de organisatie van vrije verkiezingen in Namibia. Na deze verkiezingen zou dan de gefaseerde aftocht van Cu baanse troepen uit Angola vol gen. De fasering van de aftocht en de totale tijd die ermee ge moeid is blokkeerden de vorige overlegrondes. Eerder was 1 ja nuari 1989 genoemd als de da tum waarop het onafhanke- lijksproces van Namibia zou kunnen beginnen, maar deze lijkt nu nauwelijks haalbaar. In mei begonnen de vier lan den met de besprekingen over het beëindigen van de burger oorlog in Angola waar Cuba de marxistische Angolese rege ring steunt in haar strijd tegen de verzetsstrijders van UNITA, die op hun beurt weer worden geholpen door Zuidafrika en de VS. In het onder Zuidafri kaanse bewind staande Nami bia vecht de bevrijdingsorgani satie SWAPO tegen de rege ringstroepen van Windhoek. Pakistan gaat vandaag naar de stembus. Oppositieleidster Benazir Bhutto sprak gisteravond voor de laatste keer een zaal met aanhangers toe. - fotoap WARSCHAU (RTR/DPA/AFP) - Lech Walesa, de leider van de verboden Poolse vakbond Solidariteit, heeft de uit daging voor een debat op de televisie met de leider van de officiële Poolse vakbond OPZZ aanvaard. De Amerikaanse bemiddelaar, onderminister Chester Crocker. - fotoap Alfred Miodowicz wierp Wa lesa de handschoen toe in een vraaggesprek met de partij- krant Trybuna Ludu. Walesa zei dinsdag dat hij niet meer geloofde in een ge sprek met de communistische regering over de toekomst van het land. Niettemin is hij be reid met Miodowicz op de beeldbuis in debat te gaan over de rol van de vakbonden in Po len. Wanneer dat zal zijn, werd niet gezegd. Het zou voor het eerst sinds 1981 zijn dat Walesa op de Poolse televisie komt. In 1981 werd de staat van beleg in Po len afgekondigd en Solidariteit verboden. In Polen zullen overigens binnenkort nauwelijks meer beperkingen gelden voor het particuliere ondernemen, zo heeft regeringswoordvoerder Jerzy Urban gisteren op een persbijeenkomst verklaard. Een al langer bestaand wets ontwerp inzake economische bedrijvigheid is zodanig gelibe raliseerd dat iedereen de vrij heid krijgt zonder toestemming van enige overheidsinstantie activiteiten te ontplooien. De enige voorwaarde is registratie van het betreffende bedrijf, al dus Urban. Lech Walesa MOSKOU (AFP) - Voor het eerst is in de Sovjetunie iemand die geen lid is van de communistische partij benoemd tot minister. In de Sovjetrepubliek Letland is de 52-jarige Raimond Pauls aangesteld als voorzitter van het cultureel comité van de republiek waardoor hij de rang van minister krijgt, zo heeft de rege ringskrant Izvestija dins dag gemeld. Pauls is lid van het parlement van Letland. De benoeming van een niet-lid van de com munistische partij is volgens politieke analisten een prece dent in de Sovjetunie waar de leiders proberen de communis tische partij een meer ideologi sche rol te geven. Sovjetleider Michaïl Gor batsjov kondigde dinsdag aan dat in de 'tweede fase' van de hervormingen in de Sovjetunie een wet over de decentralisatie van het lokaal bestuur zou worden aangenomen. Hij deed hiermee een concessie aan de Oostzeerepublieken Estland, Letland en Litouwen. In een toespraak in Orel zei Gorbats jov echter dat pogingen om de ethnische spanningen 'kunst matig te vergroten' niet zullen worden getolereerd. Aan het eind van deze maand stemt het Sovjetparle- ment over voorstellen voor wij - ziging van de grondwet en her vormingen van het kiessys teem. In de Oostzeerepublieken is veel protest tegen deze voor stellen omdat deze hun autono mie beperken. Drie leden van het Politburo brengen een be zoek aan de republieken. DORTMUND (AFP) - De Westduitse peuter Patrick Padberg, die zaterdag uit de woning van zijn oma ont voerd is, was dinsdagmor gen nog niet terecht. Dit is vernomen van de politie in Dortmund. De overdracht van een losgeld voor de 15 maanden oude zoon van een welgestelde onderne mer is in de nacht van maan dag op dinsdag mislukt, aldus de politie. De kleine Patrick was zater dag weggehaald uit het huis van zijn oma in Eslohe op 140 km van de Nederlandse grens, waar hij logeerde tijdens de vakantie van zijn ouders in Griekenland. De ontvoerder had de grootmoeder gewurgd nadat hij vergeefs geprobeerd had een kluis te kraken. De ontvoerder, een man tus sen 20 en 30 die goed Duits spreekt, heeft maandag het be drijf van Patricks vader gebeld en een losgeld van één miljoen mark geëist, zo heeft de politie meegedeeld. Al zaterdag had hij op indirecte wijze losgeld geëist: in het huis van de oma is een boodschap gevonden met los geplakte letters. PARIJS (KRF) - George Bush, de komende president van I Verenigde Staten, weet voldoende van de financiële markt®] I af. Hij zal het beleid van de regering-Reagan, dat is gericht or I coördinatie van het beleid van de grote handelspartners, voort. I zetten teneinde voor rust op de wisselmarkten te zorgen. Dit I heeft Beryl Sprinkel, voorzitter van de economische advies-1 raad van de Amerikaanse regering, dinsdag gezegd in Parijs I Sprinkel heeft in de Franse hoofdstad een vergadering van hel I economische beleidscomité van de OESO (Organisatie voor I Economische Samenwerking en Ontwikkeling) voorgezeten. I Sprinkel verklaarde verder zich geen zorgen te maken over i-1 recente ontwikkelingen op de wisselmarkten, vooral niet ov® I de koersdaling van de dollar na de verkiezingsoverwinnict I van Bush. BRUSSEL (ANP) - In België zijn ongeveer 197.000 woningen I rijp voor de sloop. 300.000 andere woningen zijn pas - volgen I de moderne normen - geschikt voor bewoning nadat ze ingrij. I pend verbeterd zijn. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Natio-1 naai Instituut voor de Huisvesting enige tijd geleden heeft in-1 gesteld. In die bijna een half miljoen huizen wonen ongeve® I 1,3 miljoen mensen. Van de volledig verkrotte woningen staar I er ongeveer 90.000 in Vlaanderen. De rest bevindt zich in hei I Waalse landsgedeelte. In Vlaanderen staan 180.000 huizen dis I zeer dringend en uitgebreid hersteld moeten worden. Verder I staan er nog zo'n 35.000 die door een verbouwing weer leefbaar I gemaakt moeten worden. De werkelijk goede huizen maken in Vlaanderen 67 pet van het totale woningbestand uit. PARIJS (DPA) - De voortdurende arbeidsonrust in de open-J bare sector in Frankrijk heeft dinsdag een nieuw hoogtepunt] bereikt. De gevolgen van de door de communistische vakbonr CGT uitgeroepen 'nationale actiedag' waren vooral voelbaar in de elektriciteitsvoorziening doordat de werknemers van de' centrales de stroomproduktie terugdraaiden. In verscheidens delen van het land, waaronder Parijs, viel de stroom bij tijden wijle zelfs geheel uit. De acties in de elektriciteitscentrales troffen vooral het treinverkeer, waarvan met name het foren sen vervoer in en rond hoofdstad Parijs het grootste slachtoffer was. Slechts één op de twee treinen reed daar, terwijl in de ver bindingen met het zuiden en westen één op de drie treinen wegviel. Verder bleven in grote provinciesteden als Lyon, Mar seille, Toulouse en Dijon de meeste autobussen in de garages, Paramaribo (AFP) - De Surinaamse regering die wordt ge-1 vormd door de drie partijen van het Front voor Democratie e Ontwikkeling heeft dinsdag ontkend dat zij geregeld over re-1 geringsaangelegenheden overlegt met bevelhebber Desi Bou- terse. De vrij gekozen regering bespreekt met Bouterse allea „belangrijke en dringende kwesties betreffende het leger f het vredesproces", aldus een communiqué van het Front, dat is I ondertekend door de voorzitter van het parlement, Jaggernatt I Lachmon. „De parlementaire democratie in Suriname werd I hersteld niet door geweld maar door dialoog en, om deze ge- stage ontwikkeling van de democratie te waarborgen, zal deze] procedure van overleg worden voortgezet". Volgens persberichten in Nederland verklaarde een i van het Nederlandse parlement, die vorige week een bracht aan Suriname, bij terugkeer dat de leiders van de Front-partijen wekelijks vergaderen met Bouterse. STRAATSBURG (ANP) - Het Europese Parlement heeft dins-1 dag een bijzondere zitting gewijd aan Jean Monnet, die wordt I gezien als één van de belangrijkste drijvende krachten achter een verenigd Europa. Monnet zou 9 november honderd ja< zijn geworden. De Britse voorzitter van het Parlement, sir Henry Plumb, roemde Monnet, die een vasté plaats in schiedenis heeft verdiend als 'Vader van Europa'. Monnet kwam vijf jaar na het einde van de oorlog met het voorste! I voor de oprichting van de EGKS, de Europese Gemeenschap I voor Kolen en Staal. Kolen en staal, twee sleutelprodukten I speelden een belangrijke rol bij de oorlogvoering. Maar del plannen om een Europese Defensie Unie op te richten misluk- I ten, tot grote teleurstelling van Monnet, zei Plumb. Vorige I week zijn de stoffelijke resten van Monnet bijgezet in het Pan- théon in Parijs. JOHANNESBURG (RTR/UPI) - Een blanke Zuidafrikaanse I neofascist heeft dinsdag bij een schietpartij in het centrum var. I Pretoria drie zwarten gedood en zestien zwarten verwond. De man, gekleed in een camouflagejack, begon methodisch te I schieten „op elke zwarte die hij zag", zo heeft de politie ver-1 klaard. Enkele voorbijgangers die dekking zochten zijn in pa-1 niek tegen tegemoet komend verkeer ingerend. Ooggetuigen I zeiden dat de hoofdstraat in de omgeving van het staatstheater I bezaaid was met bloedende lichamen van de slachtoffers. Na een achtervolging arresteerde de politie de 23-jarige Barend Strydom en nam een automatisch negen millimeter pistool in beslag. Minister Adriaan Vlok van Wet en Orde verklaarde na I het incident dat de dader zelf heeft toegegeven lid te zijn van de Afrikaner Weerstandsbeweging, een groep blanken i"' overtuigd is van de suprematie van het blanke ras. BRUSSEL (ANP) - De gerechtelijke politie van Luik heeft I maandag een 38-jarige kabinetsmedewerker van de Belgische I eerste minister Wilfried Martens gearresteerd. De politie heeft I dat dinsdag bevestigd. De man heeft bekend zijn vrouw om het I leven te hebben gebracht. Het stoffelijk overschot is gevonden I in het huis van de kabinetsmedewerker in Grace-Hologne. De I man deelde de politie in september al mee dat zijn echtgenotel was verdwenen. Maar hij verstrekte daarbij zoveel details dat I de politie hem er onmiddellijk van verdacht dat hij bij de ver-1 dwijningszaak was betrokken. De politie gaf de zaak in handen I van de gerechtelijke politie van Luik. Die besliste maandagffi I man opnieuw te verhoren. Ook werd beslist tot huiszoeking bij I de man over te gaan. De kabinetsmedewerker is dinsdag ter beschikking van de Luikse onderzoeksrechter gesteld. MUNCHEN (REUTER) - Beieren streeft naar nationale wetge-1 ving die kunstmatige inseminatie buiten het huwelijk verbiedt I De regering van de Westduitse deelstaat wil in de Bondsraad I een amendement van deze strekking op tafel leggen, aldus eer I woordvoerder van het bureau van de kanselier in Münctó1 I Alleen echtparen komen volgens dat amendement in aanmat' I king voor kunstmatige inseminatie en donaties via sperma banken zijn uit den boze. Ook het draagmoederschap wordt als] het aan Beieren ligt verboden. BELGRADO (AFP) - In Vojvodina, een autonome provincie in I de Joegoslavische deelrepubliek Servië, is een nieuwe partijMl benoemd die evenwel slechts over beperkte bevoegdheden be schikt. Dit hebben waarnemers in de Joegoslavische hoofdstad l Belgrado dinsdag verklaard. Een zegsman zei dat de 42-jarige Bosko Kovacevic is t tot nieuwe voorzitter van de partij, waarvan Miodrag Kopn* I vica (37) de nieuwe secretaris is. Zij moeten een buitengewoon] partijcongres voorbereiden dat zich zal bezighouden metve,t] dere partijwijzingingen op alle niveaus, aldus de zegsman. 1* nieuwe voorzitter van de partij in Vojvodina maakt deel w 1 van een jonge generatie politici die als pragmatisch bekeWJ staat. Britse heeft het op DNDEN (RTR) - De lchtvaartmaatschappij j-itish Airways (BA) h i de eerste helft van 1 japril begonnen boekjaar en winst behaald vai liljoen pond sterling liljoen gulden), zo is ag in Londen 1 naakt. 222 (790 dins- bekendge- lager het in de Bri- ja- ver- bij dien is re- op- acti- ]e winst is 4,3 procent an in de eerste helft van orige boekjaar. De winstda- hg wordt in verband gebracht ,et de overneming va- J' ichtvaartmaatschappij sh Caledonian (BCal) i uari van dit jaar. BA-topman Lord King ilaarde dat het resultaat over- enkomt met de verwachtin- ren, gezien de problemen iet'samenvoegen van de d sten van BCal en BA. Kin jan wel tevreden over de iultaten, maar noemde de brengst van de Europese viteiten teleurstellend. SCHIPHOL (ANP) - De grootste regionale lucht vaartmaatschappij van oostelijk Canada, Inter-Ca nadian, gaat vijf Fokker F- 100-vliegtuigen aanschaffen om haar vloot van zeven reeds gehuurde F-100's te versterken. Het contract voor de vijf opties werd op het hoofdkantoor van Inter-Canadian in Montreal ondertekend. In september 1987 tekende Inter-Canadian al een huur contract voor vier Fokker F- 100's. KAPELLE (ANP) - Zaad- handel D.J. van der Have in Kapelle, dochteronderne ming van Suiker Unie, neemt de Amerikaanse on derneming L.L. Olds Seed Company in Madison (Wis consin) over. Naar verwachting zal de trans actie in de vorm van aandelen- overdracht half december haar beslag krijgen na goedkeuering door aandeelhouders Olds Seed. Dat heeft Van der Have dinsdag bekendgemaakt. Olds Seed verwerkt en dis tribueert zaden van verschil lende gewassen, zoals hybride- mais, luzerne en grassen. Ver der exploiteert zij een aantal tuincentra. De omzet bedraagt ruim 15 miljoen dollar (f 30 miljoen) en het personeel om vat 74 volledige en 25 deeltijd werknemers. Van der Have USA omvat nu de zaaizaadbedrijven Inter state Seed in Fargo (North Da kota), Van der Have Oregon in Albany (Oregon) en Payco Seeds in Dassel (Oregon). Na de nieuwe overneming zullen er bij Van der Have in totaal ruim 700 mensen aan het werk zijn. AMSTERDAM (ANP) - Vliegtuigbouwer rokker stal dinsdag de show op een ver der nogal saaie Amsterdamse beurs. De nieuwe claimemissie gaat een groot suc ces worden, zo kon op de vloer worden 9"ioord. Veel aandeelhouders bleven op claims zitten, terwijl de vraag groot 06 claims kwamen in de handel op Je'™ waarna het snel omhoog ging naar 16,70 Daarna trad enige daling in. De be- J 23 70 aandelen werden verhandeld op "tarkt nam verder weer een af wachtende houding aan. Wall Street "™kte nagenoeg pas op de plaats. De uinT die zi'n e'S«n weg weet te •inden blijft de Japanse. Tokyo blijft re cordI na record vestigen. Het wachten is "P'de handelscijfers van Amerika, die woensdag worden gepubliceerd. De totale ™zet op de Amsterdamse beurs kwam nsdag uit op f 749 miljoen, waarvan een magere 391 miljoen aan aandelen. iinii„ Or°te fondsen moesten Akzo en 'Te; ieder ƒ1 inleveren op ƒ146,30 f 1 J ?1' Ocê-Van der Grinten steeg J,„naar 266 en Borsumij-Wehry een zelfde bedrag naar 107. haiw? wein'9e bedrijfsnieuws dat voor- ™fn.w?s oefende ook nauwelijks in- dit fL G'die verwacht dat de winst J ,z® procent hoger zal uitkomen, zakLï J50 °P f163 Content Beheer hen L nks 'raaie jaarcijfers twee dub- naar 18,70. CindM V f2'20 a" tot ƒ33,50 en w/J4'20 "aar 199,20. Getronics Vraan a" 06 koers toe op ƒ25. leum er verder "aar Maxwell Petro- biin^ï J16 andere kam zakte van Melle j 9 J 4 "aar 280,20. Verkade raakte Priisnü op f 285- Textlite moest 70 cent nSTe op 6-50- op'iebeurs werd dinsdag druk ™andeld in opties op de EOE-aandelenin- af en m f?6 rea9eerden beleggers voor- bewegingen in te aande- hanoeiS 113 be bekendmaking van de tale nX s woensdag in de VS. De to- ^AOOOcontracf kWam dinsda9 ui'09

de Stem | 1988 | | pagina 4